c Avanti simpel naar halve finales EC 2 Overwinningen TOP en Pernix MSV kan Argus geen halt toeroepen Grootste seizoenzege Leiden E Scylla start met gelijkspel SPORTTRIBUNE !1W HERSTELLENDE VRIESEKOOP ZONDER GERARD BAKKER NAAR TOP 12 Fides Pact slaat m belangrijk slag sei Zuiderkwartier valt uit de toon MAANDAG 16IANUA' LEIDEN Een perfecte score van Jim van Dam, de uit zijn winterslaap ontwaakte „beer" Bert Kragtwijk en een door Don Cox met succes be kroonde speurtocht naar zijn schot waren zaterdag avond de drie voornaam ste elementen voor de winst van Elmex in de ontmoeting met het Hel- derse Albert van Zoonen: 97-61. De Leidenaars be haalden daarmee hun grootste zege uit dit sei zoen (36 punten verschil) en toonden zich aanmer kelijk agressiever dan en kele dagen eerder in de verloren wedstrijd tegen BV Amsterdam. Ruud Harrewijn heeft na de nederlagenreeks de touwtjes duidelijk strakker aangehaald. De anders zo stoïcijnse coach veerde herhaaldelijk op om spelers als Randy Wiel en Bert Kragtwijk in krachtige termen op hun plaats te zetten. Kragt wijk, die in de voorbije maand zweefde tussen de kwalifica ties „beste center" (Harrewijn) en „slechtste center van Ne derland" (bondscoach Heger) reageerde af en toe furieus, maar speelde een uitstekende partij. Zijn vier scores op rij uit de openingsminuten brachten Leiden definitief aan de lei ding (4-8, 16-10) en ook onder de borden zette hij zich schrap (9 rebounds). Voor Jerry Beck betekende de wederopstanding van Kragtwijk dat hij nu ruimte kreeg om op grotere af stand van de basket zijn kuns ten te vertonen. Beek speelde met „magie" en werd niet al leen topscorer (met Cox) en toprebounder (10), maar te vens, zeer opmerkelijk, top man in de kolom assists (7). Het was trouwens een avond waarin weinig verkeerd ging voor Leiden, dat na een wat stroeve eerste helft (42-28) alle remmen los gooide. Een weer met zelfvertrouwen spelende Don Cox kon ongehinderd aanleggen voor zijn schoten, Emill Hagens en later Jim van Dam (100% schot) heersten op de spelverdelersplaats en Toon van Helfteren nam een greep uit de trucendoos. Illustratief was een actie van de geslepen Delftenaar vlak voor het ein de. Spelend met het „tweede" team van Leiden, dat Den Helder op steeds grotere af stand zette, ging Van Helfte ren omhoog voor een simpele lay-up. Marcel Klein ging mee, maar vergeefs want Van Helf teren bleef staan. Opnieuw een (schijn) beweging en de fa lende grote man van het Ne derlands team. Peter van Noord, onderging eenzelfde lot. Leiden speelde ook in die laat ste fase van de al lang besliste wedstrijd agressief en met pre cisie, terwijl bij Den Helder Lockhart en Pipkin met indi viduele acties nog wat punten bij elkaar probeerden te sprok kelen. Veel succes hadden zij niet want Ron Richel nam de reboundtaak van Beek en Kragtwijk goed over, terwijl Erik Paul van Weeren met verve de Helderse verdediging omspeelde. Het eerste sterke optreden van de enige rasech te Leidenaar bij Elmex. Zo spelend kan hij de komende weken, met Werkendam en Rotterdam Zuid als volgende ?rt 5.1 tegenstanders, ook eeri den ingezet. Het eiA kwam bij 97-61. HANS.1 Scoutingscijfers Leiden: (67%, 10 rebounds, 7 assisi (8 reb.), Kragtwijk 14 (63'^_ Wiel 14. Hagens 12, Var (100% - schot 4 uit 4 en 3 worpen), Richel 8 (60%, 6 Helfteren 6. Wessels en V9 0. Schot team: 58%, reboun verlies 11. Den Helder: Pipkin 18. L<|E1 De Waard 11, Oostveen 8,. um 6. Van Noord 2, KleiJs team: 41%, rebounds 28, bal di HAZERSWOUDE Veel eenvoudiger dan vooraf was