■voor Verstappen pit bij schaken rVan Bentum weer Pech voor Udo Quick in Prix d'Amérique Spanning vergoedt veel bij biljarten jSPQRTTRIBUIME 1 MAANDAG 30 JANUARI 1984 ERSFOORT De ne- nde Speedo Meet ging Set de geschiedenis in als !et toernooi van de ge weldige tijden. Dat was ei- inÊnlijk niet eens zo ver- 0004ssend, want reeds bij 26. porbaat stond vast, dat p belangen met elkaar otsten. De sponsor van gesiét evenement wilde voor u,,keèt dure geïnvesteerde pld uiteraard graag top- 12-^den zien, maar daaraan lensten de deelnemers - »n enkele uitzondering - geen gehoor f geven. Op dit moment tolleken werd in het alge- Clleen als onverantwoord éschouwd. Het in een iBjfel eerder stadium vast- afeiïstelde trainingspro- In dramma was heilig en gaf igep'teinig ruimte voor avon- lislajren. Bovendien kwamen Jjovendien enkele toppers n*et opdagen, hetgeen ook 1 niet stimulerend werk- De in de keistad op de lanc klokken gebrachte tijden werden dan ook vooral beschouwd als vergelij kingsmateriaal waaraan niet al te veel conclusies mochten worden verbon den. Het door de concurrentiestrijd tussen de verschillende bad- pakkenfabrikanten gedeva lueerde zwemgala moest het derhalve vooral hebben van uitschieters. Daarvoor teken den van buitenlandse zijde de Engelse June Croft en Adrian Moorhouse, de Nieuwzeelan- der Moose, de Roemeense Car men Bonaciu, die voor het eni ge - overigens op het incou rante nummer 50 meter rug slag - Europese record zorgde en de Russin Elena Volkora. De zwemster uit Leningrad gleed op de 200 meter school slag zo snel door het water, dat zij met een tijd van 2.32.61 van de 26e naar de vijfde plaats op de wereldranglijst wipte. Voor Nederland was er slechts een bescheiden rol weggelegd. Alleen Conny van Bentum toonde ondubbelzinnig aan, dat in dit Olympische jaar met haar rekening moet worden gehouden. De studente medi cijnen won de 50- en 100-me- ter vlinderslag, pakte ook de eerste prijs mee op de 100-me- ter vrije slag en was tevens nog goed voor wat andere ere plaatsen. Met haar tijd van 1.01.38 op de 100 meter vlinder bleef ze trouwens slechts één honderdste van een seconde van het nationale record van Verstappen verwijderd. Stuurs ogend Het scheelde dus maar weinig of Annemarie Verstappen was haar record kwijtgeraakt. Veel zou het de stuurs ogende Bra bantse misschien niet hebben uitgemaakt, want de Speedo Meet was voor deze zwemster toch al een deceptie. Zij was met behoorlijke verwachtin gen aan de start verschenen, maar raakte zaterdag het ogenschijnlijk aanwezige zelf vertrouwen volkomen kwijt toen haar door voorzitter kam prechter Demuth op wat harde toon werd duidelijk gemaakt, dat een nieuwe valse start op de 200 meter wisselslag niet zonder gevolgen zou blijven. Annemarie Verstappen raakte De Nederlandse zwemmers waren tijdens de Speedo Meet wedstrijden goed voor een bedrag van 600 gulden. Dat bedrag werd binnenge haald door zes Speedo-Mee- trecords te verbeteren. De zwembond moest derhalve rekeningen openen voor Pe tra van Staveren (225 gul den), Conny van Bentum en Annemarie Verstappen (elk 125 gulden), Edward Maas dijk (100 gulden) en Jolanda de Rover (25 gulden). daardoor mentaal zo in de war, dat zij amper nog in het stuk voorkwam. Zij werd in navolging van de Europese kampioenschappen in Rome door haar grote rivale Conny van Bentum overtroefd. De pupil