Fides Pacta *jschotloos" Dure misstap De Danaïden Belachelijk verlies Leiden i BVO weer ten' onder tegen Lokomotief DeZijl/LGB in slotfase langs ZIAN Nico van Leeuwen weg bij Zuiderkwartier MAANDAG 30 JANUARI LEIDEN Binnen acht dagen heeft Fides Pacta drie belangrijke punten laten liggen in de strijd om degradatie. Vorige week verloor de fusieclub van Pams (1211) en nu kwam het team tegen LDO niet verder dan een gelijkspel (77). Dat was een tegenvaller, zeker ge zien het feit, dat de Friese opponent geen minuut op voorsprong heeft gestaan. In de eerste helft nam Fides Pacta in vlot tempo via Hen- nie Piket een 20 voorsprong om dan aanvallend opnieuw vast te lopen. Zij verschafte zich wel genoeg schietkansen, maar ontbeerde simpel de no dige zuiverheid om LDO ver der in verlegenheid te bren gen. Hierdoor was in de rust het verschil met 53 niet gro ter geworden. „Het schot is in derdaad weg", oordeelde trai ner Gerard Bos achteraf. „Dat is een kwestie van zelfvertrou wen. Wij doen er alles aan om het terug te krijgen; gisteren LEIDEN Halverwege de zaalcompetitie zijn de eerste veran deringen in het Leidse trainersbestand bekend geworden. Bij Zuiderkwartier is coach Nico van Leeuwen opgestapt, nu bleek dat er geen basis meer was voor een vruchtbare samenwerking tussen hem de selectiegroep. De Leidse korfbalclub is direct be gonnen een opvolger voor Van Leeuwen te vinden, die net een jialf jaar in haar dienst was. Ook Velocitas kan aan het einde van het veldseizoen uitzien naar een nieuwe trainer. Frans de Haas zal zijn contract met de Leiderdorpse vereniging niet meer verlengen, nadat hij drie jaar lang op de Bloemerd actief is ge weest. (zaterdag) hebben we zelfs an derhalf uur staan schieten in alle mogelijke vormen". On danks deze extra training bleef ook in de tweede helft het rendement van de Leidse aanval beperkt, al werden er steeds veelbelovende combina ties voor de Friese paal opge zet. Het was dan ook pas na 55, dat een strafworp van Ronald van der Velden het scorebord weer in werking bracht. Hierna maakte Bea Schrama er zelfs 75 van, maar ook deze voorsprong werd door LDO onbewogen weggewerkt. De bezoekers uit Terwispel waren met de gelij ke stand erg ingenomen, want zij gingen de laatste vijf minu ten over tot rondspelen. Dit spel werd zó onberispelijk uit gevoerd, dat de aanval van Fi des Pacta de bal geen enkele keer in handen kreeg. En daarmee ging ook de kans op een winnende treffer verlo ren. Het bleef zodoende 77, waarbij Jeanet Smit, Nico Pi- kaar en opnieuw Hennie Piket de overige doelpunten lieten aantekenen. MICHEL VAN GENT PERNIX KLIMT NAAR TWEEDE PLAATS LEIDEN De negende speeldag heeft de huidige trend in de verrichtingen van de Leidse korfbaltop bestendigd. Fides Pacta en Zuiderkwartier blijven in de onderste regionen han gen, maar Pernix en TOP werken zich verder op de ranglijsten omhoog. In de tweede klasse leed De Da- .païden een verrassende nederlaag tegen de hek- kesluiter in haar poule. Derdeklasser Tempo liep ondanks een gelijkspel, verder weg van haar naaste achtervolger Fluks, dat een nederlaag leed. Ver achter de ongenaakbare koploper Dalto heeft Pernix zich verzekerd van de tweede plaats door de 1413 zege op VEO. Na een slordig begin (02) nam de Leidse over- gangsklasser het initiatief over, zonder echter haar oppo nent echt af te schudden (rust 9—8). Zij kon haar eigen tem po in de tweede spelperiode niet volhouden, maar deson danks werd in de slotminuut de volle winst behaald, toen Geerten Breedveld van af stand de bal door de Voor- burgse mand joeg. Hij had tot dan toe al driemaal gescoord, wat