iiCcidóc Qowtwnt ere tarieven Lk>g en acties joegen S-reizigers weg Nieuwe Sovjet raketten in DDR gevechtsklaar Wonderfiets BON: ]Y moet mensen tslaan Lubbers praat morgen met Reagan In been geschoten Molukker stond buiten rellen Capelle Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 161,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Woensdag 1&januari 1984, 75e jaargang no. 22787 HET UVEER Half tot zwaar bewolkt en nog een enkele sneeuw- of hagel bui. Minimumtemperatuur van 1 graad aan de kust tot - 4 plaatselijk in het binnen land. Middagtemperatuur om streeks 2 graden. Matige wind Zon op: 08.38; onder: 17.03; hoog water Schev.: 03.18 en 15.28; laag water: 11.28 en 23.42. este bijter' fotograaf \OORN Een Apel- politiefotograaf die de [■Is tot „beste bijter" uitge- politiehond Pacha moest m jwigen, heeft aan den lijve vonden tot welke prestaties ind in staat is. Het dier zo van het flitslicht toen lograaf afdrukte, dat hij pnvloog en hem een knauw armen en rug. De hond f de zo flitsend snel dat de tnan die bij hem was niet 1 kon ingrijpen. De foto- tnoest zich in een zieken - lten behandelen. Amerikaanse video-bezitters mogen speelfilms opnemen WASHINGTON Bezitters van video-recorders in de VS mogen speelfilms en andere door de televisiemaat schappijen uitgezonden programma's met auteursrech ten opnemen. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft hiertoe besloten na een gerechtelijke procedure, die en kele jaren heeft geduurd. Het proces was door de film maatschappijen City Studios en Walt Disney aange spannen tegen de fabrikanten en importeurs van video recorders. Volgens het Hooggerechtshof druist het op nemen van films en het gebruik daarvan niet in tegen de bepalingen van de auteurswet. De gerechtelijke uit spraak werd met grote spanning tegemoet gezien door de Amerikaanse video-industrie, die met een jaaromzet van drie miljard dollar een van de snelst groeiende be drijfstakken is op het gebied van electronika. De Ne derlandse auteurswet vormt geen beletsel tegen het op nemen van beschermde tv-programma's. Maar de opna me moet wel bestemd zijn voor eigen gebruik. Hoofd van Amerikaanse Universiteit in Beiroet doodgeschoten BEIROET Rector dr. Malcolm Kerr van de Amerikaanse Universiteit in Beiroet is van-1 ochtend doodgeschoten door twee gewapende mannen. Dit heeft de politie van Beiroet be kendgemaakt. Over de identiteit van de da ders is nog niéts bekend. Het met kogels doorzeefde lichaam van Kerr werd aange troffen voor de lift naar zijn bureau in het universiteitsgebouw. Volgens een functiona ris van de universiteit hebben de daders vuurwapens met geluiddempers gebruikt, omdat niemand de schoten heeft gehoord. Malcolm Kerr (52) volgde in 1982 David Dod ge op, die op 19 juli van dat jaar was ontvoerd en een jaar later na Syrische bemiddeling werd vrijgelaten. Chinese wonderfiets PEKING Een uit- vinder in de Noord- Chinese stad Sheny ang heeft een rijwiel ontworpen, dat kan worden veranderd in een driewieler, een schrijftafel, een cana pé of een wagentje voor gehandicapten, aldus gisteren een krant in China. De fiets heeft, zo meldt de krant, met succes een officieel tech nisch examen door staan. Hollandse garnalen; ruim 90 van twijfelachtig allooi DEN HAAG De meeste in ons land verkrijgbare garnalen beantwoorden niet aan de kwaliteitseisen van de Wereldge zondheidsorganisatie van de Verenigde Naties. Van de Ne derlandse garnalen voldoet 93 procent niet aan die normen. Van de buitenlandse garnalen, die veelal uit Zuidoost-Azië komen, 89 procent niet. De garnalen behoren daarmee tot de voor de mens meest riskante voedingsmiddelen op de markt. Dit heeft dr. H. Mol, verbonden aan de Keuringsdienst van Waren in Utrecht, gisteren verklaard in het VARA-tv-pro- gramma Achter het Nieuws. Met de geldende normen van de Wereldgezondheidsorganisatie zouden de garnalen die niet aan de normen voldoen eigenlijk afgekeurd moeten worden, aldus dr. Mol. Dit gebeurt echter niet. Pag. 9: GarnalenKandelaar overweegt aanklacht Oranjeteam toch naar Brazilië DEN HAAG Het Nederlands elftal neemt in juni deel aan een toernooi in Brazilië, dat wordt georganiseerd ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan van de Braziliaanse voetbal bond. Gisteren verklaarden de clubs die spelers voor het oran jeteam leveren zich daarmee akkoord met uitzondering van PSV, dat eerst de achterban wil raadplegen. Pag.13: Knieval topclubs voor Oranje RBflfil RECHT De flinke iriefsverhogingen en e ambten