Liz Snoyink gebrand op een goede filmrol Bijgoedgewassen hangen er in bollenvak bepaald niet meer bij VKC-KEURINGEN VOORTAAN BIJ VEILINGEN KUNST Ccidóe Soman t MAANDAG 30 JANUARI 1984 PAGItj Na Willem van Oranje in Huwelijks- carrousel AMSTERDAM Liz Snoyink is jong en ze ziet er aantrekkelijk en ver zorgd uit. Het is daarom niet verwonderlijk, dat ze vaak gevraagd wordt voor de rol van een mooi, on schuldig meisje, of van een verleidelijke vrouw. Heel televisie-kijkend Ne derland heeft tijdens het tweede deel van „Willem van Oranje" kunnen aan schouwen, hoe lief en be koorlijk ze was als Anna van Buren, die aan Wil lem van Oranje werd uit gehuwelijkt. Helaas over leed ze al vrij snel, waar door haar aandeel in deze tiendelige serie beperkt bleef tot deze ene afleve ring. Dit seizoen speelt Liz Snoyink tot in de verste uithoeken van ons land in het blijspel „Huwe lijkscarrousel" van Leslie Ste vens. Weer is ze een aanlokke lijke schone. Kitty Janssen en André van den Heuvel ver vullen er de rol in van een harmonieus echtpaar. Maar zo dra Liz Snoyink in zicht komt, wordt de huywelijkstrouw van de echtgenoot danig op de proef gesteld. Manfred de Graaf is de vierde speler in dit stuk, dat donderdag 2 februari in de Koninklijke Schouwburg als vrije produktie wordt opge voerd. Liz Snoyink vindt het niet al tijd even plezierig, wanneer ze keer op keer dergelijke perso nages moet uitbeelden, maar ze tilt er niet al te zwaar aan. „Dat is niet echt een probleem, want het zijn vaak wel leuke rollen. Maar het gevaar zit er in, dat het te eenzijdig wordt. Ik heb ook wel wat zwaardere rollen gedaan. Zoals in die Holland Festival-produktie van verleden jaar. Dat was „Woyzeck", waarin ik Marie heb gespeeld. Als ik zo mijn loopbaantje bekijk, heeft me dat tot nu toe de meeste bevre diging gegeven. Harde vrouw Het lekkerste vind ik, als je een rol hebt, die een hoop tra giek in zich heeft, waar je voor moet vechten om die goed te kunnen uitbeelden. Die Marie in „Woyzeck" was een heel harde vrouw, die veel mee maakt. Die hardheid heb ik zeker. Al word ik wel eens in lieflijke rollen neergezet, maar zo ben ik in werkelijkheid echt niet." In het verleden zou ze, toen nog bij Theater, de rol van Op helia op zich nemen in de Hamlet-voorstelling onder re gie van Jan Decorte. Door al lerlei meningsverschillen is er niets van gekomen. Decorte heeft halverwege het produk- tieproces de benen genomen. Wanneer dit onderwerp aan gesneden wordt, raakt Liz Snoyink zichtbaar enthousiast. Voordien heeft ze een wat af standelijke en onverschillige houding aangenomen tijdens het vraaggesprek, eerst in Americain in Amsterdam, la ter in café de Smoeshaan, waar veel toneelspelers ko men. „Nu raak je een heel teer punt bij me. Dat zag er heel goed uit. De decors en dergelijke waren al klaar. Maar Jan De corte is een moeilijk en veelei send mesn. Als je maar één foutje in je tekst maakt, kan hij al verschrikkelijk tegen je uitvaren. Sommigen konden zich niet helemaal met zijn ideeën verenigen en daar zijn allerlei conflicten door ont staan. Toen heeft Jan de brui eraan gegeven. Dat vond ik heel erg jammer. Ik had dol graag met hem willen door werken. Zo zou ik ook graag met Karst Woudstra en met Gerardjan Rijnders aan de slag willen. Als er hoge eisen aan me gesteld worden, werk ik op mijn best. Ik houd niet van een regisseur, die je als een marionet gebruikt." In de controversiële interpre tatie van „De broeikas" van