Kustvaarder Pergo na spookreis inzet van juridisch gehakketak Geen commentaar van Vaticaan op beschuldiging hulp aan nazi's ACHTERGROND GEEN GELD MEER VOOR R.-K. OPBOUWWERK ONDER ANTILLIANEN ZUSTERS MAKEN KLOOSTER CENTRUM VOOR WERKLOZEN KORTE METTEN „Samen op weg" voor oecumene niet schadelijk Regen 6 1 9 TO] Pastora kan guerrilla F niet meer betalt, fUidM<2owuvnt MAANDAG 30 JANUARI 1984 PAGDf De r.-k. kerkprovincie ein digt per 1 maart het opbouw werk voor ongeveer 24.000 Antillianen in ons land. Het Antilliaans Contact Centrum te Amsterdam kan niet lan ger de twee katholieke op bouwwerkers. C. Erselina en R. la Reine, betalen. De laat ste heeft dit meegedeeld op de Prinsenhofconferentie te gen racisme en discriminatie in Amsterdam. Het werk werd verricht in opdracht van de stichting voor vreemdelingenwerk Cura Migratorum, die het ook voor eenderde financier de. Het andere geld kwam van kerkelijke en particulie re stichtingen, waarvan de namen niet bekend worden gegeven. Deze stichtingen zijn niet langer bereid of in staat dit werk te steunen, waarna besloten is voor de opbouwwerkers een ontslag aanvraag in te dienen. Dit heeft de voorzitter van het ACC-bestuur, pater dr. J. Micklinghoff op, desgevraagd meegedeeld. Wel bleef het geld van Cura Migratorum beschikbaar, maar dr. Micklinghoff noem de dit te weinig om het werk verantwoord te kunnen voortzetten. Een verzoek om meer geld van de kerkpro vincie, is volgens hem afge wezen. Van de zijde van de kerkprovincie werd medege deeld dat een definitieve be slissing hierover nog niet is gevallen. De zusters franciscanessen van Heythuysen, een congre gatie van vrouwelijke reli gieuzen, hebben een groot kloostercomplex in de bin nenstad van Heerlen be schikbaar gesteld als centrum voor werklozen. Aanvanke lijk was het de bedoeling het gebouw, dat sinds kort leeg stond, te verkopen, maar de zusters geven de voorkeur aan deze sociale bestemming. Met een particuliere stichting zijn de zusters overeengeko men, dat het voormalige klooster met oude kleuter school en tuinen aan de Grasbroekerweg ingericht wordt tot centrum waar werklozen tegen een zeer lage prijs ruimte kunnen hu ren om activiteiten te organi seren. Ze mogen er zelfs klei ne bedrijfjes beginnen, mits die niet commercieel zijn op gezet. Vrijdag 3 februari is er een open dag waarop gega digden het complex kunnen bekijken. Het centrum is primair be doeld voor slachtoffers van de huidige crisis, maar om eenzijdigheid te voorkomen kunnen ook werkenden, mits zij actief zijn in maatschappe lijke organisaties, van de ac- comodatie gebruik maken. In totaal is er 1300 vierkante meter ruimte aanwezig. Het gebouw huisvest nu al een klokkenmakersgilde, dat in hoofdzaak uit gepensio-, neerde mijnwerkers bestaat en verder de kledingbeurs •van „Vrouwen in de Bij stand", het Vredesplatform, een scoutinggroep en een maaltijdenproject. Na Amerikaanse beschuldi gingen, dat het Vaticaan na de oorlog willens en wetens Duitse nazi's naar Zuid-Ame- rika heeft laten ontsnappen, hebben in het Vaticaan nog geen enkele officiële reactie uitgelokt. Pater Panciroli woordvoerder van het Vati caan, blijft zich uitdrukken in het gebruikelijke „geen commentaar". Individuele personen die met het Vaticaan verbonden zijn reageren wel. Na pater Anto nio Weber, die tijdens de oor log de Vaticaanse organisatie voor emigratiehulp leidde en wiens ontkennende reactie- wij zaterdag publiceerde, heeft de Amerikaanse jezuïet Graham, de officiële Vati caanse geschiedsschrijver