Hoogheemraadschap overvalt Noordwijkerhout met aanslag Raad Katwijk onthoudt JAC opnieuw subsidie K Toch nog kans op subsidie restauratie kasteel Oud- Poelgeest Rijnsburg krijgt nog een speeltuin „Abonnement kabeltelevisie vergeleken met krant of bioscoop redelijk goedkoop 99 Zwembad De Does hard toe aan ïajlDEN QeidócQowumt VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PAGINA 7 omfiets-examen jOcgslgeest ÏSTGEEST Vooruitlopend op hen van het ministerie om in 1985 iardigheidsbewijzen voor bromfiet- |in te voeren heeft in Oegstgeest 5 een dergelijke opleiding hiervoor tsgehad. Dit op initiatief van de (selijke afdeling van de Vereniging I Veilig Verkeer. Zes gegadigden I morgen een „bromfietsers-rijexa- Het theorie-examen vindt plaats kantine van de korfbalvereniging j", waarna buiten op het parkeer- in acht praktijkoefeningen worden jn. De groepscommandant van de politie, de heer W. A. Gelderblom, aarna aan de geslaagden de diplo- uitreiken. Het is voor het eerst in Holland dat een dergelijk examen afgenomen. Noordwijkerhout krijgt aansluiting op SW1 NOORDWIJKERHOUT De provinciale weg SW1 krijgt aan de Heerenweg in Noordwijker hout een oprit en een afslag richting Noord- wijk. Tot nog toe was er op die plaats alleen een halve aansluiting, namelijk van en naar De Zilk. Maandag 27 februari is er in De Schelft een voorlichtingsbijeenkomst over deze hele aan sluiting waarvoor de bewoners van de Heeren weg en de Parallelweg in elk geval een per soonlijke uitnodiging krijgen. De onderhandelingen over grondaankoop van enkele kwekers in De Zilk, nodig voor het doortrekken van de SW I lijken mislukt. Er zal dus een onteigeningsprocedure worden gestart die anderhalf jaar gaat duren. Eind 1985 hoopt men dan met het doortrekken van de provinci ale weg rond De Zilk te kunnen beginnen. Hafakker in fases gebouwd NOORDWIJKERHOUT In het project Hafakker van de psychiatrische inrichting Sint Bavo, waarin zwakzinnigen en niet-zwakzinnigen in een wijk bijeen wonen, worden in de eerste fase veertien woningen gebouwd voor zwakzinnigen en twaalf voor niet-zwakzinni gen, de zogenaamde verdun ningswoningen. In de tweede fase zijn nog eens achttien wo ningen gepland waarvan onge veer de helft zal zijn voor niet- zwakzinnigen. Deze woningen zullen niet afgaan van net aantal huizen dat Noordwij kerhout gesubsidieerd mag bouwen. Radio-uitzending met Crescendo Noordwijk NOORDWIJK De Vara-radio besteedt mor gen in het programma „De Vereniging" uitge breid aandacht aan de Noordwijkse harmonie- kapel Crescendo. Op Hilversum 1 vanaf half zeven 's avonds zul len vier nummers van de langspeelplaat, die vorig jaar ter gelegenheid van het 85-jarig be staan werd gemaakt, te horen zijn. Dat zijn twee marsen. Italian Festival en een selectie van betales-muziek „Beatles in concert". Ook worden voorzitter Baljeu en secretaris Dorst ge ïnterviewd. Overigens zijn de langspeelplaten met korting te krijgen. Voor tien gulden zijn ze af te halen aan de Duinzicht 8, telefoon 12910. Flessenactie Shawano's LISSE De Scouting Club De Shawa no's uit Lisse is hard aan een nieuw clubhuis toe. Door de vochtigheid is het huidige clubhuis, dat middenin het bos langs de Loosterweg staat, ernstig aan getast. Door middel van allerlei acties gaat de groep pogen om de financiële middelen voor vernieuwing van het clubhuis bij elkaar te krijgen, waarvan de eerste ac tie morgen zal plaats hebben. Dan wordt