DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. Reisboeken zijn bron van informatie en voorpret Onoplosbare levensconflicten in „De tandeloze tijd Levende stillevens in „.Invisible forces Bemoedigend boekje van majoor Bosshardt De vader telt ook mee Obsederende „middeleeuwse detective Onze „goede'" koning Lodewijk Napoleon BOEKEN £cidóe@oincuit VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PAGINA „Vietnam, deIc toekomst van>e een volk" jsi Sinds in april 1975 een eiirn kwam aan de oorlog in \f nam, is over dit deel vanp1"3 wereld een diepe stilte ge\jer len, althans waar het de atwe dacht in de westerse mediape treft. De exodus van de bctkt vluchtelingen trok nog evjsti de aandacht. Maar echte Iwi langstelling voor de w» waarop een land, dat toen] ti nog oorlog was jarenlang w nieuws beheerste, probeerthc verwoestingen van die laiw strijd te boven te komen; for aandacht was en is er niet.) Dat betekent echter niet datp— in Nederland niemand mee die zich druk maakt over toekomst van Vietnam, altijd zijn enkele duizeni mensen lid van het nu vijft jaar bestaande Medisch Con Nederland-Vietnam. Ter g( genheid van dat jubileum onlangs een boek gepublice met als titel „Vietnam, de t komst van een volk". Bij lezing blijkt dat het b twee, eigenlijk drie, verse lende gezichten heeft. Eyq zijds heeft het wat weg een gedenkboek dat vooral teressant is voor leden en nateurs van het comité. blad, dat tegenstanders van], wel het comité als het hui< bewind in Vietnam in oordeel zal sterken. Anderzijds vertelt het b< dank zij de medewerking cl deskundige journalisten n wetenschappers, hoe Vietin( na 1975 de problemen te li gegaan, of er resultaten geboekt en hoe het Vieti van de jaren tachtig er uit Bovendien geeft het boek geheel een beeld van een i rige periode in de geschil nis. Van de opkomst van j Vietnam-beweging in '66 via „Johnson-moordenaar" oorlog, de ontbladeringsmidW len en de ontluistering oveer! Vietnamese bezetting GROOT ROMANPROJECT VAN A. F. TH. VAN DER HEIJDEN Van de schrijver Patrizio Ca- naponi, die zo opmerkelijk de buteerde met „Een gondel in de Herengracht" hebben we niets meer gehoord sinds zijn tweede boek, dat een jaar of vijf geleden verscheen, „De draaideur". Hij is nu terug met een ambitieus project, dat uit vier samenhangende boeken gaat bestaan, die geschreven worden onder een nieuwe au teursnaam: A. F. Th. van der Heijden. Een naamswijziging die niet zonder reden is. De auteur beschouwt Canaponi, zijn vroeger alter ego, werke lijk als iemand anders. „De tandeloze tijd" is de ver zameltitel van vier romans, die aangekondigd worden als een trilogie. Dit is mogelijk omdat het eerste deel van de serie een proloog is, de drie zeer uitvoerige romans die daarop volgen, vormen na tuurlijk de hoofdmoot. Van dit geheel is nu de proloog ver schenen, die de titel „De slag om de Blauwbrug" heeft en van de eigenlijke trilogie is het eerste deel er: „Vallende ou ders". Deel twee en drie van „De tandeloze tijd" zijn in voorbe reiding, de titels zijn: „De ge varendriehoek" en „Sneeuw nacht in september". Centrale figuur in deze boeken is Albert, de ik van het ver haal. In de proloog maken we hem mee in de nacht vooraf gaande aan 30 april 1980, de dag van de kroning, de ver jaardag van „de oude konin gin", die tot in lengte van da gen koninginnedag zal blijven, tevens de verjaardag van Al- bert, die dertig zal worden. In die nacht loopt hij door Am sterdam, waar hij getuige is van allerlei voorbereidingen die getroffen worden voor de komende feestelijkheden en de te verwachten rellen. Er gebeurt niet veel met