ranse regering hopeloos verdeeld pver bestrijding economische crisis Hondse verkopen foorse spion had toegang tot NAVO-geheimen Stakers Suriname „schoorvoetend" weer aan het werk Reagan beschuldigt Sovjet-Unie van schending verdragen ÖCIALE TUDBOM KAN ELK MOMENT AFGAAN Onderzoek naar werken Westduitse militaire inlichtingendienst Boeren zitten op een markt in de Zuidchinese stad Kanton te wachten op kopers van honden. Het aan bod van hondevlees is daar een doodnormale zaak. 3an bedreigt '«slangen VS de rvvaJERAN De voorzitter Vert het Iraanse parlement, ■OKfanjani, heeft gisteren ge- (ZO} dat „alle Amerikaanse :rjjgbronnen en belangen" ge- trgef l°Pcn ais de Verenigde en „preventieve acties" Y/jjernêmeii tegen Iran. Rafs- is btn' reageerde hiermee op rebifhten uit Washington, dat jyAmerikaanse regering pre- ich fl(?f 8aat optreden tegen yjjjjAIraanse zelfmoord com- ijeejido's, die met name vanuit e S(jnon opereren. De VS heb- t MIran geplaatst op de zoge- je glnde „terroristenlijst". Door .cjjA maatregel wordt Iran on een j meer uitgesloten van de ins van militair materieel, lerij Mitterrand ontvangt Thatcher De Franse presi dent Mitterrand heeft gisteren in het Elysee de Britse premier, mevrouw That cher ontvangen om te praten over de proble men binnen de Europese ge meenschap. De Fransen willen voor half maart met oplossingen komen voor de crisis in de EG. Op nige hoofd kwartier van de. •eep\ro in Brussel maakt zich ernstige zorgen rouvf geheimen die de \ijkiPa8 aangehouden rj derse ambtenaar Arne echbolt, die jarenlang f,en r de KGB werkte, aan \leei de Sovjet-Unie kan heb ben doorgespeeld.- Als hoofd van de afdeling voorlichting van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken had Treholt waarschijn lijk toegang tot de meeste (ge heime) Noorse en NAVO-do- cumenten, op die over de kernbewapening na. De informatie van Treholt zou de Sovjet-Unie vooral meer in zicht hebben gegeven in de verdediging van de kwetsbare noordflank van de NAVO. De Noorse minister van bui tenlandse zaken, Stray, ont kende echter dat Treholt NAVO-documenten kan heb ben doorgegeven. Wel zou hij de Sovjet-Unie belangrijke in formatie hebben gegeven over kwesties als visserijrechten en -bepalingen, waarover Noor wegen en de Sovjet-Unie on derhandelingen voerden. Zo zou het Kremlin in een aantal gevallen tevoren op de hoogte zijn geweest van de standpun ten, die de Noorse regering zou innemen. de 1SKE EN WISKE HET DELTA-DUEL eerp ruiii ont\ iarSl ?n kmd1.. Wit riep dor') :hts$L bov ogei e ge, bft nawd.nu bin je voor In hartsvriendin11 'tgeiz— Jh hwam niet enhel Sihanullthe I PARAMARIBO/DEN HAAG De stakers bij het Surinaamse bauxietbe- drijf Suralco hebben het werk gisteren, zoals een woordvoerder zei, „schoorvoetend" hervat. Ook bij het bedrijf van Billiton is men weer aan het werk gegaan. Alleen in de vestiging in Moengo duurde de staking voort. Volgens de woordvoerder van Suralco meldde zich zondag in Paranam ongeveer zestig pro cent van de nachtploeg, die vervolgens aan het werk ging. De dagploeg kwam maandag ochtend nagenoeg voltallig op. Na een discussie van een uur gingen de werknemers „met zichtbare tegenzin" a slag. De stakers zijn duidelijk weinig tevreden over het ak koord dat de vakbonden, be drijfsleiding en de autoriteiten hebben gesloten. Zo is maar gedeeltelijk aan hun financiële eisen tegemoet gekomen en aan de politieke eisen in geheel niet. Overigens betekent de herope ning van Suralco nog niet dat de produktie direct kan wor den hervat. Eerst moeten de installaties van de aluinaarde fabriek en aluminiumsmelter grondig worden schoonge maakt. De hervatting van de aluminiumproduktie kan alles bij elkaar drie tot zes maanden vergen. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft de Sovjet-Unie gisteren beschuldigd van schen ding van het verdrag voor de beperking van strategi sche wapens, SALT-II, en voor een verbod van chemi sche en biologische wapens. De president heeft een geheim rapport gestuurd naar het Con gres, waarin bewijzen van de verdragsschendingen zijn opgeno men die volgens Reagan „de kansen op contructievere Ameri kaans-Russische betrekkingen schade toebrengen". Volgens de president maakt Moskou ook „bijna zeker inbreuk op andere verdragen inzake wapenbeheersing". De president noemde ze ven terreinen waar de Sovjet-Unie verdragen schendt. Vier heb ben betrekking op het Salt-II verdrag, dat de grote mogendhe den in stand houden zonder dat het is bekrachtigd door het Amerikaans Congres. De andere drie betreffen chemische en biologische wapens, voorafgaande melding van militaire ma noeuvres en het verdrag van 1972 inzake anti-ballistische HTENLAND ,ambsdorff pnieuw feschuldigd an corruptie iNN Westduitse minister economische zaken, die in band met de affaire-Flick staat van beschuldiging is heeft in 1979 20.000 rk smeergeld opgestoken de vereniging van luiken- ikanten van de stad Kre- Dit meldt het weekblad rn. Ook dit geld zou in de van Lambsdorffs partij, de P, zijn gestort. Zoeken naar gifvaten tijdelijk gestaakt KOPENHAGEN Het zoeken naar tachtig vaten zwaar landbouw gif op de Noordzee is gisteren als gevolg van slecht weer gestaakt. Niet eerder dan woensdag kan het Deense bergingsschip, dat de vaten uit zee zou moeten vissen, opnieuw uitvaren. De vaten met het bijzon der gevaarlijke onkruidbestrij dingsmiddel denoseb waren ander halve week geleden tijdens een zware storm overboord geslagen op de rijke visgronden 250 kilometer noordwesten van de Deense kust. Het gif is dodelijk voor mensen. ui CetcLie Qowumt DINSDAG 24 JANUARI 1984 PAGINA 11 Kleine Italiaanse vrouwen mogen ambtenaar blijven ROME Italiaanse vrouwen die niet langer zijn dan 1.60 meter, hoeven voortaan niet bang te zijn dat zij hun baan bij de overheid zullen verliezen. De minister van justitie, Martinazzoli, heeft een koninklijk besluit uit 1940 ongedaan gemaakt, waarin werd be paald dat de overheid alleen vrouwen in dienst mocht nemen die langer wa ren dan 1.60 meter. Het bestaan van het 43 jaar oude besluit kwam onlangs aan het licht toen een 29-jarige typiste op het ministerie van justitie haar baan kwijtraakte, omdat was ontdekt dat zij 4,5 centimeter te kort was. Medewerker Brezjnev schuldig aan corruptie MOSKOU Een hoge regionale functio naris van de Russische Communistische Partij, die banden onderhield met de overleden president Brezjnev, heeft zich schuldig gemaakt aan machtsmisbruik. Ook heeft hij mensen beschermd die de wet hadden overtreden. Dit heeft het par tijblad Prawda gemeld. Het artikel was de eerste officiële erkenning dat er een groot corruptieschandaal zat achter het ontslag van Sergei Medoenov, een voormalige partijleider in het rijke Krasnodar, een streek aan de Zwarte Zee. Medoenov, die volgens de verhalen persoonlijk door Brezjnjev was bevorderd, werd in juli 1982 uit zijn functie ontheven en in juni vorig jaar uit het centrale partijcomité ge zet. il [RIJS De Franse re de |ing is met toenemende te hhoop op zoek naar een 'jp_nier om nog dit jaar ;m#en de 50.000 en ienj.000 arbeiders te ont- dean, zonder hun het ge- onuj te geven dat ze over- Öig zijn. Het