Musea krijgen miljoen extra van het rijk Leidse vuilverbranding sluit voor jaar 2000 CeidwOowiunt PRAXIS IN VOORMALIGE WOLSPINNERIJ Bezwaar tegen verbouwing zeilschool Minerva: gedich t Bis een persitlage Dirigent De Roo maakt verrassend debuut Poelmeer viert eerste lustrum PAU .ITDFIN/REGIO ZATERDAG 14 JANUARI 1984 PAGINA 3 ndje Igen a DEN Een 1 jrige jongen st gistermid- hetroor ^et ^ech- I van zijn bo- >or rïip naar het redeÜemisch Zie- ?rlenhuis gebracht esulttlen. De jongen et H in de Catha- mrof*™* m.z[in gebeten door onM eigen hond. verwondingen «den verweten Ip tv het speelse ge- le, tvi van de hond. televf LEIDEN In de fabriek van de voormalige Leidse Wolspinnerij aan de Zoeterwoudseweg wordt waar schijnlijk een vestiging van Praxis ondergebracht. Het hoofdkantoor van de Sandersfabrieken is al in het com plex ondergebracht, maar een gedeeelte van het com plex staat nog leeg. In oktober vorig jaar liet Praxis al blijken naar Leiden te willen komen. De supermarkt ziet in de Zoeterwoudseweg een goede vestgingsplaats. Het college van B en W heeft de gemeenteraad inmid dels voorgesteld het aldaar geldende bestemmingsplan zodanig aan te passen dat het onderbrengen van Praxis in de fabriek mogelijk wordt. Volgens het college is er genoeg parkeerruimte voorhanden. Beeldenexpositie in park De Paauw WASSENAAR Het park achter het Was- senaarse raadhuis De Paauw wordt het ko mend voorjaar toneel van een uitgebreide beeldententoonstelling. De gemeente Wasse naar heeft contact met een collectief van twaalf kunstenaars die gedurende twee maanden in het park bij De Paauw hun beel den ten toon stellen. Het gaat hier om kuns tenaars van de sector Dordrecht van de Ne derlandse Kring van Beeldhouwers. Daaron der zitten bekende namen als Jan Asjes van Dijk, Roel Teeuwen, Henk van Bennekom en Joop Beljon. Wanneer de tentoonstelling begint, is nog niet bekend. Wassenaar trekt er zelf 10.000 gulden voor uit, zo'n 5000 gul den moet kofnen uit bijdragen van het An jerfonds en het comité Zomerzegels. Herdruk Leids Bruggenboek LEIDEN De gemeente wil een herdruk uitgeven van het Leids Bruggenboek, omdat de eerste oplage van 175 stuks in middels al is uitverkocht. Ver moedelijk in april zal de her druk gereed zijn van het fraaie boekwerk, waarin alle be staande bruggen (en een aan tal tunnels en viaducten) staan afgebeeld en beschreven. De prijs zal gelijk zijn aan die van de eerste oplage: ongeveer der tig gulden. In het stadhuis kunnen belangstellenden al vast intekenen voor de her- Ontmoeting met nieuwe burgemeester HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse burgers kunnen dinsdagavond tussen acht en negen uur in het sousterrain van het gemeentehuis ken nis maken met de nieuwe burgemeester drs. J.W. van der Sluijs. De heer van der Sluijs wordt die middag tij dens een bijzondere openba re vergadering van de ge meenteraad tot burgemees ter geïnstalleerd. Men kan 's-avonds ook kennis maken met de echtgenote van de 32-jarige burgemeester. KAAG De heer Van den Elshout uit De Kaag heeft bezwaren ingediend tegen een plan om op de Kaag een zeilschool aan de Balgerij gedeeltelijk te verbouwen tot appartementen. Volgens de gemeente gaat het slechts om een verbouwing. De bezwaarmaker houdt het op nieuw bouw. Volgens hem hebben appartementen met drie of vier slaapkamers zoals die moeten worden gebouwd, niet veel te maken met een zeilschool. Hij vermoedt dat het gaat om verhuur of zelfs verkoop van de huisjes. Een an der punt in de bouwplannen op De Kaag is een verplaat sing van een loods. Volgens