É£eidóe (S Reagan: VS weer terug Vleeshandel blij met heropenen van grenzen •l OPTIMISTISCHE BOODSCHAP AAN HET CONGRES Merkwaardige diefstal uit militaire werkplaats Spookachtig sloopwerk Ontslag hoge ambtenaar kost provincie 1 miljoen kerkweek van 32 uur voor jongeren in onderwijs en welzijn Meerderheid Kamer tegen hoger collegeld Toch maar één BON: «$*£cidóe£outcwt Donderdag 26 januari 1984,75e jaargang no. 22794 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. r Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur 2, middagtemperatuur 5 graden. Krachtige wind. Zon op 08.29, onder 17.17. Schev. hoog water 11.00 en 23.53. Laag water 6.26 en 19.16. ieanimeerde ntmoeting Israëlische premier Yitzhak Sha- Ir had gisteren een tweede blijk- kr zeer geanimeerde ontmoeting E bondskanselier Helmut Kohl, i voor een vijfdaags bezoek in Is- |l is. Tussen de bedrijven door jest Shamir zijn kabinet verdedi- p dat ternauwernood drie moties li wantrouwen overleefde bij de nvaarding van het zeer forse be- higingsbeleid. Dit heeft onder jer gevolgen voor de uitbreiding (i de nederzettingen op de weste- e Jordaanoever. De Israëlische jmier raakte vanmorgen licht ge- hd, toen zijn auto in botsing am met een politie-auto. Hij kon werk echter gewoon voortzetten. EO: „Willem van Oranje verderfelijke serie" HILVERSUM Volgens EO-direc- teur drs. Dorenbos is de serie „Wil lem van Oranje" van AVRO/Veroni- ca/BRT verderfelijk. Tijdens een persconferentie over de B-status van de EO zei hij gisteren: „Er zit een stuk pure porno in. Het is schandalig dat dit in Nederland mogelijk is. Wil len de makers de historie verduidelij ken of willen ze met seksscènes hoge kijkcijfers halen?". De directeur zei te vermoeden dat de vrijpostige scè nes voorwaarde zijn geweest voor fi nanciële deelname van Veronica. De makers hebben echter laten weten dat Veronica geen invloed heeft ge had op de draaiboeken. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het nationale verval in de Verenigde Staten is tot stilstand gekomen. Het land is sterker en veili ger dan ooit. De econo mie maakt een grote bloei door. Amerika is terug. Zo luidde, grof samengevat, vannacht de jaarlijkse boodschap van de Amerikaanse president Reagan aan het Congres. In zijn optmistische State of the Union verklaarde Reagan dat de VS „nu met vertrouwen de mogelijkhe den tot vrede kunnen aan grijpen, en dat ook zullen doen". Hij zei zich voor de komende jaren vier grote doelen te hebben gesteld: het bewaren van de vrede, het verzekeren van een constante economische groei, het versterken van de traditionele Amerikaanse waarden en het verder on derzoeken van de ruimte met behulp van een perma nent bemand ruimtestation. In zijn toespraak tot het Congres maakte Reagan enerzijds de balans op van drie jaar regeren. Daarbij wees hij vooral op de ge boekte successen, zoals het herstel van de economie. Anderzijds nam hij alvast een voorschot op zijn ver kiezingscampagne. Naar verwachting zal Reagan zondag bekendmaken dat hij zich herkiesbaar stelt. Overigens hield de presi dent zich op vrijwel alle terreinen die hij aanroerde zeer op de vlakte. Hij kwam met geen enkel concreet voorstel om de ontwape ningsgesprekken met de Sovjet-Unie weer op gang te krijgen, maar richtte zich wel rechtstreeks tot de mensen in Rusland. „Een atoomoorlog kan nooit ge wonnen worden en mag dus nooit uitgevochten worden. Zou het dan niet beter zijn om alle atoomwapens weg te doen? Laat ons samenko men in vertrouwen en vriendschap, om een veili ger en betere wereld te ma ken". Ook over de Midden-Oos- ten-politiek verschafte Reagan weinig helderheid. De politiek van de rege- ring-Reagan jegens Libanon is in Amerika een van de meest omstreden en emotio nele onderwerpen. De druk vanuit de bevolking en van uit het Congres om de Ame rikaanse mariniers in Bei roet liggen naar huis terug te roepen, is zeer groot. Maar president Reagan houdt vooralsnog vol, dat een Amerikaanse aftocht uit Libanon, het land onder invloed zou brengen van de Russen, waarvan er zich duizenden in het buurland Syrië ophouden. EÏÏKS 25 t/m 29 januari woensdag 25 jan. t/m zondag 29 jan. vo. 1 9.00-22.00 uur lo. vr. en za. 13.00- 7.00 uur en 19.00- 2.00 uur. zo. 11.00- 1 7.00 uur. IjROE NOORDHAL LEIDEN h krant ontvangen Bel tussen D en 19.00 uur. zaterdags tussen h en 15.00 uur. telefoonnr. 