'emocraten openen de aanval op president Reagan Koffie-schandaal treft Renault Kandidaten in de rij vooropvolgingWörner S Jew YORK De Amerikaanse •gering heeft in het afgelopen jaar >n onbekend aantal proeven met ieine kernladingen verzwegen, lit meldde gisteren de New York Armeniërs demonstreren in Parijs apadopoulos richt nieuwe extreem-rechtse partij op SCHERMUTSELINGEN IN DE VOERSTREEK Surinaamse vakbonden stellen voorwaarden Nazi-documenten opzolder gevonden Moord op generaal door ETA opgeëist Kohl en Shamir blijvend oneens over wapenorder Saoedi-Arabië -BUITENLAND CaidóaOowumt MAANDAG 30 JANUARI 1984 PAGINA 7 STA r Tj^ashington verzweeg jantal kernproeven P'imes. Het dagblad haalt in het be-' icht kringen van regeringsleden !n wetenschappers aan. De stafchef in het Witte Huis, James Baker, >eft gisteravond in Washington jvestigd dat de Verenigde Staten ejet afgelopen jaar niet alle kern- Iroeven hebben onthuld. De rege- 'ing-Reagan is met het verzwijgen in de kernproeven teruggekeerd jar de praktijk zoals regeringen zee*ïie voor 1975 aanhielden. Pastora kan guerrilla niet meer betalen SAN JOSE De Nicara- guaanse rebellenleider, Eden pastora, heeft ongeveer 600 van zijn aanhangers overge dragen aan de Costaricaanse regering, omdat hij zijn guer rillastrijders niet langer kan bevoorraden. Pastora was één van de meest populaire leiders van de Sandinistische opstand tegen dictator Somoza. Een jaar na de revolutie week hij uit naar Costa Rica om hij het niet eens was met de politieke koers van de Sandinisten. Afghanistan ontkent aanval op Pakistaans dorp ISLAMABAD De zaakgelastigde van Afghanis tan in de Pakistaanse hoofdstad, Islamabad, heeft gisteren ontkend dat Afghaanse straaljagers afge lopen vrijdag een Pakistaans dorpje in het grens gebied hebben gebombardeerd. Volgens de Paki staanse regering zijn hierbij 40 burgers omgeko- De Afghaanse zaakgelastigde zei de beschuldiging te hebben tegengesproken toen hij op het Paki staanse ministerie van buitenlandse zaken was ontboden om een protestnota in ontvangst te ne men. Daarin werd van een flagrante schending van Pakistaans grondgebied en een barbaarse aan val gesproken. „De beschuldiging is ongegrond en dient alleen maar doeleinden van propaganda", aldus de Dansavonden voor Chinese jeugd PEKING In hun bezorgdheid bij te blijven zonder de Chinese jeugd moreel in gevaar te brengen, hebben de autoriteiten in Peking besloten een nieuw soort ver maak aan te moedigen. Voortaan zijn dansavonden toe gestaan. Volgens deelnemers wordt men slechts op uit nodiging tot de avond toegelaten. Activisten houden een oogje in het zeil en aarzelen niet tussenbeide te ko men als men zijn partner te stevig vasthoudt. De bals waren tijdens de Culturele Revolutie in de jaren 1966-1976 totaal verboden. Daarna keerden zij in 1979-1980 terug, waarna opnieuw een vrijwel algeheel verbod volgde omdat men de jeugd ideologisch weer in de hand wilde houden. Nieuw-China zegt dat de jonge Chinezen, die nauwelijks gelegenheid hebben zich te vermaken, graag dansavonden bezoeken zij zo in staat zijn sociale contacten te onderhouden en hun teveel aan energie kwijt te raken. Ook herinnerde het persbureau eraan dat de collectieve dansen al voor de Culturele Revolutie bestonden. Daaraan namen honderdduizen den op het grote plein in het centrum van Peking deel. België beproeft vertrekpremie buitenlanders BRUSSEL De Belgische regering wil de vrijwillige terugkeer van gastarbei ders naar hun vaderland vergemakke lijken. Nog dit jaar zal bij zo'n honderd remigranten de betaling van een ver trekpremie worden beproefd. De Belgi sche regering heeft er geen idee van hoeveel gastarbeiders op den duur de mogelijkheid van een terugkeer met fi nanciële hulp zullen aangrijpen. „De mensen om wie het gaat zijn we hulp verschuldigd. Ze zijn hier ongelukkig en leven naast onze samenleving. Daar om is het goed als we hen de middelen bieden om terug te gaan", aldus de staatssecretaris van volksgezondheid. Groot - Brittannië handhaaft quarantaine voor hond en kat DEN HAAG De Europese Commis sie heeft géén voorstellen gedaan om de bepalingen ten aanzien van de invoer van honden en katten in EG-landen te harmoniseren. Dit betekent dat Groot- Brittaniië, aldus de Britse ambassade in Den Haag, onverkort vasthoudt aan een invoervergunning voor deze huis dieren. Vorige week leek er sprake te zijn dat Groot-Brittannië de quarantai ne van zes maanden voor de invoer van honden en katten zou gaan ophef fen, maar zolang de Europese Conm- missie hiertoe geen voorstel heeft ge daan blijven de invoerbeperkingen van kracht. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON De emocratische presidents- andidaten hebben de be- endmaking van presi- ?nt Reagan dat hij zich ïrkiesbaar stelt, aange spen om een gezamen- ke, frontale aanval te )enen op diens beleid in afgelopen drie jaar. Walter Mondale, de voor- aamste Democratische andidaat, verklaarde dat herverkiezing van eagan de wereld gevaar- jker zal maken. De (De- ïocratische) voorzitter an het Huis van Afge- aardigden, Thomas O' Neill, voorspelde dat de kiezers „nog eens vier jaar pijn" krachtig zullen ver werpen. Reagans voorgan ger, Jimmy Carter, zei dat een nieuwe ambtstermijn voor Reagan een „ver schrikkelijke tragedie" zou zijn. Ofschoon de Amerikaanse eco nomie onder president Reagan een opbloei doormaakt, heb ben zijn tegenstanders tal van punten waarop zij hem kun nen en willen aanvallen, zoals het enorme begrotingstekort, dat op het moment bijna 200 miljard dollar (ca. 640 miljard gulden) bedraagt. Ook Rea gans buitenlandse beleid staat bloot aan felle kritiek. Uit opi niepeilingen blijken de meeste Amerikanen Reagans besluit om mariniers naar Libanon te sturen af te keuren en valt zijn confrontatiekoers met Moskou bij velen in slechte aarde. Een en ander maakt dat de Republikeinse partijleiding zich, ondanks de jubelstem ming over de hernieuwde kandidatuur van Reagan, zor gen maakt over de komende campagne. „De verkiezing van november zal zeer moeilijk worden tegen een Democrati sche partij die sinds 1968 niet zo verenigd, vastberaden en goed georganiseerd was als nu", verklaarde Reagans cam pagnevoerder senator Paul Laxalt. Maar een duizendtal Republi keinen. dat gisteravond in een groot hotel in Washington bij een was, leek zich over die verkiezingsstrijd niet druk te maken. Met witte stro-hoedjes op het hoofd en emblemen met „Reagan-Bush 84" in het knoopsgat werd de bekendma king van Reagans nieuwe kan didatuur als een overwinning gevierd. „Nog vier jaar, nog vier jaar" scandeerden partij bonzen. „Amerika is weer te rug. Laten wij het werk afma ken". Voor de sfeer zorgde het orkest van Lionel Hampton, die verklaarde dat hij „sedert de burgeroorlog Republikein" is. Hij liet de menigte zingen op het ritme van het beroemde lied „When de saints go mar ching in", maar voor deze ge- legnheid waren de woorden gewijzigd in „When Reagan and Bush go marching in". In een interview met het weekblad Newsweek heeft Reagan als een van de rede nen om zich herkiesbaar te stellen genoemd, dat een presi dent in zijh tweede ambtster mijn tot grote prestaties komt. Dat is naar zijn zeggen ook be wezen toen hij gouverneur van Californië was tussen 1966 en 1974. Hij voorspelde verder spannende verkiezingen. Zijn hoge leeftijd zal zijns inziens geen rol van betekenis spelen tijdens de campagne. Keagan zei verder dat hij een goed begin heeft gemaakt met de economische wederopbouw van de VS. Maar hij wil ook „werkelijke onderhandelingen met de Sovjet-Unie die moeten leiden tot vrede in de wereld". |i> Parijs kwam het afgelopen zaterdag tot een botsding tussen Armeense demonstranten en de ]proerpolitie. De Armeniërs wilden tijdens hun demonstratie hun aanhankelijkheid betuigen met jet Geheime Armeense Leger, dat al diverse terreuraanslagen In West-Europa heeft gepleegd. THENE De tot le- enslang veroordeelde ;oormalige leider van de lilitaire junta in Grie- enland, kolonel George 'apadopoulos, heeft giste- ECen vanuit zijn cel de vor ming van een nieuwe po- tieke partij aangekon- M, De op te richten Na- onale Politie Unie, die ïk jn vrijlating moet be werkstelligen, streeft naar sn een verjonging van de jSUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL rechtse oppositie tegen de regerende socialistische premier, Andreas Papan- dreou. Papadopoulos deed zijn aan kondiging via een bandopna me van 30 minuten, die op een bijeenkomst van zo'n 5.500 aanhangers in Athene werd afgespeeld. Papadopoulos zal de nieuwe extreem-rechtse partij gaan aanvoeren. Het ligt in de bedoeling dat de Natio nale Politieke Unie meedoet aan de Europese verkiezingen in juni. Hierdoor kan de Griekse regering in een moei lijk parket komen, omdat de nieuwe partij op ongeveer drie van de 24 Griekse zetels in het Europese parlement zou kun nen rekenen. Griekenland werd na de val van de junta onder Papado poulos in 1974 geregeerd door de partij Nieuwe Democratie totdat de thans regerende soci alistische Pasok-partij van pre mier Papandreou in 1981 via een verkiezingsoverwinning aan de macht kwam. