TAFEL 8TTÏT71 Record aantal doodstraffen in YS stuit op grote weerstand fieidóeSou/ta/it CeklóeSoiwmit IE Amerikaanse joden vragen paus onderzoek naar hulp nazi's door Vaticaan Blad „II Regno" sprak al in november met mgr. Simonis Hervormden Amsterdam willen snel volledig samen met gereformeerden kerk wereld KORTE METTEN Economische kansen 'I11 uueer brieuen ACHTERGROND VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PAGINA^ Ruim dertig belangrijke jood se groeperingen in de Vere nigde Staten hebben gisteren paus Johannes Paulus II ge vraagd om een onderzoek naar beschuldigingen, dat het Vaticaan na de Tweede We reldoorlog nazi-misdadigers heeft helpen ontkomen aan •strafvervolging. De beschuldiging, die in het !verleden verschillende keren ;is geuit, is vorige week weer actueel geworden toen de Franse speurder naar nazi's, de advocaat Serge Klarsfeld, verklaarde dat de vroegere kolonel van de SS, Walter Rauff, na de oorlog onderdak kreeg in het Vaticaan. Rauff, die nu 77 jaar is en in Chili woont, wordt gezocht voor het vergassen van joden in mobiele gaskamers. In een telegram aan de paus heeft de voorzitter van de conferentie van presidenten van grote Amerikaans-joodse organisaties, Julius Berman, hem gevraagd opdracht te geven tot een „gedegen en onafhankelijk onderzoek". Berman verwees onder meer naar een rapport in de New York Times van gisteren, af komstig van een lid van de Amerikaanse buitenlandse dienst. In dit rapport uit 1947 wordt aangevoerd, dat het Vaticaan „de grootste afzon derlijke organisatie was, be trokken bij het onwettig transport van immigranten", inclusief nazi's. Het rapport is verleden jaar voor het eerst gepubliceerd in het blad „Reform Ju daism". Een woordvoerder van het Vaticaan zei toen, dat de inhoud „absoluut ab surd was" en „zelfs geen ont kenning waard". De tegen woordige woordvoerder Ro meo Pancirolli zei, dat het Vaticaan de eerste dagen geen commentaar zou leve ren op de recente beschuldin- gen. Beate Klarsfeld, die zich wijdt aan het opsporen van onder gedoken nazi's, leidt in Santiago de Chili een demonstratie van Chileense joden, waarbij uitlevering wordt gevraagd van de voormalige SS'er Walter Rauff. Haar man, Serge Klarsfeld, heeft het Vaticaan ervan beschuldigd, Rauff na de oorlog onderdak te hebben verleend. Het interview met mgr. Si monis in het Italiaanse blad II Regno, waarvan wij giste ren een samenvatting hebben gegeven, heeft in Rome nau welijks de aandacht getrok ken, zo tekent onze corres pondent in Rome aan. Niet zozeer, omdat met de situatie in de Nederlandse kerkpro vincie zich slechts heel wei nig mensen bezig houden, maar vooral omdat de publi- katie „II Regno" een onop vallend bestaan leidt. Het blad komt een keer in de veertien dagen uit, in Bolog na, en is een uitgave van de congregatie van de Priesters van het Heilig Hart (SCJ). II Regno heeft 11.500 abonnée's en is los slechts bij enkele ge specialiseerde religieuze boekhandels verkrijgbaar. Volgens de redactie moet het blad gekaraktiseerd worden als „open voor nieuwe ont wikkelingen in de kerk, maar draaft het daarbij niet door". Volgens de schrijver van het interview met mgr. Simonis, pater Francesco Strazzari be steedt II Regno voortdurend aandacht aan de kerkelijke situatie in de afzonderlijke landen. Zelf „doet" hij Ne derland en België. Pater Strazzari kent mgr. Simonis al sinds het Nederlands pas toraal concilie. De intervie wer was duidelijk verrast te horen, dat zijn interview in Nederland op het ogenblik zoveel losmaakt, maar hij