Herverzekering geldt Alleen liggeld bij twee eerste dagen ziekenhuisopname Nog geen andere financiering AOW Ex-baas Uniser gearresteerd ïuurcommissie: onderhoud Loort niet bij servicekosten BINNENLAND EeidaeSoiMtfKit VRIJDAG 27 JANUARI 1984 PAGINA 11 ar linisterie onderzoekt igen instituut naar prkomst klauwzeer |N HAAG Het ministerie van Landbouw uin'eft gisteren in tweede instantie toegegeven dat 'i- ^wel degelijk wordt onderzocht of het mond- en Oiuwzeervirus ontsnapt is uit het Centraal Dier- jkeeskundig Instituut in Lelystad. Dat instituut een onderdeel van de veterinaire dienst van het partement. Het onderzoek loopt volgens een jsman al enkele weken. Aanvankelijk verklaar- thet ministerie gisterochtend dat er geen sprake van een officieel gestart onderzoek. Op het in- (uut worden alle mogelijkheden onderzocht of i de bron is van de epidemie in de Noordoost- [der en in de kop van Noord-Holland. Tot nu j is hierover niets met zekerheid vastgesteld. De putys dat het virus uit Lelystad afkomstig is wordt satifien de uitgevoerde controles klein geacht. Strenge controle blikken speelgoed DEN HAAG/HAARLEM Het blikken speelgoed, waar soms lood in zit, wordt vanaf 1 februari weer streng gecontro leerd. Warenhuizen en winkels mogen het speelgoed, dat vooral uit Azië komt, niet meer op aparte afdelingen verkopen. Zij mochten het tot voor kort als „nostalgisch speelgoed" voor verzamelaars aanbieden. De artikelen worden volgens de Keu ringsdiensten van Waren echter niet al leen door verzamelaars gekocht, maar nok door en voor kinderen. In veel gevallen bevat de verf op dit speelgoed loodhou dende stoffen en die zijn voor kinderen gevaarlijk. De Consumentenbond vindt het gek dat deze artikelen sowieso mogen worden verkocht. CAMPAGNETEGEN BURENGERUCHT DELFT De Stichting Geluidhinder gaat er harder tegen aan in haar nieuwe campagne tegen burengerucht die in februari van start gaat. „Lawaai is geen leven" is het motto van de actie om mensen te bewegen wat minder lawaai te maken. De stichting heeft tot een hardere aanpak besloten omdat is gebleken dat mensen toch niet met hun buren durven te gaan praten als die lawaai maken. Geble ken is dat mensen bang zijn voor represailles en voor verslechtering van de verhoudingen. „Men wil niet voor zeurpiet worden versle ten". De campagne wordt ondersteund door zeventig radiospots met Ton van Duinhoven. Ze is gericht tegen lawaai van brommers en andere motorvoertuigen, muziekinstallaties en doe-het-zelven en burengerucht in het al gemeen. Beplanting helpt niet tegen verkeerslawaai NIJMEGEN Beplantingen langs snelwegen blijken weinig effectief als geluidsscherm tegen verkeersla waai. De soort bodem met de daar op aanwezige begroeiing spelen wel een rol, maar verkeerslawaai is zo samengesteld dat die rol bij dat soort lawaai vrijwel nihil is. Dat stelt de Nijmeegse bioloog Van der Heijden na onderzoek waarop hij vandaag is gepromoveerd aan de Katholieke Universiteit in Nijme gen. Volgens de bioloog maakt het voor een luisteraar op bijvoorbeeld honderd meter van een verkeers weg niet uit of er tussen hem en die weg een weiland ligt of een dicht bos. DORDRECHT De ex-baas van het che- misch- afvalverwerkend be drijf Uniser Moerdijk, de scheepsmakelaar W.R. (47) uit Ameide is gisterenmiddag in een motel bij Den Bosch gearresteerd door de rijkspolitie van het dis trict Dordrecht. Ook zijn vrouw (39) en zijn secretaresse (29) zijn in hechtenis genomen. R. was in 1981 recht- streeks betrokken bij het Uniser-schandaal. Hij wordt verdacht van overtreding van de Wet Chemische Afvalstoffen, belastingfraude, valsheid in geschrifte, bedriegelij- ke bankbreuk en het doen van valse aangifte. Zijn vrouw en secreta resse zouden hem daar bij hebben geholpen. Bo vendien zou R. als be middelaar zijn opgetre den bij de levering van wapens aan Libanon. In verband daarmee hield de politie in Duisburg gelijktijdig enkele perso nen aan. Het onderzoek in de zaak Renes heeft ruim twee jaar