Fiscus krijgt nog bijna dertig miljoen MAB van Zoiets gebeurt je maar eens in je leven Leugen en vormelijkheid norm in Toergenjews 'Een maand op het land' As Arthur Rubinsteirj in bos uitgestrooid Winters weer speelt zaalvoetballers parten KUNST CeidaeSomant DINSDAG 24 JANUARI 1984 PAGINA |- Notekrakervoor Eddie Christiani Zanger Eddie Chris tiani toont de Gou den Notekraker die hem gisteren in Am sterdam door IJf Blokker (links) na mens de Nederland se Toonkunste- naarsbond is uitge reikt. Mede-winnaar Oscar Harris was bij de uitreiking niet aanwezig. De prijs wordt jaarlijks toe gekend ter bevor dering en instand houding van leven de amusementsmu- ziék. Griekse politie vindt gestolen schilderijen ATHENE De Griekse politie heeft in een kloostertuin zes renaissance-schilde- rijen teruggevonden, die in november waren gestolen uit het museum voor schone kunsten in Boedapest. De schil derijen werden onbeschadigd aangetrof fen in een koffer in de tuin van het Pa- nayia Trypiti klooster in het noorden van de Peloponnesos. In totaal waren ze ven schilderijen gestolen: twee van Rap hael, een van Giorgione, twee van Tie- polo en twee van Tintoretto. De Hon gaarse politie had een doek van Raphael, "portret van een jonge man", al eerder achterhaald in Boedapest. Tot dusver Oudste Chinese muziek tot leven PEKING Een luitspeler in de Chi nese Volksrepubliek heeft een melodie tot leven gewekt uit een partituur die 1800 jaar geleden voor het laatst werd uitgevoerd en die de oudste is die ooit in China is ontdekt. Volgens het pers bureau Nieuw-China werd de muziek, gesneden op een stuk hout, in 1920 ge vonden in oude boeddhistische grotten in Dunhuang. Maar er werd niets mee gedaan tot er onlangs een moderne transcriptie voor de luit van werd ge maakt door een wetenschapper van de Lanzhou-universiteit, Niu Longfei. De muziek werd gecomponeerd ten tij de van de oostelijke Han-dynastie tus sen 25 en 220 van onze jaartelling. Liesbeth List, Trio Heimig van der Vegt en Robert Nasveld. f Vervolg van pagina 9) DEN HAAG Sa- men met de andere belanghebbenden, Van Zadelhoff en de ABN, bereikte het verzekeringsconcern afgelopen vrijdag al volledige overeen stemming met de MAB over het bod van het pensioen fonds en de voor waarden waaronder de transactie door gang zou moeten vin den. Complicerende factor is ech ter, dat de belastingdienst nog een claim van tussen de twifttig en dertig miljoen gulden heeft op de MAB, al dus Van Hemert. Deze claim is kracht bijgezet met tal van beslagen op dochtermaat schappijen en schulden. Zo lang de fiscus de MAB niet in staat stelt bepaalde bedra gen vrij te maken en betalin gen te verrichten kan de hele transactie niet doorgaan. Volgens Centraal Beheer zou overdracht van het in het oog springende gebouw naast Babyion, waarvan de verkoop nog door de fiscus wordt tegengehouden. het centraal station in Den Haag (hotel, winkels en kan toren) ook in het voordeel zijn van de belastingdienst. Met het ABP als nieuwe ei genaar is de fiscus ervan ver zekerd dat de BTW over de huren en de onroerend-goed- belasting regelmatig binnen komen. Nu probeert men een kale kip van haar veren te ontdoen, zo meent Van He mert. De inkomsten uit huur en bijbehorende BTW vloeien op het ogenblik naar de eer ste hypotheeknemers. Baby- Ion levert aan netto-huur on geveer zeven miljoen gulden per jaar op. Eind vorig jaar bedroeg de huurachterstand meer dan een miljoen gul den. Door te dreigen met