spreekt met de hand op zijn hart tegen, dat hij de aarts bisschop verkeerd heeft weergegeven. Het gesprek is al heel lang'geleden (15 no vember) op de band opgeno men. Het is gepubliceerd op 15 december, een week, na dat mgr. Simonis officieel de aartsbisschoppelijk zetel be steeg. „Omdat er toen een staking was in Nederland heb ik hem de tekst niet kunnen toestu ren, zoals de afspraak was. Hij ging er toen mee ak koord, dat ik het voor de te lefoon voorlas. Op zijn ver zoek heb ik enkele woorden veranderd, maar niets sub stantieels. Aan het eind van ons .telefoongesprek vond mgr. Simonis het goed, dat ik het zo zou publiceren. De tekst die in II Regno is afge drukt is een zeer integrale weergave van ons gesprek. Ik heb niets weggelaten en er niets aan toegevoegd. Zoals het daarin staat zo heeft mgr. Simonis het gezegd", aldus pater Strazzari. Kerken en moslims gaan praten Van 5 tot 10 maart zal in Wenen de tweede conferentie wor- ;den gehouden over de verhouding tussen kerken en moslims in Europa. De voorbereidingen tot wat wordt genoemd „de tweede pan-Europese consultatie" worden getroffen door de islam-commissie van de Konferentie van Europese Kerken (KEK), bij welke organisatie 116 (protestantse) kerken uit Oost- en West-Europa zijn aangesloten. Voorzitter van de is lam-commissie is M. Mildenberger uit Frankfort aan de Main. Secretaris is drs. J. Slomp, predikant in algemene dienst van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hij heeft binnen de GKN de opdracht, voorlichting te geven over de ontmoeting met moslims in onze samenleving. De overige leden komen 'uit Zweden, Cyprus, Leningrad, Parijs, Birmingham en Za greb. De islam-commissie legt zich toe op het stimuleren van de lid- -kerken in landen met moslim-minderheden, een dialoog aan te gaan met moslim-gelovigen. Er zijn publikaties vervaar digd en er kwam een drietalige bibliografie tot stand over re laties tussen moslims en christenen. De consultatie in Wenen zal veel theologischer van aard zijn dan de eerste, die in 1978 in Salzburg is gehouden. Het onderwerp is: „Getuigen van God in een geseculariseerd Europa". Er worden tachtig deel nemers verwacht, van wie tien uit de r.-k. kerk en eveneens tien uit moslimkringen. De hervormde gemeente Amsterdam zal de gerefor meerde kerken te Amster dam uitnodigen tot een sa menwerking, die moet uitlo pen op een volledig samen gaan per 1 september 1985. De besprekingen met zes ge reformeerde kerken in Am sterdam beginnen op 4 febru- De centrale kerkeraad heeft daartoe besloten op voorstel van de „Commissie van Zes", die zich heeft beziggehouden met de financiële tekorten in hervormd Amsterdam. Dit blijkt uit het verslag van de commissie, dat deze week is vermeld in „Present", het blad van de hervormde ge meenten Amsterdam en Am- stelveen-Buitenveldert. Als deze plannen doorgaan, dan kan naar het oordeel van de commissie eind 1986 wor den volstaan met het gebruik van tweeëntachtig kerken. Dit betekent dat binnen drie jaar achttien kerkgebouwen in Amsterdam gesloten zul len worden. Er zijn tweeën twintig hervormde, vijftien gereformeerde en drie her vormd/gereformeerde kerk gebouwen. De gereformeerden staan „heel positief" tegenover deze plannen; aldus de scriba van de Gereformeerde Kerk Amsterdam-Centrum, me vrouw A. J. Lenstra-Douwes, maar „er zal nog heel wat ge sproken moeten worden." De commissie stelt verder voor het beleid van kerke raad, kerkvoogdij en diako- nie te integreren; de verant woordelijkheid, ook voor de financiën, zo veel mogelijk