Wilton wil deel van compensatieorders Minister Ruding voorziet weer extra bezuinigingen _mbtenaren °tarales ^er met ietkerk in de tafel F ractievoorzitter De Vries boos over uitlatingen De Boer „Deltaplan" tegen fatale „zure regen Keuringsdienst onderzoekt explosieve „sterretjes" snnenland i* WOU ja CHIJG), FIT/VEg, ■^c ZUCHT P'SP) FlTNEGS 6ENTR-6 15 HAAG Drie van vier ambtenarencen- _es (de grootste centrale 'ÖJP doet niet mee) n volgende week ïnsdag en donderdag r het ministerie van 'Hienlandse zaken kij- of er mogelijkheden om alsnog over een |?rjarig contract over de £idsvoorwaarden te if. p araten. Dat is de uit- 5(ist van een informele pioeting tussen de fzitters van de christe- CCOOP, het Ambte- èncentrum en de se- ^Siaris van de CMHA en gister Rietkerk. I november slaagden de nadat de ACOP eerder (afgehaakt, er niet in om Rietkerk een driejarige |/\eenkomst af te sluiten. Er '"pn drie punten over waar- e standpunten van de par te ver uiteen bleven lig- De drie bonden wilden hties dat gedwongen ont- in zouden uitblijven en dat (voor overheidspersoneel re) sociale-zekerheidsrege- »n in stand zouden blijven, gesprekken in de werk- pen zullen voortborduren jaar men in „de nacht van •lAerk" gebleven is. De drie rales houden vast aan het 9£rwege blijven van bruto- Jkortingen tijdens de con- periode. Voorts zal de ar- Stijdverkorting weer in de rekken betrokken wor- Doel was en is om op 1 ja- li 1987 de 36-urige werk- t in te voeren. ïigend tekort aan luurkundeleraren OjMEN Er dreigt in Ne- and een tekort te ontstaan IQ.' natuurkundeleraren. In v I leverden de lerarenoplei- {en nog 800 mensen af met i tweede- of derdegraads voegdheid, in 1984 nog 400-en in 1986 zullen het lichts 200 zijn, te weinig jet jaarlijks verloop op te [en. Van de 200 studenten en natuurkunde die in afstuderen, zullen naar lichting slechts een stuk zich als full-time natuur- ieleraar aandienen. De wordt wiskundeleraar, of iets anders doen. Nieuwe vinding tegen lekkages ónder water Directeur F. P. M. Noor- en van het Impregneer- en Injecteerbedrijt Frans Nooren B.V. in Stadskanaal, heeft een voor West-Europa uniek systeem uitgevonden om lekkages in beton nen en andere soorten wanden onder de water spiegel op effectieve wijze te dichten. Ver schillende overheidsin stanties in Nederland hebben inmiddels al veel belangstelling voor de vondst getoond. In opdracht van Rijkswa terstaat heeft Nooren proeven genomen met het afdichten van lekka ges in de betonnen wanden onder de Drent se Hoofdvaart die groot succes. De gaten wor den met hars, geïmpor teerd uit het Verre Oos ten, gedicht door mid del van een door hem zelf geconstrueerde in stallatie. Voor het aan brengen daarvan onder water wordt gebruik ge maakt van kikvorsman nen (zie foto), die voor dit karwei speciaal zijn opgeleid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In 1985 zal opnieuw extra, dat wil zeggen meer dan de in het regeerakkoord afgespro ken zeven miljard gulden, moeten worden omgebo gen. Minister Ruding (Fi nanciën) zegt dat in een vraaggesprek met het weekblad Haagse Post. De HP stelt dat in '85 en '86, bovenop de bezuinigingen vol gens het regeerakkoord, nog eens 14 miljard extra bezui nigd moet worden, om de te verwachten tegenvallers op te vangen. De minister heeft nog geen concreet bedrag inge vuld, maar gaat een eind met de Haagse Post mee. Ruding denkt nog over aan zienlijke mogelijkheden te be schikken extra miljarden te bezuinigen. Als mogelijkheden noemt de minister de arbeids voorwaarden van het over