Franco Princials idealistische Chaplin passeerde Leiden, op weg naar de paus Langs Wet de muziek meewegens succes 32 Stadsgehoorzaal op herhaling 'mroep Rijnland in Merenwijk op de buis AUSTRALISCHE STUDENT LOOPT ZICH DE BENEN UIT HET LIJF VOORDE VREDE... CDA is voorstander van splitsing Zuid-Holland ^DEN/REGIO Seiche (Somant VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PAGINA 5 woensdagmiddag ging ij^anco weer op stap, ge rankt en gezakt, met een BWucosedrankje in een [astic flesje om in vorm blijven. Hij vertrok in ric^^n8 Aalsmeer en bhufi ndaar zou hij naar an Amsterdam lopen. Een oudsfstandje van niks, want franco is gewend dui mden kilometers in de enen te hebben. Prof. r. H. Berkhof, de be- Vo^Jende Leidse theoloog 7. va^n hervormden huize, kerkas dinsdag zijn gastheer zeveeweest. rof. Berkhof had, bij een le- ig, Franco eens ontmoet in ielaide, Australië, en hij id het plezierig dat deze, ac/ijat extravagant uitgedoste, 'erver" even bij hem en vrouw in de Merenwijk dings kwam overigens 'j ook even aan bij dr. Clompé, minister van rididaat. Mevrouw Berkhof- tnciéd.Berg, woensdag: „Hij nneeeft een fijne dag bij ons ge- ad, met een prima nachtrust een uitgebreid bad. Want inco is, zoals u misschien it zou denken als u hem ig, proper en erg netjes op jn lichaam. Anders zou hij inspanningen ook niet Ihouden, vindt hijzelf. We Hen hem dinsdagavond een wijn aan, maar die wei- Ie hij. Franco heeft nu [nmaal gezworen sober te et eens kof alleen cho- ademelk en een soort li- made ja, hoe heet dat ei- ilijk een sapje, zeg ar, zoals kinderen die ■^^inken. Ja, het was erg ge- iglijk. Als hij over een r maanden in Rome aan- imt, gaat hij op audiëntie d[j de paus, want Franco is atholiek en helemaal op de rede ingesteld. Wat dat be eft zullen die twee elkaar 'el wat te vertellen hebben, oeiénk ik", am gelnsgin deze week liep, tot fiarbazing van iedereen die te\fcm zag struinen, Charlie nmihaplin van Den Haag naar maaeiden. Een klein manneke, iet bolhoed, te grote schoe- ojen, en een rottinkje in zijn «teipnd. Het leek wel een scène looit Chaplins film The Gol- u tush, met al die sneeuw, konfet lopen ging erg moei- aam. Maar Chaplin is al een f ,jd dood, dus kon het Chap- k ,n niet zijn. Het was 'm ook ;iet, maar een evenbeeld: 'ranco Dominic Princi, een 0 jaar oude Australische stu- lent kunstgeschiedenis met .uiver Italiaans bloed in de leren, ook al werd hij in de istralische stad Adelaide Een „vreemde" lap, in welvaartsogen, zou kunnen zeggen. Pienter als [at. Daar niet van. Hij had tcountant kunnen worden, [at ook in Australië een flo- int beroep is. Maar hij liet kans varen en ging zich len aan kunst, drama en iderliteratuur. Franco Dominic Princi, uit Adelaide: zwerver voor vrede en gerechtigheid. Idealevoetreis Maar algauw begon Franco Princi te lopen. Honderden, duizenden kilometers ver. Voor de vrede, voor „the brotherhood of men", voor een universeel ideaal. Daar toe nam hij de gestalte aan van Chaplin, en als zodanig is hij nu bezig met een voe treis die hem voert van Lon den naar Rome, tussen Keu len en Parijs door, onder het motto „Pilgrimage for pea ce", een pelgrimage voor de vrede. Charlie Chaplin is zijn handelsmerk, want vorig jaar liep hij al als Chaplin van Adelaide naar Sydney: 2000 km. in vier maanden tijd. En Australië moedigde de taaie rakker die mij met z'n doorzettingsvermogen een beetje doet denken aan Peter Werner uit Noordwijk, de duizenden kilometers ver slindende rolstoelrijder van harte aan. Van de weer omstuit riep men in Sydney „Het Armoede-fonds van de Kleine Zwerver" in het le ven: „The Little Tramp Po verty Fund". Via deze inza meling kreeg Franco de mid delen om een enkele reis Londen te betalen. Wat van het geld overbleef, schonk hij aan de Cambodjaanse vluch telingen. Het hadden ook an dere vluchtelingen kunnen zijn, maar je moet een keer kiezen. Princi's „opdracht" begon vorig jaar. Eigenlijk zomaar, opeens. Hij woonde in Ade laide (spreek uit: Eddeleed) een lezing bij van de Ameri kaanse dr. Helen Caldicott, voorvechtster voor nucleaire ontwapening, die in Australië woont en werkt. Enfin, Fran co, als toehoorder, werd in nerlijk