£eicUe (Bowuvnt Frankrijk sluit grens voor Nederlands vlees /ele tientallen oden bij voedsel- ellen in Marokko CBS verwacht ectaculaire gijging iivesteringen Robots BON ff CFO: Kabinet moet ruimte scheppen in regeerakkoord CARLOS 's werelds meest gezochte terrorist Zaterdag 21 januari 1984, '/be jaargang no. 22790 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND •j Tm Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersduk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buuteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut betaling) kwartaal f 61.84, jaar f 235.75. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. HET WEER Eerst zonnig en droog, later mogelijk wat bewolking. Mid- dagtemperatuur rond het vriespunt. Tot matig toene mende oostenwind. Zon op: 08.35; onder: 17.08. Schev. hoog water: 5.38 en 17.44; laag water: 1.20 en 13.56 iots als f 3 Ier wijzer cipier f 16: f 10,f f 6 HAAG Een als onderwij st ie antwoorden op vragen van ngen. door de loopt, spelletjes muziek maakt ovendien kin- helpt met matica en wis- e. Een derge- robot is geen mstdroom maar werke nd. Een Japan- ■ma produceert september per i d tussen de 40.000 4 plaren van onderwijzer- t, die Elami genoemd en 2 eenvoudigste I mering ongeveer gulden kost. ander bedrijf een robot ont- eld die bin- <rt in Ameri- ;e gevangenis- ienst gaat doen \pier. De robot. genaamd. Ie gevangenen „voelen" en roepen •nt ontdekt" \mand tracht te ïrengappen. Denny ien net name be- 7 voor nachte- ,00,| rondes in de ecu'igngen" van ge- missen, een ■elend, maar gevaarlijk aldus de fa int. De robot is Ïgesteld dat hij, ij wordt aange- eerst alarm en vervolgens ■erf er vandoor Juwelendiefstal bij Christie's Begin deze week poseerde mannequin Eliza beth Holmes in het Londense veilighuis Chris tie's met juwelen uit de befaamde collectie- Gould, die later deze maand in de Newyorkse vestiging van Christie's zouden worden geveild. Die veilig zal wel doorgaan, maar uit de collec tie die onder de hamer komt ontbreken twee kostbare stukken: een gouden oorbel en een diamanten armband. Deze sieraden, behorend bij het deel van de collectie-Gould die in Londen ter bezichtiging lag, werden gisteren tijdens een razendsnelle overval op het veilinghuis buitgemaakt. Om een uur of tien stormden vier gemaskerde en gewapende mannen bij Christie's naar bin nen, sloegen gadegeslagen door de came ra's van de bewakingsdienst met bijlen de vitrines in stukken en gingen er met juwelen ter waarde van ruim vier miljoen gulden vandoor. „Internationale evenementen niet naar abonnee-tv" HILVERSUM Minister Brinkman van WVC wil uitzendingen van internationale evenemen ten zoals de Olympische Spelen voorbehouden aan de omroepen. Om dit te bereiken is hij bereid het bedrijfsleven te verbieden dergelijke evene menten op een abonnee-tv-kanaal te tonen. De bewindsman zei dit gisteravond in een discussie over de medianota in de „Alles is anders show'' van de KRO-televisie. Tijdens de uitzending werd ook het resultaat bekend gemaakt van een KRO-Brandpunt enquête naar de belangstelling voor abonnee-tv voor een bedrag van dertig gul den per maand. Uit dit ondërzoek, uitgevoerd on der 500 personen, bleek dat 84 procent van de on dervraagden daarvoor geen belangstelling had. Van hen vond 34 procent de prijs te hoog, 33 pro cent zei weinig naar televisie te kijken en 28 pro cent vond het huidige aanbod voldoende. Oostduitsers vluchten ambassade VS binnen OOST-BERLIJN Zes Oostduitsers (vijf mannen en een vrouw tussen de 19 en 43 jaar oud) hebben gistermiddag hun toevlucht gezocht in de Ameri kaanse ambassade in Oost-Berlijn. Daar hebben ze verklaard dat ze de DDR willen verlaten. In een brief aan president Reagan hebben ze politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. De