heidspersoneel, met name de ambtenarenpensioenen, en de prijscompensatie die in de col lectieve sector wordt betaald. Ook vindt Ruding het lang niet zeker dat de door zijn par tij, het CDA, gelegde koppe ling tussen ambtenarensalaris sen en sociale uitkeringen, in stand moet en kan blijven. „Koppelingen, automatismen en garanties hebben hun geva ren", aldus Ruding. Met zijn standpunt dat er in 1985 extra zal moeten worden bezuinigd -staat Ruding lijn recht tegenover de opvatting van CDA-fractieleider De Vries. Die stelde onlangs dat de extra bezuinigingslast die in 1984 op de burgers wordt ge legd een eenmalige zaak moet zijn, die zich in komende jaren niet kan herhalen. Ruding erkent dat er weer een aantal tegenvallers opdoemt, onder meer door een geringere groei van de economie dan waarop tijdens de opstelling van het CDA-VVD-regeerak- koord was gerekend. „Die te genvallers moeten door extra bezuinigingen worden opge vangen". Ruding wil in de begroting voor 1985 de meeste nadruk leggen op de terugdringing van het financieringstekort, zo stelt hij in het vraaggesprek. Hij wijst er op dat van een re ductie van het tekort in 1984 nog niet veel terecht is geko men. Voor dit jaar lag vooral de nadruk op een verminde ring van de collectieve lasten druk. 's Lands penningmeester maakt duidelijk dat daar vol gend jaar geen sprake van kan zijn. En daarmee zegt hij im pliciet nee tegen de eis van de VVD in 1985 een verlaging van de belastingen door te voeren, wat overigens ook in de lijn van het regeerakkoord ligt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-frac- tievoorzitter Bert de Vries heeft zich gisteren gedis tantieerd van de uitlatin gen, die zijn fractiegenoot Joep de Boer over de zaak van de kruisraketten heeft gedaan. De Vries, die volgens ingewijden behoorlijk boos was, gaf een verklaring uit, waarin wordt gesteld dat de con clusies van „het fractielid J.J.P. de Boer voor diens persoonlijke rekening zijn en niet het standpunt vor men van de CDA-Twee- de-Kamerfractie." De Boer pleitte woensdag tij dens een spreekbeurt te Al phen aan den Rijn voor uitstel van de beslissing over het sta tioneren van de raketten in Nederland. Tevens noemde hij het wenselijk dat de NAVO haar besluit van december 1979 tot het plaatsen van nieu we kernwapens in West-Euro pa „in heroverweging neemt". Deze uitspraken vielen bij de CDA-leiding volkomen ver keerd, te meer omdat premier Lubbers nog volop in bespre king is met de bondgenoten. Volgende week zal Lubbers deze zaak aan de orde stellen tijdens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten. Bert de Vries wijst er in zijn verklaring op dat zich in de CDA-fractie een „afwegings proces afspeelt". Volgens De Vries is nog „diepgaande stu die noodzakelijk, alvorens tot een verantwoord standpunt te komen" over de vraag of de raketten al dan niet in Neder land zouden moeten worden neergezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De zure regen, veroorzaakt door van industrieën, elektriciteitscentrales en verkeer, vormt mo menteel een van de ernstigste milieuproblemen van deze tijd. Daarom moet er een Europees „Deltaplan" worden opgesteld ter bestrijding en vermindering van de luchtverontreiniging. Kort samengevat is dit het verzoek dat het Europees parlement op 19 januari zal doen aan de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeenschap. Het verzoek is vervat in een uitgebreide resolutie, die is opge steld door de Milieucommissie van het Europees Parlement. De Nederlandse socialistische afgevaardigde Hemmo