071- en uw krant wordt nog dezelf- id nabezorgd. DEN HAAG Het pro- duktschap voor vee en vlees in Rijswijk en het Landbouwschap in Den Haag zijn verheugd over de uitspraak van de Euro pese Commissie in Brus sel, waardoor Italië en Frankrijk met ingang van morgen hun grenzen weer moeten openstellen voor levend vee en (bevroren) vlees uit Nederland, al zal het wel maandag worden voordat het belsuit effec tief wordt. Het produktschap is blij met de oplossing die de Commissie heeft gevonden, omdat daar door de Nederlandse uitvoer naar deze landen weer op gang kan komen. De gehele Nederlandse vee- en vleessec tor heeft volgens het produkt schap de afgelopen dagen een miljoenenschade geleden. Hoe veel miljoen is nog niet te be cijferen, omdat het sluiten van de Franse en Italiaanse gren zen verstrekkende gevolgen heeft gehad. Zo zijn door het tijdelijk wegvallen van deze markten de toch al tegenval lende prijzen in Nederland en in andere landen verder onder druk gekomèn. Ook staan nog tientallen vleeswagens aan de Italiaanse grens te wachten. De maatregelen die Nederland heeft om de uitbreiding van mond- en klauwezeer te be perken, zijn echter door de EG-commissie nog iets aange scherpt. Nederland zal geen vlees mogen exporteren uit Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, uit de Noord oostpolder of uit de Flevopol- der. In het genoemde Noord hollandse gebied staan drie grote exportslachterijen. Pag.9: Herkomst mond en klauwzeer nog onduidelijk SCHALKWIJK Een merk waardige diefstal uit de leger- werkplaats Honswijk bij Schalkwijk heeft een groot scheeps onderzoek van de ma rechaussee in gang gezet. Vori ge week werden bij een in braak in de werkplaats name lijk 110 vuurkoord-ontstekers gestolen, zo heeft het ministe rie van defensie vanmorgen bevestigd. De koorden dienen om springstof te ontsteken. De inbrekers konden vrij een voudig binnenkomen door een ruitje in te slaan. De braak werd pas ontdekt nadat de da ders met de buit al verdwenen waren. Of ze ook springstof hebben ontvreemd is niet be kend. Het onderzoek van de marechaussee heeft tot nu toe niets opgeleverd. Volgens het ministerie van de fensie kunnen de dieven met de koorden niets uithalen, mits ze ook over springstof beschik ken. De werkplaats, waar mu nitie wordt bewerkt, gecontro leerd of omgebouwd, zal in de toekomst strenger beveiligd worden. Na verduistering: 200 uur behangen AMSTERDAM De recht- bank in Amsterdam heeft een frauderende ambtenaar uit Zaandam veroordeeld tot een alternatieve straf van 200 uur dienstverlenende arbeid in een bejaardentehuis. De man had in een periode van drie jaar 250.000 gulden verduisterd. Hij zal zijn werk verrichten in een bejaardentehuis, dat gekort is op de financiële middelen voor onderhoud. Hij zal zich daar om bezig houden met onder houdswerk, zoals het behan gen van kamers van bejaar den. Als hij dit werk niet doet of niet naar tevredenheid dan zal hij voor vier maanden de cel in gaan. Ondanks de kou en het late uur hebben vannacht tientallen Ha genaars de afbraak van de koe pel van het oude Sijthoff-gebouw niet willen missen. Onder het spookachtig licht van grote schijnwerpers deden de mannen van Van Eek hun slopende werk. Omstreeks half twaalf, toen grote stofwolken door de Wagenstraat waaiden, was het met de koepel gedaan: als een groen petje zak te hij schuin weg over het ge bouw. Bij de Bijenkorf zal men niet gelukkig zijn met de sloop werkzaamheden, want door een wegvliegende steen werd een gat geslagen in een van de grote winkelruiten aan de Wagen straat. Het ging vannacht om het op een na spectaculairste onder deel van de sloop. Maandag over een week wordt het dan nog overeindstaande gedeelte van 'SïI het gebouw met explosieven te- gen de vlakte gehaald. ZWOLLE Door voor de af handeling van zijn ontslag een bedrag van ruim f 1 miljoen uit te trekken hebben Provin ciale Staten van Overijssel gis teren een eind gemaakt aan de affaire rond de 56-jarige ir. J.E.A. Schoevers, die tot eind 1978 chef van de onderafde ling milieu-beheer van provin ciale waterstaat was. In 1978 strandde zijn functio neren als chef op „samenwer kingsproblemen". Een baan el ders in het ambtelijk apparaat kon niet worden gevonden. De provincie heeft nu besloten hem tot zijn 65e jaar 90 van zijn laatst verdiende salaris (f 113.000) uit te betalen. Ziin pensioenrechten zijn afgekocht voor f 84.000. De heer Schoe vers heeft ingestemd met deze regeling. n onze parlementaire re dactie) N HAAG In de door overheid gesubsidieer- dienstverlenende sec- I wordt een 32-uren ek voor jongeren inge- ?rd- Minister De Ko- ig (Sociale Zaken) heeft leravLond ronduit posi tief gereageerd