van de Tweede Wereldoorlog de Amerikaanse beschuldi gingen als „verzinsels en pro pagandistische leugens" afge daan, afkomstig van perso nen die niet op de hoogte zouden zijn. „In die dramati sche maanden waren er al lerlei vluchtelingen in de Ro meinse kloosters, met echte papieren, met valse papieren. Wie kon dat weten? Daar willen ze nu een schandaal van maken". De Franse jezuïet Pierre Blèt, die met Graham de officiële Vaticaanse geschiedenis van deze periode heeft geschre ven, vindt de Amerikaanse beschuldigingen „kinderlijk en absurd". Volgens hem is het waar, dat in die naoorlog se tijd vele vluchtelingen in de Romeinse kloosters onder dak hebben gevonden, maar dat was gebaseerd op de oude traditie van gastvrijheid die nog steeds in ere wordt ge houden. „Op grond daarvan de Heilige Stoel beschuldigen van systematische hulp aan oorlogsmisdadigers bij hun emigratie, is iets wat ieder een die de stukken over het optreden van Pius XII en de Heilige Stoel in de Tweede Oorlog kent, alleen maar kwaad kan maken". De Amerikaanse beschuldi gingen aan het adres van het Vaticaan zijn gebaseerd op een rapport opgemaakt in 1947 door een functionaris van de Amerikaanse ambas sade in Rome. Daarin staat, dat het Vaticaan niet alleen als gastvrij opvanghuis voor nazi-misdadigers diende, maar ook druk uitoefende op de katholieke Zuidameri- kaanse immigratielanden om die nazi's op te nemen. Onze correspondent in Rome meldt, dat de in Rome wo nende Nederlander Sam Wa-, genaar, die in zijn boek „De joden van Rome" het Vati caan beschuldigt van laks heid tegenover de massa moord op de joden in de oor log, heeft in de documenten maar één geval aangetroffen waarin het Vaticaan Duitse vluchtelingen naar Zuid-A- merika liet emigreren: de vijf kinderen van Bormann, in 1950. „Maar het Vaticaan heeft zeer zeker ook nazi's wegge holpen. Die kregen in Duits land van de Amerikanen val se papieren en via de kerke lijke organisaties in Duits land verdwenen ze naar Rome, waar ze verder naar Zuid-Amerika werden gehol pen. Dat kan toen wel om duizenden nazi's gegaan zijn. Dat het Vaticaan bereid was die figuren te helpen hoeft niemand te verbazen, want de nazi's hebben de hele oor log door grote invloed in het Vaticaan gehad. Dat is lo gisch, want Pius XII ver keerde volledig in Duitse sfe ren en was slechts met Duit sers omringd. Na de oorlog heeft het Vaticaan zijn rol bij de hulp aan gevluchte nazi's voortdurend onder de tafel gewerkt, net zoals het zijn rol bij de redding van de joden altijd heeft aangedikt". In Rome wordt niet ver wacht, dat het Vaticaan nog in zal gaan op de Amerikaan se beschuldigingen. Al eerder is de Vaticaanse houding in deze zaak voorwerp van poli tiek geweest, zonder dat het Vaticaan daar zelf direct aan heeft deelgenomen. De in Christchurch gehou den algemene vergadering van de Presbyteriaanse Kerk van Nieu w-Zeeland heeft voor het eerst in de 140 jaar van haar bestaan een Maori tot voorzitter gekozen. Zij was de eerste kerk, die dertig jaar geleden een aparte Mao- ri-synode organiseerde met zelfstandige beslissingsmacht. Ds. Tame Takao, de nieuwe voorzitter (moderator), is daarvan ook jarenlang in zijn kwaliteit van ouderling, voorzitter geweest. Hij werk te toen nog op zijn melkvee bedrijf. Na lange tijd boer te zijn geweest, besloot hij theo logie te gaan studeren. In ok tober 1983 sloot hij zijn studie met succes af en werd gewijd tot predikant. In 1983 waren in Polen 21.643 priesters in de r.