„Dubbelganger" kan Duitse minister z'n baan kosten I jrt de ban ïvan auto- pyromaan BON/tlR Lubbers: alleen uitstel bij verandering situatie Bouterse doof voor roep om democratisering Debuut van „Het Leids Theater" biedt perspectief ÏNENLAND CeidaeCoirtct/nt ZATERDAG 14 JANUARI 1984 PAGINA 5 wil regeling brand- iliging hotels SEL De Europese Commissie Jjor alle hotels in de EG uniforme voor brandbeveiliging. De com- stelt voor aan hotels die aan de jde eisen voldoen een certificaat te dat telkens na de controle kan tn verlengd. De I-egels voor brand ing voor hotels verschillen vol- e commissie sterk van land tot j In Groot-Brittannië, Frankrijk, ^Duitsland, Italië en Nederland be- sinds enkele jaren een regeling hotels. In de andere landen gelden [hotels dezelfde regels voor brand- Jiging als voor andere soorten ge iten. Naar verhouding gebeuren er Jtels vrij veel rampzalige ongeluk- $o stelt de Europese Commissie. Zuid-Afrika: troepen zondag weg uit Angola JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse troepen zullen morgen ge heel uit Angola zijn teruggetrokken. Dit heeft de opperbevelhebber van de Zuidafrikaanse strijdkrachten in Namibië, generaal-majoor George Meiring, gisteren verklaard. Met de terugtrekking komt een einde aan een operatie van vijf weken waarbij 2000 soldaten vochten tegen Cubaan se en Angolese troepen en strijders van de Namibische onafhankelijk heidsorganisatie (SWAPO). Meiring zegt over tastbare bewijzen te be schikken dat de Cubanen, Angolezen en de SWAPO over zeer moderne Russische wapens konden beschik ken. „Frankenstein in Indonesië JAKARTA Op het Indonesische eiland Sumatra zijn 21 jonge vrou wen in de hals gebeten door een man die hun bloed zoog, berichtte vrijdag het dagblad Sinar Harapan in Jakarta.Een plaatselijk lid van het parlement zei tegen de krant dat hij de verhalen aanvankelijk niet had geloofd, maar van gedachten was veranderd toen hij de slachtoffers had gezien. De jongste slachtoffers, de gezusters Dewi Rupyani en Sri Bahriani, werden begin januari ge beten en liggen nog steeds met hals- verwondingen in een ziekenhuis in de noord-Sumatraanse stad Banda Aceh, aldus Sinar Harapan. Gepantserde tandarts voor AIDS-lijders NEW YORK De Gemeentelij ke Geneeskundige en Gezond heidsdienst van New York City heeft de tandartsen in de stad aangeraden patiënten die lijden aan AIDS, te behandelen met af schermende jas, gummiehand schoenen, gelaatsmasker en be schermende bril. Volgens de New York Times van gisteren zijn de richtlijnen verstrekt omdat steeds meer Newyorkse tandartsen wei geren patiënten met AIDS te be handelen. Volgens de GGD lopen tandartsen groter risico op be smetting dan artsen en verple gend personeel, omdat ze met speeksel in aanraking komen. Chinezen gebruiken laser tegen bedwateren PEKING Artsen in Sjanghai zeggen dat kinde ren van bedplassen te kunnen genezen met behulp van laserstralen. Volgens een Chinees dagblad is het Shuguang-ziekenhuis er in geslaagd 99 procent van de gevallen van bedwateren met deze laser methode een combinatie van Chinese en Wes terse wetenschap te genezen. De dokters in Shu- guang zouden bij de kinderen vijf minuten per dag helium en neon laserstralen op geselecteerde acu- punctuurpunten richten. Reeds na drie of vier da gen zou het bedwateren achterwege blijven. Laser stralen blijken volgens de geneesheren doeltreffen der dan geneesmiddelen, acupunctuur en massage. In december deelde hetzelfde ziekenhuis mee dat het menstruatiepijn behandelde door het inbren gen van met alcohol verzadigde watten