iStart Tour de France 1985 i jna zeker in Amsterdam NEC en FC Groningen in kwartfinale-strijd Korts jnoj leidt ;iiu 'PORT Jjlgerijns elftal _4opt kwaad weg SeidócQowumt DONDERDAG 19 JANUARI 1984 PAGINA 13 [NT OUEN Het Algerijnse voetbal- d bestaande uit spelers beneden de jaar is gisteren in Saint Ouen in de mdsehappelijke wedstrijd tegen jnkrijk twee minuten voor het eind- ïaal boos van het veld gelopen. De jrdafrikanen liepen weg nadat de eidsrechter een tweede Algerijn van veld had gestuurd. In de 62e minuut sh vrije verdediger Amani vertrekken efdrie minuten voor tijd werd Badache het veld gestuurd, direct nadat inkrijk een strafschop 3-0 was geko- h. Dat de wedstrijd niet zo vriend- 33»appèlijk was blijkt uit het feit, dat de 27igische arbiter ook nog vijf gele kaar- I uitdeelde. Daarvan waren er drie ir Algerije. Sponsorcontract NOC vijf miljoen waard EINDHOVEN Het vierjarige sponsor contract, dat het Nederlands Olympische Comité via de stichting Sportsupport met Philips Nederland heeft afgesloten, is ongeveer vijf miljoen gulden waard. Dat bedrag zal niet alleen in geld worden uitgekeerd aan de betrokken instanties, waaronder ook een fonds waaruit indivi duele sportlieden of ploegen kunnen putten, maar voor een deel bestaan uit diensten en goederen ten bate van be langrijke binnenlandse sportevenemen ten en trainingsfaciliteiten. Over de in vulling moet nog worden onderhandeld. Een woordvoerder van de sponsorende firma zei bijvoorbeeld te denken aan het beschikbaar stellen van video- en meet apparatuur aan de sportbonden. DERTIG SCHAATSERS BU EK INLARVIK LARVIK Dertig schaatsers nemen dit weekeinde in Larvik deel aan de strijd om de Europese titel. Noorwegen en Nederland zijn als enige twee landen vertegenwoordigd met vier rijders. De Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Zweden en Oostenrijk vaardigen elk drie rij ders af. De deelnemerslijst is: Werner Jager, Heinz Sternberger, Michael Hadschiess (Oos); Perti Nyytyli (Fin); Hans van Helden, Mark Vernier (Fra); Tomas Nietsch (Wdl); Andreas Dietel, Andreas Ehrig, Joerg Piotrowski (Odl); Brian Cardiff (Eng); Hilbert van der Duim, Frits Scha lij, Yep Kramer, Robert Vunderink (Ned); Rolf Fal- k-Larssen, Tom-Erik Oxholm, Geir Karlstad, Bjoern Nyland (Noo); Roman Derks, Piotr Krysiak (Pol); Tibor Kopacz, lion Opincariu (Roe); Claes Bengtsson, Tomas Gustafsson, Jan Junell (Zwe); Andrei Bobrov, Igor Malkov, Konstantin Korotkov (Sov); Giovanni Taganin (Ita). PSV bindt Thoresen en Valke EINDHOVEN Michel Val- ke en Hallvar Thoresen heb ben hun contract bij PSV ver lengd tot 1 juli 1987. Valke, al twee jaar in dienst van de Eindhovense multi-national, verlengde zijn verbintenis met drie jaar. Aanvoerder Thore sen ging in op het aanbod van PSV zijn verbintenis tussen tijds te verlengen. De 26-jarige Noorse international, die se dert 1981 bij PSV werkzaam is, had een contract tot 1 juli Tennisploeg ontmoet Frankrijk OBERENTFELDEN De strijd om de zege in de blauwe groep van de tweede divisie van het toer nooi om de Kings Cup in het Zwitserse Oberentfel- den gaat tussen Nederland en Frankrijk. In de groepswedstrijd van gisteren won Frankrijk even als eerder Nederland met 2-1 van Oostenrijk. De jonge Franse tennisploeg