aniek bij Rudy Koopmans laat laatste slag lopen Gênante machtsstrijd in top van wielerunie Rentree Marco van Basten wellicht tegen Feyenoord AMSTERDAM Hoewel de kans klein is, mag niet worden uitgesloten dat Marco van Basten reeds woensdag in de be kerwedstrijd tegen Feyenoord zijn rentree voor Ajax maakt. „Ik voel me nu goed", zei de spits gisteren nadat hij 25 mi nuten had meegespeeld in de Amsterdamse basis voor het duel met de amateurclub HMSH. „Over mijn terugkeer be slis ik zélf. Ik zal de trainer melden of ik me wel of niet goed voel. Zo ja, dan hoor ik weer bij de eerste zestien spe lers. En dan is de keus aan De Mos me weer in de basis te zetten". Van Basten was enige maanden uitgeschakeld als gevolg van de ziekte van Pfeiffer. MAANDAG 30 JANUARI 1984 Olympisch vuur ontstoken Bij stralende zonneschijn is gistermorgen in het antie ke stadion van Olympia op de Peleponnesus het Olympisch vuur ontstoken voor de Winterspelen van Sarajevo. Volgens de uit 1936 stammende traditie werd de toorts door een als antieke priesteres geklede actrice met behulp van een holle spiegel aangestoken. Na de ceremonie werd de toorts door estafettelopers en in een auto vervoerd naar het militaire vliegveld van Andravida, waar vandaan het vuur werd overge vlogen naar Athene. In de Griekse hoofdstad namen vertegenwoordigers van het Joegoslavisch Olympisch comité bij een plechtigheid in het Olympisch stadion de toorts in ontvangst. Uit Athene werd het Olym pisch vuur per vliegtuig naar Dubrovnik gevlogen. Vanuit Dubrovnik zullen ongeveer 2000 estafettelo pers de toorts door zestien grote Joegoslavische ste den over 5289 kilometer naar Sarajevo dragen, waar op 8 februari de Olympische Winterspelen officieel zullen worden geopend. m Lewis YORK De Ameri- atleet Carl Lewis (22) lij de Millrose indoorat- in de Madi- Square Garden in New het wereldrecord ver- (indoor) verbeterd en op 8,79 meter. Het re- stond sedert 16 januari het vorig jaar met 8,56 reeds op zijn naam. Le- wereldkampioen op de verspringen en 4 x van Helsinki, lever- destijds bij East Ruther- ld. alle toegangskaarten voor de schaatswedstrij- en. Vertrek vanuit Den Haag op 5 en 11 februari a.s. _p 8 februari a.s. zal het Olympisch vuur tijdens een -drukwekkende openingsceremonie in Serajewo -orden ontstoken. -I Dit is het begin van de Olympische Winter spelen 1984 waarbij de Nederlandse kern schaatsploeg zal deel nemen aan de op 9 fe bruari aanvangende wedstrijden. Hierbij zullen ze uiteraard ge steund worden door vele Nederlandse sup porters. i krant biedt de gelegenheid om tegen een aan- tekkelijke prijs onze Nationale ploeg ter plaatse aan f moedigen. Er wordt beschikt over goede particu- ■ere plaatselijke akkommodatie op basis van logies 1 ontbijt. ■8"SÏJTHOFF PERS Informatie en inschrijving van epai8an{lag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur jTSLUITEND ONDER ONS SPECIALE rWLEF00NNUMMER 070-951001. DEN HAAG Rudy Koopmans heeft bekend gemaakt dat hij stopt met boksen. Nadat hij zaterdag eerst een gesprek had met zijn recente zakelijke be geleider Peter Bonthuis en vervolgens zijn laatste training bij school Hoo- genband afsloot, liet hij weten aan het eind van deze week zijn carrière als afgedaan te beschouwen. De vandaag 36 jaar gewor den Europees kampioen komt donderdag in Mar seille nog wel in actie te gen de Fransman Richard Caramanolis voor een vrij willig titelgevecht. „Maar er is altijd een moment van afscheid nemen", zegt Koopmans. „En dat is voor mij nu aangebro ken". Dus zal er indien Koop mans deze week in Frankrijk zijn titel behoudt geen wed strijd meer komen tegen de door de EBU als officieel uit dager aangewezen Amster dammer Blanchard? De tegen woordig in Den Haag woon achtige Fries zeer resoluut: „Nee. Blanchard mag, als ik win, lekker ergens in West- Duitsland tegen Jassmann om mijn titel gaan strijden". In dien Koopmans zijn titel ver speelt, zal Blanchard op 27 fe bruari in het Rotterdamse Ahoy' of de Amsterdamse Jaap Edenhal tegenover Cara manolis verschijnen. Voornaamste oorzaak van het feit dat Koopmans het seizoen voortijdig wenst te beëindigen, ligt in de matige verhouding tussen hem en de promotors Rühling, Westerlaken en Ahoy', die het eventuele twee de gevecht met Blanchard in handen wilden nemen. Koop mans wenste voor die kracht meting minimaal twee ton te ontvangen. De pugilist wil