verder ook Kees Brokaar (3), Janneke Mulder (2), Peter Kuipers (2), Carla van Evert, Jenny van der Laken en Kees Hortensius deden. Voor TOP was een sterke ope ning voldoende om ODO (M) alle illusies op haar eerste puntenwinst te ontnemen. De Sassenheimers stonden na een kwartier al op 61, waarna onzorgvuldig schieten en een dosis pech een verdere uit bouw van deze voorsprong langdurig bemoeilijkten. Na 85 liep de aanval eindelijk weer naar behoren, zodat er nog een ruime 13—7 triomf geboekt kon worden. Hiervoor droegen Gerco Langelaan (4), Egbert Dijkstra (3), Sjoerd van der Klauw (3), Karin Baak, José van der Berg en Stella van der Zaag de doelpunten aan. Gezien de recente problemen was het spel van Zuiderkwar tier tegen Blauw Wit '51 nog van redelijk gehalte. Het acht tal moest het zonder de opge stapte trainer Van Leeuwen doen, terwijl ook Dick Derk- sen. Rens Henze en Dirk Jan de Kreek op het appèl ontbra ken. Niettemin bleven de blauw-gelen op basis van inzet lang in de buurt van de Dordt- se lijstaanvoerder, die met 116 dan ook geflatteerd ze gevierde. Het Leidse verzet kreeg gestalte in treffers van Ineke de Hertog (2), Wil de Wit (2), Paula de Wagenaar en Erik van Lunteren. Pas na de rust (76) slaagde Ons Eiland erin om de taaie tegenstand van Vrienden schaar echt te breken: 1613 winst. Belangrijker voor de Leidse tweedeklasser was het nieuws, dat zij haar reglemen taire straf uit de veldwedstrijd tegen Kwiek (R) kwijtraakte, al zal dit duel eventueel wel overgespeeld moeten worden. Overigens waren het Huib Hasselbach (5), Patrick Verra (4), Jan van Kalkeren (3), Ju lia Arnoldus, Barrie van Duyn, Madeion Martens en Jan Boon, die de Bodegraafse korf wisten te doorboren. Binnen twaalf minuten had Fiks tegen DVS '69 een 18 voorsprong genomen en dat smoorde alle verzet van de staartclub in de kiem. De Oegstgeestenaren wonnen heel eenvoudig met 516. maar hadden toch tegenslag, daar Diederick van Veen met een gescheurde enkelband moest uitvallen. Hij had voordien nog wel viermaal gescoord, waarmee hij Nico van Weizen (3), Sandra van Gelderen, Rei- netta de Mooy, Dirk Jan El- zenga, Theo Vreeken (allen 2x) en Jacqueline Anholts voorging. Een dure misstap maakte De Danaïden door met 119 te verliezen van De Overkanters. De ploeg van Hans van Huis verloor na de pauze (64) de greep op het gebeuren, toen de degradatiekandidaat naar 10 5 wegliep. Zij liet zich niet meer achterhalen, doelpunten van Erik Kromhout (3), Hans van der Leek (2), Erik Peters (2), Cees Christiaanse en Hen nie Devilee ten spijt. Op belangrijke momenten had De Algemene het geluk en de arbitrage niet mee, zodat Mer- wic een gelukkige winnaar werd: 1011. De blauwwitten stonden voortdurend achter en incasseerden in een alles of niets-spel bij 910 de genade slag, toen de bezoekers hun elfde treffer vervaardigen. Hierdoor verloren goals van Wim van Viet (4), Enrico Mud (3), Sannie Rusman, Wilma Sinteur en Martin Fillippo veel van hun waarde. Reeds voor de pauze nam Ve locitas met 29 onverdroten de leiding tegen Bolnes, waar mee de tweede helft direct een formaliteit werd. Beide ploe gen konden namelijk nauwe lijks meer wapenfeiten aan dragen in dit eenzijdige duel, dat in 5—11 doodbloedde. Voor de Leiderdorpers waren Jeroen van Driel (5), Leon Brouwers (3), Toos van Poel geest, Ron Goudsmit en Aad van Poelgeest de gelukkige schutters. Voor de tweede maal dit sei zoen kon Tempo niet losko men van Phoenix, dat de kop loper andermaal met 77 be dwong. Daarmee kwamen de Alphenaren nog erg goed weg, want hun gelijkmaker volgde in de allerlaatste minuut uit handen van