regerings- éven wordt van groot itiek belang geacht en (uiterst omstreden. Er kt veel op het spel. Als lukt, zal Frankrijk DAGoot-Brittanië, West- ^^tsland en de rest van MBropa hebben laten zien het mogelijk is het af- Huwelijke proces van ™slagen en werkloos- ntncI een „menselijk ge- tëjMbt" te geven, om met soit woorden van premier furoy te spreken. ■het mislukt, dan loopt de I Iheid. ja zelfs het voortbe- in van de socialistisch-com- nistische regeringscoalitie ~~*aar. Het fiasco in de auto- riek van Talbot, waar sta- •s zich eind vorig jaar tegen aangekondigde ontslagen •zeiten door niet-stakers te cogelen met schroeven, bou- en ander materieel, wordt )r alle partijen gezien als Iverschrikkelijk waarschu- b van wat er kan gebeuren net misgaat. De aanwezigheid van commu nisten in de regering staat cen traal bij het probleem. Tot voor kort werd de communis tische aanwezigheid in de re gering gewaardeerd wegens haar positieve invloed: de communisten konden zorgen voor rust aan het arbeidsfront omdat de CGT. de grootste vakbond, geheel wordt be stuurd vanuit het politburo van de partij. Maar sinds de staking bij Talbot is het com munistische standpunt veran derd. Bij Talbot verdedigde de CGT nog de „oplossing" van pre mier Mauroy en stemde voor een hervatting van het werk. Het was de socialistische vak bond CFDT die de opstand aanvoerde en klaagde over het „dictaat" dat de bonden door de regering werd opgelegd. De CFDT-leider Maire ging zelfs zover dat hij zei: „De (commu nistische) partij en de vakbond die ze controleert zijn een transmissielijn geworden tus sen overheid en arbeiders, in feite een partij van ja-knik- kers". Voor de communisten was dit een verschrikkelijke belediging, temeer daar dit al twee jaar wordt gezegd door hun eigen ontevreden achter ban. Het gevolg was een hele nieu we militante houding van de communisten ten aanzien van de ontslagen. „Modernisering van onze industrie, hoeft niet en mag niet worden bereikt door middel van massa-ontsla gen", zei de communistische partijleider Marchais onlangs na afloop van langdurige be sprekingen met premier Mau roy. Dictaten Dus het zijn nu niet meer al leen de socialistische bonden, maar ook de communistische partij die premier Mauroy voorhouden dat er geen dicta ten meer mogen volgen, ter wijl de communisten erbij zeg gen dat ontslagen helemaal niet onvermijdelijk zijn als maar het juiste beleid wordt gevoerd. Tot dusver heeft Mauroy het eerste advies ter harte genomen. In plaats van dictaten is hij uitvoerig en in tensief overleg begonnen met vakbonden, werkgevers en po litieke partijen. Maar hij is nog lang zo ver niet dat ook hij mogelijkheden ziet om massa ontslagen te voorkomen. Wel is onomwonden duidelijk geworden dat de regering zich niet het meedogenloze optre den van een Thatcher of Kohl kan permitteren zolang de communisten in de regering zitten. Sinds de Talbot-affaire is de bal gaan rollen en hem stoppen lijkt uitgesloten. Mij narbeiders hebben gedreigd met een algemene staking als er niet snel financiële hulp komt voor hun tak van indus trie waar momenteel 4000 ar beidsplaatsen op de tocht staan. De communistische voorzitter van de Kolenraad is vorig jaar al afgetreden, wel licht het eerste belangrijke waarschuwingsschot uit het communistische hoofdkwar tier. Maar de kolensector is niet eens het grootste probleem voor de regering. In de staal industrie staan tienduizenden arbeidsplaatsen op de tocht en in de scheepsindustrie 2000. Ook in de textiel- en auto-in-, dustrie dreigen duizenden ont slagen, ondermeer 7000 