Noorlander gaat Vinkelcentrum in •levenshof bouwen Voor kleine la Leiden één groot jazzfeest %T Êeidae Sowont Leiden wijst aansluiting S4 op Plesmanlaan van de hand v' Winkeliers jn Vijf _jeiplein ïjn tegen pstiging nn Praxis Maatregelen tegen werkloosheid noodzaak r>r> ^fDÉN CcidócSoiMmit DONDERDAG 19 JANUARI 1984 PAGINA 3 S-cursus Volkshuis PEN In het Leids tshuis aan de Apothekers- begint woensdagavond 1 liari om acht uur weer een |aaj-eursus. „VOS" betekent ,.i\ven Oriënteren zich in Samenleving. Die doelstel- probeert men te bereiken korf in groepsverband te spre- datover gezamenlijk te kie- ;n j onderwerpen zoals 'hoe At het stadhuis' en 'hoe zit jjstandswet in elkaar'. De "0<iis duurt 12 weken; de kos- bedragen een gulden per Veiligheid op straat LEIDEN Het Dienstencentrum Bin nenstad /Zeeheldenwijk houdt donder dagochtend 26 januari in clubhuis Ons Eiland aan de Kortenaerstraat een fo rumdiscussie over veiligheid op 6traat. De bijeenkomst is bestemd voor 55- plussers. Juist oudere mensen hebben door het verkeer en de criminaliteit vaak een onveilig gevoel op straat. Foutparkeerders, sluipverkeer, onveili ge oversteekplaatsen, berovingen en vandalisme zijn zaken waar ouderen zich over kunnen opwinden. In het fo rum zitten vertegenwoordigers van de VVD, PvdA en CDA, de wijkouderen- raad en het dienstencentrum. Ook de wijkagent is aanwezig. De bijeenkomst begint om tien uur. Discussie over waarheid LEIDEN In het Sociolo gisch Instituut van de Leidse universiteit aan het Stations plein 242 wordt vrijdag 27 ja nuari een openbaar debat ge houden tussen dr. mr. C.M.J. Schuyt en drs. I. Maso over „Waarheid, werkelijkheid en wetenschap". De discussie staat onder lei ding van drs. H.P. Gallacher. Het debat begint om drie uur. SP: scheldt OGB aan 10.000 Leidenaars kwijt LEIDEN Minstens 10.000 Leidenaars komen in aanmer king voor kwijtschelding van het betalen van belasting op onroerend goed. Dit zegt de Hulp- en Informatiedienst vannde Socialistische Partij (SP). Volgens de SP heeft slechts een zeer klein gedeelte van deze groep kwijtschelding gekregen. De SP voert sinds vorig jaar actie om meer men sen te informeren over de mo gelijkheid tot kwijtschelding. Dit kan bij een laag inkomen. Kindertheater bij Imperium LEIDEN De toneelgroep Imperium gaat ac tiviteiten op het gebied van kindertheater ont plooien. Eerste bewijs daarvan is de première komende zondagmiddag van het stuk „min 8", aanvang half drie in het microtheater Impe rium aan de Oude Vest 33. De produktie „min 8" is speciaal geschreven en geregisseerd voor kinderen in de leeftijdsgroep van acht tot twaalf jaar, hoewel ook jongere kinderen aan de voorstelling volop plezier zul len kunnen beleven. Het stuk speelt zich af in een gezin met uiterst slecht zichtvermogen, on geveer min 8. De regie is in handen van Bob van Ooyen en de spelers zijn Hanneke de Goe- je, Renée Westerhoff, Gerard Jonk, Clara Smit en Kees van Zandwijk. et Fin| cht( rter 1 JapEN Noorlander re V b.v. krijgt van de erdleente Leiden op- er-!ht voor de bouw van nvewinkelcentrum in de delenshof. Met het pro- ie- is ruim 22 miljoen len gemoeid. Het le- alleen bij Noorlander er ial voor 80 man ander- op, jaar werk op. Boven ianwinkelcentrum zullen uitnemingen worden ge- ten^rd. Het centrum sch__ krijgt de naam „Stevens- bloem". Het complex Stevensbloem, dat ontworpen werd door ar chitectenbureau Ganev uit Ca- pelle aan de IJsel werd geko zen uit vier ontwerpen die door verschillende architecte n/ontwikkelaars bij het ge meentebestuur waren inge