Erica Hardam. Ook Bob Bergshoeff (2), Bert Jan van Weeren (2), Tinja van der Bosch en Elisabeth van Urk konden tot scoren komen. Het ontbrak Fluks aan inspi ratie en slagvaardigheid om haar eerste thuisnederlaag nog langer uit te stellen. Tegen stander ALO buitte deze ge breken geraffineerd uit en won derhalve met 910. En kel Aad van Drongen (4), Ada van der Meulen (3) en Kees Imthorn (2) etaleerden iets van de anders zo grote Noord- wijkse aanvalskracht. Onder de impulsen van twee invallers kwam Crescendo te gen HSV goed terug, nadat eerder veel mis was gegaan zo als drie strafworpen. Het acht tal van l'Ami haalde van 10—6 op tot 109, maar in de reste rende drie minuten wilde de gelijkmaker niet meer komen. Daardoor bleef de produktie beperkt tot Wilfred Cornelisse (4), Henk Alberts (2), Marlies Brouwer, Carolien van Noort en Peter Baak. Onderaan de ranglijst won KNS het vier-punten-duel van CKV (Hg) met 98. De Oegstgeestenaren stonden in de tweede helft met 84 voor, maar zij werden door een felle Haagse eindspurt bijna nog in verlegenheid gebracht. Uitein delijk bleken treffers van uit blinkster Sandra Ligtvoet (5x) en Heieen van der Nat, Hans Kooien, Rudolf Ligtvoet en Peter Siebers toch voldoende om het degradatiegevaar te be zweren. MICHEL VAN GENT iRIlj LEIDEN Het vrouwenbasketbalteam van M werkte zich ietwat uit de lichte vormcrisis en klop) in Ridderkerk Green Eagles met 62-83. Het duel tud Blitz en Hagenaars werd erg voortijdig, bij de stand] 22, door de arbitrage gestaakt. BVO verloor opnie] nipt van de oude concurrent Lokomotief, ditmaal wi het 65-73. Aanvallend komt MSV, een beetje verrassend, juist het no] tekort in rustige set-play situaties. Ditmaal liepen de aanvak tronen bij Green Eagles op dergelijke momenten nog tam] gesmeerd, zij het dat er onder de borden een serie kwalijket sers werd geproduceerd. Door de overbekende press ha MSV toch de buit binnen. Deze verdedigingsvorm, niet min dan twintig maal uit de kast gehaald, bracht de ploeg enige len op volle toeren en dan lijken alle problemen de wereld] Na 28-41 bij rust haalden de Noordwijksen een 62-83 zegel nen. Topscores MSV: Renate Sluys 22, Maijolein ter Laak Ria Bröring 15. Na de opzienbarende winst op het voorheen ongeslagen Aij moest Blitz aantreden tegen Hagenaars, dat, in tegenstel] daarmee, nog op de eerste winst wachtte. Blitz liep, met de st| debuterende junior Ronald van de Geest, zonder veel probiet uit tot 42-22. Toen, twee minuten voor rust, werd het duel] staakt. Routinier Wim Petrici, kort tevoren al met zijn vi] fout bestraft, maakte vanaf de spelersbank nog een opmerl| tegen de hoofdscheidsrechter, waarvoor hem een disqualij rende fout werd toebedeeld. Toen hij vervolgens niet wildei stappen werd het duel gestaakt. Evenals vorig seizoen h| Bvö nog net teveel moeite met het meegepromoveerde Ld motief. Ook bij de vierde poging om de Rijswijkers te klori ontstonden er winstkansen, maar mislukte het plan uiteinde Aanvankelijk speelden de Alphenaren de man-to-man verdi ging van Lokomotief nog aan flarden en legden een prima sd aan de dag. Ook tegen een zone hield BVO knap de touwtje handen. Rust: 41-35. Toen de Lokomotief-zone werd verkle was het de beurt aan het afstandschot van BVO, dat nu ern faalde. In vijf minuten werd de stand van 51-43 daardoor oq bogen naar 52-61. Het eind kwam bij 65-73. Topscores BVO:| Rombouts 17, Arno Filippo 16. Leiderdorp zorgt bij thuisn strijden langzamerhand voor volle zalen. Ook met deze st| was het lichtelijk onderschatte AMVJ een flink obstakel. Rotterdammers namen zelfs een 23-29 voorsprong alvorens derdorp, met