Verantwoorde voeding bestaat, de „ideale" voeding niet Ouders kunnen hun hart luchten via de „opvoedings- telefoon" UITHEEMSE MODE f KOMT OVERWAAIEN Veiliger op de motor De katoen „zit goed" CONSUMENTENINFORMATIE CetebeSoiwtwt VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PAGI Verantwoorde voeding is geen garantie voor een lang leven. Kansen op een betere gezondheid biedt ze wel. Te vet en te zwaar voedsel, iedereen weet het, is af te raden. Als gevolg van kritiek op het voedingspatroon is de nouvelle cuisine" in het hotelwezen ontstaan. Koks werken minder met mayonaise, room, vette spij zen, maar meer met groente, vitaminerijke hapjes vooraf, kleine porties. Veel huisgezin nen houden het op magere al ternatieve voeding en gebrui ken veel graanprodukten, peulvruchten, zemelen en fruit en geen dierlijke stoffen en weinig zoetigheid. Toen gingen er weer stemmen op dat deze voeding medische ri sico's met zien meebracht door het ontstaan van tekor ten bij kinderen. Prof.dr. H.Visser, kinderarts in het Sophia Kinderzieken-. huis te Rotterdam noemde deze beweringen op een on langs gehouden symposium Alternatieve Voeding over trokken. „Wij komen weinig patiëntjes tegen met proble men door alternatieve voe ding. Zo ja, dan zijn die door gaans onbelangrijk. Als er problemen zijn dan zien we die bij macrobioten. In dat voedingssysteem lopen bij voorbeeld zuigelingen echt het risico dat er tekorten ont staan. Uit Amerikaanse publi caties ken ik zelfs gevallen van beri-beri bij jonge kinde ren als gevolg van dat voe dingssysteem". Koemelk Over mensen die vegetarisch eten is de hoogleraar goed te spreken. Ook positief staat hij tegenover reform-voeding en biologisch-dynamisch verge lijkbare produkten. Alterna tieve gevoede zuigelingen in het ziekenhuis die een aller- tie hebben voor koemelk, rijgen industrieel vervaar digde voeding op basis van soja-eiwit, waaraan amino- methiodine en jodium (tegen struma) is toegevoegd. De eer ste stof omdat soja daar te weinig van bevat om een juis te biologische waarde te vor men; de tweede omdat ze een anti-strumafactor bezit. Prof. Visser concludeert hieruit dat zuigelingen door deze (alter natieve) babyvoeding in prin cipe dus prima vegetarisch ge voed kunnen worden! Voor Keuters en kleuters vindt hij et moeilijk volgens streng Prof.dr.H.Visser. vegetarische wetten een vol waardig voedingspatroon te vinden. Men heeft daar een zorgvuldig en deskundig dië tist voor nodig met veel ken nis van zaken. De vet-rol zijn het er over eens dat een hoge vetconsumptie al vanaf de jeugd invloed heeft op de vorming van de vetcellen. Cholesterol, voorkomend in produkten van dierlijke oor sprong, verhogen het choles terolgehalte in het bloed. Dat vet werd er jaren lang van verdacht mede doorslagge vende oorzaak te zijn van hart- en vaatziekten. Sedert kort echter geniet het als grootste boosdoener daarbij het voordeel van de twijfel. Het komt in de chemische fa briek, de cellen, op smeuïge natuurlijke wijze voor, maar zorgt bij verkeerde voeding (te veel verzadigde vetzuren) voor opeenhopingen in de (slag)aderwand waardoor een hartinfarct kan ontstaan. Er is echter veel geheimzinnige werkzaamheid in het lichaam. Het ene vet is het andere niet. Wat is goed en wat is slecht Er zijn heftige discussies over. Drs. J. Gottenbos, plaatsver vangend hoofd van de groep biowetenschappen en voeding van het Unilever Concern te Vlaardingen noemde voor het contactcentrum op Voorlich- tingsgebied, cholesterol „een bouwsel van een aantal voe dingsstoffen door de jaren heen". Men moet in het voe dingspakket streven naar een iuiste balans in de verschil lende vetzuren, die zowel zichtbaar (eenderde o.m. olie, boter, margarine) als onzicht baar (tweederde: gevulde koe ken, nootjes) worden