Groenteprijzen omhoog In Hessen verliezen Groenen hun onschuld binnen de perkei Winterweer lastig voor bloemenhandel SPRUITENPRIJZEN OP AANTREKKELIJK NIVEAU SAMENWERKING MET SPD PROEFBALLONETJE VOOR BONN Armlastige gemeenten onschuldig CcüLe Courant „WijzerT bemiddel^ tussen ,t overheid t° specialist^ In tegenstelling tot het weer, dat de afgelopen week een zeer wisselvallig karakter had, was de prijsvorming voor alle groentegewassen erg vast. De meeste gewassen liepen zelfs verder in prijs op. Ook in de afgelopen week bleef de concurrentie van de Franse sla beperkt. De aan voer van Belgische sla nam verder af, hierdoor werd het wederom mogelijk om de sterke positie van de laatste weken op de Westduitse markt te handhaven. Het ziet er naar uit dat dit slaseizoen voor het Hollandse produkt een come-back op de West duitse markt gaat worden. Al een aantal jaren werd de Hollandse sla gedeeltelijk verdrongen door het zware Franse produkt. Nu het ge wicht van de Hollandse sla is LICHTPUNTJES BIJ VEILING BLEISWIJK Aan de veiling „De Kring" In Bleiswijk hebben de wijzerklokken plaats moeten maken voor de lichtpuntklokken (lichtjes, ie langs de prijzen glijden en stoppen wanneer een koper op de knop drukt). Links op de foto de oude, rechts de nieuwe klok. toegenomen, is er weer dui delijk sprake van een stuk terugveroveren van de markt. Andere niet weg te cijferen pluspunten zijn de kwaliteit van de sla en de nieuwe verpakking. Een ste vige doos met een fleurig ui terlijk, die stuk presentatie moet ook beslist niet onder schat worden. Uit de import- gegevens van West-Duitsland blijkt dat er in de tweede week van januari 2158 ton sla uit Nederland werd inge voerd. Dit was ruim 600 ton meer als vorig seizoen in de zelfde verslagweek. De aan voer van sla in Frankrijk neemt, wat de beschermende teelt betreft, toe. De aanvoer van vollegronds- sla is het hoogtepunt gepas seerd en neemt in de komen de weken af. Het ziet er ech ter niet naar uit dat er op korte termijn aanvoeren be reikt zullen worden die gelijk zijn aan die van vorig sei zoen. Ook al zou dit wel het geval zijn, dan zal behalve De spruitenprijzen bewegen zich net hele seizoen al op een aantrekkelijk niveau. Als er gekeken wordt naar de periode van 1 juli tot half ja nuari dan komt de midden- prijs uit op 1,11 per kilo. Vorig seizoen, een zeer slecht seizoen, lag de middenprijs in die periode op 57 cent per kilo. In 1981/1982 kwam de mid denprijs uit op 1,02 per kilo. In de afgelopen week nam het aanbod van spruiten af, bij een uitstekende vraag. Het is daarom niet zo moei lijk om te raden wat er met de prijzen gebeurde. Voor de het gewicht ook de kwaliteit goed moeten zijn om de strijd met het Hollandse produkt aan te binden. Een terugblik naar de prijsvorming in het nu lopende seizoen laat zien dat de gemiddelde prijs in de periode van 1 november tot 1 januari uitkomt op 42 cent per krop (vorig seizoen 31 cent en in 1981 was dit 35 cent). De middenprijs in de eerste twee weken van janu ari komt uit op maar liefst 61 cent per krop (vorig seizoen 43 cent en in 1981 was dit 31 cent). In de afgelopen week varieerde de prijs van 37 cent tot 1,23 per krop. De ge middelde prijs lag 30 cent bo ven die van vorig seizoen. De concurrentie kan de komen de week licht groeien. Het aanbod van Hollandse sla lijkt niet veel te veranderen. Ook voor de komende week wordt er op goede prijzen ge rekend, het is niet uitgesloten dat het prijspeil iets daalt. Het aanbod van radijs nam in A-sortering" liep de prijs op naar 1,56 en voor de B-sor- tering naar 1,74 per kilo. Het aanbod neemt verder af en de prijzen blijven hoog. Het aanbod van groene kool werd kleiner, de prijs liep op naar 55 cent per kilo. In de komende week kan de prijs nog wat verder oplopen. Er is op het ogenblik sprake van de afgelopen week verder af, maar bleef wel groter als vo rig seizoen. De vraag naar ra dijs bleef bijzonder sterk. Dit had tot gevolg dat de gemid delde prijs opliep naar 1,37 per bos. Vorig jaar lag ae ge middelde prijs, bij een klei ner aanbod, in dezelfde ver slagweek op 1,20 per bos. Het aanbod