van Honk Veltman raakte ditmaal niet verder dan één zege, t.w. op het laatste nummer, de 50 meter vrije slag in 26,42 sec. Daarvan lag uiteraard niemand wakker. Het Nederlands kwartet Verstappen, Van Staveren, De Rover en Van Bentum is blij met de zege op de 4x50 meter wisselslag. Het goede optreden van Petra van Staveren op de 100 meter schoolslag in 1.12.91 mocht voorts worden gememoreerd. En ook haar overwinning op de 50 meter, waarop zij met 32.87 sec. een Speedo Meet re cord vestigde, was een keurige verrichting. De derde „positie ve" zwemster was Brigitte van der Lans, die als enige van de jongere garde prima presteer de. Zij vestigde zowel op de 50- als de 200 meter rugslag een nieuw nationaal aspirantenre cord. Het betekende tevens het einde van de periode Jolanda de Rover, die voor een andere trainingsopbouw heeft geko zen. Laatstgenoemde was sinds 1979 op Nederlandse bodem ongeslagen gebleven! Bij de heren was schraalhans min of meer keukenmeester. Edward Maasdijk en Jim Cor- beau presteerden redelijk. Maasdijk won de 50 meter vlinderslag. Samen met Conny van Bentum („Ik heb niets ex tra's gedaan. Het gaat gewoon lekker, maar de verschillen zijn klein") droeg de aspirant- leraar lichamelijke opvoeding, die in het Sportfondsenbad nog aan zijn scriptie moest werken, de Oranjeploeg. PETER VAN PUTTEN j Beljavski (links) schudt de hand van zijn oud-landgenoot Kortsjnoj. Beide schakers eindig- 5 eerste in het 46e Hoogovens toernooi. 4ed) 2' süf «I „„„JK AAN ZEE Vik- rö Kortsjnoj en Aleksan- Beljavski zijn samen 4er wiinaar geworden van In» i| 46e Hoogovens !d toptoernooi, dat de ge- iiedenis in zal gaan als appenl van de strijdlustigste -iong» de historie. Tot het speelden beide 2. m. iotmeesters krijgertje. '^j.'laatste tik werd echter Uitgedeeld. elTf |7; ajdag haalde Beljavski zijn 972-j«fnstrever *n door te winnen dszJ Van der Wiel. Kortsjnoj nBderVrPee*de toen zijn kansen te- 5; 3. Pi Andersson en bleef op re- steken. In de voor dag en 9. begonnen slotronde van osz éren wezen Kortsjnoj en PToi^eiavski hun respectieve Ne- Jandse tegenstanders Van Sterren en Ree terug. kwam het tweetal 75_*de in een dergelijk gezel- 'ap zelden voorkomende i i Je van tien punten uit der- i partijen uit. Zo deelden in het eerste invi- tatietoernooi na acht jaar, waarin de Sovjetrussische boy cot tegen de uitgeweken Kortsjnoj werd opgeheven, de tot voor kort verguisde „over loper" de eerste prijs (ieder 8.500 gulden) met een ex-land- genoot. Kortsjnoj won het Hoogovenstoernooi voor de derde maal. Zijn vorige zeges dateren van geruime tijd te rug, 1968 en 1971. Beljavski was eerder in Nederland sterk op dreef toen hij in 1981 het toernooi in Tilburg won. In de laatste negen jaar kwam het maar liefst zes keer voor dat twee spelers de eerste plaats in de eindrangschikking deelden. De Joegoslaaf Pedrag Nikolic werd, op eerbiedige afstand van de twee vedetten (hem scheidde een kloof van tweee neen half punt), derde dank zij een degelijke remise tegen Genna Sosonko. John van der Wiel werd de beste Nederlander. Na remise met Andersson werd de Leide- naar gedeeld vijfde met een score van vijftig procent. So sonko stelde ronduit teleur met slechts één winstpartij en tien remises, Ree z&kte door drie nederlagen in de laatste drie ronden naar de elfde plaats en de meesters Ligte- rink en Van der Sterren kon den slechts zo nu en dan wat halfjes bij elkaar sprokkelen. Ree: 1. e2-e4, e7-e5, 2. Pgl-f3, Pb8-c6, 3. Lfl-b5, g7-g6, 4. c2-e3, a7-a6, 5. Lb5-a4, d7-d6, 6. d2-d4. Lc8-d7, 7. Lcl-g5. Lf8-e7, 8. Lg5-e3, Pg8-f6, 9. La4-c2, 0-0, 10. 