Bevallen hoort niet in het ziekenhuis thuis Extra aandacht voor appels en hun verkopers Italiaanse „dwaze moeders" ten strijde tegen drugshandel Produktschappen belangrijk voor agrarische sector Boze stadspostdiensten bundelen zich tegen PTT jr BINNENLAND/BUITENLAND OudóaOowicunt MAANDAG 16 JANUARI 1984 pagC AMSTERDAM „Voor je het weet vervangen ze de mythe van de ooievaar die het kind brengt door die van de dokter die het kind moet halen. Dat uit gangspunt maakt van ge zonde zwangere vrouwen patiënten die zich in alle opzichten afhankelijk we ten van de medische stand". Dat is het standpunt van de Stichting Beter Bevallen in Amsterdam die voor 21 januari een congres organiseert in het RAI Congrescentrum onder de titel Bevallen en Opstaan. Bevallen in Nederland kan zo wel in het ziekenhuis als thuis. In ons land is er een voor de westerse wereld unieke ver loskundige organisatie met kraamzorg en zelfstandig wer kende vroedvrouwen waar door zo'n 35 procent van de bevallingen nog steeds thuis plaats vindt. Anders dan in de omringende landen wordt een bevalling bij ons vaak gezien als een na tuurlijk gebeuren dat mits begeleid door deskundige hulp niet thuis hoort in een zie kenhuis. Zorgvuldige begeleiding voor de bevalling en een goede sa menwerking tussen verlos kundigen en specialisten heb ben er mede toe geleid dat het aantal kunstverlossingen (va cuum en tangverlossingen, keizersneden) in ons land op merkelijk klein is. En dat ter wijl de sterfte van de baby tij dens of vlak na de bevalling tot de laagste van de wereld behoort. In vele „beschaafde" landen is de laatste jaren de bevalling in het ziekenhuis de enige ma nier, in minder ontwikkelde landen gebeurt de bevalling thuis, onder wat primitiever omstandigheden. Tussen thuis bevallen en in het ziekenhuis is in Nederland, dankzij die goede medische begeleiding voor, tijdens en na de beval ling echter geen verschil meer wat de risico's betreft. Toch blijven er in de medische wereld duidelijk twee stromin gen bestaan die eikaars tegen polen zijn. De voorstanders van de bevalling in het zie kenhuis hebben sterke argu menten. Zij zeggen: „In 1952 stierven 32 van de 1.000 babies tijdens of vlak na de bevalling. In 1979 was dit aantal gedaald tot 12 op de 1.000". „In dezelfde periode nam het aantal ziekenhuisbevallingen enorm toe. In 1952 was dat 22 procent en in 1979 was dit 62,5 procent. De belangrijkste oor zaken van het dalen van het sterftecijfer, menen zij, is dat steeds meer kinderen in het ziekenhuis worden geboren. De voorstanders van thuis be vallen betwijfelen dat. Zij zeg gen dat in diezelfde periode de gezondheidstoestand en de hy giëne veel is verbeterd en dat er per moeder een kleiner aantal kinderen geboren is. Bovendien daalde de gemid delde leeftijd warop vrouwen kinderen krijgen. De Stichting Beter Bevallen zet zich vierkant in tegen de „medicalisering" van de ge zondheidszorg. Zij acht die een bedreiging voor een verlos kunde waarin de vrouw cen traal staat, de veiligheid van moeder en kind wordt gega randeerd en de keuzevrijheid wordt gewaarborgd. De stich ting is een exponent van een nieuwe tegenbeweging die ontstaan is vanuit de consu ment, verloskundigen en huis artsen. HILVERSUM De negentien stadspostdiensten in Neder land hebben zaterdagmiddag tijdens een vergadering in Hil versum besloten zich te bun delen in een landelijk overleg orgaan. Dat werd na afloop tij dens een persconferentie mee gedeeld. Er is een voorlopig bestuur gevormd onder voor zitterschap van R. van der Vorn, directeur stadspostdienst Dordrecht. Deze bundeling van stadspost diensten is een initiatief van directeur R. Pesie van de stad spostdienst Den Helder. Hij viel deze week over uitspra ken van de PTT dat de stad spostdiensten in Nederland verantwoordelijk zijn voor een verlies van 400 banen en 32 miljoen