Het waardevolste dat ik ooit gedaan heb" P Bachmeier virus tot leven in twee Duitse speelfilms Royale eengezinswoningen in Alphei^andei^Rijni Smakelijk sausje over bittere boodschap CcidóG Sou/UITlt NICHOLAS MEYER: -irr L" 21 vrije sektor en premie B woningen met aantrekkelijke subsidies. fI1.1.ftf.MlW.11 Ifcfl fllEKra .BI |£g| GERARD VI BAKKER ADVIESGROEP BV KUNST VRIJDAG 13 JANUARI 1984 PAG] II Amerikaanse tv- film in twaalf Nederlandse bioscopen Regisseur aarzelde voor hij The day after" maakte „Ik had geen zin om de martelaar uit te hangen „En zorg ervoor dat die kernraketten er bij jullie niet komen" roept Nicho las Meyer me na als ik zijn suite in het Cresthotel verlaat. Naast een schro melijke overschatting van de draagwijdte van mijn stukjes, een opmerking waar hij als regisseur van „The day after" nauwe lijks onder uit kan. „Ik ben hier om over De Bom te praten" is zijn eerste opmerking in ons gesprek. Meyer is er - want zo is het in zijn contract bedon gen - natuurlijk ook om tegen honorarium publici teit voor zijn film te ma ken. Twee verschillende dingen, al gaan ze samen. „The day after" heeft in Nederland overigens pu bliciteit te over gehad, na dat de televisiefilm in Amerika en later Enge land werd vertoond. En nóg eens toen een aantal Nederlandse omroepen met de armen over elkaar zaten af te wachten tot de Amerikaanse maatschap pij hem voor de deur zou afleveren. Dat gebeurde niet. Het Haagse filmdis- trubitiekantoor Concorde van Robbert Wijsmuller kreeg de rechten. Van daar dat „The day after" als speelfilm gisteren in twaalf Nederlandse bio scopen ging draaien. Nicholas Meyer is een Ameri kaanse regisseur die alsnog niet in een duidelijke categorie is onder te brengen. Hij regis seerde o.m. de tweede Star Trek-film („The wrath of Khan"), schreef enkele boeken die in Amerika bestsellers werden, maar politiek activis me via zijn creatieve werk was er niet bij. „Het enige dat er op leek was een detective-story tegen de achtergrond van de oorlog in Vietnam" zegt Mey er. „Ik ben in wezen een ver- halen-verteller. Straks maak ik misschien een komedie. Toen de televisie-maatschappij ABC mij de regie aanbood, schrok ik me een ongeluk. En datzelfde hadden al drie regis seurs vóór mij gedaan. Wat moest ik in hemelsnaam met zo'n film. Goed, ik had in het dagelijks leven wel alle peti ties en protesten tegen bewa pening ondertekend, maar verder ben ik ook maar een lafaard. Ik had helemaal geen zin om de martelaar uit te hangen. Ik geniet verder van het leven, luister naar jullie Concertgebouworkest waar van ik alle platen heb, en pro beer zo weinig mogelijk te denken aan dat zwaard van Damocles dat boven ons hoofd hangt. Het scenario voor „The day after" ben ik dan ook gaan lezen met het idee van: 't zal toch wel niks zijn. Maar het was wél iets. En toen ben ik me gaan afvragen: Waar ben je nou mee bezig? Wèl klagen, maar niets dóen. Noem jij jezelf een mens?" Tweede McCarthy Nicholas Meyer doorspekt z'n tekst met hier en daar een sliertje Frans. Net wanneer je hem van koketterie met die kennis van tenminste één Eu ropese taal gaat verdenken, vertelt hij dat hij net uit Parijs is aangekomen waar hij ook over zijn film heeft gepraat. Hij kent Frans omdat zijn ou ders uit de Franse Elzas af komstig zijn en hijzelf als kind kort in Frankrijk heeft ge woond. „Maar ik ben Ameri kaan" zegt Meyer „opgegroeid met de paranoia van de Koude Oorlog-periode. Als er een vliegtuig laag overvloog hoor de ik de bommen al vallen. In feite zijn we met Reagan in een tweede McCarthy-periode beland. Ik zou willen dat „The day after" zoveel effect heeft dat Reagan niet meer terug komt in het Witte Huis. Met die film hebben we de mensen wakker willen maken. Want we slapen al dertig jaar. De nucleaire bewapening, het meest afschuwelijke feit van deze eeuw, hebben we alsmaar weggestopt. We hebben keurig onze belasting