-k. kerk werkzaam, tegen 21.059 een jaar tevoren. Het aantal seminaristen steeg vorig jaar van 7.225 tot 7.681, zo deelt „Kerk in nood/Oostpriester- hulp" mee. In 1983 zijn in Polen 732 priesters gewijd. Van de ruim 21.600 priesters zijn 16.200 wereldheer en be horen 5.443 tot een geestelij ke orde of congregatie. De hulporganisatie heeft de af gelopen tien jaar voor de op leiding van priesters, de bouw van seminaries en de aankoop van studieboeken in totaal bijna.24 miljoen gulden naar Polen gestuurd. Aartsbisschop Edgar Hark van de lutherse kerk van Estland, heeft in de Sovjetre publiek Karelië de nieuwe, in de hoofdstad Petrozavodsk verrezen lutherse kerk voor de Fins sprekende gemeente gewijd. Het kerkgebouw is de tweede na de oorlog gebouw de lutherse kerk in het Euro pese deel van de Sovjet-Unie. De bouwkosten van ruim twee ton zijn door de ge meente zelf bijeen gebracht, aangevuld door een lening van de Russisch-orthodoxe kerk. Zoals alle kerken in de USSR is het gebouw nu staat seigendom, waarbij de acht honderd leden tellende ge meente het gebruiksrecht heeft. Fiets voor paus Wellicht In de veronderstelling, dat de paus rij dend per fiets gemakkelijker bereikbaar zal zijn hebben Ita liaanse journalis ten en bij het Va ticaan werkzame correspondenten de paus gisteren een dergelijk voertuig aange boden. De jour nalisten waren gisteren met ruim duizend bijeen tijdens een au diëntie. Paus roept op tot behoud van r.-k. onderwijs Noch de onvermijdelijke problemen noch de verleiding om te zoeken naar modernere vormen van getuigenis mogen ertoe leiden een zo beproefd instrument van evangelisatie en men selijke vooruitgang als de katholieke school op te geven. Dat zei paus Johannes Paulus II zaterdag bij een audiëntie voor tienduizend Italiaanse scholieren, studenten en docen ten. De paus bepleitte, dat alle gelovigen zich inspannen voor een verbetering van het katholieke onderwijs met behulp van de beste methoden. Slechts zo kan de katholieke school het respect genieten, dat haar in een democratische samenleving toekomt en kan zij haar kerkelijke taak in volledige vrijheid en geloofwaardigheid ontplooien, aldus de paus, die de school van essentieel belang noemde voor de verbreiding en de ver dieping van het geloof. De kerk kan niet leven zonder te le ren en zonder van de school gebruik te maken. Het proces „Samen op weg" tot eenwording van de her vormde kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland is niet of nauwelijks een be dreiging voor de voortgang van een breder proces van oe- cumenisering. Dat is de me ning van ds. B. J. Aalbers, se cretaris van de Raad van De- putaten „Samen op Weg", het orgaan van die eenwording. Hij formuleert zijn mening in een artikel in het januari nummer van „Saamhorig", tijdschrift van de Raad van Kerken in Nederland. Ds. Aalbers vraagt zich overi gens wel af, of van het een wordingsproces van beide kerken veel inspiratie zal uit gaan. Hij denkt van niet, om dat het groeiproces daarvoor te traag verloopt. Als er al sprake is van inspiratie, dan toch niet door „het kerkorde- lijk-oecumenisch hoogstandje dat eventueel wordt ge maakt", vindt de auteur. Veelmeer zal het moeten ko men van het kwalitatieve beeld, dat zichtbaar zal wor den van gemeente en kerk- -zijn nü in de samenleving van de jaren tachtig. Ds. Aalbers noemt het van grote betekenis, dat binnen de oecumene de kleine kerken als luthersen, doopsgezinden en remonstranten, met hun eigen historische, spirituele, kerktypische inbreng een rol blijven