namelijk de zogenaamde flesse nactie gehouden. Men is er dan niet op uit om de dorpsgenoten te flessen, maar zal men door heel Lisse huis-aan-huis gaan om te vragen of men nog flessen in te leveren heeft waarvoor statiegeld geïnd kan worden. RIJNSBURG Het speelterrein aan de De Ruyterstraat zal voorzien worden van nieuwe speelwerktuigen. De heer W. de Mooij (RPF) vindt het bedrag wat hoog: ruim 17.000 gulden voor de speelwerk- tuigen, terwijl het gelijk maken en be werken van de grond ruim 10.000 gul den kost. Hij opperede een post „onder houd speeltuinen" op de gemeentebegro ting te zetten om verwaarlozing van de speeltuigen te voorkomen. Ook CDA-raadslid Van der Zwet was erg ge- A.GSE STAL LEIDSENHAGE nkeldievegge ort zeven anden eisen )SCHENDAM/DEN ,G „Als Jantje in de staat, kan hij niet bij de irpot". Tot deze opmerke- uitspraak kwam de presi- van het Haagse Gerechts- istermiddag tijdens de be> eling van een beroeps- Een 26-jarige Haagse liet eens met de zeven den gevangenisstraf, •an drie voorwaardelijk, bij de rechtbank had voor een zeer groot winkeldiefstallen in het jhendamse winkelcen Leidsenhage. V&D nam ze met hoonzus op 18 decern partijen truien, pyama's ken mee zonder te beta- lij een huiszoeking bleek haar hele huis vol te Haar schoonzusje werd deze diefstallen al eerder rht maanden gevangenis- aarvan drie voorwaar- veroordeeld. „Mevrouw onverdroten door", de procureur generaal de vrouw. Volgens hem een doorgewinterde win- èvegge en is een gevange- laf noodzakelijk. Dat 1 volgens hem bevestigd (het feit dat de vrouw af- pn september alweer uit pinkel stal. Hij eiste dan [dezelfde straf die de pank haar had gegeven, president betoogde dat ieconomie enorme schade rvindt van winkeldief- n. „En het breidt zich s verder uit. Nu is het proletarisch winkelen, is het proletarisch bank- 1". De verdediger van de se voerde aan dat de 1 voorlopige hechtenis I vrouw al heeft doorge- een verschrikkelijke ng voor haar is geweest, fitte daarom voor een al- peve straf. Dat ontlokte psident de uitspraak dat reen wel drie weken de es van een oude dame jinen voor |nsvervangend uis in Voorhout tHOUT De eerste stap Voorhout een gezinsver- pd tehuis te vestigen, gisteravond tijdens de lering van de raadscom- financiën gezet. In de- r van het vorige jaar g de gemeente Voorhout rzoek hier toe, van de ig Huisvesting Gehan- h Bollenstreek. Voor- werd gevraagd vier lizen beschikbaar te De raadscommissie fi- reageerde positief op roek. ?r huurhuizen die in "king komen, maken van het plan Oosthout. 'ebruikname zou roncf 1 54 moeten plaatsvinden, leester M.Th. van de deelde mee dat dat in tut „uiteraard niet haal- as, omdat de huizen dan it klaar zijn, maar dat lege zeker achter de i van de Stichting ïting Gehandicapten treek staat". Gedacht lan de huisvesting van er 15 bewoners. commissie van ruim- ïrdening een advies zal uitgebracht, zal dit on- in de gemeenteraad orhout worden behan- uwe irnemend aeente- retaris 5URG De heer van Poppel is met in- an 16 januari 1984 be- 'tot hoofd van de afde- [emene zaken op de ge- secretarie. Loco-burge- r C. Noort nam hem /ond tijdens de raads- pring de ambtseed af r Van Poppel woont in iet is de bedoeling dat i in Rijnsburg zal vesti- NOORDWIJKERHOUT Hét hoogheemraad schap Rijnland heeft on verwacht de gemeente Noordwijkerhout voor 1983 aangeslagen voor de vervuiling van het opper vlaktewater door de belt aan de Tespellaan