C:ientallen telefoont ies Voor behoud buitenkliniek Noordwijk en zijn klederdrachten I Rijkspolitie voorkomt fraude met cheques V acaturebanken gaan verdwijnen Brug naar Koudenhoorn opgeleverd Ambtenarenbonden willen wettelijke regeling bestrijding muskusrat NIEUW BOEKJE VAN GENOOTSCHAP «5IDEN Ceidóc Soutaut DONDERDAG 19 JANUARI 1984 PAGINA 5 ■euwe directeur i beidsbureau feE De heer C. van der I (39) is met ingang van 1 rt 1984 benoemd tot direc- van het arbeidsbureau in jV Hij volgt de heer A. de {ander op die met ingang er 1 september '83 adjunct 'enlteur van het gewestelijk dsbureau in Leiden werd. eer Van der Zwet Lis- ar van geboorte is nu Jet adjunct directeur van het de stelijk arbeidsbureau te Jqieloord. Hij werkte al eer- •n //pp het bureau in Lisse. Gestolen auto brandt uit LEIDERDORP De brandweer van Lei derdorp moest van nacht om half drie uit rukken om een bran dende auto te blussen. De zeven jaar oude wagen, die waarschijn lijk was gestolen, was door onbekenden op het opslagterrein van Waterstaat aan de Provinciale Weg 6 in brand gestoken. De auto brandde geheel Wateronderzoek in Rijnsburg levert nog niets op RIJNSBURG De afdeling gemeentewerken heeft nog niet kunnen vinden wat de oorzaak is van de onlangs geconstateerde lichte verontreiniging van het drinkwater in Rijnsburg. Bij de normale wekelijkse controle is een bepaalde bacterie aangetrof fen in enkele monsters. Overigens is die bacterie volgens het la boratorium niet schadelijk voor de gezondheid. Gistermiddag heeft de afdeling gemeentewerken een deel van de waterleiding op de hoek van de Vliet ZZ en de Brouwerstraat uit elkaar gehaald, maar daarbii is in eerste instantie niets ge vonden. Toch wil men graag achter de oorzaak van de veront reiniging komen en daarom wordt het onderzoek voortgezet. De lichte verontreiniging werd in december geconstateerd. Sinds die tijd wordt het water gechloreerd waardoor het nor maal drinkbaar is. Na wat onderzoekingen ontdekte men dat de vervuiling in het centrum van Rijnsburg ten oosten van de Brouwerstraat. Mocht uiteindelijk al het speurwerk niets opleve ren, dan wil gemeentewerken een inspectie houden bij bedrij ven in het gebied. Zes arrestaties na poging tot inbraak SASSENHEIM Bij een poging tot in braak in een juwelierszaak aan de Hoofdstraat in Sassenheim zijn van nacht zes arrestaties verricht. Om streeks half drie probeerde een groep inbrekers bij juwelier Jacques van Dijk van buiten af het alarm onschadelijk te maken. „Mijn alarm is alleen niet uit te schake len", aldus Van Dijk vanmorgen. „Als je dat probeert gaat het juist af". Een poging om de toeter van het alarm aan de buitenkant van de zaak onschadelijk te maken mislukte. Door het gillende alarm sloeg het zestal op de vlucht. De Sassenheimse politie kon de daders echter achterhalen. TELEVISIE-UITZENDING: .H «7 an t)RDWIJK „Op 'nl gironummer kan ik vliel storten?" Tientallen sem'oontjes met deze tingg zijn dinsdagavond ^ebjgisteren binnengeko- Idag bij de leden van de Jrgroep die actie voert het kinderziekenhuis Lindenhof" in Noord- te behouden. Het ;r^ramma Achter het ►rdlws van de VARA be- ij dj de dinsdagavond lacht aan deze met op- jng bedreigde kliniek, ^^fpeter bekend staat als pojuitenkliniek van het ïemisch Ziekenhuis en (AZL). In het ka- van de door het rijk jlegde bezuinigingen, >en het AZL en de rdagscfaculteit van de *fjise universiteit onder and.r voorgesteld de dure /scAïnkliniek in Noord- et jt op