spelen in het Neder landse geestelijk leven. „Maar er is nog geen oplossing ge vonden voor het probleem, dat intensieve oecumenische samenwerking, vooral op het plaatselijke vlak, het einde kan betekenen van bijvoor beeld streekgemeenten van deze kerken", aldus ds. Aal bers. Hij denkt, dat „Samen op weg" dus soms „zijns on danks" bedreigend kan zijn, „maar niet krachtens eigen aard en bedoelingen". Naar het oordeel van ds. Aal bers zou de Raad van Kerken in Nederland er goed aan doen, zich te bezinnen op de verhouding van enerzijds oe cumenisch engagement en an derzijds de wenselijkheid van het behoud van de eigen ker kelijke karakteristiek. Van de rechterzijde verwacht hij ove rigens geen enkel inspirerend voorbeeld, omdat men zelf „in een beschamende verdeeld heid" geen inspirerend voor beeld biedt, al roept men wel luide „dat hervormd en gere formeerd samen vrijwel zeker op de verkeerde weg zijn". DE BILT Het weer in delen van West-Europa een onbestendig karakter^ den. Steeds weer zorgen! pressies voor regen en Ook morgen moet op veel wolking en enige tijd rt. gerekend worden. Dit If samen met een depressiéi van Groenland overt: Oceaan naar Schotland ti Het bijbehorend regent brengt de komende nacfiL dinsdagochtend in ons lan;L' onze buurlanden regen. Ni. voorbijtrekken ervan zijntj kele opklaringen mogelijk middagtemperatuur is vou tijd van het jaar nog reik met een waarde van circl graden. j Weerrapporlen van vanmorgen 07 u Weer Max Mm templemp Amsterdam regenb. S 2 Oe Bilt zw bew. 6 3 Deelen geh bew. 5 4 Eelde geh.bew. 5 3 Eindhoven h.bew. 6 3 Oen Helder geh bew. 5 1 Lh. R'dam regen 7 3 Twente geh bew. 5 4 Vlissingen regen 7 4 Z -Limburg l.bew. 6 3 Aberdeen onbew. 5 -1 Athene zw.bew. 14 6 Barcelona zw.bew. 13 5 Berlijn regen 5 1 Bordeaux onbew. 12 3 Brussel h.bew. 7 4 I Franktort regen 7 4 Genéve regen 6 2 li Helsinki sneeuw -5 -8 fl Innsbruck geh.bew. 4 -6 Klagenfurt zw bew. 3 -1 y Kopenhagen sneeuw 2 1 Lissabon onbew. 15 6 n Locarno l.bew. 3 -6 Londen onbew. 9 2 Luxemburg mist 2 1 te Madrid zw.bew. 6 1 Malaga l.bew. 16 8 d Mallorca h.bew. 14 2 Malta geh.bew. 16 9 Munchen geh.bew. 8 -2 Nice regen 12 6 Oslo sneeuw •2 -3 Parijs h.bew. 9 4 e Rome 1 bew. 16 '3 Spilt onbew. 11 3 Stockholm sneeuw -1 ei Wenen mist 0 -2 rlr Zurich sneeuw 4 0 Casablanca regenb. 15 Istanbul n ontv. e Las Palmas h.bew. 19 1S i Beiroet onbew. 17 Tel Avlv 1 bew. - I Tunis regen 16 -fch SAN JOSE De NjT guaanse rebellenleider, pastora, heeft ongevceiyst van zijn aanhangers ovjei dragen aan de Costarica regering, omdat hij zijn eje rillastrijders niet langer, bevoorraden. Hij kan 3'ui| meer dan 3.000 guerrillj, c ders betalen. Pastora waj h van de meest populaire 1< van de Sandinistische ojjg», tegen dictator Somoza. Saté met ketjapsaus, oerapan en rijst -karamelvla Voor twee personen hebt u nodig: 150 g hamlap, ui, knoflook, ketumbar, djin- ten, 1 theelepel citroensap, 2 lepels ketjap, zout, saté- pennen, olie; ui, knoflook, 1 lepel olie, 1,5 dl water, sambal, halve lepel azijn, 1 theelepel sui ker, circa twee lepels ket jap, zout; 200 g witte kool, ui, sam bal, kentjur, zout, half blik slabonen, 2 lepels gemalen kokos of stukjes creamed coconut, 50 g taugé; 250 g droogkokende rijst, 4 Vz dl water, zout; 75 g suiker, 0,5 liter melk, 25 g maizena, 1 pakje van illesuiker. Verdeel het vlees in blokjes van twee of drie centimeter en kneed er een mengseltje door van kleingesneden ui, geperste knoflook, ketumbar, djinten, citroensap en zout. Laat het vlees zo