fusie binnen het Leidse matschappelijk werk (L™ „Proef met sluitingstijden af és is onaanvaardbaar" Sneeuw enorme zorgt voor een verkeerschaos siSE: Echtpaar kraakt huis Negen maanden voor verkrachting RIVATISERING MOET DIENSTVERLENING VERBETEREN JJK VERENIGING PANCRAS WEST: SK Grootste kast van Europa landbouw rai 84 Bewoners commissie complex Ons Belang opgeheven Vf^r^r' üeid&iQowtcvnt DINSDAG 24 JANUARI 1984 PAGINA 3 PERHAAVE-CURSUS OVER /ALITEIT VAN HET LEVEN DEN Voor kinderartsen, huisartsen en andere onen die zich met de gezondheidszorg van kin- •n bezighouden, wordt donderdag 26 en vrijdag januari een Boerhaave-cursus gehouden in de col- »zaal II van het Laboratorium voor fysiologie aan Wassenaarseweg 62 in Leiden. In de cursus wordt betekenis van het begrip „kwaliteit van het le- i" in de kindergeneeskunde behandeld. Bekeken j^dt of er een goede definiëring mogelijk is van het Tip „kwaliteit van het leven" en wie hierover raÜeelt bij een patiënt. Met betrekking tot de kin- iktjjeneeskunde wordt de vraag gesteld in hoeverre rnjbegrip een rol speelt bij het nemen van beslissin- i Dover ingrijpende diagnostische en therapeutische vijdelingen. Vooral bij de handelingen die van le- v jsbelang zijn, is dringend behoefte aan goede cri- a en duidelijke procedures. De cursus is opgezet ricTot klinisch toepasbare richtlijnen te komen. LEIDEN Een Leids echtpaar heeft vannacht om drie uur een woning aan de Antillenstraat 66 gekraakt. De politie heeft niet ingegre pen, mede omdat de vrouw zeven maan den zwanger bleek te zijn. De zaak wordt vandaag verder on derzocht. Bisschop Bar naar Leiden LEIDEN De nieuwe bisschop van Rotterdam, mgr. R. Ph. Bar bezoekt morgenavond de Rooms Katholieke Jongeren Groep Lei den. Dit in verband met de diës- viering van de RKJGL, die haar achtjarig bestaan viert. Afgelopen zondag werd de diësweek geo pend met een sportmiddag. Mor genavond wordt door mgr. Bar in de Lodewijkskerk aan Het Steen- schuur een H. Mis opgedragen tot intentie van de leden. Na afloop van de mis is er een ontvangst in de zaal van het St. Jacobshofje, waarbij de bisschop eveneens aanwezig zal zijn. De diësweek wordt op zaterdag 28 januari af gesloten met een diner dansant in restaurant De Nachtegaal in Lisse. Ambtenaresse van burgelijke stand LEIDEN De dames C. Fal- laux en L. Jansen, raadsleden voor respectievelijk de PvdA en de VVD, willen graag amb tenaar van de burgerlijke stand worden. Deze functie is uitsluitend bedoeld voor het sluiten van huwelijken. De ge meenteraad zal hierover ko mende maandag beslissen. Vooral voor mevrouw Fallaux is er haast bij. Zij wil op 29 fe bruari het huwelijk van ken nissen sluiten. Gaat de raad akkoord, dan moeten de twee dames nog worden beëdigd door de kantonrechter. LEIDEN/DEN HAAG Het Haags gerechts hof heeft een 19-jarige Leidenaar gistermorgen veroordeeld tot negen maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en met aftrek van het voorarrest. De procureur generaal had één jaar gevange nisstraf geëist. De Leidenaar had met een vriend in september 1982 een toen 14-jarige meisje op het terrein van de Groenoordhallen verkracht na haar in een café opgepikt te heb ben. Het tweetal werd door de rechtbank tot één jaar veroordeeld maar de 19-jarige Leide naar ging in hoger beroep omdat hij de straf „te hoog" vond. Zijn advocaat had om vrijspraak gevraagd omdat de verklaringen van het meisje tegenstrijdig zouden zijn geweest. ch JDEN Het maat- 'dtfPPelijk werk in Lei- wordt onder meer gehaald door bijna één arbeidsplaats te schrappen. Dat de