•chool aan Middelstegracht slechts ijdelijk in gebruik als buurthuis Leiden wordt interessant nest voor heroïneseene" lotte muziek tan het Goede bel in de Hadsgehoorzaal „Biiseiland" op Stationsweg -.EIDEN CeidócSouiant VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PAGINA 3 oning woonwagengezin (Bg ontruimd worden pIDEN De voorzitter van de afde- hg rechtspraak van de Raad van State eeft gisterochtend bepaald dat de door woonwagengezin gekraakte wo- |ng aan de J.W. Frisostraat door de i>meente ontruimd mag worden, tsep advocaat van het woonwagengezin jfitlid de Raad van State om uitstel van t isï ontruiming gevraagd. Hij wilde de jimeente onder druk te zetten om voor zeit woonwagengezin een oplossing te ndje ken. Een woordvoerder van de ge- heeft in het geding toegezegd t Hieraan mee te zullen werken. De ont- i jliming van de woning is dan ook tot het weekend uitgesteld in afwach- jig van een mogelijke oplossing voor zoet gezin. Dief geeft zich aan LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar heeft zich gisteravond bij de politie ge meld en de diefstal van 4000 gulden uit een winkel aan de Hogewoerd gestolen. De politie was de man al op het spoor. De diefstal werd woensdag gepleegd. Winkelier pakt inbreker LEIDEN Een winkelier aan de Haarlemmerstraat heeft gisteravond omstreeks twaalf uur een 15-jarige jon gen uit Maarsbergen aangehouden, die een poging deed in zijn winkel te bre ken. De jeugdigde dief is aan de politie overgedragen. De winkelier hield zijn zaak in de gaten, nadat er in december en begin januari ook al was ingebro ken. Een mededader kon ontsnappen. J. van Eisen wint vignettenpuzzel De familie J. van Eisen uit Rijnsburg heeft de eerste prijs gewonnen in de vignettenpuzzel van onze krant. Gistermorgen nam de familie Van Eisen de eerste prijs, een cheque van 400 gulden, in ontvangst uit handen van H. van der Ven (rechts), hoofd commercie van de Leidse Courant. De heer Van Eisen had alle, bij de 112 vignetten horende bedrijven weten te vinden. De twee de prijs was voor mevrouw W. van der Meer uit Roelofarendsveen. Zij had één fout gemaakt. C.J. van der Meer uit Leiden kon twee vignetten niet thuisbrengen en werd voor zijn inzending beloond met een derde prijs. WETHOUDER PETERS GAAT OVERSTAG [DEN De school aan Middelstegracht zal hts tijdelijk worden iruikt als buurthuis. n- lidertussen wordt het en,blkshuis gerenoveerd en ,|1 worden onderzocht of ct 4t financieel haalbaar is sc"jn een buurthuis in het itertcomplex aan de er Sddelstegracht/Uiterste- m(acht te vestigen. Wet- Peters kwam hier- ee gisteravond tegemoet jn de wensen van de idscommissies voor fi- iiën en onderwijs. Met renovatie van het ilkshuis wordt waar- lijnlijk in de zomer be- jnnen. ithouder Peters was aan- jkelijk van plan om de jool aan de Middelstegracht ^"[verbouwen tot definitief on- Irkomen voor het buurthuis- erk voor de wijken Pancras- 0 Sst, Herengracht/Zijlsingel ibied, Pancras-West, Mare- >rp, Camp en Noordvest. Te- wil hij het Volkshuis re en de nu nog in het otolkshuis gevestigde peuter- jeelzaal „Meneertje Koeke- irtje" onderbrengen in het •teveldcomplex aan de ïgegracht. De totale kosten deze operatie bedragen jl5.000 gulden, buurtcomités uit de bin- ïstad zijn het echter niet Het Mostertcomplex. eens met het inrichten van de school als buurthuis. Dit ge bouw moet volgens het be stemmingsplan (Peters wilde dit eventueel aanpassen) wor den gesloopt om plaats te ma ken voor woningbouw. Tevens zou een buurthuis op deze plaats voor teveel geluidsover last zorgen. De bewoners heb ben voorgesteld om het veel meer ruimte biedende Mos tertcomplex als onderkomen voor het buurthuis te kiezen. Dit zou dan kunnen worden gecombineerd met een be