Einde carrière minister W örner lijkt in zicht Militaire leiders Uruguay meer en meer in de knel Vorming crisis-regering in Suriname uitgesteld ^Maffia-moord als gezelschapsspel KGB infiltreert via vrijmetselaarsloge Britse geheime dienst Vrachtschip op Spaanse kust in tweeën gebroken 'SIJTHOFF PERS üi? BUITENLAND" QwdóaQowumt VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PAGINA 13 Keizer Hirohito H60 jaar rd getrouwd Dmii evoi TOKIO Het Japanse keizer- ie, lijke echtpaar, Hirohito (82) en den Nagako (80), hebben gisteren vai hun diamanten bruiloft ge- Sety vierd. In een verklaring van het hof zeggen ze dat hun hu- welijk een succes is dankzij wederzijds respect, begrip ilto! en hulp. Hirohito en zijn vrouw zijn het eerste diaman- bel ten echtpaar in de Japanse keizerlijke geschiedenis die tot 2.000 jaar geleden teruggaat. - Twaalf Oostduitsers naar West-Duitsland BONN Twaalf Oostduitsers zijn het gebouw van de Permanente Vertegenwoordiging van West- Duitsland in Oost-Berlijn binnen gedrongen. Zij weigerden het ge bouw te verlaten en eisten overge bracht te worden naar West-Duist land. Inmiddels zouden zij zich in West-Duitsland bevinden. Dat meldt het Westduitse boule vardblad Bild in zijn uitgave van vandaag. Zondag had de DDR al zes burgers naar het Westen laten vertrekken die drie dagen eerder hun toevlucht hadden gezocht in de Amerikaanse ambassade in Oost-Berlijn. PARAMARIBO De voor vandaag geplande installatie van een crisis-regering in Suriname is met zeker een week uitgesteld. De vakcentrales en het bedrijfsleven weigeren aan de vorming van de interim-regering mee te werken, als niet eerst de noodtoestand wordt opgeheven en de persvrijheid gegarandeerd. De revolutio naire leiding met aan de top legerleider Bouterse stelt zich echter op het standpunt, dat deze kwesties juist door de te vormen inte rim-regering moeten worden behandeld. Eerder deze week werd wel de zogenoemde adviesgroep of „denk tank" geïnstalleerd, die met de interim-regering zou moeten sa menwerken. Hierin hebben behalve de militaire leiding ook verte genwoordigers van de vakbonden en het bedrijfsleven zitting. Lege straten in Polen tijdens vertoning Day After WARSCHAU The Day After, de Amerikaanse speelfilm over de gevolgen van een kernoorlog, is gisteren vertoond op de Poolse televisie. Het was voor de eerste keer dat de film in zijn geheel te zien was in een Oostblok land. Naar schatting 21 van de 36 miljoen Polen hebben gekeken. De stra ten waren opmerkelijk leeg tijdens het vertonen van de film. Er was niet geknipt in de film, die gaat over een kemaanval op een stadje in de Amerikaanse staat Kansas. Twee mannelijke stemmen lazen tijdens de vertoning van de En gelstalige film een Poolse vertaling voor, die niet helemaal korrekt was. De film werd ingeleid door een bekend politiek commentator. Hij zei dat de film de gevolgen liet zien van de agressieve poli tiek van de VS. Van onze correspondent Ge rard Kessels) DNN Slechts met een [jun lijntje zit Manfred Wörner nog vast aan het ninisterie van defensie in feonn. In de Duitse hoofd stad wordt de kans groot keacht dat de benarde mi nister zondag, als bonds kanselier Kohl uit Israël teruggekeerd, zijn ont- jlag zal aanbieden. Wör- fer heeft om een gesprek net Kohl gevraagd, on- niddellijk na diens aan komst. 'örner heeft zich in de Kiess- erglng-affaire steeds verder in de lesten gewerkt. Volgens be- ichten die vanuit Israël in Bonn doorsijpelen, zou de kan selier zich er bijzonder over geërgerd hebben dat Wörner een op publiciteit beluste Zwit serse homosexuele journalist in zijn departement heeft ont vangen. Wörner hoopte van de Zwitser, die zichzelf had aan gediend, het bewijs geleverd te krijgen dat de ontslagen vier- -sterren-generaal Günter Kiessling (58) homosexuele contacten heeft gehad. „Zodra ik terug ben, wordt deze zaak uit de wereld geholpen", zou Kohl kortaf gezegd hebben in Jeruzalem. Een lid van Kohl's gezelschap zou tegen verslag gevers gezegd hebben dat als Wörner niet uit zichzelf zou gaan, hij