Albert, tijdens de koninginnedag zal hij ooggetuige zijn van de slag op de Blauwbrug, waar een grote groep demonstranten die zich richting Dam wil bege ven, wordt opgewacht door de Mobiele Eenheid. Deze voorvallen op die dag en die plaats zijn de basis voor een reeks van associaties aan andere momenten, herinnerin gen, gedachtensprongen van Albert, waardoor de lezer heel wat te weten komt van zijn le ven. Maar het blijft een pro loog, er zal ongetwijfeld veel meer komen, in de drie boe ken die hierop volgen. „Vallende ouders' beschrijft Albert een paar jaar eerder, wanneer hij in Nijmegen een studie menswetenschappen doet, althans, waar hij als een student in die richting inge schreven staat. Hij woont in een mooi huis aan de rand van de stad, richting Berg en Dal, zodat zijn tochten naar het centrum tevens afdalingen zijn, die symbolische betekenis krijgen, zoals de reis naar huis een plechtige opklimming is. Dergelijke details hebben nog al wat betekenis, Van der Heijden put zich bovendien uit in het lokaliseren van de ge beurtenissen, door straatna men te noemen, beschrijvin gen te geven van de gebou wen, bomen, kunstwerken, wat al niet. Albert verdrijft zijn tijd, meestal in gezelschap van huisgenoot Thjum, al een vriend uit Albert's kinderjaren in Geldrop. Er schijnen geen grenzen te zijn, Albert is 26 jaar oud of daaromtrent in deze episode en leeft er onge-' hinderd door idealen, moraal, geboden, op los. Er is één ern stige beperking aan zijn harts tochtelijk zoeken naar vreugde en genot: Albert is impotent, hetgeen zijn relaties en zijn ge voel over zichzelf en anderen danig beïnvloedt. Drank, vrienden, vriendinnen, rumoerige nachten, reizen, dat zijn de dingen die het leven van Albert vullen. Hij assis teert Thjum als die in het Ca- nisiuscollege binnendringt om daar in een reliekschrijn opge borgen sloffen van de patroon heilige van deze vermaarde onderwijsinstelling te stelen. Later zal Thjum die sloffen van de H. Canisius zelf dra gen. Het is een wraakaktie, een afrekening met de mach ten die zijn jeugd stuk ge maakt hebben. Hoewel Albert uit Nijmegen weg wil, naar Amsterdam, waar hij alles van verwacht, is hij eigenlijk op zoek naar iets wat zich in tegenovergestelde richting bevindt. Hoe moet hij afrekenen met zijn jeugd, zijn ouders, de gebeurtenissen in zijn vroege leven, die hem maakten tot het ongelukkige mens dat hij nu is, die oorzaak zijn van zijn sexuele onvermo gen. Bovendien weigert Albert te erkennen dat de tijd zijn spo ren nalaat, de tijd moet voor hem tandeloos zijn, hij wil niet leven in een situatie die tel kens wijzigt zonder dat hij daarop invloed heeft. Dat is dus leven in volledige tegenstrijdigheid. „Vallende ouders" geeft dat gevoel van onoplosbare levensconflicten en wanhopig vechten om er toch maar iets van te begrijpen A.F.TH, van der Heijden op indringende en meeslepen de manier weer. Dat de verteller over het mo dieuze in-crowdwereldje van Amsterdam, die zich Canaponi noemde, een heel ander is dan deze zoeker A. F. Th. van der Heijden, wordt bij kennisma king met de eerste delen van dit grote project, heel duide lijk. Van de volgende boeken mag je dus wel wat verwach ten. JAN VERSTAPPEN A. F. Th. van der Heijden: „De tandeloze tijd": „De slag om de Blauwbrug" pro loog 22,50) en „Vallende ouders" - deel 1 39,-, na 1 maart a.s. 45,-). Uitgaven van Querido. Opvallend veel fotografen die den zich veelal in een imagi- op hoog artistiek niveau wer- naire wereld die doet denken ken blijken een voorkeur te aan het magisch realisme van hebben voor zwart-wit foto- de schilder Carel Willink, grafie. De