te decentraliseren naar wijkge- meenten en de speciale com missies; de huidige indeling in wijkgemeenten voorzich tig los te laten en in de bin nenstad en de, negentiende eeuwse gordel te komen tot nieuwe samenwerkingsver banden. Uit het verslag van de le zing van de aartsbisschop van Utrecht voor de werkge versorganisatie NCW-West in de krant van woensdag zou wellicht de indruk kun nen ontstaan, dat mgr. Simo nis geen enkele plaats zou zien voor medeverantwoor delijkheid van de gelovige in de kerk. De aartsbisschop verzoekt ons mede te delen, dat hij dit niet heeft betoogd. De geloofsgemeenschappen in de Sovjet-Unie hebben zich verenigd in een commis sie, die effectievere verbin dingen van Russische vrede sactivisten met soortgenoten uit het buitenland moet leg gen. Hierin werken samen de Russisch-orthodoxe kerk, de boeddhistische, islamitische en joodse geloofsgemeen schappen. Deze commissie zal werken onder auspiciën van de Vredesraad van de Soviet- -Unie. Dit meldt het infor matiebulletin van de Russi sch-orthodoxe kerk. Tot de instelling van deze commissie werd besloten op een confe rentie van de Sovjet-vredes- raad met kerkelijke leiders. Daar werd met voldoening geconstateerd, dat in Europa en andere continenten steeds meer gelovigen deelnemen aan de strijd voor de vrede. In het kader van een uit wisselingsprogramma tussen Nederlandse en Indonesische kerkelijke gemeenten zullen vanuit de classes Apeldoorn en Den Haag elk twee her vormde en twee gerefor meerde deelnemers worden uitgezonden. De afgevaardig den uit Apeldoorn gaan naar Oost-Java, de Hagenaars naar de transmigratiegebie- den van Zuid-Sumatra. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij deze zomer gaan, waarna de Indonesiërs in de herfst naar Nederland komen. Het motto van de uitwisseling is „Hoe ben ik christen in mijn samenleving De kosten van de bezoeken komen gro tendeels ten laste van de ge meenten in de betrokken classes. Gegratineerde preischotel karnemelkse lammetjespap vegetarisch Voor twee personen hebt u no dig: 750 g prei. 2 dl water, half groentebouillontablet, 2 lepels tomatenpuree, 1 theelepel ci troensap, suiker; tot 1 kg aardappelen; 100 g kaas in plakjes, 50 g ge raspte kaas, peper, nootmus kaat; 2 Vz dl melk, 40 g bloem, 2 Vt dl karnemelk, stroop. Snijd de prei in de lengte een keer door en vervolgens in stuk ken van circa 5 cm. Doe zo min mogelijk weg van de groente, gebruik alleen de donkergroene uiteinden niet. Was de prei se cuur. Breng het water aan de kook met het bouillontablet, de tomatenpuree, het citroensap en iets suiker en leg er de prei in. Kook de groente niet langer dan zes minuten. Kook de aardappelen wat klei ner gesneden net gaar, giet ze af en leg ze in een ovenschotel waarvan de rand ingevet is. Leg de plakken kaas (smaak naar keuze) op de aardappelen en be dek ze met de prei. Schenk het kookvocht van de groente ook in de schaal. Strooi de geraspte kaas er als laatste over en laat die in een hete oven smelten en heel lichtbruin bakken. Strooi voor het op tafel zetten peper en nootmuskaat over de schotel. (De prijs van prei wordt nogal eens ongunstig beïnvloed door lage temperaturen in de winter, maak deze schotel in zo'n geval eens klaar met uien, die zijn meestal iets voordeliger). Meng de bloem met weinig melk tot een dik glad papje. Verdun dat met de rest van de melk en breng het mengsel al roerende aan de kook. Laat de pap even zacht doorkoken, daarna lauw worden en meng haar vervol gens met de karnemelk. Geef de pap lauw of koud met