0-0, Tf8-e8, 11. h2-h3, Le7-f8, 12. Pbl-d2, Lf8-g7, 13. Tfl-el, h7-h6, 14. a2-a3, a6-a5, 15. b2-b3„ Dd8-e7, 16. Pd2-fl, Ta8-d8, 17. d4-d5, Pc6-b8, 18. Pfl-g3, c7-e5, 19. Ddl-d2, De7-f8, 20. b3-b4, a5xb4, 21. a3xb4, c5xb4, 22. e3xb4, Pb8-a6, 23. Lc2-d3, Td8-a8, 24. Le3-b6, Te8-c8, 25. b4-b5„ Pa6-c7, 26. Talxa8, Pc7xa8, 27. Lb6-e3, Pa8-e7, 28. Dd2-a5, Kg8-h7, 29. Tel-cl, Pc7xd5, 30. e4xd5, Pf6xd5, 31. Tclxc8, Df8xc8, 32. Le3-d2, £7-f5, 33. Da5-a2, Dc8-e5, 34. Ld3-c4, Pd5-f6, 35. Lc4-f7, f5-f4, 36. Da2-bl, £4xg3, 37. Dblxg6 schaak, Kh7-h8, 38. Dg6xg3, Pf6-e4, 39. Dg3-h4, Dc5xf2 scnaak, 40. Dh4xf2, Pe4x£2, 41. Kglxf2, Ld7xb5, 42. Pf3-h4, Lb5-d3, 43. Kf2-e3, Ld3-c2, 44. Lf7-d5, Lg7-f6, 45. Ph4-f3, b7-b6, 46. Ld2-b4, Lf6-e7, 47. Pf3-d2, zwart geeft op v(l-0). PARIJS De Franse fa voriet Lurabo, vorig jaar tweede, met Minou Gou- geon heeft gistermiddag voor zo'n zestigduizend toeschouwers de 60e Prix d'Amérique gewonnen. Bijna het gehele parcours is de zevenjarige hengst in de voorhoede te vinden geweest. Jorky werd tweede en de Nederlandse draver Udo Quick met Arend de Wrede moest in het veld van achttien paarden genoegen nemen met een dertiende plaats. Lurabo is het eigendom van de Franse worstfabri kant Maurice Macheret wiens Bellino II in 1975, 1976 en 1977 de Prix d' Amérique wist te winnen. Het was jaren geleden dat er weer een Nederlands paard aan de start verscheen van deze belangrijkste draverij van Europa, waar de winnende combinatie een half miljoen wacht. Trainer/pikeur Arend de Wrede en eigenaar J.M. Winsser wisten vooraf dat ze kansloos waren in deze drave rij over 2600 meter. Maar men was de mening toegedaan dat de draver van het jaar in 1982 en 1983 genoeg kwaliteiten heeft om eens aan zo'n avon tuur mee te doen. De zesjarige hengst wil aan de start nog wel eens een foutje maken. Dit gebeurde echter gisteren niet op Vincennes. De hengst was goed weg, even zelf nog in ne gende positie, maar na 600 me ter trapte één van de overige paarden zijn band van de sul ky kapot en moest Udo Quick met een lekke band verder. Winnaar Lurabo zegevierde in de uitstekende kilometertijd van 1.17,0. Arend de Wrede, die een week van tevoren met Udo Quick in de Parijse bos sen in een trainingskamp was geweest, had lovende woorden over voor zijn hengst. „Ik ben best tevreden. Hij laat vijf paarden achter zich waaron der Snack Bar, de winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen. Udo Quick kan met de beste paarden mee. Maar in zo'n koers moet je nu eenmaal ook wat geluk hebben en dat hadden wij zeker niet. Spijt dat we hier met Udo Quick aan de start zijn gekomen is er zeker niet". Zowel Winsser uit Haren als De Wrede was nogal gespan nen voor de koers. De eige naar van Udo Quick had de nacht tevoren geen oog dicht gedaan. Winsser: Het is toch een hele eer om met een Ne derlands paard te mogen start te in de Prix d'Amérique. Het is goed afgelopen. Alleen jam mer van die lekke band an ders had hij waarschijnlijk toch bij de eerste tien gezeten. Ik zal deze dag niet snel ver geten". De Wrede moest door zijn ver blijf gisteren op Vincennes met Udo Quick de leidsels