geraakt en hij kreeg „een droom", net als Martin Luther King destijds: hij zag zichzelf mensen op de een of andere manier bewust ma ken, hij zag zichzelf de vre- desgedachte uitdragen. Hij besloot van de ene dag op de andere op pelgrimage te gaan. Als een Chaplin; want Fran co is een groot bewonderaar van deze Charles: „Ik hou van Chaplins filosofie van „The Little Tramp", de klei ne zwerver. Ik heb me afge vraagd wat hij zelf gedaan zou hebben. Hij zou gewoon zijn gaan lopen, denk ik. Hij zou iets zijn gaan doen. Hij bezit niets(althans op film, T.P.) „maar heeft een hart van goud en komt ontwape nend bij de mensen over. Bo vendien is hij een komische figuur waar de mensen om lachen. Hoewel mijn pelgri mage een heel serieuze zaak is, wil ik niet als een sombere figuur van stad tot stad trek ken. Dat is zo'n beetje waar om ik als Chaplin mijn op dracht uitvoer. Ik speel geen zwerver; ik bèn zwerver, aangewezen op de heid van de mensen' de Berkhofs in Leiden. Me vrouw Berkhof: „Franco noemt het „op toer" zijn, on derweg zijn voor al deze din gen als vriendschap, solidari teit, ontwapening, vrede, ver draagzaamheid. Hij wil ook minderheden ontmoeten. Dat is ook een ideaal van hem". Flesjes en kaarsen Toen Princi vorige week in Londen aankwam, had hij niets anders bij zich dan zijn armoedige Chaplin-pak en een katoenen tasje. Daarin zat een flesje met water uit de Torrence, de rivier die door Adelaide stroomt. Een ander flesje vulde hij met water uit de Theems. In Rome wil hij beide flesjes le gen in de Tiber om daarmee de eenheid van de wereld te symboliseren. En aan de paus wil hij drie kaarsen („gewoon in de kerk gekocht") over handigen: een uit Amster dam, een uit Keulen en een uit Parijs. Kaarsen voor de paus, als symbolen van de vrede. Franco, onderweg, is het niet Op mijn omwi'gi'n door stad on land kom ik graag mensen logon. U kunt mij telefonisch ol schriftelijk vertellen: wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik bon bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. om de publiciteit te doen. Niet dat hij die verfoeit en schuwt zeker niet; hij zal het best leuk en aardig vin den te vernemen wat me vrouw Berkhof allemaal over hem gezegd heeft. Want ge loof maar, dat Franco op de hoogte blijft van de indruk ken die hij overal gemaakt heeft. „Maar", zegt hij, „Ik laat gewoon alles gebeuren zoals het gebeurt. Ik praat met mensen, vooral met kin deren. Ik vertel overal iets over mijn droom van vrede. In Australië heb ik lezingen gehouden, zelfs gepreekt. Ook in Engeland heb ik ge preekt. Mijn pelgrimstocht is meer een spirituele aangele genheid dan een praktische. Ik ben katholiek en ik geloof in de christelijke leer van vrede en gerechtigheid, hoe weinig er ook van terecht komt vaak. Maar pelgrime ren is vooral op weg gaan naar jezelf, niet zozeer met de bus naar een heilige plaats reizen". Bij dit alles is Franco Domi nic Princi niet op het achter hoofd gevallen. Als hij in Eu ropa in de schijnwerpers wordt gezet, komen ze dat in Australië te weten, want elke week belt de goede Franco met een Amerikaans aan doende inslag het radiosta tion van Adelaide op. Dan geeft hij even verslag van zijn wederwaardigheden en belevenissen („Ik heb giste ren in Amsterdam in de St. Nicolaaskerk een kaars ge kocht, en daarna ben ik uit die, sector weggevlucht"; ik zou me zo'n verslag best kun nen voorstellen, T.P.), en via radio en teevee doet Franco in zijn vaderstad dan weer de ronde voor het ideale doel. Symboliek Wanneer de lopende pelgrim Franco, vermomd als Chap lin, te Rome zal belanden, zou hij nog niet weten. „Dat interesseert me ook niet Het is een pelgrimstocht geen marathon. Ik zie wel. Ik be schouw elke stad die ik be zoek als mijn laatste: Amster dam, Brussel, Parijs, Rome. Ik zie wel hoe. In Italië wil ik 't eerst naar Assisi gaan. Dan zal mijn hart ook open gaan: van daaruit wil ik de beroemde pelgrimstocht van Sint Frans naar Rome vol gen. Ik denk, dat ik dan weer helemaal Italiaan zal wor den". Maar wel met Adelaide onder handbereik, als een hete kruik om zijn hart warm te houden; een nieuwe wereld als je vaderland schud je niet zomaar even