£cicUe (2owuvnt Collegegeld wordt niet verhoogd Verbod thuispellen een jaar opgeschort Diamant BON WOON DEAAL EURS Amerikanen ™$eds langer ykntv -^kluisterd OOlwoon- ideeën Cocaïnevangst in Noordwijkerhout Molukse gezinnen mogen huis weer in VEEL UITKERINGSTREKKERS TOCH FLINK ACHTERUIT LET OP! «^C^idoeSoutont Vrijdag 27 januari 1984,75e jaargang no. 22795 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur JJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/mvnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. HET IAIEER Eerst opklaringen, later van het westen uit toenemende be wolking gevolgd door regen. Temperatuur omstreeks vijf graden. Matige, aan de kust tot krachtig of hard toenemende zuidwestenwind. Zon op: 8.27; onder: 17.19; hoog water Schev.: 11.19; laag w.: 6.50 en 19.32. p YORK De Ameri- -len zitten steeds meer "Vj per dag voor de buis. fig jaar stond in een door- je Amerikaans gezin ruim ■en uur per dag de televi- Iaan, bijna een derde van Pag dus. Een bureau voor jvisiereclame heeft dit uit- ekend. In 1982 werd ge- Ideld zes uur en 48 mfnu- gekeken. In de beginpe- 1e van de televisie, in de (n '50, lag de gemiddelde \tijd per huishouden rond Ivier en een half uur. In Ierland wordt er slechts minuten per dag naar de \visie gekeken. ludi Carell Delt zich ïschadigd VERSUM Het heeft er 1 naar uitgezien dat Rudi rell vanavond de „1-2-3- }w" niet zou presenteren, had zich zo opgewonden n ir de weergave van een in h fiew met hem in een week p, dat hij op het punt heeft laan zijn koffers te pakken. weekblad had gesugge- rd dat hij blij was weer ne"jr Duitsland te kunnen ver saken omdat hij in Neder- tukjj z0 bloot staat aan genade- ar kritiek. Een woordvoer- aar van de KRO noemde de jdelswijze van het week end „tegen alle normen van pen" omdat Rudi Carrell nooit heeft gezegd. „Rudi 1de zijn persoonlijkheid be- ...adigd. Hij was zo aangesla- dat hij gisteren de eerste n niet kon werken. Van- °°lind zal Rudi Carrell aan het ;in van de „1-2-3-Show" B tellen hoe de vork precies de steel zit", aldus de pers- g nst van de KRO. (ADVERTENTIES) n Boeiend overzicht van meubelen, (offering, decoraties, gratis advies binnenhuis architect. late NAM doet gasvondst ASSEN De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) beeft in de Noordzee zo'n vijftig kilometer ten noordwesten van Den Helder, in blok L-13, een gasvondst gedaan. Er is een da gelijkse produktiecapaciteit ge registreerd van twee miljoen kubieke meter gas van hoge kwaliteit. De NAM spreekt van een in commercieel opzicht „in teressante" vondst. Het gas is aangetroffen op 3.500 meter diepte. Blok L-13 ligt direct naast een gebied met bestaande gasvelden en pijpleidingen. Studentenprotest Studenten in de hoofd stad van Peru, Lima, demonstreren nu al en kele dagen tegen de door de regering aange kondigde verhoging van de bustarieven. Giste ren liep dit protest uit op hevige veldslagen met de politie, waarbij auto^ omver werden gegooid en barricades opgericht. Bij de ge il vechten met de politie zouden twee studenten om het leven zijn geko men, zo'n 40 gewond en zeker 150 door de poli tie opgepakt. NOORDWIJKERHOUT De politie heeft woensdag een hoeveelheid cocaïne met een waarde van 40.000 gulden onderschept in Noordwijkerhout. In Lisse werd woensdag aanvankelijk een 22-jarige Engelse aangehouden die een hoeveelheid van het verdoven de middel in haar bezit had. De politie was daarover getipt. Na verhoor leidde het spoor naar een woning in Noordwijkerhout, waar om vijf uur 's middags een inval werd gedaan. In die woning werd de cocaïne aangetroffen. De 29-jarige bewoonster van de woning werd op ver denking van handel in het cocaïne gearresteerd. Ook werd een 24-jarige man uit Ivoorkust in de woning aangetroffen, die illegaal in Nederland bleek te ver blijven. Het is niet bewezen of hij iets te maken had met de handel in verdovende middelen. De man is het land uitgezet. De twee vrouwen zijn vandaag aan de officier van justitie voorgeleid. Tegelijkertijd werd woensdag een inval gedaan in een andere woning in Noordwijkerhout, waarvan men wist dat er verdovende middelen werden verhandeld en waarvan men vermoedde dat er verband bestond met de cocaïnehandel. Dat bleek achteraf niet het ge val te zijn. Wel werd een hoeveelheid hasj aangetrof fen en werden een 17-jarige en een 23-jarige Noord- wijkerhouter, beiden