keus voor dit soort Op een aantal foto's iri het fotografie lijkt, ondanks de be perking die zwart-wit fotogra fie heeft, bepaald door de ex- firessieve kracht en het specia- toevoeging van deze draden e contrast van zwart-wit fo- werkt als een vervreemdend to's, die in kleur nauwelijks element met een sterk symbo- boek werden draden gebruikt waarmee de modellen bijvoor beeld werden omwikkeld. De lische werking. Op weer andere foto's werden de technische mogelijkheden zijn te benaderen. Twee Amsterdamse fotogra- fen, die zich in de zwart-wit van camera en toebehoren ge- fotografie op een geheel eigen bruikt om tot. een bepaalde spanning in de uitbeelding te komen Dit komt tot uitdruk king in foto's waarin bewe- gingsonscherpte overgaat in verstilde scnerpte of daar waar het gebruik van een roodfilter leidt tot een maan- landschap-achtig effect. Het getoonde werk van Diana Blok en Marlo Broekmans, die Hun werk is het best te om- voornamelijk zelf model ston- schrijven als "levende stille- den voor hun foto's, kenmerkt vens De, meest naakte, jonge zich door een bijzonder fraaie lichtval, mooie composities en een perfecte afwerking. De 68 op w wijze manifesteren zijn Diana spanning in de uitbeelding te Blok en Marlo Broekmans. 1 4 4-4 ":4j u Beide fotografen hebben al een respectabel aantal ten toonstellingen in galeries en musea (onder meer Photokina in Keulen en Centre Pompi dou in Parijs) op hun naam staan. foto's zijn weliswaar op niet ai een intrigerend beeld van het Diana Blok en Marlo Broek- te groot formaat afgedrukt werk van twee hedendaagse Bij ons thuis kwam vroeger nog wel eens een dominee met wie je kon lachen. Het was een man met uitgesproken ideeën over geloven, maar ook een sceptisch man. Hij had het niet zo op mensen die gisteren nog in polonaise door het dorpsca fé trokken en vandaag een en keltje Jeruzalem kochten om dat ze het licht hadden gezien. Op die types de Gerts en Hermiens avant la lettre zal ik maar zeggen zat hij zon dags in zijn kerk bepaald niet te wachten. „Ja, geloven, dat lijkt me wel leuk, ik denk dat ik dat morgen maar eens ga doen", zei hij dan. „Alsof je over voetballen praat!". Wat hij daar toen precies mee be doelde, ontging me, want ik vond voetballen juist geweldig. Maar dat het iets dieps moest zijn kon niet missen, want daar zijn dominees voor. Ik moest aan de goede man denken, toen de zogenaamde bemoedigingsreeks mij onder ogen kwam. Het zijn, tot nu (16.5 X 11.5 cm) maar geven mede door de goede lay-out HANS SCHNEIDER 34,50. mans: Invisible forces; uit- toe> vier kleine en dunne gave Bert Bakker; prijs boekjes waarin steeds andere Zelfs in zeer recente babyboe ken is de rol van de vader bij zwangerschap, bevalling en opvoeding van zijn kind volle dig ondergeschikt. In de laat ste bladzijden komt hij meestal „DE NAAM VAN DE ROOS' Een merkwaardig boek met een "buitenissig lijkende in houd is in vele landen op het ogenblik een bestseller. Het heet „De naam van de roos" en is geschreven door Umber- to Eco, een Italiaanse hoogle- mand die er toevallig ook nog bijhoort. Zo is het in wekelijk- heid natuurlijk al lang niet meer. Maatschappelijke veran deringen lijken echter niet te bestaan in genoemde werk jes en des te verheugender is net, dat er kortgeleden twee boeken zijn uitgegeven waarin met een slechte traditie is ge broken. „Eiën beetje zwanger" gaat zelfs volledig over de vader (de ondertitel is ook: handboek voor vaders) en „Becht's Baby boek" is één van de weinige handleidingen die de geest van deze tijd ademt Veel meer overeenkomsten zijn er nau- vtll BfcV, .c.,00 0 