[opmanWit: PTT durft oncurrentie best aan Voor Pief Ie Precies. la FNV-jongeren menen recht te hebben op eenmalige uitkering "DELE BLOEMENDAAL TREEDT NIET OP IN ALMERE Britten kopen Hollands luchtaf weersysteem Vrouwen Bijlmerbajes staken voor tv in eel istitie richt garnalen-onderzoek op Noord-Holland CekLe Scurumt NENLAND £eidó©(2omcmt VRIJDAG 20 JANUARI 1984 PAGINA 11 [iljonairszoon toch i Duitsland berecht HAAG De op verdenking van hasj-smokkel in Duits- gevangengehouden Leimuidenaar Hein Kips (38), zoon van «-«schatrijke leverworstfabrikant, hoeft er niet op te rekenen «hij alsnog in ons land wordt berecht. De Nederlandse Staat is lelijk niet verplicht de Bondsrepubliek om diens uitlevering Een en ander heeft de president van de Haagse |||tbank, mr, M.R. Wijnholt, gisteren beslist in een kort geding Kips tegen de Staat. De miljonairszoon en drie Nederlandse ^verdachten moeten nu op 24 januari terechtstaan voor het Bgericht in Wiirzberg voor het smokkelen van 600 kilo hasj 1 Duitsland. Kips, die al acht maanden vastzit en die volgens advocaat de wanhoop nabij is, zegt hiertoe te zijn uitgelokt Westduitse politie-ambtenaren. Daarmee hebben ze de sou- initeit van Nederland geschonden, voert hij aan. Volgens de {se rechtbank strandt het kort geding evenwel, omdat van verkzaamheden van „agenten-provocateur" in deze zaak bekend is. „Illegale wapens komen uit België" DEN HAAG Steeds meer blijkt dat vanuit de FN-wapenfabrieken in het Belgische Herstal op grote schaal vuurwapens worden gestolen. Dat gebeurt veelal uit partijen die in de fabriek of elders liggen opgeslagen voor transport naar het buitenland. Dit staat in een nota die de cen trale recherche informatiedienst (CRI) heeft gestuurd naar de top van het ministerie van justitie. Veel van die gestolen wapens worden later bij zware Nederlandse, maar ook bij bui tenlandse, in ons land vertoevende, criminelen aangetroffen. In de nota wordt melding ge maakt van het slecht functioneren van de meeste van de vijftien regio-vuurwapenteams. Cijfers van 1982 lieten een duidelijke stijging van illegaal bezit en handel van en in wapens zien. En daar moet snel wat aan gedaan wor den, zo stelt de nota. Onderzoek naar leefsituatie doven UTRECHT Het Nationaal Orgaan Ge handicaptenbeleid (NOG) heeft de Uni versiteit van Amsterdam opdracht gege ven, een onderzoek in te stellen naar de leefsituatie van volwassen doven in Ne derland. Er is volgens het NOG nog wei nig bekend over de levensomstandighe den van mensen die doof geboren zijn en die in een horende wereld hun plaats hebben moeten veroveren. Doel van het onderzoek, dat tweeëneenhalf jaar gaat duren, is meer inzicht te krijgen in de maatschappelijke situatie van dove men sen en in mogelijkheden om die te ver beteren. De resultaten kunnen van be lang zijn voor de opvoeding van en het onderwijs aan dove kinderen. AMSTERDAM De gedetineerden van de vrouwengevan genis De Singel in de Bijlmerbajes in Amsterdam zijn deze week in staking gegaan voor betere recreatieve voorzienin gen. Zo'n 40 van de 75 vrouwelijke gedetineerden hebben het werk neergelegd, omdat zij als gevolg van de bezuinigingen 's morgens in hun cel moeten blijven. Zij willen nu tv in hun cel. Als gevolg van de bezuinigingen is het afgelopen week einde met een nieuw dagprogramma voor het personeel ge start. Dit betekent een verlengde nachtdienst waardoor er overdag minder personeel is. Als gevolg daarvan moeten de vrouwen tot 13.00 uur in hun cel blijven. De vrouwen zou den, als compensatie voor de bezuinigingen in de inrichting, tv in hun cel krijgen, zo was beloofd. Dat gaat nu ook bin nenkort gebeuren. ivolg van de voorpagina) 1 HAAG Het kabi- =^tart de studie nu be- is dat de PTT haar j^-opolie op het terrein -'Gde telecommunicatie