zes weigeren het gebouw zonder garanties van de VS en de DDR te verlaten, omdat zij anders ongetwijfeld voor langere tijd achter de tralies zul len vedwijnen. De regeringen in Was hington en Oost-Berlijn voeren, aldus een woordvoerder van de ambassade, intensief diplomatiek overleg om tot een oplossing van deze zaak te komen. PARIJS/DEN HAAG De Franse regering heeft met ingang van morgen de import van alle vlees uit Nederland (levende en geslachte dieren) verbo den. De Franse maatregel volgt op de ontdekking van een nieuw geval van mond- en klauwzeer, nu op een boerderij in het Noordhollandse Lambert- schaag. De Nederlandse overheid hoopt dat het Franse invoerverbod in de loop van de volgende week door de Europese Gemeenschap ongedaan zal worden gemaakt. Ne derland moet dan wel in Brussel kunnen aantonen, dat er afdoende maatrege len zijn genomen om de verspreiding van de ziekte te voorkomen. Het is voor de tweede keer in enkele weken tijd dat in ons land mond- en klauwzeer wordt geconstateerd. Eind vo rig jaar werd de ziekte vastge steld op enkele bedrijven in de Noordoostpolder. Waar de ziekte vandaan is gekomen, is nog niet bekend. Nederland was sinds 1977 vrij van mond en klauwzeer. Staatssecretaris van landbouw dhr. Ploeg heeft gisteren di rect een serie maatregelen af gekondigd om verdere ver spreiding van de ziekte tegen te gaan. Als geen afdoende maatregelen worden genomen, kunnen gehele veestapels wor den aangetast. Door instelling van een volledig vervoersver- bod en het aan de kant houden van veewagens hoopt het mi nisterie de besmettingshaard te isoleren. In het gehele nu afgesloten ge bied lopen ongeveer 200.000 runderen, inclusief kalveren. Het aantal varkens is betrek kelijk gering. De schapen in dit gebied maken ongeveer tien tot vijftien procent van het totaal in Nederland uit. Staatssecretaris Ploeg hoopt dat deze maatregelen net als eind december de in stemming zullen krijgen van het Permanent Veterinair Co mité van de EG in Brussel. Dan kan de handel buiten het besmette gebied gewoon door gaan. Bovendien mag geen en kele EG-lidstaat nog eens op zijn eigen houtje maatregelen nemen, zodra de EG over het probleem een uitspraak heeft gedaan. Pagina 5: Vervolg. blauj onze parlementaire redactie) BHAAG De industriële investeringen in Neder- zullen dit jaar spectaculair toenemen. Blijkens de mst van een enquête van het Centraal Bureau de Statistiek mag worden gerekend op een toena- 'an gemiddeld 24 pet ten opzichte van 1983. iBS ondervroeg in oktober 3000 ondernemingen met meer ïen werknemers. Uitspringers waren de chemische en iffenindustrie (34 pet), maar deze zijn weinig arbeidsinten- leer invloed zal de metaal- en electro-industrie met 20 pet werkloosheid hebben. er Van Aardenne, die deze cijfers gisteren bekendmaakte, Üe deze gunstige ontwikkeling mede te mogen toeschrijven jet gunstige ondernemingsklimaat, dat het kabinet heeft ge en. Nu het bedrijfsleven weet waaraan het toe is met deze 9(ng durft het kennelijk in te spelen op de internationale mische opleving, aldus de minister, die de geschapen ze iden dan ook niet wilde aantasten, bijvoorbeeld door het f 4)ken of beperken van de investeringssteun (WIR). lans ook in Nederland kennelijk aanwezige opleving zal f 4ffect hebben op de staatskas, erkende Van Aardenne, maar -itekent volgens hem niet, dat er nu minder bezuinigd kan I An. Daarvoor is het tekort van de overheid nog altijd veel I got. „Het bezuinigen zal wel wat gemakkelijker gaan", ver- f 14| 4. f 121 f 6 I 12! I 14! Ite hij. Startklaar Hilbert bakt nog zoete broodjes met Rolf Falk- Larssen, maar de Ij zers waar mee beide nationale nummers el kaar moeten bestrijden tij dens de Eu ropese kam pioenschap pen schaat sen in Larvik zijn