ppvolger commissaris -Vroli jk ook PvdA'er I Micro-computer hoort in iedere schooltas Samenwerking christelijk onderwijs Katwijk bepleit •:VV-Lisse gaat verder Is VVVi-kantoor HOOFD OPLEIDINGEN LOI CDA-Katwijk wil meer waarborgen van JAC Pollyanna Schrijvers Tulip Queen 1984 CeidóG Souiant VRIJDAG 20 JANUARI 1984 PAGINA 7 Het complete cursuspakket van „Microcomputers en BASIC". LEIDERDORP „Ne derland zit op deze oplei ding te wachten. Het in- formatica-onderwijs biedt onvoldoende prak tische mogelijkheden en het wordt hoog tijd dat daar iets aan gedaan wordt, willen we niet achterop raken". Aldus drs. Chr. de Vries, hoofd opleidingen van de Leid- se Onderwijs Instellingen gistermiddag bij de pre sentatie van de LOI-cur- sus „Microcomputers en BASIC". Het bijzondere van deze schriftelijke cursus is dat bij het cur susgeld, ongeveer 900 gulden een microcompu ter is inbegrepen, die door de cursist thuis op het televisietoestel kan worden aangesloten. Het LOI is daarmee overi gens niet de eerste instel ling die zoiets doet, want eerder organiseerde TE- LEAC een televisiecur sus inclusief computer. Volgens de heer De Vries is het huidige informatica-on- derwijs onvoordelig voor gro te groepen leerlingen omdat er vrijwel nooit voldoende computers aanwezig zijn om behoorlijk te kunnen oefe nen. „Alleen de welgestelde leerlingen, die een micro computer thuis hebben staan, hebben eigenlijk iets aan dat onderwijs. Voor de kansar men heeft het weinig beteke nis. De microcomputer hoort eigenlijk in iedere schooltas thuis. In Engeland hebben ze dat veel beter begrepen. Als minister Deetman zegt dat hij het informatica-onderwijs wil stimuleren zou hij in de eerste plaats aan de prakti sche mogelijkheden moeten denken. Het geld zou hij wel licht nog het beste kunnen gebruiken voor het bijscho len van de leraren", aldus de heer De Vries, die de minis ter enigszins schertsend de suggestie deed om de LOI- cursus verplicht te stellen. Hobbyisten Het aantal micro-computer- bezitters in Nederland wordt momenteel geschat op 150.000. De helft daarvan ge bruikt de micro-computer vooral voor zakelijke aange legenheden, de andere helft bestaat uit pure hobbyisten.. De laatste groep houdt zich voornamelijk met spelletjes bezig, getuige het feit dat 70 procent van de verkochte programma's spelprogram- ma's zijn. Veel hobbyisten komen niet verder dan het voeden van hun home com puter met voorgekauwde spelprogramma's omdat ze geen enkele opleiding heb ben gehad. De LOI denkt met de schriftelijke cursus van een half jaar te kunnen bereiken dat de bezitters meer gaan doen met hun computer. „Je wordt er geen programmeur mee. maar je kan dan aardig met het appa raat uit voeten. Als de cursis ten na een half jaar hun com puter dan toch ongeïnteres seerd terzijde schuiven heb ben ze in ieder geval geen groot geldbedrag verloren", aldus De Vries. Bij de cursus is een Sinclair ZX Spectrum Kleurencom- puter met een programmeer baar geheugen van 16 Kilo byte inbegrepen (winkel waarde 500 gulden), een ap paraat dat net zoals de mees te home computers kan wor den uitgebreid met extra ge heugen. een printer en ver dere toeters en bellen. Zoals gebruikelijk bij LOI-cursus- sen sturen de cursisten hun huiswerk op. dat wordt nage keken door de docent en weer teruggestuurd. De cur sus omvat een algemene in leiding in de informatica en het leren programmeren in de computertaal BASIC. Tij dens twee praktijkdagen kunnen zelf geschreven pro gramma's worden uitgetest en beoordeeld. Er kan ook in familieverband worden ge studeerd. bijvoorbeeld samen met de kinderen, zonder ex tra kosten. Belangstellenden kunnen een gratis studiegids over de cursus „Microcompu ters en BASIC" aanvragen bij de LOI. Informaticaoplei dingen. Antwoordnummer 1, 2300 VB Leiden, tel. 071- 451882. VOOR VERLENING VAN SUBSIDIE KATWIJK De Protestants-Christelijke schoolverenigingen in Katwijk zouden nauwer met elkaar moeten samenwerken. Voorzitter Dijkstra van de vereniging voor Protestant-Christe lijk Kleuter-, Basis-, en