deurwaarders tussen kerst en nieuwjaar is de achterstand inmiddels tot de helft geslon ken. Inmiddels is de termijn waarop het ABP zijn bod ge stand zou doen verstreken zonder dat de belastingont vanger het verlossende woord heeft gesproken. Hoe wel directiesecretaris J. van Huurne van het ABP maan dag liet doorschemeren dat het pensioenfonds nog wel even de tijd heeft wordt de kans dat het ABP het com plex verwerft weer kleiner. Volgens Van Hemert ligt er nog steeds een verzoek van de landsadvocaat om tot vei ling over te gaan. Maar ook van deze veiling zou de be lastingdienst geen cent wij zer worden. De opbrengst zou ten goede komen aan de hypotheeknemers, aldus de heer Van Hemert. Zijn pessimisme wordt overi gens niet gedeeld door een andere hypotheeknemer, de Amsterdamse makelaar Cor van Zadelhoff. Hij nam vorig jaar de vorderingen over van de Westland-Utrecht Hypo theekbank (WUH), die voor vijftig miljoen gulden hypo theek had genomen. Make laar Van Zadelhoff kan zich niet voorstellen dat de fiscus de transactie zou willen te genhouden. „Elke dag dat het langer duurt is in het na deel van de belasting." Het ministerie van financien weigerde commentaar te ge ven op de verwikkelingen rond Babyion. Babyion kwam eind 1982 al eens onder de hamer op ver zoek van de WUH. Het com plex kwam toen voor 102 miljoen gulden in handen van bloembollenhandelaar Bakker. Hij raakte het weer kwijt, omdat hij zijn ver plichtingen niet kon nako men. Bakker verdween eni ge tijd na de geruchtmaken de transactie in een inrich ting. Toneelgroep Theater speelt 'Een maand op het land' van Ivan Toer- genjew. Regie: Karst Woudstra. Ver taling: Karei van het Reve. Met o.a. Margreet Blanken en Guy Lavrey- sen. Koninklijke Schouwburg, maandag 23 januari. Herhaling op 13 en 14 februari. Een landgoed waar een gezin en hun buren en kennissen samen leven. Het is zomer. In het gezel schap zijn leugenachtig heid en omslachtigheid deugden. De jonge huisle raar is oprecht en on schuldig. Enkele van de vrouwen worden verliefd op deze uitzonderlijke man. Maar omdat hij zich niet aan de op het land goed geldende normen aanpast, zal hij wegmoe ten. De Russische schrijver Ivan Toergenjew (1818-1883) leefde in een totalitaire samenleving, waarin ook de relaties tussen de mensen onderling geper verteerd waren. Dat laatste komt terug in het stuk 'Een maand op het land'. Je kunt er donder op zeggen dat degene die aan het woord is, eerst liegt en daarna onder het mom het nu eens eerlijk uit te leg gen, een nog grotere onwaar heid zal vertellen. De persona ges gebruiken vormelijkheid om venijn te verhullen. Ieder een spreekt de anderen aan met U, zelfs moeder Natalja haar pleegkind Werotsjka. Wat ook opvalt, is dat de man nen eigenlijk onbeduidende rollen spelen. Dat blijkt niet alleen uit de aankleding. De vriend des huizes ziet er pot sierlijk uit, de heer des huizes is belachelijk en komt nauwe lijks in het stuk voor. De man nen huichelen veel en veel er ger dan de vrouwen die alleen maar humeurig en mopperig elkaar met halve waarheden dwars zitten. Tekenend voor de opvatting van Karst Woud stra is overigens dat vader Ar- kadi Sergeitsj Islajew tot op het einde afwezig en onkundig is van de verliefdheid van zijn vrouw en zijn pleegdochter. Het einde, als het zoontje zwij gend op de ineengedoken va der afloopt, lijkt zelfs een aan klacht, alsof die aan zijn domi nante moeder geklonken va der verandering in deze malai se had kunnen aanbrengen... De enige personages die een werkelijke ontwikkeling bin nen de (prachtige) kitschruim- ten van Peter de Kimpe mee maken zijn de twee jongeren Wera en Aleksej. Zij wordt in haar verliefdheid cynisch en past zich aan. Hij begrijpt hoe de anderen leven en trekt de conclusie dat hij niet tot die stand hoort en moet verdwij nen. 