gulden bij het postbe drijf. De stadspostdiensten zijn niet verantwoordelijk voor een mogelijk verlies van banen bij de PTT en een eventuele ta riefsverhoging, aldus Pesie za terdagmiddag tijdens de verga dering. Hij constateerde dat in eerdere berichtgeving hier over ten onrechte die suggestie is gewekt. Volgens mededelingen van de PTT is het aanbod bij de post als gevolg van de stakingsac ties, vorig jaar, teruggelopen met ongeveer 1,5 procent. Wanneer het postverkeer niet weer aantrekt, betekent dit een verlies van maximaal 400 arbeidsplaatsen bij de PTT. Een woordvoerder van de PTT verklaarde dat de terug gang in het postverkeer mede wordt veroorzaakt door bezui nigingen (afschaffing dienst- post ministeries en zelfbezor- ging in een aantal gemeenten. „Maar een stukje van de te ruggang komt voor rekening van de stadspostdiensten". Volgens de stadspostdiensten is hun aandeel in de bestelling van grote partijen post slechts een half promille van de om zet van de PTT-post. Het ver lies in de postbranche heeft de PTT vooral aan zichzelf te danken, aldus de stadsdien sten. Hun gezamenlijke omzet bedraagt rond 2,5 miljoen gul den per jaar. De aanwezigen bij de vergade ring kwamen niet tot afspra ken over eventuele maatrege len tegen de PTT. Van ver schillende kanten werd opge merkt dat de PTT in plaatsen met stadspostdiensten lagere tarieven aan klanten voor houdt, andere voorwaarden stelt en in directe contacten met potentiele of verloren klanten de stadspostdiensten „zwart maakt". Dergelijke praktijken komen volgens Pe sie voor in Apeldoorn, Den helder. Bergen op Zoom, Roo sendaal en Eindhoven. Opvallend is dat veel stad spostdiensten zijn opgericht tij dens de eind vorig jaar gehou den PTT-staking. Inbraak in Romeins F ranciscusmuseum Dieven hebben zaterdag inge broken in het museum van Sint-Franciscus van Assisi in Rome en hebben honderden herinneringen aan het leven van de dertiende-eeuwse hei lige gestolen. De dieven, die met valse sleu tels binnenkwamen, forceer den een modern alarmsys teem en namen een dertigtal schilderijen uit de 15e en 16e eeuw, honderden medailles en oude geschriften mee. Het museum is het historisch in stituut van de paters-capucij- nen. Aanvaller politieman aangehouden HAZERSWOUDE Een 17- jarige inwoner van Hazers- woude is gistermiddag aange houden naar aanleiding van het mishandelen van een rijkspolitieman in Benthuizen. Dat gebeurde op 27 november van het vorige jaar in disco BOC in Benthuizen. Daar wa ren groepen jeugdige Wad- dinxveners en Hazerswoude- naren slaags geraakt. De poli tie van Hazerswoude maakte een einde aan het gevecht, maar daarbij werd een wacht meester uit Hazerswoude door één van de kemphanen met een penslot geslagen, waarbij deze licht gewond raakte. Uit eindelijk denkt de politie toch achter de identiteit van de da der te zijn gekomen. De ver dachte heeft overigens nog niet bekend en is ingesloten. Gewonden bij L'IIC botsing fietser crij k. 5tC 1 motorrijder Lie I enl PIJNACKER Een li'" meisje uit Pijnacker is hel '?hij c morgen om tien over ach,,. v gereden door een motoljCje en is daar vrij ernstig gO,ak bij geraakt. Zij is met dl Va breuken opgenomen itpe Hippolytusziekenhuis in rov Het ongeluk gebeurde to&arn fietsende meisje vanaf dtejtl lenlaan de Katwijkè door de motorrijder, die moment een auto inhaalt^ 44-jarige motorrijder uit 1 huizen is eveneens ernstige breuken opgem Schedelbasisfractii na botsing met ai LEIDSCHENDAM EI jarige Rotterdamse voetgi is het afgelopen week ernstig gwond geraakt to» onverwachts de Veurses| weg in Leidschendam j stak en werd gegrepen een auto. De man is mej7~ schedelbasisfractuur, dif breuken, inwendige kné I gen en snijwonden opgent in het ziekenhuis Westein Den Haag. De auto wen stuurd door een 56-ja Voorschotenaar. q Beun van Aimt (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De moedigste moeders van Italië. Zo worden de moeders in de Romeinse stadswijk Pri- mavalle steeds vaker ge noemd. De moeders, voor het grootste deel gewone huisvrouwen, hebben de strijd aangebonden met de drugshandelaars in de wijk. Met enorm succes. „Als de moeders van Prima- valle zich spontaan kunnen organiseren in de strijd tegen het drugsgebruik, dan bete kent dat dat de burgers niet van plan zijn het offensief van de criminaliteit over zich heen te laten komen", zo sprak de Romeinse procureur-generaal vorige week in zijn nieuw jaarsrede. Heel Italië let sinds enige tijd op de groep, die ook wel de „dwaze moeders van Prima- valle" wordt genoemd. De jus titie en de politie zijn attent, het publiek, de drugsgebrui kers en vooral ook de drugs verkopers, want zij zijn het die van het moederlijke initiatief in Primavalle het meest te duchten hebben. Gevaarlijke wijk Primavalle is niet een van de aantrekkelijkste wijken van Rome, ver van de bekende pa den die toeristen bewandelen. De wijk ligt schuin achter het Vaticaan, in het noordwestelij ke gedeelte van de stad. Op de nog geen vijf vierkante kilo meter zijn 120.000 mensen sa mengepakt. De wijk is na de oorlog te snel gebouwd, zonder acht te slaan op de leefbaar heid. In een sfeer van werk loosheid, verveling en kleine delinquentie is hier de harde criminaliteit gaan floreren als nergens anders in Rome. Pri mavalle staat bekend als de gevaarlijkste wijk van Rome, die je moet mijden als je er niets hebt te zoeken. Het grootste probleem is het drugsgebruik, vooral vanwege de criminaliteit die daaruit voortvloeit. Het aantal ver slaafden in Primavalle wordt geschat op 8.000, van wie de meesten aangewezen zijn op diefstallen, berovingen en af persingen om zich van de da gelijkse dosis te voorzien. Zo niet langer Diegenen die voortdurend met het drugsprobleem te maken hebben, zijn de moeders van de verslaafden. Zij moeten de „crisis" opvangen en zich vaak diefstallen en mishandelingen van hun verslaafde kinderen laten aanleunen. Anderhalve maand geleden kwamen deze moeders tot de conclusie dat het zo niet langer ging. Met enkele geestverwanten is een comité gevormd dat de strijd tegen de drugshandel, dat als de wortel van het kwaad wordt gezien, heeft aangebon den. Er zijn contacten gelegd met de gemeentelijke autori teiten en met de politie. Daar bij worden zulke nuttige infor maties verschaft, dat de politie sinds de oprichting van het rnoedercomite al vele drugs handelaren in de wijk heeft kunnen oppakken. De moeders van Primavalle gaan door met de strijd, en het kan niet anders of de verdo vende middelen in de wijk zullen zeer schaars worden. In het voorbijgaan worden ook andere delicten bij de politie gemeld, zoals die van de clan destiene weddenschappen. Sommige vrouwen merkten dat hun mannen hun loon in illegale speelholen vergokten, en ook daar heeft de politie nu een eind aan kunnen maken. Primavalle wordt zo nog eens de schoonste of minst crimine le wijk van Rome, dank zij de moeders. Anoniem De moeders trachten hun dat de onderwereld zich niet zo gauw gewonnen geeft, en zeker tot wraak zal overgaan. De meeste moeders laten zich door de pers, die uit het hele land op dit opmerkelijke initi atief is afgekomen, slechts naamloos ondervragen, met het hoofd van de camera afge wend. Maar er zijn ook moe ders die door de situatie van hun drugsverslaafde kinderen zo wanhopig zijn geworden, dat zij openlijk zeggen dat zij iedere drugshandelaar zullen aangeven. De politie van Primavalle is met de moeders als bondgeno ten best in haar schik. „De moeders kennen hun kinderen beter dan wie ook. Wij kunnen veel samen doen, daarom moe ten we samen blijven werken en elkaar aanvullen", zegt de politiecommissaris, die met voldoening constateert dat ook de rest van de bewoners van