diend. Karakteristiek aan het ontwerp zijn de twee hoefijzer vormige elementen die visueel verbonden worden door een overdekte koepel aan de zijde van het Stevenshof-park. Alle bezoekersaccommodaties lig gen overigens aan de parkzij de. Op de begane grond wordt in het complex een ruime 5000 vierkante meter winkelruimte gecreëerd, terwijl op de eerste verdieping nog eens 620 vier kante meter kantoorruimte wordt aangelegd. Belangrijk onderdeel in elk van de ele menten is de grote ruimte, die voor een supermarkt is ge dacht. De interesse van de zij de van de supermarktketens hiervoor is groot. De telefoon bij Noorlander staat volgens De maquette van het winkelcentrum Stevensbloem. een woordvoerder „roodgloei end", het zal geen enkele moeite kosten deze ruimten vol te krijgen. In het complex is verder de nodige ruimte ge reserveerd voor dagwinkels en algemene voorzieningen als een postkantoor en een bank. Architectenbureau Ganev heeft getracht de mens cen traal te zetten in zijn creatie hetgeen moge blijken uit de „uitnodigende vormgeving" die ontstaan is door ronde vor men en vriendelijke, lichte kleuren te gebruiken. Van de 96 flats boven de win kels hebben er 88 de beschik king over een terras of balkon. Het zijn 72 driekamerwoonin- gen en 24 tweekamerwonin gen. De huur voor de wonin gen variëert van 300 tot 420 gulden. De woningen krijgen evenals de andere huizen in de .Stevenshof een aansluiting op het stadsverwarmingsnet. Het is de bedoeling dat Noorlander het complex in het begin zelf beheert. Wanneer alle ruimten verhuurd zijn, bestaat de mo gelijkheid dat het complex wordt verkocht. )R hek. DEN De winkeliers ihet Vijf Meiplein zijn voor een omzetda- 1 "wanneer zich in het AGHuw van de voormali- I/olspinnerij aan de rwoudseweg een materialen- markt van Praxis zal ïgen. De leden van de l^jJn&comnmissies ruimte- xpos ordening en econo- aangelegenheden |»ien deze angst gister- echter niet. Zij Hden dan ook in met is maakt deel uit van lijenkorf-concern. Het is keten van doe-het-zelf vestf* zoa^s de Bouwmarkt Gamma. Praxis zal sa- ont met het hoofdkantoor kc Sanders zeepfabrieken nd. (1 gebouw aan de Zoeter- t dlseweg trekken. Het ed meelsbestand van Praxis lijken gaat 15 man tellen, cht het ?ns een woordvoerder gaaie winkeliers zal als ge- ïumvan de komst van deze 3 Iet-zelf supermarkt, de gelegenheid bij de klei- 'ets middenstand verloren ?n 2 „Er staan nu al twee ïhjkgjs leeg, wellicht treedt wVrdere verpaupering van Winkelcentrum op", al- en üeze woordvoerder. Hij 00jjde bovendien dat er chtêe was van oneerlijke js frrentie daar Praxis de custte in het voormalige fa- iu (Sgebouw goedkoop kan li terwijl voor winkel- te veel meer geld moet i°fMiJen opgebracht. Ook zijn iputiwinkeliers bang dat Js in de loop van de ja- uit zal breiden tot een 'markt waarin niet al- doe-het-zelf artikelen J bijvoorbeeld ook le- nidelen worden ver- laatste angst is volgens buder C. Waal (ruimte- jordening) echter onge- -1. Het bestemmingsplan Jdit niet toe, meende hij. j verwachtte dat Praxis ^concurreren met ander J winkels in die sector iiet zozeer met de kleine enstand. Bovendien 1, het college volgens geen mogelijkheid js te weren daar het be- -ihingsplan vestiging toe- De raadscommissie (be- ens het CDA) was het jiem eens. Volgens een •dvoerder van Praxis een onderzoek uitge- 'h dat 50 procent van ,oekomstige klanten van n Leiden komen. Burgemeester bezoekt 103-jarige Burgemeester C. Goekoop ging gisterochtend op verjaar dagvisite bij mevrouw L. van der Meij-van Duijvenbode. Deze zeer krasse dame