te heffen en die lar/I?r te brengen op het r ^4in van het ziekenhuis geiden. plannen werden in okto- •orig jaar bekend gemaakt .ort daarna is een groep ouders bij elkaar gekomen om te bekijken of de buitenkliniek niet behouden kan blijven. Er werden brieven geschreven naar 700 ouderparen van pa tiëntjes die de afgelopen zeven jaar in de buitenkliniek zijn opgenomen geweest. Daarop kwamen 400 brieven terug, veelal uiterst emotionele nood kreten om er vooral voor te zorgen dat de kliniek gehand haafd blijft. „Ik ga nog liever dood dan dat ik nog een keer naar het Academisch Zieken huis ga", zo schreef een ex-pa tiëntje zelf. De ouders stellen voorop dat dit kinderzieken huis, waarin langdurig en chronisch zieke kinderen in een huiselijke omgeving wor den verzorgd en geobserveerd, uniek is. Vooral de aanwezig heid van een tuin, grote zand bak, bosjes en zwembad en het feit dat de kinderen in hun kleren mogen rondlopen wor den geprezen net als het feit dat niet verplegend personeel maar kinderverzorgsters en - verzorgers zich om de patiën tjes bekommeren. Eén van die ouders in me vrouw Caljouw uit Woubrug- ge. Haar 2-jarig dochtertje Ca- rien heeft vier maanden, vorig jaar van april tot augustus, in de Buitenkliniek gelegen en komt er nu nog elke veertien dagen voor controle. Zij lijdt aan een ernstige vorm van voedselallergie, waardoor ze moet leven op zogenaamd astronautenvoedsel dat via een sonde naar binnen moet wor den gebracht. In de Buitenkli niek is Carien aan het inbren gen van de sondes en het op die manier binnen krijgen van voedsel gewend. „Carien gaat graag mee voor de controle, ze wil ook altijd daar (in de Bui tenkliniek) blijven logeren en ze ziet het ook niet als een zie kenhuis. Waar maak je dat mee?", stelt haar moeder. Een andere ouder, mevrouw Van Amersfoort uit Lisse, is net zo enthousiast. Haar 6-jarige zoon Arno lijdt aan het hyperactivi- teits-syndroom en is 5 maan den in de Buitenkliniek geob serveerd in de behandeling met medicijnen en spelthera pie. Hij functioneert thuis nu weer goed. „Wij krijgen een erg goede begeleiding en zono dig wordt Arno af en toe weer opgenomen. Dat kost wel veel, maar het kost de gemeenschap toch op de lange duur veel meer als hij in een tehuis moet worden ondergebracht", zo stelt mevrouw Van Amers- Directie De oudergroep heeft verschil lende gesprekken gehad met de directie van het AZL. Ove rigens brengt algemeen direc teur Peters van het AZL van daag, volgens de ouders voor het eerst, een bezoek aan de kinderkliniek in Noordwijk. Uit de gesprekken met de di rectie bleek dat behoud van de kinderkliniek in feite alleen een kwestie van geld is en nu zijn de ouders, die zich vere nigd hebben in een stichting, bezig uit te zoeken of het geld op tafel gebracht kan worden. Die stichting is samen met fi nancieel deskundigen bezig de cijfers van het ziekenhuis te krijgen en te bestuderen. Vol gens een grove schatting zou een miljoen gulden per jaar nodig zijn om de kinderkliniek te kunnen laten draaien. De Buitenkliniek moet vol gens de oudergroep behouden blijven, ook al omdat de ou ders er altijd welkom zijn. „Bezoekuren kent men niet, alleen schooltijden voor de ou dere kinderen. De kinderen huilen hier ook niet als de ou ders weggaan en de vaders en moeders worden goed opge vangen. Als het nodig is wordt er een kamer voor je vrijge maakt waar je eens lekker kunt uithuilen en er wordt koffie voor je gehaald. In welk ziekenhuis maak je