Dubbelrol Venix in zesdaagse Henk Boer bindt in uoetballerlei Toch tien km in Da vos SIJTHOFF PERS *3ÖRT ficidócSommit ZATERDAG 14 JANUARI 1984 PAGINA lETAALD OETBAL l» jtindaag üfledi visie 115, Eagles-DS'79 l«*4V-Excelsior irste divisie \C-RBC VVV-MVV brgen «divisie irtuna S-Helmond Sport ■wenoord-Volendam irlem-PEC Zwolle Groningen-Willem II x-FC Utrecht '67-Sparta tda JC-FC Den Bosch irste divisie if Cambuur-FC Den Haag IV-Heerenveen Graafschap-Veendam ageningen-Telstar »racles-FC Twente ^razilië fopt op ten vooruit i DE JANEIRO/ZEIST Braziliaanse voetbalbond is [tuigd van de deelname het Nederlands elftal aan Izeslandentoernooi, dat ter Igenheid van het 75-jarig aan van de Braziliaanse /"vrf van 9 tot en met 19 juni ICjdt gehouden. Men zegt dat vNVB de komst van Oran- le ki£art °P heeft gegeven. idieireist wor<^t deze bevesti- -iraafi ontkend. Perschef Jesse rlei gaarde: „De KNVB heeft eel kj>ntvangst van de invitatie rdie ESt'ëd en 6evraagd naar de idrutfhhes"- Jesse verwees ver- e j^naar het overleg volgende met de (veel bezwaren ^et rende; red.) clubs, die spe- u.J leveren aan het Neder- b?s eIftal- ^fonnors stelt Operatie uit n HW YORK De Ameri- ongeise tennisser Jimmy Con- e, h> heeft zich gisteren ge- je: tst voor de halve finales het Masters-toernooi in y York. Connors versloeg Ie kwartfinales de Tsjecho- eaak Tomas Smid in drie ies i 6-4, 2-6, 6-2. jjj |nors erkende na afloop, en Smid goed had gespeeld: gra^ar toen ik mijn ritme had ee,bnden, was het gebeurd tuss* hem. Ik had vooral pro- eennen met de ballen. Ze zijn :e a 5, in mijn rechtervoet doen jt* t. Dat deden ze al bij de HE/1 Aroerikaanse op Flus- jg Meadow. Het is nu min- er8 dan toen, omdat het -xvlak van de baan hier i Hi ider hard is. Ik denk, dat operatie nodig is, maar j'cjoJrlopig heb ik daar nog 'n tijd voor. Ik heb juist af- -proken met Arthur Ashe, ik in de Davis-Cupstrijd lo' meedoen". ÏJjsportwereld ^^inis De tennis-lands- ^tipioen TOEG Rotterdam zonder sponsor. De stich- e tennissympathisanten fterdam (goed voor 50.000 fl.den per seizoen) heeft afge- \kt uit onvrede met het be- 197? van de Koninklijke Ne- 'landse Lawn Tennisbond. r9- Bernardini en Younger overleden ROME/EDINBURG Ftilvio Bernar- dini, de voorganger van Enzo Bearzot als trainer van het Italiaanse voetbal elftal (tot 1977), is gisteravond na een langdurige ziekte overleden. Bernardi ni was 78 jaar oud. De 26-voudige inter national speelde voor Lazio Roma, AS Roma, Inter Milan Fiorentina en Bo logna. In 1970 leidden hij Italië naar de WK-finale in Mexico. De voorzitter van de Schotse voetbal bond, Tommy Younger, is op 54-jarige leeftijd in Edinburg overleden. Youn ger was in mei 1983 tot voorzitter geko zen. In zijn actieve loopbaan was hij doelman bij Hibernian en werd hij 24 keer geselecteerd voor het Schotse elf tal. Valse truc mislukt YAMOUSSOUKRO De elfde etappe van Parijs-Dakar, Bouna-Yamoussoukro, werd gis teren gewonnen door de Franse combinatie Trossat/Briavoine. Trossat werd in Yamous soukro echter niet als winnaar gehuldigd. De concurrentie beschuldigde de Fransman er met succes van de door een tropisch oer woud voerende route afgesneden te hebben. De voor Trossat gestarte rijders Metge, Zaniroli en Cowan meldden bij organisator Sabine, dat de Franse dagwinnaar hen nooit was gepas seerd. De Belg Colsoul werd na de diskwalificatie van Trossat winnaar en dat betekende de eer ste zege in deze Parijs-Dakar van een op twee wielen aangedreven auto. Ickx, met de vier- -wielaangedreven Porsche 911, werd tweede. Bij de motorrijders