drijfsverzamelgebouw en wo ningen. Dit plan werd op 15 december 1983 uiterst welwillend door de raadscommissie voor onder wijs ontvangen. Wethouder Peters was er als enige fel te gen. Hij noemde de plannen van de buurtcomités „niet ge makkelijk haalbaar". Volgens de wethouder moest er snel worden gewerkt, anders zou Leiden subsidies mislopen. De zaak werd onderzocht. In een rapport concludeert de ge meente, dat het Mostertcom plex is te preferen boven de school aan de Middelstegracht, maar omdat een keuze voor het Mostertcomplex de ge meente veel meer geld kost, wordt toch aangeraden voor de school aan de Middelste gracht te kiezen. Als tijdelijk onderkomen, dat wel. In het Mostertcomplex moet dit jaar het derde bedrijfsver zamelgebouw van Leiden wor den gevestigd. Het rijk geeft daar ruim 1 miljoen gulden subsidie voor. Wordt in dit complex een buurthuis geves tigd, dan komt er minder ruimte voor een bedrijfsverza melgebouw en zal de subsidie hoogstens 450.000 gulden (dus 650.000 gulden minder) bedra gen. Daarbij kost het de ge meente 275.000 gulden meer om in het Mostertcomplex een buurthuis te vestigen, dan wanneer dat in de school ge beurt, aldus het rapport. Mevrouw M. van Akkeren (CDA) drong er op aan om de school aan de Middelstegracht wel te kopen, maar niet direct te gebruiken voor club- en buurthuiswerk. R. van Lint (PPR) merkte op dat er voor de school geluidsisolerende maatregelen moeten worden getroffen. Volgens hem is daarvoor geen geld beschik baar gesteld. „Ik ben blij dat het tijdelijk is", zei mevrouw J. Boot (PvdA). „Maar hoe tij delijk is tijdelijk. Er zijn geen maatregelen zo definitief als tijdelijke". Boot stelde voor om te onderzoeken of het Mostert complex kan worden gebruikt als bedrijfsverzamelgebouw èn buurthuis. De heer Laman vroeg namens de buurtcomités om de keuze tussen Mostert complex en school uit te stel len en een nader onderzoek te verrichten. Over één ding was iedereen het eens: het Volks huis moet zo snel mogelijk worden gerenoveerd. Wethouder Peters zei, dat de angst voor geluidsoverlast niet ondenkbaar is. „Er zullen in derdaad geluidsisolerende maatregelen moeten worden getroffen". De wethouder stel de voor om de school in ieder geval wel te kopen. Het ge bouw komt, in afwachting van de sloop, leeg te staan. „Tij dens de renovatie van het Volkshuis kunnen bepaalde onderdelen van het buurthuis werk. zoals cursussen, in de school - worden ondergebracht. Dit geeft weinig overlast dus zijn er ook weinig investerin gen nodig", aldus Peters. Ook de wethouder pleitte voor onderzoek: „Ondertussen kun nen we de mogelijkheden goed bekijken en een betere keuze doen. Dit mag echter niet ver tragend werken ten aanzien van het bedrijfsverzamelge bouw", zei Peters, die hier aan toevoegde dat er misschien nog wel heel andere mogelijk heden zijn dan het Mostert complex en de school. Voor de onderdelen van het buurthuis werk van het Volkshuis die wel herrie maken wordt een andere oplossing gezocht. De commissie ging akkoord met deze voorstellen. IFFICIER IN ZAAK TEGEN LEIDSE DEALER: datËIDEN „Leiden ls tordt voor de heroïnesce- een interessant nest", t zei de officier van jus- ie mevrouw mr. Couzijn djtermiddag voor de j^jagse rechtbank. Daar t Ind een Leidenaar te mt die van heroïnehan- !5 I wordt verdacht. Ook >est een plaatsgenoot cmprkomen die zijn huis pr de handel beschik- g ^r had gesteld. Volgens Iriuzijn zijn er steeds meer i- Wijzingen dat de Sleu- el stad een toeloop krijgt h heroïnehandelaren en bruikers. „Ik blijf erbij dat ik niet heb gehandeld", zei Ted. Een he- roïnedealer was hij pertinent niet. Wel was hij een „gebrui ker". Uit vele getuigenverkla ringen over een periode van twee jaar bleek wel anders. Vanuit