Pinter door regisseur Walter Adler speelde ze op een onge bruikelijk manier de rol van miss Cuts. Haar reactie daarop: „Dat genre trekt me erg aan. Oncon ven tioneel Ik kan daarin ook onconven tioneel bezig zijn. Je werkt ook meer aan jezelf, want je zoekt je eigen grenzen op. Je moet dingen doen, die je in het dagelijks leven nooit zou doen. En dat vind ik verrijkend." Toch staat ze net zo gemakke lijk in een ongecompliceerd stuk in de vrije produktie, zo als ook eerder in het blijspel „Het leven is te kort" en nu in „Huwelijkscarrousel". Allebei de keren met André van den Heuvel en Kitty Janssen. Waar gaat haar voorkeur naar uit? Liz Snoyink: „Het moeilijke van dit vak is: keuzes maken. Ik zou het niet direct zo we ten. Dat hangt van een hele boel factoren af. Wie regisseert het? Wie zijn de medespelers? Het leuke van dit soort vrije produkties als „Huwelijkscar rousel" is, dat het altijd uitver kocht is. Het publiek is en thousiast en vrolijk. We spelen het honderd keer. Dat is wel veel ja, maar ik sta de hele avond met mijn rol op het to neel. Ik heb de kans niet om me te vervelen. Naarmate je het stuk vaker hebt gespeeld, ga je wel eens met tegenzin, maar op het mo ment, dat je in de schouwburg staat, is het altijd weer een feest om het te doen. In „Het leven is te kort" had ik maar een kleine rol als een meisje. Daar had ik niet altijd zin in. Maar wat heel veel goed maakte, was de gezelligheid van de groep onder elkaar. Zo als met Georgette Hagedoorn, die had verhalen, om van te snoepen. Iets luchtigs Mijn probleem is, dat ik niet weet, wat ik het liefste zou doen. Als je een seizoen „Hu welijkscarrousel" hebt gedaan, dan krijg je behoefte om iets geheel anders te doen. En om gekeerd, als je te lang artistie ke hoogstandjes hebt gedaan dan verlang je weer naar iets luchtigs. Als het maar geen onderbroekenlol en smake loosheid is, daar pas ik voor." Na haar middelbare school in Tilburg is ze naar de toneel school in Maastricht gegaan. In 1979 deed ze daar eindexa men. Ze kon toen bij Globe of bij toneelgroep Theater ko men. Ze koos voor Theater. „Globe was toen nog niet wat het nu is en Theater had bete re condities." Na vier seizoe nen besloot ze daar weg te gaan. Liz Snoyink: „Ik heb vrijwillig mijn ontslag genomen, omdat ik er geen vooruitgang voor mij zag. Ik wou eens wat an ders. met andere mensen wer ken en ik wou graag naar Am sterdam. Nee, ik had daar geen strubbelingen en die kwesties met subsidieverla ging, waardoor mensen wer den ontslagen, en het vertrek van Ger Thijs uit de artistieke leiding, waren pas daarna. Je kunt als je bij zo'n vast ge zelschap zit, niks erbij doen. Geen tv, geen film. Of het moet net in de vakantie val- 'leiding vindt het'niet leuk. Je kunt wel tijdelijk als gast voor een bepaald stuk uitgeleend worden aan een ander gezel schap, maar niet voor televisie of film. Ambtenaren- baantje Ik wilde ook uit dat isolement in Arnhem. Daabij was het voor mij een soort ambtena- renbaantje geworden. Je gaat 's ochtends keurig naar je werk, je bent van alles zeker, je weet ook wat voor rol je te spelen krijgt, want je bent de enige van die leeftijd in dat genre. Ik had geen enkele aanbieding toen ik wegging. Ik heb het gewoon vrij impul sief besloten. Het was een enorme gok. Maar ik ben al leen, ik hoef tegen niemand verantwoording af te leggen. Ik hoef voor geen man of kind te zorgen." Toneelgroep Theater start het komende seizoen met de