Ê£eicUe Qowuvnt Verkeer weer op gang na chaotische avond uisenberg: il jarden nodig oor behoud van erkgelegenheid Minister pakt winsten stroom bedrijven aan Vlees BON K: Kapitale hoofdprijs Herkomst garnalen al twee weken bekend Dinsdag 24 januari 1984, 75e jaargang no. 22792 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apolhekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 161,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdagv^n 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Half tot zwaar bewolkt en en kele hagel- en sneeuwbuien. Minimumtemperatuur om het vriespunt en middagtempera- tuur omstreeks 3 graden. Mati ge. aan de kust eerst nog krachtige westenwind. Zon op: 8.32; onder: 17.14, hoog water Schev.: 7.51 en 20.13; laag w.: 3.12 en 16.06. an se wijn inder in trek HAAG Van de alcoholische ken is wijn. op bier na, de po pu le drank bij het Nederlandse gezin. ijkt uit een onderzoek naar de imptie van wijn onder 2500 Neder- irs. Hoewel Franse wijnen nog js boven aan de lijst staan, winnen ,anse en Spaanse wijnen snel ter- Rode wijn wordt nog steeds het gedronken, maar het aandeel vitte wijn neemt gestaag toe. Het dan wel vooral om de lager ge le witte wijnsoorten. Ruim 60 pro van de ondervraagden had wijn in De voorraad bedroeg gemiddeld lessen witte en vier flessen rode Verzet Salvador vernietigt koffieoogst SAN SALVADOR Het Salvadoraanse verzet heeft in San Miguel in het oosten van het land een koffiepakhuis en -branderij vernietigd. De schade wordt geschat op circa vier miljoen dollar. In het pakhuis lag de ge hele koffieproduktie van Oost-Salvador opgesla gen. 25.000 Zakken onge brande koffie gingen in vlammen op. „KINDERVEILIGE" VERPAKKINGEN BESTAAN NIET DEN HAAG Er bestaan geen echt „kinderveilige" verpakkingen. Wel zullen door overheidseisen in de toekomst steeds meer produkten alleen nog maar te koop zijn in voor kinderen beveiligde verpak kingen. Maar dat betekent wel dat deze produkten tien tot 25 procent duurder worden. Dat schrijft ir. T. Nusselder van het verpakkingsinstituut van TNO in het blad TNO-project. Elk jaar hebben zo'n 9000 kinderen medische hulp nodig omdat zij het slachtoffer van vergiftiging met een gevaarlijke stof. Deze is dan vaak ver pakt op een manier die voor kinderen niet veilig (genoeg) is. Voor ton aan sieraden gestolen NOORDWIJK AAN ZEE Uit een hotelkamer in Noord- wijk aan Zee zijn afgelopen zondag twee koffers met gou den sieraden gestolen. De sie raden vertegenwoordigen een waarde van 100.000 gulden. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Een vertegenwoordiger uit Duitsland verliet zondag zijn hotelkamer enkele uren. De koffers met juwelen liet hij achter. Toen hij terugkwam, waren de sieraden verdwenen. Twee Russen vragen asiel op ambassade VS PARIJS Twee Russen, een di plomaat en een officier van de koopvaardij, hebben vorige week op de Amerikaanse ambassade in Parijs politiek asiel gevraagd. Dit is gisteren uit welingelichte kringen in Parijs vernomen. De twee Rus sen, die los van elkaar hebben ge handeld, zijn naar München over gebracht. Ze verblijven daar in een opvangkamp voor vluchtelingen uit Oost-Europa, waar de Ameri kaanse veiligheidsdienst hen zal verhoren. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Pa rijs wilde over deze zaak geen ver klaring afleggen. Dode en gewonden bij rally van Monte Carlo MONTE CARLO Bij ongelukken tijdens de derde klassementsproef van de 52-ste rally van Monte Carlo is vanmorgen een man om het leven ge komen en zijn drie mensen gewond geraakt. De ongelukken gebeurden tijdens de klassementsproef die zo'n 40 kilometer ten zuiden van Grenoble werd verreden. Eerst raakte een Por sche uit de bocht waarbij een van de deelnemers gewond raakte. Bij een tweede ongeluk raakte de Audi Quat- tro 80 van Guy Chasseuil in een slip en reed op een groepje toeschouwers in. Daarbij kwam een man om het le ven en werden twee anderen ernstig gewond. De inzittenden van de wagen bleven ongedeerd. Cocaineli jn in YS opgerold ATLANTA In de Verenigde Staten is de tot nu toe grootste co caïnelijn opgerold. De politie heeft een groep van dertig drugshandela ren in staat van beschuldiging ge steld, die de afgelopen zestien maanden zo'n vijf ton cocaine met een waarde van 12 miljard gulden heeft verhandeld. De cocaine werd vanuit Colombia naar de VS ge bracht. De