'Een maand op het land' is ze ker geen oninteressant stuk. Het vergt echter wel veel inzet om de ruim drie uur durende voorstelling te blijven volgen. Ik kon aan de steeds andere wijze van aanspreken slecht' wennen. Zo was bijvoorbeeld de dokter respectievelijk Iilitsj, Ignati, dokter, Sjpigelski en Ignati Iljitsj. Niet zo lastig als er tegen hem, maar wel als er óver hem werd gesproken. Het spel was nogal flets, met uit zondering van Margreet Blan ken als de vrouw Natalja, Syl via Millecam als Wera en Hein van Beem als het object van begeerte Aleksej. PETER SNEL Liesbeth List in Diligentia DEN HAAG Liesbeth List treedt 4 februari in Diligentia op met Robert Nasveld het Trio Heimig van der Vegt. Voor de chansonière vertaalde Boudewijn Spitzen en ter gele genheid van deze uitvoering een aantal werken van Léo Ferré. Liesbeth zingt voorts werk van Robert Nasveld op teksten van Boudewijn Spit zen. Nasveld, concertpianist/com ponist speelt prettig in het ge hoor liggende composities van Chopin, Arensky, Liszt, Gott- schalk, De Falla, Satie, Alkan en Rosemary Brown. Ook speelt hij eigen werk. Geslaagde actie bioscopen E v Kt ondanks sneeuW DEN HAAG De landeliL actie van de meeste bioscoj concerns - Tusschinsky niet mee - het bioscoopkaaL( op maandag te verlagen v. een tientje naar zes gulq kan als geslaagd worden schouwd. „Hoewel deze eeifj maandagavond met al sneeuw geen erg goede staf is", aldus het Cityconci „Het komt erop neer dat i teravond gemiddeld eveml mensen naar de bioscoop f gegaan als gewoonlijk maandag. Maar gezien de 1 re weersomstandigheden ven we dat er niemand n[ de film was gegaan, als de p niet lager was geweest. Zof, relatief gesproken en voorjP ver bekend toch van wij sprake is en de actie goed Ij uit te werken". De maandaj voor de bioscopen altijd minder goede dag waarom de meeste bioscoop? recties tot de blijvende pn verlaging op maandag hebt) besloten. 1 LAATSTE WENS VERVULD: p JERUZALEM De laatste wens van de wereldje roemde pianist Arthur Rubinstein, dat zijn as zou wi den uitgestrooid in het Bos van Jeruzalem, is in vervjca ling gegaan. De urn met de as van de pianovirtuoo«en in het bos begraven, nadat rabbijnen en rabbinj rechtbanken een jaar lang hadden gekissebist over #el naar verluidt de eerste keer is dat de as van een jooffj® het moderne Israël buiten een kerkhof is begravenro( te Kort voordat Rubinstein vorig jaar op 95-jarige leeftijd st n sprak de pianist de wens uit dat zijn as zou worden uitgestii in het naar hem genoemde bosje dat een onderdeel is van|n Bos van Jeruzalem. Het Rubinsteinbos had een speciale bettva nis voor de pianist: hij had veel van de bomen eigenhandige plant en had er vele uren doorgebracht op zoek naar inspinrn Nadat hij was gestorven bepaalde de hoogste Sefardische i le bijn, Ovadia Yosef, dat zijn wens alleen kon worden uitgevcve als de regering eerst zou besluiten het bos aan te duidenoei dodenakker, met alle fysieke en godsdienstige consequentiese dat besluit volgens de joodse wet heeft. Onder meer zou een >gb gelijke aanduiding inhouden dat de regering strikte regels stte