Primavalle uit het optreden van de moeders moed heeft geput en nu weer bereid blijkt de politie in vertrouwen te ne men. „Italië", zo heeft de hoogste procureur van de republiek deze week gezegd, „wordt overspoeld door de criminali teit. De onderwereld is mach tiger dan ooit. Zonder hulp van de burgers kan die strijd tegen de misdaad nooit gewon nen worden". In de Romeinse wijk Primavalle is de misdaad al op de terugtocht, dank zij de „dwaze moeders van Prima- 5?1 "■re Idem Dlv.84 Ahold Akzo Boskalis Westm Kon. Olie Nat. Ned. Nedlloyd Gr. NMB Oce w. Grinten Idem Dlv.64 v. Ommeren Pakhoed Holding Idem Dlv.64 Robeco Rolinco Rorento Unilever beurs 13-1 beurs ee 212,00 105.20 398,50 164.50 70.00 45.70 133.50 131.80 580,00 58.00 172.50 167,50 135.40 124.50 109.00 53.90 257.00 253.50 30,80 61.00 55.80 47.70 46,40 348.10 130,20 333,00 202,00 268,30 157.00 >C fJll] LAND EN TUINBOUW, Wetenschappers gaan 'supertomaat' kweken Wetenschappers van de Landbouwhogeschool in Wageningen zijn met een experiment begonnen dat het mogelijk moet ma ken de tomaat en verwante soorten te voorzien van gunstige eigenschappen, zoals weerstand tegen ziekten. De vakgroepen erfelijkheidsleer en moleculaire biologie van de hogeschool willen een „mini-chromosoom" ontwikkelen. Het is de bedoe ling met deze in een reageerbuis „gebouwde" erfelijkheids drager nieuwe eigenschappen over te dragen. Er ontstaan dan voor de plantenveredeling nieuwe mogelijkheden. Het mini-chromosoom is een kunstmatige versie van de van nature in iedere plantecel aanwezige chromosomen, die sa men het DNA-molecuul vormen dat de erfelijke eigenschap pen van de plant bevat. Het kunstmatige chromosoom moet zo worden gemaakt dat het niet van al aanwezige erfelijk heidsdragers te onderscheiden is. Dan kan het normaal aan het celdelingsproces meedoen. Volgens de hogeischool is het nog niet helemaal zeker of het zal lukken de reageerbuis-chromosoom in een plantecel be hoorlijk „aan de praat" te krijgen. Tijdens de experimenten moet blijken welke gebreken het proefchromosoom heeft en hoe die misschien ondervangen kunnen worden. De onderzoekers verwachten daarbij meer te ontdekken over het functioneren van erfelijke materiaal in planten. Ook is het nog een open vraag welke erfelijke eigenschappen men via het mini-chromosoom wil overbrengen. Het zal volgens de hogeschool nog veel onderzoek vergen om de weerstand tegen bepaalde ziekten vast te leggen. De onderzoekers hebben voor de tomaat gekozen omdat Wa- geningse instituten en de Landbouwhogeschool er veel kennis over hebben en met dit gewas al ervaring hebben opgedaan. Cel- en weefselkweekeigenschappen van bepaalde rassen ma ken deze zeer geschikt als model voor genetische manipulatie. Veel erfelijke eigenschappen van de tomaat zijn bovendien al in kaart gebracht. Ook de tomaat heeft errelijke eigenschappen. Extra aandacht voor de appels. Om de appels en hun ver kopers in het zonnetje te zetten, organiseert het Cen traal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Neder land eind januari onder de actiefste groente- en fruit winkeliers een appelpromo- tieweek. De groep van on geveer achthonderd winke liers is geselecteerd aan de hand van de eerdere activi teiten die de handelaren hebben ondernomen. „Voor de mensen, die zich in het recente verleden enthou siast hebben ingezet, wil het Centraal Bureau ook wat extra moeite doen", aldus Peter van Arkel van de af deling Reclame en Voor lichting. Het Centraal Bureau heeft speciaal voor de laatste week van januari een actie pakket voor de appelweek in petto. Het pakket bevat folders, kaarten en slingers, waarmee de winkelier zijn appels kan aanprijzen. Ook zit er een deelnemerskaart in. „Op deze kaart kan de winkelier invullen,- wat hij tijdens de bewuste appel- week met het aangeboden materiaal doet, aan wat voor „rassen" hij