S moeten militaire rol n M.-Amerika versterken Gromyko lanceert bittere aanval op VS Scholieren tarten bewind- Bouterse Westduitse regering beschouwt affaire-Kiessling als afgedaan Uruguay stelt vakbonden buiten de wet Sitenland' CaidacContcwl DONDERDAG 19 JANUARI 1984 PAGINA 11 yiileense dictator laat euw paleis bouwen (JTIAGO De Chileense dicta- Pinochet heeft opdracht gege- tot de bouw van een nieuw pa in een van de dure wijken van liago. Dit meldde het sociaal- ïiocratische oppositieblad Cau- Het paleis zal 23 miljoen gulden li kosten. In het paleis zullen er meer sauna's, massageruim- speelzalen en een bioscoop zaal jebracht worden. Volgens Cau dal het paleis voorzien worden luchtafweerraketten en com- do-troepen. In de grote kelder- iten worden genoeg wapens en litie opgeslagen om een langdu- te kunnen doorstaan. Sovjet-Unie spioneert tijdens Olympische Spelen LOS ANGELES De Sovjet-Unie is van plan tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles op grote schaal te spio neren. Dit heeft een vroegere redacteur van het russische persbureau Novosti beweerd. De redacteur, Bezmenov, is enkele jaren geleden uitgeweken naar de VS. Volgens hem zullen de meeste van de 25 vliegtuigen van Aeroflot, die toestemming hebben gevraagd om tij dens de Spelen in Los Angeles te lan den, gebruikt worden voor spionage vluchten. Van de Russische journalis ten, die het gebeuren in Los Angeles gaan verslaan, is de meerderheid actief voor de KGB, aldus Bezmenov. Daniel Pulmleigh uit het Californische Fountain Val ley loopt met een van zijn twee tijgers langs het strand. De twee huisdieren" werden begin deze week door de politie verdoofd en meegenomen, omdat Pulmleigh geen vergunning zou hebben voor het houden van tijgers. Zolang het onderzoek niet is afgerond mag Pulmleigh zijn dieren uitlaten Islamitische Jihad claimt aanslagen BEIROET De pro-Iraanse organisatie „Islamitische Jihad" (Islamitische Heilige Oorlog) heeft zich verantwoordelijk gesteld voor zowel de moord gisteren op het hoofd van de Amerikaanse Universiteit in Beiroet als de ontvoering van een Saoedische diplo maat, die dinsdag plaatsvond. De Saoedi sche diplomaat, Hoessein Farrash, zal wor den geëxecuteerd, zo werd woensdagmid dag in een anonieme telefonische bood schap namens „Jihad" meegedeeld. „Wij zweren U, dat er geen Amerikaanse of Fransman hier zal blijven en wij zullen met deze methoden alle Libanese en Arabische agenten blijven achtervolgen, die een lei dende rol spelen of het nu politici zijn dan wel militairen", zo kondigde de Islamiti sche Jihad aan. Veel burgers in nieuwe Nigeriaanse regering LAGOS De militaire leiding van Nigeria heeft een regering be noemd, waarin 11 van de 18 minis ters burgers zijn. De regering is gis teravond beëdigd. Het militaire staatshoofd, generaal-majoor Mo hammed Boehari, liet de ministers weten dat de militairen hen goed in de gaten zullen houden en zonder dralen zullen ingrijpen als zij zich misdragen. Enkele weken geleden nam het leger de macht over, omdat de burgerregering onder leiding van president Shagari zich schuldig had gemaakt aan wijdverbreide corrup- Almirante spoedig voor rechter ROME De Italiaanse Kamer van Af gevaardigden heeft gisteren de parle mentaire onschendbaarheid opgeheven van de leider van de neo-fascistische partij MSI. Hierdoor kan Almirante voor de rechter worden gedaagd op be schuldiging van hulp aan rechtse ter- reur-acties. Almirante (69), die secreta ris is van de MSI en tevens lid is van het Europese parlement, had de Kamer gevraagd zijn onschendbaarheid op te heffen omdat hij daar uit beginsel te gen is en omdat hij zijn onschuld wil bewijzen. Almirante wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij een bomaaslag