voor 67.500,De gemeente nad hier in het geheel niet op gerekend omdat het onderzoek door de provin cie vorig jaar nog had uit gewezen dat er voor het grondwater rond de belt geen acuut gevaar was. De belt van Noordwijker hout staat niet boven aan de prioriteitenlijst voor sanering die voor Zuid-Holland was opgesteld. Pas aan het eind van de jaren tachtig zou sa neringsonderzoek moeten hebben plaatsgevonden, ge volgd door wel of niet sane ren. Door de grote rucht baarheid rond de belt besloot het hoogheemraadschap zelf een aantal monsters te ne men van het oppervlaktewa ter. Aan de hand hiervan schatte het hoogheemraad schap het aantal vervuilings eenheden op maar liefst 1250. De vervuiling van de belt blijkt dus wat betreft het op pervlaktewater lang niet zo onschuldig te zijn als eerder werd verondersteld. Het hoogheemraadschap eist nu al in 1983 maatregelen ter voorkoming van deze ver vuiling van het oppervlakte water. Om eenzelfde aanslag in 1984 te ontlopen wil Noordwijker hout eerst een contra-exper tise laten doen door het GOZ te Zutphen. Ook wil men eens praten met de gemeente Alphen die kort geleden in dezelfde situatie verzeild was geraakt. Overleg met de pro vincie resulteerde toen in een aanzienlijke financiële bijdrage voor de gemeente om maatregelen te nemen. In Noordwijkerhout wil men te weten komen welke weg bewandeld moet worden om geld hiervoor te krijgen. De maatregelen die genomen zouden kunnen worden zijn het verzamelen van het op pervlaktewater in de rings- loot rond de belt en de af voer daarvan via een riool naar de zuiveringsinstalla ties, of een chemische zuive ringsinstallatie bij de belt zelf zodat het oppervlakte water gewoon op de sloten geloosd kan worden. Het slaan van een damwand is niet reëel omdat het vervuil de water dan zou zakken en het grondwater zou vervui len. En van dit grondwater is aangetoond dat het nog uit stekend is. Een deel van het terrein aan de Tespellaan. CASEMA BIJ 25.000STE AANSLUITING BOLLENSTREEK: LISSE „In vergelijking met een abonnement op een dagblad voor 20 gulden per maand, de huur van drie vi deofilms voor 25 gulden of tien gulden voor een avondje naar de bioscoop is een abon nement op de kabeltelevisie redelijk. Omgerekend bij drie uur kijken per dag komt het op 19 cent per uur". Deze wervende woorden sprak al gemeen directeur ir. G.B. Deelman van Casema gister middag in Lisse. Daar werd het feit gevierd dat de CAI- Bollenstreek het aantal van 25.000 abonnees heeft be reikt. Die abonnee is me vrouw C. In 't Veld-Meul- blok uit Lisse. Zij kreeg een kleurentelevisie en een twee de aansluiting in huis cadeau. De 24.999ste en 25.001ste abonnees, de families Schui temaker uit Lisse en Post uit Hillegom, kregen een gratis jaarabonnement. De voorzitter van het alge meen bestuur van de ge meenschappelijke kabelrege ling in de Bollenstreek, *M. Th. van de Wouw, merkte daarna op dat het gewenste aansluitpercentage van 85 in de Bollenstreek echter nog steeds niet is bereikt, waar door voorlopig de jaarlijkse tariefsverhoging van de abonnementen met zes pro cent gehandhaafd zal moeten blijven. Met de aanleg van het systeem in de Bollen streek werd in augustus van 1980 begonnen in Voorhout. De laatste aansluiting werd in april van 1982 gemaakt in De Zilk. Men begon met een „dekkingspercentage" van 63,7 procent en zit nu op 76,2 procent. De dichtst bekabelde gemeente is Sassenheim met 80 procent en de