verschillende adressen zou Ted als dealer hebben geo pereerd. Dat was volgens de officier van justitie al een dui delijke aanwijzing dat hij han delde in het spul. De officier van justitie eiste twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen hem. „Manke Ben", die zijn huis aan de Ge- nestetstraat aan de dealer be schikbaar stelde, hoorde tien maanden waarvan vijf voor waardelijk tegen zich eisen. De dealerspraktijken aan de Genestetstraat kwamen ten einde toen de Leidse politie af gelopen 3 november een inval in deze woning deed. Eén van de acht politieambtenaren die naar boven stormden toen Ben de deur opendeed, zag dat Ted snel probeerde een zakje he roine weg te spoelen. Veel werd daar overigens niet ge vonden. Alleen een grammen- weger en een rekenmachine, allebei weer aanwijzingen dat vanuit dat huis werd gehan deld. Onrechtmatig Ted's verdediger sprak van een „Onrechtmatige manier" waarop het bewijs was gekre gen. De politiemannen hadden volgens hem eerst een arresta tiebevel moeten laten zien. „Ze hebben ook niet gevraagd of ze binnen mochten, maar stormden meteen naar boven". Officier Couzijn en de presi dent van de rechtbank waren het daar niet mee eens. Voor een doortastend optreden was het toen noodzakelijk snel naar binnen te gaan. Verder voerde de verdediger aan dat de getuigenverklarin gen alleen niet genoeg zijn om Ted te kunnen veroordelen. Bewijs dat hij een dealer zou zijn, is niet gevonden. Daar voor waren de hoeveelheden die hij telkens bij zich had te klein. Ook was er niet genoeg bewijs dat Ted op een eerdere datum 1,5 kilo heroine ons land binnengesmokkeld zou hebben. Over de verklaring van Manke Ben dat hij toch wel degelijk had gehandeld, zei Ted tegen de president: „Mijn vriend is geestelijk la biel, dat zegt hij zelf. Wat heeft zijn getuigeverklaring dan voor zin?". Waarop presi dent Koningsveld hem toe beet: „Dat maken wij wel uit". Impasse Ben kreeg overigens in ruil voor het beschikbaar stellen van zijn huis dagelijks een achtste gram heroine gratis. Hij gebruikte om de pijn te on derdrukken waar hij al acht tien jaar mee worstelt. In de zestiger jaren kreeg hij een zwaar ongeluk. Sindsdien loopt hij mank. „Ik zat in die tijd in een impasse. Stelen om aan heroine te komen, is tegen mijn principe. Op straat kwam ik Ted tegen. Hij vroeg of hij mijn huis mocht gebruiken om te handelen". Officier Couzijn zei te weinig bewijs te hebben om aan te tonen dat Ben ook heeft gedeald. Door zijn huis beschikbaar te stellen, heeft hij echter wel geholpen de he roïnehandel in stand te hou den. „U wist dat Ted een huis nodig had om vanuit te wer ken", zo zei ze. Omdat Ben net aan het afkicken was, eiste ze dat hij door het Consultatiebu reau wordt behandeld. Uitspraak 9 februari. De foyer van 'Stadsgehoorzaal, gister- ouder dan tien jaar eis hij beslist niet. Met e jfzekere blik had hij de "•pmotiefoto van het Goe- "s[ Doel op het tafeltje Die heb ik nog ?t, moet er door zijn r bfd geflitst zijn en dap- zcr vroeg hij waar die foto tekocht kon worden. Tja, foto kan niet gekocht Jrden, die is voor de bedoeld als een reclame voor het [leert. Oh, zag je hem iken, da's dus een foto bijna niemand heeft, durfde het eigenlijk e ?t te vragen, maar een later liet hij de to trots aan zijn vader zien. De vraag waarom hij het Goede Doel beter vond dan Doe Maar had hij slechts met een min achtend schouderophalen beantwoord: binnenkort zou hij de nieuwe langs peelplaat (Tempo Doeloe) van het Goede Doel op zijn verjaardag krijgen. Tien minuten later begon het concert van zanger Henk Westbroek en ziin makkers (Stefan Wienus, bas, Ronald Jongeneel, synthesizer, Henk Temming, toetsen, Sander van Herk, gitaar en Ad Tam boer, drums). Vlotte, dansba