Quick Boys compenseert knap: 0-2 Uitstekende prestaties Erik Ouwerkerk Schakers van Voorschoten glijden uit )verwinningen Sjaardema en Lvanti Kulker snel op 1500 m. Maasdijk succesvol SPORTTRIBUNE MAANDAG 30 JANUARI 1984 EIDEN Edward Maasdijk (Zijl/LGB) heeft tijdens de inter zonale Speedo-zwemwedstrijden het programma-onderdeel m vlinderslag op zijn naam geschreven. In de series kwam de ►ort Academie student tot een tijd van 25.70. Hij bleef hiermee t boven de snelste tijd ooit door een Nederlander genoteerd, it record is met 25.69 nog steeds in handen van Kees Ver- lorn. halve finale overleefde lasdijk via een iets minder >lle 25.77. In de finale wist na twee valse starts toch j als eerste te eindigen. Zijn I was echter minder snel als [j in de series gezette Spee- -record. Ook op de 50 m ije slag wist Maasdijk tot de iale door te dringen. Via ,43 en 24.20 in respektieve- 3ce series en de halve finale ndigde hij in de finale met n tijd van 24.42 als achtste. 3 de 100 m vlinderslag, de stand waarop hij deze zomer tijdens de Olympische Spelen te Los Angeles hoopt uit te ko men, startte Edward Maasdijk in de series met 57.07. Hij ging hiermee als zesde de finale in. In deze finale eindigde hij ten slotte in 56.34 als zevende. Hij maakte tegelijkertijd zijn beste seizoentijd. Gezien de eerste plaats op de 50 m vlinderslag en de progressie in de tijd op de 100 m kan de Leidenaar de Olympische zomer wel met enig vertrouwen tegemoet zien. LEIDEN Zes Leidse zwem mers en zwemsters zijn er tij dens gisteren georganiseerde Kring-B zwemwedstrijden in geslaagd om onder de voor promotie naar de A-klasse ge stelde limiettijden te duiken. Alexander Willemse (LZ) wist de 100 m schoolslag voor j.o. 14 in 1.26.2 af te leggen. Dit le verde hem naast de limiet ook nog een gouden plak op. Erik Ouwerkerk (Zijl/LGB) won de 100 m vrij j. o. 10 vlak voor zijn clubgenoot Stan Spijker. Ouwerkerk bleef met 1.29.4 net onder de A-limiet, Spijker bleef met 1.30.1 net een fraktie van een sekonde boven de vereiste tijd steken. Beide zwemmers verbeterden wel hun persoonlijke record. Ex-HZ&PC-er Ouwerkerk had trouwens een dag eerder ook al uitstekend gepresteerd. Tijdens Kring-C wedstrijden verwezenlijkte hij op de 100 m wisselslag een uitstekende 1.42.9. Hij dook hiermee ruim 16 seconden onder zijn per soonlijke record. LZ-zwemster Anne-Marie van der Luyt pro moveerde als derde naar de hoogste Kring-divisie. Haar 2.48.9 op de 200 m wisselslag m.o. 16 leverde haar tevens een zilveren plak op. Op de 100 m vrije m.o. 12 finishte Trees van Leeuwen (LZ) in 1.14.1 als eerste. Zij voldeed hiermee ruimschoos aan de eis van 1.15.0. Martin van Beuke ring (Zijl/LGB) tikte op de 100 m vrij j.o. 12 aan in 1.13.8, goed voor een limiet, een per soonlijk record en een gouden medaille. Hij liet concurrent Ronald Thierry net achter zich. Thierry liet de klokken na 1.14.2 stilzetten en greep hiermee wel het zilver, maar net niet de limiet (1.14.0). (LZ). Bij de jongens onder de 16 legde hij de 100 m school slag af in 1.18.4 en werd eerste. Bij de meisjes onder de 10 vol deed Nancy Kijk in de Vegte weer aan de verwachtingen. Zij won de 400 m vrij in 5.46.5 en liet hiermee de concurren tie ver achter zich. Achter de LZ-zwemster was het Maaike Parrel (Zijl/LGB) die beslag legde op de tweede plaats. Met 5.54.2 verbeterde zij haar per soonlijke record met ruim 18 sekonden. In de hoogste leef tijdscategorie was het LZ-wa- terpoloër Michel van der Zeeuw die op de 100 m rugslag als snelste eindigde. Zijn tijd was 1.10.5. De 100 m schoolslag in dezelfde leeftijdsgroep bracht tenslotte nog twee Lei- denaars op het ereschavot. An- genita Haitsma (LZ) wist van de drie deelnemes aan haar onderdeel er één achter zich te laten. In 1.26.9 werd zij zo doende zowel tweede