„Het gaat gifbelten regenen" Arabieren bereiden vredesakkoord met Israël voor Stalin ondanks fouten ''nog steeds vereerd Rechters in Vredespaleis moeten grens trekken op bodem Middellandse Zee BIOCHEMICUS DR. L. REUNDERS: £ektac Commit TWEEDE KAMERLID DE VRIES: BINNENLAND /BUITENLAND MAANDAG 30 JANUARI 1984 PAGINA I v V d d I g r t t t t 1 1- j' Y c b b o V f c F b F i 1 1 1 1 j 1 2 1 t 1 1 I 1 1 MOSKOU Josef Stalin is vorige week in de Sovjet-Unie te zien geweest als held in eeri vierdelige te levisiefilm, die werd uitgezonden ter gele genheid van de veer tigste verjaardag van de bevrijding van Leningrad. De serie is een bewerking van het boek „De Blokkade" van Aleksandr Tsjakovs- ki, de voorzitter van de Sovjet-schrijvers bond en hoofdredac teur van het blad „Literatoernaja Ga- zeta". De acteur Boris Gorba- tov speelt in de film een statige Stalin die zijn medewerkers krachtig maar nooit hard toe spreekt en die in niets op een dictator lijkt. De film geeft echter geen antwoord op de vraag waar een groot aantal Sovjet-burgers vandaag de dag nog steeds mee zit: hoe het mogelijk is geweest dat Stalin zich in 1941 door Hitier heeft laten verrassen. De ver nietigende aanval was volgens de opperbevel hebber in de film slechts te wijten aan de over weldigende superioriteit van het leger van de vij and. Het leed van de bevol king van Leningrad tij dens de 900 dagen du rende belegering van de stad wordt nauwkeurig beschreven. In die periode stierf een half miljoen mensen van de honger en kou. Op het hoogtepunt van de „destalinisatie"-cam- pagne is in 1961 het ge mummificeerde lijk van de leider uit het mauso leum op het Rode Plein weggehaald en onder aan de muur van het Kremlin begraven. De „persoonscultus" is ech ter allerminst begraven, zo menen waarnemers in Moskou. Het Stalin-museum in zijn geboorteplaats Gori, bij de Georgische hoofd stad Tbilisi, wordt druk bezocht en er wordt nog dikwijls op de leider ge dronken. In Moskou hebben vele Georgische vrachtwagen- en taxi chauffeurs een foto van „kameraad Stalin" in hun auto hangen. De houding van de auto riteiten ten opzichte van Stalin komt overeen met de stelling van de Sovje t-encyclopedie. Hoewel de „fouten" worden ver oordeeld erkent men wel zijn „militaire ver diensten", zo menen des kundigen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De „grens" tussen Europa en Afrika zal de komende dagen in het Haagse Vredespaleis worden getrokken. Ten minste, als de regeringen van Malta, Libië en Italië de conclusies van het In ternationale Hof van Justitie over hun geschil accepteren. De territoriale grens tussen de drie landen is niet in het geding, wel de verdeling van de bodem van de zee die de drie landen scheidt. Het gaat dus om het continentale plat, dat in het betreffende gebied bijzonder rijk blijkt te zijn aan olie. Het fenomeen van het conti nentaal plat (een soort voor zetting van het vasteland on der de zee) deed in 1958 zijn intrede in het internationale recht. Maar in het zeegebied tussen Sicilië, Tunesië, Malta en Libië (het zogenaamde Kanaal van Sicilië) begon het pas drie jaar geleden proble men te geven toen de Ita liaanse, Amerikaanse en Li bische oliemaatschappijen met succes hun eerste proef boringen deden. Vooral een gebied ten zuiden van Malta, de Bank van Medina gehe ten, bleek uiterst rijk aan olie, zozeer zelfs dat de Libi sche president Ghadaffi in de zomer van 1980 marine-een- heden moets sturen om ver dere olieboringen door Malta en Italië te beletten. Volgens Lybië behoort de Bank van Medina tot zijn continentale plat. Hetzelfde wordt beweerd door Malta. Deze twee landen hebben nu na jarenlang vruchteloos on derhandelen hun geschil aan de rechters in Den Haag voorgelegd. Op het eerste gezicht heeft Italië hier niets te zoeken. Maar het land tracht zich toch tussen de beide zuidelij ke buurlanden in te wringen, op grond van het bezit van het eiland