in de oren van de vrouw. Honduras en Nicaragua roepen ambassadeurs terug TEGUCIGALPA Honduras en Nicaragua hebben hun ambassadeurs teruggeroepen, waardoor hun betrekkingen nog koeler zijn geworden sinds de gedwongen landing woens dag van een Amerikaanse helikopter in hun grensgebied. Honduras heeft Nicaragua be schuldigd van het neerschieten van het toestel op Hondurees grondgebied en het doden van de Amerikaanse piloot. Nicaragua zegt dat de helikopter boven Nicaraguaanse stellingen vloog in een gebied waarin wordt gevochten tussen regeringstroepen en door Amerika ge steunde anti-Sandinistische guerrilleros. Naar gisteren in Washington bekend is gewor den, wil president Reagan het Congres vragen om een aanzienlijk grotere militaire begroting voor El Salvador, waarschijnlijk 600 miljoen dollar voor de komende twee jaar. Dor toedoen van de Tilburgse auto-pyromaan gingen 57 auto's in vlammen op. LBURG Het uitloven van een beloning van >00 gulden door de Bredase hoofdofficier van stitie voor informatie over het mysterie van de itobranden in Tilburg heeft nog geen resultaat had. Volgens de Tilburgse politie zijn nog geen - uttige reacties binnengekomen. Ook de poging an studenten aan de Academie voor de Journalis- pk om via een advertentie in Het Nieuwsblad te ktonisch in kontakt te komen met de stichter van e branden, leverde gisteren niets op. Intussen wedeemt de spanning in de stad met de dag toe. e9s$ de nacht van dinsdag op woensdag werdén weer twee in 76ito's slachtoffer van de pyromaan. Ook nu waren het au- fanVs van een Frans merk, een voorkeur die de brandstich- x al sinds de eerste brand van 29 september tentoon- treidt, toen de eerste auto in vlammen opging. Het feit ït zich onder de inmiddels 57 uitgebrande auto's veel Lelijke Eenden" bevinden gaf al reden tot de speculatie It de pyromaan „misschien wel een hekel heeft aan stu- Q^.snten", want onder die bevolkingsgroep bevinden zich gl^el Eend-bezitters. Het is echter maar één van de vele je lilde theorieën die zich in Tilburg over de pyromaan als Jrooïn lopend vuurtje verspreiden. fjver het motief voor de brandstichting tast ook de Til- lirgse politie nog in het duister. Het is volgens woordvoer- Raak niet uitgesloten dat de auto's door meer dan en dader zijn aangestoken. a|e politie weet niet goed raad met de nu al maanden lo- inde zaak van de altijd nachtelijke branden. Volgens (ne^pprdvoerder Van Raak moet het uitloven van een belo ng echter niet als een wanhoopsdaad gezien worden, y VgWr als een extra stimulans voor de bevolking om toch ooral de ogen goed open te houden. Van Raak weigert in- icht te geven in de stand van zaken bij de speurtocht naar e pyromaan of in de taktiek die de politie daarbij ge- ruikt. „Dat zou het onderzoek alleen maar moeilijker ma len", denkt hij. )e zaak van de Tilburgse autobranden is uniek voor Ne erland. Voor zover bekend is er slechts één plaats in Eu- opa waar zoiets eerder voor kwam. Een auto-pyromaan ie in 1982 in Parijs door de mand viel, heeft momenteel tog het record in handen, wpnt door zijn toedoen bleef er an maar liefst 97 auto's niet veel meer over dan een hoop wartgeblakerd, verwrongen staal. )p de vraag waar een auto 's nachts nog veilig is voor de lyromaan weet ook politiewoordvoerder Van Raak geen jevredigend antwoord: „Zelfs als de auto tegenover het po- itiebureau staat, zou ik nog geen garantie voor de brand veiligheid willen geven". ARJEN VAN DER SAR BONN De Duitse mi nister van defensie Man fred Wörner raakt steeds meer in problemen door de affaire-Kiessling. Er