dat mee? In andere ziekenhuizen kan dat allemaal niet, die zijn te groot, daar zijn te teveel men sen. Ook kan je in Noordwijk zonodig lang praten met de artsen en het verplegend per soneel en niet maar tien minu ten, zoals in een groot zieken huis", vertellen mevrouw Cal jouw en mevrouw Van Amers foort. Wachtlijst Een andere unieke zaak als gevolg van de actie is dat de buitenkliniek voor het eerst sinds vijf jaar weer een wacht lijst voor patiënten kent. „Dat zou eigenlijk ook een taak voor de ouders zijn: public re lations bedrijven voor de bui tenkliniek. Die is veel te onbe kend. Alleen niet bij andere ziekenhuizen en instellingen. „Daarvan hebben we ook veel reacties gekregen met de me dedeling dat men niet meer naar het AZL verwijst als de buitenkliniek wordt opgehe ven", aldus mevrouw Caljouw. De kinderkliniek, die 18 jaar geleden werd geopend en plaats heeft voor 30 langdurig of chronisch zieke kinderen, biedt bovendien werk aan zo'n 40 mensen. Er worden kinde ren uit alle windstreken, zelfs uit Groningen en België, „ver pleegd". ■ert welwillend Bratenover actie JDEN De directie van Academisch Ziekenhuis fl"epen (AZL) staat welwil- j l tegenover de plannen de ouders om zelf geld in k: kamelen om de buitenkli- k te kunnen behouden. |j denken een tot ander- miljoen gulden op jaar- Is nodig te hebben. Als zij geheel of bijna kunnen ifru/rengen, willen wij een pge/jvolg-gesprek met de n c//fkgroep hebben", zo luidt ?e wcommentaar. k, airigens is het nog niet he- bediaaï zeker dat de buiten- ang nek wordt afgestoten. Het lopeoor de faculteit en het zie- jiuis zelf aangedragen in ^bezuinigingsplannen. Die echter opgesteld volgens f :riteria die minister Deet- i van onderwijs heeft gegeven in zijn opdracht pezuinigen. Omdat de op- a'ing daar geheel in past, vacht de AZL-directie dat de minister de ophef- van de buitenkliniek zal ^^uren. De minister geeft j jer pas in mei een reactie de door faculteit en zie- huis aangedragen plan- om die daarna voor te en aan de Tweede Ka- die dan een beslissing „De Lindenhof" in Noordwijk. na;erscom missie a: „1 desfTGEEST De commis- d geor Verkeer en Vervoer itspijstgeest heeft binnenkort at dacature. De verkeersdes- ie ige ir. Westerduin heeft raafhnen gegeven van zijn was ontheven te willen e h. De heer Westerduin Ie rrrn gewaardeerd commis- ;nswen Taeeft veel waardevol- >teralragen geleverd op het len van verkeer en ver- iristenaatregelen in Oegst- jenw endo aar Hengelsportvereni- dvendo bestaat 23 janu- an, ftig jaar- Dat heugelijke ma'b°rdt zaterdag 21 januari oors^'ht met onder meer een /an ée van half zeven tot Uidaacht in dorpshuis De as va°et in Lisserbroek. te vj* gebeuren begint voor Mari*en om acht uur een Carl f feestavond in hetzelfde ole (V en op die avond kan :er J^n °°k noS even de laat- altjes visserslatijn in de ik brengen, want om ne- 'angeir start een viswedstrijd 19.0de leden waarvoor men 4.00 kt vanaf de brug over de 71-1£art en om twee uur de nog tjes (en alle andere spul eer op zal bergen. f De nieuwe brug naar Koudenhoorn. WARMOND Onlangs is de brug over de Leede opgele verd die verbinding vormt tussen de Gemeentehaven en het eiland Koudenhoorn. De gemeenteraad heeft destijds gekozen voor een smalle voet gangersbrug waardoor de rust op het recreatie-eiland enigs zins gegarandeerd kon wor den: Dat betekende wel dat ontsluiting voor de agrariërs in de polder Zwanenburg niet via deze brug gerealiseerd kon worden. Daarvoor