nieu we artistieke leiders Gees Lin- nebank en Helmert Wouden berg. Zou ze nu opnieuw bij dit gezelschap willen werken? Liz Snoyink: „Ik heb wel met ze gesproken, maar voor het komende seizoen is alles rond. Er moet maar net een rol voor je geschikt zijn. Ik woon nu in Amsterdam en als ik in Arn hem zou gaan werken, zou ik het toch vanuit Amsterdam doen. Ik stel me dan voor dat ik een gastrol vervul. Dan speel je alleen, of je repeteert, maar niet allebei tegelijk. Dat is minder vermoeiend, wat het heen en weer reizen aangaat." Neon woman Ik werk nu met een paar Werkteater-mensen aan „The Neon woman". Het speelt in een wat armoedige nachtclub af. We hebben er geen groeps- naam voor. Het is een ad hoc- produktie zonder subsidie. We hopen, dat het bedrijfsleven ons gaat sponsoren. Gerard Thoolen speelt de hoofdrol als travestiet. Verder zitten er in: Olga Zuiderhoek, Arjan Eder- veen en Kees Prins van de Duo's, Rob Fruithof, Loes Luca, Heddy Lester, Glen Durfort en Dorijn Curver. De bedoeling is, dat het 8 of 9 maart uitkomt. We staan drie weken in het Iboya-theater in de Korte Leidsedwarssstraat in Amsterdam. Daarna gaan we ermee naar Rotterdam. Dolf Ephraim regisseert het. Hij heeft het stuk uit het Ame rikaans vertaald en het was ook zijn idee om het hier uit te brengen." Willem van Oranje Via André van den Heuvel, die daarin onder meer Alva vertolkt, is ze geëngageerd voor de tv-serie „Willem van Oranje". „Eerst zou ik een piepklein rolletje doen, als een of andere ordinaire figuur, maar toen Walter van der Kamp me zag, zei hij: „Jij moet een van die adellijke vrouwen spelen". Haar bevindingen over de rol van Anna van Buren: „Het is zo fragmentarisch, zo kort en zo snel voorbij. Ik had maar een paar opname-dagen. Echt tevreden ben ik er niet over, maar het is ook niet zo, dat ik me er voor schaam." Heeft het nog wat aan nieuwe aanbiedingen opgeleverd? Liz Snoyink: „Weet je, er wordt veel gebeld en veel ge praat, maar er zitten altijd ha ken en ogen aan, voordat iets echt doorgaat. De regisseur, de producent, moet het ook maar willen. Ik heb meegedaan in die nieuwe film van Jean van der Velde, „Parfait amour". Daar had ik al een dag of vier voor gewerkt. Het zag er pri ma uit. Opeens vond Jean, dat het script ergens wrong en het moest opnieuw. Mijn hele rol werd er uit geknipt." „Ik heb wel wat filmervaring, zoals met „Hoge hakken, echte liefde". Maar het zijn maar kleine rollen. Ik zou dolgraag een goede filmrol willen doen. Het staat bovenaan mijn ver langlijstje. Ook hoop ik straks een leuk, nieuw seizoen tege moet te gaan. Het is nu alle maal nog vrij onduidelijk." Leuke dingen „Ik ben niet iemand, die zich uitsluitend met het theater wil bezighouden. Er zijn een hele boel leuke dingen in het leven. Korte reisjes maken, een dagje naar Antwerpen bijvoorbeeld, of met vrienden dingetjes on dernemen, dat vind ik leuk. En vriendschappen moet je onderhouden. Ik heb ook heel veel vrienden onder mijn collega's. Ik vind het heerlijk om met hen ii voorbeeld de Smoeshaan het vak te praten en te h waar ze mee bezig zijn. mij betreft, kun je niet ge over theater praten. Al verhaaltjes over onder naijver en ellebogenv daar heb ik weinig var merkt. Misschien, dat ik i voor te naïef ben, dat il allemaal niet doorheb, dat geloof ik niet." MAX Si Beurs van Nimterdi Boskalis Westm Dordlsche petr Gist Brocades Idem Dlv.84 Heineken 139.00 132,00 235,00 144,20 565,00 62,70 171.20 166.00 147,20 136,00 115,30 60.30 Kon. Olie Nat. Ned. Nedlloyd Gr. NMB Oce v. Grinten Idem Div.84 v. Ommeren Pakhoed Holding Pakh. Hold, cert Philips Idem Dlv.84 Robeco Rodamco 238,00 231 124,60 12! 