Muntingh, voorzitter van deze commissie, zei gisteren op een persconferen tie dat het hoog tijd is voor maatregelen ter bestrijding van de zure regen. Volgens Muntingh bedraagt de totale schade die de zure regen in de tien landen van de Europese Gemeenschap aanricht jaarlijks 150 tot 200 miljard gulden. Het „Deltaplan" moet ervoor zorgen dat de uitstoot van giftige gassen in tien jaar tijd met 75 procent wordt verminderd. Geen bezwaar tegen Van Agt in bestuur Hogeschool Tilburg TILBURG De Hogeschoolraad van de Katholieke Hogeschool Tilburg heeft geen bezwaar tegen het plan om Commissaris van de Koningin in Brabant Van Agt voor te dragen aan de Neder landse bisschoppenconferentie ter benoeming tot lid van het stichtingsbestuur van de KHT. Dit heeft de Hogeschoolraad gis teren besloten. De raad zou zich in december al uitspreken over de voordracht, maar het voorstel werd wegens „inhoudelijke problemen" van de agenda afgevoerd. De benoeming van leden van het stichtingsbestuur is voorbehouden aan de Nederlandse bisschoppenconferentie. Daaraan vooraf gaat een niet bindende consultatie van het college van bestuur van de Hogeschool en de Hogeschoolraad. Volgende week zekerheid over uitwijzing Kips DEN HAAG De presidenjt van de Haagse rechtbank mr. M.R. Wijnholt, zal donderdag 19 januari uitspraak doen in het kort geding dat Hein Kips heeft aangespannen tegen de Nederlandse Staat. Deze uit spraak komt vlak voordat zijn strafproces in Duitsland be gint. Er is in het buurland te gen Kips een gevangenisstaf van vijftien jaar geëist. „We kunnen niet langer wachten, er moet iets gedaan worden", aldus advocaat mr. P.H. Bakker-Schut gisteren in zijn pleidooi om de 38-jarige Hein Kips vrij te krijgen uit de Straubinger gevangenis in Duitsland. De 38-jarige zoon van een leverworstfabrikant, die in het voorjaar van 1982 door een val van Duitse un dercoveragenten werd opge pakt voor drugsbezit, ver klaart onschuldig te zijn. Hij wil de Nederlandse Staat via het kort geding dwingen tot uitlevering. Dat moet gebeu ren zonder dat de betrekkin gen met het buurland slechter worden. Volgens zijn advocaat kan dat alleen door overname van de strafvervolging. Landsadvocaat mr. H.A. Groen is het niet eens met een mogelijke uitwijzing naar Ne derland. Volgens hem is de Staat niet verantwoordelijk voor de gevangenhouding van Hein Kips omdat deze vrijwil lig naar Duitsland is vertrok ken. Gemeente politie met mondjesmaat versterkt UTRECHT De gemeentelij ke politiekorpsen in Neder land zullen dit jaar in totaal niet met de toegezegde 485 mensen, maar met slechts 140 mensen worden uitgebreid. Dit staat in een circulaire van Binnenlandse Zaken die aan de burgemeesters van gemeen ten met gemeentepolitie is verzonden. De gemeentelijke politiekorp sen zouden ër in 1984 bijna 500 mensen bijkrijgen. In dat aan tal is echter de compensatie voor de drie extra rooster vrije dagen, 160 mensen, al opgeno men. De politie heeft voor de roostervrije dagen vorig jaar de prijscompensatie ingele verd. Daar komt bij dat zo'n dertig korpsen in totaal 125 mensen moeten 'inleveren', omdat het inwonertal van deze gemeen ten is gedaald. De korpsen van de vier grote steden krijgen er dit jaar nog zestig mensen bij. QtlEMELS BEVERWIJK De Keuringsdienst van Wa ren in Haarlem is bezig met een uitgebreid on derzoek naar „sterretjes" die ontploffen. „Sterretjes" zijn een soort vuurwerk dat ook geschikt voor kinderen wordt ge noemd omdat het „koud vuur" zou zijn. Het knalt niet en spettert eigenlijk al leen maar mooie vonkjes. Van