zijn sterke aanwijzingen dat de gewezen adjunc t-opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten, die op grond van homo- sexualiteit werd ontsla gen, door de militaire in lichtingendienst is verwis seld met een dubbelgan ger. In Bonn wordt ervan uitgegaan dat Wörner wel kan opstappen, wanneer blijkt dat Kiessling ten onrechte is ontslagen. Inmiddels heeft de minister van binnenlandse zaken van Noordrijn-Westfalen de politie opgedragen op zoek te gaan naar deze „dubbelganger" van generaal Kiessling. Het minis terie van defensie in Bonn zal een grondig onderzoek laten instellen naar de beweringen over de „dubbelganger". De militaire inlichtingendienst legde de minister van defensie begin december een rapport voor, op grond waarvan de be windsman de plaatsvervan gend opperbevelhebber van de NAVO ontsloeg. De reden: door zijn homosexuele kontak ten zou Kiessling in een positie zijn gekomen, dat hij gechan teerd kon worden. Kiessling heeft echter steeds hardnekkig ontkend ooit homosexuele kontakten te hebben gehad. Volgens het rapport zou Kiess ling stamgast zijn geweest in de homo-bars Tom-Tom en café Wüsten in de Keulse Alt- stadt. Klanten van Tom-Tom bevestigden gisteravond echter tegenover een verslaggever van de Duitse televisie dat er regelmatig een man in de bar komt, die zeer veel op Kiess ling lijkt. „Hij is eergisteren nog hier geweest", aldus de exploitant van de bar. Kiess ling ligt echter al dagenlang in een ziekenhuis in München. De Westduitse radio citeerde getuigen die zeiden dat ze Kiessling, wiens foto's ze de laatste tijd in kranten hadden zien staan, „nog nooit in dat café hadden gezien". Ook verschillende dagbladen zeggen over aanwijzingen te beschikken dat er een dubbel ganger in het spel is. Het zou gaan om ene Jürgen van de Bundeswehr", die burgerlijk bewaker in dienst van het le ger zou zijn Intussen groeit de kritiek op de wijze waarop de militaire inlichtingendienst het onder zoek gedaan heeft. De SPD-parlementariëer Horn, een van de drie volksverte genwoordigers die Wörner in zage heeft gegeven in het rap port van de inlichtingendienst, noemt het onderzoek „slor dig." Zo zou niet zijn aangege ven wanneer Kiessling de Keulse bars precies bezocht heeft. Ook is Kiessling niet ge confronteerd met de getuige uit de Keulse homo-scene, waar de militaire inlichtingen dienst zich op beroept. Aange zien de vier sterren-generaal alle aantijgingen bestrijdt, schrijven de regels een derge lijke confrontatie voor. Het ministerie heeft er waarschijn lijk vanaf gezien omdat de zaak anders wellicht uit zou lekken. Hom acht het voorgelegde materiaal ook niet voldoende voor een zo verreikende stap als het ontslag van Kiessling, „Vooral omdat een vergissing, een verwisseling of zelfs kwaadaardige bedoelingen niet uitgesloten kunnen wor den. Als dit alles is, wat de mi nister tot het ontslag deed be sluiten", aldus Horn, „heeft hij zich „totaal kritiekloos" opge steld en ook zijn taak als mi nister niet naar behoren uitge oefend". De 58-jarige generaal Kiess ling zelf heeft vanuit het zie kenhuis in München waarin hij ligt in een vraaggesprek met Express gezinspeeld op een ontmoeting met zijn „dub belganger". „Als men de be schuldigingen die tegen mij zijn ingebracht niet terug neemt", aldus Kiessling, „zal ik eisen met mijn dubbelgan ger geconfronteerd te wor den". Hij zei dat hij gisteren op zijn verzoek een langdurig onder houd had gehad met de pre mier van Beieren, Franz Josef Strauss, „om hem mijn on schuld kenbaar te maken". Op de vraag van Express wat hij dacht