lijkt nu niet veel meer te veranderen en er worden voor de komende week eveneens hoge prijzen verwacht. Als gevolg van een verdere inkrimping in de aanvoer van andijvie liep de prijs verder op. Er werd ge middeld 2,95 per kilo be taald. Het aanbod blijft afne men en het ziet er naar uit dat de gemiddelde prijs in de komende week boven de 3 gulden per kilo zal komen te liggen. De komkommerprij- zen hebben het primeurni veau alweer verlaten. Op donderdag 26 januari va rieerde de prijs op Veiling Westland Noord van 1,05 een vrij forse export van wit lof. Dit kwam de prijsvor ming duidelijk ten goede. Voor de sortering I liep de prijs op naar 2,75 per kilo. De sortering II bracht 2,10 per kilo op. Verder oplopen van de prijs wordt zeer on waarschijnlijk geacht. Door een afnemend aanbod van prei wist de prijs zich goed te handhaven, nl. 1,30 per tot 1,87 per stuk. Ook op andere veilingen begint de aanvoer van komkommers weer op gang te komen. De prijs zal geleidelijk iets dalen. Voor spinazie liep de gemid delde prijs op naar 4 per kilo. Een klein gewas als veldsla liep verder in prijs op en wel naar 5 gulden per kilo. De aanvoer van rabar ber neemt toe, de prijs daalde naar 2,39 per kilo. De prijs daling voor dit gewas lijkt in de komende week verder door te zetten. Raapstelen lie pen met een stuiver per bos op, er werd 29 cent per bos betaald. Twee kleine glasge wassen, die nogal oneerbiedig aangeduid worden als „soep", te weten peterselie en selderij brachten zeer hoge prijzen op. Peterselie werd verkocht voor 1,38 per bos en voor selderij liep de prijs zelfs op naar 1,45 per bos. En dan te bedenken dat dit gewas slechts een paar stuivers per bos opbracht. kilo. Deze prijs lijkt ook in de komende week stand te hou den. De sluitkoolsoorten, wit te en rode kool veranderden niet in prijs, ze brachten 74 en 75 cent per kilo op. In de komende week lijkt er niet veel te veranderen. De vraag naar boerenkool nam in de afgelopen week verder toe, de prijs liep op naar 1,55 per kilo. BUITENLAND (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Begint in Hes sen de victorie? Wordt in deze Duitse deelstaat de basis gelegd voor een re gering in Bonn van socia listen en Groenen in 1987? Uitgesloten is het niet, maar de Groenen hebben nog een lange weg te gaan. De Groenen hebben in Hessen besloten om verder te onder handelen met de SPD van mi nister-president Holger Bor- ner. Meedoen aan zijn rege ring willen ze niet. Als de soci alisten bereid zijn een licht groen beleid te voeren, willen de Groenen een SPD-minder- heidsregering gedogen. Groe ne ministers en staatssecreta rissen zijn dus vooralsnog niet te verwachten. Toch betekent het besluit van de Hessense Groenen dat de partij probeert over haar eigen schaduw heen te springen. Voor het eerst wordt namelijk een samenwerking nage streefd met een gevestigde partij. Van de macht hebben de Groenen zich tot nu toe steeds verre gehouden. Macht was en is voor velen in de par tij een vies woord. Macht is datgene wat de gehate geves tigde partijen nastreven. De Groenen, een samenraapsel van ex-communisten, pacifis ten, milieu- beschermers en radicale en voormalige SPD'ers, willen iets anders zijn. Een anti-partijen-partij. Een partij, die demonstraties en akties minstens zo belang rijk vindt als het indienen van amendementen in het parle ment. Verdeelde partij Zo blijft de vraag: Politieke verantwoordelijkheid, ja of nee? Meedoen of niet? On danks alle verdere verschillen valt de partij op dit punt in twee delen uiteen. De funda- mentelen, zuiver in de leer, vinden dat de Groenen hun doelstellingen te zeer verwate ren in een samenwerking met de socialisten. De SPD, zo vre zen ze, is het er alleen maar om te doen Groene onderwer pen over te nemen en de partij de wind uit de zeilen te ne men. De fundamentelen vre zen in de liefdevolle omar ming van de SPD doodgedrukt te worden. De pragmatici zijn van het te gendeel overtuigd. Zij menen dat de partij niet elke verant woordelijkheid kan blijven ontlopen. „Wij willen graag een zuurdesem zijn", zei de Hessense Groene en hoofdon derhandelaar met