Vijf Ho venhuis afgeladen ijdens modelbouw expositie fegge schrijve. Actief en kleurrijk volksdansfestijn Gediplomeerde bromfietsers in Oegstgeest JDA-mentorraad wil Ondernemers helpen Soiwa/ut Hoge nood Woon-Ideaalbeurs weer succesvol Politie maakt teveel brokken Beiden CeidócSomant MAANDAG 30 JANUARI 1984 PAGINA 3 isjesroof vanuit auto IDEN Een 32-jarige Leidse is zater- umorgen op de Nieuwe Rijn vanuit een to van haar tasje beroofd. In de tas zat der meer een agenda, een portemonnee £t vijftien gulden en een zilveren horlo- 1 De auto reed langs de vrouw en een greep de schoudertas. jbetganger zwaar gewond '9IDEN Een 80-jarige Leidenaar is r ijdag zwaar gewond geraakt toen hij op t Voorschoterweg ter hoogte van de ntkvlietbrug plotseling overstak en werd ^gereden door een auto, die werd be- iniurd door een 22-jarige man uit Wou- Nygge. De Leidenaar werd met schedel vel naar het AZL overgebracht. LEIDEN Een 65-jarige Noordwijkerhouter heeft vannacht een sleutelbeen gebroken bij een poging zijn behoefte te doen. De man stond op een bus te wachten en toen de nood wat te hoog bleek, liep hij naar het Schut tersveld om een geschikte plek te vinden. Bewoners van een stacaravan op het Schut tersveld zagen de man, dachten met een gluurder te maken te hebben en stuurden hem weg. De man uit Noordwijkerhout, die zich snel uit de voeten wilde maken, kwam daarbij ten val en brak het sleutelbeen. Hij verklaarde tegenover de politie, dat hij een duw had gekregen, maar de bewoners van de caravan ontkennen dat. De Noordwijkerhouter is naar het AZL ver voerd. Acht mille uit kluis gestolen LEIDEN Uit een kluis van een bedrijf aan de Zoe- terwoudseweg is vrijdag achtdui zend gulden gesto len. Uit de kluis verdwenen onder meer loonzakjes van het personeel. De diefstal moet overdag zijn ge pleegd. Bleijie wil duidelijkheid over meubelboulevard LEIDEN De heer W. Bleijie, raads lid voor het CDA, heeft aan het college van B W duidelijkheid gevraagd over de ontwikkelingen rond de meu belboulevard. Volgens Bleijie blijkt uit diverse publicaties, dat Leiden nog )lop meubelboulevard. steeds volop in de „race" ligt voor een De heer Bleijie wijst op een meerder heidsadvies van de Provinciale Plano logische Commissie (PPC), dat Leiden of Den Haag als vestigingsplaats moet worden aangewezen. Het advies van de PPC heeft een „inspanningsverplich ting". Dit betekent dat er binnen zes maanden duidelijkheid moet zijn, aldus het CDA-raadslid. Hij vraagt welke ac tie is ondernomen om de meubelboule vard naar Leiden te halen. Schiphol en gemeenten gaan bedrijven lokken LEIDEN De NV luchthaven Schiphol gaat met twaalf gemeenten (waaronder Leiden) een brochure sa menstellen waarmee bedrijven naar de regio rond Schiphol gelokt moeten worden. De NV Schiphol maakt de komende weken een inventarisatie van de ves tigingsmogelijkheden in de verschil lende gemeenten. Deze zullen, aange vuld met fiscale en andere voordelen, in brochurevorm worden gebruikt bij promotie-activiteiten van Schiphol in het buitenland. De twaalf gemeenten liggen alle minder dan 30 km. van Schiphol af. IDEN Het Vijf Ho- ïhuis aan de Leidse flaan puilde gisteren van de bezoekers. Die •en op deze regenachti- voetballoze zondag af- ;omen op de ééndags lelbouwtentoonstelling schepen en vliegtui- n, voor het hek waarach- zich normaal gesproken inde kinderen bevinden, Irongen de toeschouwers i voor de vliegende schaal- dellen. Een modelbouwer j 1 helicopters probeerde één i zijn bijzonder fraaie 1 TOplaren het luchtruim te in kiezen. Ondanks het "Irhtige motorgeluid slaagde er niet in. Kennelijk spelen bij de modelluchtvaart de ïrsomstandigheden een rheersende rol. Een andere icopterbouwer wist zijn toe- ij niettemin, behoedzaam "poeuvrerend, enige hoogte {even. Binnen was de grote N'l met de bar gereserveerd ir de produkten van de erdse Luchtvaart Club. De konden bijna alle- ical vliegen. De meeste zijn 1 eleid van de echte vliegtui- 2r(, waarbij dan alleen het 1 suilende bromfietsmotortje cylinderinhoud van 10 cc 'jU heel wat) een dissonant is. 