187,50 181 265,50 262,00 32,10 3! 75,00 68.50 47,40 41 274,90 167.50 43,00 LAND EN TUINBOUW Volop tulpen, hyacinthen en De leute is in de bloemenwereld al compleet aangebroken. Dat is goed te zien in een bloemenveiling als „Flora" te Rijns- burg, die dagelijks vierkant vol staat met bolbloemen, door kwekers tussen Delft en Den Helder vakkundig in bloei ge trokken en aangevoerd. Tulpen, hyacinthen en narcissen zijn in de gehele wereld de vroege Hollandse lenteboden en niet alleen de kleuren, maar ook de heerlijke geuren zijn overal beroemd. Het is leuk om te weten dat men in de bloemenvakwereld in laboratoria en kassen hard bezig is om de vaak verdwenen geuren weer opnieuw aan de bloemen mee te geven. Te vaak ziet men het bloemen-minnende publiek de neus in een bloem steken om die dan teleurgesteld weer terug te trekken. Dat moet veranderen, zeggen de kwekers. Een goed voor beeld vormen de freesia's, die in Amerika niet algemeen be kend waren, maar nu door de Hollandse bloemenexport naar de States daar graag door de bloemenwinkeliers gekocht wor den, omdat ze die shops met hun aromatische geur „a sniff of heaven" geven! Terug naar geurende bloemen dus. Hyacinthen Na een aanvankelijke moeilijke start van de tulpen, veroor zaakt door het grillige, afwisselend natte en warme weer van 1983, wordt er in de komende weken een grote oogst ver wacht. Speciale aandacht verdienen nu de hyacinthen, die in prach tige kwaliteit worden aangeboden. De klanten die ze nu ko pen in potjes met enkele stuks halen zeker drie weken voorjaarsplezier in huis. En dan die heerlijke geur Na tuurlijk kopen Hollanders graag tulpen, maar denkt u eraan ze niet al te groen en onrijp te kopen. Wat meer kleur geeft langer bloemleven in de woonkamer. Ha. u wilt eens een veiling vol bloemen bekijken? U kunt te recht, maar probeer dan met een groep te komen. U moet daarvoor wel vroeg uit de veren, want de grote drukte is daar 's morgens tussen 8 en 10 uur, maandag tot vrijdag. Dan kunt u zelf de geur van miljoenen prachtige bloemen ruiken, en bent u moegekeken, dan zal de aroma van de koffie in de kantine u zeker tegemoet komen Spring in the North De lente is ook in Noord-Holland begonnen. In de bollenkwe- kersgebieden in Noord-Holland en West-Friesland zijn weer tal van tentoonstellingen in voorbereiding. Sinds ruim een halve eeuw worden er in deze kleigebieden op grote schaal tulpenbollen gekweekt en veel nieuwe soorten tulpen komen in dit jaargetijde voor het eerst voor het voetlicht. Er zijn dus op de komende exposities weer nieuwtjes te zien. De grootste en internationaal beroemde tentoonstelling „Westfriese Flo ra" zal van 17 tot 26 februari in Bovenkarspel gehouden wor- S. LEENHEER Over bijgoedgewassen ge sproken: op de keper be schouwd behoren daartoe alle bol- en knolgewassen die niet onder de tulpen, de nar cissen en de hyacinten val len. Vroeger hingen die er zo'n beetje bij, maar dat is voor vele gewassen inmid dels wel verleden tijd. Want een bijgoedgewas als de gla diool is qua oppervlakte al opgerukt naar de derde plaats, terwijl van lelies een areaal wordt geteeld dat rond de 1500 ha schommelt. En dat is bijna tweemaal zo veel als van een hoofdgewas als de hyacint. Ook de irissen overtreffen wat de oppervlakte