van je af. Franco Princi houdt van symboliek, bij alle ontberin gen op zijn weg. Elk aspect van zijn voetreis heeft een betekenis: Londen en Rome, het Europese vertrek- en eindpunt, de steden zijn niet willekeurig gekozen. Alweer die Chaplin, die ook een keer een dictator is geweest: „Chaplin werd in Londen ge boren en mijn familie stamt oorspronkelijk uit Rome..." Ik weet echt niet hoeveel pa ren schoenen Franco denkt te zullen verslijten. Hij had de schade beperkt kunnen houden door in Zuid-Enge- land, aan de hand van Chau cer, de fameuze pelgrims tocht naar Canterbury te vol brengen. Hij heeft dat niet gewild, Princi, de hardnekki ge peregrinus. Wat-ie na Rome zal gaan doen? Mis schien valt-ie wel van z'n ge loof af. „Ik weet het werke lijk niet", zegt de Italiaanse Australiër, die ondanks alle ongemakken elke dag voor z'n ideaal bidt; in elke kerk, zowat, die hij passeert. Ik vond het al geweldig, dat hij een goed bad op prijs stelt: Franco gaat niet roekeloos te werk. „Mijn toekomst is net zo onzeker als de toekomst van een wereld vol geweld. Maar ik geloof heilig in het goede waar de mens voor ge boren is. Het hoeft allemaal niet fout te lopen, als we even nadenken. En na Rome; ach, ik weet niet eens of ik wel ooit in Rome kom. Mor gen kan ik wel dood zijn, en overmorgen begraven, met mijn idealen. Ik laat gewoon alles komen zoals het komt". God zegene zijn zwervers- greep; en de vrede... )EN 'Instructie en ïment' kan als motto *.toen voor de activitei- de Nederlandse sdans verening ,g |VO) sinds jaar en dag u plooit op het terrein van de internationale volksdanskunst. NEVO organiseert optredens door demonstratiegroe- pen, cursussen voor kin deren, volwassenen en be jaarden en dansfeesten ter gelegenheid van de jaar lijkse feestdagen. Zitdan- sen bieden gehandicapten de mogelijkheid zich in volksdans uit te leven. NEVO houdt zich voorts bezig met de opleiding en uit Yoegoslavië. van dansleiders en met technische zaken als de aanschaf en onderhoud van apparatuur en het verzamelen van repertoi re. Studiedagen worden georganiseerd waarop, be halve het uitwisselen van informatie over danstech nische zaken, het verloop van NEVO's activiteiten onder de loep worden ge nomen. De meest in het oog springen de activiteit van NEVO in Lei den was afgelopen jaar de ma nifestatie 'Met de muziek mee', georganiseerd in samenwer king met de stichting NEVO- FOON, die de platenverkoop van volksdansmuziek in be heer heeft. 'Volksdans', het orgaan van NEVO meldt dat het „een lek kere warmstamper midden in de winter" was, „een gemixed, aan één stuk doorwalsend dans- kijk- en luisterprogram ma", dat zo'n 2000 bezoekers trok. Reden te over om voor 1984 'Met de muziek mee' we derom op stapel te zetten. Het programma, dat morgen om een uur van start gaat, valt Israëlische dans. andermaal in dans - kijk - en luisteractiviteiten uiteen. In de grote zaal en de Foyer van de Stadsgehoorzaal vinden dans lessen plaats onder leiding van ervaren instructeurs, afgewis seld met optredens van Neder landse aemonstratiegroepen. Deze verzorgen voorts aan het einde van de middag een aan tal theaterprogramma's. Hun repertoire is afkomstig uit Joe goslavië, Turkije, Portugal, Amerika en Israël. In een aparte filmzaal worden video-opnamen vertoond van optredens op de bekendste dansfestivals ter wereld. Het aspect 'luisteren' wordt gecon cretiseerd in het Folkcafé, waar een zevental groepen op tredens verzorgen, waaronder het Leidse zigeunerorkest Csardas en de groep Perelaar. Theoretisch materiaal is ver krijgbaar bij de INFO-stands. NEVOFOON richt enkele pla- tenstands in. Aldus op vele fronten geïn strueerd kunnen de deelne mers hun beste beentje voor zetten op het afsluitende bal, dat vanaf 20.00 in de grote zaal plaats heeft. Het orkest NA- ROD zorgt voor een 'interna tionaal' muzikaal repertoire. Voor leden van de NEVO zijn kaarten aldaar verkrijgbaar (telefoon: 010 - 666383), voor niet-leden aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. DIRK VOOREN Provincie sluit 'hoofdstuk Merenwijk' DEN HAAG/LEIDEN Er komt definitief geen commis sie, die gaat bekijken of de be woners van de Merenwijk hun