stroop. Wie graag wat meer voedingsve zel wil, kan in plaats van bloem volkoren-tarwemeel nemen, de lammetjespap heeft dan ook meer kleur en smaak. JEANNE WASHINGTON - De executie deze week van de 66-jarige Antony An- thon in de staatsgevange nis van Florida, is het startschot voor wat een uitzonderlijk wreed jaar in de geschiedenis van de Amerikaanse rechts pleging dreigt te worden. Er zit een klimmende lijn in het aantal uitge voerde doodstraffen in de Verenigde Staten. Vorig jaar zijn er al vijf Ame rikanen door de overheid ter dood gebracht. Zo'n aantal was sedert 1965 niet meer voorgekomen Dit jaar echter lijkt het aantal terechtstellin gen zelfs verscheidene tien tallen te gaan bedragen. Op dit ogenblik zitten er in de Amerikaanse gevangenis sen 1280 ter dood veroordeel de burgers, allemaal in ver band met moord. Vrijwel al len zijn verwikkeld in juridi sche procedures die tot doel hebben daadwerkelijke vol trekking van het vonnis te voorkomen. Voor een groot aantal raken de mogelijkhe den om in beroep te gaan dit jaar uitgeput zodat de gaska mers, electrische stoelen, gal gen en injectiènaalden (af hankelijk van de wetgeving in de betrokken deelstaat) klaar staan om hun werk te doen. Verschillende omstandighe den liggen ten grondslag aan het feit dat de executiema chine op volle toeren begint te draaien. Allereerst is er sprake van een „inhaalef fect" van de landelijke op schorting van executies in de zeventiger jaren. In 1972 oor deelden de toenmalige leden van het Amerikaanse Hoog gerechtshof dat in de ver schillende Amerikaanse deel staten uiteenlopende maat staven aanlegden voor ter doodveroordelingen en te nuitvoerleggingen en dat geen executies meer mochten plaatsvinden totdat deze wil lekeur was uitgesloten. In de diverse Amerikaanse staten is nadien de wetgeving aangepast en in 1976 besliste het Hooggerechtshof dat te rechtstelling weer grondwet telijk is. Na die datum zijn de verdedigers van de veroor deelden weer met extra in spanning alle mogelijkheden tot afwending van executie gaan uitbuiten en die moge lijkheden zijn nu door de verfijningen en toevoegingen van zorgvuldigheidsgaranties in de wetgeving nog veelvul- diger dan voorheen. Pricipieel voorstander Acht jaar later echter zijn voor veel mensen in de do dencellen niet alleen de juri dische ontsnappingskansen uitgeput geraakt, ze hebben ook de pech dat de negen rechters van het Hoogge rechtshof dankzij een aantal benoemingen door president Reagan thans in meerderheid principieel voorstander zijn van de doodstraf. Daar komt nog bij dat het Hooggerechts hof in zijn beschikkingen aangaande laatste-moment- -verzoeken om executies te verbieden duidelijk ongeduld aan de dag legt en boosheid jegens de advocaten die met spitsvondigheden het onaf wendbare telkens weer pro beren uit te stellen. Kenmerkend en waar schijnlijk dodelijk voor tal van wachtenden in de do dencellen is de uitspraak deze week van het Hoogge rechtshof is dat een ter- doodveroordeelde geen grondwettelijk recht heeft op vergelijking van zijn zaak met die van alle soortgelijke zaken in dezelfde staat. Vol gens het Hooggerechtshof zijn er voldoende andere ga ranties dat de ene moorde naar niet harder wordt aan gepakt dan een andere in de zelfde omstandigheden. De juridische plicht tot ver gelijking van doodvonnissen bestaat in het grootste deel van de Verenigde Staten, maar niet in staten als Cali- fornië, Texas en Louisiana, die ook de meeste terdood- veroordeelden hebben. Die toestand mag dus voortduren van het Hooggerechtshof, dat