gedacht, plaatste het eerste damesteam van Avanti zich zaterdagavond voor de halve finales van het Europa Cup 2 tafel tennistoernooi. Het Hon gaarse Kanizse Bütorgyar kon het door Gerard Bak ker geleide team geen strobreed in de weg leg gen. Slechts José Bakker moest een veer laten te gen beste Hongaarse speelster Kuchar, waar door de partij al na ruim drie uur bekeken was (5- 1). Het definitieve bericht van de NTTB, dat Bettine Vriesekoop bij het Top Twaalf toernooi niet door Bakker gecoached mag worden, leverde uiteinde lijk dan ook meer stof tot discussie op dan de wed strijd zelf. Rondom de coaching van Vriesekoop daar in Bratislava bestaat een verschil van me ning tussen Vriesekoop, Bak ker en Avanti enerzijds en de bond anderzijds. De Avanti- clan wijst erop dat speelsters die op de Top Twaalf uitko men persoonlijk worden geïn viteerd door de de Europese Tafeltennis Unie (ETTU) en dat Vriesekoop dus haar eigen coach mag meenemen. Nee, zegt de NTTB, het evenement met de beste twaalf van Euro pa is een nationale zaak en dus een karwei voor bondstrainer Jan Vlieg. En aan die zienswij ze heeft men dus vastgehou den. „Doodzonde", meent „slachtoffer" Bettine Vriese- LEIDEN Scylla is het tweede gedeelte van de tafeltenniscompetitie nu eens niet zoals langza merhand traditie begon te worden met een nederlaag gestart. De Leidse heren kwamen bij 't Hooge Huys een 5-5 eindstand overeen. Alkmaarse formatie, vorig jaar in de eerste wedstrijd nog met 2-6 te sterk voor Scylla, stuitte dit keer met name op een uitstekend spe lende Anne Vlieg. De naar een plaatsje in de selectie voor de Europese kampioen schappen solliciterende Vlieg liet Nico van Slobbe, René Hijne en Hans van der Broek kansloos. Omdat Patrick Swier en Hans Lingen even wel slechts van Van der Broek wonnen en Vlieg met Swier in de derde game van het dubbel duidelijk ten on der ging, leverde de sterke dag van Vlieg Scylla „slechts" één winstpunt op. Het zesde en dus winnende punt was zaterdag overigens wel binnen bereik voor de Leidse formatie. Swier gaf evenwel in zijn partij tegen Hijne tot tweemaal toe een riante voorsprong uit han den. De eerste game verloor Swier na 18-12 met 19-21; de tweede na 19-14 met 19-21... Voor Bettine Vriesekoop was de Europese confrontatie met het Hongaarse Kanizse Bütorgyar niet meer dan een veredelde training. Hier is Bizo haar sparringpartner. koop. „Weer weigert de bond mij te helpen. Ik zou natuur lijk kunnen reageren door niet te gaan, maar daar heb ik al leen mezelf mee. Ik ga, maar met bloedend hart en niet in gezelschap van Vlieg. Ik reis met Hazerswoude supporters naar Tsjechoslowakije. Ja, Ge rard gaat ook mee, maar als supporter en hij zal zich dit keer niet in de buurt van de wedstrijdtafels ophouden". De zaak lijkt overigens nog niet afgedaan, omdat Avanti op nieuw protest heeft aangete kend tegen de aanwijzing van Vlieg als coach. Mocht de Bond desondanks voet bij stuk houden, dan zullen, Vriese koop, Bakker en Vlieg om de tafel gaan zitten, om tot een strijdplan te komen. Over haar kansen op het Top 12 toernooi zegt de van de ziekte van Pfeiffer herstellen de Europese titelhoudster dat het toernooi voor haar in feite te vroeg komt. „Het herstel gaat weliswaar voorspoedig, maar om begin februari al op m'n top te zijn, dat lukt niet. Na acht weken in bed, heb je het gevoel dat je geen spier meer in je benen hebt. Daar wordt momenteel weer aan gewerkt, maar met 3 tot 4 uur trainen, onder meer met ge wichten, kan ik volgende maand nog niet op mijn oude niveau