dubbelbetaalde polderlasten terug kunnen krijgen. Deze beslissing werd gisteren geno men door de provinciale com missie voor Waterhuishouding en Waterschappen. „Voor de provincie is het hoofdstuk Me renwijk nu afgesloten", aldus een woordvoerder van de pro vincie. In december 1982 werd een motie van statenlid Brouwer aangenomen, waarin werd voorgesteld een dergelijke commissie in te stellen. Hierin zouden vertegenwoordigers van de gemeente Leiden, wa terschap De Oude Veenen, de provincie en bewoners van de inmiddels ontpolderde Meren wijk zitting moeten nemen. Voorwaarde was, dat alle par tijen zich zouden houden aan de beslissing, die deze commis sie zou nemen. De Oude Vee nen liet in november 1983 we ten geen zitting te willen ne men in een dergelijke commis sie en ook de gemeente staat hier gereserveerd tegenover. De Merenwijkers willen wel in zo'n commissie plaatsne men Daarop heeft de provin cie besloten geen commissie in te stellen. )EN Omroep Rijn- verzorgt in mei een Mal televisieprogram- i's op de kabel van de chting Kabelnet Me- fwijk. Dit is het eerste sriment van deze om- b. J. Walenkamp, voor- Ier van de werkgroep 'Jjiroep Leiden, maakte 'sferen bekend in een gadering van de raads- sie voor financiën. uitzendingen zijn ter ere van het tienjarig bestaan van de Stichting Kabelnet Me renwijk. Deze stichting heeft een eigen kabelnet, waarop alle abonnees in de Meren wijk zijn aangesloten. Via een aparte verbinding wordt, de kabel van de Merenwijk verbonden met de Leidse stadskabel. De Stichting Me renwijk beschikt over een dertiende kanaal, waarop de programma's van de nieuwe omroep kunnen worden uit gezonden. De eerste uitzen ding vindt plaats op 12 of op 19 mei. In totaal worden vier programma's uitgezonden. Walenkamp liet zich gisteren optimistisch uit over de toe komst van Omroep Rijnland. Hij heeft goede hoop, dat sa menwerking met universiteit en Academisch Ziekenhuis (hier beschikt men over een fraaie studio) De leden van de commissie voor financiën spraken giste ren over de tweede nota van Omroep Rijnland. De plaat sen Hillegom, Noordwijker- hout, Lisse, Noordwijk, Voorhout Sassenheim, War mond, Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Leiderdorp, Lei den, Valkenburg, Voorscho ten en Zoeterwoude zijn hierbij betrokken. P. Kra nenburg (CDA) vroeg zich af hoe zeker het is dat de ver schillende gemeenten blijven meewerken. R. Plasterk (PvdA) wilde weten of de deelnemende plaatsen een voldoende eenheid vormen. Plasterk is er (persoonlijk) op tegen dat, wanneer de regio nale omroep via de kabel zou worden verspreid, de abon nee daarvoor extra zou moe ten betalen. Deze mening werd gedeeld door de heren F. Kuijers (VVD) en R. van Lint, die namens PSP en PPR sprak. Volgens Walen kamp is de samenhang tus sen de vijftien gemeenten groot genoeg voor een goed functionerende regionale omroep. DEN HAAG De CDA- -fractie in de Tweede Ka mer stemt in met het voorstel van minister Rietkerk van Binnenland se Zaken om de provincie Zuid-Holland te splitsen in een provincie Midden- -Holland en een provincie Zuid-Holland. Dat blijkt uit de schriftelijke in breng van het CDA voor het eindverslag van de schriftelijke behandeling van het wetsontwerp. Volgens CDA-kamerlid Faber zou nu de keuze moeten gaan tussen ofwel splitsing, ofwel het handhaven van de huidige provincie Zuid-Holland met tegelijkertijd opheffing van het openbaar lichaam Rijn mond. Faber vindt het hand haven van een dergelijke vier de bestuurslaag niet verstan dig. Een van de argumenten van het CDA om in te stemmen met de splitsing is dat twee derde van de huidige taken van Rijnmond al bestaat uit provinciale taken. Nog ondui delijk is voor het CDA of de speciale bevoegdheden die Rijnmond nu heeft moeten worden gehandhaafd en in dien dat het geval is of dat moet gelden voor de huidige gemeenten van het Rijnmond- -gebied of voor alle gemeenten van de nieuwe provincie. Fa ber heeft berekend dat het splitsen van Zuid-Holland en het eventueel invoeren van een provincie Flevoland moet leiden tot een verhoging van het provinciefonds met een bedrag van 65 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5