ging de dagzege naar de Fransman Hubert Auriol. Drie gewonden bij bobsleeën CERVINIA Bij de training voor de wereldtitelstrijd in de viermansbob zijn gisteren in het Italiaanse plaatsje Cervinia op nieuw drie deelnemers gewond geraakt. De Canadees Gordon Walley was er het ernstigst aan toe. Het bemanningslid van de Canada-3 raakte gewond, toen de slee uit de baan vloog. Bestuur der Kirby Bes ontwrichtte bij het ongeval een schouder. De stuur man van de Canada-2, Jim Carr, kwam ook al niet veilig beneden en liep dezelfde verwonding op als zijn landgenoot Bes. Politie pakt Frazier op WASHINGTON De vroege re wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, Joe Frazier, is gisteren tijdelijk in hechtenis genomen. Frazier werd door de politie van Washington gear resteerd wegens het illegale be zit van een vuurwapen. De Magnum-revolver werd aange troffen in de Cadillac van Fra zier. Na een proces verbaal werd Frazier weer vrijgelaten. Zijn zaak dient op 18 januari bij de rechter. Illegaal wapenbezit kan in de Verenigde Staten celstraffen tot achttien maan den opleveren. ROTTERDAM T In de veertiende Rotterdamse Zesdaagse in het sportpa leis Ahoy', waarvoor giste ren door voetbal-interna tional Ruud Gullit (Feye- noord) het startschot werd gelost, treedt de 33-jarige tweevoudig wereldkam pioen bij de stayers Martin Venix op in een dubbel rol. Venix behoort niet al leen samen met René Kos tot de dertien koppels van Peter Post, maar boven dien is hij dit jaar voor het eerst wedstrijdleider van de amateurzesdaagse. Martin Venix: „Het was de be doeling dat ik 18 februari mijn laatste zesdaagse zou rijden en dat ik nu in Rotterdam af scheid zou nemen als beroeps- wielrenner. Maar dat gaat jammer genoeg niet door. De komende tijd zal ik zelf aktief blijven op de baan en dat moe ten combineren met de functie van baancoach van het sport paleis Ahoy". Martin Venix had graag baan coach willen worden van de KNWU. Hij solliciteerde ook naar deze functie, maar uitein delijk viel de keus op Peter Nieuwenhuis. Voor Venix was dit een grote teleurstelling. Half en half had hij op het baancoachschap gerekend. Ve nix: „Er waren bij de KNWU Oud-gangmaker Wiersma overleden PURMEREND Oud-gang- maker Frits Wiersma is vrij dag op 89-jarige leeftijd in het rusthuis Overwhere te Purmerend overleden. De Amsterdammer fungeerde meer dan veertig jaar lang als gangmaker voor vele ge neraties stayers. Bij de Ne derlandse kampioenschap pen trok hij 13 renners win nend over de eindstreep. Tweemaal leidde hij een Martin Venix renner naar het wereldkam pioenschap; in 1951 Jan Pronk naar de titel bij de profs en in 1959 Adrie van Houwelingen in zijn eigen' Olympisch Stadion van Am sterdam naar de titel bij de amateurs. Bij de beroepsren ners veroverde hij driemaal de nationale wegtitel, in 1913, 1919 en 1920. eerst drie sollicitanten. Daar was Nieuwenhuis niet bij. Ze hebben hem later gevraagd. Ik weet van zes van de zeven Ruud Gullit van Feyenoord lost in Ahoy' het startschot voor de veertiende Rotterdamse Zesdaagse. wielerbanen in ons land dat ze mij graag als baancoach had den willen hebben, maar het ging toch niet door. Ik wilde bij de KNWU in full-time dienst komen. Over het salaris hoefde de Unie zich echter niet druk te maken. Ik had zelf een sponsor gevonden van meer dan een miljoen voor vijf jaar. Ik zou bij de sponsor, Or- mas/Sharp, op de loonlijst ko men te staan en de rest van het bedrag mocht men dan ge bruiken voor de baansport. Maar de KNWU ging hier niet op in. Men wilde zelf een baancoach zoeken