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Ondanks een officieel verbod is gisteren door en kele honderden Vlamingen in Voeren betoogd. De demonstratie was met name gericht tegen minister van binnelandse zaken Nothomb, wie verweten wordt dat hij toestaat dat burgemeester Happart van Voeren niet de bestuurstaal van zijn gemeente (Ne derlands) wenst te spreken. Het kwam tot schermutselingen met ruim duizend man Rijkswacht, waarbij enkele tientallen demon stranten werden gearresteerd. De demonstratie, die oorspronke lijk in de Voerstreek zou plaatsvinden, week na het verbod van Happart eerst uit naar Tongeren, waar gistermorgen een kleine tweeduizend mensen bijeenkwamen. Toen de Rijkswacht wist te voorkomen dat de demonstranten vanuit Tongeren naar de ge meente Voeren zouden trekken, gingen de groep via de Neder landse grensplaats Eijsden naar de Voerstreek. Burgemeester Happart gaf daar toestemming aan de voorzitter van de (Vlaam se) Volksunie, Ansiaux, om met een kleine delegatie een krans te leggen op het graf van pastoor Veltmans, een van de grote voorvechters van een Vlaamse Voerstreek. PARAMARIBO/DEN HAAG De Surinaamse vakcentrales zijn bereid mee te werken aan de vorming van een interim- -regering (crisis-regering) indien aan een aantal voorwaarden, onder meer met betrekking tot pers vrijheid en democratise ring, wordt voldaan. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering in Paramari bo van de gezamenlijke vakcentrales met hun achterban. Als voorwaarden voor mede werking werden onder andere genoemd herstel van de pers vrijheid, democratisering die in samenwerking met de vak beweging tot stand moet ko men en gelijkwaardigheid van de drie partners in het inte rim-kabinet, te weten het mili tair gezag, de vakcentrales en het bedrijfsleven. Vakbondsleider Derby zei dat de gemaakte wetten niet al leen voor burgers moeten gel den maar ook voor de militai re leiders. De voorzitter van de Moederbond, F. van Rus sell, zei dat gewerkt moet wor den aan een verbetering van de verstandhouding tussen Su riname en Nederland zodat de ontwikkelingshulp weer op gang kan komen. In de woning van de vorig jaar overleden Canadese spion uit de Tweede Wereldoorlog, Fred Schiesser, is een kist gevonden vol met documenten en foto's uit nazi-Duitsland. Tot de documenten behoren drie diplo ma's, die kennelijk door Hitier zijn ondertekend, en hon derden foto's van de nazi-leider. De kist documenten werd gevonden op de zolder van een blokhutwoning, waarvan Schiesser eigenaar was. Op de foto boven schudt Hermann Goering (rechts) de hand van een officier van het Franse marionetten-régi me, dat geleid werd door generaal Pétain die toekijkt (links). Op de foto onder staat een Slavische eenheid, die deel uitmaakte van het nazi-leger. MADRID Terwijl de klopjacht naar de moorde naars van de Spaanse ge neraal Guillermo Quinta- na Lacaci voortduurt, heeft de Baskische af scheidingsbeweging ETA de verantwoordelijkheid opgeëist voor het dood schieten van de hoge mili tair. Deze werd gisteren bij zijn huis in Madrid vermoord. De generaal zal vandaag worden begraven in aanwezigheid van pre mier Gonzalez. In een anoniem telefoontje aan een radiostation in Madrid werd meegedeeld dat de poli- tie-militaire vleugel van de ETA de moord had gepleegd. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van het telefoontje. Allerlei voorzorgs maatregelen van de Madri- leense politie, die rekende op een ETA-actie, konden niet voorkomen dat Quintana La caci werd doodgeschoten. De aanslag betekent dan ook een ernstige tegenslag voor de re- gering-Gonzalez, die nog wei nig succes heeft gehad in de strijd tegen de ETA. Quintana Lacaci, die anderhalf jaar gele den werd gepensioneerd, had geen lijwacht. Tijdens de mis lukte staatgreep van ultras- rechtse militairen in februari 1981 vervulde Quintana Laca ci een belangrijke rol, die er mede toe leidde dat de coup mislukte. Dankzij hem werden vele officieren overgehaald om koning Juan Carlos te steunen tegen de rebellie. De Westduitse bondskanselier Kohl stopt, overeenkomstig de joodse traditie, een briefje met een gebed erop in de Klaagmuur. Kohl bezichtigde gisteren dieverse heilige plaatsen in Jeruzalem ter afsluiting van zijn vijfdaagse verblijf in Israël. JERUZALEM Het is de Israëlische regering in een reeks in tensieve en soms harde onderhandelingen niet gelukt de West duitse bondskanselier, Kohl, af te brengen van het voornemen wapens aan Saoedi-Arabië te leveren. Op een persconferentie in Jeruzalem zei Kohl gisteren, dat hij en de Israëlische premier Shamir „niet op alle punten dezelfde kijk" hadden. Later maakte Kohl duidelijk dat hiermee de Westduitse wapenleverantie aan Saoedi-Arabië werd bedoeld. „Het was geen plezierreisje", zei Kohl verder. Hij doelde daar mee op de bestaande politieke verschillen en op enkele anti- -Duitse demonstraties tijdens zijn bezoek. Evenals zijn Israëli sche gesprekspartners tevoren hadden gedaan, wees ook Kohl op de vriendschappelijke verhouding tussen beide landen. Hij zei „als vriend van Israël te zijn gekomen en als vriend dat land te zullen verlaten". Saoedi-Arabië zou voor een bedrag van om gerekend ruim tien miljard gulden moderne wapens in West- -Duitsland willen kopen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse Renault-fabriek is voor bijna 225 miljoen gulden opgelicht door een grote hoeveelheid koffie af te zetten die door Columbia geleverd was als betaling voor een serie automo bielen. Dit onthult van daag het weekblad Le Point. Volgens Le Point beschikte de Colombiaanse regering niet meer over voldoende fi- anciële middelen om de transactie met Reanault na te komen. Om de nog uitstaan de schuld te vereffenen', heeft de Colombiaanse rege ring een grote hoeveelheid koffie geleverd. Renault, die ineens zat opgescheept met een enorme voorraad koffie, stichtte in 1979/80 twee fa brieken de koffie moest ver werken. De fabrieken staan in België en op het Italiaanse eiland Sardinië. De centrale figuur in deze af faire is een zekere Maxime Hildebrand, directeur van Agrex. Hij werd tot direc teur-generaal van de twee koffie-fabrieken benoemd. De problemen ontstonden nadat duidelijk werd dat deze fabrieken niet rendabel wa ren. Volgens Le Point was de Renault-directie er al spoedig achter gekomen, dat Hilde brand in de jaren zestig en kele malen was veroordeeld wegens „invoer en smokkel van verboden goederen". Al gauw werd Hildebrand ont slagen en sedertdien is hij spoorloos. Het hele avontuur heeft Renault ongeveer 35 miljoen gulden gekost. contacten ontslagen plaatsver vangend opperbevelhebber van de NAVO weken heeft la ten aansudderen, heeft in Is raël aangekondigd thuis snel spijkers met koppen te slaan. Als het aan Strauss ligt wordt er behalve over Wörner ook gesproken over de in het Flic- k-omkoopschandaal verwik kelde minister Otto Graf Lambsdorff van economische zaken en Hainer Geissler van volksgezondheid. Het is Strauss allang een doorn in het oog dat Geissler de functies van minister en secretaris-ge-" neraal van de CDU combi neert. De Beierse minister- -president is van mening dat als er dan toch veranderingen in de regeringsploeg moeten worden aangebracht, het in leen keer goed moet gebeuren. duidelijk kan maken hoe de pijnlijke affaire snel tot een goed einde gebracht kan worden, zijn de dagen van zijn ministerschap ge teld. De fractievoorzitter van de CDU in de Bondsdag Alfred Dregger, heeft de beste papie ren om Wörner op te volgen. Beroepsdiplomaat en minister van Staat Alois Mertens (CDU) wordt eveneens als kandidaat genoemd. De Aan genomen wctrdt verder dat ook de Beierse minister-president Franz-Josef Strauss een po ging zal doen Wörners stoel te bezetten. Strauss streeft bo vendien naar verdergaande veranderingen in de rege ringsploeg. Kohl, die de affaire van de wegens homosexuele (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN In het begin van deze week zal worden beslist over het lot van de Duitse minister van de fensie Manfred Wörner. Als Wörnep de uit Israël teruggekeerde bondskan selier Kohl vandaag niet

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7