op tijd betaald en verder alles op z'n beloop gelaten. Natuurlijk weet ik niet en weet niemand of een film als „The day after" effect heeft. Dat merk je hoogstens later. Maar we hebben die film tenminste gemaakt. We heb ben tenminste laten zien wat een nucleaire oorlog betekent. En bij al die critici uit Reagan- kringen op die film, is er niet één die gezegd heeft: Dat klopt niet wat jullie daar vertonen. Er werd gezegd: „Die film is propaganda" en „Waarom doe je het werk van Andropov?" Of: „Waarom moeten wij die ellende zien? Ik zie liever Dal las". Je hóeft het helemaal niet te zien, zeg ik dan. Dat is jouw voorrecht in een demo cratie. Maar als je zö praat wil je blijkbaar een soort Sowjet Unie, waar je zo'n film niet kan zien." Geen rampenfilm „Het idee voor de film komt van de grote baas van ABC's afdeling film. Die had ooit „The China syndrome" gezien, was daar zo van onder de in druk dat hij een film wilde over de gevolgen van een kernoorlog. Niet over de oor zaak, maar over hoe de gemid delde Amerikaan zoiets zou ondergaan. En daarvoor moet je diep je pet afnemen. Want ABC is een commerciële maat schappij en het leek erop dat ze voor geen cent aan reclame spots zouden verkopen bij „The day after". En die film kost toch zeven miljoen dollar. De morgen na de vertoning was ik dan ook kapot toen ik hoorde dat er honderd miljoen mensen naar gekeken hadden. Toen ik „ja" tegen ABC had gezegd, heb ik gesteld dat het Nicholas Meyer bij het de Amsterdamse Leidseplein: „Ik ben gekomen om over De Bom te praten". een film moest worden zonder bekende gezichten. Zonder grote namen. Geen Irwin Al- len-rampenfilm, waarbij je ge- noegelijk toe kunt kijken hoe je favoriete ster uit die bran dende torenflat vandaan komt. "Prima" zei ABC, „maar geef ons tenminste één naam". Op weg naar mijn ouders in het vliegtuig naar New York kwam ik Jason Robards tegen. Ik bied hém de hoofdrol aan, dacht ik. En hij zei onmiddel lijk: „Ja. Eindelijk iets dat be ter is dan petities onderteke nen". Ik het begin walgde ik van „The day after". Ik werd doodziek van al die boeken die ik doorgewerkt heb over nu cleaire wapens. Pas toen ik ging filmen was dat weg. Maar toen kregen de acteurs het. Steve Guttenberg droom voortdurend dat er een bom naast hem viel terwijl hij met zijn moeder stond té telefone ren. Meer acteurs hadden van die dromen. We noemden ze Nuke-merries." In de olie „Mijn. aarzeling toen ik „The day after" aangeboden kreeg, mensen. Aan de ene kant weet je dat kernwapens iets ver schrikkelijks zijn, aan de an dere kant wil je er liever maar niet al teveel over nadenken. Ik ben tóch gaan denken. Over dat Concertgebouwor kest van jullie dat zomaar weggevaagd zou worden. Over al die andere dingen. En opeens besefte ik hoe de we reld er uit zag. Als twee man nen die tot hun nek in de olie staan en voortdurend probe ren weer een sigaret met een lucifer aan te steken. Ik weet niet of „The day after" een goede film geworden is. Het is in elk geval een film waarover je moet praten. En die mensen die er nog niet over gedacht hebben, aan het denken zet. Een Russische generaal schijnt hem gezien te hebben en er zeer door geschokt te zijn. In Polen zou hij op de televisie vertoond worden, maar dat is niet doorgegaan. De versie die jullie hier in de biopscoop zien, is helemaal mijn versie. Er staat dan ook „Een Nicholas Meyer film" boven de titel. Hij is misschien drie minuten lan ger dan de Amerikaanse tv- versie, maar wel vijftig pro cent beter. Kijk, ik haat televi sie. Het is „pour les enfants", koopwaar. Maar als je me vraagt waar de film beter thuis is, in de bioscoop of op televisie, dan zeg ik: op de te levisie. Al loopt hij met een enorm succes - beter dan „Re turn of the Jedi" - in 200 Duit se bioscopen. Alles wat je voor de bioscoop maakt is bij voor baat artistiek beter dan wat je op tv kan doen. Maar deze film