Solaria wel degelijk schadelijk 218 Miljoen voor welzijn minderheden ïieuwe groep lolukkers leidt zich ij politie BUSCHAUFFEUR ZIEKMAKEND BEROEP herapie na doodslag op erwin wekt bevreemding nnenland eumer eerste CDA-lijst I.ol cholesterol bij hartinfarct onomstotelijk aangetoond EIDSE MEDICI ONEENS MET FABRIKANTEN Vijf jaar en tbr geëist voor moord op platenproducent 3, Lage prijs als lokkertje voor loodvrije benzine EeidacSomcmt DINSDAG 24 JANUARI 1984 PAGINA 9 ROVERKIEZINGEN: HAAG De CDA-afdelingen fen in een schriftelijke stemming (voorkeur uitgesproken voor Eu- Hementariër Bouke Beumer als fekker bij de in juni te houden kt van het CDA-partijbestuur. De litieve lijst wordt 11 februari jesteld op het CDA-congres in a. Tot 1 februari kunnen tegen- (idaten worden aangemeld. Beu- is voorlopig de enige kandidaat rekker. Hoofdverdachte hasj- mokkel in VS aangehouden DEN HAAG In Orlando (Florida) is de 36-jarige Nederlander Richard Jean van A. uit Nieuwerkerk aan den IJssel aangehou den. De man, die op verzoek van de Neder landse autoriteiten is gearresteerd, wordt be schouwd als de leider van een smokkelbende die de laatste jaren 5.000-7.000 kilo hasj uit Libanon ons land heeft binnengebracht. De hasj, die verborgen zat tussen koeiehuiden, werd per schip naar Antwerpen gebracht en vandaar doorgevoerd naar Nederland. De lijn werd in het najaar opgerold. Vijf Nederlandse verdachten die al eerder in het kader van de smokkelaffaire werden aangehouden, hebben worige week terechtgestaan. Tegen hen zijn straffen geëist variërend van negen maanden tot l'/2 jaar. Ook in België zijn diverse betrok kenen gearresteerd. Diesel drie cent duurder ROTTERDAM Diesel en huisbrandolie worden morgen drie cent per liter duurder. Diesel gaat bij de zelftanksta- tions van de meeste oliemaat schappijen en zelfstandige handelaren 125,8 cent per liter kosten. De prijs van huis brandolie varieert vanaf mor gen tussen de 98,7 en 99,5 cent per liter. Alle prijzen zijn in clusief btw. De prijsverhoging wordt dit keer toegeschreven aan de sterk toegenomen vraag als gevolg van het kou de weer dat op veel plaatsen in Europa is ingetreden. Advies: regel kinderopvang wettelijk AMSTERDAM Kinderopvang dient met het oog op de belangen van kinderen wette lijk geregeld te worden. Dit stelt de Raad voor het Jeugdbeleid in zijn advies „Kinderopvang buitenshuis thuis", dat gisteren is aangeboden aan minister Brinkman van WVC. Er moeten, vindt de raad, voldoende peuterspeelzalen en kinder dagverblijven beschikbaar zijn voor ouders die daarvan voor de opvoeding van hun kin deren gebruik willen maken. Ruim 130.000 kinderen van 0 tot 4 jaar gaan regelmatig voor enkele uren per dag naar een kinder centrum. Ondanks de geboortedaling neemt de behoefte aan kinderopvang toe. Tandartsen klagen over reclame Kukident UTRECHT De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde (NMT) heeft bij de reclameraad een klacht ingediend tegen de tv-reclame van Kukident voor plak middelen tegen een los zittend kunstgebit. De reclame vormt volgens de tandartsen „een bedreiging voor de volksgezondheid". Als een kunstgebit los zit, is dat volgens hen het ge volg van een slechte pasvorm, die al vanaf het begin heeft bestaan of die is veroorzaakt door het slinken van de kaken. Een plakmid del stimuleert dat slinken alleen maar, zegt de NMT, wat er zelfs toe kan leiden dat het dragen van een kunstgebit op den duur hele maal onmogelijk wordt. De reclame geeft daarom een misleidend beeld. Bedrijven vrijer bij aannemen gehandicapten DEN HAAG Bedrijven en overheidsin stellingen zullen voorlopig niet worden verplicht een bepaald percentage gehandi capten in dienst te hebben. Aanvankelijk wilde staatssecretaris De Graaf (Sociale zaken en Werkgelegenheid) arbeidsorganisaties de verplichting opleg gen vijf procent van hun banen door ge handicapten te laten vervullen. Het desbe treffende wetsontwerp heeft hij nu zo ver anderd dat werknemers en werkgevers ge durende een bepaalde tijd, bijvoorbeeld drie jaar, de