■Xïïl TAFEL Stuurgroep BMD geeft juist op essentiële vraag geen antwoord 903 Geleerden uit Sovjet-Unie en VS praten in Vaticaan over „nucleaire winter kerk wereld Ccwióc Öouiim r>r> KORTE METTEN Vrijmetselarij en kerk verdragen elkaar niet ACHTERGROND Ceidóc 6oiua/nt DINSDAG 24 JANUARI 1984 PAG Geleerden uit de Sovjet- -Unie, de Verenigde Sta ten en een aantal andere landen zijn gisteren in het Vaticaan bijeen ge komen voor een gedach- tenwisseling over de „nucleaire winter", de afkoeling van de aarde als gevolg van een zware kernexplosie op de aar de. De bijeenkomst duurt drie dagen en wordt ge houden in een villa in Vaticaanstad onder au spiciën van de pauselijke academie van weten schappen, een kerkelijk adviesorgaan. De Braziliaanse president van de academie, de natuur kundige Carlos Chagas (73) zei, dat de zeventien deelne mers een rapport voor paus Johannes Paulus zullen op stellen over de mogelijke kli matologische en ecologische gevolgen van een kernexplo sie. Onder de deelnemers zijn Carl Sagan, een Amerikaan, die een onderzoek heeft ge daan naar de gevaren van de nucleaire winter, Jewgeni Welichov, vice-president van de Russische academie van wetenschappen en Wasili Aleksandrov, een Russische meteoroloog. „Uit nieuwe berekeningen is ons bekend, dat een van de rampzalige gevolgen van een nucleaire oorlog van een be paald megatonnage het ont staan is van een wolkendek om de aarde. Dat zal een groot gedeelte van de zonne straling absorberen en foto synthese (het voor alle leven de organismen onmisbare proces van omzetting van lichtenergie in chemische energie) onmogelijk maken", aldus Chagas. Volgens hem zal tegelijker tijd de atmosfeer afkoelen en een wintersituatie intreden met, volgens sommige bere keningen, temperatuurdalin gen tot 32 graden Celcius on der nul. Hij zei. dat het on derzoek van dit aspect van kernexplosies nog niet ver gevorderd is. De bijeenkomst is de jongste van een reeks, die de pause lijke academie over de moge lijke gevolgen van een nucle aire oorlog heeft gehouden. In 1982 stuurde de paus een delegatie naar een aantal lan den om te spreken over de medische gevolgen van een kernexplosie. Voorzitter Cha gas zei, dat zij vriendelijk en langdurig te woord waren gestaan door de staatshoof den van de Sowjet-Unie, Frankrijk en Groot-Brittan- nië, maar dat het onderhoud met president Reagan erg koel was verlopen. De Ame rikaanse president had hun geen stoel aangeboden en de bijeenkomst was na twintig minuten afgelopen. Volgens Chagas had Reagan de ver gissing begaan om, „als zove- len, te denken, dat wij de rol' van pacifisten spelen. Dat zijn wij niet. We proberen slechts het gevaar van een nucleaire holocaust onder de aandacht te brengen. We moeten de mensheid vertel len wat er zou kunnen ge beuren", zei hij. De academie telt onder haar zeventig leden zesentwintig Nobelprijswinnaars en verte genwoordigers van vele reli gies. Haar belangrijkste doel is de vooruitgang van de we tenschap te bevorderen en de paus en de kerk van weten schappelijke ontwikkelingen op de hoogte te houden. Het werk van de academie is sinds een aantal jaren voor een groot gedeelte gewijd aan de dreiging van een kernoor log. „Wij trachten de kern oorlog zoveel mogelijk te be strijden. Ik ben een van hen die geloven dat een kernoor log niet op een beperkte schaal gevoerd kan worden. De explosie van zelfs een tac tisch wapen kan echt tot een strategische oorlog leiden en tot de vernietiging van onze beschaving. Ik geloof, dat de politicie, als er echt druk op hen wordt uitgeoefend, zul len begrijpen, dat kernoorlog de verwoesting van alles, maar dan ook alles is, aldus Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de voorzitter van de lutherse wereldfede ratie, bisschop Josiah M. Kibira uit Tanzania en de secretaris-generaal van deze organisatie, dr. Carl Mau, in particuliere audiën tie ontvangen. Volgens waarnemers is overleg ge pleegd over mogelijk te zet ten stappen op de weg naar kerkelijke eenheid tussen rooms-katholieken en lu theranen. De lutherse we reldfederatie heeft het be zoek, dat de paus vorig jaar op 11 december heeft ge bracht aan de Evangelisc- h-Lutherse Gemeente van Rome, gezien als een „con creet teken van oecumene". De paus zal morgenavond deelnemen aan de woord dienst in de basiliek „St.