is een dienst aan het pu bliek. Televisie is een informa tie-medium. En deze film moet een maximaal publiek berei ken. Hij moet gezien worden door de man die net „Dallas" gezien heeft". In Nederland moet de tv wachten. Dat kan nog wel een jaartje duren. Twaalf biosco pen meten „De dag daarna" voorlopig breed genoeg uit. Ni cholas Meyer tenslotte: „Ik ge loof dat „The day after" het waardevolste is dat ik in mijn leven gedaan heb". BERT JANSMA HEREN IKWÉN5 WEL t*T MIAN WOORPEN 5ERJEU5 6E- NOMEN \ACRPENIK0ENJ GEORGE CRWELL EN HES EEN SOEK GESCHREVEN AA AAR'JSTIG NOU MAAR. \A£ WETEN T'NU WEL,AE HEST ONS GEWAARSCHUWD LOCR. 17E SL'ROCRATIE EN TOTALITARIS ME DIE ZICH IN AL HUN LUGL6E - RE CCNSEOUENTIE'S ONTWIK KELEN FUN SRAAf féPANKT JE BENTVRIA ,AE KUNT GAAN De stripfiguur George Orwell raakt tijdens zijn tijdelijke terugkeer op aarde danig ge desillusioneerd. HOOFDDORP Hoe pessimistisch George Or- wells voorspellingen voor 1984 ook waren, hij had nooit kunnen dromen dat de wereld er op dit mo ment zö zou uitzien. Strip makers Eric Schreurs en Wim Hanssen hebben in hun album „1984" de schrijver van het meest aangehaalde boek van dit jaar daarom weer even midden in de maatschap pij geplaatst. Het shocke rende resultaat van die handeling werd gister avond in het Brugrestau- rant boven de Schiphol- weg overhandigd aan mi nister drs. W.J. Deetman van onderwijs en weten schappen. Schreurs en Hanssen zetten Orwell neer in een heel her kenbare, maar daarom niet minder opmerkelijke wereld. Een samenleving waarin Gro te Broer nog niet zo duidelijk aanwezig is als in het boek van Orwell, maar waarin za ken spelen die je doen afvra gen of we nu wel zoveel beter af zijn. Het is een harde, soms knettergekke maatschappij die Orwell treft in de strips van Schreurs en Hanssen. Een wereld waarvan de inwo ners in zichzelf gekeerd met koptelefoons lopen, zich ver liezen in gemeenschappelijke buitenlanderhaat, angst voor de bom en liefde voor compu terspelletjes en luisteren naar de simplificaties van Kernpar tij-kamerlid Janblaat. Big Bro ther is er ook, maar blijft be perkt tot de speurende came ra-ogen in de supermarkt en het warenhuis. Verder bezon digen alle figuren zich aan de smakelijke happen van Bic Max, ontsnapt er bijna nie mand aan de trimterreur, en zijn Henkie Vrientje en Zoon tje Zwager dè grote idolen van de overigens zeer geëmanci peerde vrouwen. De stripfiguur Orwell is, niet verbazingwekkend, verbijs terd door wat hij aantreft. Hij wordt in zowel het verhaal van Schreurs als van Hanssen het slachtoffer van het wan trouwen van de mens anno het verhaal van S^nicurs aenkt men hem via de camera's te betrappen op winkeldiefstal, in de strip van Hanssen ontlopen de mensen hem als hij met hen in contact probeert te treden. Overigens blijft er in de visie van de beide striptekenaars op 1984, ondanks het overduide lijke pessimisme, nog genoeg te lachen over. Daarvoor zor gen dan vooral de tekeningen van Eric Schreurs, die bijna al zijn personen opscheept met paardengebitten, kwijlmonden en drankneuzen. En dat werkt komisch genoeg om de soms bittere boodschap met een smakelijk sausje te overgieten. KOOS VAN WEES Eric Schreurs en Wim Hans sen: 1984, Orwells voorspel lingen kritisch bezien in stripvorm. Uitgeverij Het Spectrum, winkelprijs 14,90. BONN Het kon niet uitblijven. De zaak-Bach- meier, de spectaculairste moord uit het na-oorlogse Duitsland, moest wel een vervolg krijgen op het witte doek. Dat is nu ge beurd. En hoe. Twee re gisseurs hebben de afgelo pen maanden met de tong uit de bek gewerkt om hun rolprent het eerste in de bioscopen te hebben. Hark Bohm heeft het re gisseursduel nipt gewon nen. Zijn film „De zaak Bachmeier" is vorige week in 50 bioscopen in première gegaan. Deze week volgt Burkhard Driest met „Anna's moe der". De pil van de neder laag wordt voor Driest nog enigszins verguld. Zijn film