groep werd geleid door Harold Rosenthal uit Atlanta, die in 1981 uit de gevangenis naar Co lombia wist te ontsnappen. De vijf ton cocaine werd met vliegtuigen direct uit Colombia naar de VS ge bracht. De Amsterdamse jeugd bouwde gisteren enorme sneeuw ballen, waardoor het verkeer werd geblokkeerd. Auromobi- listen en buschauffeurs kozen maar een andere route. LEIDEN Na een dag van chaotische omstan digheden heeft het ver keer vandaag door de ingevallen dooi veel minder last van sneeuw en gladheid ondervon den. Het wegverkeer op de door gaande routes ondervond in het westen van het land vanmorgen weinig onge mak meer, en ook de trei nen reden weer redelijk op tijd. Alleen op binnenwegen en in de stads- en dorpsker nen was het vandaag op veel plaatsen nog erg glad. Gisteravond heeft de sneeuw voor een enorme verkeerschaos gezorgd. De uitvalswegen rond de grote steden raakten volledig ver stopt doordat gladheid en slecht zicht de automobilis ten dwong tot langzaam rij den. Bij een slippartij ont stond al snel een urenlang oponthoud. Pas rond half negen was de spits in het westen afgewikkeld. De rijkspolitie had de handen vol, ook al door talloze tele foontjes van verontruste fa milieleden van automobilis ten. Ook in de binnensteden kwam het verkeer volledig vast te zitten. Wissels van Lange wachttijden bij de treinen die door vertragingen en soms grote storingen de thuisreis eindeloos lang maakten. trams moesten voortdurend worden schoongeipaakt, hellingen naar bruggen Wa ren vaak onneembaar, slip partijen en kleine botsingen zorgden voor nieuw opont houd. In Utrecht werd een jonge bromfietser zwaar ge wond door een botsing met een tram. De Utrechtsebaan in Den Haag zat urenlang vol verkeer. Ook het treinverkeer kampte met enorme vertra gingen. Niet alleen de stuifsneeuw speelde de NS daarbij parten; de Vinkbrug bij Leiden bleef door een technisch defect open staan, op een moment dat door de chaos op de wegen geen bussen konden worden in gezet. Na een half uur was de stremming opgeheven. Nog ernstiger vertragingen tot ver in de avond waren het gevolg van een kabel breuk op het baanvak Den HaagLeiden. Ook Schiphol ondervond problemen door de sneeuw. Met name uitgaande vluch ten liepen vertragingen op omdat de toestellen voor vertrek eerst van een ijslaag ontdaan moesten worden. Een aantal vluchten moest worden geannuleerd. Later in de avond verplaat sten de problemen zich naar het noorden en oosten van het land. Daar traden veel stroomstoringen op, alarm installaties traden onnodig in werking en lichten van spoorwegovergangen be gonnen spontaan te knippe ren. Veel auto's bleven in de sneeuw steken. Een aan tal daarvan kon vanmorgen pas hun weg vervolgen. An dere automobilisten hadden de onplezierige ervaring als gevolg van een slip in het water te belanden of tegen andere auto's op te botsen. De sneeuw heeft in Enge land en Schotland tot nu toe aan negen mensen het le ven gekost. Een van hen was een 84-jarige man die in lichte kleding was gaan wandelen en wiens lichaam vlak bij zijn huis werd te ruggevonden. In het Kanaal is vanmorgen bij het eiland Guernsey een Liberiaanse vrachtvaarder tijdens een zware storm vergaan. Ne gen opvarenden werden ge red, naar 17 wordt nog ge zocht. Pag. 3: Sneeuw zorgt voor enorme verkeerschaos in en rond Leiden mmïïTmm HAAG Er zijn miljarden guldens nodig om te komen dat de werkloosheid in ons land verder lemt- Gezien de forse groei van de beroepsbevol- kan de werkloosheid pas worden teruggedrongen Ddprlijkse investeringen die de 15 miljard gulden te 2i n gaan. Het bedrijfsleven kan dat alleen opbren- J e7Js de produktie met minstens 3 procent toeneemt. Ibixéi dr W. Duisenberg, president van de Nederland- ï^jjfeank vanmorgen in Den Haag op een symposium i-e 3jle Nationale Investeringsbank. Kgjks moeten 100.000 tot 125.000 nieuwe banen worden sc lerd, zo zei Duisenberg, om de werkloosheid op het hui- -*eil te houden. Van de kapitaalintensieve industrie kan .net scheppen van een beduidend aantal nieuwe arbeids- aa en niet zoveel verwacht worden, zo meent de bankpre- iefhi. Meer mogelijkheden voor uitbreiding van de werkge- jenjieid biedt volgens Duisenberg de dienstensector van ap ^drijfsleven en de kleinschalige industrie, schans Duisenberg moet de Nederlandse overheid zich ex- zer .spannen om de werkgelegenheid te