arenacties ebben in 1983 het rei- Éers ver voer bij de Ne- rlandse Spoorwegen zes jaar voor het érst weer doen dalen. Éet aantal reizigerskilo meters zakte 3,5 procent laar 9,06 miljard (325 fiiljoen kilometers min er) en kwam daarmee p het peil van begin 1. President-directeur IF. Ploeger van de NS irak vanmiddag in Utrecht van een zorg wekkende ontwikke ling. Toch mikken de spoorwe gen in 1984 weer op een stij ging van het reizigersver- voer met ruim 1,5 procent. De maatschappij hoopt het nadelig effect van de ko mende tariefverhoging te niet te kunnen doen door extra publiciteit. Dankzij het economisch herstel daalde in 1983 het goede renvervoer bij NS niet ver der. Dat bleef met ruim 18 miljoen ton ongeveer op het peil van 1982. Het grootste deel van het verlies is te wijten aan de ambtenarenacties, een klei ner deel aan de tariefstijgin gen. Dat gegeven stemt Ploeger ook weer niet al te somber. Dat wijst volgens hem op de krachtige positie van de trein; van een „neerwaartse spiraal" in het reizigersvervoer bij NS is tot dusver geen sprake, al dus Ploeger. Overigens moet het tarievenplan van minister Smit (van Ver keer), dat de komende vier jaar voorziet in forse ta riefstijgingen, nog van start gaan. In april moeten de NS-tarieven met gemiddeld zes procent omhoog. NS wil bij die verhoging de enkele reizen meer ontzien dan andere kaartsoorten als abonnementen die vooral bij het woon/werkverkeer in de spits worden gebruikt. NS hoopt dat er op die ma nier de verhouding tussen het vervoer in de spits en in de stillere uren wat gunsti ger wordt. Dan zouden de kosten omlaag kunnen om dat het vervoer in de spits bepalend is voor de kosten. Dan is immmers extra ma terieel en personeel vereist waarvoor in de stillere uren geen emplooi is. Pag.9: Veel belangstelling speciale treinkaarten. IRDAM De FNV tor 1986 het personeels- met ongeveer 70 men- krimpen. De oorzaak t is het teruglopend le- waardoor de inkom- iemen. Vorig jaar ver- FNV 35.000 leden en i komende jaren voor- vakcentrale een verde- g. Slechts als het FNV- el bereid is de komen- l af te zien van bepaal- laanspraken zullen er akcentrale waarschijn- i gedwongen ontslagen Daarover zal binnen- >rden gepraat met de nbond FNV en de on- ingsraad van de vak- ij de FNV werken nu isen. igse ■knemers ïvron in e jn ontslag \AG Uit protest te- ontslag dat hen boven lofd hangt, hebben •ners van de verkoop- Itie van de oliemaat- Chevron in Den Haag op bescheiden schaal ïvoerd. Zo reden de ïrs niet uit omdat zij vergaderen over hun en. eigende ontslag houdt L met de overname van Irlandse bedrijfsonder- fen Chevron door con- I Texaco. De bedoeling Jaco is 207 personeels- •n de in Den Haag ge- I verkooporganisatie en jraal laboratorium van af te laten vloeien, jstriebond FNV verzet Irtegen en heeft de di- |van Texaco en Che- örgesteld arbeidstijd- ig door te voeren en [de uittredingen te be- n. Tot nu toe zonder f- GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MFT INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Peuter overleeft val van 8 meter DELFT De 19 maanden oude Mustafa Babayigit uit Delft heeft een val van acht meter overleefd. Hij viel gisteren voorover uit een raam van een huis. Hij had het raam zelf open weten te krijgen toen hij op de vensterbank was ge klauterd. Bij zijn val liep hij wel een groot aantal ernstige breuken op. Het kind is naar het Oude en Nieuwe Gasthuis in Delft gebracht. Sinds vanmor gen is het jongetje buiten levensgevaar. MOSKOU De Sovjet- -Unie heeft „tactische operationele raketten (voor gebruik op het slag veld) met een groter be reik" in de DDR opgesteld als „tegenmaatregel" voor de plaatsing van Pershin- g-II- en kruisraketten in West-Europa. Dit staat in „Krasnaya Zwezda", het blad van de Sovjet-strijd krachten waarvan het persbureau TASS gisteren gedeelten heeft gepubli ceerd. Sovjet-president Joeri Andro pov had in november aange- De 24-jarige John Hamilton uit Londen leunt tegen een levensgro te foto van zijn vroegere „ik". Vorig jaar werd hij uitge roepen tot de slonzigst ge- klede man van Groot-Brittan- nië. Deze week ontving hij, ge kleed in drie delig zwart, een onder scheiding voor zijn gedaante verwisseling. kondigd dat de Sovjet-Unie ra ketten zou opstellen in de DDR en Tsjechoslowakije. In „Krasnaya Zwezda" staat een reportage die gemaakt is bij een raketeenheid uit de Sov jet-Unie die in de DDR is ge arriveerd. Met name wordt ge sproken van „het vertrouwen" dat de militairen van deze eenheid