draait meteen in maar liefst 100 theaters. Het Bachmeier-virus heeft Duitsland weer te pakken. „Marianne Bachmeier huilde in de gevangenis toen ze Bohms film zag", meldde het boulevardblad Bild in de be kende oorlogskopletter. Maar niet alleen de pulp-pers trekt alle registers open. Ook de se rieuze kranten en tijdschriften doen mee. De weekbladen „Der Spiegel" en „Stern" wijd den een omslagverhaal aan beide films. En voor wie geen kranten leest is er altijd nog de televisie. De uitgebreide be richtgeving op het scherm heeft Bohm en Driest al een massa gratis reclame bezorgd. Het eerste Duitse net doet het komende zondag allemaal nog eens dunnetjes over met een uitgebreide documentaire over de totstandkoming van beide films. De titel „De Bachmeier- -story". Duitsland, dat is dui delijk, kan er nog steeds niet genoeg van krijgen. Zes jaar Intussen zit het lijdend voor werp van al deze belangstel ling in de gevangenis van Hil- desheim een straf van zes jaar uit. Deze straf is het sluitstuk van een drama dat op 5 mei 1980 begint. Op die dag wordt Marianne Bachmeier's 7-jarige dochtertje Anna door een lust moordenaar om het leven ge bracht. De belangstelling voor de rechtszaak in het Noord- duitse Lubeck blijft beperkt tot de regionale pers. Dat ver andert drastisch als Bachmeier op 6 maart 1981 de rechtszaal binnenstapt, een pistool trekt en van achter zes schoten op de verdachte moordenaar af vuurt. De man is op slag dood. Na de onthutsende taferelen in de rechtszaal beheerst de zaak- -Bachmeier maandenlang Duitsland. Anna's moeder wordt gedragen op golven van sympathie. De knappe Bach meier wordt verheerlijkt als een wrekende moeder die de dralende en weke justitie ein delijk heeft eens laten zien wat er met dit soort misdadi gers moet gebeuren. Als be kend wordt dat de moorde naar gecastreerd was maar zijn lustgevoelens had terug gekre gen na een behandeling met hormonen, groeit de steun voor Bachmeier en de weerzin tegen het justitiële apparaat. Beeld Maar niet lang daarna begint het beeld van de wrekende moeder af te brokkelen. Er verschijnen berichten dat Bachmeier met 16 een onwet tig kind had, dat een ander kind bij pleegouders is onder gebracht en dat ze in een hip- fiie-achtig milieu zeer losjes eeft. Een deel van de publieke opinie slaat om. Een moeder mag kennelijk wel als scher prechter in een rechtszaal op treden, maar dan moet ze van onbesproken gedrag zijn. „Ik begrijp goed dat een moeder dat doet", zegt een vrouw in een straatinterview voor de te levisie, „maar niet zo'n moe der". Als Marianne Bachmeier na een turbulent proces tenslotte tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wordt houdt het bureau Allensbach een opinie peiling. Het blijkt dat 27 pro cent de straf te hoog en 25 pro cent te laag vindt. Een juiste straf, oordeelt 28 procent. Kortom, bewondering en af- Recht En dan nu de films. Het had nog maar een haar gescheeld of de publiciteitsbewuste Bachmeier had zelfs meege speeld. Regisseur Hark Bohm die haar proces gevolgd had maakte zij duidelijk dat zijzelf en niemand anders het recht had de hoofdrol te spelen. Bohm maakte inderdaad een serie opnamen met Bachmeier; opnamen waaruit bleek dat de vrouw het als actrice in haar levensverhaal helemaal zo gek nog niet deed. Toch durfde Bohm het niet aan met Bach meier verder te gaan om de praktische reden dat ze elk moment opgeroepen kon wor den om haar straf uit te zitten. Even overwoog hij nog de op namen met Bachmeier te handhaven en er een semi-do- cumentaire van te maken. Uit eindelijk koos hij toch voor een compleet nieuwe speelfilm met de Oostenrijkse^ actrice Marie Colbin. Hoe de films het commercieel gaan doen is nog niet te zeg gen. Op het artistieke vlak lijkt Bohm het pleit echter te hebben gewonnen. Terwijl zijn film geprezen wordt als een goed verteld verhaal, laat de Duitse kritiek niet veel over van Burkhard