genut tigd. Ze zijn ruwweg onder te verdelen in families naar zeer uiteenlopende samenstelling: verzadigde, onverzadigde en de restgroep meervoudig on verzadigde vetzuren, elk met een verschilende fysioloj werking in het lichaam. Linolzuur s; Naar de laatste inzichter- het verstandig een vermii? ring in vetgebruik na te ven door beperking van I- zadigd vet en toevoer ün plantaardig linolzuur, de [u' minentste der onverzadjg vetten. Linolzuur kan hdjg chaam zelf niet maken (eH7 min als vitaminen). in Een eenvoudige zonnebld» pit speelt dit wel klaar, f" de evolutie schijnt het mek lijk organisme de „kMe verleerd te zijn. De hoew heid linol (o.m. in saffloerf0 dient te worden verhoogip circa eenderde van de tyis hoeveelheid vetzuren, ik menteel bestaande uit 50 f'| cent verzadigd vetzuur*3 procent onverzadigd vet£, en minder dan 10 procen nolzuur. Deze hoeveelVj zou veranderd moeten den in drie gelijke delen,|0 elk der stoffen 33 pro«5 Vanaf de jeugd. Gezond! P heeft o.m. te maken meg balans tussen duizenden ir grammen van stoffen, bi. moeilijke, sterk indivufe opgave „de beste" voedirt3 vinden. ft „Een ideale voeding bef0; niet, zegt Gottenbos. i2' In het dichte net van hulptelefoonlijnen is een nieuwe vorig jaar in werking gesteld: de opvoedingstelefoon. Ouders kunnen ouders bellen over dagelijkse problemen die in meer of minde re mate zorgen voor spanningen binnen het gezin. De opvoe dingstelefoon is een proefproject van de Stichting Spel- en Op voedingsvoorlichting uit Arnhem en wordt van maandag tot en met vrijdag gedurende de ochtenduren bemand door drie vrijwilligsters met een luisterend oor. „HIER ZIJN ER GEEN WACHTENDEN VÓÓR U" Opvoeden is vaak geen kin derspel. Tegenover het plezier om de kleine staat in veel ge vallen even zoveel ergernis. „Ik had het me zo anders voorgesteld", is wat ouders soms zeggen als zij de opvoe dingstelefoon raadplegen. „Al weer een hulpverleningsin stantie, zeg je. Er zijn, dat1 den wij ook, genoeg instan ties. Alleen kunnen ouders bij ons direct hun problemen aan de orde stellen, zonder eerst een afspraak te hoeven ma ken. Er zijn geen wachtenden voor hen", zegt projectleider Henk Dries. Henk Dries en drie vrijwillig sters bieden ouders dagelijks een luisterend oor voor het zoveelste conflict binnen de muren van het ouderlijk huis en als ouders hun kinderen weer eens „achter het behang willen plakken". „Neem nu het probleem sla pen", zegt vrijwilligster Heil- tje Deibert van achter de tele- Even telefonisch stoom afblazen. Het helpt. foon in het kamertje van vier bij drie meter, tweehoog in de Arnhemse Wettstraat. „Je wordt er doodmoe van, als je kind niet kan slapen en jij er steeds voor je bed uit moet. Er wordt nooit tegen die ouders gezegd, dat dit voor hen heel moeilijk is. Het kan voor deze mensen een grote opluchting zijn, wanneer zij hierover stoom afblazen". De opvoedingstelefoon is een proefproject van de Stichting Spel- en Opvoedingsvoorlich ting. Het project kwam vorig jaar van de grond met subsi die van het Nationaal Fonds voor de Geestelijke Gezond heidszorg. Dank zij een nieu we financiële injectie van dit fonds, staat de opvoedingste lefoon ook dit jaar open voor ouders met opvoedingsproble men. Heiltje: „Ouders twijfelen eerst lange tijd voordat ze de telefoon pakken. Over de da gelijkse probleempjes met hun kind praten ze eigenlijk liever niet met anderen, uit angst erop te worden aangekeken. Ze praten ook maar zelden met buren, omdat ze bang zijn in de ogen van die mensen te falen als opvoeders. Bij ons kunnen ze gelijk met de deur in huis vallen en ontmoeten ze begrip voor hun situatie. De meesten vinden het fijn dat het praten erover ano niem kan gebeuren, hoewel meestal een zeer persoonlijk gesprek op gang