van het werk van de militaire inlichtingendienst en de politie van Keulen, ant woordde Kiessling: „Als hun materiaal de basis is voor het tegen mij genomen besluit, kan ik het slechts betitelen als miserabele vuilspuiterij". De opperbevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse gene raal Bernard Rogers, sprak donderdag tegen dat hij Kiess ling had weggewerkt omdat zij ruzie hadden zowel op het pro fessionele als op het persoonlij ke vlak. Franse boeren gaan door met acties PARIJS/DENHAAG De Franse boeren hebben hun ac ties tegen vleesimporten uit andere EG-leden vrijdag voortgezet. Zij blokkeren nog steeds de belangrijkste over gangen aan de Frans-Belgische grens en de havens, van waar uit de veerdiensten met Enge land worden onderhouden. Bovendien houden zij ook el ders in hun land buitenlandse vrachtwagens met vlees aan. Minister Braks van landbouw heeft gisteren telefonisch de situatie met zijn Franse collega Rocard besproken. Van de Nederlandse vracht wagens met vlees, die in het bij Parijs gelegen handelscen trum Rungis niet mochten worden gelost, zijn er tien op weg terug naar ons land. Vier andere wagens zijn alsnog ge lost. Hollandse varkens in den vreemde. In het holst van de nacht tracht een Franse brandweerman twee Hollandse varkens naar een veewagen te bewegen. De beesten werden donderdagnacht uit hun wagen gezet door Franse varkensboeren bij de acties tegen de import van buitenlands var kensvlees in Frankrijk. PLAATSING KRUISRAKETTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alleen een wijziging van de internationa le situatie kan ertoe leiden dat Nederland zijn besluit over de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht nogmaals uit stelt. Dit heeft premier Lub bers gisteren gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. Hij was het oneens met zijn partij genoot Joep de Boer, die heeft gepleit voor een uitstel zonder meer. „Dat is niet mijn ge- dachtenlijn". Wel wees de minister-presi dent erop dat volgende week de ministers Shultz en Gromy- ko elkaar zullen ontmoeten in Stockholm, tijdens de daar te houden conferentie over ont wapening in Europa. „Natuur lijk zijn wij zeer geïnteresseerd in het resultaat van dat ge sprek en de eventueel daaruit voortvloeiende hervatting van de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie". Maar als dat laatste niet gebeurt, is er volgens Lubbers geen reden waarom de regering zou afwijken van haar voornemen in juni een beslisssing over de kruisraket ten voor te leggen aan het par lement. Lubbers gaat volgende week naar de Verenigde Staten voor het houden van twee lezingen. Maar de premier maakt van de gelegenheid gebruik om ge sprekken te voeren met onder anderen president Reagan en de ministers Weinberger (De fensie) en Bush (Buitenlandse Zaken). Lubbers noemde het „niet onwaarschijnlijk" dat de samenwerking in het NAVO- bondgenootschap in die ge sprekken aan de orde zou ko men. (ADVERTENTIE) M HOLIDAY" PRIJSBEWUSTE VAKANTIEGANGER Kies een keurig verzorg de vliegvakantie bij BON AIR met de unieke aanbiedingsgarantie. Vraag gratis BONAIR- zomerprogramma bij uw ANVR reisburo, Toerkoop reisburo en het reisburo van V&D.of bel: BONAIR HOLIDAYS tel. 055 -421413 Arnhemseweg 158, Apeldoorn. j ftlEMELS ANP wil centrale taak bij nieuwsvoorziening DEN HAAG Het ANP wil een centrale taak krijgen bij de nieuwsvoorziening voor de zogenoemde nieuwe media (te letekst, nieuws voor doven en slechthorenden, telefonische nieuwsdiensten alsmede kabe lactiviteiten en -experimenten zen van het ANP zegt dit in