- Paulus buiten de muren" te Rome, waarmee dit jaar de gebedsweek voor de een heid der christenen wordt besloten. Aanwezig zullen zijn vertegenwoordigers van het Vaticaanse secreta riaat voor de eenheid en andere leden van de curie, alsmede vertegenwoordi gers van verscheidene niet- -katholieke christelijke ker ken. De gebedsweek stond dit jaar in het thema „Uit het kruis van onze Heer tot eenheid geroepen". Het ein de valt steeds op de 25ste ja nuari, het feest van de be kering van de apostel Pau lus. Het proces tegen Smanga- liso Mkhatswa, de zwarte secretaris van de r.-k. bis schoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, begint 10 februari. Hij wordt beschul digd van terroristische acti viteit. Mkhatswa werd 30 oktober gearresteerd na een kerkdienst in de katholieke universiteit van Fort Hare (Ciskei), waarin hij zich had uitgesproken tegen de nieu we Zuidafrikaanse grond wet. Nadat de aanklacht te gen Mkatswa bekend was geworden, hadden in Preto ria talrijke protestmanifes taties plaats. Ook buiten Zuid-Afrika hebben velen tegen de arrestatie van Mkatswa geprotesteerd, on der wie de Nederlandse en Westduitse bisschoppen. Vertegenwoordigers van de bisschoppenconferenties van acht Europese landen, waaronder Nederland, heb ben zich gisteren te Brussel in een verklaring zeer be zorgd getoond over de toe stand van de christenen in Libanon. Volgens hen kun nen het inbreuk maken op en het in gevaar brengen van de rechten van de Li banese christenen, de r.-k. geloofsgenoten in Europa niet onverschillig laten. Met woord en daad moeten zij de Libanese christenen ter zijde staan en hen in hun gebeden gedenken. De bis schoppen achten het drin gend nodig is, dat bereid heid wordt getQond proble men zonder toepassing van geweld op te lossen en te komen tot een democrati sche dialoog tussen de wet tige gezagsdragers. Ook volgens het nieuwe kerkelijk wetboek is het uitgesloten tegelijkertijd lid van de katholieke kerk en vrijmetselaar te zijn. Weliswaar verbindt het nieuwe kerkelijk wetboek het lidmaat schap van de vrijmetsela rij niet meer automatisch aan excommunicatie, maar het veroordeelt wel de beginselen ervan. Dit stelt prof. dr. Audomar Scheuermann uit München, deskundige op het gebied van het kerkelijk recht. Vol gens hem is er niets veran derd in de principiële tegen stelling tussen kerk en vrij metselarij en hij vertelt, dat onder voorzitterschap van de bisschop van Augsburg, dr. Josef Stimpfle een katholie ke commissie diepgaand heeft onderzocht of er over eenstemming tussen vrijmet selarij en kerk mogelijk zou kunnen zijn. In opdracht van de Duitse bisschoppenconfe rentie zijn er officiële ge sprekken gevoerd tussen ver tegenwoordigers van de kerk en van de verenigde grootlo- ges van Duitsland. Jarenlan ge gesprekken, gezamenlijke bijeenkomsten en schriftelij ke uiteenzettingen hebben tot de conclusie geleid, dat het uitgesloten is tegelijker tijd vrijmetselaar en lid van de katholieke kerk te zijn. Niemand kan de kerk ver wijten, dat haar veroordeling van de vrijmetselarij berust op foutieve of achterhaalde informatie, misverstanden of vooroordelen. Prof. Scheuermann wees verder op een verklaring van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer van 26 november 1983, waarin met een uitdrukkelijk beroep op paus Johannes Paulus II, wordt gezegd, dat de veroor deling van de vrijmetselarij bindend is voor alle kerkelij ke autoriteiten, zodat het bis schoppen noch bisschoppen conferenties is geoorloofd, een wezenlijk ander oordeel te vellen over verenigingen van vrijmetselaars. Iran weer beschuldigd van vervolging Baha'i De Verenigde Staten heb ben de regering van Iran