enige uren tot een halve dag staan. Leg houten satépennen in water. Rijg vijf blokjes vlees, steeds met enige tussenruimte, aan de pennen en rooster ze on der een hete grill gaar. Strijk er een paar keer olie over. Wie geen grill heeft kan de saté in een laagje olie bak ken. Fruit voor het sausje de kleingesneden ui met geper ste knoflook in de olie, doe er de overige ingrediënten bij en laat alles nog vijf mi nuten koken. Geef het sausje apart bij de saté. Kook de fijngesneden kool niet te gaar met weinig wa ter, ui, sambal, kentjur en zout. Warm vervolgens de uitgelekte bonen en de kokos mee en dan de éénmaal ge wassen en goed uitgelekte taugé. (Taugé is heel vlug te gaar!) Smelt de suiker in een droge braadpan en laat hem licht bruin worden, doe er een le pel koud water bij zodra de helft van het oppervlak bruist, direkt gevolgd door de melk. Laat de karamel rustig oplossen en bind de melk dan met maizena. Voeg de vanillesuiker toe en laat de vla koud worden. JEANNE Maar voor de zonen vanj" Vries is varen hun leven;' doen het al sedert hun 1^ y. dertijd en zouden slechts jLe grote moeite een andere ri|en ting kunnen inslaan. 'f Bereingsloon LEITH/ZANDVOORT De Schotse vissers die twee we ken geleden met de berging van de Nederlandse coaster Pergo de slag van hun leven dachten te hebben geslagen, zijn een beetje teleurgesteld weer aan de vangst op de Noordzee. Ze meenden recht te hebben op een bergings- loon van één miljoen pond, pakweg 4,5 miljoen gulden, maar hun advocaten hebben inmiddels duidelijk gemaakt, dat er nog heel wat juridisch gebekvecht in het verschiet ligt, voordat de verzekerings maatschappij van de Neder landse reder G. de Vries uit Zandvoort überhaupt tot uit betaling van enig bergings- loon overgaat. De gehavende Pergo ligt in middels aan de spreekwoor delijke ketting in het Imperi al Dock van Leith, de Noord- zee-haven van de Schotse hoofdstad Edinburgh. Er is geen enkele kijk op wanneer dit zeer taai gebleken scheep je van 1000 bruto register ton weer het anker zal lichten. Hat kan nog weken en zelfs maanden duren eer alle juri dische en andere problemen uit de weg zijn geruimd. Voor de Zandvoortse reder G. de Vries is dit oponthoud een aanzienlijke financiële strop. Hoe langer het duurt, hoe meer het hem kost. Aan gezien de Pergo zijn enige boot is, is met het wachten zijn broodwinning direct in het geding. Een vrachtschip dat aan de wal ligt, brengt niets op, sterker nog: het kost geld, veel geld. Vrijdag 13 januari 1984, de dag waarop de Pergo als „spookschip" wereldnieuws werd, zal .dus voor de familie De Vries altijd wel een zwar te dag blijven. De bemanning van de Pergo, die in Leith bezorgd de toekomst afwacht, spreekt nog met afschuw over de onmenselijk zware storm van deze vrijdag, toen de wind en snelheid van 180 km per uur had en de boeg van het schip praktisch door lopend verdween achter een ondoorzichtbaar gordijn van genadeloos beukende golven. Pergo's sterke sloep werd zwaar beschadigd. Een red dingsvlot dat stevig vastge schroefd zat, verdween in de golven. Dikke stalen bouten op het dek werden helemaal scheef gebeukt, een zichtbaar bewijs van de niets ontziende macht en kracht van het stormgeweld. Als een notedop Het mag dan ook een wonder heten, dat de Pergo niet is vergaan. Het zes jaar oude scheepje van amper 60 meter lengte dat wegens zijn gerin ge diepgang even geschikt is voor verkeer op de binnen wateren als voor internatio nale kustvaart en dat om de zelfde reden ook ondiepe ha