de SPD Karl Kerschgens, „maar wat hebben we aan een zuurdesem die in de ijskast blijft staan?" Dat vindt ook Joschka Fi scher, Groen parlementslid in Bonn. Fischer, die met Petra Kelly en Otto Schily tot de be kwaamste volksvertegenwoor digers van de jonge partij be hoort, gelooft dat de Groenen geen andere keus hebben dan hun onschuld te verliezen. „De Groenen concurreren lande lijk met een SPD, die zich in de oppositie wil profileren", aldus Fischer in Die Zeit. „Wil de SPD weer aan de macht komen, dan moet de partij al les doen om nieuwe sociale be wegingen op te nemen. Onze basis dus. De Groenen kunnen dat alleen overleven als ze groeien. Maar ze zullen niet groeien als ze alleen maar in het parlement preken dat het vijf voor twaalf is, zonder iets te doen om de klok tegen te houden". En Otto Schily: „De fundamentalisten bij ons moe ten zeggen in hoeveel tijd en op welke wijze ze de proble men op willen lossen". Winnende hand De pragmatici lijken aan de winnende hand bij De Groe nen. Dat het zover is gekomen ligt voor een belangrijk deel aan de SPD. De socialisten zijn voor de Groenen een stuk ac ceptabeler geworden, nu ze zich gekeerd hebben tegen de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse kernwapens in de Bondsrepubliek. Ex-kanselier Helmut Schmidt is bij de SPD vrijwel van het toneel verdwe nen. De nuchtere manager Schmidt, voor De Groenen het prototype van de gehate tech nocraat, heeft plaatsgemaakt voor de vaderfiguur Willy Brandt. Toen Brandt in 1974 na het Guillaume-schandaal af moest treden als kanselier leek zijn rol uitgespeeld. Tien jaar later en 70 jaar oud wijst Brandt als partijvoorzitter de SPD opnieuw de weg. Ditmaal in de richting van wat hij noemt „een meerderheid links van de christen- democraten". Een bondgenootschap dus van socialisten en Groenen. Met zijn toespraak bij de grote vredesdemonstratie van het vorige najaar heeft Brandt het ijs definitief gebroken. Toch moet ook de SPD zeer voor zichtig manoeuvreren. Een aanzienlijk deel van de tradi tionele achterban (arbeiders, vakbonden) moet niet veel hebben van de nogal chaotisch opererende Groenen. SPD-strategen beseffen maar al te goed dat de angstvisioe nen van een rood-groen ver bond, zoals die regelmatig door de christen-democraten wor den opgeroepen, hun uitwer king niet missen. Juist ook om die reden volgt het SPD-hoofdkwartier in Bonn met argusogen wat er in Hes sen gebeurt. Als SPD en Groe- LAND EN TUINBOUW LEIDEN/NIJMEGEN De zogenaamde artikel-12 ge meenten blijken over het alge meen geen schuld te hebben aan hun slechte financiële si tuatie. Dit concludeert mr. A.J.E. Havermans, de burge meester van Doetichem in een proefschrift waarop hij 3 fe bruari zal promoveren aan de Nijmeegse Universiteit. Geheim rapport bevestigt schuld KLM bij ramp Uiver SCHIPHOL Het veronge lukken van de DC2 de Uiver op 20 december 1934 in Syrië is voor een belangrijk deel te wijten aan onvoorzichtigheid van de toenmalige KLM-lei- ding. Nadat wij dat eerder al in deze krant hadden gemeld, wordt dat bevestigd door een nooit eerder gepubliceerd rap- De bloemenhandel vreest de winter. Als de vorst toeslaat én aanhoudt in de komende maanden, dan kan dat voor de bloe menverkoop nadelige gevolgen hebben. Vooral het transport krijgt dan te kampen met moeilijkheden. Door de winterse ongemakken zal de prijs van de snijbloemen dalen. De afgelo pen week viel de winterschade gelukkig erg mee omdat de vorst nog niet doorzette. De totale omzet van de bloemenveiling Westland was afgelo pen week gelijk aan die van vorig jaar, namelijk 16,3 miljoen gulden. De aanvoer was 29,2 miljoen bos of stuks, twee mil joen meer dan vorig jaar. Toen werden er 27,6 miljoen bloe men aangevoerd. Vrijwel alle snijbloemen hadden een lage middenprijs. De gemiddelde prijzen van de belangrijkste produkten (tussen haakjes die van vorig jaar): chrysanten tros jc 86 (89); freesia 28 (34); gerberia 99 (67); grote rozen 73 (75); kleine rozen 46 (53) en de tulpen 23 (24). Vorig jaar was er een zachte winter waardoor de bloemen markt er wat beter uitzag. Het weerbeeld, waar de