Driest's pro- dukt. Ook de bezetting van de rollen bij Bohm is beter. Col bin steekt huizenhoog uit bo ven Driest's hoofdrolspeelster, Gudrun Landgrebe. De faam die Landgrebe bij haar debuut in Van Ackerens „Die flam- bierte Frau" verwierf, is ze even snel weer kwijtgeraakt, zo schrijft de Frankfurter All- gemeine. GERARD KESSELS DAHL >pt „The day after" laat z'n £ERS ook in het boeken wezfaal he Uitgever K-tel heeft c&usias' dellijk een boekwerkje)mme markt gebracht met d]oetb; „De dag erna" en als ojheden tel „het leven na de bote we 19,50). Het boek heeft, flaptekst na, echter n/elak is de film te maken. Het van verzameling oudere scconfli fiction verhalen rond he stij de thema als de film, geleegei ven door mensen als Isaae inh mov, Roald Dahl, A de K.Dick. Het kortste zang 1 Dahl Tussen de ruïnegewo< regels) waarin hongerige. levenden hun ledematu— ruil voor die van een ancy-£r> verorbering aanbieden.'. tuur die de mensen van Ln^e vangcentra voor „Day zn bezoekers u vast niet zaï?0ïï HOOP F 3 ont Voor die opvang blijktp thans voorlopig - niet ?um belangstelling te bestaak- mensen van de Vredest be ging die in Arnhem ojfr U1 zoek van Eurocinema in' de mogelijkheid hebbele.n 1 schapen om na te praten;a*e ben een man of tien binivom had die „even langs zirmfl weest". Er gingen dond ye in Arnhem 200 kijkers™. „The day after". „Menrs m werkt zijn emoties kenFve" liever alleen" aldus der0 Van der Meer van de vereI] de vredesgroepen. „Het if mogelijk dat men er in e*ens ter stadium toch met om wil praten". Hoop doet zou je zeggen, maar dat )Pan niet zo sterk in dit verb£n' j de al ef. f'ng h en Henb Hugo Claus CLAUS L lami Willem van Oranje ma\ vo een Noord-NederlandsaWli Belgisch-Nederlandse clent duet ie zijn, er komt est wicht. Onderweg is Leeuw van Vlaanderen regisseur Hugo Claus. Guldensporenslag waar Vlamingen (met beenhWBË Jan Breydel en wever E/ de Coninck) de Fransen ilia pan hakten. Alles vmtm schrijver Hendrik Consci De film gaat 28 januari MO. het internatonale filmfe van Brussel in première, I hier ook in de bioscoop dingt in '85 als vierdelige tvchri (KRO). De film heeft vf, is half miljoen gulden gekovar er zijn 450 paarden vooi he bruikt. Producent Jan ars Raemdonck in Film en Wil maker: Vier maanden jde de opamen begonnen wéfoo, een test. Er zijn gevezen geenscveneerd van ruitefs gen ruiters, en van ruiteial. gen voetvolk. Indei ei schrokken de paarden vain, bewegen van de vlaggein. liepen ze gewoon weg ami zwaarden hoorden klettfee Toen we na drie maanderen, ze klaar waren haddeiijde zo'n 50 paarden die een.a. vecht aankonden en oveCo. beek konden springen C ui film slaat bij voorbaat ree Er zijn meer dan duizend tuums voor gemaakt. Bapty Co. in EngeZB Brief van die firma: „Dit grootste kostuumfilm die ooit verzorgd hebben. Ij schijnlijk de grootste in di schiedenis". Hugo B.de A%e, het voortaan. r BERT JAN%,a Hendrik Conscience rfs Aan de Schelfhorst in het bestemmingsplan Ridderveld II, bouwt pdjibouwbv uit Diemen. Indeling Premie B: woon- eetkamer, hal, inpandige berging. Ie verd.: overloop, 3 slaapkamers, ruime badkamer met douche, 2e toilet en wastafel. 2e verd.: grote bergzolder. Voor- en achtertuin. De vrije sektor woningen hebben een luxere uitvoering met o.a. ligbad en geen inpandige berging, maar een schuur in de achtertuin. WOONKAMER MET UITBOUW, TOTAAL GROOT 42 m2. Koopsommen: v.a.f. 136.000,- v.o.n. Garageboxen f. 15.000,- v.o.n. Rijksbijdrage 1e jaar f. 5.500,- totaal f. 33.000,- U verwoont bij een bruto jaarinkomen van f.39.500,- na aftrek premie en fiskaal voordeel f 00Q m P.m. Makelaars in en taxateurs van onroerende goederen. 1 Adviseurs bij ontwikkeling en realisatie van bouw- projekten. Specialisten in stadsvernieuwing. Aldengoor 6,1083 AK Amsterdam Telefoon 020 - 42 09 26 na kantoortijd j023 - 293185 J

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16