al gewet. Van der Duim bijt de spits af van het eerste kampioen schap in een Olympisch jaar vol met krachtmetin gen in zijn rit tegen Andre as Dietel op de 500 me- In 1 f 14 f 16)RID/RABAT f 14 aantal Marokkaanse ?n zijn deze week vele f 'yllen mensen om het f -jon gekomen bij heftige Jfhten tussen (vooral) I ölelbare scholieren en f genten enerzijds en po en orde-troepen an- 6|jds. Oorzaak van de 2P vormen de forse j^erhogingen van de eerste levensbehoeften in Marokko. De golf van protest begon elf dagen geleden in Marrakesh, en heeft zich sindsdien over het gehele land uitgebreid. De hevigste gevechten worden ge meld uit de noordelijke stad Nador. In de hoofdstad Rabat betrokken politie-agenten en gewapende hulptroepen giste ren posities bij middelbare scholen. Ook uit andere ste- 30 den, waaronder Tanger, ko men berichten over voedsel- rellen. De onrust in Marokko lijkt sterk op die welke eerder deze maand in Tunesië uitbrak, na dat de regering daar de prijs van de eerste levensbehoeften zoals brood ruim had verdub beld. Na dagen van onlusten werden deze prij ongedaan gemaal Ook in Marokko zijn de hoge re prijzen vastgesteld onder druk van het Internationale Monetaire Fonds, dat het land alleen een lening wil geven als de subsidies op eerste levens behoeften aanzienlijk worden verminderd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Sheriff blijft bejaarden drenken PRESCOTT De sheriff van het district Nevada in de Amerikaanse staat Ar kansas zal zich niets aan trekken van de bezwaren van een officier van justi tie en sterke drank, die in zijn drooggelegde gebied in beslag wordt genomen, blijven schenken aan be jaarde ingezetenen van zijn gebied. Sheriff Julius N. Delaughter zei dat hij de geconfisqueerde drank alleen gaf aan „arme oude bejaarden met hartklach ten, wier dokters een beet je whiskey voorschrijven". SITTARD De mogelijkheid van een meerjarig akkoord over de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel kan voor het kabinet geen vrijblijvende zaak zijn. Het gaat er nu heel concreet om of het kabinet bereid is nog eens de uit gangspunten van het regeerakkoord te bekijken. Het kabinet moet laten zien welke onderhandelingsruimte het heeft om met de ambtenarencentrales tot overeenstemming te komen voor de jaren '85 en '86. Dit heeft voorzitter van de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel (CFO). T. de Jong. vanmorgen in Sittard op een bijeenkomst van het CNV gezegd. De Jong zei er van uit te gaan dat het kabinet zich geen tweede keer kan permitteren oorzaak te zijn van maatschappelijke onrust zoals vorig jaar naar aanlei ding van de korting van drie procent op de ambtenarensalaris sen per 1 januari 1984. De Jong liet de aanwezigen weten dat er inmiddels tussen verte genwoordigers van drie CCOOP-centrales (de CFO is een van de centrales van de Christelijke Centrale van Overheids- en On derwijzend Personeel), het Ambtenarencentrum en de CMHA (Centrale van Middelbaar en Hoger Personeel) en het ministerie van Binnenlandse Zaken enkele technische besprekingen zijn gevoerd. Van formeel overleg is nog geen sprake. Over de in houd zei hij niets te kunnen zeggen. De grootste ambtenarencentrale ACOP doet zoals bekend niet mee aan het overleg dat de andere centrales voeren met het mi nisterie van binnenlandse zaken, omdat zij vindt dat iedere overeenkomst die daar uiteindelijk uit zal rollen in feite onder tekening van het regeerakkoord inhoudt. Tien jaar geleden voerden terroristen van het Japanse Rode Leger een gijzeling uit in de Franse ambassade in Den Haag. Na enkele dagen van grote spanning kregen zij een vrije aftocht naar het Midden-Oosten. Op oudejaarsdag '83 eisten twee bomaanslagen in Zuid- Frankrijk aan vijf mensen het leven. Twee gebeurtenissen