niet woonachtig in de woning, aangehouden. Het tweetal is gisteren na verhoor op vrije voeten gesteld. DEN HAAG Minister Deetman ziet af van zijn voornemen de college gelden voor hoger be roepsonderwijs en uni versiteiten te verhogen met resp. 120 en 138 gulden. De fracties van CDA en VVD kwamen woensdag al met een wijzigingsvoorstel waar mee de collegegeldver hoging weer ongedaan wordt gemaakt. De twintig miljoen gulden die daarmee bezuinigd zou worden, moet wor den bespaard door een betere controle cp de uitgaven voor scholen in het voortgezet onder wijs. Deetman weigerde evenwel de garantie te geven dat voor de gehele kabinetspe riode wordt afgezien van schoolgeld voor leerplichti gen. De voors en tegens van schoolgeld voor leerplichti gen zullen opnieuw ter sprake komen in een nota over eigen bijdragen in het onderwijs, die dit voorjaar wordt uitgebracht. Eigen bijdrage Volgens Deetman kunnen aanvullende ombuigingen, via uitbreiding van het aan tal eigen bijdragen in het onderwijs, niet worden uit gesloten. Die kunnen nood zakelijk zijn om te voorko men dat de werkgelegen heid in het onderwijs ver der zal teruglopen. Het ak koord dat de minister on langs heeft bereikt met de onderwijsbonden over de nieuwe salarisstructuur in het onderwijs levert overi gens nog een klein aantal extra arbeidsplaatsen op. Zo komen er 100 volledige ar beidsplaatsen bij door de aanstelling van adjunctdi recteuren aan grotere scho len. 120 arbeidsplaatsen worden geschapen door de volledige betrekking terug te brengen tot 29 uur. Veel afgestudeerden kunnen studieschuld niet betalen DEN HAAG (ANP) - Veel afgestudeerden blij- ven in gebreke bij het terugbetalen van de rente loze voorschotten die zij tijdens hun studie van de overheid hebben gekregen. Acht procent kan de schuld helemaal niet aflossen, terwijl negen procent maar voor een deel aan zijn verplich ting kan voldoen. Het komt daardoor steeds meer voor dat afgestudeerden om een aangepas te betalingsregeling vragen. Dat heeft minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen de Tweede Kamer laten weten in de schriftelijke beantwoording van een aantal vragen die woensdag bij de behandeling van zijn begroting zijn gesteld. Verzet Hevig verzet bood de minis ter tegen het VVD-voorstel om op het ministerie tien miljoen gulden extra te be zuinigen door vermindering 'van het aantal arbeidsplaat sen. Bij een verdere perso neelsreductie zouden ge dwongen ontslagen onver mijdelijk worden. Deetman wees de indiener van het voorstel, het VVD-kamerlid Franssen, op het feit dat het ministerie de komende ka binetsperiode al een perso neelsreductie van 12 pro cent te wachten staat. Luchtreus Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. INSTAANDE ZATERDAG van 10.00 tot 5.00 uur zal particulier worden rkocht een aantal schitterende lederen/stoffen bankstellen. De partijen itaan onder meer uit eiken met leder, geheel leder, hoökkomblnaties in klassieke lederen bankstellen w.o. zeer dure orig. Engelse Chester- ilds. Prijsindikatie: 3-, 2- en 1-zitscomb. van ca. f 3.200.- voor 1.690.-. kvens wordt verkocht een aantal massief eiken kasten, eiken toogkas- ™^n, massief eiken eethoeken, secretaires, kaaskasten enz. Diverse typen1 f2-zits stot Alicante van 1850.- voor 850.-. 8-pers. lederen elementen- I roepen, adviesprijs /8.100 - nu 4.300.-. Div moderne, zeer uitgebreide jandkombinaties tegen de helft van de winkelwaarde. loorts zullen worden verkocht enkele beperkte partijen slaapkamers i.o. compl. slaapkamers in eiken, noten, mod. slaapkamers, wit. losse lasten, toilettafels, een gedeelte van deze slaapkamers wordt voor del Pilft v.d. prijs verkocht. Goederen dienen zo spoedig mogelijk te worden genomen. Vervoer kan ter plaatse worden geregeld. B.V., in- en verkoopkantoor van liquidatie- en faillissementspartijen. 