van Kohl de bons zou krijgen. Maar in Bonn is dit ten stelligste ontkend. Ook als Kohl tot de overtui ging is gekomen dat Wörner niet te handhaven is, kan hij het vertrek van de minister om tactische redenen nog uit stellen. Kohl houdt er name lijk rekening mee dat ook de liberale minister van economi sche zaken, Otto Graf Lambs- dorff, mogelijk moet opstap pen. Lambsdorff is tot over zijn oren verwikkeld in het Flick-aankoopschandaal. Een vertrek van twee belangrijke ministers zou de Beierse mi nister-president en CSU-voor zitter Franz-Josef Strauss gele genheid geven naar Bonn te komen. De Beier heeft al laten doorschemeren bereid te zijn defensie over te nemen. Kohl wil echter alles doen om te voorkomen dat de domineren de Beier aan de kabinetstafel plaatsneemt. )at l 1 rfcOME De kille werkelijk heid van de misdadige maffia s in Italië het onderwerp van -jen nieuw en direct zeer om- I ftreden huiskamerspel: „Mafia kWh De Italiaanse staat tegen de Jnorata Societa" (de interne 5uw%,am van <de organisatie). De fellferste 80.000 stuks waren zo ei ^<nel uitverkocht dat de maker, an "ndanks protesten, duizenden nieuwe exemplaren laat ma ken om aan de vraag te vol doen. „Mafia" wordt gespeeld door maximaal vijf man met dobbelstenen en kaartjes op een kaart van Sicilië. Het spel plaatst vier maffia-families te genover elkaar. De vijfde spe ler stelt de Italiaanse staat voor, die probeert de controle over het eiland te verkrijgen. Alle vijf de spelers kunnen het spel winnen. Pino Arlacchi, een socioloog en maffia-ken ner, vindt het spel slechter dan andere geweldsspellen, omdat het probeert het pro bleem van de maffia vorig jaar schuldig aan zeker 125 moorden te banaliseren. Louis Ferraud krijgt Gouden Vingerhoed PARIJS Louis Ferraud is geen onbekende. En we zeg gen al jaren, wanneer krijgt hij nu eens een Gouden Vin gerhoed? Hij heeft er welis waar al een gehad, voor zijn wintercollectie van 1978, maar hij verdient hem bijna elk seizoen want zijn creaties zijn altijd zo zonnig, zo exo tisch warm zonder in over dreven, folkloristische ver kleedpartijen te vallen. Nu heeft hij dus zijn tweede tro fee, voor de beste Parijse zo mercollectie van 1984. Me vrouw Chirac overhandigde hem het kleinood, indien wij goed gezien hebben gekleed in een Chanelpakje, maar van het discrete Chanel-genre dan. De Ferraud-zomer is heel zonnig dus. Echt zomers. Nog al vanzelfsprekend, zult u wellicht opperen, maar als je die kilometers zwart, bruin, grijs in de andere huizen hebt gezien dan weet je wel ge noeg. Korte jurken met felle opdrukken, rood, geel, hard blauw, wit, eerder spetters dan bloemen eigenlijk. Een waterval van strass en kristal len pareltjes voor cocktailjur ken van, weer eens, het be kende sweatermodel: lange trui met franjerok. Yves, Saint-Laurent Bij Saint Laurent heel veel broekpakken, marineblauw, met korte spencers of getail leerde jassen. Rechte broeken soms met een kleine overslag, maar in moeilijke lengte: je ziet de enkel, dus niet echt kort, maar ook niet helemaal lang. Korte rokken met platte plooien, veel dubbele knopen- rijen die doorlopen tot halver wege de rok. Tweemaal drie op het jasje en tweemaal drie op de rok. Bij Saint Laurent denk je vaak: heb ik nu goed gezien? Is dat alles? Pure een voud. Hoe kan je zoiets be schrijven? Er is maar een Een model van Yves Saint-Laurent. Zij draagt een woord voor: dat is couture. met bijpassende sjaal om hals en middel. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Russische spionnen zijn geïnfiltreerd in de Britse vrijmetselarij, en via deze organisatie in de geheime dienst. Dat beweert de Engelse auteur Step hen Knight in zijn boek: „The Brotherhood: The Secret World of the Freemasons" (De Broederschap: De Ge heime Wereld van de Vrijmetselaars), dat gisteren is gepubliceerd. Groot-Brittannië telt momenteel minstens 750.000 vrijmetse laars. De hertog van Kent is een Grootmeester. Prins Philip, ge maal van koningin Elizabeth, trad tegen zijn zin maar op aan dringen van koning George VI tot de loge toe. Kroonprins Charles daarentegen weigert hardnekkig vrijmetselaar te wor den. Hij wordt daarin beïnvloed door zijn grootmoeder, konin gin-moeder Elizabeth, die het geheimzinnige vrijmetselaarsge- doe sterk afkeurt. Hoewel de Britse vrijmetselarij voor de buitenwereld hoofdzake lijk haar humanitair karakter onderstreept, is het algemeen be kend dat de beste banen bijna altijd naar loge-broeders gaan en dat deZe elkaar doorlopend steunen. Het is precies daarin, dat volgens Knight het gevaar voor Russische infiltratie schuilt. „Ik heb een vertrouwelijk document van de Britse contraspionage dienst MI6, waaruit blijkt dat een dergelijke infiltratie al jaren aan de gang is. Nieuwe Russische agenten krijgen opdracht lid van een vrijmetselaarsloge te worden omdat zij via die broeder schap veel gemakkelijker kunnen doordringen in de belangrijke functies van het land". Stephen Knight meent te weten dat wijlen Sir Roger Hollis, die van 1956 tot 1965 directeur was van de beide veiligheidsdiensten MI5 en MI6, zijn baan aan de loge te danken had. Vele Britten geloven dat Hollis destijds voor de Sovjets werkte. Officieel is dit steeds ontkend. Volgens Knight zou Sir Roger al in de jaren dertig vrijmetselaar zijn geworden, toen hij werkte voor een ta baksfirma in Shanghai. De Engelse loges van deze Chinese stad hielden de namen van hun leden angstvallig geheim. Zelfs op de United Grand Lodge in Londen, het hoofdkwartier van de Brit se Grote Loge, wordt nog steeds elke informatie over oude en nieuwe leden in binnen- en buitenland geweigerd. De 750.000 Britse vrijmetselaars zijn verdeeld over nagenoeg 10.000 loges. Volgens Knight is geen enkele Britse organisatie meer reactionair en op het establishment afgestemd dan de vrij metselarij. Op talrijke raadhuizen van het Verenigd Koninkrijk vinden geregeld rituele loge-bijeenkomsten plaats. Zelfs Scot land Yard in Londen heeft een speciale kamer voor vergaderin gen van vrijmetselaars. De auteur dringt aan op een onafhanke lijk onderzoek van de loge-invloed op de Britse politie. Zo zou den maar veertien van de 52 Britse hoofdcommissarissen van politie géén vrijmetselaar zijn. Knight zegt tot besluit van zijn boek dat de Britse vrijmetselarij „een indrukwekkende besloten vereniging is, die zichzelf schade berokkent door altijd geheimzinnig te doen. De vrijmetselaars zouden in eigen huis orde op zaken moeten stellen en zich open lijk distanciëren van leden, die de hoge morele doelstellingen van de loge met voeten treden". Russische en Amerikaanse wapens naar het Midden-Oosten BAGDAD Irak heeft SS-12 raketten voor de lange afstand ontvangen van de Sovjet-Unie, waardoor Irak beter dan voor heen in staat zal zijn om Iraan- se olie-installaties en andere doelen te treffen. Dit is uit di plomatieke kringen in Bagdad vernomen. Met deze raketten, die een bereik hebben van 800 kilometer, kan Irak Iraanse olie-installaties in de Perzische Golf bestoken. De VS gaan raketten verko pen aan Saoedi-Arabië en Egypte. Aan Egypte wil het Pentagon 424 luchtdoelraket ten van het type AIM-7F Sparrow leveren. Aan Saoedi- -Arabie zullen 1600 hittezoe- kende gronddoelraketten van het type Maverick worden verkocht. uurlj IEN HAAG Zeven jnderen van in Neder- Ind levende politieke luchtelingen uit Uru- iiay, die begin dit jaar bezoek brachten aan %n vaderland, toonden ch bij terugkeer in Ne- worèrland optimistisch over vechb toekomst van hun 'idu®|nd. „Iedereen wil dat de defepitairen verdwijnen, rieninnen korte tijd zal de >ee"imocratie worden her- zeiden zij bij aan- s mJmst op Schiphol. Ge- menieesd moet echter wor- s is tin, dat de kinderen zich 4or hun jeugdig enthou- vaarrme ^aten rnee- v|pen. Weliswaar wordt ifs alt openlijke verzet tegen i junta van president Al- de militairen slaan hard terug. Vorige week woensdag beleef de Uruguay zijn eerste algeme ne staking sinds de militaire machtsovername in 1973. Het openbare leven lag geheel stil. Winkels en restaurants bleven gesloten. Bussen reden niet. De eisen van de stakers be helsden