dunst beka belde is Voorhout met 71 procent. Overigens merkten zowel de Ir. Deelman van Casema overhandigt de 25.000ste abonnee in de Bollenstreek, mevrouw In 't Veld-Meul- blok, haar kleurentelevisie. heer Van de Wouw als ir. Deelman op dat een voor zichtig beleid gevoerd zal worden met betrekking tot uitbreiding van het aantal kanalen. Dat is duur, zeker nu er Bumarechten voor de muziek betaald moeten gaan worden. Wel blijkt er van al les mogelijk, zoals abonnee- televisie, regionale omroep, kabelkrant en kabeltekst, omdat er nog vijf van de vijf tien kanalen open staan. Het tiende kanaal werd gisteren ingesteld als informatieka naal, waarop de abonnees al lerlei mededelingen over de' kabeltelevisie kunnen vin den. Overigens deelde de heer Deelman mee dat er ook gezocht zal worden naar mo gelijkheden om slechts delen van het kabelpakket door te geven, zoals bijvoorbeeld al leen Nederland 1 en 2 of dat samen met de Belgische zen ders. Dat is relatief echter duurder dan afname van het totale pakket. schrokken van het bedrag, maar hij was blij dat het ter rein opgeknapt gaat worden. Ook hij wilde maatregelen om te voorkomen dat terreintje snel in verval raakt. De heer Van Egmond (GPV) maakte ook al melding van een „gepe perde" prijs en opperde dat ouders meer bij de speeltuin betrokken kunnen worden. „In plan de Hoek werkt dit prima". Van ambtelijke zijde werd gesteld dat het hele be drag ook bedoeld is om het terrein schoon te maken, een afrastering aan te brengen en groenvoorzieningen aan te planten, tot vreugde van de VVD. Ook mevrouw De Haas (PvdA) toonde zich verheugd. Wethouder van der Meij was blij, dat het terrein nu einde lijk aangepakt kon worden. Hij merkte op, dat het terrein in verval geraakt was, toen zijn collega daar met rioolbui zen was begonnen. In samen werking met de buurtvereni ging Piet Heinstraat worden besprekingen gevoerd over hoe de speeltuin het best on derhouden kan worden. De gemeenteraad stelde gister avond ook geld beschikbaar voor de aanleg van een aantal fietspaden op het kruispunt de Splitsing. Met name de heer Glasbergen (CDA) hoopte dat het fietsverkeer nu optimaal beschermd zal worden. Wet houder Noort was alleen met de heer Renooij (VVD) enigs zins bevreesd, dat er toch nog verdwaalde fietsers op het kruispunt terecht zouden ko men. omdat zij verkeerslichten vermijden. Geprobeerd zal worden de installatie zo in te stellen dat wachttijden tot een minimum beperkt kunnen blijven. KATWIJK Het Jonge ren Advies Centrum (JAC) krijgt ook voor 1984 geen gemeentelijke subsi die. Na een ruim twee uur durende discussie in de gemeenteraad bleek gis teravond dat de verschil lende frakties geen milli meter afweken van de te voren ingenomen stand punten. De partijen die al enkele jaren pleiten vóór subsidie herhaalden nog eens hun argumenten en de CDA-, SGP- en RPF- frakties bleven tegen. En dat ondanks warme plei dooien van wethouder N. Parlevliet (sociale zaken) en burgemeester mr. C. A. Bos om het werk van het JAC wel financieel te steunen. De heer Bos hield de tegen standers onder meer voor dat er door het wegvallen van het JAC als hulpverleningsorgani satie opnieuw een gat ontstaat. „De jongeren wordt geen al ternatief geboden. Ik zou het zeer betreuren als een aantal kinderen hier het slachtoffer van zou worden". Bos wees erop dat hij, zolang probleem gevallen door het Katwijkse JAC worden opgevangen, als hoofd van de