Sprinters vallen door de mand Oostblok overheerst schaatsstrijd dames Strijdplan Hopman slaagt! Ria Visser gaat niet voluit JOHNSON VERRAST BIJ LAUBERHORN MAANDAG 16 JANUARI 1984 Falk Larssen behoudt titel KONGSBERG Rolf Falk-Larssen heeft afgelopen Weekeinde zijn Noorse schaatstitel bij de allrounders met suCces verdedigd. Wereldkampioen Falk-Larssen greep opnieuw de titel, zoals Björn Nyland en Tom-Erik Ox- holm evenals vorig jaar in Tynset weer de tweede en derde plaats bezetten. Aangezien de Olympische schaats ploeg van Noorwegen in grote lijnen al bekend is, had den de sprinters geen enkel bezwaar tegen een gastoptre den tijdens de nationale titelstrijd van de allrounders in Kongsberg. Kai-Arne Engelstad benutte die gelegenheid om zowel de 500 meter (38,69 seconden) als de 1500 meter (1.59,46) te winnen. Aan de lange afstanden waagde de sprinttroef zich in dit jaar van de Olympische specialis ten vanzelfsprekend niet op een serieuze manier. Henri Nilsen pakte de zege op de tien kilometer (15.04,40) voor Nyland en de jonge Geir Karlstad. Op de vierde plaats (in 15.12,78) volgde pas Falk-Larssen. De „kampioen van de veelzijdigheid" beperkte zich in Kongsberg tot een overwinning op de vijf kilometer (7.12,82). INZELL Terwijl haar ploeggenote Yvonne van Gennip in Alma Ata haar het Nederlands record op de 1500 me ter afhandig maakte, testte Ria Visser zich in het Beierse wintersportoord In zeil. Trainer Tjaart Kloosterboer had de Nederlandse kampioene de op dracht verstrekt zeker niet alles te ge ven. De tegenstandsters waren niet van dermate hoog niveau dat zulks noodzakelijk was. Twee weken voor het toernooi om het wereldkampioenschap in Deventer, waar de laatste krachtproef voor de Olympische Spelen plaats wordt ge houden, werkte Visser evenals haar in Kazakstan verblijvende collega's een grote meerkamp af. Op de vijf kilome ter bleef Visser (8.02,08) een tiental se conden boven haar nationale toptijd, die sinds tien maanden op 7.51,73 staat. Op de overige afstanden noteerde de De in Inzeil aanwezige sprinters gin gen er stevig tegen aan. De Canadees Gaetan Boucher en wereldkampioen Akiro Kuroiwa prefereerden het „ijs- zekere" Inzeil boven het ruim zeven honderd meter hoger gesitueerde Da- vos, waar door de grillige weersinvloe den slechts luttele uren per dag kan worden gereden. Kuroiwa imponeerde met een baanrecord op de 500 meter: 37,24 seconden en Boucher raffelde de 1500 meter af in een bijna even scher pe 1.55,69. Thijs verder in ijsspeedwayrace EINDHOVEN Roelof Thijs heeft zich afgelopen weekeinde geplaatst voor de halve finales van de strijd om het wereldkampioenschap ijsspeedway. De 37-jarige eigenaar van een motorhandel in Assen ein digde in Eindhoven in de kwartfinales op de tweede plaats achter de bijkans onverslaanbare Rus Joeri Ivanov. Met de tweede plaats bleef Thijs vedetten als Bondarenko en Soebotin uit de Sovjet-Unie voor. De overige drie Nederlandse deelnemers, Gérrit Rook (IJsselmuiden), Hylke Dijkema (Leek) en Wiebe Ol- denburger (Nuis), speelden geen rol van betekenis. Bondarenko liep gisteren in Eindhoven in de laatste heat een blessure op. Hij werd door de concurrenten uit de baan gedrukt en kwam daarna ten val, waarbij hij wonden aan hand en arm opliep. De Rus werd naar het Sint Jozef-ziekenhuis in Eindhoven ge bracht, waar de wonden operatief werden gehecht. De blessure zal geen konsekwenties hebben voor Bondarenkos deelneming over drie weken aan de halve eindstrijd in Assen. DA VOS Als sprintnatie is Nederland het afgelo pen weekeinde in Davos met een smak door het ijs gezakt. Tijdens selectie wedstrijden