wordt nu naarstig een andere oplossing gezocht wellicht via een pont nabij boerderij de Eenzaam heid en de Zijldijk. Jarenlang hebben vooral zei lers en eigenaren van jacht werven geprotesteerd tegen de komst van een vaste brug over de Leede. Tenslotte werd via een alternatief voor de zeilers (het Zomergat) toch de weg vrijgemaakt voor de brug naar Koudenhoorn. De brug heeft een landelijk uiterlijk gekre gen door het houten dek en de houten leuningen en past dus De oplevering heeft in stilte plaatsgehad, omdat het recrea tie-eiland nog niet klaar is. Men is nog steeds dr.uk bezig met terreinwerkzaamheden zoals het egaliseren van de grond, het aanleggen van pa den, het realiseren van een strandje en dergelijke. Men verwacht wel dat er in het ko mende zomerseizoen enige vorm van recreatie mogelijk zal zijn. LEIDENAAR AANGEHOUDEN LEIDEN/VOORHOUT Door de aanhouding van twee mannen uit Leiden en Den Haag heeft de rijkspolitie een grote zwendel met Duitse cheques voorkomen. De mannen, respectievelijk 51 en 58 jaar oud, hadden plannen om gestolen cheques te verzilveren en daarmee een bedrag van tussen de anderhalf en vijf miljoen gulden te in casseren. Het onderzoek naar de zwendel begon vorige maand in Voor hout. De twee verdachten hadden daar een B.V. Vermoedelijk is bij die B.V. in Voorhout een grote partij in Duitsland gestolen cheques binnengekomen. De betaal kaarten, met een waarde van bijna 250.000 gulden, kwamen uit Keulen en zijn vermoede lijk uit een zending van de PTT gehaald. Een 45-jarige Duitser uit Essen die de cheques had gestolen, bracht de partij over naar Voorhout. De Hagenaar en Leidenaar durfden de inwisseling echter niet aan en daarom werd een vierde man, uit België, inge schakeld. Hij opende een reke ning in zijn land en wilde de cheques daarop over laten schrijven. Door een gezamenlijke actie van de politie in Nederland, België en Duitsland, werden alle betrokkenen op 27 decem ber tegelijkertijd opgepakt. De nog niet verzilverde cheques werden aangetroffen in de wo ning van de 41-jarige Belg in Hasselt. De 45-jarige Duitser bekende al snel de plannen. In de na bije toekomst hadden nog meer zendingen met cheques moeten komen. Hij betrok de betaalkaarten van andere landgenoten uit Diisseldorf. Op hun beurt stalen zij de waardepapieren bij grote Duit se bedrijven. De twee Neder landers zijn al aan de officier van justitie voorgeleid en in bewaring gesteld. DEN HAAG De bestrij ding van muskusratten moet wettelijk worden ge regeld. In de wet moeten de taken die de rijksover heid heeft en die van de provincies worden vastge legd, evenals de financie ring ervan. Ook de status van rattenvangers moet worden geregeld. Dit stellen de vier ambtena renbonden ACOP, CCOOP, CMHA, AC in een brief aan de ministers van verkeer en wa terstaat Kroes en Braks van landbouw en visserij. De bon den zijn het niet eens met de beleidsvoorstellen zoals die in december 1983 door de minis ters zijn gepresenteerd. Die stelden toen 6,9 miljoen gulden per jaar beschikbaar voor de bestrijding van muskusratten, die door de provincies moet worden uitgevoerd. Met het geld kunnen 128 rattenvangers in de diverse provincies te werk worden gesteld. In die provincies waar volgens normen van de ministers te veel vangers zijn, draagt het Rijk slechts dertig procent van de kosten bij. De vangers, die volgens de normen nodig zijn, worden geheel door het Rijk betaalt. De bonden menen echter dat deze opzet erg on