beschuldigd van een nieu we golf van ernstige en sy stematische onderdrukking van Baha'i-gelovigen. Meer dan 550 van hen zouden in gevangenissen verblijven en enkelen zouden zijn overleden als gevolg van martelingen. Alan Romberg, woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken, zei over informatie te beschik ken waaruit blijkt, dat er in november en december on geveer 180 leden van deze religieuze minderheid wa ren gearresteerd en in de eerste dagen van januari nog eens 70. De commissie mensenrech ten van de Verenigde Na ties en andere VN-groepen hebben er bij de Iraanse re gering op aangedrongen de vervolging van de in totaal ongeveer 300.000 Baha'i-ge lovigen te staken. Zij zijn de enige religieuze minderheid in de islamitische republiek Iran die geen grondwettelij ke bescherming geniet. Het Baha'i-geloof, dat onder meer streeft naar eenheid onder gelovigen van alle religies, wordt door de sji'i- tische autoriteiten in Tehe ran beschouwd als ketterij tegen de islam. Sji'iten heb ben volgelingen van Ba- ha'ullah, die het Baha'i-ge loof stichtte in de tweede helft van de vorige eeuw, steeds bloedig vervolgd. De meest voorkomende be schuldiging is de laatste ja ren, dat zij zouden samen werken met de „zionisti sche vijand" (Israël). Sambal goreng met kippelevertjes en snijbonen, rijst vla met rozijnen Voor twee personen hebt u nodig: 150 g kippelever tjes, 2 lepels olie, ui, knof look, sambal, laos, salam, 2 Vs dl bouillon (blokje), 1 volle lepel gemalen kokos of gedroogde santen of stukje creamed cocnut, ket jap, zout; 450 g diepvries of half blik snijbonen; 250 g rijst, 4,5 dl water, zout halve liter vla en een lepel rozijnen. Snijd de kippelevertjes in ge lijke stukken en bak ze al omscheppende bruin in hete olie. Temper eerst het vuur, schep de lever uit de pan en fruit in het overblijvende vet de kleingesneden ui en ge perste knoflook lichtbruin. Voeg vervolgens sambal, laos, een blaadje salam, de bouillon en de kokos toe en laat het sausje vijf minuten zacht koken. Laat er dan de lever in een paar minuten in gaar worden en breng het gerecht op smaak met ketjap en zout. Kook de diepvries snijbonen gaar of warm die uit blik al leen op. Doe de afgegoten groente in een schaal en schenk er de kippelevertjes bij met de saus erover. Kook bij deze sambal goreng met kippelevertjes een droge witte rijst en geef er desge wenst wat augurken, kroe poek of sambal bij. Was de rozijnen en kook ze in weinig water op een klein pitje zacht, laat ze uitlekken en meng ze door de vla. JEANNE NEDERLANDSE GEREFOR MEERDE KERKEN Bedankt voor Heemstede-Lis- ■se, W. Borgdorff te Doorn. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Bedankt voor Werkendam, D. Hakkenberg te Lisse. inspraaK van ue u DEN HAAG „Ik kan mij niet f DEN HAAG „Ik kan mij niet voorstellen dat de Tweede Kamer zich nu afstandelijk opstelt ten op zichte van de discussie, zeker niet gezien de bemoeienis met de start ervan". Jhr.mr. M.L. de Brauw, voorzitter van de Stuurgroep die de maat schappelijke discussie over het toekomstige energiebe leid leidde, kijkt de aanwezi ge journalisten eens aan. Een gevoel van teleurstelling over de eerste „politieke" re acties op het werkstuk van de stuurgroep, valt van zijn gezicht al te lezen. Woordvoerders van CDA en VVD in de Tweede Kamer hebben immers meteen laten weten niet goed uit de weg te kunnen met het resultaat van de discussie: op dit mo ment geen besluit over de bouw van nieuwe kerncen trales, terughoudendheid bij het gebruik van kolen voor de elektriciteitsproduktie, het beleid richten op energiebe sparing en windenergie. Kamerleden van beide frac ties stelden onmiddellijk dat de stroomprijzen omhoog zouden vliegen met alle soci aal- economische gevolgen vandien als het beleid werke lijk op die manier zou wor den uitgezet. „We zullen een fors deel van onze welvaart moeten inleveren", zo stelde VVD'er Braams. Tegenover de reacties uit bei de regeringsfracties liet het PvdA-kamerlid Zijlstra