een gisteren aan minister Brinkman (wvc) gepresen teerd plan naar aanleiding van de Medianota. De NOS heeft daartegen bezwaren geuit. Het plan van het ANP gaat uit van de gedachte dat het ANP een centrale, dienstverlenende taak heeft ten behoeve van omroep en pers. De ANP- -nieuwspresentaties ten behoe ve van bij voorbeeld teletekst en het nieuws voor doven en slechthorenden zouden vol gens Van Ditshuizen kunnen worden uitgevoerd in op dracht van de NOS, zoals dat thans gebeurt met de radio nieuwsdienst. De vergoeding daarvoor zou uit de omroeppot moeten komen. De ANP-directie wijst Brink man er op dat het rap toene mende aantal televisietoestel len met teletekst een reële be dreiging vormt voor de telefo nische nieuwsdienst van het ANP, die nu nog jaarlijks goed is voor óngeveer vier miljoen oproepen. Door de opmars van teletekst ziet het ANP een be langrijke inkomstenbron in gevaar komen. Voor het huidige teleteks- t-nieuws wordt al in zeer ster ke mate gebruik gemaakt van berichten waarvan het ANP het auteursrecht heeft. Voor nieuwe media-toepassingen behartigt het persbureau de tionale persbureau's (Reuter, UPI, DPA en AFP). NOS en ANP zijn in onderhandeling om het gebruiksrecht te rege len van ANP-berichten voor teletekst en het nieuws voor doven en slechthorenden. Nog dit kwartaal is daar overeen- (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO De gesprekken die de revolutionai re leiding van Suriname vorige week heeft gevoerd met de vakcentrales en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, zijn naar het ANP uit goedingelichte kringen in Paramaribo heeft vernomen, niet echt diep gaand geweest. De organisaties waarmee de legerleider heeft gesproken, hebben hun uitgesproken wensen ten aanzien van herstel van democra tische vrijheden in Suriname op naar voren gebracht. Hun eventuele medewerking aan de vorming van een nieuwe rege ring zou hiervan afhangen. Volgens genoemde kringen heeft er echter geen echte discussie plaatsgevonden. Bouterse zou ook geen enkele concrete toezegging hebben gedaan inzake meer de mocratisering. Bouterse liet het bij mededelingen over de situa tie in het land. Verder zou hij de diverse organisaties om ideeën gevraagd hebben over een oplossing van de problemen waar Su riname voor staat. De verschillende geraadpleegde organisaties zouden nu hun le den gaan raadplegen. Over eventuele voortzetting van bespre kingen met de autoriteiten is nog niets bekend. De revolutionaire leiding heeft het overleg over de crisissituatie gisteren voortgezet, welke is ontstaan na het aftreden van de re gering Alibux en de sluiting voor onbepaalde tijd van het bauxietbedrijf Suralco. In Paramaribo achten de meeste waarnemers suggesties over verdeeldheid binnen de militaire top over de wijze waarop de economische crisis (als gevolg van de sluiting van Suralco) en de politieke crisis moet worden bezworen, nogal speculatief. Con crete aanwijzingen voor zo'n verdeeldheid zijn er nog niet, zo zeggen zij. De autoriteiten hebben inmiddels een financiële commissie sa mengesteld die zich moet buigen over de economische proble men, die zijn verergerd nu als gevolg van de sluiting van Sural co de overheid geen bauxietgelden meer ontvangt. Volgens een goedingelichte zegsman in de Surinaamse hoofdstad maken van de commissie overheidsfunctionarissen en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven deel uit. Het bestuur van de Paranam-werknemersbond, die is aangeslo ten bij de vakcentrale C-47 van Fred Derby, heeft het manage ment van het Surinaamse bauxietbedrijf