in 1972 in het Noorditaliaan- se stadje Peteano. Hierbij werden drie agenten gedood. :ullf' e e' MsHINGTON De ,d renigde Staten moeten keep militaire aanwezig- doojd in Midden-Amerika at84sterken. De oefeningen 'jo momenteel in Hondu- d worden gehouden, in ('men een goede voor leiding voor de legering een permanente ïenierikaanse strijdkracht entiit land. Dat is de op ing van het zuidelijke •rbevel van het Ame- aanse leger, dat is ge- jioneerd in Panama. en ander blijkt uit i vertrouwelijk memo randum, vember '83, van het Ame rikaanse Congres, waarop het persbureau AFP de hand heeft weten te leg gen. Doelstellingen van de Vere nigde Staten zijn blijkens het memorandum: een uitbreiding van de eigen macht in Cen- traal-Amerika, klaar staan voor het geval zich een mili taire crisis voordoet en de Cu baanse president Fidel Castro een dreiging vanuit het zuiden voorschotelen. Het memoran dum zegt niets over het feit dat de VS aan het eind van deze eeuw hun andere steun punt in Midden-Amerika de zone rond het Panama-ka naal moeten ontruimen. Momenteel kunnen de VS al een aantal Hondurese lucht machtbases gebruiken. Een volgende stap bestaat uit de oprichting van een permanen te Amerikaanse basis in Hon duras, ter grootte van de basis Guantanamo op Cuba. Daarbij wordt gedacht aan Puerto Cas- tilla, aan de Caribische kust, waar de VS nu een opleidings kamp hebben voor Midden- amerikaanse militairen. Volgens het memorandum kunnen de oefeningen in Hon duras worden gebruikt als dekmantel om de Amerikaan se militaire aanwezigheid in Honduras uit te breiden. In te genspraak met de officiële verklaringen, dat nog geen be sluit is genomen over de aard van de installaties die voor de oefeningen worden gebouwd, stelt het document dat vele daarvan operationeel blijven. Dit is bijvoorbeeld ook het ge val met een radar-installatie die werd gebouwd voor de eerste oefeningen van januari vorig jaar. De radar wordt nu bemand door ongeveer 100 Amerikanen die er zeker tot 1985 blijven. Uit het memorandum blijkt verder dat het zuidelijke op perbevel zich gereed maakt voor een militair ingrijpen in Nicaragua. Een van de pijlers waarop dat ingrijpen rust is de eerder genoemde permanente Amerikaanse militaire aanwe zigheid. Volgens het document hebben de (door Washington gesteun de) Nicaraguaanse opstande lingen tot uiterlijk 1 februari de tijd om werkelijk élan te geven aan de oorlog, zonder dat de Amerikaanse troepen vanuit Honduras ingrijpen. Het enige alternatief voor een, blijkbaar onvermijdelijke, oor log is volgens het rapport di plomatieke activiteit, die af- uangt van president Reagan. ?nai se i :omf bt. en en« JL bri eft ufe ^e^ervolg van de voorpagina) 'OCKHOLM De af- broken ontwapenings- lerhandelingen tussen VS en de Sovjet-Unie een ander ge- •eksonderwerp. „Er •Jjrd echter niet onder- ndeld, dat moet in Ge- N<^e gebeuren", aldus de ie oordvoerder. Wel kwam steii Amerikaanse beschul- Ruifing dat dé Sovjet-Unie ieLUpenverdragen schendt dl tafel. ;en ■ailj arm 5 t( was een half jaar geleden n bShultz en Gromyko elkaar rbaproken hadden. De laatste Air ontmoetten zij elkaar in stuidrid bij de afsluiting van de an\!igheidsconferentie. Dit on- e (houd duurde kort en had cib^ts in een verbitterde sfeer i Iwege het neerhalen door •r «Sovjet-Unie van een Zuid- ij dfeaans passagiersvliegtuig, mei incident dat ook nu weer jerssprake is gekomen. 'Stelltz en Gromyko spraken idsd over eikaars redevoering soede conferentie in Stock- Jurm en over de toespraak van ?m%ident Reagan van afgelo- irlij maandag, waarin hij Mos- inst) aanbood te komen tot een m<fctructieve samenwerking, imyko reageerde eerder op dag in zijn redevóering op aanbod door te zeggen dat ^>daden verwachtte van de Js?rikanen en geen woorden. 