hebben „in hun strijd krachten, en de vastbesloten heid onder alle omstandighe den hun plicht tegenover het vaderland te doen". Het leger- blad schrijft dat bij de aan komst van de mannen van deze eenheid „een groot deel van de kwartieren en van de oefeninstallaties al klaar was", waaraan „de belangrijke hulp van de Duitse vrienden" heeft bijgedragen. In het artikel staat niet wanneer de Sowjet- -militairen op de basis zijn aangekomen. Circa 400.000 Sovjet-soldaten zijn permanent in de DDR gelegerd. Men ver moedt dat het bij de nieuw ge plaatste raketten om SS-21's en SS-22's zijn die West-Duits- land en Denemarken kunnen bereiken. (■SÉülSlfÉll Een Zweedse tourist maakte vorig jaar deze foto van Chine zen, die moeten knie len alvorens geëxe cuteerd te worden. De opname behoorde tot de foto's die in november op een muur in de Chinese stad Kunming waren geplakt. De executies vormden een onder deel van de campag ne de bestrijding te gen de misdaad. Schotse vissers eisen bergingsloon voor spookschip ZANDVOORT Schotse vis sers willen geld van rederij De Vries in Zand voort voor de berging van het eind vori ge week in moeilijkheden ge raakte „spookschip" Pergo, dat zonder bemanning de Noordzee overstak. Over de Pergo kwam, met een lading hoogte van het bedrag wil de kunstmest van Denemarken rederij, eigenaar van het op weg naar Schotland, door schip, zich niet uitlaten. In- zware storm op de Noordzee middels is een onderhande- in de problemen. De vijf be- laar naar Schotland gestuurd manningsleden verlieten het om over de zaak te praten. De schip en werden per helikop ter overgevlogen naar het Noorse Stavanger. Volgens een woordvoerder van de re derij is de bemanning inmid dels weer op het schip terug gekeerd, dat momenteel in de haven van Leith in Schotland ligt afgemeerd. NEW YORK Premier Ruud Lubbers is vannacht in New York aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan de Vere nigde Staten. Morgen vertrekt Lubbers naar Washington waar hij een ontmoeting zal hebben met president Reagan, vice-presi dent Bush, minister Weinberger van defensie en de nationale veiligheidsadviseur McFarlane. Vandaag is de premier in New York gebleven, waar hij een werkontbijt had met de Nederland se vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, ex-minister Max van der Stoel van buitenlandse zaken. Verder heeft hij een toe spraak voor de Counsel on Foreign Relations gehouden, een in vloedrijke organisatie op het terrein van internationale aangele genheden. Later op de dag heeft hij mensen uit de zakenwereld ontmoet. Pagina 9: „VS kopen te weinig in Nederland" ROTTERDAM De jonge Molukker die op 4 januari in het been werd getroffen door een politiekogel, had niets te maken met de vechtpartijen in de Molukse wijk van Capelle aan den IJssel tussen jonge Molukkers en de Mobiele Een heid. Dat blijkt uit een mede deling over de gang van zaken van korpschef F. van Weel den. De politieman die het schot afvuurde, voelde zich ernstig bedreigd door twee Molukkers. Hij schoot gericht op een man die met een har poen op hem afkwam. Volgens de lezing van de politie in Ca pelle aan den IJssel werd de politieman geraakt door een ij zeren pijp, juist op het moment- dat hij zijn vuurwapen ge bruikte. Daardoor is het schot waarschijnlijk afgeweken en heeft de kogel het been ge raakt van een man die zich op ruime afstand (ongeveer 20 meter) bevond van de vech tende ME'ers en Molukkers. Uit een onderzoek van het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk is voorts gebleken dat de politie-kogel is afgeketst op een hard voorwerp en daarna het been van de betreffende Molukker heeft geraakt. De ongelukkige heeft van de poli tie in Capelle inmiddels een fruitmand gekregen. Die uitvinder in China mag dan een rijwiel hebben ontworpen, dat zonder veel moeite in een driewieler, een schrijftafel, een canapé en zelfs in een wagentje voor gehandicapten kan worden veranderd, het dagblad China in Peking meldt niet, dat hij er ook in een ommezien een dagblad van kan maken. En laat hij zelfs dat kunnen, dan lukt het hem vast niet er een actueel dagblad van te maken. Want dat is altijd nog voorbehouden aan een redactie als van de Leidse Courant, die een gewone Chinees zonder veel moeite in een uitvinder verandert. i De Leidae Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop Kinder postzegel opsturen naar: Leidae Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CeidócSourant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1