deze week in zijn uitspraak wel toegaf dat „elke execu- De gisteren ter dood ver oordeelde Antony Anthon tiepatroon af en toe nu een maal afwijkingen zal verto nen! en dat er voor de uit voering van een doodstraf „nu eenmaal geen perfecte procedure te vinden is". Dit standpunt werd door ze ven van de negen opperrech ters onderschreven, onder wie voorzitter Warren Bur ger. In een afwijkend min derheidsstandpunt schreef rechter William Brenner dat „irrationele voltrekking van de doodstraf, zoals is aange toond door het onderzoek van wanneer in de afgelopen jaren vonnissen daadwerke lijk zijn uitgevoerd, niet grondwettelijk verdedigd kan worden". Scherpe tegenstelling Deze scherpe tegenstelling binnen het Hooggerechtshof en het feit dat veroordeelden afhankelijk zijn van politiek beiinvloede meerderheids- en minderheidsstandpunten, werpen weer eens een schrij nend licht op de gruwelijk heid van niet alleen de dood straf zelf, maar vooral ook van het slepende juridische gevecht tegen de vonnisvol- trekking. Een van de vorig jaar terdoodgebrachten had niet minder dan twaalf jaar tevoren zijn misdrijf ge pleegd, was intussen als jurist afgestudeerd en een compleet ander mens geworden. De man die gisteren in Flori da ter dood is gebracht, was negen jaar geleden mede plichtig aan de moord op een politieman. Zijn executie was deze week al twee maal op het laatste moment uitge steld, eerst een dag en ver volgens nog eens een halve dag, alvorens hij donderdag ochtend om 07.00 uur werd geëlectrocuteerd. Pogingen om levens van ver oordeelden te redden of te rekken spelen zich vaak in bizarre omstandigheden af. Terwijl tegenstanders van de doodstraf eennachtwake houden voor de betrokken gevangenis, geeft de veroor deelde nog een laatste pers conferentie, zien de medege vangenen (en de televisiekij kers) de lijkwagen reeds het binnenplein oprijden en blij ven advocaten koortsachtig telefoneren, in taxi's sprin gen en vliegtuigen al dan niet missen om tijdig bij een hogere of lagere rechter een document in te dienen dat deze verplicht is in behande ling te nemen, zodat de te rechtstelling eens, temeer dient opgeschort. Niet alleen maken deze chao tische toestanden de execu tie-praktijk tot een soort lote rij, tegenstanders van de doodstraf voeren ook aan dat rassendiscriminatie blijkbaar hardnekkig een rol blijft spe len. Cijfers van tussen 1975 en 1980 wijzen uit dat wie een blanke vermoordt, in veel staten een tien maal zo grote kans heeft op de dood straf dan wie een neger ver moordt. Mede omdat het per centage moorden onder zwarten onderling naar ver houding veel hoger ligt dan tussen blank en zwart of on der blanken, is er bij veel rechters blijkbaar de al dan niet bewuste houding dat een zwart leven goedkoper is dan een blank. Een en ander neemt niet weg dat in negen van de tien ge vallen in de Verenigde Sta ten mensen ter dood worden veroordeeld die onwaar schijnlijk zware misdrijven hebben gepleegd. De man bij voorbeeld, naar aanleiding van wiens geval het Hoogge rechtshof deze week zijn om streden uitspraak tegen „pro cesvergelijking" deed, is Ro bert Harris uit Californië. In 1978 schoot hij twee hem on bekende teenagers, die in hun auto een hamburger za ten te eten, in koelen bloede dood. Harris verorberde ver volgens het restant van de maaltijd van de jongens en ging met hun auto een bank overval plegen. Verbitterde nabestaanden In het media-land Amerika geven verbitterde nabestaan den van de misdaadslachtof fers vaak op de televisie hun mening over de