we ten het jammer te vinden dat de discussie niet een keihard „nee" tegen kernenergie had opgeleverd waarbij ook be staande centrales zouden moeten sluiten. Vanuit D'66 klonk eenzelfde geluid. Serieus Het is, gezien de reacties, nauwelijks verwonderlijk dat De Brauw bij de presentatie van het eindrapport liet we ten dat de deelname aan de discussie overeenkwam met de politieke krachtsverhou dingen in ons land. „Alle op vattingen zijn aan bod geko men. Men dient de uitgespro ken voorkeuren serieus te nemen. Het geeft het denken van de Nederlanders aan. Geeft u het rapport een cen trale plaats in uw besluitvor ming". Een uur later verklaarde De Brauw tegenover journalis ten: „De Tweede Kamer kan nu afmeten met welke be sluiten men in de maatschap pij moeilijkheden kan ver wachten". Op dezelfde bij eenkomst deed De Brauw de eerste commentaren uit poli tieke hoek overigens af met de opmerking dat zij gemaakt zijn zonder het hele rapport en alle overwegingen te ken nen. Het mede-stuurgroeplid Jan sen ging ter plaatse nog iets verder. „Er zijn serieuze uit spraken gedaan door de be volking. Dat kan men niet tot iets „niet-waardigs" ver klaren. De bevolking heeft gepraat op basis van bijna 100 procent informatie. De bevol king wist waar zij het over had. Als men dan zegt dat de bevolking niet serieus kan oordelen, moet men alle in spraak maar afschaffen". Kosten De reacties doen kennelijk pijn, omdat zij inhaken op een cruciaal punt in de hele discussie over de toekomstige energievoorziening, de kos ten. En juist over die kosten zwijgt,de-stuurgroep in haar rapport in alle taleiW „Kostenbeelden voor nët jaar 2000 zijn niet te voorspellen. Kernenergie is een jonge technologie, windenergie ook, evenals het schoon ver branden van kolen", luidt het verweer vanuit de stuur groep. „Het is zinloos om te gaan praten over kosten tot twee decimalen achter de komma". Op zich mag dit waar zijn, feit is en blijft dat de belang rijkste aanleiding tot de ener giediscussie de prijs van de energie was en is. Juist van wege elektriciteitscentrales die dure olie en duur gas ver stookten zijn plannen ont vouwd tot de bouw van drie nieuwe kerncentrales met een totaal vermogen van 3000 megawatt (voorstel ka binet-Den Uyl) en het bou wen van centrales die kolen zouden stoken (voorstel kabi net-Van Agt één). Zowel het gebruik van urani um als van kolen werd, en wordt, gezien als mogelijk heid de kosten van de elek triciteitsvoorziening terug te dringen. Het afzien van kernenergie en het niet ver meerderen van het aantal centrales dat kolen stookt, kan ertoe leiden dat er meer centrales olie of gas versto ken en dus dure stroom leve ren. Hierdoor wordt de in dustrie in een nadelige posi tie gebracht ten opzichte van buitenlandse concurrenten. Bahalve CDA en VVD haak te ook minister Van Aarden- ne (economische zaken) daar maandag tijdens een verga- Mr. De Brauw (m) biedt het eindrapport van de stuur groep aan aan minister Van Aardenne. Rechts de voor zitter van de vaste kamer commissie voor economi sche zaken, A. van der Hek. dering met de vaste kamer commissie op in. „Concurre rende tarieven zijn een le vensnoodzaak voor het be drijfsleven. Daarmee wordt werkgelegenheid behouden. Dat is de essentie". De bewindsman zei dat dit jaar, uiterlijk in 1985, beslui ten genomen moeten worden gezien de noodzaak oude cen trales te vervangen door nieuwe. Deze nieuwe centra les wil de minister juist op kolen of uranium laten draaien. Zoals gezegd, de stuurgroep heeft geen antwoord gegeven op de vraag hoe hoog de energiekosten zullen worden zonder kernenergie of kolen- stook. Ook is de 41.000 deel nemers aan de discussie (0,3 procent van de bevolking) niet gevraagd wat men in dat geval voor de eigen stroom wil gaan betalen. Ook de door de stuurgroep uit de maatschappij opgevan gen alternatieven voor kern energie of kolenstook, geven daarop geen antwoord. Die alternatieven zijn: terugdrin gen energieverbruik, ener giebesparing, gebruik winde