zowel in de verdediging als aanvallend Jact Westrate en Daan van Egmond in een hoofdrol, langszij kv en demarreerde naar een 52-43 ruststand. Kort na de pauze 58-43) liet de thuisploeg het er echter bij zitten en kwam Al tot 72-70. Een forse tempoversnelling was toen beslissend. E stand: 107-88. Boris Monkhorst had een beloftevolle rentree Tegen MSV had Jumpers' junior Rob van Poelgeest aanvai lijk een onnavolgbaar goede inbreng. De in de eerste helft voorts matige MSV-verdediging bracht Jumpers bij rust op 47-49 voorsprong. Door de vervolgens beduidend beter sluite Noordwijkse defensie en de prima inbreng van Chris Jonker punten tegen 72%, 12 rebounds) kon MSV toch nog duidelijk gevieren: 101-89. Bij Zoebas tekende het Katwijkse Grassl pers nog geen officieel protest aan. Toch blijft het verwondei dat op het laatste moment moest worden uitgeweken naar ee klein speelveld en dat de Zoetermeerders met liefst drie Jo< slaven speelden. Het grootste probleem voor Grasshoppers zich voor tijdens de wedstrijd, toen de ploeg het favoriete ins spel zag stranden, omdat door de scheidsrechters niet werd getreden tegen het keiharde verdedigen van Zoebas. Bij h leidde de Katwijkse ploeg nog (36-37), bij 88-82 ging het eind naai. Topscore Grasshoppers: Anton Nijgh 21. Net als in de wedstrijd verloren de Leiden vrouwen ook in eigen huis het kleinst mogelijke verschil van het reserveteam van Cal roes. Met name door sterk spel van Annemarie Meijer w;l voortdurend evenwicht in de wedstrijd en had de ploeg vanl ke Karim in de allerlaatste minuut drie maal de kans om de" lijke stand tot winst om te buigen. Na de jammerlijke mis werd in de slotseconde nog een persoonlijke fout begaan. Var resulterende Cangeroes-strafworpen werd er één benut: 52j Topscores Leiden: Hennie Lepelaar 13, Lisette Roest 12. Trotters boekte een nipte overwinning op Achilles. De Leil formatie kende bij de basketwisseling nog een 34-44 achtersta maar slaagde er in die negatieve marge door „hard werkenl beter verdedigen weg te poetsen: 79-72. Peter van de Weterj (12 rebounds) en Erwin Douwes (11) heersten onder de bordi de alleen in de tweede helft meespelende, licht geblesseej Wim van Niekerk werd met 16 punten topscorer. LZ'86 DE STERKSTE IN VROUWENDERBY LEIDEN De eerste competitiedag na een „waterpolo winterslaap" van zes weken bracht geen verrassingen, maar wel opvallende uitslagen. Zo kwam AZC/Microlife bij Het Ravijn niet tot de gebruikelijke monsterzege („slechts" 6-12) en bleef De Zijl/LGB het laag ge plaatste ZIAN maar met de grootst mogelijke moei te voor: 7-9. De Leidse vrouwenderby leverde LZ '86 een afgetekende 10-4 overwinning op, terwijl de herenploeg van LZ '86 ten onder ging tegen De Mer- wede (8-11). Ook Vivax verloor (HZC/Weusthag was verrassend sterker: 7- 6) en Katwijk kon tegen MZPC, minder verras send, eveneens niet tot winst komen: 3-7. Voor derdeklasser DKD werd de eerste competitiezege van het seizoen een feit. DSZ werd met 6-5 versla gen. „We hebben meer tegenstand gehad dan kon worden ver wacht", stelde AZC-coach George Geurtsen na afloop van het treffen met Het Ra vijn. Niet dat de 12-6 zege ook maar een moment in gevaar was geweest, maar het aantal tegentreffers dat de Alphense ploeg had moeten incasseren, was Geurtsen wel duidelijk te gengevallen. Tegen het door een fanatiek thuispubliek ge steunde Ravijn, werd duidelijk dat Eric Noordegraaf op weg is zijn oude vorm te hervinden. Noordegraaf vond na een lan ge periode van schotloosheid zaterdag viermaal het net van de tegenstander. Jan Evert Veer scoorde 3x, Ton Buunk, John Jansen en Ewoud van