van Uwe in de supertriodraverij in Hilversum overlaten aan gast- pikeur Jos Oorthuysen. De combinatie deed het uitste kend en Uwe zegevierde over de 2440 meter in de kilometer- tijd van 1.21.6. Uniek Helene werd tweede voor Sven West- landia. SUPERTRIO In supertrio 6 van komende zondag 5 februari op de dra- versbaan van Hilversum ko men over een afstand van 2000 meter dertien paarden aan de start. Onze favorieten zijn: Wanda Pluto, Vino Buitenlust, Ultra Nimble. Onze outsiders: Victor Fortuna, Talexia Laren en Utta Crackajack. Udo Quick (links met nr. 2) in actie te Parijs. ■■Zaalhandballers verslaan België DEN HAAG Het Nederlandse zaal- Ie. ïandbalteam heeft afgelopen weekeinde •.weemaal gewonnen van België. Zater dagavond in Geleen werd het 25-23 na ;en ruststand van 15-14. In Hasselt werd iet een dag later 19-18 (5-8). iet was zaterdag een rommelig duel, vaarin de verdedigingen veel fouten «Yollenaakten. In de tweede helft was de Ne- jerlandse defensie, met doelman Josten ian het hoofd, wat beter georganiseerd. )e eerste helft van het tweede duel gaf wee in aanvallend opzicht onmachtige iloegen te zien. De Nederlandse formatie, lie de geblesseerde Jan Willem Hamers niste, maakte de achterstand in de eerste icht minuten van de tweede helft goed. Engelsman leidt titelgevecht DEN HAAG De En- gelsman Harry Gibbs is door de Europese Boks Unie (EBU) aangewezen als scheidsrechter voor het gevecht om het Europees kampioenschap in het halfzwaargewicht tussen Rudi Koopmans en Ri chard Caramamolis, dat donderdag in Marseille wordt gehouden. Gibbs, die de uitnodiging overi gens nog niet heeft aan vaard, wordt geassisteerd door de Luxemburger Schwartz en de Spanjaard Sanchez Villa. Goudt naar damfinale DEN HAAG John van der Borst en Jeroen Goudt hebben zich gisteren in Abcoude geplaatst voor het finaletoer- nooi om het Nederlands kampioen schap dammen, dat van 17 tot en met 28 april in Huissen wordt gehouden. In de zevende ronde kwam de Hage naar Frits Luteyn tegen Meijer remise overeen en verloor hij van Bies. De ontmoeting tussen Vermin en Rijkaart werd ook remise, eerder won Vermin van Boom. In groep 1 gaan Bron- string, Dollekamp en Vermin met 10 punten aan de leiding. In groep 2 staan Van der Borst en Goudt met 11 punten op de eerste plaats. Luteyn is achtste met 6 punten. Motorcoureur verongelukt KYALAMI De Zuidafri- kaanse motorcoureur John Sneesby is zaterdag tijdens wedstrijden op het circuit van Kyalami bij een valpar tij om het leven gekomen. Sneesby kwam uit in de klasse voor 750 cc produk- tiemotoren. Volgens de Zuidafrikaanse radio raak ten nog twee deelnemers aan andere races zwaar ge wond en werden de wed strijden afgelast. Indoortitel VS voor McEnroe PHILADELPHIA De Amerikaanse tennis ser John McEnroe heeft gisteren in Philadel phia de open Amerikaanse indoortitel vero verd. McEnroe zegevierde in de finale over Ivan Lendl uit Tsjechoslowakije met 6-3, 3-6, 6-3, 7-6. Dit keer bood Lendl meer tegenstand dan twee weken geleden toen hij in de finale van het Masterstoernooi in New York vlot van McEn roe verloor. De partij, die werd bijgewoond door 14.000 belangstellenden, duurde drie uur en drie minuten. De overwinning leverde McEnroe de open Amerikaanse indoortitel als mede een bedrag van 54.000 dollar (ruim an derhalve ton) op. In de halve eindstrijd hadden McEnroe en Lendl gewonnen