en zo ging de wielersport meer dan een miljoen de neus voorbij". De firma Ormas/Sharp heeft nu plannen dat sponsorbedrag aan de voetbalsport te beste den. Het zou gebruikt moeten worden voor een nieuw op te richten betaalde voetbalclub in Amsterdam, Blauw Wit '84. De nieuwe vereniging heeft ech ter nog geen vergunning van de KNVB. Mond open Heeft Martin Venix een idee waarom de keus niet op hem is gevallen als baancoach? „Ik trek zo nu en dan mijn mond wel eens open, eerlijk en op recht. Dus ook in het verleden tegen de KNWU. Na de we reldkampioenschappen in Brno heb ik een rapport ge maakt over de gang van za ken. Daar kwam de KNWU niet al te best van af. Ik zou daar nog een gesprek over krijgen met de sportcommissie. Maar ondanks enkele keren aandringen is het nooit zover gekomen. Dat zou best eens de oorzaak kunnen zijn dat ik de baansport nu niet op een goed spoor mag zetten Ahoy' en Peter Post hebben wel vertrouwen in Venix. In dé zesdaagse van Maastricht was hij voor het eerst wed strijdleider. Dit seizoen heeft hij ook de leiding van „Ahoy' op zondag". „Aan het begin van het seizoen dacht ik ten hoogste vijf zesdaagsen te rij den. Maar mijn wereldtitels in 1979 en 1982 spreken nog steeds aan en daarom kon ik voor maar liefst negen zes daagsen een contract tekenen. Gelukkig ben ik nog steeds in trek bij de organisatoren. Door het vele werk als renner moest ik echter wel drie van de zeven afleveringen van „Ahoy op zondag" missen. Dat is jammer, want ik doe het werk als coach erg graag. Ook het volgend seizoen moet ik toch weer proberen om zoveel mogelijk aan de start te ko men. Óndanks het feit dat ik graag was gestopt, doe ik het echter niet met tegenzin. Ik beleef elke dag nog veel ple zier aan het fietsen", aldus Martin Venix. ARTHUR VAN RIJSWIJK 482 10'' Bijnamen 13.fn het voetbal zijn bijnamen jveral in zwang. Pelé is de bijnaam van Edson Do Aran djes Nascimento. The Gunners ttaat voor Arsenal, The Saints voor Southampton, The Hammers voor West flam United. In België ichijnt elke club zo'n bijnaam fe hebben, vanzelfsprekende toals Anderlecht (Les Mau ves, de paarsenmaar ook teer merkwaardige, grappige. Zo luidt de bijnaam van Win- lerslag de „vieze mannen", die van AA Gent de Buffa lo's, die van Lierse SK de Lispers, die van Sint Niklaas de Klaasjes en die van Een dracht Aalst de Ajuinen (de \jien). De stadions zijn ook getooid met zeer typisch te noemen namen. Bekend is de Hel van Deurne, die officieel De Bosch uil heet, waar FC ^-Antwerp (Grand Old), de Tl yudste club van België speelt. „Achter de kazerne" is de po- pulaire aanduiding van het ZIStadion van KV Mechelen en '^peveren speelt altijd op \,Freethiel". rrototype van p uccesmanager Lawrie McMenemy is één fyan de weinige managers, die in alle vier divisies van het Engelse voetbal heeft ge werkt. Hoewel hij in tegen stelling tot de meeste van zijn ollega's nooit profvoetballer geweest, staat hij bekend pis het prototype van een uccesmanager. Dit komt nede doordat zijn club Sout hampton een overschot heeft _yan een miljoen. Dat wordt in deze tijd een wonder ge- dpoemd. Dat de club bij McMenemy 's indiensttreding in 1973 bij thuiswedstrijden gemiddeld 18.818 trok en in het afgelopen seizoen 18.717 geldt ook al als een wonder. In totaal is het Engelse voet bal in de afgelopen tien jaar immers ruim vijf miljoen fans kwijtgeraakt. Southamp ton bood McMenemy, die al tweemaal een aanbieding om bondscoach te worden heeft afgeslagen en bovendien als favoriet wordt genoemd voor de managerspost bij Arsenal, contractverlenging „voor het levenaan. En dat werd na tuurlijk niet als een wonder gezien. Milk Cup en alcohol Zoals bekend wordt de strijd om de Engelse League Cup gesponsord door de Engelse zuivelindustrie en heet daar om populair de Milk Cup. In die strijd om de Milk Cup boekte de derde-divisieclub Walsall een zeer verrassende winst bij Arsenal op Highbu ry. De winstpremie bestond echter uit grote hoeveelhe den alcoholische versnape ringen. Als winnaar van de door een whiskyfabriek ge sponsorde verkiezing Mana ger van de maand" kreeg Alan Buckley van Walsall een vat whisky. Op de dag van de uitreiking trakteerde een plaatselijke brouwerij de gehele ploeg op 22 vaten bier. Wederdienst Elton John tracht Kim Revie te helpen in het welslagen van een loopbaan in de rock muziek. Zoals bekend is de popmusicus voorzitter van de Engelse eerste-di visieclu b Watford. Kim Revie is de 23- jarige dochter van de vroege re Engelse bondscoach en manager van Leeds United in zijn toptijd, Don Revie. Dat Elton John zich zo in spant voor Kim Revie vindt zijn oorzaak in het feit, dat Don Revie de popster ooit ad viseerde Graham Taylor aan te stellen als manager van Watford. Onder Taylor pro moveerde Watford van de vierde naar de eerste divisie en bereikte daarin vorig sei zoen de tweede plaats. Er is dus sprake van een late, maar niet minder gemeende wederdienst. Zeven miljoen voor 37-jarige De Arabische club El Helal, waarvan de eigenaren in het geld zwemmende sjeiks zijn, wil Roberto Rivelino kenne lijk niet kwijt. De 37-jarige Braziliaan is echter al naar zijn vaderland teruggekeerd. Daar hoopt hij ondanks zijn hoge voetballeeftijd nog zijn rentree te vieren. Overigens Clive Thomas: perplex. heeft Rivelino aan kwaliteit nog niets ingeboet, aan trans- ferwaarde kennelijk ook niet. De sjeiks vragen de club die Rivelino wil inlijven maar liefst zeven miljoen gulden. Dat transferbedrag staat een rentree van de be snorde oud-international dus in de weg. Duur advies Kalli Feldkamp adviseerde vlak voor de winterstop in het Westduitse voetbal het bestuur van zijn club Armi- nia Bielefeld om principiële redenen de uitnodiging deel te nemen aan een zaaltoer- nooi van Borussia Dortmund niet te accepteren. De gage voor de club zou DM 12.000 bedragen. Als oud-trainer van Borussia Dortmund wist Feldkamp. dat de organise rende club grof zou verdie nen aan het toernooi (een ton), hetgeen in geen enkele verhouding stond met de be loofde gage. Het bestuur van Arm in ia volgde het advies van zijn trainer. Deze kon op vakantie gaan naar het Spaanse Marbella. Penning- Jtt meester Herbert Sommer bleek achteraf boos op de trainer. Hij had het bedrag wel willen incasseren en vond het maar een duur ad vies van Feldkamp. Afscheidsborrel taboe De bekende scheidsrechter Clive Thomas uit Wales na dert de leeftijd, waarop hij moet stoppen. Dit was voor Bristol Rovers aanleiding de Engelse voetbalbond te vra gen, of Thomas na de wed strijd tegen Wigan Athletic een afscheidsborrel in de be stuurskamer mocht worden aangeboden. Volgens de re glementen van de F.A. is dit verboden. De bond weigerde hiervoor ook een uitzonde ring te maken. Thomas vond dat maar niets. „Bristol Ro vers zou mij pas na de wed strijd hiertoe uitnodigen. Angst voor beïnvloeding of corruptie is daarom volslagen onzin. Ik sta perplex", aldus de „op afscheidstoernee" zijnde scheidsrechter. DAVOS Henk Boer, trainer van de allrounders en voorzitter van de beleidsgroep training, heeft de Olym pische lijst met namen al met potlood ingevuld. „Wat je in je hoofd hebt, moet