duidelijk is en vrezen boven dien dat de provincies het werk gaan uitbesteden aan derden. Dat laatste is, volgens de bonden onaanvaardbaar. NOORDWIJK - Er verschijnt een derde deel in de serie „Noordwijk, op zoek naar het verleden". Deze keer gaat het over de Noordwijkse kleder drachten. De schrijver is Puck van der Zwan, bij uitstek des kundig op het gebied van het dagelijkse doen van onze voorouders. Van der Zwan, thans hoofd van een school op Urk, stamt uit een bekende Noordwijkse familie. Van jongsaf hield hij zich bezig met de „mode" uit vroeger tij den en verzamelde omtrent dit onderwerp een indruk wekkende hoeveelheid mate- Ook na z'n vertrek naar het voormalige eiland, bleef Van der Zwan zich voor de histo rie van het dorp en in het bij zonder voor de Noordwijkse klederdrachten interesseren. In het boekje dat nu het licht ziet, etaleert Puck van der Zwan een deel van zijn ken nis op dit gebied. „Noordwijk en zijn klederdrachten wordt uitgegeven onder verant woordelijkheid van het Ge nootschap Oud-Noordwijk en in samenwerking met boek handel A. C. van der Meer uit de badplaats. De samenstel ling en eindredactie berust bij de historicus dr. W. van Hil- ten. Tijdens een speciale avond van het Genootschap Oud- Noordwijk, die morgen vanaf acht uur in De Rank aan de Golfbaan wordt belegd, zal het eerste exemplaar van het boekje aan burgemeester mr. J.M. Bonnike worden aange boden. Vooraf zal Puck van der Zwan een toelichting op de inhoud geven. In de pauze zal er gelegenheid zijn om het boek te kopen en door de schrijver te laten signeren. Na de pauze is er een optreden van de klederdrachtgroep van het Genootschap Oud-Noord wijk onder leiding van me vrouw Marja de Haas en de heer L.S. van Wijk met een speciaal voor deze avond ge selecteerd programma. Niet alleen GON-leden, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Volgens de heren Van Hilten en Van der Meer, de grote motoren achter de serie boek jes, loopt de verkoop van de eerste twee deeltjes van „Noordwijk op zoek naar het verleden" als een trein. Het Genootschap en de financier van de serie „Noordwiik op zoek naar het verleden' heb ben wel een maximum vast gesteld voor het aantal deel tjes waaruit de serie gaat be staan. Dat worden er in totaal twaalf. De titels staan reeds vast. Zo zal het vierde deeltje, dat in het najaar gereed komt „Noordwijk en het gerecht" (gerecht in justitiële zin) als thema hebben. Dit boekje wordt geschreven door G. Slats, die eerder ook „Noord wijk in de jaren 1940-1945" het licht deed zien. Dit boek blijkt reeds uitverkocht. Een volgend deel in de serie zal gaan over het reddingswezen en de strandvonderij. Al vast staat dat de reeks besloten wordt met een verhandeling over de kerken, armenzorg enzovoorts. Maar dan is het in ieder geval najaar 1988, want het ligt in de bedoeling dat jaarlijks twee deeltjes zullen verschijnen. Schrijvers en sa menstellers hopen op veel medewerking uit de burgerij. Vele illustraties Het boekje over „Noordwijk en zijn klederdrachten" telt zes hoofdstukken. Eerst wordt een exposé gegeven van de ontwikkeling van de kleder drachten in Noordwijk, daar na zijn een tiental bladzijden gewijd aan de dracht van de vissers (vrouwen, mannen en kinderen), vervolgens de bur gerdracht, de klederdracht van de redersvrouwen en boerinnen, terwijl afzonderlij ke hoofdstukken zijn gewijd aan de hoofdtooi en de kle derdrachtgroep van het Ge nootschap Oud-Noordwijk. Evenals de voorgaande