welijks, want waar het eerste eeuwenlang onvindbaar was nis van de donkere middeleeu- veel emoties bevat, is het maar tenslotte werd terugge- JJJ vonden door de (zogenaamde) schrijver van het boek, ene Adson, een religieuze broeder pelijke feiten kan mengen mét lijk Engels (geschreven door die zijn verhaal echter weer overleveringen, sagen en le- Miriam jStoppard) en vertaald vertelt als een herinnering aan genden zonder als weten- zijn jeugdtijd toen hij nog no vice was. Een verhaal in een verhaal in een verhaal dus ei genlijk. Dat geeft Eco de gele genheid tot een archaïsch taai- wordt gepleit de baby de kans gebruik en tot een visie op de hoofdfiguur te geven zich aan te passen in tweede een veelal zakelijke beschrijving. Het Babyboek is oorspronke- raar die bij ingewijden al lang bekend is als schrijver van vele essays over kunst en over de esthetica in de middeleeu wen. Hij heeft zijn enorme leennis nu op een verbazing wekkende wijze „gerang schikt" in een enorme pil van 530 bladzijden, waarbij hij op een originele manier de aan trekkelijkheden van de speur dersroman verenigt met die van populaire wetenschap. Het boek behelst zogenaamd een zeer oud manuscript, dat geloofsbeleving en geschiede nis van de donkere middeleeu wen gezien door de ogen van een nog niet geheel volgroeide verteller zodat hij wetenschap- broeder William van Basker- Wie er de tijd voor neemt ville (een duidelijk verwijzing al is het boek een bestseller, naar Sherlock Holmes), een het leest bepaald niet zo mak- T ex-inquisiteur die in 1327 naar kelijk als een Robbins - haar eentje het Leger des Heils, bekende gelovigen proberen een positieve bijdrage aan de samenleving te leveren. De eerste twee vergeten we even, maar voor het derde nummer werden Gert en Hermien aan gezocht en voor het vierde boekje majoor Bosshardt. Hoe verzin je het. Het typeert ma joor Bosshardt wie kent naar niet dat ze niet voor de eer bedankte in dezelfde rij te worden geplaatst als het gospelende prodent-duo. De vrouw die misschien wel in voor u". In de korte notities belijdt ze haar geloof, dat ze haar hele leven heeft omgezet in haar ontmoetingen met mensen. Uiteraard is het een boekje vol hoop, maar zonder het we-zijn-zo-blij-blij-blij- toontje. Daarvoor staat deze vrouw te veel in het gewone leven, dat ze bewust heeft op gezocht en waar ze haar geloof heeft kunnen toetsen. Veel in de binnenstad van Amsterdam en dan vooral in de rosse buurt. Misschien is haar grote verdienste wel dat ze altijd heeft geweigerd een salon-ge lovige te worden en door haar optreden het geloof wat voor soort dat is doet er niet toe ook bij sceptici het voordeel van de twijfel heeft gegeven. Wat toch zeker in deze tijd van steeds grotere argwaan tegenover het geloof, geen geringe prestatie is. Al die elementen zijn terug te vinden in „Post voor u". Ka rakteristiek is daarin deze zin: „Telkens weer, ook in het hart van Amsterdam, is daar het wonder, dat je mag zien dat God ook in het duister van het leven naar de mens omziet en met die mens, met ieder mens, bezig is". Wat zou onze domi nee destiids haar graag in de kerk hebben gehad. DICK HOFLAND Majoor A.M. Bosshardt: Post voor u; uitgave Mingus BV; prijs: 12,50 een beroemde, rijke abdij in wordt steeds meer geobse- het noorden van Italië wordt deerd door de symboliek en de gestuurd om als afgezant van taal der tekens die Eco (per de keizer een verzoeningstref- slot hoogleraar semiotiek in fen voor te bereiden tussen Bologna) in zijn groots opge- franciscanen (die toentertijd zette roman verwerkt en die van ketterij werden verdacht) licht leidt tot