'tfstorisch ezien van de modellen van bekende sportvliegtuigjes en er ook historische vlie gje exemplaren: een Duits iplaar, compleet met Mal- kruizen uit de beginjaren de luchtvaart bijvoorbeeld nfen fraaie Engelse Spitfire, de jager die zo'n belangrijke rol speelde bij de luchtslag om Engeland in de Tweede We reldoorlog. Ook moderne straalvliegtuigen, zoals de Amerikaanse jachtbommen werper F 15 Eagle ontbraken niet, al waren deze niet uitge rust met mini-straalmotoren. Er waren modellen in diverse stadia van afbouw te zien. Vrijwel alle modellen waren van hout en hebben een groot formaat; de modelbouwers hebben het stadium van de plastic vliegtuigjes van voorbe werkte onderdelen in zakjes ver achter zich gelaten. Vlakbij bij de bar bevond zich ook nog een echt vliegtuig: een zogenaamde „ultralight" in ge demonteerde versie bestaande uit buizen en stevig zeildoek. Gemonteerd wordt het een vliegtuig dat hoofdzakelijk uit vleugels bestaat en waar de pi loot in een soort trapeze onder hangt of zit, iets dat de Ita liaanse geleerde Leonardo da Vinci in de Middeleeuwen in feite al had uitgedacht. Voor zien van bijvoorbeeld de motor van een grasmaaimachine en een schroef groeien deze pri mitief lijkende bouwsels uit tot echte goedkope vliegtuigjes. Vrij als een vogel rondvliegen is er voorlopig nog niet bij in het ook qua luchtruim zeer ge ordende Nederland. „We mo gen niet hoger dan 300 meter", meldde de man achter de be wuste stand teleurgesteld aan het zich vergapende publiek. Geen hoogvlieger dus, ook al is dat niet zijn schuld. Sleepboten Een modelbouwer slaagt erin het luchtruim te bedwingen. In een aangrenzend zaaltje be vonden zich de scheepsmodel len van de Leidsche Model Bo ten Club. Overheersend zijn de sleepboten, vaak afgeleid van bestaande exemplaren van het roemruchte zeesleep- bedrijf Smit Internationale, een stukje nationale trots ter zee. Met behulp van krachtige electromotoren en afstandsbe diening kunnen deze fraai ge detailleerde modellen de naar verhouding krachtige golven in onze binnenlandse wateren weerstaan. Trotse eigenaar- /bouwers lieten in fotoboeken zien hoe een en ander in zijn werk gaat. Er was zelfs een exemplaar van een stooms- leepboot compleet met echte stoommachine. Andère model len varen niet, maar zijn voor al mooi om naar te kijken. Dat gold bijvoorbeeld voor enkele zeilschepen, historische exem plaren, compleet met want en mini-katrollen. De Leidse modelbouwclubs hebben gisteren een goede re clame voor zichzelf gemaakt; er waren veel vragen van mensen die vast van plan le ken deze hobby ook op te pak ken. Acrobatiek Voor moedige types begint het LVC aan de Breestraat 66 binnenkort een cursus acrobatiek. De lessen bestaan behalve uit losmaak- en opwarmoefeningen uit de grondbeginselen van de acrobatiek. Na afloop is men in staat thuis tussen de schuifeuren al een aardige show te brengen. Elke woensdagavond begint de cur sus om kwart over negen. Deelname kost 75 gulden voor 15 lessen. Het LVC start ook weer een cursus gi taar voor beginners en gevorderden. Het sportcafé van het LVC houdt donderdag 2 februari om acht uur een tafelvoetbaltoernooi voor koppels. De prijs voor deel name is een rijksdaalder. De beste drie kunnen deelne men aan het Zuidhollands kampioenschap voor jonge rencentra. Voor inlichtingen: 071-146449. Huisvrouwen De Nederlandse vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden /Oegstgeest, heeft de volgende activiteiten in febru ari op het programma staan. Donderdag 9 februari