aan het gebruik van het bos. :ett Maar burgemeester Teddy Koliek riep onverschrokken de 1 in van de Sefardische Opperrabbijn van Jeruzalem, Shab| Mashash, die hem per brief liet weten dat de as mocht won begraven in een omheind gedeelte van het bos. Men koos Kg buitengewoon mooie plek, waar het stadsbestuur van Jeruza^| een uitkijkpunt had willen aanleggen. Dit plan werd ingetmj ken en niets stond meer het begraven van de urn met de as§| Rubinstein in de weg. Het graf van de befaamde pianist ligt i ver van de plek waar Jeruzalem een herdenkingsplaat voor p// sident Kennedy heeft geplaatst. Rubinsteins weduwe Antela was bij de begrafenis aanwe waar ook veel Jeruzalemse muziekminnaars op af waren gét i men. Een breekbare urn werd ingegraven en met aarde o'cte dekt. Rond de plek kwam een hek en men bepaalde dat er nar, iemand bij kon worden begraven. Maar mensen die verstik hebben van de natuur weten dat de urn uiteindelijk zal brelgri waardoor de krachten van de aarde de laatste wens van Rul stein zullen vervullen en zijn as over het bos verspreiden. ECHTGENOTE FRANSE PRESIDENT BEZOEKT BEWONERS KORTENBOS 99 99 Het Mozambiquesijsje brengt af en toe een valse riedel ten gehore. Dat de kooi van het groene fluitertje op een draai tafel troont is louter toeval. ..Hij zingt niet mooi", onder kent zijn baas, de heer I.A. van der Does. Zijn vrouw zet koffie. De rondleiding door de woning, een gloednieuwe om gekeerde maisonette, de drie slaapkamers liggen onder de woonkamer, weggestopt in een flatgebouw aan het West einde in Kortenbos, is net achter de rug. Op 7 februari maakt de echtgenote van het Franse staatshoofd, mevrouw Mitterrand dezelfde ronde door dit „paleisje". „The first lady" van Frank rijk bezoekt op genoemde da tum in gezelschap van prinses Margriet het echtpaar Van der Does. „Dat maak je niet elke dag mee", zegt onze gast heer. „Ik spreek geen woord Frans". „Er zal wel een tolk meekomen", veronderstelt zijn echtgenote. Zij heeft vroeger Frans gehad op school. Maar haar vocabulaire is in de loop der jaren zo uit gedund dat het niet meer bruikbaar is. Haar man houdt het hoofd koel. Hij is wel va ker hooggeplaatste personen tegengekomen. „Ik ben chef- verkoper van een gereed- schaphandel aan de Toren straat. Ik sta al 34 jaar in de zaak. Ik heb" daar dikwijls Tweede Kamerleden ontmoet, onder wie de heer Geertsema. Ik ben daarom niet zo bang om dergelijke mensen te ont vangen". „Ik vond het in eer ste instantie doodeng", bekent de vrouw des huizes, „Ge bruikt u melk en suiker in de koffie?" Hofje van Vredebest Jan Mol, leider van de pro jectgroep stadsvernieuwing in Kortenbos, staat het echtpaar in het vraaggesprek ter zijde. Hij verschaft de zakelijke in formatie. De Franse president Francois Mitterrand brengt op 6 en 7 februari een staatsbe zoek aan ons land. Onder meer Den Haag wordt aange daan „Zijn echtgenote komt toevallig mee", zegt Jan. „Dat is misschien wat onplechtig uitgedrukt. Maar het is toch zo. De hele organisatie is in handen van het Koninklijk Huis. Omdat mevrouw Mit terrand erg geïnteresseerd is in stadsvernieuwing heeft het Hof de Haagse Projectorgani satie Stadsvernieuwing (POSV) gevraagd een wijk aan te wijzen, die zij zou kun nen bezoeken. Het moest een stadsdeel zijn met originele oudbouw en nieuwbouw. Kor tenbos is daar geknipt voor. Wij hebben hier in de wijk nieuwbouw en het Hofje van Vredebest dat wordt gereno veerd. We hebben op 21 de cember een