op voor stellen daartoe van het CDA-Kamerlid Weijers. Jongeren verdienen in de kwartaire sector vaak honder den guldens meer dan hun leeftijdsgenoten in het be drijfsleven, zoals Weijers eer der deze week bij de behande ling van de begroting voor So ciale Zaken aantoonde. Vol gens Weijers is er daarom alle aanleiding juist in de kwartai re sector het voortouw te ne men bij de beperking van de werkweek. De Koning toonde zich giste ren onder de indruk van het rekenwerk van het CDA-Ka merlid en beloofde zich voor de verwezenlijking van zijn plan te zullen inzetten. De Ko ning kondigde ook qieuwe plannen aan om de hoge jeugdwerkloosheid te bestrij den. In de ministerraad staan nieuwe maatregelen ter dis cussie die vooral op de langdu rige werklozen onder de jon geren gericht zijn. Van enige uitgewerkte plannen om het minimumjeugdloon verder aan te tasten is volgens De Koning echter geen sprake. De minister erkende dat de werkloosheid veel sneller blijft stijgen dan aanvankelijk werd verwacht. Het blijvend hoge aantal werklozen zal onder werp van gesprek moeten zijn met werkgevers en werkne mers in het aanstaand winte- roverleg. De Koning herhaal- de in dat verband dat de doel- stellingen van het regeerak koord recht overeind staan, maar dat over de weg en de middelen waarmee dat doel bereikt moet worden een reëel overleg mogelijk moet zijn. Anderzijds noemde de be windsman het bestrijden van het huidige kabinetsbeleid ge tuigen van een „schadelijke kortzichtigheid". Hij signaleer de ondanks de hoge werkloos heid een duidelijke opleving van de conjunctuur en bestem pelde de werkelijk doorzetten de arbeidstijdverkorting en achterblijvende loonstijgingen daarbij als positieve elemen- DEN HAAG De frac ties van CDA en WD in de Tweede Kamer zijn te gen een verdere verho ging van de collegegelden voor studenten in het we tenschappelijk en hoger beroepsonderwijs. De bei de regeringsfracties heb ben gisteren tijdens de be handeling van de onder wijsbegroting in de Twee de Kamer een wijzigings voorstel ingediend waar mee de maatregel van mi nister Deetman weer wordt teruggedraaid. Deetman heeft in de onder wijsbegroting Voor '84 een ver hoging van 120 gulden (hbo) en 138 gulden (universiteiten) voorzien om een besparing van 20 miljoen per jaar te be reiken. Een grote meerderheid in het parlement (inclusief de oppositie) is daartegen, zo bleek gisteren. Controle De 20 miljoen gulden, die de minister door dit standpunt kwijt raakt, zou hij kunnen binnenhalen door de controle op de scholen voor voortgezet onderwijs te verscherpen. Het komt nogal eens voor, dat be sturen van dergelijke scholen declaraties indienen die niet overeenkomstig de werkelijk heid zijn. Zo worden te veel leerlingen opgegeven of wor den lessen (bijv. gymnastiek) vermeld, die niet zijn gegeven. Doorgaans worden bij ontdek king de daardoor te veel ont vangen subsidies niet terugge vorderd. CDA en WD heb ben gisteren dan ook van de minister geëist, dat hij het toe zicht verscherpt en het te veel uitgekeerde terugvordert. Zij denken, dat aldus 24 miljoen gulden per jaar bezuinigd kan worden. Pagina 9: Grote meningsver schillen over toekomst mid denschool Afgezaagde en opgegeten duim weer aangezet WASHINGTON Een man, die bij een ongeluk met een motorzaag alle vijf vingers van zijn rechterhand had verloren, is uit het ziekenhuis ontslagen met vier van de vijf vingers weer aangehecht Tot de aan gehechte vingers behoort de duim, die nadat hij was afge zaagd door de hond van de man was opgegeten. Het onge luk gebeurde twee weken ge leden, toen de man aan* zijn huis werkte. De vingers vielen op de grond waarna de hond toehapte. Het dier werd ver volgens aan het braken ge bracht, waardoor de duim er weer uitkwam. Tijdens vier langdurige operaties werden op één na alle vingers weer aangehecht De vijfde was der mate beschadigd, dat deze als verloren werd beschouwd. Een vijfling, een kip met vier poten, de wet op de drieverdieners en een gemeentëraad met twee burgemeesters. Allemaal uitzonderlijke dingen, die zeker in de krant komen. Vandaar ook vandaag dat bericht over Hoogeveen, waar de gemeenteraad vanavond bijeenkomt met inderdaad twee burgemeesters. Ze zitten niet allebei tegelijk de vergadering voor, dat niet. Maar hoe het wel in elkaar zit leest u vandaag weer in de Leidse Courant de krant, waar er duizenden van zijn, maar er toch maar één is. i De Leidae Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 Vü Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1