Voortgezet onderwijs Katwijk, die deze uitlating deed bij de heropening van de kleuterscnool „De Dui ventil". noemde het huidige samenwerkingsverband, dat zich niet veel verder uitstrekt dan het samenstellen van een vakan- tierooster. veel te beperkt. Door de onafhankelijk opererende schoolverenigingen meent de heer Dijkstra dat het protestant-christelijk onderwijs in Katwijk te verdeeld naar buiten wordt gebracht. „Alle goede bedoelin gen, met bijbelgedeelten ondersteund, ten spijt wordt er niet ge handeld naar de christelijke maatstaven". Dijkstra drong aan op een gesprek tussen de protestantse schoolverenigingen om nader tot elkaar tekomen. De heer Dijkstra noemde verder de recente regeringsmaatrege len een bedreiging voor het bijzonder onderwijs. „Ik ben zeer bezorgd dat het getal (de grote van de klassen) zal gaan prevale ren boven de identiteit". De kleuterschool „De Duiventil" is in gebracht in de lagere Prinses Beatrixschool van dezelfde school vereniging. De (her)openingshandeling werd verricht door de heer Van Rijn, die jarenlang naast de oude kleuterschool heeft gevormd. Van Rijn werd hiermee bedacht voor de jaren dat hij zich als „een goede buur" heeft gedragen. Zo zorgde hij ervoor dat de school gevrijwaard bleef van vandalisme, verzorgde de duiven en hield de katten uit de zandbank. Complimenten voor raadslid VOORHOUT Burgemeester M. van de Wouw complimen teerde gisteravond voor aan vang van de raadsvergadering het raadslid J. Warmenhoven. Zoals bekend redde de fractie voorzitter van Gemeentebe langen zaterdag 14 januari een meisje uit zee. „We zijn blij", aldus de burgemeester, „Dat uw reddingspoging succes heeft gehad, en dat u en het meisje er zo goed vanaf geko men zijn. Wij achten een com pliment voor deze daad alles zins op zijn plaats". Vrijwilligers inzetten bij inventarisatie VOORHOUT Binnenkort wordt er een inventarisatie ge maakt van de (ontoeganke lijkheid van Voorhoutse ge bouwen voor gehandicapten. Tijdens de raadsvergadering pleitten de raadsleden me vrouw A. van der Meer (CDA), mevrouw A. Wijling (PPR) en mevrouw G. de Rijk (VVD) ervoor vrijwilligers voor dit werk in te schakelen. Een en ander zou kunnen worden begeleid door de Pro vinciale Organisatie Gehandi capten Beleid, in samenwer king met gehandicapten. Voorhout verleent THD subsidie VOORHOUT De gemeente raad van Voorhout besloot gis teravond de Telefonische Hulpdienst Leiden een subsi die van 700 gulden te verlenen op voorwaarde dat het tele foonnummer van deze dienst ook in het Voorhoutse tele foonboek zal worden vermeld. Alleen de fractie Gemeentebe langen stemde tegen. „We moeten allemaal bezuini gen en zien het nut van deze hulpdienst niet in", aldus de heren Beelen en Warmenho ven. Deze laatste herinnerde eraan dat men al overal hulp kan krijgen. Hij noemde onder meer de diaconie en buren hulp. evolkingsgroei ^EEK Langzamerhand kan [rekening worden opgemaakt, gegevens over de bevolkings- »i van verschillende gemeenten ppelen binnen. Daaruit blijkt oorbeeld dat Valkenburg op 1 |ari van dit jaar 3.029 mensen e. Sassenheim 13.1792 en Lisse 41. V de cijfer-fanatici: precies een I eerder telden die gemeenten ectievelijk 29, 179 en 206 inwo- i minder. De geboortecijfers op I rijtje: 37. 178 en 210, aantal ledenen 6, 96 en 106, aantal in gemeente gevestigde personen |603 en 1018 en aantal vertrok- personen 165, 506 en 916. Schooldekanen op excursie STREEK Vijftien schoolde kanen (onderwijsbegeleiders) uit de gehele regio hebben gis teren een bezoek gebracht aan de Rijks Middelbare Tuin bouwschool te Lisse, om meer over het onderwijs en de wijze van onderwijs geven op deze school te vernemen. Het pro gramma van de excursie ver meldde tal van bezichtigingen zoals de veiling Flora te Rijns burg; broeierij Uittenboogaard te Noordwijkerhout; de school zelf inclusief de mechanisatie- hal en de kassen en de firma van Zanten te Hillegom. Nader onderzoek naar verontreiniging Gerard Doustraat LISSE/ALPHEN De provincie wil dat de voormalige stort plaats