bereik te de eerbiedwaardige leeftijd van 103 jaar. Mevrouw Van der Meij woont in het Elisabeth Gasthuishof aan de Caecilia- straat. Zij werd in Katwijk ge boren en woonde achtereen volgens in Rijnsburg, Oegst- geest, Katwijk, Oegstgeest om twee jaar geleden naar Leiden te verhuizen. Mevrouw Van der Meij trouwde op 23 mei 1901. Het echtpaar kreeg vier kinde ren, drie dochters en een zoon. De heer Van der Meij overleed in 1950. Mevrouw Van der Meij houdt van gezelligheid, ze wipt bij iedereen binnen en maakt dan een praatje. Hoewel ze erg snel moe wordt, maakt me vrouw Van der Meij soms uit stapjes met de familie. ONDERZOEK SOCIALE ZAKEN IN GROTE STEDEN: DEN HAAG Als er geen maatregelen worden genomen zal de werkloosheid in de gro te steden, ook als de economie weer aantrekt, hoog blijven. Dit door het grote aandeel laaggeschoolden, buitenlan ders, ouderen en jongeren in de aantallen werklozen. Dit staat in een door het ministe rie van Sociale Zaken uitge bracht rapport „Werkloosheid in de grote steden". Aan het rapport hebben drie onderzoe ken ten grondslag gelegen in de steden, waaronder Leiden. Het stuk zal betrokken wor den bij het verder uitzetten van het beleid van de rijkso verheid voor de grote steden. In het rapport wordt gesteld dat de werkloosheid in de gro te steden gekenmerkt wordt door grote aantallen werklo zen, die vaak een gebrek aan opleiding, geen werkervarin gen en gebrekkige kennis van het Nederlands hebben. De werklozen concentreren zich vooral in de oude wijken. De werkgelegenheidskansen zijn De gemeenten moeten zelf zorgen voor meer werkgele genheid door het aantrekken van bedrijven en het scheppen van mogelijkheden daartoe. De arbeidsbureaus moeten ex tra geld krijgen vooral om de scholing van de genoemde werklozen te verbeteren en hen werkervaring te laten op doen. Ook zijn maatregelen voor de werklozen op sociaal- cultureel terrein nodig. Direc teuren van arbeidsbureaus moeten meer vrijheid krijgen om naar eigen inzicht bestaan de maatregelen voor de werk lozen toe te passen. In de oude wijken moeten steunpunten van arbeidbureaus komen. Er is door de gemeenten zelf minimaal door het grote ver en de betrokken provincies aan het rapport meegewerkt. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Couiant Naam_ Adres Postcode/Plaats - Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer; Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam I Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar; Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Hammerhead De Britse hardrockgroep Hammerhead treedt morgen avond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree- straat 66. Hammerhead wordt beschouwd als een van de betere hardrock-groepen van dit moment. Ze spelen smeuige hardrock met een flinke portie melodieus ge voel in de songs. Het concert begint om negen uur, de toegangsprijs voor niet-leden bedraagt vijf gulden. Pop aan de Bak Door de Vereniging van Popmuzikanten wordt komende zaterdag weer een presentatie van Leidse groepen georga niseerd onder de titel Pop aan de Bak". In het Leids Vrij etijdscentrum (LVC) aan de Breestraat treden op Satanss Claw, Leblanc en Love Choir. De toegangsprijs bedraagt vier gulden voor niet LVC-leden. De zaal gaat om negen uur open. Ruilbeurs Ia wijkgebouw de Linde (Herenstraat 64) wordt ko mende zaterdag een ruilbeurs gehouden door het comi té Tuinstad-Waalwijk. Verzamelaars van postzegels, munten, ansichtkaarten etc. zijn van harte welkom. De ruilbeurs is geopend van 10-16 uur. De toegangsprijs bedraagt 