politie alle moge lijkheden heeft om zich voor een oplossing van de moeilijk heden in te spannen. „Zodra wij de jeugd hun heil laten zoeken bij het JAC-Leiden of het JAC-Den Haag hebben wij er geen greep meer op. De kans op beschadigde relaties, beschadigde kinderen, wordt dan alleen maar groter". Ter tafel lag gisteravond een voorstel van de meerderheid van het college om het JAC wel te subsidiëren, gesteund door de CDA-wethouders J. Bergman en N. Pariiet en bur gemeester Bos. Tegen waren de collegeleden J. van der Plas (SGP) en W. van der Plas (CDA). Dat de meerderheid van B en W terugkwam op het al enkele jaren ingenomen standpunt om geen financiële steun te verlenen aan het ad viescentrum had verschillende redenen. De voornaamste hiervan was dat de ervaringen met het JAC-Katwijk in de af gelopen jaren erg goed geweest zijn en dat er duidelijk behoef te aan deze instantie blijkt te bestaan. De heer A.C. Berkheij van het CDA betoogde dat onvoldoen de garanties worden gegeven voor de kwaliteit van het werk van het adviescentrum. „Met de huidige medewerkers van het JAC willen wij nog wel in zee gaan. Maar het gaat hier om een vrijwilligersorga nisatie die aan veranderingen onderhevig is. Met andere mensen is het met de huidige statuten en het huishoudelijk LEIDERDORP „Het zwembad is sterk verou derd. Er is sprake van achterstallig onderhoud. Ook moet het zwembad voldoen aan de steeds strengere hygiënische ei sen. Willen we overleven dan moet er iets gebeu ren". Dit pleidooi hield de voorzitter van zwembad De Does, oud-wethouder J. Verdier, tijdens de gis teravond gehouden verga dering van de commissie financiën. Dankzij de in spanningen van het zwembadbestuur blijken de resultaten de laatste ja ren mee te vallen. In 1981 en 1982 werd 160.000 gul den minder uitgegeven dan was verwacht, waar door het jaarlijkse tekort tot ongeveer 325.000 gul den kon worden terugge bracht. De commissie keek wat vreemd aan tegen het ver zoek van het zwembadbe stuur het gespaarde bedrag te mogen reserveren voor een opknapbeurt van het zwem bad. Het raadslid W. Schef- fer (VVD) wilde niet afwij ken van het systeem dat er wordt gesubsidieerd op basis van exploitatietekorten. Hij was voorstander van een za kelijker aanpak. „Kom met een plan waar de raad ja of nee tegen kan zeggen", aldus Scheffer. Het raadslid J. den Boeft (CDA) sloot zich hier bij aan. De commissie sprak de bereidheid uit met het zwembadbestuur afspraken over een meerjarenbegroting te maken. Momenteel wordt gewerkt aan een plan voor een algehele renovatie van het zwembad waarmee enke le miljoenen guldens zijn ge moeid. Voor de Leiderdorpse sportverenigingen betekent dit een unieke kans de reeds lang bestaande wens voor een sporthal te realiseren. Het plan van het bestuur zal meerdere varianten bevatten waarin de sporthal is opge nomen. Straf De commissie schrok van OEGSTGEEST De toestand waarin het Kasteel „Oud-Poel geest" verkeert, is niet om te juichen. Restauratie is nood zaak het pand in stand te hou den. Oegstgeest heeft al danig de bel getrokken bij de Rijksdienst voor Monumenten zorg. Had zelfs, in het kader van een sociaal plan van de overheid om langdurig werk lozen aan het werk te zetten, de kans in aanmerking te ko men voor een subsidie. In eer ste instantie is deze aanvraag afgewezen. Wethouder Kohl- beck deelde gisteravond tij dens de raadsvergadering mee dat hij tijdens een onderhoud met de