zijn. Van die Top 12 verwacht ik dan ook niet zo veel. Ik hou voor mezelf reke ning met de plaatsen 10, 11 en 12". De Hongaarse dames die Vrie sekoop gisteravond tegenover zich vond, konden niet profi teren van haar gebrek aan conditie, scherpte en wed strijdritme. Daarvoor waren Bizo (21-7, 21-11) en Kuchar (21-18, 21-18) niet sterk ge noeg. En in feite viel de kracht van de hele, zaterdag in Hazerswoudse op bezoek zijnde Hongaarse ploeg tegen. Zoals gezegd was alleen Ku char in staat een punt op het scorebord te brengen en zelfs dat gebeurde op weinig over tuigende wijze. De 15-jarige José Bakker, die met name te gen de drie keer zo oude Ju- rikné uitstekend speelde, stond tegep Kuchar in de tweede game drie maal op ga- mepoint, maar drie achtereen volgende „sorry-ballen" brachten de Hongaarse de zege. Tegen de 109-voudige in ternational en inmiddels 45 jaar oude Jurikné verging het het jongste lid van het team beter. Na het ingaan van de tijdregel (bij 20-14) kwam de veterane er niet meer aan te pas en zorgde Bakker voor een 4-1 voorsprong voor Avanti. Aan Ellen Bakker, die eerder in een onooglijke partij, waar in reeds bij 13-10 in de eerste game de tijdregel gehanteerd moest worden, van Jurikné had gewonnen, toen de taak de partij af te maken door Bizo te verslaan. De Leidse, wiens batje met de twee weliswaar afwijkende, maar toch heel dichtbij elkaar liggende kleu ren rood door de Nederlandse arbiters werd goedgekeurd, vervulde haar opdracht met verve. Via 21-15 en 21-7 greep Bakker de zege en loodste zij Avanti definitief naar de hal ve eindstrijd. MAARTEN NOOTER Ellen Bakker's batje blijft de gemoederen binnen tafeltennisland bezighouden. Zoals bekend is het sinds de jaarwisseling verplicht om met twee ver schillend gekleurde rubbers te spelen. Grote vraag is echter: zijn rood en donkerrood verschillende kleuren? Bondscoach Jan Vlieg was onlangs bang van niet en hield Bakker, die met een in rood en donkerrood uitgevoerd slaghout speelt, bij de in terland tegen Denemarken mede daarom uit voor zorg aan de kant. Afgaande op het Europa Cup duel dat Avanti zaterdagavond afwerkte, was dat een voorbarige beslissing, want scheidsrechter Bertens vond dat Bakker's batje „best kon". Nog geen 24 uur later bleek Vlieg's destijds genomen voorzorgmaatregel echter opeens zo gek nog niet. Diezelfde arbiter Bertens verscheen gisteren, evenals Avanti, in Amsterdam om aldaar het tref fen tussen de Hazerswoudse formatie en Tempo Team te leiden. En opnieuw kreeg hij het rood en donkerrood van Bakker alsmede dat van Claudia Verschoor voorgeschoteld. En kennelijk ziet rood en donkerrood er bij daglicht heel anders uit, want ditmaal vond Bertens dat het „niet kon" en moest Avanti onverricht ter zake huiswaarts ke- 1 lar pel DEN HAAG Fide™ heeft in de stijd tegel datie een belangrijk geslagen door met 4-ier gevieren over hekker Ons Eibernest. De ir overwinning in deva klasse werd niet bert groots korfbal, maf. kende wèl een welkt11*; drage tot het puntciOi cn het zelfvertrouwve laatste is vooral vanwj met het oog op de ta tingen met Pams ei waarin de Bosbrigac zeer winstkansen hek Het was voor het eersim des Pacta dit seizoen ut als favoriet inging er\cl ging haar slecht af, vLe de eerste helft. Er k\vr die periode weinig gorP vallen tot stand, on Leidse voorwaartsen schotgericht waren en(i genstanders te weinig den. Daarentegen vf®, beeld in verdedigend-, veel beter, want Ons werd probleemloos a! 3' den gelegd. Het gevolpg wederzijdse schotloosh een 32 ruststand, w^.er goals