je soms met een wedstrijdje be wijzen", glimlacht de kleine schaatstrainer geheimzin nig met verwijzing naar de selectiewedstrijden in Da- Boer noemt de wedstrijden van dit weekeinde van geen waarde voor de Winterspelen. Wat dat betreft heeft hij ingebonden. Maar Boer zou Boer niet zijn als hij geen slag om de arm hield. „Dameseoach Kloosterboer heeft een gesprek gehad met het Ne derlandse Olympisch Comité, waarin duidelijk werd dat deze wedstrijden op de één of andere manier toch in de beoordeling worden meegenomen". Van de allrounders rijdt Hilbert van der Duim waarschijnlijk niet de 500 meter in Sarajevo. „Dat zou slechts een mentale be lasting' zijn", aldus Boer. „Medaillekandidaat is hij toch niet". Voor Hein Vergeer ziet Boer naast de sprint en kilometer ook mogelijkheden op de 500 meter. „Als hij zich plaatst op een kor tere afstand, krijgt hij ook een kans op de 1500 meter. Dat doet hij dan maar uitvechten met de nummer drie van Larvik". De wijze van Olympisch selecteren is ook niet Boers wens ge weest. Hij had liever een Olympische week gehouden, vergelijk baar met het systeem van de Russen en Amerikanen. „Maar ie mand die er bovenuit stak zou ik eerder zekerheid hebben gege ven. Bij de Russen dreigt Botsjkaijov, die ik als een van de bete ren had ingeschat, buten de boot te vallen". Boer neemt het voor zijn collega van de sprinters, Gauke Nij- holt, op als het voortbestaan van de sprintploeg ter sprake komt. „De kernploegen kosten gezamenlijk vijf ton. Dat wordt groten deels betaald met subsidies. Als we van de bond zouden krijgen waar we feitelijk recht op hadden, zouden we de kernploegen kunnen uitbreiden. Een groot deel van het vermogen van de bond is te danken aan de kernploegen, die zorgden voor flinke toeschouwersrecettes bij grote toernooien in ons land. Bovendien kost het bondsbureau in Amersfoort meer dan alle kernploegen te zamen", lost Boer enkele schoten voor de boeg. KOEN NIJMEIJER DAVOS Tijdens de interna tionale schaatswedstrijden in Davos zal dit weekeinde toch een tien kilometer worden af gewerkt. Volgens sprintcoach Gauke Nijholt was dit al enige weken bekend. Henk Boer, de trainer van de allrounders, heeft steeds volgehouden dat er na de nationale titelstrijd (eind december) geen gelegen heid meer was voor een selec tiewedstrijd op de lange af stand. Daardoor werd mara thonschaatser Emiel Hopman, die in Groningen verrassend de derde tijd op de tien kilo meter verwezenlijkte en daar mee zijn Olympische kandida tuur stelde, min of meer ge dwongen van verdere avontu ren als „klassementsschaatser" af te zien. Alleen de Nederlandse sprint kampioen Sies Uilkema neemt het vandaag rechtstreeks op tegen een allrounder. Op de 500 meter rijdt de Fries tijdens de internationale sprintwed strijden in Davos tegen Yep Kramer. Het tweetal lootte de vijfde rit. Ron Ket opent het toernooi tegen Vladimir Ko- zlov uit de Sovjet-Unie. Op de 1000 meter ontmoet Uilkema in de vijfde paar Lieuwe de Boer, Geert Kuiper rijdt twee ritten later tegen Jan Ykema. Aan de wedstrijden doen 26 rijders mee. De grootste af vaardiging komt uit Neder land (negen rijders), de Sovjet- -Unie brengt acht schaatsers op het ijs. Op Thometz, Hen riksen (Vst). Kuroiwa (Jap) en Boucher (Can) na is de geheel wereldtop in Davos aanwezig. De allrounder Robert Vunde- rink mijdt de sprinters en rijdt een kleine meerkamp. Damesploeg in ademnood ALMA ATA De enige beto vering van Medeo (Sov) was een sterke ademnood. Het overkwam de Nederlandse schaatsenrijdsters de dag voor het negende Europees kampi