aan de Gerard Doustraat in Lisse nader onderzocht wordt op eventuele verontreiniging. Op de stortplaats is een verhoging van het opgelost organisch koolstofgehalte aangetoond. Ook in Hillegom wil de provincie een nader onderzoek. De grond van het terrein van de voormalige gasfabriek bevat cya nide, aromaten en polycyclische aromaten. Aromaten werden ook aangetroffen in de grond van het garagebedrijf aan de Hoofdstraat 265 in Alphen. Ook hier is een nader onderzoek vereist. Op een andere plaats in Alphen kon geen verontreiniging wor den aangetoond: de particuliere slootdemping aan de Landlust- weg bleek vrij van schadelijke stoffen. Hetzelfde geldt voor een slootdemping in Oude Wetering in de gemeente Alkemade; ook hier is geen nader onderzoek nodig. ETKERK WUKT NIET AF VAN VOORKEUR PROVINCIALE STATEN HAAG De nieu- ^''Commissaris der Ko- gin in Zuid-Holland it evenals zijn voor- ger mr. Maarten Vro- uit de PvdA. De heer lijk gaat per 1 juni met sioen. Minister Riet- k liet gisteren tijdens 1 bijeenkomst met pro- iale staten weten geen eiding te zien van de keur van de Staten een PvdA-vertegen- d Ilrdiger af te wijken. inister maakte bekend •t het sluiten van de sol utie-termijn, 14 januari, >ts een persoon heeft ge- titeerd op de functie van Imissaris der Koningin, se andere kandidaten Ben door anderen naar Ti geschoven. Zij hebben inmiddels verklaard bereid te zijn die functie te vervul len. De minister zal met een uit provinciale staten ge vormde vertrouwenscommis sie de geschiktheid van de kandidaten bespreken. De commissie bestaat uit de fractievoorzitters in provin ciale staten. Eind april/begin mei wordt vermoedelijk de naam van de nieuwe com missaris bekendgemaakt. VVD-fractievoorzitter J.W. Verbeek liet de minister gis teren namens alle partijen, uitgezonderd de SGP, weten voorkeur te hebben voor een PvdA-kandidaat. De heer Verbeek pleitte bij de minis ter voor een doorbreking van de vanzelfsprekendheid, waarmee dergelijke posten over de politieke partijen worden verdeeld. Als beslo ten wordt tot splitsing van de provincie Zuid-Holland en tot een eventuele vorming van een provincie IJssel- meerpolders, kan worden af gesproken de politieke kleur van de ambtsdragers per stad en provincie opnieuw te ver delen. Dat zou dan een einde maken aan historisch ge groeide situaties, dat Noord en Zuid-Holland altijd PvdA-commissarissen heb ben, en de drie zuidelijke provincies altijd een CDA er, aldus de heer Verbeek, spre kend namens de vertrou wenscommissie. De heer Verbeek maakte van de gelegenheid ook nog even gebruik de minister te wijzen op het volgens hem onzinnige van splitsing van Zuid-Holland, als die niet ge paard gaat met uitbreiding van de taken van de provin cies. De minister liet zich echter niet overhalen tot een discussie over deze zaak, maar herhaalde er vanuit te gaan dat zijn beleidsvoorne men tot splitsing gewoon wordt uitgevoerd. De enige partij die gisteren een afwijkend geluid liet ho ren was de SGP. Woordvoer der ir. M. Houtman liet we ten liever een christen-de mocraat als commissaris ge zien te hebben. Als door splitsing dan toch een extra provincie gevormd wordt, al dus de heer Houtman, zou een van de drie provincies toch een christen-democraat als commissaris moeten heb ben. Dat zou dan al meteen leiden tot de door de heer Verbeek genoemde doorbre king van de verdeling naar politieke partij, aldus de SGP'er. Nieuwe voorzitter De heer B. Kroon (rechts op de foto) heeft gister avond afscheid genomen als voorzitter van de Ka tholieke Bond van Oude ren in Sassenheim. Hij droeg de voorzittershamer over aan de heer W. van der Ploeg. De nieuwe voorzitter dankte zijn voor ganger voor het werk dat hij gedurende zeven jaar heeft verricht en liet zijn dankwoorden vergezeld gaan van een smakelijke attentie. Een en ander ge schiedde tijdens de jaar vergadering van de bond, die door veel leden werd bezocht. De afdeling telt thans 307 leden. Tijdens de bestuursverkiezing werd mevrouw Noorder- meer herkozen. Tevens werden de