gelegenheid krijgen een eigen gehandicaptenbeleid te ontwikkelen. Als de sociale verzekeringsraad na afloop van die periode vindt dat het beleid niet voldoet, kan alsnog een verplicht percentage wor den opgelegd. tECHT Ameri- üse onderzoekers heb- voor het eerst onom- ïlijk aangetoond dat hoog cholesterolge- e in het bloed de op een hartinfarct aanzienlijk doet toene men. Dat blijkt uit een publi- katie in het gezaghebben de blad van de American Medical Association, zo heeft de Nederlandse Hartstichting gisteren la ten weten. Het vermoeden dat choleste rol bij het ontstaan van har tinfarcten een kwalijke rol speelt bestaat al lang. Mensen met een verhoogd risico op een infarct krijgen al sinds jaar en dag het advies om ge zonder en minder vet te gaan eten. De Amerikaanse onder zoekers hebben nu aange toond, dat behandeling met een cholesterolverlagend me dicijn, Questran, leidt tot 24 procent minder sterfte aan hartziekten, 19 procent min der infarcten en 21 procent minder operaties aan de kransslagaderen. Volgens dr. W.Stiggelbout van de Hart stichting is het waarschijnlijk dat dit medicijn, dat ook in Nederland te krijgen is, voort aan vaker voorgeschreven zal worden. De Hartstichting be nadrukt echter dat gezonde eetgewoonten en het voorko men van een hoog choleste rolgehalte veruit de voorkeur verdienen boven een behan deling met medicijnen. AMSTERDAM Tegen de 24-jarige M.H. uit Baarn is gisteren vijf jaar cel en tbr geëist wegens doodslag op de platenproducent Bart van Laar. Deze werd op 10 november 1981 in zijn woning in Hilversum neergeschoten en overleed enkele dagen later aan zijn verwon dingen. De rechtbank had H. al in september vorig jaar schuldig verklaard. Een straf was toen nog niet geëist, omdat de officier wilde wachten op de uitslag van een psychiatrisch onderzoek naar de persoon van de dader. H. had aanvankelijk een bekente nis afgelegd, maar trok zijn verklaringen later weer in. Ook op de rechtszittingen is hij blijven ontkennen. De rechtbank doet op 6 februari uitspraak. ernstige slaapklachten, maag- en darmstoornissen, hart- en vaatzièkten en klachten over nek, rug en schouders met zich meebrengt. Dit zijn bevindin gen van een onderzoek naar de gezondheidsrisico's van stadsbuschauffeurs in negen Nederlandse en enkele buiten landse steden. De onderzoekers zijn tot' de conclusie gekomen dat een chauffeur van stadsbussen een groot risico loopt zijn gezond heid als gevolg van zijn werk te verspelen als hij niet na vijf jaar rijden een andere baan zoekt. De blijvers houden het hooguit 18 jaar vol voor de wao hen ppstókt. Oorzaken van de talrijke kfachten over de gezondheid van buschauffeurs zijn de on regelmatige werktijden, de dienstroosters, het verkeer en de nassagiers. Ook de werk plek achter het stuur van de bus speelt een rol. Vooral de eis om op tijd te rij den en dan ook nog veilig drukt zwaar op de chauffeur. Die stress-veroorzakende om standigheid wordt nog eens •versterkt door de eis om zich ahjjd netjes te gedragen tegen passagiers. Volgens de wetenschappers lij ken de klachten over de ge zondheid van buschauffeurs op die van werknemers in ploegendienst. Chauffeurs ko men er evenwel slechter van af omdat zij te maken hebben met een soort dubbele onregel matigheid in hun werk. De klachten over rugpijn, nek- en schouderkramp komen voort uit de zithouding van de chauffeur die soms dertien uur lang onafgebroken stuurt. Het voortdurend blootstaan aan tocht oefent ook al nadelige invloed uit op het gestel van de chauffeur. Minister Brinkman van wvc gisteren tijdens de persconferentie over het welzijnsprogramma voor minderheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minis terie van wvc zal dit jaar 218 miljoen gulden uitge ven voor welzijnsvoorzie ningen voor minderhe den. Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren het Rijksprogramma Welzijn Minderheden 1984" naar de Tweede Kamer ge stuurd, waarin tal van welzijnsprojecten zijn op genomen voor buitenland se werknemers, Surina- mers en Antillianen, Mo- lukkers, woonwagenbe woners en vluchtelingen. Tot die projecten horen expe rimenten met lokale radio- en televisie-uitzendingen voor et nische minderheidsgroepen in gemeenten waar veel van deze groeperingen wonen. Met deze lokale „minderheden-omroep" worden dit jaar proeven ge houden in Amsterdam, Rotter dam, Deventer, Gouda en Zaltbommel. Bij de presentatie van het wel zijnsprogramma zei Brinkman dat het minderhedenbeleid in tegenstelling tot enkele jaren geleden nu helemaal is gericht op een permanent verblijf van de minderheidsgroepen in Ne derland. De belangrijkste doel stellingen van het welzijnsbe leid zijn: Emancipatie van de minderheden en tegelijkertijd het behoud van de beleving van hun eigen identiteit. Extra aandacht wordt besteed aan jongeren en vrouwen. Volgens Brinkman is ons land door de aanwezigheid van et nische minderheden „in menig opzicht verrijkt". „Het is een misvatting, te denken dat Ne derland er alleen maar proble men bij heeft gekregen", aldus Brinkman. Voor Zuid-Molukkers wordt dit jaar begonnen met een grondige opknapbeurt van Molukse woonwijken, waarin de huizen nog in handen zijn van de staat. Na de renovatie zullen de woningen worden overgedragen aan plaatselijke woningbouwverenigingen. Dit jaar komen 16 wijken aan de beurt, onder meer in Barne- veld, Tiel, Hoogeveen, Gronin- gen-Hoogkerk, Marum, Oos- terwolde en Alphen aan de Rijn. Voor de instelling van Moluk se bewonerscommissies is eveneens geld uitgetrokken. Ook wordt dit jaar begonnen met nieuwbouw en renovatie van Molukse kerken, die tot nu toe nog geen eigendom van de Molukse kerkgemeenten waren. Na de bouw- en ver bouwingswerkzaamheden worden de kerken wél eigen dom van de Molukse gemeen ten. Daarover zijn vorig jaar al afspraken gemaakt. De werk zaamheden beginnen in Assen, Bovensmilde, Delfzijl, Deven ter, Lunteren, Marum en Tiel. Het is de bedoeling dat de ge meentebesturen in de komen de jaren meer te zeggen krij gen over de verdeling van het geld voor de minderheden. De bestaande welzijnsstichtingen voor minderheden zullen de gemeentelijke en regionale projecten gaan begeleiden en ook een voorlichtende taak krijgen, zowel voor de minder heidsgroepen zelf als voor de Nederlanders. Ook gaan de stichtingen zich meer richten op onderzoek en studie. DEN HAAG Het ziek teverzuim van chauffeurs van stadsbussen is ruim twee keer zo hoog als van alle andere werknemers. De pensioengerechtigde leeftijd van 60 jaar wordt door bijna niemand in dit vak gehaald. Het beroep van buschauffeur is een lange slijtageslag die j)EN Na diepgaand |rzoek zijn Leidse der- ilogen (huidartsen) en tici (erfelijkheidsdes- ligen) tot de conclusie men dat solaria en al de zogenaamde iruin zonnelampen Ier onschadelijk zijn de fabrikanten van deze apparatuur suggere ren. Ook het vaak als re latief onschuldig gety peerde UVA-licht (lang- golvig ultraviolet licht) kan bij langduriger of in tensiever gebruik schade aan de huid veroorzaken. De onderzoekers van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden hebben geconstateerd dat on danks de verschillen die er zijn alle golflengten binnen het ultraviolette gebied schade aan de huid teweeg kunnen brengen. Het UVA-licht van zonnelampen mag dan mis schien minder schadelijk zijn, maar van deze apparatuur wordt veel intensiever gebruik gemaakt dan van bijvoorbeeld de therapeutische lampen. Deze laatste stralen hoofdza kelijk kortgolvig en soms ul- trakortgolvig ultraviolet licht uit. De schade door bestraling kan zich onder meer uiten in het afsterven van cellen of in er felijke veranderingen (muta ties) in het celmateriaal. Uit eerder onderzoek is al bekend dat er een verband bestaat tus sen het mutagene effect van straling en huidkanker. De on derzoekers menen daarom dat ultraviolette lichtbronnen, die veel mutaties in de cel veroor zaken, meer kans geven op het veroorzaken van kanker. Een woordvoerder van Phi lips, dat een groot aandeel heeft in de Nederlandse markt van zonnebanken, solaria en dergelijke, zei gisteren dat dit bedrijf geen snelbruinappara- tuur vervaardigt en dat alle door Philips geproduceerde bruiningsapparaten zijn geba seerd op UVA-licht. In de ge bruiksaanwijzing wordt bena drukt dat dergelijke appatuur gebruikt moet worden in ku ren van maximaal tien dagen en dat maximaal vier a vijf maal per jaar met tussenpauzes van zes weken. TÊlV.KECEL, Hoe WtëJE (eofóre £*tó op oe tno ww vw J K£UTZRSCUOQL? 