komt. Aan het slot halen ze altijd opge lucht adem". Bedplassen Het afgelopen jaar raadpleeg-- den bijna 400 meest moeders, maar ook vaders, oma's en opa's de opvoedingstelefoon. In 63 procent van de gevallen werden vragen gesteld over kinderen tot 5 jaar. Het ging veelal om dagelijkse proble men over bedplassen, slape loosheid, school, stelen en ru zie binnen het gezin. Daar naast bleken echtscheidingen vaak goed voor conflicten tus sen ouders en kinderen. „Wij bieden geen hulp in die zin, dat we ouders zeggen hoe het moet. In moeilijke geval len vragen we advies van des kundigen, die achter ons staan. Wij pretenderen name lijk geen pedagogische kennis te hebben, alleen deskundig heid die we bezitten als ou ders. Ouders bellen dus ou ders. Wij luisteren voorname lijk", zegt Henk Dries. Behalve dat de vrijwilligsters zelf ook ouders zijn, krijgen zij, voordat ze worden ingezet, een opleiding die hen vooral leert luisteren en analyseren. Een beperkt aantal ouders wordt na het aanhoren van de problemen doorverwezen naar bijvoorbeeld RIAGG (MOB)-bureaus. Lachend wijst Heiltje op een slordige met viltstift neerge krabbelde tekst op een leg plank boven de telefoon: „De beste pil is je eigen wil". Heil tje: „Heeft een vrijwilligster opgetekend uit de mond van een grootmoeder. We zijn heel spaarzaam met het geven van adviezen. De ouders moeten zelf oplossingen zoeken. Vaak zeggen ze na afloop van een gesprek: „Eigenlijk heb ik dat zelf ook wel geweten". „Voor ouders is een opvoed kundig probleem vaak als een onontwarbare kluwen. Wat wij doen is met de ouders sa men naar het begin van de draad zoeken, zodat ze zelf verder kunnen. Als wij de functie hebben, dat ouders hun drift afreageren op ons in plaats van op de billen van hun kind, zijn wij al heel te vreden". De opvoedingstelefoon is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.00 tot 11.30 uur op nummer: 085-515025. RONALD TOP Voor motorrijders (even tueel voor bromfietsers) is een gloednieuwe motorbril, die is voorzien van twaalf afneembare over elkaar lig gende lagen voor de glazen, vastgemaakt aan twee klem metjes. Telkens als het zicht belemmerd wordt door bij voorbeeld regendruppels of mist, kan één daarvan er met een enkele handbewe ging afgetrokken worden onder het rijden. Het blik- De nieuwe motorbril van Carrera met de „wegwerp"- glazen. veld is dan weer vrij. Wel moet de motorrijder beden ken dat hij bij dit proces één hand van het stuur dient te nemen, dus waar mogelijk eerst vaart moet minderen (of de operatie uitvoeren bij een stoplicht). Voor de con sument vanaf april bij alle sportzaken te koop voor 50 (importeur Borsumy Sport, Etten-Leur). De wegwerp- glazen zijn te koop per set van 10 stuks voor ƒ7. De op watten lijkende natuurlijke vezel „katoen" bestaat bijna geheel uit cellulose. De kwaliteit hangt af van de fijnheid, de zuiverheid, de glans, kleur en speciaal de lengte van de vezel. Dit leert het „Textiel ABC" van de Vereniging Textieletikette- ring voor Was- en Strijkbehandeling. Voordelen zijn dat het materiaal sterk en slijtvast is, nadelen dat het kreukt, maar dat mag. De groei van de katoenstruiken .waarvan de zaadpluizen voor de stof worden gebruikt, hangt mede af van het klimaat en daarom zijn er zoveel soorten katoen. Tegenwoordig wordt katoen ook vaak voor winterse kleren gebruikt, die een rustie ke stijl hebben. De ontwerpers zoeken het daarbij in folklore of een zekere ar moedigheid in kleren, die moeite doen er versleten uit te zien. Ze hebben meestal neutrale of aard-kleuren en vallen ruim in lagen over elkaar. Stoffen als gespikkeld katoen of met de hand geweven en stone-washed kwaliteiten doen het daarbij goed. Lekkere spullen voor wildebrassen en robbedoezen. Hon derd procent puur katoen wordt