had het tamelijk moeilijk. De 18-jarige Tarik Benhabiles won met 5-7, 6-2, 6-4 van Gerald Mild. De twee jaar oudere Loic Cour- teau kon echter niet op tegen Peter Feigl. De Oos tenrijker won met 7-6, 6-2. In het dubbelspel waren Benhabiles en Courteau beter dan Peter Feigl en Bernard Pils: 6-3, 6-3. De winnaar van de morgen te spelen ontmoeting Nederland-Frankrijk komt zondag in de promotie wedstrijd uit tegen de winnaar van de gele groep. Waarschijnlijk is dat Zwitserland, dat in eigen land met Jakob Hlasek en Roland Stadler aantreedt. Vilas wil in beroep NEW YORK Guillermo Vilas overweegt in beroep te gaan tegen de straf, die hem door de internatio nale tennisraad (MIPTC) is opgelegd „Ik ben ontzettend teleurgesteld door de maatregelen die zijn geno men. Ik wil alle juridische mogelijk heden die mij ten dienste staan na gaan om de beslissing terug te draai en". Een speciale commissie van MIPTC veroordeelde de Argentijnse tennisspeler wegens het eisen van startgeld voor deelneming aan het toernooi in Rotterdam tot een geld boete van ongeveer 60.000 gulden. Een in een eerder stadium opgelegde schorsing van twaalf maanden werd door MIPTC opgeheven. Vilas heeft de beschuldiging steeds ontkend. OTTERDAM Het ielangrijkste wieler- siieuws gisteren tijdens loo.oïe laatste avond van de J80'°jtotterdamse Zesdaagse *27.ofi het sportpaleis Ahoy' i7s5wam van de Stichting- ]°9ïcomité Tour de France 2954985 Nederland. De Lei- dienaar Joop Riethoven, j3®<8ie in 1978 de Tour in Leiden van start liet 335$aan, is ook nu weer één |£fjan de mensen van het neitfomité, dat onder leiding eaojtaat van voorzitter Drs JojM.J. Koornstra. Joop 234!oRiethoven: ,,Het is voor 'SJfc procent zeker dat de 90-Tour de France in 1985 in Amsterdam van start eaat. Wij hebben een op- fie tot 31 maart 1984. Dan moet de zaak rond djjijn. Wij hebben daarin 37ihet volste vertrouwen". 43;ofcén dezer dagen heeft het 60.0;omité weer een gesprek ge- djiad met Tour-directeur Felix 22.iLevitan. Riethoven: „Moes- °8'4en we voor de start in 1978 92[oin Leiden 360.000 gulden op j!5Hafel brengen, nu gaat het om 75]0twee miljoen. Het is de be- 27.Tdoeling dat de renners op 25 mi in Amsterdam aanko- ien. Op 26 juni is de keuring an de renners en een dag Jiter de voorstelling in de i9.9ftmsterdamse RAI. Op 28 jl^uni is dan in Amsterdam de iroloog. Daarvoor zijn drie nogelijkheden voorhanden: itart en finish bij de RAI, een an^it RAI-Olympisch Stadion )f een traject van de RAI iiaar de Dam". ^*De volgende dag is de eerste Sl0,.|tappe van Amsterdam naar jeursRotterdam over een afstand l8"°Van 190 kilometer. Het is de 96 3(pedoeling dat wij dan de 96]2«ustplaatsen Zandvoort en ®88j*>cheveningen én ook natuur- 39]50'jk Leiden en Den Haag zul- 99.40en aan doen. Op 30 juni zal 96;9§nen dan in Rotterdam star- ssioQen en richting Frankrijk ®8'24aan. Er zijn nog onderhan- 35]3delingen om eerst Brussel 33 gjan te doen. Indien die plan- 33;4oien doorgang vinden, start 33,oo)e Tour de France een dag j3'5^erder. Want op 30 juni moet 33i2dn elk geval de eerste Franse ^•jjjkappe-plaats Roubaix wor- 34jolen aangedaan. Dat is een 93,30 Repé Pijnen (links) en Urs Freuler werden vannacht in het Rotterdamse sportpaleis nog even in de