deze soort vuurwerk is nu een nieuwe variant op de markt, die echter niet zo onschuldig is. Sommige van deze sterretjes knallen uit elkaar en dit kan ernstige brandwonden veroorzaken. De nieuwe sterretjes heb ben in tegenstelling tot de oude soort een dikkere ge kleurde kop. Deze spat soms uit elkaar als het ster retje wordt aangestoken. De Keuringsdienst van Wa ren in Haarlem onderzoekt nu waarom die sterretjes ontploffen. Dit kan zowel worden veroorzaakt door het materiaal waarvan ze zijn gemaakt als door de manier waarop dit vuur werk wordt behandeld. De dienst heeft meer informa tie nodig over ongelukken en bijna-ongelukken en zou ook graag met meer slacht offers van het „onschuldi ge" vuurwerk willen pra ten, aldus de woordvoerder. oor bocht gas terug" HAAG Veilig Verkeer Ne- ind (VVN) voert in de eerste vier nden van dit jaar een voorlich- icampagne met als motto "Voor jt gas terug". heeft besloten deze actie te hou- '•bmdat er op wegen buiten de be- 5|Vde kom, waar niet sneller gere- ^Jjnag worden dan 80 km/u, vooral jchten veel ongelukken gebeuren I te hoge snelheden. Van de 695 (inzittenden die in de jaren 1978 'p met 1980 om het leven kwamen ngelukken die in een bocht ge- den, werden er 486 gedood op 80 vegen. Dat is 70 procent. Een t van alle verongelukte auto-in- nden bestaat uit mensen die om- nen bij bocht-ongevallen. CcidócSomattt VRIJDAG 13 JANUARI 1984 PAGINA 9 Nep-agent besteelt vrouw voor een ton OLDENZAAL De politie van Olden- zaal speurt naar de nep-collega die een 64-jarige vrouw voor 100.000 gulden aan geld en kostbaarheden heeft bestolen. De man wist de vrouw ervan te overtuigen dat zij haar kostbare bezittingen veilig moest stellen, aangezien „een aantal per sonen het daarop had gemunt". Hij ging met de vrouw naar een bank in de Duit se grensplaats Nordhorn om geld en sie raden van daar over te brengen in een safe die „de politie" had gehuurd in een Oldenzaalse bank. Ook goederen uit een andere safe van de vrouw gingen naar de door de oplichter gehuurde kluis. En kele dagen later haalde de man de safe leeg en verdween spoorloos. Cees Gravendaal misbruikt banden uit NOS-archief HILVERSUM Bij nauwgezet onderzoek van in de han del verkrijgbaar historisch materiaal over de Ui vervlucht, afkomstig uit de archieven van de NOS, kwam de naam naar boven van Cees Gravendaal, parlementair verslagge ver van de NOS, als de man die hiervoor ongevraagd ge bruik maakte van het Historisch Archief van de NOS en de banden doorspeelde naar derden. Als medewerker ook aan de rubriek „Met het oog op mor gen" liet hij zich bandjes bezorgen, die door hem op de Haagse NOS-redactie werden gecopieerd. Vervolgens speelde hij die in handen van de Utrechtse firma Staff- horst, die deze copieën in de handel bracht en er ruim re clame voor maakte. Hierbij was ook betrokken het bedrijf Promotion Pictures, dat geheel los staat van de NOS. Over deze kwestie werden in de NOS-ondernemingsraad al vragen gesteld. Het bestuur overweegt maatregelen te gen de betrokkenen. Smit-Kroes: Eurocontrol nauwelijks 'n verbetering DEN HAAG De samenwerking van West- Duitsland, België, Luxemburg en ons land op het gebied van de begeleiding van vliegtui gen boven de Benelux en Noord Duitsland in Eurocontrol, zal nauwelijks een verbetering betekenen ten opzichte van de bestaande si tuatie. In het betrokken gebied vormt de be geleiding van de luchtvaart helemaal geen probleem, zijn de nationale verkeersgeleidin gen modern en werken de vier landen al goed samen. Dit heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de