zich niet langer als speelbal laten gebruiken van anderen en neemt geen genoegen met een lager bedrag. Hij legt uit: „Ahoy' loopt waar schijnlijk wel vol. Dat bete kent een recette van meer dan acht ton. Mij was een ton be loofd plus voor iedere kaart na de 4.000 toeschouwers vijfen twintig gulden. Ik heb om een garantie van twee ton ge vraagd. Maar die kreeg ik niet". Henk Rühling houdt er overi gens een andere rekensom op na. De Zandvoortse manager: „Rudy praat over een recette van acht ton. Met afdracht van 19 procent BTW praat ik dan echter over iets meer dan vijf ton. Koopmans is 105.000 gul van voorpagina HMSH S %'et uw krant naar de LYMPISCHE WINTERSPELEN 1984 lde,J SERAJEWO ■DAAGSEAUTOREIZEN inal9 w w m hls«1-DAAGSE BUSREIZEN rad)™'5? #3." GEVECHT TEGEN BLANCHARD VAN DE BAAN den geboden, mét bovendien inderdaad dat extra percenta-. ge. Dan zou hij aan de 195.000 gulden kunnen komen. Dat lijkt mij niet slecht". Koopmans weer: „Rühling is mijn manager. Zo'n man moet dus voor mij zo veel mogelijk geld uit een gevecht zien te slepen. Anderzijds is hij ook promotor. Die belangen botsen dus duidelijk". Rühling op zijn beurt: „Er zijn landen waar deze functies inderdaad niet mogen worden gecombineerd. Ik heb ook mijn eigen belan gen. Maar als Ahoy' vol zou zijn geraakt en Koopmans had 195.000 gulden kunnen verdie nen, mag toch niet worden ge steld dat ik zijn belangen niet gunstig behartig. Dan praten we namelijk over een bedrag dat hij nog nooit heeft mogen ontvangen Betreurt Rühling, die over de gehele wereld gevechten orga niseert en dus financieel niet afhankelijk is van de Fries, de beslissing van Koopmans? Tenslotte had ook hij nog een keer een aardig bedrag kun nen verdienen. „Ik heb", zegt hij neutraal, „respect voor Rudy Koopmans. Hij is een groot kampioen. De beste bok ser, die Nederland ooit voort bracht. En er komt nu een maal een moment van stop pen. Dat kan ik begrijpen. En wat mijn eigen percentage voor dat gevecht met Blan- Rudy Koopmans vecht alleen do Caramanolis. chard betreft, wil ik best kwijt dat ik daar heel wat minder aan zou hebben verdiend dan Koopmans. Voor de drie pro motors was er misschien iets meer dan een ton". Gezamenlijk Koopmans stelde Henk Rüh ling onlangs nog voor om ge zamenlijk het gevecht met Blanchard te organiseren. De manager zou toen hebben ge antwoord niets met boksers te willen doen: „Dat klopt", zegt de Zandvoorter. „Organiseren betekent ook financieren. In de boksgeschiedenis zijn er te veel voorbeelden van gevallen waarbij het niet gunstig bleek dat een manager en een bok ser samen iets deden". Zoals onjangs trouwens in Den nog tegen de Fransman Haag, toen Koopmans wel met Rühling zaken deed, maar een fors verlies moest incasseren. De blonde kampioen is voorts geprikkeld geraakt door de ontwikkelingen in de laatste maanden. Het vrijwillige ge vecht tegen Caramanolis, dat hem een behoorlijke gage op levert, ging bijna niet door toen Alex Blanchard protest aantekende omdat hij als offi ciële uitdager zich reeds op de tegenstander-Koopmans had ingesteld. „Daar werd ver schrikkelijk moeilijk over ge daan", zegt Koopmans. „En opeens kon het dan toch weer. Het leek wel alsof het mij niet werd gegund. Blanchard heeft zich toen niet collegiaal gedra gen". Koopmans heeft nog geen de finitieve plannen over zijn toe komst. Zal hij in navolging van vele andere kampioenen ooit een boksschool begin nen? „Ik denk het niet. Dan moet je zo veel geluk hebben. Je bent afhankelijk van wat er bij je binnen loopt. Bij de Al- bert Cuyp zitten ze goed, met al die kampioenen. Maar ver der is het toch nergens zo in Nederland". Rudy Koopmans denkt niet dat hij zich voorlopig zal ver velen. „Ik blijf lekker trainen, hier in Den Haag bij Hoogen- band, op de school van Harry Houwaart. Verder voetbal ik nog wat, bij de Blauwe Neuzen met André Hazes. En ik ten nis, is ook enorm leuk. Heb ik ooit op Ibiza geleerd". Al had Koopmans dan meer geld uit zijn bokscarrière kun nen slepen, de aardbol heeft voor hem geen geheimen meer. De Europees kampioen: „Ik ben overal geweest. Heb overal miin vrienden. Dat jaar in Amerika heeft me ook ge boeid. Ik heb er diverse ken nissen aan overgehouden. Laatst nog zag ik op de televi sie een toneelspeler. Die is nu beroemd. Ik bel nog wel eens met hem. En ach, misschien dat ik straks naar Amerika toe ga. Om de Olympische