heer Smeltink en mevrouw Van Vliet in het bestuur gekozen. LISSE De Tulip Queen die dit jaar onder meer bij het Bloemencorso van de Bollen streek aanwezig zal zijn, is de 21-jarige Pollyanna Schrijvers uit Dunedin Nieuw Zeeland. Traditiegetrouw is er dus weer een Nieuwzeelandse afgevaar digde gekozen uit de naar dat land geëmigreerde Nederlan ders. De Tulip Queen zal ge ruime tijd in Nederland ver toeven. De naaste familie van Pollyan na Schrijvers is afkomstig uit de Bollenstreek. Zij heeft een zuster wonen in Noordwijker hout en een oma in Oegstgeest. Vader Schrijvers is afkomstig uit Leiden en de moeder van de Tulip Queen komt oor spronkelijk uit Oegstgeest en woonde later in Noordwijk. In 1952 is het gezin Schrijvers naar Nieuw Zeeland geëmi greerd. in een tijd dus dat zij die stap bepaald niet alleen maakten. Hele drommen Ne derlanders gingen hun heil in den vreemde zoeken. Pollyanna heeft diverse diplo ma's op zak. Zij wil in de toe komst schone kunsten gaan Pollyanna Schrijvers In haar „werkkostuum". onderwijzen. Hiervoor moet zij evenwel nog een studie vol- king van de KLM mogelijk natuur- en pretparken en ver gen. In haar vrije tijd is zij wordt dat zij een tijd in Neder- der musea, Keukenhof en zij vooral in het fitness-centrum, land verblijft en hier (andere) zal het Bloemencorso van de op het voetbalveld, in het ervaringen opdoet en onder- Bollenstreek van zeer nabij zwembad of in de discotheek tussen ook nog haar land kan volgen. Niet alleen tijdens de te vinden. representeren, en natuurlijk werkzaamheden en expositie Uiteraard is de nieuwe Tulip zal zij in de tijd dat ze hier is en het Corso festival. Zij zal de Queen bijzonder verguld met heel veel van wat Nederland rit op zaterdag 28 april, haar de uitverkiezing, waardoor het te bieden heeft gaan bekijken, verjaardag, maken op de vooral dankzij de medewer- Dat zijn dan onder meer de KLM-praalwagen. KATWIJK De CDA-fractie vindt de voorwaar den waaraan het Jongeren Advies Centrum moet voldoen om in aanmerking te komen voor gemeen telijke subsidie te beperkt. Er moeten betere waar borgen voor de kwaliteit van het werk, een be roeps- en een controlemogelijkheid in de statuten en het huishoudelijk reglement van het JAC wor den opgenomen, meent de partij. De CDA-fractie keert zich hiermee tegen een voorstel van de meerderheid van het college van B. en W. (be staande uit twee CDA-wethouders en burgemees ter Bos) die de raad vol gende week donderdag zullen adviseren het JAC wel financieel te steunen. De twee andere wethou ders, de CDA'er W. van der Plas en de SGP'er J. van der Plas, staan niet achter dit voorstel. CDA-woordvoerder T. van der Plas sprak gistermiddag in een extra vergadering van de raadscommissie voor vorming, zorg en personeelszaken wel zijn vertrouwen uit in de wijze waarop het JAC momenteel functioneert. Hij wees er ech ter op dat deze vrijwilligersor ganisatie geen waarborgen heeft ingebouwd voor behoud van de kwaliteit van het werk ook in de toekomst. Verande ringen binnen het hulpverle ningsteam zouden hierdoor kunnen leiden tot een andere aanpak, aldus Van der Plas. Hij vond verder dat de werk wijze van het JAC bewaakt moet worden door bijvoor beeld een gemeentelijk gedele geerde in het bestuur en dat er een instantie moet komen waar burgers met klachten te recht kunnen. CDA-wethouder N. Parlevliet van sociale zaken, één van de voorstanders van subsidiëring, noemde het opnemen van aan vullende voorwaarden in de statuten en het huishoudelijk reglement van het JAC geen waarborg voor het functione ren van het adviescentrum. „Het komt aan op hoe men zich in de praktijk opstelt", vond hij. „en daar heeft een meerderheid van het college in de afgelopen periode ver trouwen in gekregen". Parle vliet noemde de argumenten van zijn partijgenoten „niet sterk". Het is vooral een kwes tie van vertrouwen en daar ontbreekt het de fractie aan". Zoals het er nu voorstaat zal het collegevoorstel volgende week worden afgewezen. Ook SGP en RPF spraken zich na melijk opnieuw uit