Winsen allen 2x. Drie minuten voor tijd keek De Zijl/LGB bij ZIAN/Vites- se nog tegen een 7-5 achter stand aan. Mede omdat scheidsrechter Jansen-Van der Laak vanaf dat moment be sloot het harde verdedigen van de Hagenaars wel te gaan bestraffen, kwamen de Leide- naars in die resterende speel tijd nog aan een drietal, door Stan van Belkum doeltreffend afgeronde man meer situaties. Met een laatste treffer van John van den Bosch voldoen de voor de geflatteerde 9-7 winst. Het grote probleem voor de Leidenaars was zater dag vooral de tegenaanval. De vrijliggende spelers werden te vaak te laat bereikt, waardoor ZIAN de zaken verdedigend redelijk aan kon. Bij De Zijl werd Stan van Belkum met 4 goals topscorer, Arno van Winkel doelpuntte 2x, Martin Vreeburg, Alex van Belkum en John van den Bosch ieder lx. De confrontatie met het op de ranglijst een plaats lager geno- Jeanet de Jong van LZ '86 (12) werkt Inge Bouwmeester van De Zijl/LGB kopje onder. Met vijf doelpunten zou de LZ-speelster een groot aandeel hebben In de ruime zege van haar ploeg. teerd staande De Merwede, werd door LZ '86 in het twee de part verloren. De Leide naars werden in dat deel op een 3-6 achterstand gezet en slaagden er in de harde partij niet meer in dat gat te dienten. Via 8-6 in de derde periode, werd uiteindelijk de 11-8 eind stand bereikt. De nederlaag betekent overigens niet dat de plaatsing van LZ voor de play offs in gevaar zou komen. De Leidenaars hebben, met nog drie wedstrijden te gaan, nog altijd een voorsprong van vier punten op De Merwede. Doel puntenmakers: Remco Roman (3), Ruud Musse (2), Wilco van der Zeeuw, Joop Siera en Wim Klumper. Het venijn zat in het duel tus sen Vivax en HZC duidelijk in de staart. De Oegstgeester ploeg, die al een 5-2 voor sprong in een 5-6 achterstand omgebogen had zien worden, kwam door een man meer treffer van Leo Onderwater weer op gelijke hoogte. Twee seconden voor tijd evenwel, pakte HZC toch nog de volle winst, ook al omdat Vivax in de beslissende periode in aan vallend opzicht wel heel erg onnauwkeurig speelde. Kat wijk kon het in diezelfde tweede klasse niet bolwerken tegen MZPC. Tot halverwege (3-4 achterstand) waren er nog mogelijkheden voor de Kat- wijkers. Vervolgens echter, ging het fout. Katwijk kwam niet meer aan doelpunten toe, MZPC produceerde er nog drie: 3-7. Arco Guyt, Dick van Leeuwen en Hans Schaap scoorden. DKD leverde een klasse lager een knappe prestatie door met 6-5 van middenmoter DSZ te winnen. Frank Dreef eiste in deze wedstrijd de absolute hoofdrol op. Dreef scoorde een minuut voor tijd de winnende goal en nam in totaal vijf van de zes Leiderdorpse doelpun ten voor zijn rekening. LZ '86 beschikt duidelijk over de sterkste vrouwenploeg van Leiden. In de directe confron tatie met De Zijl/LGB nam LZ al spoedig afstand om uit eindelijk met een ruime 10-4 zege te finishen. Voor LZ, dat keepster Bettine Hoogenboom een sterke wedstrijd zag spe len, scoorden Jeanet de Jong (5x), Anke Schoonwater (2x), Monique van Leeuwen, Alijt Vervoorn en Corrine Hoogen boom. Bij De Zijl/LGB waren Jolanda van Zuylen (2x), Kitty Grim en Margareth van Veen succesvol. ROTTERDAM Ook een omsingeling van de jury- tafel kon zaterdagavond niet voorkomen dat El- mex geheel onverwacht en volstrekt onnodig on deruit ging tegen degra datie-kandidaat Rotter dam-Zuid: 73-72. Coach Harrewijn en manager Henk Reekers stormden af op bondscommissaris Hammer, omdat de Rot terdamse jury leek te knoeien met de wedstrijd- klok en het 30-seconden apparaaat. De in het nauw gedreven Hammer ver ontschuldigde zich door te stellen: „Ik controleer