bloemetjes gezet. Amerika Riethoven: „Ik denk dat het de bedoeling is dat'in 1986 de Tour de France start in Ame rika of Japan. Men zal dan het gehele peloton moeten la ten overvliegen vanuit Frankrijk. Maar in die lan den kan een hoop geld wor den verdiend". Het comité Tour de France 1985 Nederland wacht een belangrijke tijd. Joop Rietho ven zal bij Levitan best nog pogingen doen om iets van de twee miljoen af te krijgen. „Het is een groot bedrag. Maar voor een dergelijk ge beuren zijn nog sponsors te krijgen. En het is natuurlijk Eindzege voor Pijnen en Freuler ROTTERDAM Een beetje volgens de ver wachting heeft René Pij nen met de Zwitser Urs Freuler gisteravond de Rotterdamse Zesdaagse ge wonnen. Voor René Pij nen betekende dit zijn 62e Zesdaagse-overwinning. De Brabander zal deze winter nog pogingen doen om het Nederlands record van 65 overwinningen van Peter Post te breken. Het is voor René Pijnen zijn negende overwinning in Rotterdam. In de jaren 1972, 1973 en 1974 won René Pijnen met de Westlander Leo Duyn- dam. In 1977 en 1978 was hij de sterkste met Danny Clark. In 1980 won hij met Jan Raas en in 1982 en 1983 was hij met Patrick Sercu superieur. De Belg is recordhouder met 88 overwinningen. Dit record zal Pijnen waarschijnlijk nooit breken. De publieke belangstelling bij de zesdaagse was dit jaar zo'n 10 procent min der dan vorig jaar. Toch kwamen er zo'n kleine 45.000 toeschouwers de af gelopen dagen in Ahoy'. Pers-chef Jan Leupe: „Wij moeten er in elk geval voor zorgen dat de belang stelling het volgend jaar niet zal terug lopen". van de eisen van de heer Le vitan". Het comité heeft goede hoop om met de sponsoring rond te komen. Enkele grote be drijven hebben volgens Joop Riethoven belangstelling. Maar het is niet toegestaan om een kilometer voor de fi nish andere reclame aan te brengen dan die van Tour- organisator Levitan. Rietho ven: „Hier valt nog over te praten. Zeker is wel dat Le vitan de eerste driehonderd nieter wil hebben. Maar voor de sponsors zijn er natuurlijk genoeg reclame-mogelijkhe den te vinden bij de start en over het gehele parcours. Ik ben er zelfs van overtuigd dat die reclame op het par cours veel meer zin heeft voor een sponsor". Voorzitter Drs M.J.Koorn stra: „Wij krijgen ook de in druk dat Levitan graag in Amsterdam wil starten met de Tour de France. Het was eerst de bedoeling dat wij een optie zouden krijgen voor de start van 1986. Maar Levitan zag voor 1985 al de mogelijk heid. Dit jaar start de Tour nog in de buurt van Parijs. Overigens hebben we weinig concurrentie, want veel orga nisatoren zien nog al tegen de kosten op". ook een geweldige promotie van de wielersport in Neder land. Het is na 1978 altijd nog een wens voor mij geweest om nog eens bij de organisa tie betrokken te zijn van de Tour de France". De oud- voorzitter van de Leidse wie lervereniging Swift stortte bij de vooravond van de proloog van de Tour de France in 1978 te Leiden in. „Met de gezondheid gaat het gelukkig weer goed. Ik ben zo'n kleine twintig kilo afgevallen. Ik leef helemaal toe naar de Tour de France van 1985 te Amsterdam". ARTHUR VAN RIJSWIJK Hakim Braham (rechts) van DS '79 poogt Michel Mommertz van NEC te omspelen. GRONINGEN/DOR DRECHT FC Gronin gen en