spreekt de voetspecialist Jan de Vries om tien uur in het vereni gingsgebouw In 't Want aan het Noordeinde 2a. Dinsdag 14 februari is er een koffieochtend van tien tot twaalf uur in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat, woensdag 15 fe bruari maakt men een ochtendexcursie naar de Staats drukkerij. Donderdag 23 februari wordt een dagexcursie gemaakt naar de bloemenveiling Aalsmeer en Lucas Bols in Nieuw Vennep. Voor nadere inlichtingen: tel. 071- 215903 en 155568. Tai-Chi Tai-Chi is een Chinese bewegingsleer, eigenlijk een vertraagd uitgevoerde vechttechniek. De 51-jarige heer Deepak verzorgt op 9 februari een demonstratie Tai- Chi bij Shanti Niket aan de Breestraat 56, aanvang 19.00 uur. Kijkh U1S Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat heeft in de serie meesterwerken uit Hollywood de film „All about Eve" van Joseph Mankiewicz op het programma staan. De film werd in 1950 met 7 Oscars bekroond. In deze film wordt het grote toneel op sarcartische wijze op de hak ge nomen. De film wordt 9, 10, 11 en 12 februari gedraaid en wel twee maal per avond: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. LEIDEN De Leidse Woon-Ideaalbeurs heeft al weer sinds enige jaren vaste grond onder de voeten in de Leidse Groe- noordhallen. Dit jaar stabiliseerde het bezoekersaantal zich op ongeveer 25.000, verdeeld over vijf dagen, waarvan zondag de laatste was. Volgens organisator E.M. Laan was het publiek dit jaar van een goed gehalte. „Er waren veel mensen die er echt op uit waren om hun interieur te veranderen, die zeer geïnteresseerd waren in de nieuwe ontwikkelingen. De meeste bedrijven hebben dan ook goede zaken gedaan. Opvallend is dat de moderne meubel makers, die allerlei soorten meubels op maat vervaardigen voor de klant ook zeer in trek waren. Sommigen gingen met werk voor maanden naar huis". De heer Laan betreurt het dat een gedeelte van de Rietveld-expositie voortijdig naar Schiphol moest vertrekken. „Niettemin was er veel belangstelling voor de tentoonstelling. De meubelmaker die de beroemde Rietveld-stoel op de originele manier vervaardigt was heel snel door zijn voor raad heen", aldus Laan. rzc il tDEN Als vervolg op zijn economisch beleidsplan, richt CDA morgenavond een mentorraad op. Deze raad, bestaan- Hiiit ervaren ondernemers uit het Leidse bedrijfsleven, wil litende) ondernemers kosteloos met raad en daad bijstaan, reridee van een dergelijk platform in niet nieuw. In de ge- r hte Gouda riep de Kamer van Koophandel al eerder een lelfclijke raad in het leven. Wie er precies in de Leidse raad zi zitten is nog niet bekend. De mentoren bieden individueel ngyragende ondernemers gelegenheid hun plannen en proble- met hen te bespreken. De mentoren doen dit werk op basis [in^n vanuit hun eigen kennis en ervaring. Dat is ook precies te^erschil met het werk dat de gemeente en de Kamer van VIo>handel voor ondernemers doet, vindt het CDA-raadslid D. ledDuyn, initiatiefnemer van de mentorraad. De mentoren .asfn hun eigen praktijkervaring beschikbaar, gemeente en kunnen dat voilgens hem niet doen omdat ze geen erva- ondernemer hebben. \0espreking van raadvragende ondernemers met mentoren nien een vertrouwelijk karakter. Zonder toestemming zal er naar buiten worden gebracht. De advisering geschiedt laijrzijds vrijblijvend. pnjjge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen als nieuwe abonnee I it Noteer m.i.v van de Leidse Courant dir itcode/Plaats_ n laald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal j (ur een luxe Parker balpen naar: i iar|res lststcode/Plaats_ 'vi{efoon_ tur deze bon in open envelop -geen postzegel ;en- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, VG Den Haag LEIDEN Folkliefheb- bers konden afgelopen zaterdag hun hart opha len in de