als één na laatste. Hans Bouwmeester (Zijl/LGB) won in 1.18.3 op de 100 m schoolslag heren een zil veren medaille. Limietwedstrijden in Bussum hebben twee Zijl/LGB-ers in staat gesteld zich te kwalifice ren voor de Nederlandse Zo- merkampioenschappen. Ingrid van Veen bevestigde haar gOfe- de vorm door nu al voor de tweede maal onder de limipt op de 100 m vlinderslag te blij ven. Zij tikte aan in 1.16.7, de limiet is 1.17.0. René Correjjé moest ook voor de 100 m vlin derslag te water. Hij realiseer de een tiid van 1.05.0 en zette zo de klokken exact op de ver eiste tijd stil. Van de overige prestaties zijn er nog twee ver meldenswaard. Silvia Bakker (LZ) greep het brons op de 2Q0 m rugslag dames in 2.37.1 en Hans Lalau (Zijl/LGB) legde beslag op het brons op de 100 m schoolslag heren (1.14.9). BLIKSEMACTIE" BRENGT AJAX OP NIEUW ZUID Katwijk Een be- Élurlijke „bliksemactie" Seft Quick Boys zaterdag in dubbel opzicht in- gjessante middag opgele- 'rd. Niet alleen bleef het Iwrassend goed acterende y|urkorps van de zaterda- Jersteklasser knap op de ,en tegen een vrijwel - mpleet eerste team van ||ax („slechts" een 0-2 ne erlaag), maar ook waren Él zo'n tweeduizend toe- rhouwers naar Nieuw ,iid getrokken om deze basis van recettedeling organiseerde wedstrijd, aanschouwen. Naast het >rtieve succes, derhalve ook een financiële mee valler voor de Katwijkse club, die enige weken eer der een groot gedeelte van de geplande recette voor de streekontmoeting met Rijnsburgse Boys nog met windkracht tien uit de begroting geschrapt zag worden. Nadat in de vroege ochtend gebleken was dat het hoofdter rein van Nieuw Zuid 's-mid- dags zeer waarschijnlijk be speelbaar zou zijn, werd door het Quick Boys bestuur con tact opgenomen met Ajax met het verzoek of het C-team van de Amsterdammers wellicht interesse had in een oefenpar tijtje op Katwijks grondgebied. Oefenmeester Aad de Mos had belangstelling, maar dan zou hij wel met de A-selectie naar Katwijk trekken. Een onge dachte aanbieding die door Quick Boys vanzelfsprekend met beide handen werd aange grepen. De selectie werd opge trommeld, de geluidswagen door het dorp gestuurd en om drie uur 's-middags nam de ontmoeting op een goed bezet Nieuw Zuid een aanvang... In die ontmoeting slaagde Quick Boys er in het bestaan de krachtsverschil knap te compenseren. De door doel- verdediger Theo Guyt en laat ste man Freek Rienks foutloos geleide verdediging hield de zonder Gerald Vanenburg en Edo Ophof gearriveerde Am- Jesper Olsen glipt langs Teun van der Plas. Het lukte de teleurstellende linkerspits van Ajax zaterdag overigens maar zelden om de Quick Boys defensie op deze wijze uit te spelen. sterdammers goed en correct van het eigen doel af; daarbij zag Quick Boys, onder aanvoe ring van uitblinkende Peter Hogewoning, regelmatig kans tot het heiligdom van Hans Galjé door te dringen. De thuisclub was, direct na de doelpuntloos bereikte rust, zelfs tweemaal zeer dichtbij de openingstreffer. Sis Thu Pan treuzelde evenwel te lang na sterk voorbereidend werk van Hogewoning en Martin van der Plas zag een subliem inge schoten vrije schop even su bliem door Galjé gekeerd. Hal verwege de tweede helft trok Jesper Olsen kreeg de bal voor het intikken na een voorzet van Felix Gasselich en de goed spelende Oostenrijker zelf scoorde vervolgens 0-2 op aan geven van Peter Boeve. Een stand die de resterende twintig minuten op het scorebord zou blijven, hoewel een betere conditie de Amsterdammers nog diverse malen in de buurt van de derde goal bracht. In zetten van Ronald Koeman en Winnie Haatrecht stuitten ech ter op het Katwijkse houtwerk af en ook de voor Van 't Schip als invaller in de ploeg geko men Marco van Basten slaagde er niet in Guyt voor een derde maal te passeren. Al was de na zijn