delegatie van het Franse Hof op bezoek gehad. Die mensen hebben rondge keken om te zien of de wijk geschikt was voor het bezoek. En dat bleek het geval te zijn". De Franse presidentsvrouw en prinses Margriet arriveren 's morgens om tien uur in Kortenbos. Het gezelschap gaat eerst naar het wijk- en dienstencentrum Daar geeft een stedebouwkundige tekst en uitleg over de Nederlandse stadsvernieuwing. Een vloei end Frans sprekende wijkbe woner, Fransman van huis uit, houdt namens het wijkbe- raad een toespraak. Wethou der Duivesteijn (stadsvernieu wing) prijkt eveneens op de sprekerslijst. Samen met bur gemeester Schols begeleidt hij de hoge gasten op hun tocht door de wijk. „Na het wijkcentrum bezoekt, het gezelschap de familie Van der Does", vertelt Jan Mol. „Op het voorlopige program ma staat ook nog een korte wandeling door het Hofje van Vredebest. We hebben de be woners van het hofje ge vraagd of zij mevrouw Mitter rand wilden ontvangen in een van hun woninkjes. Maar ie dereen weigerde. Dat is jam mer. Mogelijk kunnen we haar een leeg woninkje laten zien. De gemeente is bezig de bewoners uit te plaatsen in verband met de komende re novatie. Overigens duurt het hele bezoek aan de wijk slechts veertig minuten. Zo veel kunnen we nu ook weer niet doen". „Ik zit in de projectgroep stadsvernieuwing voor Kor tenbos", interrumpeert me neer Van der Does. „Toen men mij vroeg mevrouw Mit terrand in onze woning te ontvangen, heb ik onmiddel lijk „ja" gezegd. Zo'n kans krijg je toch nooit meer. De gebeurt eens in je leven. Ik ben rasechte wijkbewoner. Mijn vrouw en ik zijn hier ge boren en getogen. Daarom wil ik alles voor de wijk doen. Ik zou me als wijkbewoner scha men, als iedereen zou weige ren haar te ontvangen". Me vrouw Van der Does zit hele maal op de lijn van haar man. Zij kan ook weinig begrip op brengen voor de houding van de bewoners van Vredebest. „Hun weigering is beledigend voor het Hof", meent zij. Jan Mol zegt verklarend:„Die mensen zeggen dat zij jaren gevochten voor de verbete ring van het hofje. Toen werd er geen aandacht aan besteed. Nu mevrouw Mitterrand komt, komt het hofje wel in de publiciteit. Ze zeggen dat zij dat niet hoeven". „Ik hoop dat het bezoek van mevrouw Mitterrand bij draagt aan de opruiming van de krotten in Parijs", merkt de heer Van der Does stichte lijk op. „Ik denk dat ze ook wil leren hoe je de stadsver nieuwing moet aanpakken", vult zijn vrouw aan. „Prinses Margriet komt ook mee. Hoe moet je haar eigenlijk aan spreken. Met Koninklijke Hoogheid?" Raadsman Mol graaft in zijn agenda. „Titulatuur", mom pelt hij. „Nee hoor, u kunt ge woon mevrouw zeggen". „Zoiets moet je toch tevoren weten", stelt onze gastvrouw. „Moet ik haar een hand geven of moet ik wachten totdat zij dat doet?" Jan denkt dat dat niet nodig is. „Een lid van het Koninlijk Huis op visite. Dat is toch wel wat", zegt me vrouw Van der Does pein zend. „Ik ben niet zo'n held. Wel een bewonderaarster van de Koninkelijk familie. Ze zijn zo heerlijk gewoon hè. Heel anders dan het Engels Koningshuis. Een buurmeisje van ons biedt mevrouw Mit terrand een bos bloemen aan. Het dochtertje van de burge meester geeft een ruiker aan de prinses". Veiligheid „Dat is wel de bedoeling", zegt Jan. Hij heeft al bij de politie geïnformeerd over de veiligheidsmaatregelen. „De normale procedure wordt ge volgd. Een paar dagen tevo ren krijgen de heer en me vrouw Van der Does bezoek van politiemensen voor een