oenschap aan het andere eind van de wereld. De zuurstof- schuld op de 1690 meter hoge schaatsbaan trad al op na 200 meter. Yvonne van Gennip, Thea Limbach, Ina Steenbrug- gen en Alie Boorsma trainden slechts een dag voor de titel strijd. „Geld voor een langer verblijf is er eenvoudig niet meer", stelde Ina Steenbrug- gen. Tien jaar geleden, toen Atje Keulen-Deelstra in Alma Ata Europees kampioene werd, reisde de Oranjeploeg al drie weken van tevoren naar het Chinese grensgebied. In Alma Ata werd gisteren ge suggereerd de matig bezochte Europese kampioenschappen voor dames gelijk met de he ren te houden in net zo'n drie daags toernooi als waarmee vorige week in Assen bij het wereldkampioenschap junio ren werd geëxperimenteerd. Record Enke niet erkend DAVOS Het wereldrecord van Karin Enke op de 1500 meter wordt door de Internationale Schaatsfederatie (ISU) niet offi cieel erkend. Enke, die dit weekeinde ontbreekt in Alma Ata, reed begin december tijdens de Oostduitse afstand-kampioen schappen in Karl-Marx-Stadt op de 1500 meter de super-record tijd van 2.03,40 seconden. De Oostduitsers zouden de officiële ISU-erkenning voor de krachtmeting te laat hebben aange vraagd. Door deze beslissing blijft Natalja Petroesjova record- houdster met haar tijd van 2.04,04 seconden. ISU bevestigde in Davos tegelijkertijd dat de wondertijden van de Russische schaatsers op de Medeo-baan in Alma Ata even eens geen officiële erkenning krijgen. Voorts nam de ISU de beslissing short-track als demonstratie-s port toe te laten op de Olympische Winterspelen van 1988 in Calgary in Canada. Zege Tilburg en Amsterdam AMSTERDAM Amsterdam en Tilburg hebben gisteravond hun wedstrijden uit de eerste ronde van de strijd om het na tionale kampioenschap gewon nen. Amsterdam verpletterde thuis Geleen met 11-2. Tilburg won de uitwedstrijd tegen Nij megen met 4-3. HYS won een oefenwedstrijd tegen een Tilburg Trappers combinatie met 8-3 (4-0, 3-2, 1- 1). Bij de Hagenaars scoorden Morrison (4), Gentus (2), Van Hunen en Rusche. NK play-offs, eerste ronde: Amster dam-Geleen 11-2 (3-1, 2-0, 6-0). Toe schouwers: 750. Topscorer: Klooster (Amsterdam) 3. Nijmegen-Tilburg 3-4 (0-1. 2-3, 1-0). Toeschouwers: 1500. Promotie degradatiewedstrijd: Olympia Heist op den Berg (Be- l)-Eindhoven 3-8 (1-3, 2-1, 0-4). (ADVERTENTIE) Met uw krant naar BERLIJN een unieke belevenis Maandag 13 februari a.a. vertrekken we (om 7 uur v.m. uit Den Haag en 7.30 v.m. uit Rotterdam) per luxe touringcar van Maaskant voor een 4-daagse reis naar de fascinerende stad Berlijn. We bezoe ken daarbij zowel West- als Oost-Berlijn. Voor wie deze stad nog niet eerder be zocht. is deze trip beslist een bijzondere belevenis. Nergens zijn de accenten van de wereldgeschiedenis der laatste 50 jaar zo tastbaar aanwezig en wordt de confrontatie tussen Oost en West zo daadwerkelijk ervaren als in deze metro- In West-Berlijn verblijven we in het bijzonder fraai gelegen en comfortabele hotel Igel. Alle kamers hebben douche damm etc. Ai«frnrtPr9n?aat7n«^eh«.aTChecK P?in' Charlie" door de muur naar Oost-Berlijn en bezoeken o.a. de Brandenburger Tor. wordt aanvaard Treptow Monument. Er wordt weer In Wpst-Berlijn overnacht, waarna donderdag de terugreis Deze interessante en leerzame rt hallpension 3x diner, logies er Een geldig paspoort is vereist. t/m vrijdag persoonlijk In onze vestigingen Spui straat 71, Den Haag op de hoek van het Spui) en Coolslngel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEl 070-190862

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9