van Robin Somrrjzo Hennie Piket overi§i0 fraai uitgewerkte ijn voortvloeiden. Na rust trad er enige ring op bij Fides Pacti\v bijzonder nadat Henn 33 had laten aantekr nieuwe impulsen Zl „vertaald" in treffers b nald van der Velde^a; worp) en Jeanet Smijg door er eindelijk eerter voorsprong ontstond e werd in de resterend,rd minuten goed verdeati was er een laatste trei I Sommeling voor nodiye tegenspartelende thuisjta finitief op de knieën ti, gen. iar MICHEL VAliy LEIDEN De Leidse topclubs hebben de eerste competitiehelft over het algemeen uitstekend afge sloten. Fides Pacta won het sleutelduel van Ons Eibernest, terwijl Pernix en TOP overwinningen boekten. Alleen Zuider kwartier viel uit de toon met een nederlaag. Er was eveneens winst voor alle tweedeklassers op deze ze vende speeldag. In de der de klasse won Tempo op overtuigende wijze de top per tegen Fluks. Langzaam begint het spel van Pernix aan kracht te winnen, vooral nu er een vaste opstel ling gevonden lijkt. Het acht tal van Engel kwam bij Vrien denschaar (H) stram uit de startblokken (31), om dan echter onstuitbaar weg te springen naar de 37 rust stand. Deze voorsprong kwam in de tweede helft geen ogen blik in gevaar, omdat met name de Leidse dames erg produktief bleven. Hun aan deel in de 712 zege kwam op naam van Janneke Mulder (4), Jenny van der Laken (3) en Carla Kuipers en voorts waren Kees Hortensius (2), Geerten Breedveld en Peter Kuipers eenmaal op schot. Geruime tijd kon TOP niet los komen van VES, dat haar lengtevoordeel bij het heren kwartet bekwaam benutte. Hierdoor ging de strijd, die op gesierd werd door liefst der tien strafworpen, steeds gelijk op, tot 97 aan toe. Toen slaagde de thuisclub er in om het gat tot 117 te vergroten en die voorsprong bleef in het resterend kwartier intact. Bij het laatste fluitsignaal was het 1311 geworden, waarbij Stel la van der Zaag (4), Egbert Dijkstra, Gerco Langelaan, Bert Staal (allen 2x), Heieen Simmelink, Jacqueline Winter en Anne van der Zaag de beju belde schutters waren. Na een reeks goede resultaten is Zuiderkwartier toch weer in de verdrukking geraakt, vooral nu zij met 129 verloor van Sperwers. Coach Van Leeuwen sprak terecht van „een teleurstellend resultaat", want in het scoreverloop vie len tot 99 weinig oneven wichtigheden te vinden. Het verschil kwam dan ook pas in de laatste zes minuten, toen Sperwers via drie doelpunten op rij de belissing forceerde. Die handeling konden tegen treffers van Erik van Lunte- ren (3), Kitty van der Mark (2), Rens Henze (2), Ineke de Hertog en Dirk Jan de Keek niet meer afstoppen. Vlak voor tijd besliste Ons Eiland het duel tegen DES in haar voordeel: 910. Belang rijk was dat de Leidse subtop per met haar technische spel weer een evenwichtige indruk maakte, wat zich ook weer spiegelde in de produktie. Die werd namelijk gelijkelijk door de twee aanvallen gedeeld en wel over Julia Arnoldus, Jan Boon, Rob Hasselbach en Pa trick Verra (allen 2x) en ver der Madeion Martens en Huib Hasselbach. Ondanks het gemis van twee basisspelers bleef Fiks in de heksenketel van KOAG toch verrassend ruim in de plus. Er werd immers met 510 ge wonnen en juist invaller Ro bert van der Kraan drukte met zes doelpunten een be langrijk stempel op dit duel. Daarnaast onderscheidden zich ook Nico van Weizen (3) en Theo Vreeken, die even eens raak schoten. Met haar beste korfbal won De Danaïden met 97 eigen lijk te bescheiden van Terheij- den. De Leidse ploeg, die Erik Peters om disciplinaire reden op de bank zetten, liep via 5— 1 