de bezwaarmaker is in het verleden zelfs nooit toestemming voor de plaatsing hier van gevraagd. Van den Elshout. die zelf in Den Haag woont, bezit enkele panden naast de zeilschool. De ge meenteraad moet zich over enkele weken uitspreken over het bezwaarschrift. ij tsgel et eJDEN Minister E. rd jnkman van WVC is ilbaa plan de musea een op djoen gulden extra ter op Jchikking te stellen om ?garfistwerken aan te ko meet?. bht deelde de plaats- iblitfvangend directeur-ge- raal van het ministerie, heer J. Riesenkamp, ?gk\eren mee bij de ope- at ojg van de tentoonstel- reng „Doorbraak van de d ^derne kunst in Neder- 1 a^d" in het Leidse mu- de im De Lakenhal. Rie- 'Seikamp verving minister inAnkman die verhinderd - ir\s. De musea kunnen ee"h beroep op deze subsi- ?terï doen bij de aankoop nt>n Nederlandse kunst- iat. werken. Riesenkamp ging niet in op de scherpe kritiek die de Leidse cultuurwethouder P. Schoute aan het adres van zijn ministe rie uitte. Schoute stelde dat de huidige situatie „griezelig veel overeenkomsten vertoonde met de situatie van zo'n veer tig jaar geleden". „Van de be zuinigingen die de overheid de gemeenten heeft opgelegd, zijn ondermeer kunstenaars en musea ernstig de dupe gewor den. De Lakenhal bijvoorbeeld heeft hierdoor 40 procent van zijn tentoonstellingenbudget in moeten leveren. Ook de Beel dende Kunstenaars Regeling is door het rijk op de helling ge zet terwijl door de stagnatie in de nieuwbouw de zogenaamde percentageregeling nauwelijks meer wordt uitgevoerd", aldus de Leidse wethouder. Schoute verweet de minister daarbij slechts extra geld ter beschik king te willen stellen voor de drie grote steden en de mid delgrote steden over te slaan. Hij vroeg de minister zijn be leid nog eens te herzien. Rie senkamp was niet erg onder de indruk van deze kritiek. Hij wees Schoute er op dat het de gemeenten vrij staat de door het rijk opgelegde kortin gen te verdelen. „En ik hoop dat u de kortingen in de laat ste plaats in de sector cultuur doorvoert", aldus Riesenkamp, een opmerking die hem enig schamper gelach uit de zaal opleverde. Doorbraak De tentoonstelling „De door braak van de moderne kunst in Nederland" is een beschou wing over de naoorlogse ont wikkeling van de kunst. Een periode waarin de bakens van de moderne kunst in Neder land definitief werden verzet naar abstractie en internatio nalisme. Geen nieuwe bewe ging, want een dergelijke ont wikkeling had zich in het be gin van deze eeuw ook al voortgedaan maar was toen in de kiem gesmoord. De erva ring van de tweede wereldoor log bleek een katalisator en leidde tot oprichting van kun stenaarsbewegingen als „Co bra", „Vrij Beelden" en de „Realisten". Tegen het begin van de jaren zestig wist de mo derne kunst echter pas vaste voet aan wal krijgen. De expo sitie die de werktitel had „De omstreden hergeboorte van moderne kunst in Nederland" omvat niet alleen een aantal werken uit de genoemde pe riode, maar tracht ook het tijdsbeeld aan te geven waarin De heer Riesenkamp neemt een eerste exemplaar van het boek in ontvangst uit de handen van kunsthistorica dr. Willemijn Stokvis. het één en ander zich voltrok Hiervoor is veel gebruik ge maakt van oude kranten, cata logi en werd zelfs een half uur durende videofilm met inter views en oude Polygoon-jour naals samengesteld. De tentoonstelling is tot stand gekomen toen een kunsthisto rische projectgroep van de Leidse universiteit onderzoek ging verrichten naar de naoor logse kunstontwikkeling. De resultaten van dit onderzoek zijn opgenomen in een door