bloemen- sector erg afhankelijk van is, kan van jaar tot jaar erg ver schillen waardoor de prijzen worden beïnvloed. Een koele zo mer en een zachte winter zijn ideaal voor deze fleurige pro dukten nen in deze deelstaat redelijk met elkaar overweg blijken te kunnen, kan het experiment een vervolg krijgen in Bonn. - Crisis na crisis Maar zover is het nog lang niet. Het is zelfs niet uitgeslo ten dat de Groenen straks ge heel van het toneel verdwe nen zijn. Het gemêleerde ge zelschap heeft zoveel met zich zelf te stellen, dat het soms lijkt alsof de Groenen bezig zijn met een lang volgehouden zelfmoord. Hun werkwijze is inspannend en tijdrovend. Iedereen praat over alles mee. De fracties in Bonn sukkelt van de ene crisis naar de andere. Onlangs heeft de ex-generaal Gert Bastian, een prominent lid van de frac tie, gedreigd met opstappen. „Tolerantie en menselijkheid hebben plaats gemaakt voor machtsstrijd en intrige", schreef de generaal aan zijn collega's. Hij laakte vooral de „bureau-gemeenschap" van de Groenen in Bonn. Daarin wer ken de parlementariërs samen met de Groene medewerkers die hen halverwege de rit in het parlement opvolgen. Een dergelijke constructie is uiter mate geschikt om onderlinge haat en nijd in de hand te werken. Bastian heeft ge dreigd over enkele weken de De plaats In de Bondsdag van Willy Brandt (tweede van links) en Petra Kelly (tweede van rechts) lijkt symbolisch voor de ver bondenheid van de oud bondskanselier met de pragmatici onder de Groe nen. partij te verlaten en verder als onafhankelijke afgevaardigde in de Bondsdag te blijven, als de bakens niet snel worden verzet. De Groenen zijn doodsbe nauwd voor een uittreden van Bastian. Dan houden ze name lijk nog maar 26 parlementa riërs over. Bij minder dan 25 verliezen ze de status van frac tie. Nieuwe problemen dreigen volgend jaar als de parlemen tariërs en hun medewerkers stuivertje moeten wisselen. Het „rotatie-principe" is in middels zeer omstreden bin nen de partij. Als de fractie parlementariërs als Schily, Fi scher en ook Petra Kelly kwijtraakt, is het schip geheel stuurloos. Want het zijn met name deze drie, die er voor zorgen dat ondanks alle chaos en verwarring, vaak toch nog bewonderenswaardige parle mentaire arbeid wordt ver richt. VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PA(J - Geschiedenis van het tuinie Niemand staat er veel bij stil, maar tuinieren is een vanl ste vormen van tijdverdrijf. Een hobby die door de eeuw ]t nauwelijks veranderd is. Er zijn wat zaken bijgekomefrN kunstmest en insectenbestrijdingsmiddelen. We hebben ge leerd over erfelijkheid en kunnen nu dus rassen kwekenÖfM stand zijn tegen vroeger veel voorkomende ziekten. n Maar het principe van het tuinieren is ongewijzigd gebl ft 5000 jaar lang. Het begint met de grondbewerking waa zaaigoed aan de aarde wordt toevertrouwd. Vanaf dat i m zijn we voor een heel groot deel overgeleverd aan het sp krachten van de natuur. Is er voldoende vocht en war ons keurig schoon gehouden bedje met zaad tot volle wa brengen? Gezaghebbend De Engelse auteur Anthony Huxley heeft de geschiede het tuinieren als onderwerp genomen voor een prachti vóerd boek „Tuinieren door de eeuwen heen". Het is hi 7 gezaghebbende verslag van de geschiedenis van het tu Compleet met het opsporen van de ontwikkeling van mt technieken, wetenschappen en hulpmiddelen van de pri te werktuigen en modernste onkruidverdelgers. Daarnaast worden de ontwikkelingen van tuinbedden, gazons, heggen en hekken, de verschillende technieken zaaien, ongedierte te bestrijden, te planten, te begietefl/. voeden, te leiden, te snoeien, te prikken en te bescher Q 'schreven. Kleurrijk en begeleid van meer dan duizend ÜeS" fte' 'ini Doorwrocht boek F' Huxley is een van de beste deskundigen op het gebied ss' tuinbouw en plantkunde die we kennen. Jarenlang sclff voor het bekende Engelse weekblad Amateur-Gardenin van hij later de hoofdredacteur werd. Daarnaast werkte aan meer dan dertig boeken op het gebied van tuinbouv kunde en aardrijkskunde. Verder is hij nog medewerker tijdschrift Country Life. Het boek zit doorwrocht in