bij Talbot. In de provincie Lotha ringen, waar een uitgebreide staalindustrie bestaat, lijkt een explosie die erger wordt dan de gewelddadige demonstra ties van de jaren zeventig, bij na onvermijdelijk. Ondanks de enorme druk zijn er echter maar weinig oplos singen voorhanden. De mis lukte „oplossing" die de arbei ders van Talbot werd aangebo den, bestond uit 1900 ontslagen in plaats van de 2900 die wer den geëist door de directie, omscholingscursussen voor de ontslagen arbeiders, royale subsidies voor degenen die zelf een bedrijfje wilden oprichten en voor sommigen plaatsing bij andere bedrijven. Maar deze oplossing werd een falie kante mislukking. „Wat heb ben wij nou aan cursussen" zei een Algerijnse, gastarbeider bij Talbot. (De meeste arbeiders bij Talbot zijn immigranten, meestal van middelbare leef tijd met een zeer geringe schoolopleiding.) Ook van de plaatsing bij andere bedrijven is maar weinig terecht geko men. Het fiasco bij Talbot heeft Mauroy met een schok tot het inzicht gebracht dat hij het een volgende keer beter moet doen, maar hoe is hem nog niet duidelijk. President Mit terrand wil een snelle, effec tieve afslanking in alle bedrij ven tegelijk. Zijn politieke oog is al weer gericht op de ver kiezingen van 1986 hetgeen in houdt dat 1984 het laatste iaar is dat de regering zich Kan permitteren impopulair te zijn. Onlusten Premier Mauroy die de hete adem van de communisten in zijn nek voelt, is echter bang dat dit te dramatisch zal zijn en onlusten zal uitlokken, ver geleken waarbij de gevechten tussen stakers en niet-stakers bij Talbot slechts kinderspel zullen lijken. Hij onderzoekt momenteel de mogelijkheden van arbeidsverkorting, ver vroegde pensionering, aan trekkelijkere vertrekpremies voor immigranten en nieuwe vormen van omscholing met behoud van uitkering. Maar zelfs als ze werken zijn dit slechts lapmiddelen die niet daadwerkelijk voor gene zing van de economische ma laise kunnen zorgen. Korter werken bijvoorbeeld betekent minder loon, maar dat is iets waar de communisten zich fel tegen verzetten. Op den lange duur is het enige zware wapen dat de regering tot haar be schikking heeft investeren, met name in de genationali seerde industrie. De commu nisten en de linkervleugel van de socialisten onder aanvoe ring van Jean Pierre Chevè- nement zijn daarvan voorstan der en roepen op tot protectio nistische maatregelen en grote investeringen door de over heid. De werkgevers willen een verlaging van de sociale lasten. Maar dit alles is regelrecht in strijd met de versoberingspoli- tiek die wordt voorgestaan door president Mitterand en zijn minister van financiën. Delors. En zo lijkt het Franse zoeken naar oplossingen vooi het werkloosheidsprobleem dagelijks verder vast te lopen in het pplitieke moeras. Op nieuw zijn het de voorstanders van protectionistische maatre gelen en uitbreiding van rege ringsinvloed die botsen met de strenge bezuinigers. Premier Mauroy neemt hierbij een nauwelijks benijdenswaardige positie in het midden in. Hij is de discussie gestart met het zoeken naar oplossingen, maar die oplossingen zijn nog lang niet in zicht. WALTER SCHWARZ Copyright The Guardian (Van onze correspondent) BONN Voor het eerst is er ook vanuit de regerings partijen in West-Duitsland openlijk kritiek geleverd op minister van defensie Wörner in verband met de affai- re-Kiessling. De Beierse minister-president en CSU- -voorzitter Franz-Josef Strauss heeft geëist dat Wörner snel klare wijn schenkt. Daardoor is Wörners positie verder verslechterd, nadat de oppo sitiepartijen. de