ziekte van Pfeiffer weer opmerkelijk fit ogende Oranje spits bij zijn eerste actie wel heel dicht bij een (bijna knap pe) treffer. GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 63 Olsen 0-1, 70 Gasse lich 0-2. Quick Boys: Guyt, Van Delft, Rienks, Jonker, Teun van der Plas, Floor van Duyn, Arie van Duyn (Schoone- wille), Pan, Martin van der Plas, Van Rooyen, Hogewoning (Boers). Ajax: Galié, Molenaar (Haatrecht), Molby, Silooy, Boeve, Schoenaker, Rijkaard, Gasselich. Bosman (Koe man), Van 't Schip (Van Basten). Ol- IDEN Beide eerste- bieteams bij de heren de regio kwamen tot i positief resultaat, anti had redelijk veel eite met Shot Wage- gen (63) terwijl irdema JCV met 64 akte. Ook de Scylla-re- [res wonnen één divisie pr. Tegen NO AD 2 rd het 73. Bij de da- 5 herstelde Scylla zich een 61 ovrwinning Middelburg Zuid. fine Vriesekoop verkiest de van langzame opbouw, r in de opstelling Tiet lang- frst te spelen hoefde zij (r tweemaal in aktie te ko tegen Shot. Haar teamge in Robert Turk en Robert jjroot deden dat ieder drie- Beiden moesten Ange- Ivoor laten gaan, terwijl Proot ook nog door Wig- i verrast werd. Met die drie (kten de Hazerswoudena- geen fouten, 63 dus. {rdema herstelde zich na —6 nederlaag tegen Avan- prige week. De Oegstgees- ren startten goed en zetten via een 32 ruststand op 5—2. Het pleit leek beslist, doch Herman van der Broek moest zijn meerdere erkennen in Verhulst,die daarmee een hattrick scoorde. Ook Joop van der Borg lukte het niet de Brabanders de genadeslag toe te brengen zodat Friso Reitsma bij 54 alsnog in aktie moest komen om koelbloedig 64 op het scorebord te laten verschij nen. In de tweede divisie maakte Scylla 2 geen fouten tegen Noad 2. Een sterke Rob van der Zeeuw bleef ongeslagen en kreeg voldoende steun van Rob Regeer (2x) en Erik Noest (lx) om met 73 twee punten aan het totaal van de. Leidena- ren toe te voegen. Eén divisie lager maakten de Avanti-reserves een lelijke misstap tegen Nikon 2. Ronald Rijsdorp en Aljé Kamphuis smaakten ieder dan wel twee maal het zoet der overwin ning, maar dat was niet vol doende om punten te verove ren, omdat net dubbel én alle partijen van Peter de Groot verloren gingen. Met 46 kre gen de kampioensaspiraties beter. Tegenstander FVT red- Lineke Snellers was zaterdag de enige Scylla-dame, die in de ongelijke strijd met Middelburg een nederlaag moest incasseren. de net tweemaal de eer omdat Ronald Kuipers en Rico van Veen zich ieder eenmaal ver gisten, iets waar Ron van Veen niets voor voelde. Het tweede van Sjaardema liet een punt liggen bij Steeds Ho- ger/TSB. Dankzij een hattrick van Douglas Janssen, het dub bel en één winstpartij van Jaap Polak kwamen de Oegst- geestenaren voor met 5—3. Thomas van Nes faalde toen echter voor de derde maal en Polak kon de wedstrijd even eens niet beslissen. In dezelfde poule deelde ook Docos de punten. Ed van der Berg leed zijn eerste nederlaag sinds lan ge tijd in een competitiewed strijd. Dit had echter geen al te nadelige gevolgen omdat ook Ed Fallaux, net als Van der Berg, twee keer als de slimste uit de strijd naar voren kwam en dit duo tevens het dubbel op z'n naam schreef. Sjaak den Elzen speelde driemaal voor spek en bonen mee. Overige uitslagen: DHC Sjaardema 3 82, De Tref fers 2Scylla 3 64. Avanti 3De Korenbeurs 82, SmashDocos 2 73, De Treffers—TTVN 7—3, Quick'32 3Scylla 4 46, Sjaardema 4Vrienden schaar 2 73. Dames Ook bij de dames was de ere divisie vrij zodat alle aandacht op de eerste divisie en de re serveteams gericht was. Scylla herstelde zich tegen het zwak ke Middelburg Zuid van de re mise van vorige week. Patricia de Groot en Sandra de Kruiff maakten geen fouten, terwijl Lineke Snellers de Zeeuwsen de eer liet redden. De Avanti- reserves bleven in de tweede divisie Irene met 6—4 