re popmuziek maken de he ren. De teksten grijpen terug op het leven zelf: de roman tiek, de liefde, jezelf en zelf moord (nooit doen hoor, riep Westbroek, anders speel ik straks voor een lege zaal). Na Doe Maar mag Het Goede Doel zich één van de meest populaire Nederpop-acts van dit moment noemen. Num mers als Gijzelaar, België, Vriendschap en op dit mo ment Eenvoud, wisten hoog op de vaderlandse hitlijsten te scoren. Vorig jaar op deze tijd kreeg het Goede Doel het voor elkaar om de Stads gehoorzaal volledig uit te verkopen; op dit concert kwamen slechts een schare van zo'n driehonderd fans af. Een verklaring voor dit ver schijnsel is moeilijk te vin den. Waarschijnlijk is pop muziek ook conjunctuurge voelig. De fans hadden in ie der geval een kostelijke avond: bij het eerste nummer gingen de armen omhoog, pas na de derde toegift kwa men ze weer naar beneden. In de hal van de Stadsge hoorzaal stonden vaders vol ongeduld (dubbel geparkeer de auto) hun kroost op te wachten. Tevreden konden ze huiswaarts gereden wor den. FRITS BRUINS (ADVERTENTIE) CHESTERFIELD-SHOW ig omloop 8 (r»olie) iBIweg 604 (Oon haag) Filmhuis LVC In Filmhuis LVC (Breestraat 66) wordt dinsdagavond 31 januari in het kader van de maandelijkse vrouwen film drie korte films van de Amerikaanse Maya Deren vertoond. Woensdag 1 januari staan „Land van mijn ouders" van Marion Bloem en „Indonesia Calling" van Joris Ivens op het programma. De eerste film gaat over Marion Bloems speurtocht naar haar Indische achtergronden. In Indonesia Calling" toont Ivens zijn sympathie voor de Indonesische vrijheidsstrijd. Iets wat hem door de overheid niet in dank werd afgeno men. Donderdag 2 februari wordt Come back to the five dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean" van Robert Altman gedraaid. Een aantal vrouwen komt bij elkaar voor een soort reünie rond Jim Dean. De bijeenkomst „ontaardt" in een emotionele gebeurtenis. Op alle avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. The Lords Folks Jngerenkoor The Lords Folks verleent morgen muzikale medewerking aan de eucharistieviering in de Herensingel kerk. De viering begint om zeven uur. celebrant is pater De Ridder. Het thema van deze H. Mis is „Solidariteit en Soberheid". Stekelbees In het LAK-theater treedt 5 februari de kindertheater- groep Stekelbees op met „Moeder, er zit een vriend in mijn soep". De Belgische groep brengt experimenteel theater, zonder gemoraliseer of pedagogische betwete rij. „Moeder, er zit een vriend in m'n soep" heeft als thema's vriendschap en afgunst, haat en liefde, solida riteit en eenzaamheid. De voorstelling is voor kinde ren van zes tot twaalf jaar. Inlichtingen en reserverin gen: maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur, tel. 124890. Matilo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt donderdag 2 februari een thema-ochtend gehouden. Het onderwerp is Vido (Vrouwen in de overgang). Door het uitwisselen van ervaringen wil men de deelnemers beter informeren over deze problematiek. De bijeenkomst begint om half tien. Spelleiders Aan de opleidingen inrichtingswerk en kultureel werk, die dit najaar aan de Noorderwiek aan de Ter Haarkade 6a van start gaan, wordt de cursus spellei ders ingebouwd. Meer informatie over de cursus is ver krijgbaar bij de school, telefoonnummer 310545. LEIDEN De gemeente heeft een nieuw plan ge maakt voor de inrichting van de Stationsweg. Mid den op de Stationsweg, grenzend aan het Stations plein, wordt een bus eiland aangelegd. Op het eiland worden de halten gemaakt en de bussen zul len als gevolg daarvan aan de linkerzijde van de Stationsweg rijden. Dit geldt alleen voor het bre de stuk van de Stations weg. Dit is het uitgangs punt van het plan