1 «recente verzoeningsgezinde Avital Sjaranski vierde de verjaardag van haar man, die gisteren 36 jaar werd, in een kooi voor het parlementsgebouw waar giste ren de Europese ontwapeningsconferentie van start ging. Op de liden noemde hij",.verbale tafel in de kooi stond een onaangeroerde verjaardagstaart. •'chtsinspanningen" die ver- k den dat de anti-Sovjet-pol i- gers van de 35 landen die deel nemen aan de conferentie in Stockholm. Gromyko veroordeelde ook de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse raketten in Europa. Gromyko herhaalde de Sovje t-eis dat de NAVO-landen moeten terugkeren naar de si tuatie van vóór de plaatsing. De Sovjet-Unie zal dan het zelfde doen, zei hij. Moskou brak als gevolg van de statio nering van de eerste raketten alle onderhandelingen met de VS over de kernwapens af. Gromyko hekelde voorts de Amerikaanse rol in Libanon, waar de oorlogsmachine van de VS, naar hij zei, dood en verderf zaait. Ook had hij geen goed woord over voor de Amerikaanse politiek in Cen- traal-Amerika. Honduras wordt een Amerikaanse mili taire basis en in El Salvador ontbreken nog slechts de „brandstapels van de Inquisi tie". De inval op Grenada noemde de Sovjet-minister „een piratenactie". Gromyko heeft zijn beschuldi gingen herhaald in zijn ge sprek met Shultz, zo meldde het officiële Russische persbu reau Tass. Het persbureau kwam met dit bericht tijdens het onderhoud hetgeen zeer ongebruikelijk is. Afgezien van zijn aanval op Washington beklemtoonde Gromyko giste ren overigens ook dat er geen alternatief bestaat voor samen werking Hij zei te hopen dat „Stockholm" een bijdrage zal kunnen leveren aan het her stel van het politieke en mill nister buitengewoon fel uit en een streven naar militaire taire vertrouwen. Verschillen van de regering-Reagan naar de „militaristische poli- werkelijk is veranderd, jder haalde de Sovjet-mi- tiek" van de VS. Hij verweet Washington „oorlogshysterie" superioriteit. „De VS denken in termen van oorlog", zo zei hij tegen de vertegenwoordi- mogen normale betrekkingen niet in de weg staan, aldus de Sovjet-minister. Indien u in 1982 zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefende en uw inkomen bedroeg over dat jaar niet meer dan het nmalige uitkering voor zelfstandigen... EÜZ '82 'O Voor nadere inlichtingen en voor een aanvraagformulier kunt u zich schriftelijk of telefonisch wenden tot: De Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf (SCDK) Antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam (020-997595) Voor de agrarische sector en de visserij: Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (STULM) Antwoordnummer 10560 2500 WB "s-Gravenhage of de districtsbureauhouders. JITENHEER Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MONTEVIDEO De militai re regering van Uruquay heeft de federatie van vakbonden (PIT), die tot de algemene sta king van gisteren had opge roepen, buiten de wet gesteld. De oproerpolitie heeft op dracht gekregen door arbei ders bezette fabrieken te ont ruimen. Nieuwsmedia die mel ding maken van de stakingen, zullen worden gesloten. Ver der zijn alle politieke manifes taties en vakbondsvergaderin gen verboden. Gisteren werd in Uruguay massaal deelgeno men aan een 24-uurstaking, de eerste sinds de militairen tien jaar geleden aan de macht kwamen. Het openbare leven in de hoofdstad Montevideo lag volledig stil. Winkels en restaurants hielden hun deu ren dicht en er was geen open baar vervoer. De vakbonden, die tot een staking hadden op geroepen, eisen loonsverhogin gen voor hun leden, amnestie voor politieke gevangenen en opheffing van het verbod van politieke partijen. Oog en nier in ruil voor woning CAGLIARI „Gepensio