in beslag genomen. De politie ver wacht nog meer arresta ties in deze zaak te zul len doen. Tussen hoop en vrees Op het Nederlandse douaneterrein bij de grensovergang Dene kamp leven sinds gis teravond vijftien zi geuners in drie cara vans tussen hoop en vrees. Ze mogen niet in ons land blijven en worden vooralsnog niet toegelaten in West-Duitsland. De 3^ (Van onze sociaal- m economische redactie) ISTELVEEN Het jrstel om de kosten van :eerseerste twee dagen ver- ori^f in een ziekenhuis te vcirappen uit het ver- '^èkkingenpakket van de jplichte ziekenfonds- •zekering, heeft een be- 'ktere betekenis dan ^ivankelijk leek. De ka- jjWleden Lansink en SEpmp, die een dergelijk brstel deden, als een (gelijkheid om de 470 flljoen gulden bezuini- iddéê te hereiken die het ibinet dit jaar wil door- Ï53ren in de ziektekosten- rzekering, hebben de skenfondsraad desge- aagd meegedeeld, dat schrappen alleen slaat jfle zogenaamde „hotel- [■Jctie'', (het verplegen 1 het ziekenhuis). De flische kosten zouden ief. dgoed moeten blijven. 15|)r deze nadere uitleg kan rzijds de ziekenfondspre- minder omlaag, maar aan Indere kant is het bijverze- en minder duur. Overigens ^de Ziekenfondsraad grote jjlemen bij de uitvoering 3 een dergelijke beperking het verstrekkingenpak je veronderstelling, dat alle "ten van de eerste twee zie- JihuiSdagen niet vergoed Hen worden, zou de premie r een gezin 0,5 a 0,6 pro- t kunnen dalen, maar de yerzekering van die twee pn zou een tientje per per- li per maand gaan kosten, het slechts om de hotel- ctie gaat, kan de premie 0,45 a 0,5 procent omlaag, en kost het bijverzekeren drie rijksdaalders per maand. Een man met vrouw en twee stu derende kinderen van 16 jaar of ouder en 2000 gulden bruto inkomen per maand gaat er in het eerste geval 35 gulden in koopkracht per maand op ach teruit, in het tweede 25 gul den. Herhaalde opname Het secretariaat heeft alle pro blemen, die het ziet opdoemen bij uitvoering van het plan Lansink-Kamp, opgesomd in een notitie. Zo moet een verze kerde thans vóór opname in een ziekenhuis toestemming vragen, waarbij de noodzaak moet worden aangetoond. Maar moet het fonds straks ook toestemming geven voor die eerste twee dagen, en volgt uit die twee dagen niet reeds, dat ziekenhuisverblijf noodza kelijk is? En hoe moet het met mensen, die regelmatig voor korte tijd moeten worden op genomen, vraagt men zich af, is dat telkens weer een nieuwe opname met twee niet. vergoe de dagen? En als een patiënt naar een ander ziekenhuis moet wordep overgeplaatst, is dat dan een nieuwe opname? De Ziekenfondsraad besloot gisteren deze problemen nog maar niet formeel onder ogen van de staatssecretaris van volksgezondheid te brengen, omdat de raad reeds eerder de hele operatie heeft afgewezen, zijnde in zijn ogen een princi- piëel vooruitlopen op een eventuele structurele herzie ning van het verzekeringsstel- se. Eerst moet de bewindsman maar eens uitmaken, zo vond men, hoe hij de 470 miljoen gulden wil binnenkrijgen. Kort geding De vereniging van Nederland se ziekenfondsen gaat een kort geding aanspannen tegen de staat. Aanleiding is de schor- stellen op gemiddeld 173,40 sing door staatssecretaris Van per maand. Van der Keijden der Reijden (volksgezondheid) vindt een gemiddelde premie van het besluit van de Zieken- van f 164,75 voldoende. Het fondsraad de premie voor de verschil betekent 85 min gul- vrijwillige ziekenfondsverze- den minder inkomsten voor de kering voor dit jaar vast te fondsen. Voorzitter Berends van de nationale Ziekenfondsraad gisteren bij zijn behandeling van de problemen rond de herverzekering van de eerste dagen ziekenhuisopname. Links FNV-afgevaardigde Herman Bode. Staatssecretaris wil met ziekenhuizen onderhandelen over kosten open-hartoperaties (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden is niet zo onge lukkig met de stroom aanvragen die ziekenhuizen hebben ge daan voor het verrichten van open-hartoperatieè. „Ik krijg van sommige