nergie en het zelf laten op wekken van stroom door in dustrie, particulieren en energiebedrijven. Aan energiebesparing wordt, met steun van de overheid al veel gedaan. Het beperken van het verbruik met 40 pro cent tot 2000 lijkt haalbaar. Meer zou misschien mogelijk zijn tegen extra uitgaven. En wie die gaat dragen is dan een open vraag. Windenergie zal volgens in gewijden pas rond 2025 een rol van betekenis gaan spe len. In dat jaar zou deze energiebron tien procent van de stroombehoefte kunnen dekken. Een overheidspro gramma met een windmolen park en een studie naar het plan-Lievense is gaande. Het versnellen van die ontwikke ling lijkt op zich mogelijk maar, alweer, tegen welke kosten Elektriciteit uit windenergie is nu 400 pro cent duurder dan bijvoor beeld die uit kernenergie. Het opwekken van stroom door anderen dan elektrici teitsbedrijven wordt door ie dereen als wenselijk gezien. Problemen rond het afzetten van overtollige stroom op het landelijke net en de huidige opzet van de stroomvoorzie ning, houden dat tot nu toe tegen. Voorstellen om daarin vërandering te brengen zijn er en zullen binnen enkele jaren effect hebben. Natio naal zal dit echter weinig uit maken voor de energietarie ven, gezien de kleine schaal waarop het gebeurt. Gevolgen De vraag blijft dus: welke ge volgen hebben deze alterna tieven voor de energieprijzen en, als bijkomende vraag, zijn de alternatieven voldoende om af te zien van kernener gie of meer kolenstook Het zijn juist deze punten die een voorname rol in de poli tieke dicussie zullen gaan spelen. En de uitkomst lijkt voorspelbaar gezien de reac ties van CDA en VVD, van minister Van Aardenne en de filosofie van dit kabinet: lastenverlichting voor het be drijfsleven. De stuurgroep is klaar. Er is Kosten en inspraak De politiek is aan het woord nu de langdurigste en du^ enquête uit de Nederlandse geschiedenis tot een ra£'' heeft geleid waarmee men veel kanten op kan. Er blijkthe basis te zijn voor uitbreiding van het gebruik van kernibi gie en voor sluiting van de bestaande centrales in Do waard en Borssele is evenmin een meerderheid te viJd' En ook: terughoudendheid is gewenst bij het gebruik vai^ len in centrales, en liefst moet het beleid worden gerief energiebesparing en het aanwenden van permanente giebronnen als zonnewarmte en wind. Op zich zijn deze uitkomsten van de Brede Maatschap^ ke Discussie niet verrassend. De sluiting van de best/ centrales is dermate kostbaar dat de meeste Nederlandel liefst zover mogelijk uitstellen. Ook over het verdere gel van kernenergie waren de meningen langzamerhand i kend, terwijl recente uitlatingen van milieu-minister mius de gevaren van kolenstook voor het milieu (luchj vuiling, zure regen, dood water) nog eens hebben o| streept. De meningen staan nu op papier en de politiek kan»- gaan bezighouden met de vraag naar de kosten, die nid antwoord is. Die vraag kon misschien ook niet beant\{ worden of hooguit heel globaal. Toch dringt de zaak, cr- vrij spoedig een besluit moet worden genomen over drf vanging van verouderde centrales. Kernenergie is nog' 1 tief goedkoop, aardgas is aanzienlijk duurder, kolenstof^ zonder een goed ontwikkelde schone methode, onverkif' windenenergie is in de huidige technische ontwikkeling onvoldoende beschikbaar. £>F h< OOK bezuiniging het toverwoord van de laatste jarps lost op korte termijn weinig op. In de bestaande wonji heeft de bezuiniging op energiekosten de grens van de ifk lijkheden bereikt, in de industrie is sinds kort weer belfl aan meer energie. ff r De eerste reacties uit de Tweede Kamer nemen afstanfc. het rapport van De Brauw. Daarbij is gewezen op het fcU maar een zeer klein percentage van de bevolking aan d cussie heeft deelgenomen. Dat argument gaat niet op, w eerdere steekproeven een vrijwel gelijk resultaat hebbe11 geleverd als het nu voltooide onderzoek. Dat de belanj? ling voor de discussie langzamerhand terugliep ondéte vloed van problemen als kernraketten en bezuinigd doet