vens kan aandoen, werd op de kokende baren rondge slingerd als een notedop. Nadat gezagvoerder, kapitein A.G. de Vries (30) de oud ste van vier zonen; een 26-ja- rige broer is Pergo's machi nist de harde beslissing ge nomen had om het vaartuig te verlaten, baande de coas ter zich hardnekkig verder een weg door de huizenhoge golven. Het schip werd be stuurd door zijn automatische piloot, met als reisdoel het Schotse Montrose, een kleine Noordzeehaven, halfweg tus sen Dundee en Aberdeen. In weerwil van het woeste stormgeweld het ergste sinds mensenheugenis werd de Pergo zelfs niet ern stig uit de koers geslagen. Alsof het zijn eigen deugde lijkheid wilde bewijzen, ploe terde het schip met 930 ton kunstmest aan boord spook achtig en ongestoord verder richting Schotland. Voor de Schotse kust standde het eri werd daarbij lek gestoten. Schotse vissers, die de goed verlichte maar door zijn be manning verlaten Pergo op merkten, brachten de coaster in de veilige haven van Leith. Souvenir Na een geslaagde bergingso peratie gingen deze vissers aan boord van de Pergo, ver moeid maar tevreden, met hun laarzen en al naar bed. Zij neusden daarna overal rond en namen voor zij in Leith aan land gingen enkele typisch Hollandse kleinighe den mee als souvenir. De taaie Nederlandse kustvaar- De Pergo aan de ketting in het Schotse Leith, waar vissers de onfortuinlijke kustvaarder hebben binnengebracht. gerechtelijk onderzocht wor den of de beslissing van kapi tein De Vries om tijdens de storm van vrijdag 13 januari het schip te verlaten de enige goede was. Een gezagvoerder die in zulke omstandigheden de moeilijke knoop doorhakt, krijgt achteraf vaak ongelijk, zelfs wanneer geen verlies aan mensenlevens of mate rieel te betreuren valt. de beste schippers staan aan de wal en dat zijn de lui, die dan een oordeel moeten vellen. Huzarenstukje Kapitein De Vries heeft een rapport opgemaakt voor de Nederlandse scheepvaartin spectie, die het resultaat van haar vooronderzoek zal voor leggen aan de Raad voor de Scheepvaart. Een ongunstige uitspraak kan hem tijdelijke intrekking van zijn vaarver- gunning kosten. Dat zou een ramp zijn, voor hemzelf en voor de rederij. Kapitein De Vries durft er haast niet aan denken, laat staan over pra ten. Hij is vreselijk bang dat een verkeerd woord, een fou te interpretatie of een door journalisten verkeerd begre- fien uitleg hem later in moei- ijkheden zal brengen. Zijn vader in Zandvoort is zo mo gelijk nog geslotener. Die re ageert pas wanneer hij wordt herinnerd aan kranteberich- ten waarin wordt gesugge reerd, dat het schip mogelijk onderbemand was en dat de bemanning zich wel wat al te snel van boord liet halen der bleef alleen achter in het Schotse dok, wachtend op zijn kapitein en een machi nist, die toen zij vernamen dat hun schip de storm over leefd had, onmiddellijk naar Leith reisden. Voor de familie De Vries in Zandvoort was het natuurlijk een hele opluchting dat niet alleen de voltallige beman ning van vijf koppen, maar ook de Pergo zelf het vrese lijke noodweer overleefd hadden. Vader en moeder De Vries dankten de hemel dat er geen slachtoffers waren; pas daarna verheugden zij zich over de redding van hun schip. Maar hun zorgen du ren voort, want er zijn nog veel problemen. In de eerste plaats moet nu door een helicopter van het Noorse booreiland Ekofisk, die in actie kwam nadat Noorse en Duitse kuststations de noodseinen van de Pergo had opgevangen. „Het was zo absurd slecht weer, dat het onverantwoord was