neerd ambtenaar biedt een oog en een nier aan voor een driekamerwoning met huur volgens de wet", luidde de advertentie in een krant in Cagliari op Sardinië. De advertentie geeft inzicht in de huisves tingsproblemen in Italië. De huurwet is zodanig, dat nog maar weinig huisjes melkers bereid zijn wonin gen te verhuren en ze lie ver laten leegstaan. De woningwetwoning, waar voor de man in Cagliari organen beschikbaar stelt, mag volgens de wet maar omgerekend 240 gulden huur per maand kosten. Arafat bezoekt Islamitische Conferentie PLO-voorzitter Arafat wordt hier door prins Rashid, de jongste zoon van de Marokkaanse koning, verwelkomd op de Islamiti sche topconferentie in Casablanca. De zitting van de Islamitische Conferentie (ICO) is met een dag verlengd in verband met een mogelijke toetreding van Egypte. Dit land werd in 1979 uit de ICO gestoten, omdat het een vredesakkoord met Israël had ge sloten. Enkele radicale Arabische landen zijn tegen een terug keer van Egypte in de ICO. Arafat, die enkele weken geleden een ontmoeting heeft gehad met de Egyptische president Moebarak, probeert achter de schermen een akkoord te bewerkstelligen over Egyptes toetreding. DEN HAAG/PARAMARIBO De acties onder de middelbare scholieren in Paramaribo, bedoeld als pro test tegen het bewind-Bouterse, breiden zich steeds verder uit. Veel scholieren weigeren lessen te volgen en ouders houden hun kinderen thuis, waardoor ook aan leerlingen die wel naar school komen meestal geen les wordt gegeven. Volgens onbevestigde berichten zou een aantal leerlingen door de militairen naar Fort Zee- landia zijn gebracht. In Paramaribo zijn gisteren anonieme pamfletten verspreid, waarin de Surinamers worden opgeroepen mogen het werk te onderbreken en „massaal" te demonstreren. Het is niet duidelijk door wie de oproepen zijn verspreid. De ongeveer zestig bushouders, van wie bussen door de militaire autoriteiten in beslag waren genomen omdat zij weigerden het werk te hervatten, hebben hun voertuig teruggekregen. De chauffeurs kregen ook hun rijvergunning terug. De staking van de particuliere buschauffeurs, begin deze week, werd algemeen gezien als ondersteuning van de nog steeds stakende bauxietar- beiders, die zowel economische als politieke eisen stellen. Onduidelijkheid bestaat in Suriname over het lot van ex-pre mier Alibux. Hij zou, na een ruzie met de militaire leiders, met ernstige verwondingen in het ziekenhuis zijn opgenomen. Vori ge week werd dit bericht in Suriname in alle toonaarden ont kend Maar eergisteren zou de staatsradio SRS hebben gemeld dat Alibux inderdaad in het ziekenhuis ligt. Europees parlement nodigt Walesa uit STRAATSBURG Het Europese parlement heeft Lech Walesa uitgenodigd voor een bezoek. Dit heeft een woordvoerder van het parlement bekendgemaakt. Bij de uitnodiging, die de leider van de verboden vakbond Solidariteit is gestuurd, is geen datum voor het bezoek genoemd. Men twijfelt er overigens aan of Walesa de uitnodiging zal aan nemen. Onlangs wilde hij niet zelf zijn Nobelprijs ophalen in Stockholm. Walesa verwacht dat als hij eenmaal in het buiten land zit, hij niet meer Polen mag binnenkomen. BONN De oppositiepar tijen in West-Duitsland vinden dat minister van defensie Manfred Wörner lichtvaardig te werk is ge gaan bij het ontslag van de plaatsvervangend op perbevelhebber van de NAVO, Günther Kiess- ling. De regerings-partijen beschouwen de zaak, na een verklaring van minis ter Wörner in de defensie commissie van de Bonds dag, als afgedaan. De SPD vermoedt dat de NA- VO-opperbevelhebber, de Amerikaan Bernard Rogers, druk op Bonn heeft uitgeoe fend om Kiessling te ontslaan. Rogers heeft dat steeds ont kend. Kiessling werd ontsla gen, omdat hij homo-bars in Keulen