daarnaast aangewend bij de eenvoudige, twee-dimensionale stijl, afgeleid van de driehoek of trapeze met boothalzen en opstaande kragen. Prima, zijn daarvoor stevig maar soepel canvas, gabardine, poplin, moles kin en jersey met geruwde achterkant. Zulke kleren zijn uitge voerd in kleurvakken en moderne grafische prints. Voor de man is katoen allerminst taboe. De moderne „werkkleding" en legeijacks zijn ervan gemaakt en het oerdegelijke „Manches ter". Verder denim, ribfluweel, twill en zeildoek. Bij de ouder wetse Norfolk-jasjes en plusfours is de stof vaak waterdicht ge maakt, evenals bij de sportieve trenchcoats. TINY FRANCIS ra r |j> Veel landen hebben een „ei gen" mode. Daarbij spelen vaak nationale klederdrach ten mee, maar zeker het kli maat, de industrialisering en oude culturen. Bulgarije en Hongarije kennen schitte rend borduurwerk, Indone sië de gebatikte sarong, Schotland de tweeds. Zeer oud is het Filippijnse ikat, een garenbewerking die nu fabrieksmatig toegepast, ook hier en daar in de Europese mode opduikt. De benaming is afkomstig van het Malei sische werkwoord „ikat", dat vastbinden of gewoon „binden" betekent. Het is de in een ver verleden toege paste kunst om geverfde ga ren-delen met elkaar te ver binden, vóórdat het weef- proces begint. In de loop der tijden is de oorspronkelijke techniek in het vergeetboek geraakt, hoewel die nog be kend is bij groepen bergbe woners. Eén ding staat vast: ikat is een kleurrijke ex pressievorm, afkomstig uit een primitieve cultuur. Ka toenen of zijden ikat werd destijds gebruikt bij wedu- werouw, als doodskleed of bruidsjapon, maar ook als deken, tempelkleed en als aanduiding van privileges, rangen en standen. Het hing af van de kleurcombinatie wat ikat naar de aloude be tekenissen wilde zeggen. Deze kennis is natuurlijk ook goeddeels verloren ge gaan. Hoog in de Filippijnse bergen echter woont de zeer begaafde wever Narda, die organische stoffen met che mische mengt. In zijn ver fijnde werkstukken komt een kleurpalet voor van subtiele lentetinten tot le vendige aardekleuren. De belangrijkste mode-ontwer per in Manila, Pando, heeft Narda de opdracht gegeven draagbare ikat-mode te scheppen, min of meer naar overleveringen van het oude procédé. Ontwerper Panda borduurde het ikat- weefsel met kralen in soms geometrische figuren en werkte met franje, samenge knoopt met veren. Dunne zijden japonnen bleken voorzien van opengebor- duurde applicatie op tule: geappliceerde bloemen en zeer natuurlijk dooreen ge strengelde twijgen en blade ren. Romantisch en gracieus. Op de Filippijnen is het al tijd mooi weer. De mode is er afgestemd op zwoele avonden, waar op terrassen drankjes worden geserveerd en een bepaald publiek zich kleedt. Creatieve talenten, samengebracht in de TLM Fashion Designers Collec tion, die boodschap heeft aan Filippijnse fabrieken en groothandels, produceren jaarlijks een grrot aantal „designs", die tegen redelij ke prijzen (het arbeidsloon en de levensstandaard is op de eilandengroep laag) op de markt komen in exclusieve boetieks en wereldbekende warenhuizen (o.a. New Yor ker Gowns Salon Ine) over de hele aardbol. Ze organi seren ook modeshows en - tentoonstellingen, die grote modecentra in hun pro gramma betrekken. Onlangs deed men Amsterdam aan. Ikatshawl op tweedelige japon met zesdelige tuur. Op het voorpand een kralenborduursel in de Vb€ van een driehoek met franje eraan. Ook franje aar d overhangende kapmouwtjes. ie Strakke avondrobe met kanten mouwen. De eno kraag van doorgestikte zijde golft in volants ele verder tot aan de rokzoom. Achter op het hoofd j tulen sluiertje (Romulo Estrada). Achtervolgd door de weegschaal. (Tekening Nederlands Zuivelbureau).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8