153, Lekkerkerk, vanaf Lekkerkerk onder de 2e hoogspan- a.d. dijk achter de klompenfabriek. OCCASION-SPECIALIST tgen vol jaar garantie mogelijk Keuze uit 100 stuks. NISSAN CAPELLE A/D IJSSEL De zes Molukse gezinnen uit Capelle aan den IJssel die op 3 januari wegens huurschuld door de politie uit hun woningen zijn gezet, mogen daarin bin nenkort waarschijnlijk weer gaan wonen. Mi nister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft, in een gesprek met vertegenwoordigers van de Molukse wijk in Capelle, gisteren in elk geval gezegd daarnaar te. streven. Volgens woordvoerster mevrouw Tomasoa van de Molukse wijkraad zal de minister vol gende week zijn definitieve beleidsvoorne mens ten aanzien van de huurproblematiek in Capelle (en mogelijk in wijder verband) bekend maken. Er komt in ieder geval een woonlastenonderzoek in Capelle onder toe zicht van de rijksoverheid. De gemeente Ca pelle heeft de minister onlangs gesuggereerd als oplossing van de huurproblematiek aan minima een extra uitkering te geven en de pensioenrechten van de Molukse voormalige KNIL-militairen te verbeteren. Bij de Capelse politie hebben zich donderdag op verzoek van de politie opnieuw vier Mo lukse jongeren gemeld. Zij zijn aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging ten tijde van de ontruimingen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Veel wao'ers en ww'ers zijn er ondanks de toezegging van de regering dat hun uitkering per 1 januari ge lijk zou blijven toch fors op achteruit gegaan. Dat is het gevolg van een wetswijziging die al in 1982 door de Tweede Kamer werd aangenomen, maar die pas op 1 januari van kracht is gewor den. Bij die maatregel werden de „minimumdagloonbepalin- gen" in de betrokken wetten afgeschaft, zodat zo'n 65.000 uitkeringsgerechtigden onder de tot dan toe voor hen gel dende minimumgrens konden zakken. Naar schatting gaan ze hier door vier tot zeven procent in inkomen achteruit. Hen staat echter ook per 1 juli aanstaan de nog eens een daling in hun uitkering te wachten als de plannen van het kabinet door gaan. In de Tweede Kamer is hierover onrust ontstaan. Veel Kamerleden waren de maatre gel uit 1982 allang vergeten en keken vreemd op toen bij hen klachten binnenkwamen over de onverwachte daling van deze uitkeringen. Staatssecretaris De Graaf leg de gisteren echter uit dat alles logisch uit de eigen wetgeving van de Staten-Generaal voort vloeit. Hij zegde wel toe op korte termijn met cijfers te ko men over de concrete koop krachtontwikkeling van de betrokken groep. (ADVERTENTIE) Dronken doorrijder toevallig gepakt LEIDEN Door toeval heelt de politie gisteravond een 21- jarige Leidenaar aangehouden die een wielrijdster had aange reden en na het ongeval was doorgereden. Personeel van een politie-auto zag in de Oos terkerkstraat een auto rijden waarvan de lichten niet brandden. Op het bureau bleek de bestuurder van de auto dezelfde avond op de Nieuwe Rijn een wielrijdster te hebben aangereden en een auto te hebben geramd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder druk van de Tweede Kamer ziet het kabinet af van het instellen per 1 mei van een verbod op het thuispellen van garnalen. Maar wel komt er al per 1 maart een nieuw „garnalenbe- sluit", waarin de voorschriften voor het thuispellen worden aangescherpt. Staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid) wil daarmee voorkomen dat bij het thuispellen garnalen besmet raken. Per 1 maart 1985 zullen nog stringentere bepalingen worden ingevoerd voor de behandeling van garnalen. De garnalenhandel heeft dus een jaar de tijd om zich in te stellen op de nieuwe situatie. De regering streeft ernaar dat er uiteindelijk toch gepeld gaat worden in een „pelcentrum" waar dan ook de huidige thuispel- lers kunnen gaan werken. De controle op het trans port per schip en bij de afslag wordt verscherpt. Van der Reijden voerde gisteren samen met zijn collega's Ploeg (Landbouw en Visserij), en Van Zeil (Economi sche Zaken) overleg met de Kamer over de garnaal maatregelen. De opvattingen van het kabinet bleken in veel opzichten haaks te staan op die van de Twee de Kamer. De grote fracties voelden er niets voor de thuispellerij zomaar aan banden te leggen, als niet on omstotelijk vast staat dat daar de oorzaak van de ver giftiging moet worden gezocht De Keizer van Japan doet zijn wittebroodsweken over. Hij herrinnert ze zich nog als de dag van gisteren, hoewel het al zestig jaar geleden is. Het keizerlijke echtpaar Hirohito en Nagako, tweeëntachtig en tachtig jaar oud, vierde namelijk gisteren zijn diamanten builoft. Leuk bericht voor de krant, want alle zestig en soms wel zeventig jaar getrouwde paren horen daarin thuis. Wie de Leidse Courant leest kan ook dair over meepraten. i De Leidse Courant wil ik bes! 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 4

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1