voor het we reldkampioenschap sprint in Tröndheim, geprojec teerd tegen een Olympi sche achtergrond, eindig de de eerste vaderlandse schaatser (Geert Kuiper) op de tiende plaats in een veld met acht Russen, twee Oostduitsers en nog een handjevol „verdwaal de" buitenlanders. De rest van de wereldtop strijkt pas in de loop van deze week in de Zwitserse Al pen neer. Dan worden de Olympische tickets defini tief verdeeld. Nu echter staat al vast, dat de Nederlandse sprinters weinig illusies hoeven te koesteren in Sarajevo. Per afstand bekeken was een vijfde plaats, zowel op de 500 meter (Lieuwe de Boer) ais de 1000 meter (Hein Ver geer) het hoogst haalbare. Het eindklassement gaf een enigs zins vertekend beeld, omdat wegens zware dooi op de eer ste dag de duizend meter werd afgelast, maar veel meer dan winst in de marge zou compleet toernooi over vier afstanden voor een enkeling als Vergeer en Ron Ket niet hebben opgeleverd. Ook en zeker niet in schaatssport kan altijd van het normale worden uitgegaan. Vier jaar geleden in Lake Pla cid was de medaille-oogst on verwacht groot. Maar de ma nier waarop alleen al 's lands beste schaatsenrijder Hilbert van der Duim zijn rondjes reed, deed het ergste vrezen. Nederlands belangrijkste kan didaat voor eremetaal was niet. vooruit te branden. Bijna gê nant was de naam van VaiJ der Duim, vorig jaar nog goe< voor brons op de WK sprint, achterin de uitslagen terug te vinden. „Er is wel iets, maar ik zeg niet wat", was het kortë en geheimzinnige commentaar van de 26-jarige Fries, voordat hij ijlings de thuisreis aan vaardde. Voordeel In Davos rees zelfs de vraag of Van der Duim in Sarajevo op de 1000 meter, een afstand die hem normaliter goed ligt, wel aan de start moet verschijnen. Drie landgenoten bleven hem gisteren voor. Van der Duim heeft echter het voordeel, dat hij bij het Nederlands Olym pisch Comité als potentiëel kandidaat voor de tweede sprintafstand te boek s Probleem is echter, dat er tot de Winterspelen door de zes voudige Nederlandse kam pioen geen 1000 meter mee het overbezette programma staat. „Dan nemen we volgen de week de 1500 meter van het Europees kampioenschap in Larvik toch als maatstaf", be dacht Henk Boer, de trainer van de allrounders, die krom praat niet schuwt om zijn voornaamste troef te bescher men. De truc van Boer viel echter verkeerd bij zijn collega van de sprintploeg, Gauke Nij- holt. Nijholt schoof, als een even goed belangenbehartiger voor zijn pupillen, Kon fKèt naar voren. Lichtpuntjes Ket was met De Boer, Vergeer en Frits Schalij (persoonlijk record op de 500 meter: 38,83), één van de lichtpuntjes in de diepe duisternis. Aan het be gin van het seizoen was er aanvankelijk geen plaats voor de 26-jarige rijder uit Amstel veen, maar toen Boelsma en Van der Pal om uiteenlopende reden wegvielen, mocht Ket alsnog terugkomen. Met een achterstand van anderhalve maand vocht de enige wester ling tussen allemaal Friezen zich voornamelijk op eigen kracht een weg terug. „Ik heb nog nooit zo goed gereden", ju belde Ket gisteren ingetogen en kondigde in één adem een recordpoging op de 1000 meter San: „Sarajevo- is niet langer onhaalbaar", constateerde hij tenslotte langs zijn neus weg. Daarover kan worden getwij feld. Evenwel niet over Sies Uilkema. De Nederlandse sprintkampioen en recordhou der op beide afstanden schreef in Davos het laatste hoofdstuk van zijn grillige schaatsboek. „Sies heeft gegokt en verlo- Hein Vergeer. ren", stelde Nijholt. „Hij zette al zijn papieren op Davos. Ik heb het hem afgeraden, maar hij wilde niet luisteren. Hij was door ervaring wijs gewor den, zei