tegen sub sidiëring en met de acht leden van de CDA-fractie, die ook tegen zijn, beschikt men over een ruime meerderheid. Voor het JAC, dat al sinds 1980 voor subsidie vecht, zou dit wel eens de genadeslag kunnen zijn. De startsubsidies die men van verschillende fondsen heeft gehad, zijn momenteel op en er is geen geld meer om het werk voort te zetten. icttttti? RESULTAAT OVER 1983 I is tegei| ning "t/zij i ischiE In tegenstelling drieduizend gulden) maar dat vera? collega-kantoren is altijd nog heel wat beter dan e regio gaat het de waar men eniêe j.aren geleden i altot'-Lisse uitstekend. Er tegenaan zat te kijken. Een en iraj bn geen mensen te ander is bereikt door goed op »n mi o eu ie de centen te passen, door voor zichtig te investeren, door kei hard werken, maar ook door diverse inkomsten zoals netto opbrengsten van de logiesbe- middeling van bijna 30.000 gulden, 7.000 gulden netto voor de theaterbemiddeling, 8000 gulden netto voor de ver koop van geschenkbonnen, ruim 47.000 guide subsidie van de gemeente Lisse en bijvoor- 2r<?,!ïë ANVV Alëemenë ,beeld ook nog een neUo °P" ^rlot-trlco \t brengst van de verkoop van itvoorlandse Vereniging Keukenhofkaarten van 1750 Vreemdelingenver- gulden. etfeni Een status, de i staat Andere gegevens uit het jaar verslag zijn onder andere, dat men voor de landelijke fiets dag in Lisse 969 fietslustigen inschreef, 21 procent meer dan in 1982. Ook bestelde men voor 820 liefhebbers kaartjes voor het theater (was vorig jaar 892) en werden via het kantoor Lisse 2159 kaarten be- Vet ofen ontslagen en in rdt gis voor het eerst sinds idan weer eens een posi- 0OfZI,inancieel resultaat te len gien.Zo blijkt uit het en werslag over 1983. Eén f/eJfe heugelijkste feiten at jaarverslag is wel een iet Lissese kantoor de genees heeft gekregen untu informatie, die niet 5tads^r wordt verleend, een en ander wordt gesproken tijdens irvergadering van de 'Lisse op 28 januari. 1VV stelt strenge eisen en i-kantoor en Lisse d daar niet helemaal .o moet men over ten- drie medewerk(st)ers ken die het gehele jaar in dienst moeten zijn nodige scholing achter moeten hebben. In Ne- zijn er thans zo'n 450 antoren, waarvan er 73 tus hebben. Dit aantal der worden ingekrom- in uitgebreid, jaarverslag over 1983 ;ewag gemaakt van het het de VVV financieel niet tegen heeft geze ten heeft een voordelig "esultaat in de boeken noteren, dat welis- niet zo hoog is (bijna steld voor theatervoorstellin gen, sportevenementen of con certen in de diverse steden, waarvan 845 in Amsterdam en 520 in Rotterdam. In het ach terliggende jaar werd in totaal 6323 keer bemiddeld voor overnachtingen. In 1982 was dat aantal 1000 meer en de VVV wijt dat voornamelijk aan het slechte voorjaarsweer. Van die overnachtingen maakten gebruik 4089 Duit sers, 428 Fransen, 51 Belgen, 46 Zwitsers, 162 Nederlanders, 7 Grieken, 3 Nieuw Zeelan ders, 437 Engelsen, 31 Japan ners, 642 Amerikanen, 11 Au straliërs, 34 Canadezen en 20 Italianen. Tijdens de jaarvergadering zal men ook spreken over straat versiering en de mozaiekwed- strijd. Deze evenementen zul len met vele anderen dit jaar weer op de kalender komen te staan. De jaarvergadering wordt gehouden in De Taveer ne aan de Wagendwarsstraat vanaf half negen. Zang- en orgelavond in Laurentiuskerk RIJNSBURG In de Grote of Laurentiuskerk wordt vrijdag 27 januari vanaf acht uur een zang- en orgelavond gehouden. Aan deze avond werken de Credo-Singers onder leiding van Arie Pronk (bekend van radio en televisie) en organist Jan van Weelden mee. Er zullen bekende liederen ten gehore worden gebracht. Tevens is er samenzang. De deuren van de kerk aan de Kerkstraat gaan al om half acht open. Deze avond zal worden geleid door ds. Ro mein. Het is de bedoeling, dat een dergelijke avond vier keer per jaar georganiseerd zal worden met medewerking van diver se koren. Er is een speciale commissie in het leven geroepen die zich met de organisatie zal bezighouden. De toegang is gratis. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7