ziekenhuizen aanbiedingen, die er op het eerste gezicht heel aantrekkelijk uitzien. Ik wil best de mogelijkheid krijgen om met ziekenhuizen te onderhandelen over de kosten per hart operatie", zo liet de bewindsman gisteren desgevraagd weten. Voor de uitbreiding met 1700 hartoperaties per jaar tijdens deze kabinetsperiode (tot een totaal van 9000 per jaar), waarin Van der Reijden wordt gestewund door de Kamer, is de staatssecreta ris niet meer bereid de integrale kostprijs te betalen. De acade mische ziekenhuizen in Leiden en Maastricht hebben gunstige offertes uitgebracht, waardoor open-hartoperaties voor een lage re prijs uitgevoerd kunnen worden. Duitse autoriteiten nemen vandaag een besluit over het ge ven van een doorreis- visum. Krijgen ze de Duitse vergunning niet, dan worden de zigeuners volgens de Koninklijke Mare chaussee op het vliegtuig naar Noor wegen gezet. Op twee na, die uit Frankrijk komen, hebben ze de Noorse nationaliteit. De zi geuners zijn Neder land illegaal binnen getrokken. Defensie wil over 2 weken Patriot contract tekenen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Van Houwelingen (Defen sie) wil uiterlijk op 15 februari met de Verenigde Staten een contract tekenen voor de leve ring van 160 Patriot-raketten en 20 bijbehorende lanceerin- richtingen. Dit conventionele luchtdoelge schut zal in West-Duitsland worden geplaatst voor de daar gelegerde Nederlandse lucht macht-eenheden. De Patriots dienen ter vervanging van de nucleaire Nike-raketten. Het is de bedoeling dat het eerste squadron van acht raketten in 1987 operationeel zal zijn. In een rapport aan de Tweede Kamer schrijft de staatssecre taris dat de bestelling van de Patriot voor 120 procent zal worden gecompenseerd door Amerikaanse tegenorders. Van Houwelingen heeft onlangs bij1 een bezoek aan de Verenigde Staten deze toezegging gekre gen. De aanschaf van de Patriot kost Nederland 843 miljoen gulden. In ruil daarvoor zal de Amerikaanse regering voor 213 miljoen gulden aan defen siematerieel in ons land ko pen. Verder zullen de Ameri kanen de kosten voor onder zoek en ontwikkeling van de Patriot-raketten 100 mil joen) niet in rekening bren gen. Ook zal de Amerikaanse rege ring voor 52 miljoen aan dien sten in Nederland besteden. Hier staat echter wel tegen over dat de Nederlandse over heid tien jaar lang mankracht en diensten ter beschikking zal stellen van de Verenigde Staten. De producent van de Patriot, het bedrijf Raytheon, zal een bedrag van 561 miljoen in Ne derland besteden door middël van co-produktie, organisatori sche ondersteuning en indirec te compensatie-orders. Dit al les brengt de totale Ameri kaanse compensatie voor de aanschaf van de Patriots op 926 miljoen. Industrie stoot minder banen af DEN HAAG Het verlies aan arbeidsplaatsen in de in dustrie neemt duidelijk af. Daalde de werkgelegenheid in de bedrijven in de eerste helft van 1983 nog met drie procent, tussen juni en december 1983 was het verlies aan arbeids plaatsen 2,5 procent Voor de eerste zes maanden van dit jaar wordt het verlies aan ar beidsplaatsen op een procent geschat. Eind 1983 werkten er 1,26 miljoen mensen in de in dustrie. De ondernemers heb ben hogere verwachtingen over de vraag naar produkten en hun orderportefeuille. Mi nister De Koning (Sociale Za ken) sluit echter niet uit dat de werkloosheid in 1984 het ma gische getal van een miljoen zal hebben overschreden. De bewindsman is minder opti mistisch dan planbureaudirec teur Van den Beid. Wel acht hij de kans groot dat we onder het miljoen blijven. Piemels qcjijje: hou iets IN W 0>e T.v- P£CLAr\e. VERSUM Volgens ïuurcommissie moeten rders van woningen de servicekosten vaak onrechte de kosten onderhoud betaflen. >rvoor dient de ver- irder op te draaien; ital pensioenfondsen oningbouwverenigin- Dat zei gisteravond ieer Bout van de huur- imissie in Avro's Tele- ir Magazine. Hij vond ;ns dat het salaris van uismeester, de klusjes hij opknapt en het on- houd aan liften even- i