hij". Ook Jan Ykema stelde zwaar teleur. Twee mis lukte ritten op de 500 meter, vooral de tweede dag leek ner gens naar, en een matige dui zend meter deden afbreuk aan de reputatie die Ykema zich in het voorseizoen verwierf. De jonge Fries heeft echter het nodige krediet opgebouwd bij zijn keuzeheren. De Russen, waarvan er slechts drie mogen starten Trönd heim, bezetten de eerste vier plaatsen in het eindklassement voor de verrassende Oostduit- - ser Uwe Mey. Winnaar na drie afstanden werd een nieuwko mer en specialist op de 500 meter, Sergej Fokitsjev. De verschillen tussen de Rus en zijn landgenoten waren echter minimaal. Al viel Sergej Chlebnikov, de wereldkam pioen van twee jaar geleden, weer eens letterlijk en figuur lijk uit de toon. De beresterke legerofficier uit Moskou heeft, ondanks experimenten met andere schaatsen, nog steeds moeite om op de been te blij ven. Zijn eigen kracht bij het afzetten deed hem op de eerste dag opnieuw tuimelen. In de andere ritten ging hij als een uit evenwicht geraakte koord danser door de bochten. Tussen het sprintgeweld van de Russen, die Korotkov en Botskarjov aanwezen als derde allrounder achter het in Davos toch aanwezige .tweetal Bobrov en Malkóv, bewees de Oost- duitse Karin Enke de stijgende lijn te pakken te hebben. In een trainingsmeerkamp reed Enke op de duizend meter een tijd van 1.21,6. Slechts drie keer reed een vrouw op die af stand ooit sneller. KOEN NIJMEIER jgili MARIBOR De 23-jarige Amerikaan Bill Johnson heeft gis- 2.1Ü.88. De Zwitserse skister Erika Hess heeft de slalom in teren tot ieders verrassing bij de Lauberhornwedstrijden de Maribor, meetellend voor de wereldbeker, gewonnen. Hess vijfde afdalingswedstrijd voor de wereldbeker op zijn naam maakte over beide manches de eindtijd van 1.26,94. gebracht. Johnson legde het 3.5 km lange parkoers af in Waarom de wedstrijd een dag diende te worden uit gesteld, bewijst de achter grond: in de Alpen is tot nu toe nog maar weinig sneeuw gevallen. (Van onze verslaggever) DEVENTER Windkracht tien en huiveringwe) de, snijdende kou konden zaterdagavond de stonp; tige opkomst van het marathonschaatsen in het(1( meen en van de nieuwe nationale kampioen Hopman in het bijzonder niet stoppen. De atleet u,€ Noordhollandse 't Zand richtte onder de concurr^ voorzover daar althans nog sprake van was - eenj1( slachting aan, zette het kleumende publiek, (3500^. in vuur en vlam en maakte van het eerste NederLa kampioenschap marathonschaatsen in DeventeL ouderwets ijsfeest, compleet met honderden men(3 het ijs en een uitgelaten stemming. 5e n< Emiel Hopman toonde op z'n twintigste al aan de absolu per te zijn van het marathonschaatsen, een tak van sport het niet alleen aankomt op zo hard mogelijk rijden, maarH tactisch inzicht. Emiel Hopman beheerst beide facettenE perfectie. Het strijdplan van de jonge Noordhollander wa simpel als doeltreffend: eerst de concurrentie in de ver~ jagen en dan toeslaan. Hopmans opzet slaagde, zij het <P Kooiman, de kampioen van '83, aanmerkelijk taaier wi Hopman had aangenomen. Waar toprijders als Pronk, ife. Van Wijhe, Kruithof, Portengen en Giling al in de eerst tempoversnellingen van Hopman, wilde de Zuidhollant geen wijken weten. Hij volgde Hopman als een schaduw reerde ook de flitsende aanval van Hopman op 20 ronde het einde. Verbaasd t Hopman was daar verbaasd over en schakelde van een lende tactiek over op een verdedigende: hij beperkte ziclel Kooiman te controleren, om fris te zijn voor de eindsprint man later: „Ik wilde graag alleen aan de streep komen, rel voelde dat m'n krachten minder werden, ook al doordat ja< op