werkgroep voor een fusie tussen beide in stellingen heeft gekozen, heeft niet alleen te maken met de bezuinigingen, maar ook met de afdeling maat- een nieuwe werkwijze die ippeliik werk van de door de particuliere organisa- tie gehanteerd zou moeten worden. De werkgroep noemt deze inhoudelijke verandering van het werk veel belangrij- moet worden gereor- sto^eerd en onderge- •kifht in één particuliere jinpnisatie. Daartoe moe peentelijke Sociale jarpst en de Stichting Bu- 'onji voor Maatschappelijk le ifk Leiden fuseren. Dit ker dan de bezuinigingen die belfludeert de Werk- mede door de fusie mogelijk ep Maatschappelijk „luuu.c.u va.» worden. In de nieuwe opzet ?k in haar"pinri"rannort van het maatschappelijk werk rK in naar eindrapport staat het werken per wijk cen_ vanmiddag aan wel- traal. De werkgroep ziet het P.H. maatschappelijk werk als een basisvoorziening, die gemak kelijk bereikbaar is voor het publiek. Daarom moet het hul- tanfc.wethouder 1 hpute is aangeboden, n d' p, werkgroep, die in novem- bbe 1982 werd geïnstalleerd, paanbod zoveel mogelijk in de - als opdracht om per 1 ja- wijk aanwezig zijn. ,"fi van dit jaar 65.000 gul- n. jte bezuinigen op het alge- ïigih maatschappelijk werk in tenlen. Per 1 januari 1985 k{ n°g eens 40.000 gulden j zjien bezuinigd. Dat bedrag De werkgroep acht het priva tiseren van het maatschappe lijk werk beter dan het hand haven van de amtelijke status, omdat zo meer rekening ge houden zou kunnen worden met de levensbeschouwingen, van de betrokken groeperin gen. Ook de historie van het Leidse maatschappelijk leidt er volgens de werkgroep toe, dat het creëren van een parti culiere instelling de voorkeur moet krijgen. Een amtelijke organisatie zou het maat- schapplijk werk minder flexi bel maken. Het personeel van de gemeen telijke afdeling maatschappe lijk werk, dat bij de fusie be trokken is, blijft ambtenaar. Door een juridische construc tie is dat mogelijk. Wel zullen nieuwe werknemers worden aangenomen volgens de bepa lingen van de CAO-welzijn. Het Fiom-bureau, dat hulp verleent bij zwangerschap en alleenstaande ouders helpt, zal nauw gaan samenwerken met de nieuwe organisatie. Het leek erop dat de de Fiom niet zou kunnen worden geïnte greerd in het Maatschappelijk Werk Leiden omdat de Fiom in 1984 door het ministerie van WVC en niet meer door de gemeente zou worden ge subsidieerd. Inmiddels heeft het ministerie laten weten dat de gemeenten toch verant woordelijk blijven voor de subsidiëring van de Fiom-bu- reaus. De werkgroep was ech ter al te ver met haar werk zaamheden gevorderd om daar in het rapport nog rekening mee te kunnen houden. Het is wel de bedoeling alsnog te on derzoeken of de Fiom in de nieuwe organisatie ingepast kan worden. Bereikbaar Het maatschappelijk werk wil een basisvoorziening zijn, die 24 uur per dag bereikbaar is. Om dat in de praktijk voor el kaar te krijgen, is een actie plan opgesteld. Zo moet nog uitgezocht worden hoe het met de huisvesting van het maat- schapplijk werk moet be- ganisaties die zich met maat- schapplijk werk bezighouden moet nog op poten worden ge zet. De inhoud van het rapport en het actieplan hebben inmid dels de unanieme goedkeuring van de besturen van de Stich ting Maatschappeljk Werk Leiden, de Stichting Fiom en de gemeentelijke afdeling maatschapplijke werk. De aan bevelingen van de werkgroep komen overeen met het rijks beleid op dit punt. Op het mi nisterie van WVC is de zoge naamde Zorgwet in voorberei ding en Leiden loopt door deze fusie vooruit op de plannen van het kabinet ten aanzien