doodstraf. Meestal hopen ze op snelle executie. „Mijn man, mijn kind kreeg nog geen seconde om zich te verdedigen. Dit onmens krijgt nu al zoveel jaar de kans om te overle ven". Zo ongeveer luidt vaak de opvatting. Enquetes geven aan dat een kleine meerder heid van de Amerikanen de doodstraf in beginsel niet verwerpt. Nu de terechtstellingen dra matisch gaan toenemen, wil len echter de principiële te genstanders van de doodstraf zich extra fel gaan weren. De ene gruweldaad mag niet met de andere worden vergolden. „De Verenigde Staten begin nen een van de schaarse lan den ter wereld te worden waar executies aan de lopen de band plaatshebben. Samen met door de Reagan-regering verafschuwde landen als de Sovjet-Unie en Iran, zegt verdediger David Baldus van een terdoodveroordeelde in de zuidelijke staat Georgia. „Het feit dat steeds meer exe cuties op klinische wijze door een arts met een injectie naald worden uitgevoerd, maken de Verenigde Staten alleen maar cynischer en be paald niet beschaafder". MARCK DE KONINCK |ng T*\ UE economie trekt weer wat aan. Er zit een opwaartse a weging in de westerse economieën en ons land profit id 1 daar ook van. Dat is buiten kijf, maar minder evident is! 01 antwoord op de vraag, waardoor die verbetering ih onze i nomie precies is ontstaan. Komt dat omdat Nederland ek, woon wat mee profiteert van de aantrekkende econojeer vooral in de Verenigde Staten, of komt het doordat het K era net-Lubbers een ombuigingsb^leid voert? Noch het een, n 'm het ander kan zonneklaar worden aangetoond. Het aanti1 ken van de economie in ons land komt waarschijnlijk zo^g door het een als het ander. ONMISKENBAAR pikken we een graantje mee van de IH ternationale opleving. Maar het effect daarvan voor Nej land is ontegenzeglijk versterkt door het beleid dat het K net-Lubbers voert en dat effect zal in de komende maan zeker voortduren. Het gaat daarbij nog niet eens zo zeer de harde ombuigingen die het Kabinet doorvoert, maar v al om het consequente beleid. Nieuwe werkgelegenheid n komen van nieuwe investeringen. Nieuwe investerin moeten van de werkgevers komen en die gaan pas weer vesteren op het moment, dat ze de indruk hebben te kun| rekenen op een vastberaden en duurzaam overheidsbele 1 Het ging de laatste jaren zeer slecht met de internatioj economie, maar het overheidsbeleid in ons land was ook re van evenwichtig en rechtlijnig. Daarin is met de ko van het Kabinet-Lubbers wel" verandering gekomen. blijkt opnieuw uit de recente investeringsverwachtingen het Centraal Bureau voor de Statistiek. Nederland gaat investeren; het vertrouwen lijkt terug te komen. t HET is voor het Kabinet zaak die lijn vast te houden, kj, moet zoveel mogelijk proberen een helder en consequently leid te voeren. Wanneer echter waarschijnlijk al dit maar zeker daarna, de vruchten van dat beleid geplukt nen worden, dari is het ook zaak dat het Kabinet zijn si verantwoordelijkheid wat scherper in het oog gaat hoi Dat doen de ministers nu uiteraard ook wel, maar er nogal wat gaten in dat beleid. Zodra de economische lijkheid daartoe zich voordoet, dient het Kabinet er gel van te maken om die gaten te vullen. gad Hl Later regen DE BILT De dag begint morgen met opklaringen. Een rug van hogeluchtdruk trekt dan over ons land naar het oosten. Er staat weinig wind. Op de nadering van een actie ve oceaandepressie, die zater dagmorgen nabij IJsland wordt verwacht draait de wind in de loop van de dag naar het zuidwesten en neemt toe tot matig, aan de kust tot krachtig of hard. Bewolking