diefi bij de huurder in re kening gebracht mogen worden. De huurcommissie ziet zich in haar standpunt gesterkt door een uitspraak van de kanton rechter die het Rotterdamse pensioenfonds voor de haven bedrijven heeft veroordeeld tot terugbetaling van een deel van de servicekosten over een periode van drie jaar aan de bewoners van een apparte mentencomplex in Apeldoorn. Het pensioenfonds moet iedere huurder duizend gulden terug geven. Het Rotterdamse pensioen fonds had zijn huurders in Apeldoorn een percentage van de huur voor onderhoud laten betalen onder de noemer „ser vicekosten". Directeur mr. J. de Valk van het fonds had geen direct antwoord op de vraag waarom dat gebeurd was. Hij beriep zich op het huurcontract, dat zijn pensi oenfonds tot voor kort han teerde. Wel verklaarde hij zich af te vragen of het nog renda bel is voor pensioenfondsen om woningen te verhuren als zij geen extra bedrag voor on derhoud meer in rekening mo gen brengen. Overigens werkt staatssecreta ris Brokx van volkshuisves ting al geruime tijd aan een re geling voor servicekosten, waarin komt te staan wat wel en wat niet onder dit begrip mag worden verstaan. wereldbekend aroma &ND£fó 2JDU \K PLLMC 6BjO\jeH igsjemani rwTIK Cfc icsre m ueaeuD LASTEN WORDEN ONDRAAGLIJK DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) voelt er niets voor haast te maken met een alternatieve financiering voor de steeds oplopende lasten die met de AOW- uitkering zijn gemoeid. CDA, VVD eri D'66 had den aangedrongen op de vorming van een speciaal AOW-fonds, waaraan niet alleen premieplichtigen maar iedereen zou moeten bijdragen. Zo'n fonds is volgens de fracties nodig, omdat het werkende deel van de bevolking gezien de vergrijzing en toene mende werkloosheid wel dra de AO W-last niet meer op zal kunnen bren gen. De Graaf, die in de laatste ver kiezingsstrijd de AOW-proble- matiek zelf aankaartte, stelde zich gisteren in het kamerde bat over de AOW echter zeer terughoudend op. Hij hield de Kamer opnieuw voor dat over het probleem nog wordt gestu deerd en dat hij de resultaten daarvan wil afwachten. De Graaf wees er bovendien op, dat nu overgaan tot de vor ming van een apart fonds een forse extra aanslag op de koopkracht van iedereen zal betekenen. Daartoe gemaand door de VVD'er Linschoten zegde De Graaf wel toe. in elk geval voor de begrotingspre sentatie voor 1985 met duide lijkheid over de financiering van de AOW te komen. Een voorstel van het CDA Tweede Kamerlid Steef Weij- ers om werklozen die meer dan dertig jaar hebben ge werkt en ouder zijn dan 50 jaar langer recht te geven op een WW V-uitkering, heeft De Graaf voorlopig afgewezen. Volgens De Graaf is zo'n maatregel te duur. Bovendien is een verlengde WW V-uitke ring volgens De Graaf niet goed voor het functioneren van de arbeidsmarkt, omdat de betrokkenen zich als afge schreven zouden kunnen gaan yoelen. Gehandicapten De staatssecretaris handhaafde in het kamerdebat zijn bezwa ren tegen de motie Oomen- Ruijten (CDA) om gehandicap ten met een zeer geringe ar beidsprestatie te ontzien bij be zuinigingen op de sociale werkplaatsen. De Graaf be toogde dat deze categorie hoe dan ook bij de sociale werk plaatsen terecht zou kunnen op vrijwillige basis, maar dan zonder WSW-loon. De vermindering van het aan tal arbeidsplaatsen bij de socia le werkplaatsen in drie jaar lijkse etappes van elk twee procent zal hen niet treffen, zo meldde De Graaf. Volgens de bewindsman is een verruiming van het aantal, plaatsen voor deze gehandicapten niet uitge sloten. Mevrouw Oomen kreeg on danks steun van haar collega's van PvdA en VVD geen ant woord op de vraag of haar mo tie zal worden uitgevoerd. De staatssecretaris wacht liever af wat de officiële stemming over de motie oplevert. Indien de CDA-woorvoerster haar motie handhaaft is daar zondermeer een kamermeerderheid van CDA en PvdA voor te vinden. Over de motie wordt volgende week gestemd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11