Lampedusa, dat weliswaar meer naar het zuidwesten ligt, maar toch met enig passen en meten tussen Malta en Lybië in kan worden gemanouevreerd. Lampedusa, een eiland van het formaat Schiermonnik oog, is dus niet alleen goed voor de NAVO en het toeris me, maar ook voor de aan spraken in het gebied er om heen. Het is dus dringen in dit deel van de Middellandse Zee, en dat zou nog niet zo erg zijn, als dit gebied niet tevens een van de drukst bevaren scheepvaartroutes ter wereld was, waar gewapende con flicten zorgvuldig moeten worden gemeden. Om hun aanspraken vorm te geven hebben de partijen in het conflict hun eigen zee kaarten getekend, die uiter aard absoluut niet met elkaar te rijmen zijn. De Maltezer premier Mintoff claimt het continentale plat dat zijn land economisch nodig heeft. Italië ziet Malta slechts als een land van zeer beperkte afmetingen, dat zijn preten ties moet aanpassen aan de nabijheid van de Italiaanse eilanden Lampedusa en Sici lië. Libië strekt zijn continentaal plat uit tot drie kwart onder het Kanaal van Sicilië, en be schouwt alle olie daar als zijn persoonlijk eigendom. De buurlanden mogen daar best naar olie boren, mits ze dan van Libië toestemming heb ben gevraagd en gekregen. De rechters in Den Haag mo gen een uitweg zoeken uit dit doolhof van aanspraken en vermeende rechten op dit drukbevaren stukje Middel landse Zee. Of de oplossing die in het Vredespaleis ge brouwen wordt ook door de belanghebbende partijen zal worden geaccepteerd, moet gezien de nogal twistzieke aard van de machthebbers in Malta en Libië worden afge wacht. Italië in elk geval heeft alle vertrouwen in het internationaal hof, „dat alge meen beschouwd wordt als de meest onpartijdige rech-1 ter, en dat het meest geschikt j is de tegenstellingen tussen de staten weg te nemen". j DEN HAAG „De rege ringen van Saoedi-Arabië, Koeweit, Jordanië en Tu nesië spreken de indirecte erkenning van Israël, zo als dat omschreven is in het Arabische vredesplan van Fez, nu expliciet uit. Maar een officiële erken ning is voor hen pas mo gelijk als Israël bereid is de Palestijnse rechten te erkennen. Behalve in deze Arabische landen be staat er ook binnen de PLO een duidelijke nei ging om tot een politiek compromis met Israël te komen". Dit zegt het PVDA-Tweede Kamerlid K. de Vries, die on langs op uitnodiging van de Arabische Liga een reis door het Midden-Oosten heeft ge maakt. De Vries leidde een parlementaire delegatie die be stond uit de Tweede Kamerle den: J. van Ierssel en J. Kra- jenbrink (CDA), J. Voorhoeve en mevrouw N. Rempt-Hall- mans (VVD) en mevrouw E. ter Veld (PVDA). In Tunis spraken de delegatie leden onder meer met PLO- voorzitter Jasser Arafat. „Tij dens het anderhalf uur duren de gesprek met de PLO-voor- zitter, werd duidelijk", aldus De Vries, „dat Arafat tot over eenstemming wil komen met de Jordaanse koning Hoessein om gezamenlijk een vredesini tiatief te ontwikkelen dat wordt gesteund door gematig de Arabische landen als Saoe di-Arabië en Egypte". Uit de vele gesprekken met overige Arabische leiders heeft De Vries de stellige in druk dat zo'n initiatief geba seerd zal zijn op het Arabische vredesplan, dat in september 1982 in de Marokkaanse stad Fez door alle Arabische lan den is aanvaard. Dit plan voorziet in de vorming van een Palestijnse staat in de door Israël in 1967 bezette gebieden (westelijke Jordaanoever en de Gazastrook) en erkent indi rect het bestaan van de staat Israël. „Tijdens onze reis is duidelijk geworden dat de gematigde Arabische landen en de PLO naar wegen zoeken om dit Fez-plan aan te laten sluiten op de vredesvoorstellen, die president Reagan begin sep tember 1982 lanceerde". Deze voorstellen voorzien in een stopzetting door Israël van de bouw van nederzettingen in de bezette gebieden en moeten de westelijke Jordaanoever en de Gazstrook worden opgenomen n een federatief staatsverband UTRECHT Het zal de komende