Het bedrijf zal |^Ben gaan concurreren het bedrijfsleven. De zal alleen de tele- jnunicatie- istructuur (kabels als exclusief terrein len evenals openbare "ion-, telex-, telegraaf tadiensten. Bij nieu- Jiensten moet de PTT concurrentie treden g^het bedrijfsleven. Er komt een studie naar de integratie van telecommu- nicatie-netten en kabel tv-rtetten. Voor een goed contact tussen PTT en be drijfsleven komt er een overlegorgaan. PTT-topman Wit zei graag de nu in de ring geworpen hand schoen op te nemen. Hij zei de PTT daartoe in staat te achten, zeker gezien de verwachting dat veel van de huidige afne mers in de toekomst toch één leverancier van diensten (de PTT) zullen prefereren. Scher- penhuizen zei om die reden ook geen angst te hebben voor verlies aan banen bij de PTT. Van de Tweede-Kamerfracties reageerde namens de PvdA oud-staatssecretaris Van der Doef op het plan. Hij zei blij te zijn dat het Kabinet niet nu al besloten heeft dse telecommu nicatie aan het bedrijfsleven te laten. Hij achtte de studie naar de status van de PTT overbo dig. Voor de PvdA is het on denkbaar dat een groot deel van de PTT wordt afgestoten. Ook de fracties van VVD en D'66, reageerden positief. Van het CDA kwam nog geen reac tie. Fractiespecialist Eversdijk is met vakantie. Geen gevolgen voor spreiding DEN HAAG De studie naar de positie van de PTT in de toe komst zal geen gevolgen hebben voor de spreiding van de Cen trale Directie van Den Haag naar het Noorden, ook al heeft de studie mede betrekking op de regelgeving voor de PTT inzake de telecommunicatie waarmee een groot deel van de Centrale Directie zich bezighoudt. „Het zal geen gevolgen hebben. Niet zolang ik hier zit. Ik wacht met vertrouwen de uitkomsten van de studie af", aldus staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) over de studie, die een jaar moet gaan duren. teercËCHT De coördi- van het justitieel on- Iiek naar de herkomst mogelijk met de Shi- bacterie besmette jlen is door Utrecht gedragen aan Amster- De Utrechtse officier a£e ut justitie R. Behling heeft gisteren meegedeeld dat dit is gebeurd omdat ,,het zwaartepunt" van het justitieel vooronderzoek zich heeft verplaatst naar het arrondissement Am sterdam. Als er strafbare feiten worden gevonden, lijkt de kans daarop in het arrondissement Amster dam volgens justitie groter dan in het arrondissement Utrecht. Maar de woordvoerder in Utrecht noch die in Amster- dam willen ingaan op de vraag of daarbij speciaal aan Volen- dam wordt gedacht. Volgens sommige berichten zou zich daar een malafide handelaar ophouden die eind vorig jaar in Scheveningen een voor con sumptie afgekeurde partij van 5 ton garnalen heeft gekocht. Een deel van de partij bracht hij alsnog op de markt. De Tweede Kamer zal zich op korte termijn over de garna- lenkwestie buigen aan de hand van een notitie van staatsse cretaris Van der Reijden van Volksgezondheid. ers dMukk pelle edend op neente LLE A/D IJSSEL De >e wijkraad in Capelle ?n IJssel heeft gisteren •erleg met de gemeente )ken nadat in een plaat- huis-aan-huisblad een brief over de Molukse i" van de hand van het sietoe van bur6emeester en ks de s was verschenen. bekjïlukse wijkraad noemt waar«n alle inwoners oed vtPe"e over de ..geweld- activiteiten rond de huurkwestie" worden bediemeerd, een „schandali- op de plaatselijke e gemeenschap. De fTerrrid vindt, dat door een atie van passages als dels zijn vele daders Duden en wapens in be nomen", „het wegmof- an wapens", „politiebe- van het gezin van de eester" en „ontruiming t gemeentehuis wegens nmelding" achteraf als- hetze tegen hef Mo- tevolkingdeel van Ca- ordt gevoerd. De wijk- teft uit woede een be- g met het stadsbestuur Dil setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam. Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag Rechter moet affaire Foster Parents Plan ophelderen HEERLEN Het comité van verontruste ouders Foster Pa rents Nederland heeft gisteren aan de arrondissementsrecht bank te Amsterdam gevraagd de bestuurders van Foster Pa rents Plan (FPP) wegens wan beheer van hun taak te ont heffen. Ook is de officier van justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar de boekhou ding van het FPP en de cijfers hiervan openbaar te maken. Het comité is enkele weken geleden opgericht naar aanlei ding van negatieve publiciteit rond het FPP, een stichting voor financiële adoptie van kinderen uit de derde wereld. De kritiek houdt onder meer in, dat de stichting zoveel ei gen kosten heeft dat er te wei nig geld overblijft voor hulp aan kinderen. Vernielingen in pand Z-Afrikaanse vereniging AMSTERDAM Een groep van ongeveer honderd jonge ren is gistermiddag het ge bouw van de Nederlands Zuid- afrikaanse Vereniging aan de Keizersgracht in Amsterdam binnengedrongen en heeft daar vernielingen aangericht. In het gebouw werd onder meer een deel van de biblio theek in het water van de Kei zersgracht gegooid en werden muren met verf besmeurd. De Nederlands Zuidafrikaanse Vereniging en de Zuidafri kaanse Voorschotskas Vereni ging, beiden gevestigd in het pand aan de Keizersgracht, be vorderen de dialoog met blank Zuid-Afrika, stimuleren cultu rele activiteiten en propageren immigratie in en toerisme naar het land van de apart heid, aldus een verklaring van de jongeren. De schade in het pand bedraagt volgens de poli tiewoordvoerder enkele ton- Foto: De binnengedrongen jongeren haalden onder meer de bibliotheek overhoop. Spoedig plannen voor snellere ontslagregeling LOSSER Het kabinet dient eind februari bij de Tweede Kamer ruim hon derd voorstellen in om re gels weg te nemen die voor het bedrijfsleven be lemmerend zijn, zoals een snellere ontslagregeling. De plannen van de rege ring hebben betrekking op algemene wetgeving en regelgeving op sociaal- -economisch terrein. Staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken heeft dit gisteren bekendgemaakt tij dens de viering van het tien jarig bestaan van de Vereni ging Metaalindustrie Twente (VMT). De regering neemt volgens Van Zeil 17 februari een besluit over het totale pakket aan plannen voor de ingrijpende deregulering. Dit gebeurt aan de hand van di verse voorstellen van de de partementen. Van Zeil verwacht dat een van de dereguleringsmaatre gelen zal leiden tot het ver snellen van de procedure bij ontslag van personeelsleden. Op dit moment staat daar drie tot vier maanden voor. De staatssecretaris gaat er van uit dat die termijn tot een maand wordt terugge bracht. Gee"k"nt on,van9en Bel lussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Een klei ne 15.000 jongeren met een RWW-uitkering drei gen volgens de jongeren beweging van de FNV door een „rekentruc" de eenmalige uitkering van vierhonderd gulden voor de laagste inkomens mis te lopen. De FNV heeft daarom een kort geding tegen de minister van So ciale Zaken en Werkgele genheid aangespannen, dat gisteren voor de presi dent van de Haagse recht bank, mr. M.R. Wijnholt, diende. Zelfstandig wonende jonge ren onder de 23 jaar die al voor 1 juli 1983 in de RWW zaten, hebben volgens de mi nisteriële richtlijnen geen recht op een eenmalige uit kering, omdat zij sinds juli al een toeslag op hun uitkering ontvangen. In juli werd de RWW-uitkering namelijk verlaagd, waarbij de tijdelij ke toeslag als verzachting van de overstap naar de la gere uitkering moest dienen. De „rekentruc" hierbij is volgens de FN V-jongeren dat volgens het berekeningsme chanisme van het ministerie wordt gedaan alsof de toeslag over het hele jaar wordt uit gekeerd. Volgens de redene ring van de