naast loonsverhogin gen en een beter economisch beleid ook amnestie voor poli tieke gevangenen en opheffing van het verbod op de politieke partijen. De volgende dag antwoordde de militaire regering. De vak bond die de staking had uitge roepen, de Plenario Intersindi- cal de Trabajadores (PIT) werd buiten de wet gesteld. Door protesterende arbeiders bezette fabrieken werden ont ruimd. Kranten die over de stakingen hadden geschreven, werden gesloten. -Jrez steeds groter. Maar Toch kan er geen twijfel over bestaan dat ook Urugauy is be smet met het democratise- rings-virus, dat onder de mili taire dictaturen van Zuid Amerika inmiddels de nodige slachtoffers heeft gemaakt. Vooral het herstel van de de mocratie in het buurland Ar gentinië is voor de bevolking van Uruguay een aansprekend voorbeeld. Verloren rijkdom De eerder genoemde kinderen van politieke vluchtelingen zeiden bij terugkeer in Neder land, dat zij Uruguay vooral een „ouderwets" land vonden, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. Toch is het nog geen vijfentwintig jaar geleden dat dit land bekend stond als het „Zwitserland van Latijns- Amerika". Het had een lange traditie van democratische vrijheden en een, zelfs in ver gelijking met West-Europa, ongekend systeem van sociale voorzieningen. Maar in de jaren zestig begon streven naar een herstel van de op uitvoer van vlees en wol de democratie. Tot twee keer gebaseerde welvaart te wanke- toe heeft de bevolking de wer- len. De sociale onrust in het land nam steeds grotere vor men aan en de linkse guerril kelijke bedoelingen van de i litairen ontmaskerd. In 1980 kregen de kiezers een labeweging Tupamaros verleg- ontwerp-grondwet voorgelegd, de haar werkterrein van het platteland naar de stad. In juni 1973 besloot het leger, dat zich tot die tijd altijd afzij dig had gehouden van de poli tiek, de macht over te nemen. Het parlement werd naar huis waarmee de democratie zou worden hersteld. Duidelijk was echter dat die grondwet vooral bedoeld was om de macht van het leger een wetti ge basis te geven. In een volksstemming wees ruim vijf- gestuurd en elke vorm van op- tig procent deze grondwet af. positie verboden. In korte tijd Twee jaar later, bij verkiezin- werd de terreur van de Tupa maros volkomen weggevaagd. Uruguay gaat sindsdien ge bukt onder een militaire dicta tuur, die wat wreedheid be treft niet voor de Chileense en (vroegere) Argentijnse onder doet. Herstel democratie? Sinds 1976 hebben de gene raals enkele malen de indruk gewekt, als zouden zij oprecht gen in de drie toen toegestane oppositiepartijen, kregen te genstanders van de junta een grote meerderheid achter zich. Midden '83 ging de oppositie opnieuw met de militairen om de tafel zitten, om over herstel van democratische vrijheden te onderhandelen. Aangekon digd werd dat in november 1984 verkiezingen zouden worden gehouden voor een burgerregering. In het voor jaar van 1985 zou de macht dan definitief aan de burgers worden overgedragen. Na enkele gesprekken, waarin bleek dat de militairen nog steeds niet van plan waren de werkelijke macht uit handen te geven, liet de oppositie het verder afweten. Sindsdien is het verzet van de bevolking snel gegroeid. Korte stakingen en betogingen liepen in no vember uit op een potten-en- pannen-protest van zeker 400.000 inwoners van de hoofdstad Montevideo (1,2 mil joen inwoners). De algemene staking van vorige week was het voorlopige hoogtepunt van het protest. Reactie militairen De grote vraag is nu, hoe de militairen op deze nieuwe situ atie reageren. Zullen zij de verkiezingen van november door laten gaan? Mogen alle partijen daar aan deelnemen? Hoe is de verhouding binnen de strijdkrachten zelf? En wat is de invloed van de huidige ontwikkelingen in Argentinië? Westerse diplomaten zien in het harde optreden van de mi litairen van vorige week een aanwijzing dat de verkiezin gen zullen worden afgelast. Dat zou dan betekenen dat de huidige president, generaal- b.d. Alvarez, zijn positie bin nen de junta heeft versterkt. Alvarez