kop had gereden. Daarom ben ik de zaken anders ga«tk pakken. Jan Kooiman had de laatste weken niet zo goe<h den, maar in deze karakterwedstrijd was hij ijzersterk vaarlijk. In de laatste bocht ben ik bewust niet op kop gjy, den. Door het vele zand op de baan waren mijn schaatser^ geworden. Daardoor durfde ik niet hard door de laatste e Ik heb het voorzichtig aan gedaan, maar dat kwam me twee meter achtérstand te staan. Daar schrok ik behoorli,^ maar toen ik Kooiman op 50 meter voor het einde achter wist ik zeker dat ik zou winnen". Hét ziet er naar uit dat Hopmans eerste complete maratfe zoen ook zijn (voorlopig althans) laatste wordt, want eenj in de kernploeg lijkt nog slechts een kwestie van tijd. :y Op een ronde tn Bevrijd van langebaanbeslommeringen is Ineke Kooirgi beste marathonschaatsster van Nederland. Kooiman leve i terdag in Deventer het bewijs door al haar tegenstands een ronde te rijden. Als kampioene volgt Kooiman Cob^, op. Die kreeg vorige jaar in Alkmaar vrij baan, omdat K« een Europees kampioenschap over de klassieke afstan^ werkte. Di Al in de openingsfase dubbelde de 30-jarige onderwijzee; Ammerstol de rest van het deelnemersveld. Atje Keulei stra, die het klassement voor de KNSB-beker aanvoert, te vergeefs die achterstand goed te maken. Moedeloos sta. kernploegtroef van het vorig decennium de strijd. Achte:_ man eindigde Els Meijer als tweede en Aleida Pasveer als5 Bij de veteranen ging de titel naar Cees Moolenaar uit voor Jan Visser en Jan Roos. J ALMA ATA In het Aziatische deel van de Sovjet-Unie bleek eens te meer dat het Europese da mes-schaatsen overheerst wordt door het Oostblok. De negende Europese ti telstrijd werd gewonnen door Gabi Schönbrunn uit het Oostduitse Crimmit- schau. De 22-jarige stu dente aan de sportacade- mie in Karl-Marx-stadt gaf haar kampioenschap extra glans met een we reldrecord op de vijf kilo meter in 7.39.44 en een 1 puntentotaalrecord. Een Nederlands record van Yvonne van Gennip op de 1500 meter in 2.06.92 verhulde een zwak optreden van de na tionale damesploeg op het ma gische ijs van Medeo in Alma Ata. Het Nederlandse kwartet finishte in de staart van het klassement: Yvonne van Gen nip elfde, Thea Limbach twaalfde, Ina Steenbruggen dertiende en Alie Boorsma (buiten het klassement) zeven tiende. Er was geen sprake van enige verbetering tegen over vorig jaar: elfde, twaalfde en veertiende. Ook de achter- Voor het wereldkampioen schap damesschaatsen wil coach Tjaart Kloosterboer een extra selectiewedstrijd inlassen tussen Marieke Stam en Ina Steenbruggen. Marieke Stam had zich oor spronkelijk voor het Euro pees kampioenschap in Me deo geplaatst, maar kon daar niet rijden omdat zij geplaagd werd door een nierbekkenontsteking. „Als ze gelijkwaardig zijn, kies ik voor Marieke Stam", zei Kloosterboer in Alma Ata. De overige drie rijdsters voor het wereldkampioen schap staan na Alma Ata vast: Ria Visser, Yvonne van Gennip en Thea Lim bach. stand in punten werd niet kleiner. Dat bleef ook ruim ze ven. Trainer Tjaart Kloosterboer, dit seizoen voor het eerst met de vrouwenkernploeg bezig, zag de situatie toch niet droe vig in. „We waren hier na tuurlijk wel met de nummers vijf en zes van het nationale kampioenschap in Groningen. Ria Visser bleef thuis en Ma rieke Stam werd ziek. Dat heeft heel wat gescheeld. Ria' is onze beste rijdster en voor Marieke Stam, met al haar techniek in het schaatsen, was het Medeo-ijs zeer geschikt. De toekomst zie ik niet somber in. Volgend jaar bestaat de kern uit tieners met Yvonne van Gennip, Ingrid Haringa, Ma rieke Stam en de 22-jarige Ria Visser. Om de