SPD en de Groenen, al eerder zijn aftreden had den geëist. Wörner is in problemen gekomen, nadat hij de vier- sterren-generaal en plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO, Gunter Kiessling vlak voor Kerstmis had ontslagen om dat hij twijfelachtige homobars zou bezoeken. Daardoor zou de generaal een veiligheidsrisico zijn geworden. Tot nu toe heeft Wörner echter nog geen bewijzen op tafel kunnen leggen voor homosexuele contacten van Kiessling. De getuigen uit het Keul se homo-milieu blijken niet zeker te zijn van hun zaak. Kiessling, die alles ontkent, eist dat hij door Wörner in zijn goe de naam en eer hersteld wordt. Strauss steunt hem daarin. „Als de aantijgingen tegen Kiessling niet bewezen kunnen worden, moet de generaal volledig gerehabiliteerd worden", aldus Jtrauss. „Het kan niet dat de regering het laat bij de verklarin gen die tot nu toe gegeven zijn". Een rehabilitatie van Kiessling betekent echter vrijwel zeker het ontslag van Wörner. Het weekblad Der Spiegel heeft gisteren onthuld dat de Militai re Inlichtingen Dienst, de MAD, die in de zaak- Kiessling zeer oppervlakkig speurwerk heeft verricht, al jaren zijn boekje te buiten gaat. Het werkterrein van de MAD omvat alleen het le ger, maar de dienst hee't ook burger geobserveerd die met het leger niets van doen hebben. Regeringswoordvoeder Peter Bönisch verklaarde gisteren dat waarschijnlijk een onderzoek zal worden ingesteld naar het wer ken van de MAD. Vredesverklaring over Beagle kanaal VATICAANSTAD Argenti nië en Chili hebben gisteren in het Vaticaan een verklaring van vrede en vriendschap ge tekend en zich verplicht „zo spoedig mogelijk" een oplos sing te vinden voor hun con flict om het Beagle-kanaal, ge legen in het uiterste zuiden van het Latijns-Amerikaanse continent. De ministers van buitenlandse zaken Dante Ca- puto uit Argentinië en Jaime del Valle uit Chili tekenden een gemeenschappelijke ver klaring, waarin zij verklaren voortaan „in vrede en vriend schap" te zullen leven en zich te verplichten „ieder geschil altijd en uitsluitend met vreedzame middelen te zullen oplossen. Volgens de staatsse cretaris van het Vaticaan, mgr. Casaroli hebben de onderhan delingen hun slotfase bereikt en bestaat de hoop dat binnen kort een verdrag kan worden getekend waarmee een eind zal komen aan het slepende grensconflict dat in 1978 bijna leidde tot een oorlog. Wachten op een huis Vele duizenden in woners van Chicago meldden zich giste ren bij het registra tiekantoor van de federale overheid in die stad, waar zij in aanmerking hoop ten te komen voor éèn van de gesubsi dieerde huizen. Ter bestrijding van de schrijnende woning nood in Chicago had de federale overheid een aantal huizen ter beschik king gesteld waar van de huur voor meer dan de helft wordt gesubsi dieerd. Chicago heeft erg geleden van de recente eco nomische crisis en veel inwoners zitten zonder werk, huis en in vele gevallen ook zonder vol doende eten. WASHINGTON President Reagan heeft zijn adviseur Edwin Meese be noemd tot de nieuwe Amerikaanse minister van justitie. Meese volgt Smith op, die afgelopen woensdag zijn ontslag had ingediend en wil terugke- i naar zijn advocatenpraktijk in Los Angeles. De Senaat moet de benoe ming van Meese nog bekrachtigen. Meese behoort al jaren tot de kring van zeer nauwe medewerkers van de president. Hij was een van de leiden de figuren in de verkiezingscampagne van Reagan en wil zich opnieuw voor die campagne inzetten. Edmin Meese nieuwe minister justitie in VS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11