bij rust naar 93, maar liet hierna de teugels erg vieren. Die waren eerder strak aange trokken door uitblinker Erik Kromhout (4) en Annemarie van Dijk, Ingrid van Haren, Joyce van Leeuwen, Cees Christiaanse en Hennie Devi- lee. Ook overtuigend was de ma nier waarop De Algemene staartclub ELKV compleete zoek speelde. Al in het eerste half uur was zij ver voor geko men (26) en nadien werd de marge tot imponerende 714 cijfers uitgebouwd. Dat was met name de verdienste van Wim van Vliet (5), Martin Fi- lippo (4), Annemieke Keere- weer (3) en Enrico Mud (2). Eén minuut voor tijd leek Ve- locitas een geslagen achttal, aangezien zij met 911 achter stond tegen SEV. Twee gave acties van Leon Brouwers en Marjolein Zaagman brachten evenwel net op tijd een onge dachte puntendeling, via 11 11 tot stand. Overigens was Brouwers met vijf goals top scorer, al waren treffers van Jeroen van Driel (3) en Aad van Poelgeest even nuttig. Het werd tijdens de topper tus sen Tempo en Fluks spoedig duidelijk, welke ploeg momen teel de sterkste is in 3D. Aan vankelijk konden de Noord- wijkers, die drie invallers had den, nog wel redelijk volgen, maar het tweede kwartier werd hen fataal: toen schoot het achttal van Roedoe van 33 weg naar 63. „Wij heb ben de hele partij beheerst," oordeelde Roedoe achteraf te recht. „En Fluks kreeg weinig kansen, omdat we er pal bo venop zaten." Hierdoor was de spanning in deze streekderby wel verdwenen, want Tempo rukte via 93 onverstoorbaar op naar de 105 eindstand. Voor de winnende vereniging scoorden Tom de Vries (3), Eli sabeth van Urk (2), Bert Jan van Weeren (2), Tinja van der Bósch, Marinde Dijk en Ernst van Hooidonk. De verliezers moesten het doen met goals van Kees Imthorn (2), Dorith Passchier, Aad van Drongelen en Kees Zwanenburg. Slechts uiterst moeizaam kon Crescendo met 98 Phoenix achter zich houden. Hoewel zij voortdurend een voorsprong hadden, misten de groen-wit- ten toch de overtuiging om de stugge degradatiekandidaat vroegtijdig te ontmoedigen. Er werd gescoord door Alphons Cornelissen (3), Marlies Brou wer (2), Hans Westerbeek (2), Gabriëlle Kok en Carolien van Noort. In de strijd om degradatie won KNS een kostbaar punt tegen het hooggeplaatste HSV: 166. De Oegstgeestenaren hadden zelf uitzicht op de volle winst, maar een aanvechtbare straf- worp ontnam hen twee minu ten voor tijd één punt. Naast het punt was er tevredenheid over de produktie afkomstig van Sandra Ligtvoet (2), Tru dy Blansjaar, Hans Kooien, Rudolf Ligtvoet en Peter Sie- bers. Michel van Gent Dorith Passchier van Fluks en Bert Jan van Weeren va» in een (onreglementair) sprongduel. Tempo won met 10 LEIDEN In Brielle le den de MSV vrouwen een 77-66 nederlaag tegen het duidelijk zwakker geachte ■BC Voorne. Het LUSV vrouwenteam boekte een achteraf aangevochten 65- 64 zege op Midland. BVO kon Jumpers tenslotte juist niet achterhalen en verloor met 68-69. Leider dorp liet Achilles duide lijk de hielen zien: 115-72. MSV kon er niet voor zor gen dat de stevige koppo sitie van Argus aan het wankelen ging. Met de 81- 88 zege heeft Argus zich nu al vrijwel van het kampioenschap in de eer ste klasse verzekerd. Trot ters sloeg na verlenging toe tegen Hagenaars/SL en won met 81-79. Grass hoppers verraste ditmaal negatief door een 65-59 nederlaag bij Midland. De Leiden vrouwen gingen met 34-67 ten onder tegen Dunckers. Over de ploeg van MSV hing bij BC Voorne een onverklaar bare matheid. De veelvuldig beproefde Noordwijkse press- verdedigirig draaide niet en werkte zelfs in het