elkaar en de lezer zoekt bij vergeefs naar historische achtergronden van bepaalde nu kelingen. Een aardig voorbeeld daarvan wordt gegeve |/n, hoofdstuk dat gaat over ongedierte en ziekten. Huxley ng «n f i terug tot de sprinkhanenplaag die beschreven wordt ir „Het dekte de gehele oppervlakte van het land, zodat Maar ook minder bekende zaken heeft Huxley in zijn genomen. Zo vertelt hij dat de Grieken al wisten dat de te roest in graankorrels bestreden kon worden door het met zwavelpoeder te bestuiven. Natuurlijk zijn er ook v den die berusten op bijgeloof in plaats van kennis en in de klassieke oudheid meende men een goed middel rupsenplaag te hebben door een jong meisje dat voor menstrueerde drie keer om de belaagde plantenbedden I „opdat de rupsen onmiddellijk neervielen en stierven". fat Vreemde methoden Ook Noordamerikaanse Indianen hielden er vreemde m *0 op na om de gezondheid van het gewas te waarborgen. Ii stammen werden de vrouwen, die overdag het veld bev 0*i als afschrikking voor insecten gebruikt. Bij volle maan l die vrouwen zich helemaal uit en liepen dan langs de ak kleren die ze die dag op het veld gedragen hadden slei achter zich aan en ze beschreven rond de akker een ikds, cirkel, waarin geen larve kon binnendringen, dachten di nen. nfc Men hoeft echter niet alles te geloven om de voorbeek $fa aardig te vinden. Daarom is het werk van Huxley voor liefhebber een kostelijke aanwinst. Het is uitgegev jg_ Waanders en kost rond de zeventig gulden. De tulpenprijs week niet veel af van die van vorig jaar. Een artikel-12 gemeente is.een gemeente die structureel zo veel geld te kort komt, dat het rijk aanvullende bijdrage ver leent. Het gevolg is dat derge lijke gemeenten zoals Lei den onder curatele van het rijk komen te staan. Volgens Havermans zijn de gemeenten die onder curatele van het rijk zijn gesteld in de problemen geraakt door het systeem, dat bij het verdelen van de gelden wordt gevolgd door het rijk. Havermans doet een aantal aanbevelingen om in die situa tie verandering te brengen. Dit moet er toe leiden dat ge meenten hun financiële zelf standigheid kunnen behouden. port over het vooronderzoek naar de ramp. De commissie van onderzoek kwam destijds tot de conclusie, dat de KLM te grote risico's had genomen. Ondermeer was het meene men van passagiers niet ver antwoord geweest. Deze gege vens zijn door de KLM beves tigd, nadat het rapport giste ren door het dagblad Het Vrije Volk was gepubliceerd. Bij de ramp kwamen alle inzittenden - vier bemanningsleden en drie passagiers - om het leven. Gezagvoerder Wim Beekman trof volgens het rapport geen blaam. UTRECHT De Lalt: Specialisten Vereniging heeft gisteravond op u denvergadering in I waarop ruim duizendi listen aanwezig wareipl ten een commissie vi, wijze mannen in te scr omdat de LSV het noj- niet eens kan wordenr overheid. Daarbij g» over een „totaalpakW^ de LSV dat zowel dL» mens als de werktijdei' werkgelegenheid voo^ specialisten omvat. j Over dat „pakket" woiP ren onderhandeld. Der- listen hebben zich bert klaard, inkomens die b] door de overheid vasttj norm (ongeveer twee» jaar) uitgaan, tot die nf rug te brengen als daa^1 over staat dat ook hun! zeer lange werktijden maal" worden, zodat G werkgelegenheid ontsta aankomende specialist^' Dit doel kan volgens worden bereikt door „i' de" tarieven: specialist^ boven het norminkoni gaan, krijgen dan als j doen, daarvoor minir taald. De LSV vindt j I betere oplossing dan aljll tariefsverlagingen perf lisme, omdat daardojg specialisten die onder F. middelde norminkomei zouden worden getroffj t Nieuwe expositifc in Pulchri Studil DEN HAAG Tot J. februari is in Pulchrt!: een expositie te zien vpï kunstenaars die op heih van de kinetika werfca zijn combinaties te z^r kunst en techniek. Dl santen zijn Hank Gossr van der Horst, Willenf0 Aad van Reeuwijk, Rai 1 man, Albert in 't Henk de Vroom. ;d Voorts is in Pulchri to zien van Marcel Mae expositie omvat vier j nenten: modulaties vai-^ structuren, bladen en L_ voor Lies, het boeket Bn men van Ingrid. 0

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16