verbeteren, omdat riantmomie in ons land zich de afgelopen jaren ongunstiger zotantwikkeld dan in vergelijkbare landen. De loonkosten prin daarom bij een beleid dat de werkloosheid wil bestrij- netöiet noemenswaardig stijgen. Anders verliest Nederland 15bncurrentiepositie, zo zei de bankpresident. helh rede steunde Duisenberg het beleid van het huidige 13 Met. Volgens hem is met de bestrijding van het overheid- )nz^t en vermindering van de lastendruk voor het bedrijfs- ire1 „de juiste richting ingeslagen". Ook vindt hij de volge- >ok n matiëin8 van de arbeidskosten zeer positief. PjgilQ: Bedrijven optimistisch over winst in dit jaar Het Canadese echtpaar Stuart (57) en Lillian (54) Kelly heeft alle reden elkaar een kus te geven. De cheque die Lillian in haar hand houdt vertegenwoordigt namelijk een waarde van 42 miljoen gulden: de grootste geldprijs die ooit in een loterij in Noord-Amerika is uitgekeerd. De Kelly's zijn van plan een deel van hun rijkdom onder fa milieleden te verdelen. Een ander deel gaat naar een goed doel. Van het resterende geld kopen zij een huis in Florida en gaan de rest van hun leven rentenieren. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De over heid wist al op 9 januari dat de met shigella-bacil- len besmette „Noorse" steurgarnalen afkomstig waren van één importeur in Volendam. Dit blijkt uit een notitie die staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid) giste ren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het staat vol gens de bewindsman definitief vast „dat het Shigella-incident is veroorzaakt door gebruik van „de kleinste en goedkoop ste soort „Noorse" garnalen". Nadat op 9 januari tijdens overleg tussen de Utrechtse GGD, de Keuringsdienst van Waren en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mili euhygiëne alles wees op de be trokkenheid van de Volen- damse importeur (het bedrijf Crevettes B.V.) is de Alkmaar- se Keuringsdienst daar mon sters gaan halen. Afgelopen donderdag is op het bedrijf nog een nader onderzoek uit gevoerd door de Keurings dienst in samenwerking met de Rijkspolitie en de Haring controledienst van het minis terie van Landbouw en Visse rij. Een dag later is de voor raad garnalen van het bedrijf verzegeld. Pag. 10: Verband tussen dy senterie en garnalen onlooc henbaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Zaken) gaat binnenkort met zijn collega's Ruding (Financiën) en Riet kerk (Binnenlandse Zaken) praten over een afbouw van wins ten die vooral gemeentelijke energiebedrijven met de stroomta- rieven maken. De bewindsman wil deze winsten afbouwen om dat zij de tarieven kunstmatig hoog houden. Vooral de gemeentelijke energiebedrijven in Amsterdam. Rot terdam eri Den Haag boeken al jaren forse winsten die liggen tussen bijna 24 miljoen (Den Haag) en 65 miljoen (Rotterdam) per jaar. Ook andere energiebedrijven boeken winsten. In hoe verre daarbij sprake is van „overwinsten" wil de minister nog bezien. Van Aardenne is bereid de winsten geleidelijk af te bouwen als zij al langer dan drie jaar geboekt worden en daarbij een blij vend onderdeel zijn van de gemeentelijke of provinciale begro tingen. Op die manier wil de minister voorkomem dat er een gat ontstaat in die begrotingen of gemeenten tot „artikel-twaalf ge meenten" vervallen waarbij zij onder toezicht van het rijk ko men te staan. Van Aardenne is ook bereid te bezien of de betrokken gemeen ten of provincies compensatie voor de afbouw van de winsten moeten krijgen als die winsten al langer dan drie jagr gehoekt worden. Bestaan de winsten korter dan dpie^Jaar, dan wïltte-he- windsman ze zonder meer afschaffer*. In een tijd, waarin garnalen blijken te wemelen van de bacteriën en de boerenhoeven worden bezocht door de zo verraderlijke ziekte mond- en klauwzeer, waardoor hele landen hun grenzen voor onze vleesproduktie sluiten, doet heel wat mensen naar de vleespotten van Egypte terugverlangen. Laten we hopen, dat de maatregelen die de Nederlandse overheid heeft genomen om verdere narigheid tegen te gaan en waarvan de Leidse Courant u dagelijks nauwgezet op de hoogt houdt, het gewenste elfed hebben. Lees de Leidse Courant: dan weet u wat voor vlees u in de kuip heeft. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel fnjblijfend In een open envelop under postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1