zou hebben bezocht. Daardoor zou hij tot een vei ligheidsrisico zijn geworden. De SPD liet gisteren weten dat veel te weinig onderzoek ge daan is om de verdenkingen tegen Kiessling te staven. Zo hadden ook buren en beken den van de generaal onder vraagd moeten worden. De generaal herhaalde giste ren voor de Westduitse televi sie dat hij nooit een voet heeft gezet in de homobars in Keu len, waar hij zou zijn gesigna leerd. Hij zei bereid te zijn tot een confrontatie met getuigen, die beweren hem daar gezien te hebben „op voorwaarde dat dat met zorg wordt voorbereid. Die getuigen moeten hun naam noemen opdat men hun achtergrond kan verifiëren", aldus Kiessling. Samantha Smith legt presidents kandidaten vuur aan de schenen WASHINGTON De De mocratische presidents kandidaten, van wie de meesten nog maar nauwe lijks zijn bekomen van de kijfpartij die uitbrak tij dens het recente televisie debat in New Hampshire, hebben al weer een uitno diging ontvangen voor een volgend televisie-optre den. Gastheer is dit keer de omroep Disney Chan nel, die niemand minder heeft aangetrokken dan Amerika's populairste di plomaat en politieke wijs geer, Samantha Smith. Voor wie het is vergeten, Samantha is het 11-jarige meisje dat vorig jaar juli in Moskou topoverleg voerde met de leiders in het Kremlin. Het programma dat Sa mantha gaat presenteren, gaat 90 minuten duren en heeft als titel gekregen: „Samantha Smith gaat naar Washington... Cam pagne 1984". Disney Chan nel, een kabelomroep met 600.000 abonnees die zich vooral richt op gezinnen, wil het programma op 19 februari uitzenden. Eind februari worden in New Hampshire en Iowa de eerste voorverkiezingen gehouden. Samantha, die sinds haar vredesmissie naar het Kremlin waar ze zich ook vertoont kan rekenen op een VIP-behandeling, heeft laten weten dat er vele kwesties zijn waaro ver ze de Democratische kandidaten aan de tand wil voelen. In een inter view op televisie zei Sa mantha dat ze hen wilde ondervragen over de rech ten van kinderen en kin dermishandeling. Maar haar belangstelling strekt verder dan de zaken die rechtstreeks voor haar leeftijdsgroep van belang zijn. Ook de bejaarden- en gezondheidszorg staan op haar lijstje. Verder wil Samantha van de kandidaten weten of zij ook niet vinden dat de leeftijd waarop je alcohol mag gebruiken, moet wor den verhoogd naar 21 jaar. Voor deze vraag heeft ze zich waarschijnlijk laten inspireren door de con stante campagne die op te levisie wordt gevoerd te gen rijden onder invloed. Zes van de acht officiële Democratische kandidaten hebben inmiddels laten weten dat ze zich graag door Samantha zullen la ten ondervragen. Het zijn Jesse Jackson, Ernest Hol- lings, Reubin Askew, Gary Hart, George McGovern en Alan Cranston. Walter Mondale, de Democraat met de minst slechte kan sen tegen de waanzinnig populaire Reagan, houdt echter vast aan de gouden regel dat kandidaten die voor liggen geen overbodi ge. risico's moeten nemen. Hij heeft dan ook gewei gerd aan Samantha's pro gramma mee te werken. Ook ex-astronaut John Glenn voelt er weinig voor. Samantha laat zich hier door echter niet uit het veld slaan. „Ik ga probe ren of ik ze op andere ge dachten kan brengen", zegt ze grijzend. Als ze daarin slaagt, heeft ze vooral voor Glenn een in dringende vraag: „Denkt hij dat hij naar de ruimte zal kunnen als hij presi dent is?" Hoewel Samantha nu druk bezig is met de voorberei ding van het programma, maakt haar vader, Arthur Smith, duidelijk dat haar huiswerk minstens even belangrijk is. Maar Sa mantha weet precies wat ze wil als ze eenmaal van school af is. „Ik zou graag bij een krant gaan werken en misschien later bij de televisie".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11