NEC hebben zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van het toer nooi om de KNVB-beker. NEC won in Dordrecht knap de replay tegen DS 79 met 2-0. FC Groningen zegevierde op het eigen terrein met 1-0 over Spar ta. „Ik weet niet wat het was", begon trainer Bert Jacobs van Sparta zijn commentaar na af loop van het bekerduel tegen FC Groningen. „Maar enkele spelers die anders de ploeg dragen, vielen vanavond hele maal weg. Er was veel te wei nig beweging in het elftal en op grond van een grotere agressie en de vele kansen komt FC Groningen de zege toe". Sparta speelde in de eerste helft beslist niet onaardig, maar van enige agressie in het zestien-metergebied van de Groningers was totaal geen sprake. FC Groningen toonde zich in dit bekerduel een beter en terwijl Schellekens weinig moeilijke karwijtjes had op te knappen, moest zijn collega Van Noortwijk onder de Rot terdamse lat veel vaker in ac tie komen. Vlak voor de rust raakte Lengkeek vrij ernstig «jarijs-Dakar in Senegal 32!] 'IJMACOUNDA De ralley Parijs-Dakar nadert zijn 5i|de. Gisteren - tijdens de 18e dag - overschreedt de stavaan de grens tussen Guinee en Senegal. Op kop 3t het duo Metge/Lemoyne, hier in actie met de Por tie. «Voetbaltrainers van Sovjet- 62 90 1lr ||nie in opspraak 46 3' pSKOU Zes trainers van voetbalclubs uit de hoogste afde- 40 ffe van het voetbal uit de Sovjet-Unie zijn overgeplaatst. Dat tekent dat een derde van de oefenmeesters het komende sei- J|n met een nieuwe groep moet gaan werken. Dit heeft het Na- 87 ipale Sportcomité in Moskou bekendgemaakt. De trainer van i7 5tpedo Koetaisi, Tengiz Grdzelishvili, is ontslagen omdat hij 19 3ft goed met het team omging en vijf anderen hebben, onder 73 nik, ontslag genomen. In de tweede divisie werden zeven trai- 88 ,rs overgeplaatst. Het sportcomité heeft opgeroepen een onder- ik te verrichten naar de toestand van het voetbal nu de Sov- 4-Unie heeft zich niet geplaatst voor de eindronde van het irnooi om het Europese kampioenschap in Frankrijk. Ex-Rus voorspelt spionage- activiteiten tijdens Spelen LOS ANGELES De Sovjet-Unie is van plan tij dens de Olympische Spe len in Los Angeles op gro te schaal te spioneren. Dat heeft een vroegere redac teur van het Russische nieuwsagentschap Novosti beweerd. De redacteur is enige jaren geleden uitge weken naar de Verenigde Staten. Hij heet Joeri Be- zmenov, maar noemt zich nu Tomas Schuman en houdt zich in Los Angeles bezig met het analyseren van de Russchische poli tiek. Volgens Bezmenov heeft het Olympisch comité van de Sov jet-Unie onlangs voor 25 toe stellen van Aeroflot toestem ming gevraagd in LA te lan den. De vliegtuigen zouden niet alleen voor het vervoer van de sportlieden bestemd zijn, maar worden tevens ge bruikt om verkenningsvluch ten uit te voeren. De voormali ge Novosti-redacteur stelt dat „tenminste 75 percent van de Russische journalisten lid is van de KGB. Zij zijn verplicht te spioneren, subversieve ac ties uit te voeren en technolo gische gegevens te ontvreem- Sosonko maakt aanteke ningen tijdens zijn partij tegen Kortsjnoj. WIJK AAN ZEE De vijfde ronde van het Hoogovens schaaktoernooi was er een van wisselende stemmingen. Ligte- rink was teleurgesteld omdat hij tegen Ree een opgelegde