nipt de baas. Daarmee deden ze het beter dan het derde dat met dezelfde cijfers ten onder ging tegen Oldra. Het tweede van Scylla kwam remise overeen met De Salamanders. Docos haalde fors uit tegen Shot Soest: 91. ihockeyers fniniatuur blympische Winterspelen larajevo beginnen pas op 'dag 8 februari, maar de fickeyteams van de Vere- le Staten en de Sovjet (finalisten van de vorige in 1980 te Lake Placid) pu al begonnen. Althans, riniatuur tafelmodel. Een frikaanse speelgoed-fir- jeeft slim op de onderlln- Tyaliteit ingespeeld. In het tyorige week in gebruik Bmen Olympisch dorp in pegoslavische stad wordt lisiast van deze recrea- mogelijkheid gebruik akt. Eén verschil met de eit: de echte Russen zul- pp hun kledij ongetwijfeld V-.,Russia" maar „CCCP" Atletiek De Belg Karei Lismont heeft gisteren in Kerkrade de Abdij-cross in Kerkrade gewonnen. Hij liep de 8400 meter in 26 minuten en 53 seconden. Bij de dames, die 3600 meter moesten afleg gen, zegevierde de Westduitse Inez Maiwald in 13 minuten en 44 seconden. Voetbal De Rotterdamse eredivisieclub Feyenoord heeft het contract met Ab Favié, de assistent van de huidige hoofd trainer Thijs Libregts, met eén jaar verlengd. Boksen De Argentijn San tos Beningno Laciar heeft zijn wereldtitel boksen in het vlieggewicht behouden. In Marsala op Sicilië versloeg hij zijn Mexicaanse uitdager Juan Antonio Herrera op punten. LEIDEN Het pad, dat Voorschoten 1 naar de eerste plaats in de promotieklasse van de LSB moet voeren, is niet meer zo veilig en zeker als het er halverwege de competitie uitzag. In de vierde ronde leek alles nog ro- zegeur en maneschijn. LSG 3 werd vernietigend ver slagen en concurrent Katwijk 1 kwam niet verder dan een gelijkspel tegen Alphen 1. Hierdoor liep de voor sprong op tot twee matchpunten en negen bordpunten. Ook de eerste zitting van het topduel tegen Katwijk 1 gaf nog geen obstakels te zien. Aart Huyzer kwam remise overeen met Ad van den Berg, evenals J. Wouters met Folkert Jan Geerts- ma. Vervolgens werden de Katwijkse punten van Willem Haas noot en Gidi van de Bent geneutraliseerd door overwinningen van M. Wise en Frans Erwich. Met een tussenstand van 3-3 leek de einduitslag in de buurt van de 5-5 te liggen. Als de vier hang- partijen tenminste normaal uitgespeeld zouden worden en daar zit 'em nou juist de kneep. Op de afgesproken uitspeelavond, maandag 23 januari, gooide het slechte weer dusdanig veel roet in het eten, dat Voorschoten 1 probeerde het uitspelen te verzet ten, maar Katwijk weigerde. Competitieleider van der Pol was, zoals altijd, onbereikbaar, zodat wedstrijdleider Wim Barenbrug raad moest brengen. Deze verkondigde accoord te gaan met uit stel mits beide partijen tot overeenstemming kwamen. Omdat het openbaar vervoer normaal reed, een belangrijke maatstaf in dit soort situaties, bleef Katwijk echter hardnekkig weigeren en boekte daarmee vier reglementaire overwinningen. Voorschoten heeft uiteraard beroep aangetekend. Uitslagen ronde 4: Philidor 3-Lisse 1 2-6; LSG 2-Leiderdorp 1 5.5-4.5; Alphen 1-Katwijk 1 5-5; Voorschoten 1-LSG 3 8-2. Ron de 5: LSG 2-Philidor 3 6.5-3.5; Katwijk I-Voorschoten 1 7-3 (on der protest); Leiderdorp 1-LSG 3 3.5-3.5; Lisse 1-Alphen 1 3.5- 3 5. Stand aan de kop: 1.Voorschoten 1 8-34.5; 2.Katwijk 1 8-29.5; 3.LSG 2 8-29. Hoogoventoernooi In het Hoogoventoernooi hebben behalve John van der Wiel nog een vijftal schakers uit de Leidse regio meegespeeld. Rinie Kuyf stelde in de meestergroep zonder meer teleur. Eindigend met 0 uit 3 moest hij met slechts 2.5 uit 9 genoegen nemen met de laatste plaats. Ook Wim Heemskerk kwam in de reserve- meestergroep niet uit de verf. Met 4 uit 9 bleef hij onder de mid denmoot. De overigen verging het veel beter. Arthur Schuering wist met 5 uit 8 de eerste groep op