Stadsgehoorzaal, waar de Nederlandse V olksdansvereniging (NEVO) met Nefofoon het evenement "Met de muziek mee" op touw had gezet. Een festival achtig gebeuren, waarbij van vroeg in de middag tot middernacht gelegen heid was om te dansen, te luisteren en te kijken in alle zalen tegelijk. Dat het publiek uit alle wind streken kwam, bleek wel uit de aanzienlijke hopen bagage, die her en der lagen opgesta peld. Wie de grote zaal binnenging, kon meteen inhaken. Een wel driedubbele kring enthousias te volksdansers volgde de aanwijzingen van een instruc teur in het midden van de zaal. Eerst oefende men de passen "droog". Als dat goed ging, werd de bandrecorder aangezet, en kon men de zo juist aangeleerde dans op mu ziek uitproberen. Ieder uur kwamen dansen uit een ander land aan bod, en tussen twee „lessen" in gaven professione le volksdansgroepen op het podium een korte demonstra tie van wat de ijverige leerlin gen misschien ooit nog hopen te bereiken. Hier werden ware kunststukjes geleverd, of het nu ging om Griekse ol Roemeense, om Israëlische ol om Amerikaanse dansen. Vanaf het balkon had de be langstellende toeschouwer een prachtig overzicht over het kleurige geheel' Want kleurrijk was het: velen had den voor de gelegenheid kle ding met een min of meer fol kloristisch tintje aangetrok ken. Dat kon variëren van bloesjes met kant of gebor duurde randen, tot complete folkloristische kostuums. Er liep zelfs een "Spaanse danse res" met wijd uitstaande petti coat rond. Als je het dansen even moe was, kon je eens gaan kijken bij één van de vele standjes waar platenv en boeken te koop waren. 'Of je kon bij voorbeeld met een lekker hapje uitblazen in het "folk- café". Hier was de hele mid dag live-folkmuziek te horen. De orkestleden waren, net als de professionele dansers trou wens, in de kleding van het land waarvan ze muziek maakten. Alleen voor de filmzaal bleek maar weinig belangstelling te zijn. Daar kon men onafge broken een aantal documen taires zien over allerlei onder werpen, die, zijdeling of di- rekt, iets met folklore te ma ken hebben, bijvoorbeeld een film over de Roemeense len tefeesten of een reportage van een folklorefestival. Het grote publiek echter vermaakte zich liever al dansend, luiste rend en/of kijkend bij de les sen en demonstraties. Het was dan ook een echte doe-dag, die zijn hoogtepunt vond in het bal, 's avonds in de grote zaal. Onder begelei ding van het folk-orkest Na- rod konden de deelnemers zich uitleven in pas geleerde, maar zo te zien ook in al lan ger bekende dansen. Het was een festijn, waarbij beginners en gevorderden, jong en oud, samen met elkaar optrokken, in een sfeer van ontspanning en spontaniteit. Daarom al leen al kan de NEVO van een groot succes spreken. ANNETTE JASPERSE PRIMEUR VOOR ZUID-HOLLAND OEGSTGEEST Op initia tief van de Oegstgeestse afde ling voor Veilig Verkeer wer den afgelopen zaterdag rij-exa- mens voor bromfietsers gehou den. Het was voor de eerste maal dat iets dergelijk in Zuid- Holland plaats had. „In het voortgezet onderwijs wordt geen aandacht besteed aan verkeer- en verkeersre gels. Wij wisten al dat het met de kennis daarvan bij jongeren slecht gesteld was. Een recent onderzoek leverde echter een resultaat op waarvan wij schrokken. Het is erger dan wij dachten", aldus de heer P.W.A.M. van der Wee, regio naal consulent van Veilig Ver keer Nederland. Hij sprak zaterdag in Oegst geest vijf jongeren toe die „op gingen" voor het bromfietsrij bewijs. De cursus heeft onge veer 3 1/2 maand in beslag ge nomen en omvatte „theorie verkeersreglement", bromfiet stechniek en rijvaardigheid. De technieklessen werden be langeloos gegeven door de heer J. Stam en de theorie en praktijk berustte bij de heer Fleur. Rijinstructeur Fleur: „Als de overheid van plan is een