aandacht besteedt en hoe de adver tentie of de huis-aan-huis folder er voor de actie uit ziet", licht Peter van Arkel toe. Aan deze promotie-actie heeft het Centraal Bureau voor de deelnemers een aantal prijzen verbonden. Voor deze onderscheidin gen komen winkeliers in aanmerking, die hun fruiti ge waren op beste manier bij de klant aanprijzen. Van Arkel: „Als hoofdprijzen hebben we twee reclame- vluchten met een vliegtuig boven de stad waar de win kel zich bevindt. Zo'n hele stad ziet dan wat die bPJ wuste groentewinkelier *d: vertellen heeft en de klarjj ten zullen er zeker dezelfc£f of de volgende dag in winkel naar informerejj^ Daarnaast hebben we diTts etentjes voor de eigenaar eaa z'n personeel met een ma^r, mum van zes personele Zo'n etentje heeft een poén; tieve invloed op de werfce sfeer en de onderlinge vet p houding „achter" de toost bank. Verder betalen \*1 voor een aantal winnaafe de advertentiekosten. TFe slot maken we voor eé°' aantal andere winnaars tie vlaggen waarop de naaic van de zaak prijkt." f Winkeliers die toch nog dL extra enthousiasme hebbth kunnen het alsnog schrifti lijk kenbaar maken aan o afdeling Reclame en Voo0, lichting van het CBT. Oclc zij krijgen dan z'n actiepak ket toegestuurd. dc De voorzitter van het Hoofd- produktschap voor Akker- bouwprodukten, dr. M.P.M Vos, noemt de produktschap pen in ons land bij uitstek ge schikt om binnen de agrari sche sector een coördineren de en stimulerende rol te spelen. Hij is van mening, dat vele zaken die door indivi duele bedrijven nauwelijks tot stand te brengen zijn, ge zamenlijk wel kunnen wor den aangepakt. Door de geza menlijke aanpak heeft dc agrarische sector in ons land zijn huidige positie bereikt. „Dit kan waardevol zijn voor de kleine en middelgrote be drijven en zelfs ook voor de grote. Het kan evenzeer nut- teelt, handel, verwerking en afzet", aldus de heer Vos. Daarmee wordt het belang gediend van de continuïteit van de bedrijven en de daar aan gekoppelde werkgele genheid en het inkomen vap alle betrokkenen. Als belang rijke gebieden waarop de produktschappen zelfstandig hun taak kunnen uitoefenen noemde Vos onderzoek, kwa liteit en afzetbevordering. Door in het overleg dieper in te gaan op sociaal-economi sche vraagstukken, die zich in vele bedrijfstakken voor doen, en op grond van in zicht in de ontwikkelingen zouden per sector gegevens kunnen worden aangereikt, waarbij knelpunten kunnen worden aangegeven. Deze kunnen in het verdere over leg als basis dienen voor het opstellen van prognoses ten dienste van het beleid van werkgevers, werknemers en overheid. In ons land zijn na de oorlog in het kader van de Wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie bedrijfschap pen opgericht die de activi teiten bundelen van branche organisaties die in één vlak werkzaam zijn, bijvoorbeeld de detailhandel, en produkt schappen die werkzaam zijn voor een hele bedrijfskolom, dus van producent tot consu ment. De agrarische/voe dingssector telt veertien pro duktschappen, waarvan die voor Aardappelen, Granen, zaden en peulvruchten, Landbouwzaaizaden en Vee voeder zijn ondergebracht in het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten. Produkt- en bedrijfschappen vervullen onder meer een taak bij het vaststellen van wettelijke regels. Een aantal jaren geleden gingen er stem men op de structuur dr£i tisch te reorganiseren, omra- hij niet meer aan de eisjT van de tijd zou voldoen. Vljj rig jaar heeft een commisJP1 van de Sociaal-Economisdj Raad, het toporgaan binnf' de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties, ministi- De Koning van Sociale Z' ken voorgesteld een advie aanvrage over mogelijke he/ structering in te trekkty omdat in werknemers- werkgeversorganisaties n( intern overleg gaande was.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6