en regen van dit lagedrukge bied trekt later op de dag van uit het westen het land bin nen. De temperatuur daalt vannacht tot ongeveer 1 graad. Morgenmiddag worden waar den rond de 5 graden bereikt. liggen over het algemeen rjm het vriespunt. Plaats' wordt weer sneeuwval j wacht, in de lagere delen i ter natte sneeuw. Sauerland: gemiddeld 65 cL( Harz: in de lagere delen 40 ye cm en in de hogere deleiLi, 90 cm, F* Eifekgemiddeld 30 tot 50 Oostenrijk jj Door de sneeuwval vat\ns laatste dagen is de sneeuw*yc ditie momenteel goed tot 0j^ Weerrapporten v Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Vlissingen Z.-Lii Athene Barcelona Klagenturt Kopenhagen regenb. regenb. Plaatselijk nog langlaufen DEN HAAG Voornamelijk ten noorden van de grote ri vieren zijn plaatselijk nog eni ge langlaufmogelijkheden. Er zijn niet overal loipes uitgezet. Uitgezette langlauftochten kunnen echter wel gemaakt in onder andere Bleiswijk (ZH), vanaf clubhuis De Sneeuw bal"; voorts in Bergen (NH), (kunstskischool „II Primo"), Borne (hotel „Jachtlust"), De nekamp (hotel „Dolce"), Speulderbos' (tussen Putten en Garderen), Holten, (,,'t Loesse Hoes") en Ommen („De Leme- lerberg"). Op een aantal plaatsen worden langlauftochten onder begelei ding georganiseerd. Voor meer informatie hiervoor verwijst de ANWB naar de plaatselijke VVV's. Door de opkomende lichte dooi vanuit het zuiden zullen de sneeuwcondities ge leidelijk verslechteren. In het volgende sneeuwover- zicht betreft de eerste kolom de gemiddelde sneeuwhoogte op de lage pistes, de tweede kolom de hoge pistes. België Op diverse plaatsen in de Ar dennen is bij een gemiddelde sneeuwhoogte tussen 20 en 40 centimeter alpine-skiën moge lijk. Langlaufen kan men na genoeg overal. Voor de mor gen worden temperaturen rond het vriespunt verwacht, waarbij enige neerslag in de vorm van sneeuw of natte sneeuw is te verwachten. Duitsland In de Duitse middelgebergten bestaan momenteel goed tot zeer goede wintersportmoge lijkheden. De temperaturen Zwitserland j j Door de sneeuwval van; laatste dagen zijn ook hier de tot zeer goede winters) mogelijkheden. Graubunden: 60 - 100 cm, Berner Oberland: 55 - 115: Wallis: 90 - 140 cm. Noord-Italië De laatste dagen is ooKK Noord-Italië plaatselijk sneeuw bijgevallen zodatEI sneeuwconditie eveneens {pr tot zeer goed is. Zuid-Tirol: 30 - 90 cm. t; Frankrijk je Ook hier is de laatste d^e plaatselijk behoorlijk wat se sneeuw bijgevallen, zoda sneeuwconditie in het meen zeer goed is. rh Haute Savoie/Savoie: 125 4 Weersverwachting voor Pr Alpengebied: wisselvallig £r met enige sneeuwbuien. Inli; zuiden zonnige perioden. |i\ meer informatie: bel n Brieven graag kort e duidelijk geschreven C redactie behoudt zie tjet recht voor Ingezor den stukken te bekorter Bezuinigen Nederland is flink aan hel/ zuinigen, echter kan er meer en beter bezuinigd den. Ten eerste het onzin idee, Zuid-Holland te spljc dat veel geld kost en i1" noodzakelijk is. Moet var1 baan. Ten tweede, een ds aan het bestaan van de lf: naast de vele omroepen,pj instelling die overbodig; geldverslindend is met eenzijdig links politiek tr* Ten derde bezuinigen op" derverblijfplaatsen voor p deren van moeders die zet dig moeten werken tek, hun echtgenoten een goe<{ taalde betrekking hebben." vierde afschaffen van sub? aan sportverenigingen. ai vijfde ophouden met hetbi ven van ontwikkelingen aan zogenaamde bevrijd^ bewegingen. Tot slot: sani, in de handel moeten verf nen. P. de ft DEN Hin to

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2