Tweede Kamer laten weten. De minister deed dit naar aan leiding van de in september 1983 tussen de vier landen bereikte overeenkomst om de be geleiding van vliegtuigen behalve het nade- ringsverkeer voor vliegvelden, over te dra gen aan Eurocontrol Grotere kansen mogelijk voor te vroeg geboren baby's NIJMEGEN De levenskans van te vroeg geboren baby's kan nog aanzienlijk worden vergroot als er vaker en beter overleg plaats vindt tussen artsen, die zwangere vrouwen begeleiden en de zieken huizen in hun regio, die technisch het best in staat zijn om complica ties op te vangen. Het komt nog steeds voor dat er te laat of ver keerd wordt doorverwezen, aldus de Nijmeegse gynaecoloog prof. dr T. Eskes vandaag tijdens een post-academiale cursus voor vrouwen en kinderartsen. Twintig jaar geleden was de levenskans van twee tot drie maanden te vroeg geboren baby's die minder dan 1500 gram wogen uiterst gering. Tegenwoordig blijven volgens Eskes vier op vijf baby's in leven en ondervindt slechts twee tot vier procent na ongeveer een jaar nog problemen van de te vroege geboorte. Als artsen problemen tijdens de zwangerschap waarschijnlijk achten, dienen zij de aan staande moeder volgens Eskes meteen te laten opnemen in een goed geoutilleerd ziekenhuis. 7< VOOR L BESTELLING -ATRIOT-RAKET ins\ H BU VS IEDAM Directie mdernemingsraad van iet sluiting bedreigde Wilton Fijenoord in ledam dringen er op dat de Amerikaanse iensatie-opdrachten, 'iQ&ntstaan door het be- ,l0*en van Patriot lucht- iriedigingsraketten, i 'een deel bij deze If worden geplaatst, bn brief aan het kabinet schrijven directie en OR dat kan worden gedacht aan het bestellen van marinevaartui gen door de Amerikanen, waardoor de nadelige gevol gen die voor de werf zijn ont staan als gevolg van het niet verlenen van een exportver gunning voor onderzeeboten aan Taiwan deels kan worden goedgemaakt. Volgens staatssecretaris Van Houwelingen van defensie zijn de Amerikanen bereid voor ongeveer 360 miljoen gulden aan defensiematerieel bij Ne derlandse bedrijven te bestel len ter compensatie van de aankoop door ons land van Patriot raketten ter waarde van een miljard gulden. Vol gens Van Houwelingen is de fabrikant van de raketten be reid de compensatie tot 120 procent aan te vullen. In de brief aan de regeririg stelt Wilton vast dat het kabi net nog geen voorstellen heeft gedaan die beantwoorden aan de moties van de Tweede Ka mer. Die moties zeggen dat compenserende werkgelegen heid voor de werf moet wor den gevonden en dat er maat regelen moeten worden geno men om de afbouw van de twee onderzeëers voor Taiwan veilig te stellen. Als het kabinet geen compen serende maatregelen zou kun nen nemen vraagt de werf een rijksbijdrage voor de op korte termijn te verwachten leeg loop in de afdeling marine- bouw. Wilton-directeur Sluis sluit niet uit dat het kabinet een besluit neemt die het ein de van de werf betekent. Of een voor Wilton negatieve ka binetsbeslissing wordt geno men op basis van het rapport dat een commissie onder lei ding van bankdirecteur Lang- man opstelt over de positie van de werven in het Water weggebied, kon Sluis niet zeg gen. Volgens hem is het rap port klaar en is het vandaag aan het kabinet aangeboden. Deze futuristisch aandoende werkruimte is een van de onderzoekkamers van het nieuwe gebouw voor neuro-chirurgie in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Het nieuwe gebouw is vanmiddag officieel geopend door koningin Beatrix.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9