1 gulden, tafels kunnen gereserveerd worden bij C. Vinkestijn, Acaciastraat 14, tel. 071-123692. Koffiebar Youth for Christ houdt komende zaterdag een „koffiebara vond" in het Hooglandse Huys (bij de Hooglandse kerk). ■Gast is Dingeman Coumou die luisterliedjes zingt en zich zelf op luit en gitaar begeleidt. Belangstellenden kunnen al vanaf twee uur 's middags in het Hooglandse Huys. waar artikelen uit de Derde Wereld te koop zijn, terecht. Het op treden van Coumou begint om acht uur. Repelsteel Repelsteel (Breestraat 19) serveert morgenavond tus sen half zes en half acht Indonesisch-vegetarisch voed sel. LEIDEN Een meerder heid in de Leidse gemeen teraad wijst een aanslui ting van de aan te leggen secundaire weg 4 van Katwijk naar Leiden op de Plesmanlaan van de hand. Hoewel de discus sies in de fracties nog niet zijn afgerond, werd gister avond in de raadscommis sie ruimtelijke ordening duidelijk dat vrijwel alle fracties deze variant onno dig en veel te duur von den. De variant waarbij de S4 wordt aangesloten op de Ples manlaan, is de duurste van drie alternatieven: ruim 27 miljoen gulden. B en W van Leiden zagen er echter wel wat in mits het provinciaal be stuur financiële medewerking zou verlenen aan de ondertun neling van het Stationsplein. Het verkeer vanuit de Bollen streek zou immers ook de ver keersdruk op het Stationsplein doen toenemen, zo was de filo sofie. Ook vanuit de gemeen ten Katwijk en Valkenburg opteerde men voor deze dure variant. Aangenomen werd dat de Leidse raad zonder veel pro blemen zou instemmen met het voorstel van B en W. Hoe wel vooral het aspect van de ondertunneling van het Sta tionsplein erg aantrekkelijk werd bevonden, waren de raadsleden het toch eens met de werkgroep Milieubeheer die stelde dat op een goedko pere wijze ook een goede op lossing kan worden verkregen. Het is niet zo dat de bestaande weg het verkeer niet kan ver werken, het probleem is slechts dat de huidige route dwars door Valkenburg loopt, was het betoog van de Werk groep Milieubeheer. Deze stel de voor het probleem op te los sen door een omleidingsweg rond Valkenburg aan te leg gen en enige verbetering aan te brengen in het kruispunt nabij de Haagse Schouw. Dit alternatief is ruim de helft goedkoper dan het alternatief i de Plesmanlaan wordt betrokken. Ook het feit dat door het aanleggen van een geheel nieuwe route het open baar vervoer stevige concur rentie zou worden aangedaan, speelde mee in de keuze van de raadsleden. Wethouder C. Waal (ruimtelij ke ordening) was het met de werkgroep eens dat er geen capaciteitsprobleem bestaat maar slechts een leefmilieu- probleem in Valkenburg. Waal stelde in eerste instantie dat het een zaak van het provinci aal bestuur was waar en hoe veel geld het uit wenste te ge ven hoewel hij de duurste op lossing ook enigszins luxueus vond. Hij is bereid af te wach ten welke definitieve keuze de raadsfracties zullen gaan ma ken. Door ambtenaren werd er op gewezen dat de dure ont sluiting van de Bollenstreek Leiden in de toekomst meer mogelijkheden zou geven bui ten de grenzen 'uit te breiden' bijvoorbeeld voor wat betreft bedrijfsterreinen. Een en an der zou pas na het jaar 2000 spelen. LEIDEN „Leiden is een paar dagen het New Orleans van Nederland. Zoiets zou langer moeten duren". Aldus burgemees ter mr. C. Goekoop gister avond in het Waaggebouw waar hij het startsein gaf voor de Leidse Jazzweek. Dat deed hij door een biervat aan te slaan en de inmiddels tot traditie ver-* heven kroegentocht voor geopend te verklaren. Korte tijd later waren