dienst Monumenten zorg zijn ontstemming over de gang van zaken heeft uitge sproken. „Toch is er, zo bleek uit het gesprek, nog een goede mogelijkheid dat wij in tweede instantie alsnog in aanmerking kunnen komen" aldus Kohl- beck. De gemeente heeft dus wederom een verzoek inge diend. De liberaal de heer Rijks bleek door de opmerking van de wethouder toch nog redelijk pessimistisch gestemd met be trekking tot het Kasteel. Hij verwees naar de wens van de VVD om te komen tot een stichting Vrienden van Oud- Poelgeest. „Het gemeentebe stuur zou dé promotor voor doen dergelijke stichting kun nen zijn" aldus Rijks. Wethou der Kohlbeck stelde dat B en W dat een sympathiek initia tief vinden. Intussen heeft de gemeente een schouwrapport laten maken en stelde gister avond de gemeenteraad een krediet van 7450 gulden be schikbaar voor het maken van plannen voor de restauratie van de duiventoren op het koetshuis en de entreetrap van het kasteel. Restauraties die niet meer uitgesteld kunnen worden. Zeer waarschijnlijk zal binnenkort de gemeentelij ke commissie financien eens in het Kasteel bijeenkomen op voorstel van PPR-raadslid Van Eisen om daar de hele problematiek nog eens aan de orde te stellen. Het centrum Poelgeest wil daaraan mee werken. Het Drieluik, dat verhuurd wordt aan onder meer K&O en de enStreekmuziekschool, blijkt nogal wat openstaande uurtjes. Dat betekent dat 46 procent van de exploitatie van dit pand aan de Geversstraat voor rekening van de gemeen te komt: een bedrag van 40.000 gulden. De liberaal de heer Heilbron pleitte daarom gister avond voor het houden van reglement niet ondenkbeeldig dat er een andere koers geva ren gaat worden". Berkheij wilde een aantal waarborgen voor de kwaliteit van het werk op papier vast leggen maar al eerder had zijn fraktie in een gesprek met het JAC hier geen overeenstem ming over hun kunnen berei ken. In een door de fraktie- voorzitter ingediende motie, waarin de tegenargumenten nog eens op een rijtje werden gezet, keerde het CDA zich dan ook tegen het collegevoor stel. De CDA-motie werd met vijftien stemmen voor (zeven CDA-ers, SGP en RFP) en ne gen tegen (VVD. PvdA. D'66/gemeentebelangen. Vrije Lijst en de CDA-wethouders N. Parlevliet en J. Bergman) aangenomen. Met dezelfde stemmenverhouding werd het voorstel van de meerderheid van het college verworpen. Voor het JAC betekent deze beslissing zeer waarschijnlijk de doodsteek. een mededeling van Verdier dat door energiebesparende maatregelen men meer voor het gas moet gaan betalen. Dit betekent een extra on kostenpost van 900 gulden. „Op verzoek van het ge meentebestuur hebben wij sterk op energie bezuinigd. Nu worden wij door het Energiebedrijf Rijnland ge straft. Kunt U hier iets aan doen?", vroeg Verdier aan wethouder Bezemer, heel wel wetende dat deze deel uit maakt van het dagelijks bestuur van het energiebe drijf. Bezemer zat met deze vraag enigszins in zijn maag. Hij meende echter dat het groot verbruikerstarief waaronder het zwembad valt goed was toegepast. een extra vergadering van de commissie financiën om deze zaak goed te doorspreken. De wethouder van onderwijs en welzijn, mevrouw Blom de Koeken van Leeuwen: „Wij zullen bezien of er in het ver- huurpatroon ruimte is tot het maken van iets meer gediffe rentieerde huurprijzen. Wij mogen echter niet concurre rend zijn met commerciële in stellingen".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7