die op het eerste gezicht niets met el kaar te maken hebben. Toch is er een belangrijke overeen komst: beide aanslagen waren beraamd door de Venezo laan Illich Ramirez Sanchez, beter bekend als Carlos, 's werelds meest gezochte terrorist. In het midden van de jaren zeventig zette Carlos zijn bloe dige handtekening over Europa. Hij leidde een internatio naal netwerk van terroristen, dat vrijwel geen enkel wes ters land ongemoeid liet. Acht jaar geleden werd hij voor het laatst gezien. Maar met onder meer de aanslagen van oudejaarsdag in Zuid- Frankrijk heeft Carlos West-Europa laten voelen, dat hij nog steeds actief is. Op de voorpagina van onze bijlage Finale geeft Jos Tim- mers een portret van Carlos en diens rol in het internatio nale terrorisme. VERDER IN FINALE: Unieke culinaire dynastie voert permanente ster renslag: FC Fagel raakt nooit van de kook. Laatste artikel in een se rie van drie over de wijze waarop de grootste politieke partijen in ons land zijn ge organiseerd: vandaag de PvdA. Oudermishandeling, probleem van de jaren tachtig. Medische rubriek: medische plassologie. Ajax-trainer Aad de Mos: „Misschien ligt mijn toekomst in Den Haag". Zola Budd is aan lopen verslaafd. Belgische pater zoekt afrit naar rustiger leven. Nederlandse popmuziek: het is de taal die muzikant en luisteraar bindt. Nieuw expocentrum bij Lelystad: Batavia en Saerdam moeten jaarlijks een half miljoen toeristen trekken. ROTTERDAM De Shell- -groep krijgt voor het eerst in de bijna tachtigjarige geschie denis een vrouwelijke direc teur. Het is de uit Nederland afkomstige Karin de Segundo- -Platerink, die met ingang van 1 februari tot directeur van de verkoopmaatschappij van Shell in Uruguay is benoemd. De nieuwe directeur werkt sinds 1971 bij Shell en is bij de verkoopmaatschappij in Ne derland begonnen, zo is giste ren door Shell meegedeeld. Mevrouw De Segundo-Plate- rink heeft rechten en marke- Eerste vrouwelijke directeur Shell-groep ting gestudeerd. Ze is voor Shell in eerdere functies in Engeland, Brazilië en de Vere nigde Staten werkzaam ge weest. Bij de Shell-groep wer ken zo'n 160.000 mensen. Stroom van kort gedingen wegens videopiraterij AMSTERDAM Van half ja- nuari tot half maart zullen in geheel Nederland 160 kort ge dingen plaatsvinden tegen vi deotheekhouders, die door pi raten gekopieerde videoban den verkopen of verhuren. Dit heeft de Stichting Video Vei lig, die de gedingen heeft aan gespannen, meegedeeld. De Stichting is opgericht door le gale video-distributeurs. In de stichting zijn verder vertegen woordigd instellingen als de Nederlandse Bioscoopbond, de NOS en BUMA/STEMRA. Deze kort gedingen zijn vol gens de stichting noodzake- lijkk omdat betrokkenen op een eerder verzoek zich te ont houden van verdere handel in van piraten afkomstige video banden afwijzend of in het ge heel niet hebben gereageerd. De actie vormt een onderdeel van de activiteiten van de stichting in het kader van de bestrijding van de videopirate rij. In de toekomst zal dit soort acties zeker herhaald worden, zo heeft de stichting al aange kondigd. De techniek schrijdt, terwijl u dit leest, ijlings voort. Zo komen er steeds meer robots „ter wereld" en blijken ze ook nog tot heel wat meer in staat dan we tot nu toe veronderstelden. Er zijn er, die zonder de pedagogische academie ooit van binnen te hebben gezien, als onderwijzer kunnen fungeren. Andere robots zouden, zo wordt gemeld, uitstekend dienst kunnen doen als gevangenbewaarder. En terwijl de robots al dat werk doen krijgen de gevangenbewaarders en onderwijzers eindelijk de tijd om de krant eens goed te lezen. De Leidse Courant natuurlijk. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vnjbbjvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1