niets af aan het feit dat de geraadpleegden wistenler ze het over hadden en dus hun gefundeerde mening W geven. Die mening mag men niet zonder meer opzij zt*e OoK al is het resultaat van de inspanningen van De li c.s. magerder dan wellicht aanvankelijk werd veronde: bij de discussies over de vraag: hoe nu verder? zal he port wel degelijk een rol moeten spelen. Er zal niet makkelijk mogen worden voorbijgegaan aan de men van soms belangrijke minderheden. Niet alleen de W van de energievoorziening staan op het spel, maar ook als de zorg om ons kwetsbare milieu en niet in het mifl inspraak van de burgers. DE BILT-KNMI OoHe gen vallen er nog hag[a sneeuwbuien. Ons lani. vindt zich aan de ranC, een depressie boven het i van Europa. Dit laged^c bied houdt een westelijk(V( ming in stand. In dez$ ming wordt lucht aange j- waarin gemakkelijk but ontwikkeling komen. nadering van een zwak^« van hoge luchtdruk ne#R buiïgheid in de loojro woensdag geleidelijk afj nacht daalt de temperati u om het vriespunt, oi wordt een temperatuu plus 3 graden verwacl5 westenwind is matig, a J kust eerst nog krachtig, ui WINTERSPORT Langlaufen 1 op de Veluwe DEN HAAG Op vep dene plaatsen op de in Twente en in de hoek ligt voldoende voor langlaufmogelijk Nog niet overal zijn 1< froutes uitgezet. Dit is i geval in Holten, ten van Deventer, waar me af hotel ,,'t Losse Ho< bruik kan maken va routes. Duitsland Sauerland gemiddeld cm. Harz in de lagere d( cm., in de hogere delen 75 cm Eifel gemiddeld 10 tot Alpine-skiën en langlai nog niet overal mogelijl In het Sauerland en Harz zijn goede tot zeer wintersportmogeliikhedfl de Eifel zijn er redelijke! lijkheden. Vandaag e\l temperaturen om het I punt verwacht en nog I sneeuwbuien. Oostenrijk De wintersportmogeliji zijn in het algemeen go| Vorarlgebergte: 75 - Tirol 40 - 100 Salzburgerland: 45 - Zwitserland De wintersportmogeliji zijn in het algemeen goj Graubunden 50 - 90 Berner Oberland: 40 - f Wallis 60 - 110 Noord-Italië Zuid-Tirol 25 - 85 Frankrijk Haute Savoie/Savoie: 9! Weersverwachting voU alpengebied: Plaatselijke sneeuwvaler -graden niveau dalenflS ongeveer 500 meter. )n Voor meer informatie:! ANWB-sneeuwlijn 26.46.46 veel informatie vergaard. De politiek heeft drie jaar (moei lijke) besluiten kunnen uit stellen. Er is 28 miljoen gul den uitgegeven. Het resul taat: iedereen kan nu beslui ten nemen onder het mom dat het Nederlandse volk heeft meegepraat. De PvdA is net als enkele jaren gele den tegen kernenergie, de VVD is vóór gebleven. Het CDA zal nu met het rap port van de stuurgroep in de hand de maatschappelijke rechtvaardiging kunnen vin den om de mogelijkheid van kernenergie niet geheel los te laten. Daarbij weet men zich gesteund door het feit dat maar een minderheid onder de bevolking echt tégen kernenergie is (47 procent). Vraag Of hiervoor alle moeite nodig was, is de vraag. In oktober 1983 werd het resultaat be kend van een onderzoek dat de universiteit van Leiden met het ECN verricht had naar de houding van de be volking ten opzichte van energiebronnen. Het onder zoek vond plaats in opdracht van de ministeries van VROM en Onderwijs. De uitkomsten: 57 procent van de bevolking wijst kern energie af, 95 procent is posi tief over windenergie. Elek triciteitsopwekking waarbij bijna 70 procent met behulp van kernenergie is voor 75 procent van de bevolking on aanvaardbaar. Het maken van stroom zonder gebruik te maken van kernenergie ge niet brede steun. Kolenstook acht men over het algemeen aanvaardbaar. Dit resultaat is vrijwel gelijk aan de uitkomsten van de maatschappelijke discussie. Hoogstens voor kolenstook zijn er verschillen. Bij de on derzoek van De Brauw lie pen de meningen over kolen uiteen van „meer" tot „min der". Weinig concreet dus, waaruit de stuurgroep con cludeerde: terughoudend met kolen gezien de milieugevol gen. En dat had iedere Ne derlander enkele jaren gele den al kunnen bedenken. CAREL GOSELING

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2