staat bekend als een voorstander van de harde lijn. Hij wil als leider van een nieuw te stichten politieke partij het presidentschap op „legale" wijze in militaire han den houden. Maar binnen de strijdkrachten is er ook een groep militairen, die zo snel mogelijk een overeenkomst wil sluiten met de oppositie, zodat het land zonder geweld kan worden teruggevoerd naar de democratie. Voorbeeld Argentinië Een aantal ontwikkelingen in de afgelopen weken heeft deze gematigde militairen echter veel wind uit de zeilen geno men hoe tegenstrijdig dat op het eerste gezicht ook lijkt. Zo heeft het verzet onder de bevolking de positie van de militairen in het algemeen verzwakt. Maar binnen het le ger heeft de lijn-Alvarez ter rein gewonnen. Wellicht nog veel belangrijker is de invloed van de gebeurte nissen in het buurland Argen tinië. Daar wordt sinds de macht aan de burgers werd overgedragen alles in het werk gesteld om de militairen, die verdacht worden van ja renlange schendingen van de mensenrechten, te vervolgen. En dat is voor de generaals in Uruguay, waar de afgelopen tien iaar eveneens op grote schaal mensen zijn vermoord, gemarteld en verdwenen, een weinig aanlokkelijk vooruit zicht. JOS TIMMERS (BF vraagt onderscheiding voor Ivens HAAG Nederland ging van Film- en Televisie- t de cineast Joris Ivens makers. De NBF heeft hem alsnog passend te onder- gisteren bij minister Brinkman eiden, vindt de NBF, de van welzijn, volksgezondheid lerlandse Beroepsvereni- en cultuur voorgedragen voor het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Bin nenkort ontvangt Ivens in Sorrento de Vittorio de Sica- -prijs, een Italiaanse filmon derscheiding. Het voormalige Britse vrachtschip Jarvis Bay, dat nu ei gendom Is van een Westduitse firma, is op de kust voor de Spaanse plaats Bilbao vastgelopen en in tweeën ge broken. Het schip liep aan de grond, nadat het was los geraakt van een sleepboot. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar: SCHOTLAND LUXE BOOT/ TOURINGCARREIS vertrek donderdag 1 maart 1984 Het altijd weer boelende Schotland met de hoofdstad Edinburgh, door de eeuwen heen het middelpunt van de Schotse geschiedenis, is hel doel van de reis die uw krant van 1 t/m 6 maart organiseert. De vele historische zowel als architectonische bezienswaardigheden van dit land bieden, samen met de uitstekende win kels en vele zaakies met curiosa in de hoofdstad, een bijzondere toeristische attractie. Op het programma staan een be zoek aan een bekende firma van kiltmakers, een fantastische Highland Tour. een sightseeing door Edinburgh o.l.v. Nederlands sprekende gids, alsmede een bezichtiging van Edinburgh Castle. Verder wordt de deelnemers een origineel Middeleeuws banket geboden in het bekende Dalhouse Castle en is er ruime gelegenheid om te winkelen. De reis aaat via Europoort, waar donderdao 1 maart a s. om plm. 5 uur 's middags wordt Ingescheept op een van de ge- Hull. waar de volgende ochtend wordt afgemeerd, naar Edinburgh. Hier rieflijke schepen van North Sea Ferries, e.. uvlll„ wordt gedurende 3 nachten gelogeerd in het sfeervolle Mount Royal Hotel. Maandag 5 maart na het ontbijt wordt weer teruggereden naar Huil - de nacht wordt varend doorgebracht J J t wordt In Europoort ontscheept. dagochtend 6 i dlna- De prijs van deze bijzondere reis bedraagt 595 "per persoon op basis van een 2-persoons standaardhut. Toeslag voor luxe hut 35.-. Toeslag voor een eenpersoonshut eenpersoonskamer 137.50. Gecombineerde reisverzekering 1Z- per persoon /5.- poliekoeten. Annulering/verzekering 3 1/2% ren de re is a om ff.- poliskosten. Bil de prijs zijn begrepen: „men mei lollelldouche alle vervoer het Middeleeuws banket in Dalhouse Castle de diverse entrees de stadsgids te Edinburgh halfpension (diner, logies, ontbijt) reisbegeleiding gedurende de gehele reis Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 i uur) of persoonlijk in ortxe vesti- gingen Spuistraat 71. Den Haag op de hoek van het Spui. en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13