uitga ven, zal ook dit boek een groot aantal illustraties bevat ten. Vele Noordwijkse fami lies zullen er ouders en voor ouders in aantreffen. Bijna men zijn zoveel mogelijk ver meden. „Een steekproef maakte duidelijk, dat het ge bruik van dergelijke toevoe gingen, lang niet bij iedereen in goede aarde viel", legde dr. Van Hilten uit. Daarom had den de samenstellers bij- en scheldnamen achterwege ge laten. Een aardig citaat uit het jongste boekje van het GON: „Het pasgeboren kind werd ingebakerd. Het ging „in de pak". Beentjes, armpjes, alles stijf in doeken (de „luren") gewikkeld, dit om kromgroei en van de benen tegen te gaan. Alleen het hoofdje kon bewegen. Het kind kreeg ge lijk een mutsje op. Verschil lend voor meisje of jongen. Het jongetje had een puntvor mig mutsje met pluimpje, het meisje een exemplaar be staande uit middenstuk en twee zijstukken. Tot het twee de a derde jaar (vaak als het kind nog niet zindelijk was) droegen meisjes en jongens rokken. Met Pasen kreeg de jongen vaak voor het eerst een broek aan". LEIDEN/LISSE De vier externe vacaturebanken van het arbeidsbureau in Voorschoten, Katwijk, Noordwijk en het Leidse stadhuis zullen met ingang van 1 april verdwijnen. De vacaturebanken in de ar beidsbureaus in Leiden en in Lisse blijven wel bestaan. Het verdwijnen van de vier vacaturebanken heeft te maken met de situatie op de arbeidsmarkt waar het aanbod groot en het aantal vacatures zeer klein is. Va catures zijn daardoor zo snel vervuld dat het geen zin heeft ze enkele weken ter inzage te laten liggen. Op de plaatsen waar de vacaturebank verdwijnt, komt een in formatiepaneel te staan. De maatregel past in de ontwikkeling van het arbeidsbureau 'nieuwe stijl'. In deze vorm concentreert het arbeidsbureau zich in hoofdzaak tot het zo vlot mogelijk opvullen van vacatures door slechts een gering aantal werklozen door te verwijzen. Voor de overigen staat het arbeidsbureau een vorm van open dienstverlening voor, dat wil zeggen dat deskundigen op vragen over allerlei zaken aanspreekbaar zullen zijn. In praktijk brengt de nieuwe stijl met zich mee dat minder werklozen opgeroepen zullen worden voor gesprekken op het arbeidsbureau, het me rendeel zal zich door zelf aktie te ondernemen een plaats op de arbeidsmarkt moeten verwerven. De nieuwe stijl brengt ook met zich mee dat de openingstijden van het arbeidsbureau in Leiden vanaf 1 februari gewijzigd zul len zijn. Het bureau zal elke dag vanaf half negen tot vier uur 's middags open zijn voor het verkrijgen van allerhande infor matie. Inschrijvingen kunnen echter slechts tot twaalf uur plaats vinden. De middagen worden gebruikt voor afspraken met cliënten. Tot op heden liepen deze drie zaken door elkaar heen wat tot gevolg had dat velen uren moesten wachten voor hun inschrijving. Gisteren werden door het arbeidsbureau de definitieve cijfers over het jaar '83 bekend gemaakt. Hieruit blijkt onder meer dat de werkloosheid in het rayon Leiden groeide met 20 procent, de helft minder dan het jaar daarvoor hetgeen vooral te maken had met een lagere groei van het aantal werkeloze mannen. Het ray on Lisse gaf een zelfde beeld te zien. Hier groeide de werkloos heid met 12,5 procent. Wel blijkt dat het aantal langdurig werk lozen fors toeneemt. De werkloosheid is het grootst in de leef tijdscategorie 19 - 39 jaar. Volgens het arbeidsbureau is „de bo dem van alle ellende bereikt".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5