7[Ea HELAAS KAN Efi- D/m ÜEMANP SCHAKEN- ELLE A/D IJSSEL en nieuwe groep van Zuidmolukkers uit |Mle aan den IJssel |v|jj zich gisterochtend j|9 begeleiding van de Hwse wijraad vrijwillig politie in die plaats |fRd. Ze worden ver- jjp van openlijke ge- PJpleging bij de ontrui- van een aantal wo- n begin deze maand, ran hen werd al snel na huis gestuurd, t hij niets ,et de ge- ladigheden te maken De politie verwacht ich binnenkort nog egende Molukker zal ibiin ipelse politie had vorigt week een lijst met in totaal ne gen namen aan de Molukse wijkraad overhandigd. De po litie wilde de negen oorspron kelijk al vorige week vrijdag op het bureau hebben. De wijkraad meende dat de gang naar de politie tot gisteren moest worden uitgesteld om dat de raad het niet eens was met een* vorige week in een plaatselijk blad gepubliceerde open brief van burgemeester en wethouders over „de Mo lukse kwestie". Eerder deze maand hadden zich in twee groepen al 22 Zuidmolukkers bij de politie gemeld. Van hen zitten er nog drie in bewaring. Het gaat vol gens officier van justitie D. Hart om drie 19-jarige jongens die eind december en begin ja nuari buiten de rellen om met een molotovcocktail zouden hebben gegooid. TERDAM Het stak B. in augustus vorig jaar Fasistisch Front Am- de 15-jarige Antilliaan Ker- win Duinmeijer met een mes in de buik, als gevolg waar van de jongen enkele uren later overleed. De rechtbank in Amsterdam besloot Nico B. gisteren in een inrichting voor buitengewone thera peutische behandeling te plaatsen. De organisaties zijn, evenals de familie van Ker- win, van mening dat B. zich mede gezien zijn achtergrond im en de Fundacion f .iano hebben met he lding gereageerd op spraak die gisteroch- is gedaan tegen de ige Nico B. n ruzie waarbij discri- Bnde opmerkingen h gemaakt aan het van het slachtoffer van Vikingjeugd en Cen trumpartij, terdege bewust moet zijn geweest van zijn daad. Men vraagt zich af hoe discriminatie via juridische wegen bestreden kan wor den als het openbaar minis terie racistische daden als deze toeschrijft aan vermin derde toerekeningsvatbaar heid. „Het bewuste racisme dat aan deze daad ten grond slag ligt wordt verdoezeld", zo vindt men. David van Ooijen (tweede van rechts), voorzitter van de vaste kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen, luistert aandachtig naar de Zaanse wethouder Van Dam (tweede van links) bij het voorlezen van een petitie. Daarin wordt gevraagd het circulatiebeleid van het ministerie van onder wijs drastisch te wijzigen. Veel wethouders van grote steden vinden dat zij worden overspoeld door de schrijfdrift van de ambtenaren. Grond voor vuile grond Op het industrie gebied Lage Weidein Utrecht is gisteren het eerste Nederlandse opslagterrein voor verontreinigde grond in gebruik genomen. Het terrein is bestemd voor vuile grond waarvoor nog geen bruikbaar reinigings- procede bestaat. De Interimwet bodem sanering voorziet in meer van dergelijke opslag- gebieden. HILVERSUM Minister Pieter Winsemius (Milieu) wil lood vrije benzine goedkoper maken dan de huidige soort brandstof met lood. Voor de NCRV-televisie zei hij gisteravond te hopen dat een dergelijke maatregel, die wat hem betreft per 1986 in moet gaan, automobilisten ertoe zal bewegen van de huidige benzine over te schakelen op een milieuvriendelijke brandstof. Het gebruik van loodvrije benzine is van belang in de strijd tegen de zuren regen. Deze vorm van luchtverontreiniging zal, zo voorspellen, deskun digen over enige tijd in ons land een schade aanrichten van een miljard gulden per jaar.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9