dat in februari de inspraak in De bussen die vanaf de Rijns- burgerweg via het Stations plein de Stationsweg op gaan, doen dat aan linkerkant van de Stationsweg. De bussen die vanuit de 2e Binnenvestgracht de Stationsweg op rijden stop pen eveneens aan de linkerzij de van het Stationsweg. Waar de Stationsweg weer smaller wordt, kruisen de bussen dus elkaar en gaan weer aan de rechterzijde van de weg rijden. Autoverkeer op de Stations weg blijft in beide richtingen mogelijk. Voor de fietsers wor den aparte stroken aangelegd. Waar de auto's precies zullen rijden en waar de fietsstroken komen, staat nog niet vast. De parkeerplaatsen op de Sta tionsweg worden allemaal op- heven. Hier en daar komt een laad- en loshaven en voor het kantoor van de ANWB wor den één of twee parkeerplaat sen voor invaliden gecreëerd. ENFB Dit plan van de gemeente sluit aan bij een voorstel dat de ENFB heeft gedaan over de inrichting van de Stationsweg. De gemeente heeft nog niet alle details uitgewerkt. Zo staat nog niet vast hoe het bus eiland moet worden ingericht. Het is in elk geval de bedoe ling dat de passagiers droog zullen staan. De gemeente hoopt met het plan de aan trekkelijkheid van de Sta tionsweg vooral voor de voet gangers te verbeteren. Volgens A. Haagsman, werkzaam op de afdeling verkeer en vervoer van de gemeente, is het huidi ge situatie „kil en koud". „De voetganger die vanuit het Sta tion naar de bussen loopt of de binnenstad in, kan geen logi sche zo veel mogelijk rechte route volgen. Het gevolg is dat veel mensen de oversteek plaatsen negeren en dat schept een gevaarlijke verkeerssitua tie. Door de Stationsweg te veranderen met bredere stoe- Ken en meer groen willen we et allemaal wat leuker en veiliger maken". De gemeente hoopt in maart of april met de werkzaamhe den te beginnen. De Stations weg wordt nu opnieuw inge richt omdat de riolering moe worden vernieuwd. De werk zaamheden zullen ongeveei vijf maanden duren en tijdens de werkzaamheden zal alleen eenrichtingsverkeer mogelijk zijn. Het Schuttersveld zal als omleidingsroute worden aan gewezen. HAZERSWOUDE/BOSKOOP De boomkweker kan via zijn televisietoestel en telefoon zijn produkten gaan verhande len. Dit is een plan van Stibos om tot een betere ontwikke ling van de boomkwekerijsec tor te komen. Stibos is een be langenorganisatie die streeft naar een betere en modernere produktie van boomkwekerij- produkten in Hazerswoude en Boskoop. In een gisteren uitgekomen rapport van Stibos staat dat de boomkwekerijsector duidelijk achter is gebleven bij andere sectoren van de tuinbouw. Dit zou onder meer te wijten zijn aan het verkoopsysteem dat wordt gehanteerd. Er bestaat in deze sector geen „vrije- markt mechanisme" zoals dat in de glastuinbouw met haar veilingen is. De transacties bij boomkwekers worden met in dividuele kopers gesloten. Daardoor kunnen grote ver schillen in prijzen ontstaan Boomkwekers kunnen via computer zaken doen Veel boomkwekers voelen zich door dit „gesloten" sy steem vaak gedupeerd, schrijft Stibos. Bij het nieuwe computersys teem wordt het aanbod van alle kwekers ingevoerd. Elke handelaar kan op zijn televi siescherm (een soort Teletekst) zien wat er op de markt is. Bij een centrale administratie wordt bijgehouden welke par tijen er worden verkocht. Het computersysteem gaat de gemiddelde kweker die 150.000 gulden aan bomen le vert, per jaar tussen de 2200 en 3000 gulden kosten. Een be drag dat de kweker volgens Stibos terugverdient omdat hij niet meer naar de beurs hoeft (dat scheelt al 1800 gulden). En omdat bij het nieuwe systeem sneller moet worden betaald door de handelaren is er een rentevoordeel van gemiddeld 1600 gulden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3