Meulenhoff/Landshoff uitge geven boekwerkje dat tevens als catalogus van de tentoon stelling dienst doet. Dit boek geldt als naslagwerk over een aspect van een periode waaro ver nog vrijwel niets is gepu bliceerd. Het kost dertig gul den. zichtigen. Daarna staat de ex positie te kijk in museum Fo- dor in Amsterdam (17 maart- 29 april), het Stedelijk mu seum Schiedam (19 mei-24 juni), het gemeentemuseum Arnhem (29 juli-9 september) en in het Raadhuis te Heerlen (14 september-28 oktober). ■nteli pj '5. iLEIDEN De studentenvereniging Minerva wijst de be- Uchuldigihgen van de hand als zou het gedicht „Bom vol" in "er üe jaarlijkse almanak van Minerva discriminerend voor bui- inlanders zijn. Jinni "18Volgens P. Bijleveld, de praeses van Minerva gaat het om straren ••'ron'serend gedicht". „Het is een persiflage op de voor- ,rski>ordelen van Nederlanders tegen buitenlanders", aldus Bij- opaieveld. Meer wil hij er niet over zeggen. 1-13J 1 A)e Haagse officier van justitie, mr. H. Klein Breteler, be- y ploot gisteren tot in beslag name van de resterende oplage ma van de almanak. Hij deed dit nadat bij de Leidse politie een 30 iklacht was ingediend tegen Minerva. Minerva heeft nog 3hangeboden de verspreiding van de almanak stop te zetten, '^Tnaar Klein Breteler wees dat af. Hij achtte de inhoud van p epet gedicht daarvoor te grievend. 3keiVolgens de officier worden Turken, Surinamers, Marokka- e k^ien en Molukkers in het gedicht op grond van hun ras of RS godsdienst beledigd. De Leidse politie onderzoekt momen- .iphleel wie precies verantwoordelijk gesteld moet worden voor Bhet opnemen van het gedicht in de almanak, leiijï ).00 difi TIDEN Het programma van het concert, dat het Rotterdams TRhilharmonisch Orkest gisteren in het kader van de Meesterse- >Pr4e gaf, omvatte werken van Suppé, Mendelssohn, Handel, Grieg renh Rossini. „Een vrolijk programma", zoals een bezoekster ver- E inoegd opmerkte en waaraan werd meegewerkt door de Brazi liaanse pianiste Christina Ortiz. Als dirigent trad Kasper de Roo p, die deze week bij het orkest zijn debuut heeft gemaakt. Bij lnën eerste optreden van een zo'n nieuwe ster aan het firmament vi men geneigd een afwachtende houding aan te nemen. Een ze- 'nJBre scepsis, als daar van gesproken mag worden, veranderde Ijdens dit concert echter in een gevoel van bewondering voor zwiet vakwerk, dat De Roo leverde. lerP KiJfjn gebaren zijn niet spectaculair, maar wel effectvol, getuige iap"è beurtelings innemende en virtuoze klank in Von Suppé's 33juverture 'Dichter und Bauer', waarmee het concert werd geo- ïnd. Een toetssteen in expressief opzicht vormden de stem mingsvolle 'Twee elegische melodieën' van Grieg, die De Roo '"drachtig afgewerkt en met grote intensiteit ten gehore liet bren- u Ti. De op zich doodgespeelde ouverture 'Wilhelm Teil' van assini blies hij zoals hij dat eerder had gedaan in Von Suppé, i5|iet vuur en gevoelsovergave nieuw leven in. :Rl ;i (Jet enige bezwaar van betekenis kon gemaakt worden tegen de 'itvoering van Handels suite 'Music for the Royal Firework' en 'el tegen de grote bezetting, die indruist tegen de heersende lode om barokmuziek zo authentiek mogelijk weer te geven, oewel dit geen onaanvechtbare zaak is, maakte de symfonische szetting, die De Roo gebruikte en die het toch relatief lichtvoe- Ige karakter van de muziek teveel geweld aandeed, duidelijk it een kern van waarheid daaraan niet aan ontzegd kan wor- 'hristina Ortiz toonde zich in Mendelssohns eerste pianoconcert =een virtuoos pianiste, die met een opvallend gemak haar partij