de conclusie dat en afgevaardigden van de paus achter deze middeleeuwse ge- (die een weinig verheffend le- schiedenis de huidige historie ven voerde en bovendien schuil gaat. Wie zover komt werd geconfronteerd met een wordt niet meer zozeer in be- tegenpaus). Broeder William slag genomen door het „wie is wordt vergezeld door de eer- de dader" dan wel door de der genoemde novice met de boeiende beschrijvingen van naam Adson (Holmes' helper de donkere middeleeuwen, heette Watson!) en ze staan in die, al ligt het op een ander de abdij al spoedig voor het vlak, nu en dan doen denken raadsel van enkele moorden aan Tollriens „In de ban van op abdijbroeders. Zij storten de ring". beroemd heeft gemaakt, of in' elk geval geliefd, ziet immers overal het positieve van in. Maar schrijnend blijft het. Majoor Bosshardt neeft voor haar boekje de briefvorm ge kozen, omdat ze brieven zeer belangrijk vindt. Dat levert stukjes op van meestal net an derhalve pagina, tezamen ge bracht onder de titel „Post Majoor Bosshardt door Joke en Peter Fiedeldij Dop (die op dit terrein wel een naam hebben op te houden), wat slechts zelden storend is. Opmerkelijk is dat ervoor schapper scheef te gaan. Deze vondst heeft hij nog aan trekkelijker gemaakt door de twee hoofdpersonen misdaad- speurders te laten zijn. De Engelse dat gevonden wordt in de boekerij van het grote klooster die gebouwd is als een bijna Ondoordringbaar laby rinth. Geheimzinnige vergif ten, bijgeloof, oude manuscrip ten, menselijke haatgevoelens, kloosterontucht, gevolgen van geloofsstrijd dit alles vor men de ingrediënten voor een apocalyptische week van ver schrikkingen. De vertalers verdienen een compliment voor liet zware werk dat ze op bewonderens waardige manier hebben ver richt. JAN LOUWEN Umberto Eco: „De naam van de roos"; vertaling Jenny Tuin en Pietha de Voogd; uitgeverij Bert Bakker Am sterdam; prijs 39,50. het gezin en niet alles te ver anderen omdat er een baby is bijgekomen. En specifiek over Koning Lodewijk Napoleon, vaders: Er zijn steeds minder die ons land bestuurde van vaders feitelijke vreemden 1806 tot 1810, werd tegen zijn voor hun kinderen, die alle zin door z'n broer Napoleon leuke momenten mislopen en van Frankrijk op de Neder landse troon gezet, maar toen hij er eenmaal zat heeft hij ge tracht een goed koning te zijn die de Nederlandse belangen nauwlettend in het oog hield. Dat bracht hem dan ook om de haverklap in conflict met Na poleon in Parijs en tenslotte kwam er zelfs een verwijde ring die tot de dood zou blij ven. Lodewijk, aanzienlijk jonger dan ziin grote broer, was aan vankelijk een knappe, levens- nauwelijks in de gaten hebben hoe hun nageslacht opgroeit. Ook rekent het boek af met de mythe dat de band tussen moeder en kind uniek is. En verder wordt er vanaf de ge boorte tot en met het derde le vensjaar een bijna oneindige hoeveelheid aan informatie en tips geboden die elke (beetje moderne) ouder iedere dag weer met veel plezier zal op slaan. Anders is dat met „Een beetje zwanger". Ook daarin wel veel wetenswaardigheden, speciaal gericht dus op de va der, maar hier komen veel meer persoonlijke ervaringen naar voren. Dat levert soms aangrijpende miniatuurtjes op» omdat het boek de mogelijk vervelende kanten niet uit de weg gaat. Zoals de vader die vertelt hoe hij met het kist je op schoot in een taxi zijn doodgeboren kindje heeft be- raven. Of de vader die in het egin alleen maar negatieve gevoelens voor zijn zoon kon opbrengen. Maar het blijft een boek waarin de liefde voor het. kind voorop staat. DICK HOFLAND Arend van Dam: Een beetje zwanger; handboek