van de eerste lijns gezond heidszorg. De nota zal door het college van B en W worden bespro ken en vervolgens wordt een inspraakronde gestart. Daarna halve een centrale huisvesting moet de gemeenteraad de ver zouden er ook wijkposten moeten komen en ook de samenwerking met andere or- anderingen ten aanzien van het maatschappelijk werk in Leiden vaststellen. ®last van de kroegen is Ooijet aanvaardbaar, dus ^filanger open laten van rant *s helemaal ondenk- ljet Dit zei een verte- ged^oordiger van de lijkvereniging Pancras gisteravond tijdens "S* hoorzitting over de 1 uJf met de sluitingstij- /aklvan cafés. Niet alleen ne#)ewoners zijn tegen looiroef om een vijftiental ab op zaterdagnacht om 'ratl uur te laten sluiten, ltu°' 65 horecaonderne- vac|i zijn het er niet mee g, a Zij noemen het plan tig. urrentievervalsend. IT dagavond één uur langer (tot drie in plaats van twee uur) open te laten. Het gaat om eta blissementen aan de Beesten markt (2), 2e Binnenvestgracht (2), Nieuwe Beestenmarkt (4), Oude Singel, Steenstraat, Ga- renmarkt, Korevaarstraat en de Nieuwstraat (3). Om voor de proef in aanmerking te ko men, moeten de cafés aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo zijn er de criteria „ontoe laatbare overlast voor de woonomgeving", „nauwe straat" en „voldoende parkeer plaatsen". Tegen dit plan is al vaker geprotesteerd. Een aantal bewoners van Pan cras West (in deze wijk zijn de drie cafés aan de Nieuwstraat gevestigd) is fel gekant tegen de proef. 200 van de 1000 wijk bewoners hebben een be zwaarschrift ondertekend. Zij lan is om bij wijze van zeggen dagelijks hinder te on- vijftien cafés op zater- dervinden van de cafés en vooral in de weekeinden is de overlast groot. Er worden veel vernielingen aangericht aan fietsen, auto's en ruiten en zelfs wordt er door de cafébe zoekers in de brievenbussen geurineerd, vertelde een van de buurtbewoners gisteravond. Volgens Pancras West is het aantal cafébezoekers de laatste jaren zeer sterk toegenomen. De bewoners vrezen, dat dit bezoek nog groter wordt, wan neer de drie cafés een uur lan ger open mogen blijven. Zij voelen zich onveilig vanwege agressieve cafébezoekers en auto's die met hoge snelheid door de smalle straatjes rijden. „Veel wijkbewoners gaan pas slapen als de kroegen sluiten", zei een vertegenwoordiger van de wijkvereniging. Hij stelde dat er in de wijk te weinig parkeerplaatsen zijn. Pancras West voelt zich overigens ach tergesteld bij de Pieterswijk. In deze wijk zijn geen cafés voor de proef aangewezen. Gelijkluidende protesten wa ren er ook van buurtvereni ging d' Oude Morsch. Men vindt het onder meer geen goede zaak wanneer het drankgebruik wordt gestimu leerd. De Stationsbuurt vreest overlast, vernielingen en agressie. Een woordvoerder van 65 ho recaondernemers noemde de proef oneerlijk en concurren tievervalsend. Deze caféhou ders willen geen proef. „Of al lemaal of niemand", zo luidde het devies. De proef zorgt voor extra overlast. Mensen verla ten om twee uur een café om snel naar een kroeg te gaan, die pas om drie uur sluit, me nen de horecaondernemers. Foutje in advertentie Vanwege een foutje in de gemeentelijke ad vertentie van a fgelopen vrijdag was een aantal personen niet aanwezig op de hoorzitting. De hoorzitting stond in de advertentie aangekon digd onder het kopje „commissie volkshuis vesting". Deze vergade ring wordt pas morgen gehouden. Volgens het raadslid Eikerbout (PvdA) heeft de por tier van het stadhuis gisteravond enkele be zoekers naar huis ge stuurd. Ook de portier zou in de veronderstel ling hebben verkeerd, dat de hoorzitting mor gen wordt gehouden. Burgemeester Goekoop zei dat de advertentie voor een goede lezer toch wel duidelijk moet zijn geweest. 