aangaat de hyacinten royaal. Daar naast zijn er nog vele andere bijgoedgewassen. Opvallend was dat in het afgelopen sei zoen juist een aantal soorten met grote bollen zeer „en vo gue" waren. Een paar voor beelden: de grootbloemige sierui Allium giganteum, de forse Keizerskronen die op zijn zondags Fritillaria impe rialis heten en de Colchi- cums, die als droogbloeiers meer bekendheid genieten. Ook enkele mini-gewasjes als Ixia's, Sparaxis en Oxalis la gen prima in de markt. Toeval, of speelt de reclame hier ook een rol? Voorzitter Jan Bijl van Duyvenbode van de ver. van bijgoedkwe kers: de nawerking van de Floriade is onmiskenbaar aanwezig bij de vraag naar deze bijgoedgewassen. Over Ixia's gesproken: dat gewas is vorig jaar als bloem uitzon derlijk goed betaald. Prijzen van tienmaal de inkoopprijs van de bollen waren geen zeldzaamheid. We houden de adem in, aldus Bijl, want on getwijfeld heeft menig broei- er van de tulp Apeldoorn bij het zien van de noteringen gedacht: dat kunstje wil ik ook wel eens uithalen. Af wachten dus wat er straks gaat gebeuren als de bloeien de Ixia's aan de veiling gaan komen. Bij een sterk ge groeid aanbod kon de vei- lingklok over een paar maanden wel eens een heel ander verhaal gaan vertellen dan vorig jaar. De sterk vergrote vraag naar Oxalis kan mede een gevolg zijn van de toenemende bij gelovigheid. Sinds Oxalis meer onder de volksnaam Geluksklaver wordt geof freerd, gaan ze bij miljoenen de grens over. Een artikel dat ook voortreffelijk blijft lopen is de koninklijke Hip- peastrum, nog altijd hard nekkig Amaryllis genoemd. Het onderzoek van ing. Dijk huis van het Proefstation in Naaldwijk heeft rijke vruch ten afgeworpen. Voorheen was het niet alleen op het ge bied van de nomenclatuur een wonderlijk mengelmoesje - een ras als „Westlands rood" bijv. stond voor een hele reeks Hippeastrums, die alles behalve op elkaar gele- Kinderen kunnen hun eigen plantjes opkweken met Geluksklaver (Oxalis). Exposities bolbloemen Het lente-bolbloemenpro- gramma in Noord-Hol land, altijd trouw bezocht door tulpenbroeiers uit Zuid-Holland om te weten wat er in 1984 op de bol- lenmarkt wordt aangebo den luidt: 2 tot en met 5 februari: DE GOORN: bolbloemenshow in zaal Dollenburg; 10 tot en met 12 februari: ZUIDERMEER: huisbroei- tentoonstelling in café De Vriend; 16 tot en met 19 februari: DE RIJP: huisbroeiten- toonstelling in zaal Oude- jans; 17 tot en met 26 februari: BOVENKARSPEL: West- friese Flora; 7 tot en met 11 maart: BREEZAND: bolbloemen show noordelijk zandge- 9 tot en met 11 maart: OP MEER: bolbloemenshow. ken - en ook over de eigen schappen van de vele rassen is nu veel bekend. De vraag naar zware bollen van Hip- peastrum is momenteel gro ter dan het aanbod. Voor bijgoedgewassen is een evenwicht tussen vraag en aanbod van levensbelang. Van een hele reeks soorten wordt maar een beperkt areaal geteeld en als men over de schreef gaat, zijn de marktverhoudingen onmid dellijk verstoord. Dat zet niet alleen de prijzen sterk onder druk, maar leidt onveran derd ook tot na-offertes te gen lage prijzen. En dat is een kwalijke zaak. Die wer ken enkele jaren lang door en bepaald niet in gunstige Veel leergeld hebben bijv. de telers van de sierui Allii aflatunense moeten betal Aanvankelijk liep dit ge\ als een trein. Het is een rr delgrote, vrij vroegbloeiei soort en die ging voor si bloem graag weg. Enkele ren achtereen leek het er dat de bomen tot in de her