voordeel van de thuisploeg. Ook de re bound van MSV haperde, al leverde Marjolein ter Laak met tien rebounds nog een re delijke bijdrage. Na 35-33 bij rust werd de MSV-nederlaag op 77-66 bepaald. Topscore MSV: Renate Sluys 25 (55%). Over de wedstrijd van LUSV tegen het Utrechtse Midland is het laatste woord nog niet ge sproken. In een tumultueuze slotfase was het niet zo'n pro bleem dat de score op het bord niet in orde was, maar was het wel bedenkelijk dat ook de scoretafel de kluts enigszins kwijt was. Dat LUSV als col lectief een prima wedstrijd speelde en dat de winst op 65- 64 werd bepaald, neemt niet weg dat het goed mogelijk is dat er één Midland-score op het sheet is vergeten. Over het protest van Midland volgt over drie weken uitsluitsel. Matig voorbereid en niet be schikkend over de normale af- standschutters trad BVO aan tegen Jumpers. De aanhou dende zoneverdediging van Jumpers gaf de Alphenaren dan ook fikse problemen. Bij rust zag het er nog goed uit voor BVO: 36-30. Na de pauze nam Jumpers een 54-61 voor sprong alvorens Roy Lieu-a- Sie, tegen de voornemens in, bij BVO toch werd ingezet en zowaar de spanning terug bracht. Verder dan tot 68-69 reikte de inhaalpoging niet. Een hoog tempo en het aan houdend onder druk zetten van het Delftse Achilles had Leiderdorp bij rust niets meer opgeleverd dan een kleine achterstand: 42-43. In de twee de helft bezweek de smallere ploeg van Achilles echter vol komen. Na tien minuten was door Leiderdorp al een im mens gat geslagen (80-52) en was de wedstrijd in feite ge speeld. Vooral de voorheen onopvallend, maar nuttig aan tredende Willem Creychton bleek de basket plotseling ge vonden te hebben en tekende, evenals Marcel Rijsbergen, 25 punten aan. MSV is er niet in geslaagd het Haagse Argus te kloppen. Wel achterhaalden de Noord wijkers de onbetwiste ranglijstaanvoerder Keer op keer, maar misten de kwaliteit om dan ook eens fiks aan de haal te gaan. Een 37-47 achter stand was bij rust grotendeels goedgemaakt (46-49), maar de demarrage stokte bij 56-53. Een uitblinkersrol van Peter Goosen (tevens 13 punten) en, in iets mindere mate, van Jo- han Steenvoorden (agressief verdedigend èn 13 punten aantekenend) konden niet voorkomen dat het meer een eenheid vormende Argus ten slotte met 81-88 aan het lang ste eind trok. Trotters had drie seconden voor tijd een voorsprong van twee punten en de mogelijkheid voor een lay-up, die door Luuk Klomp werd gemist. Bij het goed ma ken van die misser beging Er- win Douwes een persoonlijke fout, dus: strafworpen voor Hagenaars en 69-69. De net te ruggekeerde Trotter Peter Beijersbergen was verant woordelijk voor de beslissende score in de verlenging, die bij 81-79 eindigde. Na de fraaie winst op Dunc kers liet Grasshoppers het af weten bij Midland. Een voor de Kat wijkers positieve 21-29 ruststand werd gevolgd door een voorsprong van 13 punten. Vervolgens zorgde een serie ongelukkige momenten steeds voor nipt balverlies en ging de nu gedemoraliseerde ploeg nogal verstijfd spelen. On danks sterk spel var Nijgh onder de border0' vooral in de verdedig^ Elgrim Zaal, werd G pers voorbijgestreefd loor met 65-59. Verdei een goede start reikr Leiden vaak niet. Zq_ keer tegen Duncker eerste punten vans- kwamen alle op naoi Hanneke Vreeburg. H, ge de eerste rondgang stand 15-15 en schakL: Hilversumsen voorgaf op een zone-verdedig was, ondanks enkele afstandschoten van m Lepelaar, veel te v™ Leiden. De rust kwar 32, het eindsignaal bij

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16