11 ie: sj vo(n kraanwagen moest er gistermiddag aan te pas van start gaat. De afmetingen van de kast zijn 4,5 bij men om de grootste kast van Europa in de Groe- 5,5 meter. Het is een van de publiekstrekkers van de waiordhallen op te zetten. Deze uitzonderlijk grote beurs, naast de expositie van werk van architect Riet- ilenaskast wordt door Dreef Meubelen uit Leiden ge- veld en een tentoonstelling van de kunstvorm hologra- >nd tijdens de Woonldeaalbeurs, die morgenavond fie. De beurs is tot en met zondag dagelijks open. LEIDEN Geboren: Margaretha Catharina Maria dv. P. F. J. Nagte- geller en M. Montanje, Martijn zv. J. Blikman en C. H. Rietkerken, Eliza beth Johanna Jeanne dv. F. A. Ver mei) en M. A. A. M. van der Wee, Sharon dv. C. J. Verhoeven en W. Sibbelee, Maarten zv. S. Leune en J. W. Qualm, Nienke dv. A. A. Everts en M Kuijt, Jacoba Petronella dv. C. Barnhoorn en A. de Mol, Nicolaas Ja mes zv. R. Beekman en J. E. Tovey, Robert Jan zv J IV Bol en E. H. van Gelder. Jaap Willem zv C. van der Plas en J M. W. van Rijn, Johannes Paulus Maria zv J J M. van der Hulst en A M W Baijer, Gary zv D MacKenzie en I Kerkenmeier Overleden: A. de Groot, geb. 18-9- 1899, man; E. van der Klaauw, geb. 12-1-1905, vr., eehtg. van L. van der Spek; C. Lamens, geb. 21-9-1900, vr.; W. H. Langendijk, geb. 14-7-1890. vr. feh. gew. met J. van Eeden; H. C de 'ijper, geb. 26-10-1932, man. (ADVERTENTIE) Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations LEIDEN De bewonerscom missie van een complex wo ningen van woningbouwver eniging Ons Belang aan de Willem de Zwijgerlaan is op geheven. In de commissie had den nog maar twee personen zitting en ook zij hebben nu besloten eruit te stappen. „Het is ons niet gelukt nieuwe leden aan te trekken omdat men van mening is dat door de bewonerscommissie in zijn oude vorm te laten voortbe staan, men naar buiten de in druk zou wekken, dat de be woners het met de gang van zaken zoals de extra huurver hoging en de slechte afwer king van de renovatie eens zouden zijn", heet het in een brief aan het bestuur van de woningbouwvereniging. In plaats van de commissie is een bewonerscomité opgericht dat de belangen van de huurders moet gaan behartigen. In de gemeenteraad is de kwestie rond de renovatie van het complex aan de orde ge weest na vragen van de PSP. De bewoners werd meege deeld dat de renovatie van hun woningen een huurverho ging van 48,50 zou opleve ren, maar dat werd na de af ronding van de werkzaamhe den plotseling gemiddeld 88,-. Een aantal bewoners is het met deze gang van zaken niet eens en heeft inmiddels aangekondigd de verhoging niet te zullen betalen. Literop Het jaarlijks verschijnende tijdschrift voor amateur letterkunde „Literop" vraagt kopij voor het elfde num mer. Verhalen, gedichten en essays kunnen voor plaat sing in aanmerking komen, mits ze voor 1 maart zijn opgestuurd naar de redactie van het tijdschrift p/a LAK, postbus 9515, 2300 RA Leiden. Vrouwen en carrière De documentaire „Vrouwen en carrière" wordt maandag 30 januari vertoond door de werkgroep TV-Issue van de Leidse Studenten Ekklesia. In dit programma vertellen di verse vrouwen over hun ervaringen. De vertoning van de documentaire begint om acht uur aan het Rapenburg 100. Ikebana In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zater dag 28 januari een demonstratie van de Japanse bloemschikkunst Ikebana gegeven. De