Spelen te bekijken. Duur? Valt wel mee, ik heb in Los Angeles ook een kennis zitten". DENNIS MULKENS (Van onze verslaggever) OSS Er is in de top van de KNWU een ongegeneer de machtsstrijd ontstaan, wie de huidige voorzitter ir. Jan Jaap Hylkema moet opvolgen. Leek de net enkele maanden geleden hoofdbestuurslid geworden J. Wes- seling de belangrijkste kandidaat te zijn, plotseling lig gen de papieren duidelijk anders. Wesseling, naar voren geschoven door het hoofdbestuur, heeft plotseling bedankt. Hij kwam eerst in beeld toen Piet van der Molen zich kandidaat stelde voor de voorzittersfunctie. Piet van der Molen, die een grote rol speelt in Olympia's Ronde door Ne derland, weet zich vooral gesteund door een grote groep be roepswielrenners, die al heeft laten weten niets te voelen voor Wesseling, die immers uit de hockeysport komt en verweten wordt weinig op te hebben met wielrennen. Piet van der Molen is voor het hoofdbestuur echter een vol strekt onacceptabel persoon. Hem wordt verweten dat hij bijna zeven jaar geleden plots uit het hoofdbestuur stapte en middels een zwartboek de KNWU in diskrediet bracht. „Met zo'n per soon kan en wil ik om verschillende redenen niet samenwer ken. Ik niet en mijn mede-hoofdbestuursleden ook niet", vertel de Hylkema. „Vrijdag heb ik besloten op de wens van het bijna voltallige bestuur, waarin alleen Hein Verbruggen ontbrak we gens zakelijke beslommeringen in Hongkong, in te gaan en me opnieuw kandidaat te stellen voor een periode van drie jaar. Het klopt dat ik eerst wilde opstappen na acht jaar hoofdbestuurs- werk, en zesëneenhalf jaar voorzitterschap". Hylkema zegt tot deze opmerkelijke stap te zijn gekomen om de KNWU voort te helpen, nu Wesseling zich plots terugtrok. Deze wilde aan de machtsstrijd niet langer meedoen. Een genante vertoning rond de toppositie bij de KNWU ontwikkelt zich en zal zeker tot 22 maart in Utrecht voortduren. Dan zal bekend zijn wie de sterkste is. Piet van der Molen of het huidige hoofd bestuur. Wordt Piet van der Molen gekozen, dan zal volgens de huidige voorzitter Hylkema het voltallige hoofdbestuur opstap pen. Piet Liebregts overspannen WOERDEN Bondscoach van de wielerunie Piet Liebregts is zwaar overspannen opgenomen in een kuuroord waarvan de naam angstvallig geheim wordt gehouden. Deze week nog zal de unie zich beraden over de consequenties. Het lijkt in ieder geval twijfelachtig dat Liebregts zich de komende periode nog met de Olympische selectie kan bezighouden. p« it. V, HAAG De paniek groot gistermiddag op veld van HMSH, waar 'i instortende dug-out ;d, ?j)r veel meer ernstig ge- ___pden had kunnen zor- 1. Op het moment dat j betonnen dak naar VERK^eden kwam als gevolg de te zware belasting een vijftiental jeugdi- was de spe- 3»echt$bank van Ajax niet pe/gr volledig gevuld. ft grati waren inmiddels al een bij wfcr vervangingen bij Ajax ge- evlng.tst en de licht geblesseerde spelende Edo Ophof st g^oorbeeld was in de kantine lerlanrtergebleven na enige inci- en vitjes met de op het dak f goejnde supporters. En Marco 'kans* Basten was kort voor de elkjjgkeer van de beide ploe- ,ur D( op het veld opgehouden. •33-: ^r de pauze had de bank vol gezeten met spelers en .tuursleden. ™,k voor het drama was een oor ~»epje politiemannen, die jrigens in behoorlijke getale jwezig waren, op weg naar iariendug-out om de jeugd te ver- 71*1iken het dak te verlaten. or de wedstrijd al hadden stuursleden van HMSH de igeren verzocht van het itform af te gaan, maar dat rzoek was niet opgevolgd. 'yiuit terug frj/EN HAAG HMSH, de \ymagse amateurclub die 'foeteren werd getroffen het dug-outdrama, gisterochtend vroeg \%fds onaangenaam ver- toen bleek dat inbre- yr ïrs een aantal goederen r waarde van zo'n 10.000 jic/en hadden ontvreemd. /fjgisteravond laat werd het ystuur door een anoniem yïefoontje getipt. Volgens J&è onbekende zou er in de Whfisjes nabij het bondsbu- van de Haagse Voet- 1 Bond aan de IJzerwerf V ?ts liggen". Twee leden in het bestuur van de iagse derdeklasser door- khten samen met de po le de omgeving en von- daar de bijna complete „Een klein lichtpun- dus", aldus penning- ister Han Peters. „Er is irschijnlijk sprake ge- ?st van gewetenswroe- Bouw- en Woningtoezicht is in samenwerking met de recherche een onderzoek begonnen naar de gesteldheid van de dug-out.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11