achterstand op het oostblok in te halen heb ik een paar jaar nodig met deze talenten". In Alma Ata eindigden drie Oostduitsen, vier Russinnen, een Poolse (Rys), een Zweedse (Carlen) en een Noorse (Jen sen) voor het Oranje-trio. Yvonne van Gennip had een of twee posities hoger kunnen eindigen dan de elfde plaats, als ze op het slotnummer een beetje gas gegeven had. De 19-jarige Haarlemse was ech ter nog niet hersteld van haar knappe 1500 meter. Ook gees telijk was ze nog niet bij de les nadat ze het recent door Ria Visser in Inzeil gevestigde na tionale record van 2.07.06 scherper stelde met 2.06.92. Die toptijd, overigens goed voor niet meer dan de zesde plaats in Alma Ata, maakte haar zielsgelukkig. „Ik heb al les op de 1500 meter gezet. Op die afstand wilde ik kwalifica tie voor de Olympische spelen in Sarajevo afdwingen. Op de langere afstanden kwamen we in ademnood, daarom gokte ik liever op de middenafstand. Met het Nederlandse record is dat aardig gelukt, dacht ik. Tenslotte mocht Ria Visser op grond van haar 2.07.06 in In zeil wegblijven van dit Euro pese kampioenschap". Fikse inzinking Van Gennip was ae enige van wie gezegd mocht worden dat ze niet had teleurgesteld. Ten slotte haalde ze ook op de 3000 meter drie seconden van haar persoonlijke toptijd af in 4.38.79. Dat deed ze ondanks een fikse inzinking in haar rit tegen de Oostduitse stayer Sa bine Brehm. Van Gennip pro beerde haar te volgen, deed dat vijf ronden goed, maar kreeg op de 1691 meter hoge Ipaan een enorme zuurstof- schuld. De Oostduitsen en Russinnen hadden daar nau welijks last van. De eerste groep verbleef wekenlang in Davos op 1600 meter hoogte, de tweede had wekenlang een trainingskamp in het schaats- mekka Medeo. Tijdens de nationale titelstrijd op heel slecht ijs was Van Gennip ruim acht seconden sneller dan op Medeo, waar een ideale ijsvloer was neerge legd. Hoe sneDhet ijs was, had Yvonne van Gennip (rechts) kijkt voor de start van de 5000 meter vol bewondering op naar de latere Europees kampioene Gaby Schönbrunn. Schönbrunn amper twee mi- was een pechvogel. Vlak voor dat Limbach op de 1500 meter nuten eerder gedemonstreerd haar ritten op de 1500 en 5000 door het wereldrecord van meter kreeg ze bramen op haar afwezige landgenote An- haar schaatsen. Zij en Kloos- drea Schone te Heerenveen '83 terboer gaven een handvol (7.40.97) te verpulveren. Thea baanvegers, die met vuile Limbach en Ina Steenbruggen schoenen over het ijs liepen, deden het nauwelijks beter daar de schuld van. Klooster- dan Van Gennip. Limbach boer diende een protest in. na- bijna was gevallen. Ze miste op die afstand een persoonlijk record. In het klassement had het niet veel uitgemaakt. Missen klasse Limbach (24) en Steenbruggen (27) missen de pure klasse JJ< ui In de nacht voor het beft het Europees kampio\ schaatsen voor dames in Ata heeft Tjaart Kloofy in het hotel om de po0j roepen. Hij en zijn konden moeilijk de slfa ten door de vijf uur t schil met Nederland. Jg, kartondunne muren ie. hotel klonk die nacijC feestgedruis van een a; door. De woede-uitSi van de Nederlandse hielp weinig. ,ij 01 en misschien ook wefr, stelling om tegen hjc europese geweld op te boksen. Alie Boorsmaw eerder afgegaan. De mocht na de 1500 men' schaatsen al uitdoen. 11 na 1500 meter in 2.13.8 put. Ze miste vorm 1 standen langer dan 50w Op de sprint werd ze en voldeed daarmee c, meer aan de maatstaf Olympische comité. stroef gereden mijl ir^e was Boorsma overige^ seconden sneller dan h vinciegenote Atje Keu zij tien jaar geleden in de Alma Ata de Eurojr1

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18