winst had laten liggen. Soson ko was boos na zijn tweede ne derlaag en Miles ontdaan door een onverwacht snelle verlies- partij tegen Beljavski. Daar te genover stonden lachende ge zichten van uiteraard Beljavs ki, Kortsjnoj en Nikolic, die hun score met een punt ver rijkten. Kortsjnoj heeft nu al leen de leiding met vier pun ten, een half punt meer dan les dat het tijd was zijn tegen- Beljavski. De vele toeschouwers beleef den in Wijk aan Zee opnieuw zich later, een bijzonder levendige ronde. Vooral het spel van Beljavski sprak tot de verbeelding. De 28-jarige, uit Lvov afkomstige Rus verraste mede-koploper Miles in een dame-gambiet M;6.e:in met twee goed geplaatste pio noffers. Vooral 15 ...e4 en di stander te feliciteren. „Zo leer je nog eens wat", troostte Miles Ki c2-c4 e7-e6; 2. Pbl-c3 d7-d5; 3. Pgl-f3 Lf8-e7; 5 Lcl-f4 Ddl-c2 Pb8-c6; 9. a2-a3 Dd8-a5; 10. Tal-dl Lc5-e7; 11. Tdl-d2 Pf6-e4; 12.' Pc3xe4 d5xe4; 13. Dc2xe4 Tf8-d8; 14. reet daarop Lf5 moeten Miles De4-c2 e6-e5; 15 Lf4-g3 e5-e4; 16. tot wanhoop gebracht hebben. Dc2xe4 Lc8-f5; 17 De4-f4 Td8xd2; 18. De Brit hield notabene met pf3xd2 Ta8-d8; 19. e3-e4 Lf5-g4; 20. •T,f. c4-c5 Pc6-b4; 21. f2-f3 wit, slechts een ruïne over en aan renovatie viel niet te den ken. Na de 26e zet besloot Mi- a3xb4 Da5-al+; 23. Kel-e2 g5xf4; 24. Lg3xf4 Lg4-e6; 25. Lf4-e5 Dal-cl; 26. Le5-c3 Le7-g5. Wit geeft het op geblesseerd aan zijn lies. Hij keerde in de tweede helft dan ook niet terug. Valentijn was zijn vervanger, maar met het verdwijnen van Lengkeek verzwakte ook de Rotterdamse aanvalskracht. FC Groningen domineerde vooral na de rust, maar kon aanvankelijk geen vuist ma ken, omdat de nodige lengte in de spits ontbrak. Te vaak werd de bal een prooi voor de Rot terdamse verdedigers, die vooral in de lucht de baas ble ven over de Groninger aan vallers. Ook nu weer was op het Rot terdamse middenveld Louis van Gaal de spelmaker, maar rond hem vielen zijn clubge noten lelijk weg. Olde Rieke- rink en Van den Berg waren niet in goede doen en vooral Van den Berg kreeg scherpe kritiek van zijn trainer. „Het was alsof hij met een kaart over het veld liep op zoek naar een mooie wandelroute", was de opmerking van Jacobs. Sparta kreeg nauwelijks een kans op een doelpunt, FC Gro ningen daarentegen speelde pressievoetbal met als grote inspirator Erwin Koeman. Hij was het ook die na de pauze vanaf de achterlijn een niet meer verwachte voorzet gaf, waaruit Ron Jans de bal van dichtbij in het Rotterdamse doel kon tikken: 1-0. FC GroningenSparla 1-0 (0-0); 69. Jans 1-0. Scheidsrechter; Severein. Toeschouwers: 12.000. FC Groningen: Schellekens. Van Tiggelen, Hiddink, Waalderbos, Roossien; Van Dijk, Koeman. Keu len; Broeken, Jans en Fandi (Steen- Sparta: Van Noortwijk; Blind, An dnessen (Diliberto), Van Oosten. De Wolf; Van Gaal, Olde Riekerink, Van den Berg; Lengkeek (Valentijn), Holverda en Eijer. NEC-DS '79 NEC heeft zijn naam als „Cup- fighter" opnieuw eer aange daan door DS '79 de weg naar de laatste acht in het nationale bekertoernooi te versperren. Indirect groeven de Dordtena- ren het eigen graf door na de rust te gokken op de inbreng van een vierde aanvaller. De grotere vrijheid voor de Nij- megenaren maakte van links buiten Hoekman