overheid komt een jongere in die omstan digheden dus niet in aan merking voor de eenmalige uitkering voor de minima, omdat de genoemde toeslag al een extra boven op de RWW-uitkering is. De rekenwijze die het minis terie hanteert, betekent de zoveelste aanslag op de inko menspositie van jongeren, zo betoogde de raadsman van de Jongerenbeweging FNV, mr. Korvinus. Door de stel selmatige verlagingen van de laatste jaren is het volgens hem voor veel jongeren on mogelijk geworden om een zelfstandig bestaan op te bouwen. De FN V-jongerenorganisatie vindt het een diep-treurige zaak dat jongeren vanaf hun achttiende door de overheid wel voor volwassen worden gezien als het gaat om zaken als dienstplicht en stemrecht, maar dat de regering weigert om dit gegeven ook door te trekken naar het inkomens beleid. De uitspraak is volgende week donderdag. installatie CP-raadsleden eidadfTERDAM De ac- /oor-ei Adèle Bloemendaal em-syip n maart en nog slida'keer na die datum lumspi optreden in het ter De Roetsbak in ere in verband met van twee 1 van de Centrum- j in de raad van deze ?ente. Zij vind dat men met die installatie te ver is gegaan en be schouw Almere nu als besmet gebied. „Daarom wens ik daar niet met mijn programma 'Adèle's keuze' op te treden. Ik ben per slot van reke ning moeder van een ne ger", aldus de actrice. „Als ik nu nog zou moeten optreden in het programma van een ander zou het mij niet kunnen schelen. Dan had de voorstelling kunnen doorgaan omdat de verant woordelijkheid dan bij een ander had gelegen. Maar mijn eigen programma zullen zij daar niet zien", betoogt Adèle Bloemendaal. „Het is effectiever de afkeer van racisme ter plekke in het programma te verwerken dan botweg te weigeren te komen". Daarvan zijn wet houder R. Schaeffer en J. Purvis, directeur van theater „De Roetsbak" in Almere, overtuigd. Ze hebben dit Adèle Bloemendaal voorge houden, die desondanks bij haar weigering blijft op 10 en 11 maart in Almere op te tre den. Voor die opvoeringen waren al 180 liefhebbers geboekt. De theaterdirectie gaat hen berichten hoe ze schadeloos worden gesteld. Over de fi nanciële gevolgen van de eenzijdige contractbreuk gaat de directie overleggen met Adèle's impresario Jacques Senf. De wethouder en de theater directeur wijzen er nog op dat de leden van de Cen trumpartij tot de gemeente raad moesten worden toege laten. In hun contact met de artieste is gebleken dat Adèle niet op haar standpunt wil terugkomen, hoewel zij met haar weigering de overgrote meerderheid van de Almeer- ders dupeert, die op geen en kele wijze debet is aan de ontwikkelingen, aldus Schaeffer en Purvis. Adèle Bloemendaal: naar Almere. Stuurgroep BMD: geen nieuwe kerncentrales DEN HAAG De grote meerderheid van degenen, die aan de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) hebben deel genomen, wil geen nieuwe kerncentrales in Nederland. De twee bestaande centrales, in Borssele en Dode waard, mogen open blijven. Deze con clusies staan in het rapport, dat de stuurgroep van de BMD maandag aan minister Van Aardenne van economische zaken zal overhandigen. De bevindingen van de stuur groep, die onder leiding staat van jhr.mr. M.L. de Brauw, zijn gebaseerd op gedachten- wisselingen met tienduizenden deelnemers aan de BMD. Ook is een analyse gemaakt van de opvattingen onder de maat schappelijke orgnaisaties, die zich op enigerlei wijze met de opwekking van energie bezig houden. Op grond van dit alles concludeert de stuurgroep een stemmig dat alleen een ener giebeleid, dat een sterk accent legt op besparing en het aan boren van alternatieve bron nen (met name wind), kan re kenen op een breed draagvlak in de samenleving. Middelbare scholieren terecht pessimistisch over kansen op werk NIJMEGEN Veel leer lingen van het vwo en de havo zijn zeer pessimis tisch over hun toekomsti ge kansen op de arbeids markt. Dat geldt niet al leen voor de kansen na afloop van de middelbare schoolopleiding, maar ook voor de perspectieven die men heeft na een even tuele vervolgopleiding. Zo schatten de scholieren hun kansen op een baan direct na school op slechts vijftig procent. Leerlingen van het vwo blijken even pessimistisch als hun ha vo-collega's. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Economisch Instituut van de Katholieke Universi teit in Nijmegen vorig jaar on der vierduizend havo- en vwo-eindexamenkandidaten heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. De publicatie daarvan viel giste ren samen met de bekendma king van een nota van het So ciaal en Cultureel Planbureau over de arbeidsmarkt voor ho ger opgeleiden. Daaruit blijkt, dat het pessimisme van de middelbare scholieren zeer te recht is. Volgens het SCP zal de werkloosheid onder afge studeerden van de hogere be roepsopleidingen en van de universiteit de komende jaren verder afnemen. Vooral voor pas afgestudeerden die een baan proberen te vinden in de kwartaire sector (gezondheids zorg, onderwijs e.d.) zal het steeds moeilijker worden. Aan het eind van het vorig schooljaar stonden bijna 13.000 academici en 40.000 mensen met een hbo-opleiding als werkzoekende ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Onge veer 35 van hen was al meer dan een jaar werkloos. Veel middelbare scholieren gaan er volgens de Nijmeegse onderzoekers terecht van uit dat de kans op een baan met een na het behalen van het eindexamen wel erg miniem is, zodat in ieder geval geko zen wordt voor een liefst aca demische vervolgopleiding. Werkgelegenheidscijfers tonen aan, aldus de onderzoekers, dat de kans op een baan voor iemand met een voltooide uni versitaire opleiding op dit mo ment inderdaad groter is. Volgens de Nijmeegse psycho loog A. Dieleman treft de cul turele crisis die door de econo mische crisis wordt veroor zaakt de jeugd harder dan de economische. Dieleman zei dat gisteren in Groningen bij de opening van het tweedaags congres „Perspectieven voor een overbodige generatie". Het ontbreken van het perspectief op werk, en daarmee prestige en respect, grijpt volgens Die leman diep in in het leven van veel jongeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland en Groot-Brittannië gaan nauwer samenwerken bij de produktie en aanschaf van defensiemate rieel. Staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) heeft daarover deze week in Londen afspraken gemaakt met zijn Britse ambtgenoot. Het eerste resultaat van de be sprekingen is, dat Nederland 16 Britse Rolls Royce-motoren zal aanschaffen ten behoeve van de nieuwe serie M-fregat- ten en dat Groot-Brittannië in ruil daarvoor zes Nederlandse luchtverdedigingssystemen van het type Goalkeeper zal kopen. De Goalkeepers, die zullen worden geïnstalleerd op Britse oorlogsschepen, worden vervaardigd door Hollandse Signaal Apparaten (HSA) in Hengelo. Rolls Royce-motoren worden ook op andere schepen van de Koninklijke Marine al gebruikt. Nu zij ook in de M- fregatten zullen worden ge plaatst is er sprake van een toenemende standaardisatie van marineschepen. Staatssecretaris Van Houwe lingen bestempelt de aanschaf van Rolls Royce-motoren en Goalkeepers als een „veelbelo vende start voor een toekom stige Europese samenwerking op het gebied van defensiema terieel". De besprekingen tus sen de beide regeringen over gezamenlijke research, aan koop en produktie zullen wor den voortgezet. Daarbij zal een lijst worden opgesteld van de mogelijkheden die de indus trieën in Nederland en Groot- Brittannië kunnen bieden op het terrein van defensiemate rieel.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11