beheerste. De muzikale beperking daarvan was evenwel dat zij >at koel en superieur tegenover de muziek bleef staan, dit on danks de ruime aandacht, die zij voor allerlei expressieve nuan ces aan de dag legde. DIRK VOOREN De Leidse vuilverbranding. LEIDEN De Leidse vuilverbranding gaat in de tweede helft van de ja ren negentig dicht. Een dergelijk voorstel krijgt het algemeen bestuur van de vuilverbranding op 2 februari voorgelegd. Slui ting lijkt onontkoombaar omdat de wetgeving op het gebied van vuilver branding zo scherp is ge steld, dat de Leidse instal laties daar niet aan vol doen. Het lijkt niet moge lijk de installaties op be taalbare wijze aan te pas- De Leidse vuilverbranding heeft al geruime tijd te kam pen met milieuproblemen. Tot op heden werden de onver- brandbare restprodukten afge voerd naar het Belgische Wal lonië. Deze afvoer is echter in gevaar gekomen door de aan kondiging van het bestuur van Wallonië de grenzen voor Ne derlands afval te zullen slui ten. Voorlopig is er nog geen enkel zicht op een stortplaats in Nederland voor dit afval. In dit verband Het de directeur van de vuilverbranding, de heer F. van Overmeire, al eer der weten dat sluiting van de vuilverbranding onontkoom baar zou zijn wanneer niet spoedig een oplossing voor het slakkenprobleem wordt ge vonden. Overigens wordt het afval nog steeds in België ge stort. Wallonië zou niet tot uit voering van haar besluit over willen gaan, omdat dit de werkgelegenheid in gevaar zou brengen. Per jaar wordt zo'n 30.000 ton slakken en vliegas naar België afgevoerd. De Leidse regionale vuilver branding is destijds midden in de polder gebouwd, maar maakt nu vrijwel deel uit van de Merenwijk. Meerdere ma len zijn er klachten geweest over stankoverlast van de vuilverbranding, de plaats is dan ook niet erg gunstig te noemen. De installaties zijn aan het eind van de jaren ne gentig vrijwel afgeschreven. Het wordt niet de moeite waard gevonden de installaties met dure en onrendabele in vesteringen aan te passen aan de eigentijds milieueisen. Wat er met het huisafval moet gaan gebeuren wanneer de vuilverbranding gesloten zal zijn, is nog volstrekt onduide lijk. Er zal zo'n tien tot vijftien jaar onderzoek voor nodig zijn om een passend antwoord op deze vraag te vinden. Duide lijk is in elk geval dat wan neer gekozen wordt voor het bouwen van een nieuwe vuil verbranding deze voor een grotere regio dan nu het geval is het vuil dient te verwerken. Tot de mogelijkheden behoort ook het afvoeren van het huis afval naar andere verwer kingsbedrijven. Belangrijkste vraag is echter hoe de verwer kingstechnieken van het huis vuil zich zullen ontwikkelen. OEGSTGEEST Het overdekte zwembad Poelmeer in Oegstgeest werd vijf jaar geleden door de commissa ris van de koningin geopend. Het eerste lustrum van het zwembad wordt woensdag 18 januari gevierd met allerlei activiteiten. Het overdekte zwembad voorziet in een behoefte, dat is in die vijf jaar wel gebleken. Zowel ouderen en jongeren weten de weg naar het zwembad goed te vinden. Het aantal bezoekers groeide van 109.204 in 1979 naar 136.733 eind 1983. Niettemin drukt het zwembad, zoals in zoveel gemeenten, zwaar op de gemeentelijke begroting. Met energiebesparende maatregelen en speciale at tracties tracht men de tekorten enigszins te drukken. Op woensdag 18 januari zal een bezoek aan het zwembad voor recreatiezwemmers slechts één gulden kosten. Na het zwemmen krijgen de bezoekers in de ochtenduren een gratis kop koffie aangeboden door restauranthouder Versluys. In de middag, van één tot vier uur wordt een grote zweminstuif voor de jeugd ge houden. Er worden grote waterspelen gehouden en verder zijn er spelletjes op de perrons, kan er met de vingers worden ge verfd en wordt er een film gedraaid in het restaurant. Aan deze activiteiten kunnen kinderen tot 15 jaar deelnemen. Entree we derom één gulden. Ouderen zijn 's middags overigens eveneens welkom. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De Nacht van Voorschoten weer geslaagd evenement VOORSCHOTEN In de grote zaal van het Cultureel Centrum in Voorschoten ging gisteravond voor het vijfde achtereenvolgende jaar het grote jaarlijkse culturele evenement „De Nacht van Voorschoten" van start. Op het podium werd een gevarieerd programma van zang. dans en muziek afgewerkt, terwijl in de hal. de koffiekamer en klaslokalen zestien verenigingen als standwerkers elk hun eigen vorm van vrijetijdsbesteding een de man of vrouw trachtten te brengen. Ook dit maal was de belangstelling voor het evenement, waarvoor maarliefst vierhonderd mede werkers in de weer waren, weer erg groot. Tradietiegetrouw beten de jongste zangertjes „De Len teklokjes" (foto) het spits af en eveneens volgens traditie vormde na middernacht een groots dans- festijn het geslaagde slotstuk van de nacht. In totaal hebben 26 verenigingen aan het evenement meegewerkt. De journalist Joop Peters praatte het programma aan elkaar. Watersportvereniging aan Langevelderslag NOORDWIJK De Noord- wijkse Federatie Brandingwa tersporten heeft plannen om te komen tot een branding-en watersportvereniging aan de Langevelderslag in Noord wijk. Gedacht wordt aan een vere niging van surfers, zeilers en vissers. De gemeente Noord- wijk, die zeggenschap heeft over het strand aan de Slag, zou in principe bereid zijn een stukje strand voor de nieuwe vereniging te bestemmen. Be langstellenden, die een uitno diging voor de oprichtingsver gadering willen ontvangen kunnen zich schriftelijk of te lefonisch bij het secretariaat van de NFB aanmelden. Post bus 126, Hillegom, tel. 02520- 19716. Oud-Veender Van Rijn op KRO-televisie ROELOFARENDSVEEN De KRO-televisie brengt mor genavond een programma over de oud-Roelofarends- veense agrariër Piet van Rijn. „De landverhuizer" begint om vijf over half tien op Neder land I. Van Rijn begon zijn le ven in de Veen, trok al spoe dig naar Baflo in Groningen en vlak daarna naar Engeland. De KRO maakte toen een re portage over deze ondernemer. Niet veel later vertrok hij naar Texas. Daar schijnt hij nu suc cesvol te boeren. Volgens zijn broer Jan, die nog in Alkema de woont, gaat het programa zondagavond om de vraag of Piet een goed boerende onder nemer "of een ondernemende boer is. Postduiven in Langeraar LANGERAAR de postdui venvereniging De Luchtsport houdt vandaag en morgen een tentoonstelling in het Paro chiehuis van Langeraar. Op de tentoonstelling, die vanmiddag om vier uur begint, zijn 200 postduiven te bewonderen. Vanavond om tien uur gaat de zaal weer dicht. Morgen zijn de openingstijden van twaalf tot zes uur. De toegang is gra tis. Ter omlijsting van de ten toonstelling draait een rad van avontuur. ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse carnavalsvereni ging De Hangkonten houdt vanavond in het Muziekcen trum een boerenkielendansa vond. Het Tilburgse dansor- kest Asmara EN Die Zwetsch- gen Bub'n uit Boxtel verzor gen de muzikale begeleiding. De boerenkielenavond begint om half negen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal voor flQ.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3