al leen of de schakelaar op het juiste moment wordt omgezet. Met de techniek heb ik niets te maken, als die klok niet deugt kan ik daar niets aan doen". Hammer haastte zich daarop snel naar buiten, waar de Rotterdamse sup porters een klein feestje aan het vieren waren. De nota bene door een elektro nische firma met de naam „El- mex" geleverde apparatuur werkte in Rotterdam inder daad in het voordeel van de thuisploeg. Voor Leiden bete kende het kostbaar balverlies in de spannende slotfase, waarin RZ eerst verbaasd en toen verheugd gebruik maakte van door Leiden geschonken kansen. Toen Leiden met nog vier minuten te spelen bij een 66-69 de bal te vroeg moest in leveren voor een overtreding van de 30-seconden regel (bin nen die tijd moet er een schot op de basket zijn afgevuurd) kon Billy Taylor zijn ploeg weer dichterbij brengen, ter wijl in de eerstvolgende-aan val Toon van Helfteren de bal uit zijn handen liet glippen. Leiden kreeg een nieuwe kans toen de sterk spelende Rotter damse guard Raymond Bottse miste en Toon van Helfteren bij een doelpoging op de vin gers werd getikt. De score werd echter afgekeurd omdat Jerry Beck de bal daarna nog had aangeraakt en vanaf de vrije worplijn trof Van Helfte ren slechts éénmaal de roos: 68-70. Rotterdam putte moed. De ploeg die een heel seizoen lang alleen maar grote neder lagen te slikken kreeg wist dat Leiden zonder de met een maximale foutenlast uitgeval len Don Cox (12 uit 14 raak), wankelde. Eerst al had de Rot terdamse press op knappe wij ze de Leidse break afgestopt, nu vormde ook de zone-verde diging voor de schotarme lijst aanvoerder een onneembare hindernis. Ruud Harrewijn zal nu toch snel met een afdoend ant woord moeten komen op de door de Leidse tegenstanders bij voorkeur gehanteerde ver dedigingsvorm. De zone is een zwaktebod van de individueel mindere ploegen, maar zo lang de Leidse schutters het volle dig laten afweten en guards Hagens en Van Dam onder het bord (de teleurstellende) Kragtwijk en zelfs Beek niet kunnen bereiken, is het de manier om Elmex af te stop pen. RZ had daarnaast het voordeel dat Leiden de bal bleef weggooien (15 maal bal verlies), waardoor Anthony Lee in de voorlaatste mii zijn ploeg voor het eerst rust op voorsprong kon b{ gen: 73-72. Balverlies van Beek en Ha| bezegelde het lot van Lei dat woedend van het stapte. De oorzaak voor eerste verlies tegen Rotten in vijf jaar moest echter ii gen gelederen gezocht wor want al in de eerste helft Leiden de kans op een ni overwinning laten liggen korte tijd werd een Rol damse voorsprong weggexv (29-20, 29-34), maar Le verzuimde door te druk Bij rust stonden beide plcx weer gelijk (41-41) en daarna verzuimde Leiden afstand te nemen. Lace Str hield RZ op de been enl| uitvallen van topscorer luidde voor Leiden defini de afgang in. „Belachelijk" noemde wijn na afloop de beschai de nederlaag van zijn „Gebrek aan concentratii overschatting" voerde nende collega Maarten Gent aan als redenen voo Leidse nederlaag. Harrev :„Feit blijft dat we hier tuurlijk nooit hadden mi verliezen. Op deze ma wordt het in de kome maand nog moeilijk om tweede plaats vast te houd HANS JAC( Scontingscijfers Leiden: Coi (86%). Beek 17 (14 reb.), Wi< Kragtwiik 6. Van Helfteren 5. gens 4 (22%). Van Dam 2. Schot 59%, rebounds 29. balverlies 15. Rotterdam-Zuid: Strong 24, U Bottse 17, Taylor 4, Bolte 2, But Schot team: 55%. rebounds 23, bi lies 9. Stand: Den Bosch 20-36, Leide 36, Canadians 22-30, Haaksberg! 26. Weert 21-20, Orca's 21-14, Helder 21-12, Werkendam 21-10, terdam-Zuid 21-6.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14