zijn naam te brengen en daar mee promotie naar de reservegroep te bewerkstelligen. Jan Postma haalde na een slechte start, het gevolg van een korte schaak-stop, goed op en een eindsprint van 2 uit 2 bracht hem in de derde groep op een gedeelde tweede plaats (5.5 uit 9). De Oegstgeestenaar A van der Spek tenslotte, debuteerde heel ver dienstelijk in groep zes en verdiende met 6 uit 9 een gedeelde eerste plaats en promotie naar de volgende groep. DORTMUND Tijdens indoorwedstrijden in het Westduitse Dortmund kwam Bataven-Leiden at leet Han Kulker weer tot een prestatie die hem tot de snelste van Nederland maakt tot nu toe. In de zelfde 1500 meter race, waarin Haarlemmer Paul Jaspers een nieuw junio ren record liep, ten koste van Wybo Lelieveld, kwam Kulker tot 3.5Öj.5 minuten. Zoals Kulker vorige week op de 800 meter aan de beste tjjd van dit moment kwam zo deed hij het nu op de 1500 metèr. Pas in de allerlaatste meters haalde de pupil van bondstrai- ner Bram Wassenaar dermate vernietigend uit dat hij zelfs zijn tijd van het afgelopen baanseizoen verbeterde. Dat hij in deze wedstrijd niet on der de drie minuut vijftig kwam mag Kulker toch enig zins aan zichzelf wijten. Door attenter te reageren op tempo versnellingen van onder ande re Paul Jaspers en clubgenoot Jan Verloop had hij niet die extra krachten hoeven aan spreken om de opengevallen gaatjes te dichten. In de laatste honderd meter realiseerde Kulker zich dat hij „nog ach ter zo'n junioortje" zat en ver raste iedereen met een weer galoze eindsprint. Het .juni oortje" (Paul Jaspers) kwam door deze snelle race wel in het bezit van een uit 1976 stammend nationaal record op naam van Wybo Lelieveld. De Bataaf, die nu in de Verenigde Staten studeert (overigens aan dezelfde universiteit als Stijn Jaspers), liep in Arnhem een tijd van 3.51.6 minuten. Jas pers bracht deze tijd met zes tiende omlaag tot 3.51.0 minu ten. Achter deze snelle men sen kwam ook Jan Verloop tot een uitstekende tijd van 3.56.2 minuten, daarmee weer (na zijn succes in de „korte Nike cross" in Breda) aantonend dat hij in een geweldige vorm ver keert. Met Kulker en Verloop was de koek voor trainer Wassenaar nog niet op, ook Ton van de Berg, Kees van Klink en Maarten van Manen kwamen tot tijden die lang niet ver wacht werden. Van de Berg brak zijn race open door op 400 meter voor het eind weg te gaan uit de (weer) compacte groep en werd voor deze durf beloond met 4.03.8 minuten. Van Klink speelde vooral in het begin van de race een rol en pakte later de aanval van zijn clubgenoot direkt op. Hij was echter net niet snel ge noeg om hem voorbij te gaan en kwam in 4.04.1 minuten over de streep. Van Manen moest vele meters meer lopen doordat hij drie dik door de bochten wilde zodat zijn tijd van 4.04.9 minuten nog van al les belooft. Marian van Klink liep een goede aanvallende race op de 800 meter en kwam als tweede in haar serie over de meet met een tijd van 2.27.4 minuten. In een eerdere serie was de in Leiden studerende Karin de Nijs in een spannende wed strijd tot een tijd van 2.10.3 mi nuten gekomen. Op de sprint en springnum- mers weinig Leids vuurwerk, al zijn de prestaties op de 60 meter van Kees Tieleman (7.60 seconden) en John Bakker (7.65 seconden) persoonlijke records. Bakker kwam in de verspringbak voor het eerst over de zes meter met 6.06 me ter. Junior Ronald van de Vlekkert was in de series ,60 meter zo snel (7.70 seconden) dat hij zich plaatste voor de fi nales. Hierin werd hij derde met een tijd van 7.79 seconden. De enige aanwezige atleet van Holland, polsstokspringer Mare van Vliet, moest duide lijk in zijn eerste wedstrijd groeien en gebruikte daardoor vrij veel sprongen voor een eindscore van 4.20 meter. GERT VELTHUIZEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17