jaren gifbelten regenen, zegt biochemicus dr. L. Reijnders, hoofd van de afdeling mi lieubescherming van Natuur en Milieu, droogweg. „Er zijn in ons land tot nu "toe 1500 belten gevonden. Dat getal zal wel verdubbelen. Die verdubbeling zal goeddeels uit het landelijke gebied komen. Daar is het minst aan opsporing gedaan. De vondsten zullen denk ik vooral op bedrijfsterreinen worden gedaan, op sloperijen, op accubedrijfjes, dat soort activiteiten op het platteland. Gezien de praktijk verwacht ik bijvoorbeeld dat op acht van de tien houtconserveringsbedrijven de grond ver giftigd zal zijn. Men heeft de rotzooi jarenlang in de grond la ten lopen". De Vogelmeerpolder ten noorden van Amsterdam geldt vooralsnog als de omvangrijkste plattelandsgifvondst van Nederland. Honderden vrijwel doorgeroeste vaten met zwaar gif tig chemisch afval zijn opgegraven en afgevoerd. Hij verhaalt van het aanvals plan voor een schonere tech nologie en energiebesparing, dat de milieubeweging vorig jaar in Den Haag op tafel heeft gelegd. „Een plan van het Centrum voor Energiebespa ring, waar ikzelf ook in zit. Het idee is nu om het uit te breiden met een concreet in vesteringsplan, om het handen en voeten te geven. Het past een beetje in de plannen van 'de Partij van de Arbeid en de FNV, dus het heeft een goed politiek draagvlak, zoals dat zo mooi heet. Het past alleen niet in de lastenverlichtingspolitiek voor het bedrijfsleven, dat in alles ontzien wordt. Dat is de bottleneck. Maar als er niet zo'n scenario wordt uitge voerd, bedriegt de zuinigheid de wijsheid". Voorsprong „In Japan pakken ze het han diger aan. Daar is de beuk er flink in gegaan. Het kwik is daar uit de chloorprodukten en het lood uit de benzine. Op die manier neemt men daar opnieuw een voorsprong op de concurrentie. En we kunnen nu wel piepen en niks doen, maar we zullen toch moeten volgen. Je ziet het al gebeuren. AKZO bouwt in de Botlek een nieuwe chloorfabriek met de technologie die men van de Japanners gekocht heeft". Nog even terug naar de te ver wachten stortbui gifbelten. Hoe kunnen provincie en ge meenten die bui goed opvan gen? „De provincies hebben weinig beleidsinstrumenten, alhoewel Zuid-Holland het bijvoorbeeld heel goed doet binnen de be perkte mogelijkheden. De ge meenten kunnen meer doen, maar kijken de kat uit de boom. Tot nu toe moeten ze tien procent van de kosten bij dragen. Het bevordert de ani mo om te ruimen niet als een wethouder bij elke gifstort „kassa" moet roepen. Dat tikt aan op de begroting. Maar het wordt binnenkort beter. Twijnstra en Gudde hebben nu een rapport gemaakt met aanbevelingen om de bijdra gen van de gemeenten dras tisch te verlagen. Dus ik ver wacht uit die hoek meer be reidheid om de troep op rui men. Blijft natuurlijk het feit dat het rijk aan de geldla zit. En daar heeft men nog niet eens prioriteiten vastgesteld. De woonwijken eerst, roept men, maar het hoe en wan neer is niet uitgewerkt. Echte saneringsplannen zijn er niet". Om moedeloos van te worden? „Ben je gek! Zo gauw laten we hier de moed niet zakken. Het kost tijd. Maar er gaat wel iets gebeuren. Steeds meer mensen pikken die lauwheid niet lan ger. Men komt langzaam bij zinnen, zij het wat laat". De milieudeskundige Lucas Rei. Een aantal gevallen is ook door onderzoek bevestigd. Of laat ik zeggen: de gevolgen zijn aannemelijk als je ziet wat er in de grond zit. De kanker gevallen in de Krimpener- waard en de hele serie belten die daar gevonden is, staan niet op zichzelf. Dat is maar een voorbeeld. Ik kan er legio noemen. Neem de schaapskud de in het land van Saeftinghe. Een hele serie miskramen op buitendijks gebied, waar volop is geloosd". De overheid houdt de boot af, constateert hij. „Voor de be trokken boeren bestaat geen enkele schadevergoedingsre geling of overbruggingsrege ling. Van het Landbouwschap hebben ze ook niets te ver wachten. Ze hebben daar een zwakke kennis van