echter de grote uitblinker. Hij besliste het duel, nadat Mommertz NEC de weg had gewezen: 0-2. Hoewel oefenmeester Pim van de Meent noodgedwongen met een veredeld C-elftal - hij mis te acht selectiespelers onder wie Vievermans en Visser door een schorsing - op de proppen kwam. werd in de eerste helft niet duidelijk wel ke club op eredivisieniveau ac tief is. DS'79 oogde in de eerste 45 minuten wel wilskrachtiger en bewust van de verplichting tegenover de eigen aanhang de kwartfinales in het bekertoer nooi te bereiken, verder dan een vrije trap van Gorter te gen de paal kwamen de Dord- tenaren niet. Ook de Dordtse doelman Jaap Bloem, die na een afwezigheid van twee maanden wegens een arm breuk in het elftal terugkeer de, kreeg voor rust weinig werk te verrichten. De ingreep van oefenmeester Dorjee om bij DS '79 de van faalangst overlopende midden velder Lees te vervangen door de extra aanvaller Van der Wiel, maakte het duel na de pauze bepaald interessanter. De uitgesproken rechtsbuiten Van der Wiel zorgde voor vaart en goede voorzetten, maar viel terug toen hij als middenvoor de geblesseerde Matena moest doen vergeten. NEC profiteerde gretig en greep koelbloedig de winst. DS'79—NEC 0-2 (0-0): 66. Mommertz 0-1, 87. Hoekman 0-2. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 3.000. Gele kaarten: De Groot en Selbach (NEC) DS '79: Bloem; Van der Linden. Wijnberg. Overweg, Den Bakker Lems, Gorter, Lees (Van der Wiel); Braham. Matena (Meijer), Melis. NEC: Van Cuyk. Willemse (Van Rossum). Mommertz, Selbach, Pay- mans; Aalbers, De Groot, Anton Janssen; Grim, Frans Janssen. Hoek- Winst en verlies zaalhandbalploeg DUBNIKA Het Nederland- se zaalhandbalteam (heren) heeft tijdens de trainingsstage in Tsjechoslowakije twee wed strijden gespeeld. In de mor genuren leverde het duel .te gen Spartak Dubnika een ne derlaag met een doelpunt ver schil op: 22-21. Bij de rust was de stand 14-8 voor de Tsjecho- slowaken. Hans van Wilten- burg, Martin Vlijn en Patrick van Olphen waren met vier doelpunten elk de beste Ne derlandse schutters. Gister middag revancheerde het Ne derlandse team zich door met 30-20 te winnen van Piestany uit Dubnika. Bij de rust leidde Nederland reeds met 14-9 Pa trick van Olphen (7) en Henk Groener (5) waren de topsco rers. Eervol verlies heren Martinus DEN HAAG De volleybal heren van Brother/Martinus hebben in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars een eervolle nederlaag geleden. In Sofia werd met 3-2 (10-15, 13-15, 15- 13, 15-9, 15-8) verloren van het Bulgaarse Levski Spartak. De return wordt volgende week woensdag in Amstelveen ge speeld. Verbunt/VVC plaatste zich voor de eindronde van het toernooi om de Confederatie- -beker. De Brabanders verlo ren in Athene weliswaar met 3-0 (15-13, 15-6, 15-0) van Pa- nathinaikos, maar beschikten over betere setcijfers. De dames van Pancratius- bank/VCH plaatsten zich on danks een nederlaag van 3-1 (16-14, 2-15, 15-9, 15-13) tegen het Zwitserse Uni Basel voor de finale-poule van het toer nooi om de Europa Cup 2. Ub- bink/Orion verloor in toernooi om de Europa Cup 3 met 3-0 (15-10, 15-9, 15-4) van het Westduitse Feuerbach en werd daardoor uitgeschakeld.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13