voor va ders; uitgave Bert Bakker; Rrijs 24,50. [iriam Stoppard: Becht's Babyboek; uitgave Becht; prijs 39.50 (gebonden). lustige jongeman, maar later Gouvernement de la Hollande, werd hij nogal zwaarmoedig waarin hij nauwkeurig heeft beschreven wat hij voor ons land heeft gedaan en hoe hij steeds weer probeerde om te ontkomen aan allerlei voor Nederland ongunstige bepalin gen die vanuit Parijs werden opgelegd. Voor Napoleon was Nederland mede door zijn lichamelijk lij den (reuma, een beetje kreupel als gevolg vermoedelijk van een opgelopen geslachtsziekte) en het op de klippen gelopen huwelijk met Hortense, die dan ook maar vrij korte tijd in Holland bleef. Lodewijk heeft (als enig staatshoofd van Ne derland) zijn „memoires" ge schreven, de Documents Histo- riques et Reflections sur le digheid van Holland te behou- uittreksel van uit te geven, be den. Al moet men aannemen werkt door Wim Zaal. Deze dat Lodewijk Napoleon zich- voegde er allerlei teksten uit zelf in het allergunstigste dag- die zelfde tijd aan toe van an- licht heeft gesteld, het lijdt dere personen voor zover deze toch geen twijfel dat hij veel betrekking hebben op de ge- voor ons land heeft gedaan en schiedenis van Lodewijk Na- met de beste voornemens was poleon. Daardoor ontstond een bezield. aardige, niet onharmonieuze Sinds 1820 zijn z'n „historische lappendeken, een panorama documenten en overpeinzin- op een tijdsbestek dat boeiend slechts een aanhangsel van het gen over Holland" nooit her- genoeg is om er kennis van te Franse rijk, zijn broer heeft al- drukt en het is een goede ge- nemen. les geprobeerd om de zelfstan- dachte geweest om er nu een Wim Zaal heeft er trouwens duidelijk voor gezorgd dat een en ander de lezer niet vlug verveelt door de krenten uit de pap zorgvuldig te selecte ren. Toen Lodewijk Napoleon, reeds lang koning-af, op 67-ja- rige leeftijd overleed, liet hij een deel van zijn bezittingen na aan de behoeftigen in Ne derland waaraan hij zich zeer gehecht had. JAN LOUWEN Gedenkschriften van Lode wijk Napoleon, koning van Holland. Bewerkt door Wim Zaal. Uitg. Arbeiderspers (reeks Privé domein), Ara sterdam. Prijs 38,50. Cambodja tot de zorgen o^( de situatie vandaag. Zeer behartenswaardig is artikel van prof. G. van B" them van den Bergh over „dommekracht van de ide^ gie" in de discussie over V nam. Hij schrijft dat in?r kwestie-Vietnam „nieinl1.0' helemaal gelijk kon en hebben". En daar kuif1" voor- en tegenstanders j00 mee doen. JQS TIMM£€ Vietnam, de toekomst een volk; uitgave Mar Pers, Groningen; pi-pi ƒ28,50. be Leen Valkenier^ als detective- schrijver minder geslaagi In de voorbije jaren Leen Valkenier al schrijf van de Fabeltjeskrant, inl nationale roem vergaard. I vreesd moet worden dat ster als schrijver van misdi romans niet zo hoog zal rij „De Sekte", zoals zijn ee werkje in dit genre heet, is niet zo boeiend verhaal da' maar dat geldt voor zo boeken zijn prijs van nj dan twintig gulden zeker waard is „De Breinaaldmoorden" Hellinga sr., waarin opni een belangrijke rol is we legd voor de wat eigenaar huisarts Joris Joris uit plaatsje Bokhoven, staat een aanmerkelijk hoger veau. Het is opnieuw een j tig weglezend boek dat de dacht van de lezer tot het de toe vasthoudt. Nog intrigerender is Bertj der Veers debuut-misdaad man „Zwart Film": de E venissen van tv-journjTi Martin Mellema, die geoj deerd wordt door een o krantefoto van een op!, eerste gezicht gelukkig^ loop van een vliegtuigkajA Zijn speurtocht naar de v kelijke gebeurtenissen tijA die kaping leiden uiteinda tijdens een rechstreekse tvl i zending, tot een schokkr