gifstoffen, het zijn meer economen. Ze onderschatten de hele proble matiek. Want wat tot nu toe is gevonden, is nog maar een topje van de ijsberg. Wat je nu ziet gebeuren, is het begin van een gifepidemie". Zijn betoog in het Utrechtse iders milieubolwerk aan de Donker straat wordt onderbroken door een plotseling telefoontje. Ie mand die meer wil weten over de uitwerking van gevonden PCB's. Reijnders lepelt routi neus op: „Het zijn kankerver wekkende stoffen, die ook de afweer tegen infectieziekten onderdrukken". Sanering Raakt het vaderland in een gifpsychose? Met een glimlach: „Dat woord is niet van mij. Maar het is wel zo dat de mensen enorm onze ker zijn. Dat wordt in de hand gewerkt door de overheid, die wel wil zeggen dat het geen kwaad kan, maar niet wat er in de grond zit. De overheid deelt „valium" uit om de men sen rustig te houden. Mensen hebben moeite om er greep op te krijgen, ze voelen zich in de steek gelaten. In de gifwijk in Dordrecht praat men over bij na niets anders meer. Bij som migen zie je panische effecten: erger dan het in feite is. Maar het tegengestelde zie je ook: dat mensen de kop in het zand steken. Zo van, het is een kos misch gebeuren, waar toch niets aan te doen valt". Sinds Lekkerkerk is er in Ne derland praktisch niets meer aan de sanering van gifbelten gedaan, beweert Reijnders. „Strijk en zet zegt de overheid: er is geen gevaar voor de volksgezondheid. In de regel is dat twijfelachtig. Bij een twee de onderzoek blijkt het vaak erger te zijn. Lekkerkerk is de enige woonwijk die. gesaneerd is. Tegen de achtergrond van wat later elders gevonden is, vallen we daar niet van ach terover. Oh ja, bij Broomche- mie in Wierden is ook wat op geruimd. Maar verder houdt men zich bezig met onderzoek. Want sanering kost centjes. Er zijn mooie studies en gifatlas sen gemaakt. En er is een hou ding van: we moeten eerst het hele plaatje rond hebben, dan pas kunnen we prioriteiten stellen. Wat nu voor sanering op de rijksbegroting staat, 300 tot 400 miljoen, kun je in één klap kwijt in de Vogelmeer of op het EMK-terrein in Krim pen. De bereidheid om er meer geld in te steken zie ik in deze krappe tijden niet toene men". Betalen Hij vindt dat de overheid de moed moet opbrengen om de vervuiler te laten betalen. „Niet de belastingbetaler moet schokken, maar de vervuilen de bedrijven. Dat gebeurt ook in de Verenigde Staten, waar ze een zogenaamd super fund hebben. Dat wordt voor 87,5 procent uit heffingen op vuile produkten gevuld. De indivi duele bedrijven moeten han gen, vind ik. Als we in dit tempo doorgaan met ruimen, zijn we er over 60 jaar nog niet van af". Wat zijn de risico's? „Nou, dat spul gaat in de grond op stap. Langzaam maar zeker trekt er een soort gifs luier over Nederland. Het gaat om kunstmest en om niet-af- breekbare stoffen als kwik, cadmium, lood, PCB's. De con centratie loopt langzaam op als ie die gifbelten niet ruimt. Je kunt niet volstaan met de schonere technologie van nu. De oude troep moet eruit. Want na verloop van tijd ko men die stoffen in onze voed selketen en bedreigen ze onze gezondheid. Dat doen ze hier en daar nu al. Mede door de zure regen, waardoor de zware metalen makkelijker verbin dingen aangaan, worden die stoffen beweeglijker. In het landelijke gebied heeft dat consequenties voor het drink water. Het is echt urgent. De omringende polders van de Vogelmeer zijn nu al ernstig verontreinigd door chloorfeno- len". Het PVDA-Tweede Kamerlid K. met Jordanië. Voor de Jor daanse koning Hoessein is in de Reagan-voorstellen een centrale rol weggelegd voor een regeling van het Midden- Oosten conflict. Gevoelig punt „Een zeer gevoelig punt waar over wij geen duidelijkheid hebben verkregen is de vraag wie het Palestijnse volk bij eventuele vredesonderhande lingen zal gaan vertegenwoor digen", aldus De Vries. „Ara fat heeft zich niet uitgelaten of koning Hoessein namens de PLO mag spreken. Het