dui zenden op stap van en naar de 31 deelnemende etablissementen waar het publiek zich rond de tap verdrong en musici zich de wangen bol bliezen. Tot diep in de kleine uur tjes om zich uiteindelijk met de ingezette NZH- borrelbussen naar huis te laten brengen. Officiële openingsspeeches lo pen doorgaans niet over van een aanstekelijk enthousiasme, maar het moet gezegd worden dat Goekoop althans bij deze gelegenheid een gevatte vorm van humor ten beste gaf en de Jazzweek met allure inluidde. Zelfspot was hem niet vreemd, toen hij onder luid gelach van de aanwezigen zich afvroeg waarom uitgerekend hij de kroegentocht moest openen. Met zwier hanteerde hij ver volgens de openingsceremonie: het vullen aan een speciaal voor de gelegenheid gemon teerde tap midden in de Waag „voor één keer niet voor, Velen maakten gebruik van de borrelbus. maar achter de tap") van een tiental fraaie bokalen, die hij uitreikte aan personen, die zich of verdienstelijk hadden gemaakt bij de organisatie van de Leidse Jazzweek of voor de Jazzweek van belang zouden kunnen zijn. De eerste bokaal ging prompt naar staatsecreta ris van Volksgezondheid Van der Reijden. Na hem volgden de afwezige chauffeur van één van de drie NZH bussen, die tot twee uur 's nachts een non stop rondgang zouden maken langs de 31 kroegen en notabe len als de wethouders Tesse- laar en Schoute. Samen moes ten die eén pint ledigen, onder het toeziend oog van Goekoop, die daarin een illustratie be speurde van de eendrachtig heid van het college van wet houders. Na nogmaals tever geefs om de buschauffeur ge vraagd te hebben zette Goe koop glunderend de resteren de pint aan de lippen. Dit jovi ale gebaar, met luid applaus begroet, wees de enkele hon derden aanwezigen de weg naar de gereedstaande 'borrel bus'. De versiering met ballon nen en serpentines koers deed een hoorbaar uit het het zuide lijk deel van Nederland af komstig deelnemer verrast uit roepen Net carnaval!". „Vorig jaar waren er zo'n 8000 bezoekers, maar dit jaar zijn we 'bang' dat het er meer zijn". Deze wat ironische prog nose over de te verwachten belangstelling was rond tienen al waarheid geworden, toen bleek dat de meeste kroegen overvol zaten. Met moeite konden bezoekers zich naar binnen persen, met eindeloos manoeuvreren en wachten erin slagend een drankje te be machtigen. Een tocht langs de uitgestippelde route gaf een uniform beeld te zien van overvolle etablissementen, waarin bezoekers tegen elkaar aan geperst stonden en obers met virtuoze behendigheid zich een weg moesten banen. MuziHaal gesproken kwam het publiek overvloedig en geva rieerd aan zijn trekken. Dixie land tot en met meer of min der geavanceerde vormen van jazz konden in verschillende bezettingen worden beluisterd In een enkel geval werd onder de noemer Jazz een popbandie gepresenteerd, die echter als één van de weinige het pu bliek aan het swingen kreeg. Juist in verband met de kwali teit van het aanbod zouden prettiger omstandigheden voor het publiek gewenst zijn. Een oplossing in die richting zou zijn om de kroegentocht en daarmee de hele Jazzweek in de zomer te laten plaats vin den, wanneer ook buiten geze ten kan worden en meer ruimte beschikbaar is om de belangstelling te verwerken De tocht naar de kroegen toe wordt er dan ook een stuk aaangenamer op. De uitspraak van Goekoop in zijn openings woord dat „Léiden als stad één groot Jazzfeest is" wordt dan ook meer realiteit. De Jazzweek wordt tot en met zondag met tal van concerten voortgezet. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3