ontmaskering. JOS TIMMI Leen Valkenier De Sal Uitgeverij: Loeb, AmJ dam. Prijs: ƒ22,50. Hellinga sr.: De Breina! moorden. Uitgeverij Dl Amsterdam. Prijs: 22,5tc Bert van der Veer: Z\( Film. Uitgeverij: Bru Utrecht. Prijs: 19,90. Reisboeken zijn een bron van informatie en voorpret voor de vakantieganger die zich goed wil voorbereiden. Hieronder een keuze uit het grote assorti ment. Vogezen-Elzas Reizigers naar de Vogezen-El zas kunnen postuum eer be wijzen aan de oud-leraar Jo Dominicus, schrijver van in totaal 35 boeken voor vakan tiegangers. Het laatste is kort na zijn dood verschenen bij J. H. Gottmer te Haarlem, als wegwijzer voor genoemde oor den. Even nauwgezet en sober als altijd heeft Dominicus dit ge schreven „portret" van 245 pa gina's (prijs 21,90) samenge steld. Hij verwerkt zijn gege vens zonder veel opsmuk, maar weet daarmee toch zo veel landgenoten te boeien, dat zijn boeken regelmatig herdrukt worden. Vogezen-El zas, een complete reisgids met veel foto's, is een waardige af sluiting van zijn oeuvre. Rome te voet Dr. L. van Egeraath, de grote fabrikant van reisgidsen vóór de „Dominicussen" een begrip Koen Aartsma zet zijn serie werden, laat af en toe ook nog iets van zich horen, via inci dentele herdrukken. Eén van de dikste pillen die hij schreef heet kortaf „Rome" en leidt toeristen door deze stad aan de hand van 25 wandelingen. Het in 1964 verschenen boek (bijna 600 pagina's) is voor deze zesde herdruk nog eens onder het mes genomen als, volgens de auteur, „het meest uitvoerige en meest volledige Rome-boek in de Nederlandse taal". Uitge verij Kosmos (thans Veen) brengt het op de markt voor 59,50. Bretagne Parijs „Keisbalans" voort met een de Vendée en Charente Mari- deeltje over Bretagne (uitgeve- time, gebieden niet te ver van rij Gottmer,prijs 18,50). huis dus, voor de prijsbewuste toerist. Deze gidsen hebben een han dig formaat en de uitvoering is sober. Hun kracht schuilt in de deskundige en kritische re search en de informatie die achterblijft na een selectie, ge- Dezelfde uitgever presenteert richt op de doe-het-zelvers en een nieuwe serie compacte hun budget van zo tussen de reisgidsen onder de naam 2.500 en 3.000 gulden voor het „Stedenwijzers". Als eerste hele gezin. Vandaar dat ook komt Parijs aan de beurt (288 veel bungalowparken en cam- pagina's, 24,50) onder de pings op de korrel worden ge- vlag van „Merian", de beken- nomen. Binnenkort zal de au- de uitgeverij die zoveel aan teur deze formule hanteren toerisme doet blijkens onder voor gidsen over het Zwarte meer de fraaie deelgidsen van Woud, Waldeck-Ederbergland, West-Duitsland. De samenstel lers van deze eerste gids wo nen in Parijs, evenals de be werkers van de Nederlandse editie, Lambiek Berends en Jacqueline Wesselius. Zij we ten veel boeiende details toe te voegen aan het vele, dat er al over Parijs verteld is. Ruim de helft van het boek is gereser veerd voor een A tot Z infor matie. Soortgelijke gidsen voor Wenen, Berlijn en Londen zijn op komst. Duitsland „Reisen in Deutschland" ver- ons land. schijnt telkenjare als een for midabele trilogie van in tr< zo'n 1.800 pagina's. Dit üi matiepakket somt biivoorlti in een „Zimmerkatalog" 41 j hotels, herbergen en pen»\ op en 3.800 vakantie-ooh Complete informatie dun bovendien officieel, omd£c „Deutsche Fremdenverkl verband" nauw betrokk#1" bij de uitgave. Alle „Bu#r lander" en wat zij te bf* hebben passeren de revifë deze toeristenbijbel 1984fs Jager Verlag Je Darmf1 Voor informatie kan meiCf terecht bij de boekhand£e ons land. LEO LEEIF

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14