is niet uitgesloten dat er een gemeen schappelijke Jordaans-Pale- stijnse delegatie komt, die ge machtigd zal zijn om namens de Palestijnen te spreken". Volgens De Vries is Arafats PLO, mede als gevolg van het échec in Libanon, hard op weg een gematigder standpunt in te nemen. In dit verband vond hij het opmerkelijk, dat PLO- functionarissen met nadruk hebben laten weten dat „de Palestijnse kwestie niet met militaire middelen kan wor den opgelost". Hij acht de komende maanden van beslissend belang voor de toestand in het Midden-Oos ten. „Als er een Arabisch vre desinitiatief komt dat niet bin nen één a twee jaar wordt be antwoord door Israël of de VS, dan is er een reële vredeskans verloren gegaan en zullen de ontwikkelingen in het Mid den-Oosten een dramatische wending kunnen nemen. zure regen. „Dat mag je wel zeggen, ja. Neem bijvoorbeeld Drenthe. Daar is laatst een aantal men sen op stap gegaan. Ze vonden honderd belten. In gedempte sloten, zandgaten, enz. Belten, waar ze bij de provincie geen lucht van hadden". Dus de provinciale gifatlassen zullen drastisch bijgewerkt moeten worden? „Reken maar. In de hele beeldvorming rond de gifbel ten heeft de belt onder woon wijken tot nu toe een belang rijke rol gespeeld. Maar dat is niet het enige probleem. Nu begint het platteland los te barsten. Ik krijg bijvoorbeeld elke week wel een telefoontje van boeren die met gif op hun land te kampen hebben. Mais die op bepaalde plekken niet wil groeien, slechte melkgif- ten, infectieziekte, plotselinge veesterfte, minder grote vruchtbaarheid, verhoogd op treden van kanker bij dieren. Dat laatste speelde bijvoor beeld in Zuid-Holland. Nou, in Twente kent u het geval van boer Peterman, die praktisch zijn hele veestapel door HCH- vergiftiging verloren heeft. Dat spul is in het verleden door de industrie op zijn land gestort. In het rapport over deze zaak heb ik overigens een belangrijk ding gemist. HCH- opname kan namelijk leiden tot verlies van witte bloedli chaampjes, die bescherming bieden tegen allerlei infectie ziekten bij mensen. En als je dan ziet hoe zo'n boer moet knokken om schadevergoe ding. Hij wordt overal afge scheept. Z'n bedrijf is kapot. En de man zelf ook. Ik heb een heleboel mensen vergif tigd, zei hij laatst nog". Verbanden Het gaat vaak om vage klach ten. Lang niet alles wordt als vergiftiging bewezen ver klaard. Is er niet een sterke tendens om alle rampspoed aan milieuvervuiling toe te dichten? Zonder opwinding zegt Reijn ders: „Het probleem mag niet gebagatelliseerd worden. De verbanden zijn overduidelijk. RUITENHEER Daarom moet er vanuit de EÖE druk worden uitgeoefend o(] zowel Israël als de VS. Gezieii) de vitale handelsbelangen, difc Israël met de EG heeft, kan deze druk uit meer bestaal dan het afleggen van politiek* verklaringen". Ir Weinig hoop op een doorbraak in het Midden-Oosten heeff De Vries zolang de huidige Isf raëlische regering onverkoifc vasthoudt aan haar nederzet,™ tingenbeleid in de bezette ge bieden en zolang zij weigeaj het Palestijnse feit te erken" nen. Veel vertrouwen heeft het PVDA-Kamerlid echter m het democratisch bestel in I%] raël. 5 De Vries: „Ik geloof dat eeL meerderheid van de Israëliërr wel normale relaties met di Arabieren wil. Een Likoed-rer gering kan hieraan niet vooir bij gaan. Bovendien kan de refj gering-Shamir niet tot in lenflj te van dagen het huidige bei. leid volhouden, omdat Israff dan in toenemende mate dn steun van westerse landen za missen". Verder meent Dtfj Vries dat Israël een zeer gro% risico loopt als het een vredeS] kans verspeelt. „Israël kan zr* existentie op den duur n veilig stellen met militai macht. Daarom komt de Isra lische regering nu voor keuze te staan tussen handh ving van de oorlogstoestand vrede; een keuze die van sentieel belang is voor h voortbestaan van de staat 'raël". RICK KERSJES de Vries

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6