gesprekje. En een half uur voordat de gasten arriveren komt de politie opnieuw con troleren". „Misschien heeft de BVD mijn persoonlijke gegevens al doorgelicht", merkt de heer Van der Does op. „We zullen best gescreend worden" „Geeft niets hoor", stelt zijn echtgenote hem lachend ge rust. „We hebben toch niks te verbergen. We hebben geen strafblad. Die veiligheids maatregelen neem je op de koop toe. Die zijn helaas no dig met al de bomaanslagen in Frankrijk". De vraag of de woning spe ciaal wordt schoongemaakt voor het bezoek prikkelt het eergevoel van de huisvrouw Van der Does. „Nee hoor", zegt ze half lachend maar re soluut. „Het is hier toch net jes! We kopen ook geen spe ciale kleren. Mijn man trekt gewoon z'n goeie pak aan en ik een jurk". Haar partner knikt instemmend: „Mevrouw Mitterrand drinkt hier ook geen koffie of thee. Ik heb me laten vertellen dat ze erg so ber is". „Voor een bakje is ook geen tijd", veronderstelt Jan. „Ze zal wel iets gebruiken in het wijkcentrum". „Ik wil dat wel tevoren weten", zegt me vrouw Van der Does. Zij is erop voorbereid dat haar wo ning wellicht wordt over spoeld met persmensen uit binnenland en Frankrijk. „Het zal na afloop wel een bende zijn", meent zij, „maar dat geeft niet hoor. Dat ruim ik wel weer op". „Toen Prinses Margriet trouwde in de Grote Kerk hebben we ook een hoop pers fotografen over de vloer ge had", herinnert de heer Van der Does zich. „We woonden toen in de Torenstraat tegen over de kerk. We zitten hier pas sinds oktober vorig jaar. Vanuit ons oude huis had je een prachtig uitzicht op de kerk". „Onze familie vindt het be zoek ontzettend leuk", zegt mevrouw Van der Does even later. De enige zoon van het echtpaar zal niet aanwezig zijn. Van der Does: „Ik heb nog gezegd: joh, neem een snipperdag. Maar hij zei dat zijn snipperdagen op waren. Een mooie smoes". Het Mozambiquesijsje her haalt zijn riedel. Buiten voor het flatgebouw duwen bulldo zers tegen zandhopen. Zij ma ken het bed op voor het wijk- park. Het Hofje van Vrede- Het echtpaar Van der Does: „Het bezoek is een hele eer voor ons". best aan de flank van het ge- Op de houten schutting die „Dag lieve vrienden". Wiito bouw detoneert met de archi- het hofje scheidt van de vrienden zijn laat de auteue, tectuur van de nieuwe tijd. nieuwbouw staat gekalkt: het midden. LEIDEN Het winterse weer speelde de interregionale zaal voetbalcompetitie gisteravond duidelijk parten. Drie duels (Ceverbo - VWL, Silva Boys - Van der Plas en De Rozet - Huug van Es) moesten naar een latere datum worden ver schoven, omdat de betreffende sporthallen niet op een verant woorde wijze konden worden bereikt. De ontmoetingen tus sen Datarex en Rotterdamse Studenten (9-3) en FC Grovo en FV Snoekie (3-5) werden wel afgewerkt. In de Leidse hoofdklasse bleek Ju Singel zoals mocht worden verwacht sterker dan Landwer (5-1), terwijl Cleijn Duin in eigen hal door Menken werd versla gen: 2-4. Jan van der Reijden en John Jansen zetten Ju Singel voor rust op een 2-0 voorsprong in het treffen met Landwer. Even bracht Piet Ruygrok vervolgens de spanning nog in de wedstrijd terug (2-1), maar vervolgens liep Ju via nog i bi wel de eerste als helft met een 2-1 c af. Tegenstander Cleijn Fr< zag voor de pauze Amerilf* Duivenvoorde en na rust*™ Guyt I doeltreffend uiiYfin Maarten Plug (2x), Ben© I der Zalm en Peter Rujj O verzorgden de vier Noordtf. se treffers.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14