langer aan boord te blij ven. Wat de piloot van die helicopter heeft gepresteerd mag een waar huzarenstukje heten. Er stonden golven van wel negenentwintig meter. Eén voor één zijn die jongens met reddingsgordels van boord getakeld. Een van hen kneusde daarbij zijn knie. De kapitein, mijn oudste zoon, ging als laatste van boord. Aanvankelijk wilde hij niet, maar toen duidelijk werd dat ook de helicopter het niet langer kon houden in dat stormweer, is hij tóch gegaan. De helicopter kon eerst zelfs niet tegen de storm op en men stond al op het punt te beslissen voor de wind rich ting Schotland te vliegen, toen de storm enigszins af nam en men er toch nog in slaagde het booreiland te be reiken". Schoonmaak In afwachting van het onder zoek ligt de Pergo nu in het Imperial Dock van Leith broederlijk naast het grote Duitse vrachtschip Alexan der Schulte dat onder Cy priotische vlag vaart. De on zekerheid en het lange wach ten werken erg frustrerend op het gemoed van kapitein De Vries en zijn bemanning, die sedert hun aankomst de Pergo grondig hebben schoon gemaakt (de Schotse vissers hadden aan boord een vieze modderboel achtergelaten) en nu praktisch niets anders meer te doen hebben dan het schip beschermen tegen die ven. Kapitein De Vries stelt het erg op prijs dat zijn beman ning de Pergo en hemzelf trouw blijft. Slechts één be manningslid is afgemonsterd. Die had overigens al voor zijn laatste reis laten weten genoeg van het ruime sop te nebben; zijn verlangen om de wereldzeeën te bevaren werd voor altijd gesmoord door de levensgevaarlijke storm. AlsoT het vooruitzicht een gerechtelijk onderz« alleen al niet genoeg wordt de broodwinning ik-| de familie De Vries nog|Ll gengewerkt door het feit, j de Schotse vissers die de P go naar Leith brachten, f)El fors bergingsloon eisen. CD, gens het Internationaal Hüit i en Bergingsverdrag van lten hebben we weliswaar reide op een beloning, maar hte miljoen pond is een heletplijl geld, waarschijnlijk zit meer dan schip en ladingyraJ men waard zijn. me Voor hun onderhandeling 1 met de Schotse vertezere woordigers George A. Mo)hai son and Co. van de RedDu; De Vries hebben de visjn 1 een beroep gedaan op eenjer 1 vocaat, die een echte lanuals is en weinig of niets v>esp van de scheepvaart. Hij nen dus alles uitzoeken. Hierdove dreigt deze zaak nog larfrzij' te duren dan normaal. Reparatie Voor de coaster opnieuw i varen, moet hij echter n^ gerepareerd worden. 1 - mand weet precies hoe g; 1 het lek is dat door de ro| van de Schotse oostkust stoten werd. Duikers heil geprobeerd de omvang i de aangerichte schade te» derzoeken, maar dat slechts oppervlakking, orJ op de betrokken plaats I dikke laag modder aanf scheepswand zit. De Pf" heeft dus dringend opnjgei in een droogdok nodig. En de lading kunstmest, voor het Schotse Mont" bestemd was, zit nog iij ruimen. Tijdens de zu^3 storm heeft ze zich los'j0J werkt, maar ondanks de1 kage zou er toch geen wam_ schade zijn. Scheepsladiii worden altijd apart veres- kerd. De verzekeraars jtcoci Pergo's lading haasten niet om hun toestemmiri geven voor de lossing. Of manier vermijden zij luree claims, maar zo langam kunstmest niet gelost is, de Pergo ook niet naar|res_ droogdok vertrekken. Het lot en de toekomst co° Rederij De Vries bevijefoo zich dus in handen verse organen, scheepvr, deskundigen en rechtskiC™®1 gen. Reder De Vries vOOV1 dat hij aan het kortste zal trekken, maar dat hij beter lot verdient.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2