groeiden. Het kon met prijs niet kapot, zo léék 1 Maar men heeft het wel m ten bezuren Een wens van de bijgo kwekers is: betrouwb kostprijsberekeningen. Bijl: we weten redelijk nai keurig wat het telen van 1 pen, narcissen en hyacin kost. Maar voor bijgoed wassen die uit zaad won geteeld is nog nooit een trouwbare berekening op zet. Het zou wel eens tot v rassingen kunnen leiden men wist hoeveel een van bijv. Scilla siberica I als hij vijf jaar oud is. En men oolo niet een bei schrikken als men vern wat men nu voor een bol 1 een grootbloemige Alli moet maken, wil er ook belegde boterham van o\ schieten? Vermoedelijk men nog wel even op exact antwoord moe wachten. Of men zou bij Landbouw Economisch In tuut in Den Haag nog mannetje kunnen vrijmal om aan een kostprijsbere ning van een aantal bijgc gewassen te beginnen. gen kost nog altijd niets De maandelijkse keurin gen van snijbloemen, potplanten en andere sierteeltgewassen wor den van februari af in de bloemenveilingen gehou den. Tot dusver gebeur den deze keuringen in het Aalsmeerse Proefsta tion voor de Bloemisterij. De zogenaamde VKC keurin gen worden al sinds jaar en dag georganiseerd door de Vaste Keuringscommissie waarvan deze letters een af korting zijn. Het is een on derdeel van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Doel van de keuringen is het verbeteren van de kwaliteit van het Ne derlandse sierteelt-assorti ment en het stimuleren van de teelt en het gebruik. Voor de keurignen kan worden in gezonden door zowel vak mensen als liefhebbers. Met het afwisselend organi seren van de keuringsbijeen komsten op verschillende plaatsen wordt beoogd het bezoek aan deze evenemen ten door een betere bereik baarheid te stimuleren. De keuringsbijeenkomsten zijn in principe voor iedere be langstellende kweker, hande laar en liefhebber/consument toegankelijk. In plaats van de tot dusver gebruikelijke dins dag vinden ze vanaf februari plaats op donderdag en vrij dag. De openingstijden voor bezoekers zijn op donderdag van 13.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 7.00 tot 14.00 uur. In 1984 zijn de keuringen, die hun landelijk karakter blij ven behouden, afwisselend bij de Bloemenveiling Aals meer (VBA), de Bloemenvei ling Westland en bij de vei lingen Flora en Berkel. Flora (Rijnsburg) bijt op 9 en 10 fe bruari het spits af. Op 8 en 9 maart is er vervolgens een keuring in de VBA, op 12 en 13 april in veiling Berkel (Bleiswijk) op 3 en 4 mei weer in de VBA en op 14 en 15 juni in Flora. Nieuw in de opzet van de VKC-keuringen is behalve de spreiding over de bloe menveilingen onder andere ook de zogenaamde „Thema keuring". Naast de gebruike lijke prijsvragen zal per keu ring één bepaalde soort snij bloem en één bepaalde soort plant worden bekroond met de VKC-themaprijs. Vanuit het onderzoek en de voorlichting zal door middel vkn brochures en onderzoek resultaten op de in de VKC- jaarplanning vermelde the ma's worden ingespeeld. Tij dens de keuringen is „all round" informatie over betreffende produkten b schikbaar. Voor nadere informatie i opgave voor deelneming k, men terecht bij het secreta aat van de VKC, Linnaei laan 2a, 1431 JV Aalsme (tel. 02977-26151). Daarna, kan men zich wenden tot contactpersonen voor de ke ringen bij de deelnemen veilingen, te weten: Jos v, Rijn (VBA), Gerard v.d. Be (Westland), Henk Hooge vorst (Flora) en Wim Pla ken (Berkel).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8