van respectieve lijk Wojtek Fibak (Pol) en Yannick Noah (Fra). FRANEKER Drie jaar lang bleef Raymond Ceu- lemans weg bij de inter nationale toernooien in het bandstoten, de op één na zwaarste discipline in de biljartsport. In Frane- ker dook de Belgische ko ning van het driebanden voor het eerst weer op bij een Europese titelstrijd bandstoten. Zijn rentree bracht Ceulemans onmid dellijk weer op het hoog ste podium. Zijn elfde Eu ropese kampioenschap in het éénbandspel beteken de weer een unieke mijl paal in de carrière van „Mister Carambole". Ceu lemans veroverde gisteren zijn 70e peroonlijke inter nationale titel, 29 wereld kampioenschappen en 41 Europese kronen. In eigen land werd hij 53 keer kampioen. Raymond Ceulemans, Euro pees kampioen bar*dstoten. De overwinning in het toer nooi om het 32ste kampioen schap van Europa bandstoten was één van de zwaarste klus sen uit de carrière van Ceule mans. Voor het eerst, en waar schijnlijk voor het laatst, werd het kampioenschap betwist volgens het set-systeem. De speler, die in twee spellen van 75 caramboles de beste was, kreeg de matchpunten achter de naam. De korte afstand, waarin elke outsider vol kan sen was, bracht de beste biljar ters van Europa onder hoog spanning aan de tafel. Zelfs Ceulemans, een ongekend koele onder desnoods Zuida- merikaanse omstandigheden, kreeg in Friesland de kriebels, al gebeurde dat pas echt in de finale tegen Van der Smissen. Stress In de finale kwam de stress van het set-systeem bij beide biljarters duidelijk boven. Zo wel Van der Smissen als Ceu lemans nam geen risico's en keek niet naar de eigen pro- duktie, maar naar de aan- vangsstoten, die voor de colle ga konden blijven liggen. De eerste set eindigde in 75-75. In de tweede set had Ceule mans het geluk de ballen twee keer op één tros aan de band te krijgen. Na drie beurten leidde Ceulemans derhalve met 51-4, maar de veerkracht van Van der Smissen zorgde voor een ongekende eindstrijd, die in ieder geval duidelijk maakte dat het set-systeem voor het publiek nog wel at tractieve kanten heeft Van der Smissen kroop met series van 32 en 23 langs Ceulemans (59-58). In de slotfase zagen de 600 toeschouwers in „De Koor- enbeurs" Ceulemans, voor de zoveelste keer in zijn loop baan, toeslaan. In de laatste twee beurten kreeg Van der Smissen, die geen nabeurt meer had, geen kansen meer van de 46-jarige Belg: 75-63. Ceulemans en Van der Smis sen hadden geen goed woord over voor het niveau van de eindstrijd, die de Belg met een moyenne van 7.50 afsloot. „Met de kwalificatie spannend hebben we het wel gehad", al dus de ongeslagen Ceulemans. En Van der Smissen: „Er was in de finale slecht spel te zien, onder invloed van de spanning natuurlijk. Het publiek zal wel van die zenuwen bij ons heb ben genoten, maar dat is dan ook alles". Marathonloopster Eefje van Wissen. Eefje van Wissen mist limiet OSAKA Eefje van Wis sen heeft gisteren tijdens de dames-marathon van Osaka niet voldaan aan de Olympische limiet. In de Japanse plaats finishte de atlete van Hollandia als veertiende in de tijd van 2 uur, 42 minuten en 24 se conden. Daarmee bleef ze ruim zeven minuten bo ven de NOC-norm voor Los Angeles, die in no vember 1983 op 2.35.00 werd gesteld. Winnares in Osaka werd de 22-jarige Oostduitse Katrin Dorre in 2.31.41.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13