bromfietsbewijs in te voe ren hoop ik alleen maar dat het er snel komt. Mij is name lijk gebleken dat het verkeer- sinzicht bij jongelui uiterst mi nimaal is. Ik hoop dat tenmin ste een theorie-examen ver plicht gaat worden". Nadat examenkandidaten de theorie en de praktijkopdrach ten hadden uitgevoerd kwam men in de kantine van de korfbalvereniging „Fiks" bij een waar de adjudant van de Rijkspolitie de heer W. A. Gel derblom de certificaten uit reikte aan de Leidenaars San- der Boschma. Matthieu Com peer en Maarten Kuipers en de Oegstgeesters, Louis Hey- ning en Arjan Stam. De adju- d dant onderstreepte het grote belang van kennis van zaken die een bromfietser moet heb ben. „Het is een zeer kwetsba re groepering. Er gebeurt in Oegstgeest gemiddeld iedere dag een ongeval en daar zijn regelmatig bromfietsers bij be trokken." De voorzitter van de Oegest- geester afdeling Veilig Ver keer, de heer Van Duyvenbo- den: „Wij willen medio febru ari weer met een nieuwe cur sus starten". De penningmees teres, mevrouw van Kuilen burg, die zich zeer ingepannen heeft voor het realiseren van de cursus, deelde mee dan men zich (vanaf 15 jaar) kan opgeven bij VVN afd. Oegst geest telefoon 071-174847 en de Stichting Jeugd en Jongeren werk Oegstgeest telefoon 071- 154773. Bromfietshelmen zijn in Ne derland verplicht. Het is een goede maatregel. Het werd nog eens bevestigd door de consulent van Veilig Verkeer, Een kandidaat voor het bromfiets rijbewijs in actie. de heer Van der Wee toen hij zaterdag in Oegstgeest „brom fietsrijbewijzen" uitreikte. Maar wat velen niet bleken te weten is dat men beter maar geen stickers op de helmen kan plakken. „De samenstel ling van de lijm van stickers werkt vernietigend in op de helm, zodat deze het bij de eerste de beste flinke tik kan begeven. Materiaal van de helm en samenstelling van de lijm verdragen elkaar niet" al dus de heer Van der Wee. LEIDEN Wagens van de politie en van de reini ging in Leiden maken te veel brokken. De schade- resultaten zijn zéér ongun stig in vergelijking met andere gemeenten van ge lijke omvang in de Rand stad. De verzekerings maatschappij Centraal Be heer heeft het gemeente bestuur dan ook laten we ten dat het zo niet langer kan. Wanneer niet inge grepen wordt dan zal het eigen risico aanzienlijk opgeschroefd worden, al dus de waarschuwing van Centraal Beheer. Neem bijvoorbeeld de politie. In 1980 moest de verzekering maar liefst 16 keer worden aangesproken terwijl het toe gestane aantal schadegevallen per iaar maximaal 3 bedraagt. De laatste jaren heeft de poli tie weliswaar wat voorzichti ger aan gedaan maar rijk zal de verzekeraar er niet van worden. In '82 streek de ver zekeraar voor de gemeentelij ke voertuigen een totale pre mie van ruim 173 duizend gul den op. Datzelfde jaar werd er voor bijna 270 duizend gulden in puin gereden zodat Centraal Beheer er bijna een ton bij in schoot. Zouden de ambtenaren van de politie en de reiniging niet goed auto kunnen rijdenNee, Centraal Beheer heeft onlangs besloten de collectieve verze kering voor particuliere auto's van de Leidse ambtenaren in prijs te verlagen omdat met deze voertuigen betrekkelijk weinig schade wordt gemaakt. Kennelijk zijn de ambtenaren zuiniger op hun eigen auto dan op die van de baas. Maar waar het nu precies aan ligt (men zou ook kunnen denken aan werkbelasting, te smalle stra ten of te veel paaltjes) wordt momenteel onderzocht In maart gaat de verzekeraar de zaken nog eens op een rijtje zetten. Wanneer blijkt dat het rijgedrag niet verbeterd is. volgen onherroepelijk maatre gelen. Eén van die maatrege len is het verhogen van het ei- gen risico bij de WA-verzeke- ring tot 1000 gulden per scha degeval, aldus het dreigement van Centraal Beheer.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3