bijeenkomst be gint om drie uur 's middags en wordt gehouden in het kader van de tentoonstelling „Vier eeuwen Nederland- Japan". De demonstratie wordt verzorgd door me vrouw Doris Diels-Krafft, die de professorsgraad be haalde aan de Ikenoboschool in Tokio. De jongerenbeweging voorheen KWJ) organiseert op 26 januari een reggaeavond om de eerste donderdagavondsoos een swingende start te geven. Iedereen is welkom vanaf half negen in de Koppenhinksteeg 2. Luilelbaan Het winkelcentrum „de Luitelbaan" aan het Vijf mei plein viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan. Het hele jaar worden acties gehouden om dit feit te vieren. Zo wordt omwonenden een fles sherry aangeboden en bewoners van de bajaardentehuizen in de wijk krijgen wat fruit. Het hoogtepunt van de acties moet in augustus plaats hebben. Bond van Ouderen Voor de leden van de Katholieke Bond van Ouderen wordt morgenochtend om half tien een eucharistieviering gehouden in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur. Het betreft hier de maandelijkse viering. Voorganger is pastoor Vreeburg. Op 2 februari wordt de algemene ledenvergade ring gehouden in de Romanuszaal achter de Hartebrug- kerk. De vergadering begint om twee uur. \4~' De sneeuw zorgde behalve voor veel overlast, ook voor idyllische plaatjes. Zoals bij Molen de Valk. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN/REGIO Het ver keer in de Leidse regio raakte gistermiddag volledig van slag. In de Leidse binnenstad kon den soms auto's de bruggen niet meer over, het openbaar vervoer had te maken met vertragingen van soms wel twee uur. Op de Vismarkt bleef rond 17.30 uur een bus van West-Nederland door de gladheid steken waardoor de marktenroute gedurende an derhalf uur werd geblokkeerd. De politie stelde de Breestraat voor tweerichtingsverkeer open. De diverse politiekorp sen registreerden tientallen aanrijdingen. Niemand raakte ernstig gewond. Bij de ^NZH-Leiden liep gister middag de hele dienstregeling in de war. Onder andere lijn 30 naar Valkenburg en Kat wijk liep een vertraging van bijna twee uur op. Op de Fle- voweg kwam een bus in aan rijding met een bestelwagen. „Maar het publiek heeft begrip getoond voor de vertragin gen", zo zegt een woordvoer der van de NZH. Gisteravond reden de meeste bussen weer op tijd. Op de kruising Ka naal weg/Hoge Rijndijk reed gistermiddag een politiewagen op een personenauto toen de eerste niet tijdig wist te rem men. Op de Zoeterwoudsesin- gel belandde een auto in het water. Op de provinciale weg 7 tus sen Rijnsaterwoude en Lei- muiden raakten gistermiddag om half vier twee mensen ge wond toen vier auto's op el kaar botsten. Een 59-jarige man uit Ter Aar werd met een ^broken been en een vrouw uil Roelofarendsveen met pijn in haar borst en knie naar het Alphense Rijnoordziekenhuis vervoerd. In Lisse kwam een 24-jarige fietser uit die plaats ongelukkig ten val. Hij pro beerde uit een sneeuwhoop op de Oranjelaan in het rijspoor van de auto's te komen, maar had niet in de gaten dat daar al een auto reed. De man liep schaafwonden en kneuzingen op, maar kon met een dokters behandeling volstaan. De Hoogeveenseweg (provinciale weg 22), de weg die loopt van Hazerswoude dorp naar Benthuizen en verder, bleek gisteren voor een aantal auto mobilisten een onneembare hindernis. In totaal reden vier auto's in het water en er wa ren tal van aanrijdingen. Bij een daarvan, 's avonds om half negen, was een Leidse ambu lance betrokken. De materiële schade was zeer groot.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3