Suralco beschuldigd van directe betrokkenheid bij de staking. Dit staat in een giste ren gepubliceerde verklaring van de afdeling-Nederland van C-47. In een brief aan Suralco schrijft de Paranam-werknemersbond dat „leden van het management doelbewust hebben deelgeno men aan de staking". Bovendien voerden zij namens de stakers de onderhandelingen met de revolutionaire leiding van Surina me, zo wordt eraan toegevoegd. De bond meent ook dat de lei ding van Suralco bij de huidige stakingen anders heeft gehan deld dan normaal door de stakers in dit geval niet met ontslag te dreigen. Van verschillende zijden in Paramaribo worden berichten te gengesproken, als zou demissionair premier Alibux gewond naar een ziekenhuis zijn overgebracht. Volgens goed ingelichte krin gen is Alibux vrijdag gezien op zijn kantoor. De Surinaamse am bassadeur in Nederland, H. Herrenberg, is gisteren in Parmaribo aangekomen voor besprekingen met legerleider-Bouterse. LEIDEN „Het Leids Thea ter" is een nieuwe Leidse ama teurtoneelgroep. Volgens het programmaboekje is die van plan om „modern en vernieu wend toneel te brengen" en te proberen „de vooroordelen omtrent amateurtoneel te doorbreken". Die laatste doel stelling klinkt me even pre tentieus in de oren als de naam die de groep 'zichzelf ge geven heeft. Als „Het Leids Theater" al bestaat, wat moet je dan nog als andere Leidse toneelgroep? Als je een nieuwe groep opricht, kun je, ongeacht ervaring van de spelers, mis schien beter voorzichtig begin nen. Wat me wel aansprak, was het plan voor scholieren stukken te spelen, die ze op hun boe kenlijst kunnen zetten, om zo het verschil tussen de theorie van de toneeltekst en de prak tijk van de opvoering te laten zien. „Het Leids Theater" presen teerde zich gisteren in de Ka pelzaal van K O met twee eenakters:„De vingers van de macht" van Kees Holierhoek en „Het verhaal van de die rentuin" van Edward Albee. Het stuk van Holierhoek laat de machtsverhoudingen tussen mensen zien zoals die in de kinderwereld al voorkomen. Voor wat hoort wat, de ene gunst vereist een andere. Me delijden wordt als zwakheid afgestraft. Els Wenink, Sheila Lever en Et Meijvogel speel den de kinderen, Martha van de Akker greep als volwassene op een dermate willekeurige manier in, dat het consequente kinderlijke recht van de sterk ste bijna als terecht ging gel den. In „Het verhaal van de die rentuin" zit Pieter, een uitge sproken fatsoenlijke man, op een bankje in het park. Hij wordt geconfronteerd met Jer ry, die op het randje van de maatschappij leeft. Jerry weet Pieter zo gek te krijgen dat hij hem vermoordt, de door hem gewenste verlossing uit zijn el lende. De zware rol van Jerry vereist een groot inlevingsver mogen, de moeilijkheidsgraad ervan in aanmerking genomen leverde Meijvogel een goede prestatie. Volkomen overtui gend was Bas Pleit als burger man. Al met al biedt het debuut van „Het Leids Theater" zeker perspectieven voor de toe komst. DICK VAN TEYLINGEN Sportwereld Zwemmen Aan de interna tionale zwemwedstrijden in Parijs (3,4 en 5 februari) zullen vier Nederlandse zwemsters deelnemen. Het zijn Annema- rie Verstappen, Conny van Bentum, Petra van Staveren en Jolanda de Rover. Voetbal Hongarije, tegen stander van het Nederlands elftal in de kwalificatieronde voor de wereldtitelstrijd 1986, is de Oosteuropese koude ont vlucht voor Neroe-toernooi in India. Gisteren speelden de Hongaren in Calcutta gelijk te gen China: 1-1. Doelpunten makers waren Laszlo Kiss en Zuo Shu Sheng. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5