►ntslagen tCiessling slachtoffer van 'dubbelganger' Koortsachtig beraad na sluiting Suralco Europese Ontwapeningsconferentie kan Oost-West verhouding verbeteren Buitenland kleuters in Voerstreek )nder begeleiding s an politie naar school Costa Rica weigert komst Amerikaanse militaire ingenieurs H GeidócOowiant VRIJDAG 13 JANUARI 1984 PAGINA 11 fS en China uidertekenen verdragen WASHINGTON President Ueagan en de Chinese premier Zhao lyang hebben gisteren in Washing- >n verdragen ondertekend voor we- msehappelijke en industriële sa menwerking. De verdagen worden lizien als een symbool van een pe- ffode waarin de betrekkingen tussen iH VS en China zullen verbeteren. Chinese premier roemde de Irriendschappelijke, open en serieu- I" besprekingen die hij in de VS keft gevoerd. Maar „er is nog veel f doen om de resterende problemen b te lossen", voegde Zhao eraan toe, I een toespeling op de kwestie-Tai- jan, die de betrekkingen tussen bei- l landen blijft overschaduwen. Amerikaanse generaal opgehangen SAN ANTONIO De Amerikaanse ge neraal Robert Ownby is eerder deze week opgehangen aangetroffen in een trapgat op de Amerikaanse legerbasis. Op zijn lijk werd een briefje gevonden met de tekst „gevangenen, berecht, schuldig bevonden aan misdaden door het Amerikaanse leger tegen de volkeren van de wereld, veroor deeld en terechtgesteld". Volgens een zegsman van de basis was de generaal ook geslagen. Zelfmoord wordt uitgesloten, maar net blijft onduidelijk door wie de generaal is opgehangen. „We hebben geen aanwijzingen dat er terroris ten bij betrokken zijn", aldus de FBI, de federale recherche. Ownby was reserve- -generaal en voerde het bevel over 4.000 reservisten uit Texas en Louisiana. VS willen opheldering over doodschieten piloot WASHINGTON De Verenigde Staten willen opheldering van Nicaragua over het doodschie ten van een Amerikaanse piloot, wiens helikop ter in Honduras, vlak bij de grens met Nicara gua, tot landen gedwongen werd. President Reagan sprak van onverantwoordelijk gedrag van Nicaragua. De Amerikaanse helikopter werd woensdag be schoten. Het toestel landde daarop op Hondu- rees grondgebied, niet ver van de grens met Ni caragua. Na de landing werd op de bemanning geschoten, waarbij de Amerikaanse piloot werd gedood. De minister van buitenlandse zaken, Shultz, sloot de mogelijkheid niet uit dat de he likopter afgedwaald kon zijn tot boven Nicara- guaans grondgebied, zoals Nicaragua heeft ver klaard. Shultz sloot een rechtstreekse militaire reactie van de VS op het incident uit. Groenen in problemen door „machtsstrijd en intriges" BONN In de Bondsdagfractie van de Groenen is een ernstig crisis ontstaan als gevolg van een dreigement van Gert Bastian, oud-generaal bij de Bundes- wehr, om uit de fractie te stappen. Bas tian heeft met opstappen gedreigd als gevolg van „zwaarwegende verkeerde ontwikkelingen" binnen de partij waar onder het werk in de Bondsdag lijdt. Tolerantie en menselijkheid zouden hebben moeten wijken voor intriges en machtsstrijd. Volgens de leiding van de Groenen mogen inhoudelijke menings verschillen niet leiden tot het opstappen van een lid van de fractie. Sovjet-Unie en Cuba vergroten hulp aan Angola MOSKOU De Sovjet-Unie en Cuba gaan de militaire hulp aan Angola vergroten. Daartoe is deze week tij dens overleg tussen de drie landen in Moskou besloten. Aanleiding tot het opvoeren van de hulp is de strijd met Zuidafrikaanse troepen in Zuid-Ango- la. Angola, dat in grote mate voor mi litaire leveranties van Moskou afhan kelijk is, is sedert oktober 1976 door een verdrag van vriendschap en sa menwerking met de Sovjet-Unie ver bonden. Van westelijke zijde zei men te schatten dat er 2.000 Russische ad viseurs in het land zijn. Baby uit eicel van donor MELBOURNE Een 25-jarige vrouw in Australië heeft het leven geschonken aan een baby die ontstaan is uit een eicel van een andere vrouw. Het zou de eerste maal zijn dat een dergelijke reageerbuis baby is geboren. Carl Wood, van de Mo- nash universiteit, zei dat de baby in no vember vorig jaar was geboren, maar dat de ouders hadden gevraagd de bekend making wat uit te stellen. Volgens Wood was de eicel van de donorvrouw in een reageerbuis bevrucht met het zaad van de man van een vrouw, die langs de nor male weg geen kinderen kon krijgen om dat bij haar vijf jaar geleden reeds de me nopauze was ingetreden. De eicel was vervolgens in haar baarmoeder geplaatst en daar tot verdere ontwikkeling geko- fan onze correspondent Gerard Kessels) pNN In homo-bars in Keulen verkeert regelmatig |n man, die sprekend op de ontslagen generaal Gtln- 3 ujr Kiessling lijkt. De Westduitse militaire inlichtin- mdienst zou zich door deze dubbelganger hebben la- In misleiden. Dat meldde gisteren het Keulse dagblad xpress. p militaire inlichtingendienst legde de minister van defensie, örner, begin december een rapport voor op grond waarvan hij plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO, Kiess- I jig, ontsloeg. De reden voor het ontslag zouden diens homose- I iiele kontakten zijn geweest, waardoor Kiessling in een positie jn gekomen waarin hij gechanteerd kon worden. Kiessling ;eft steeds ontkend ooit homosexuele kontakten te hebben ge ld. Volgens het rapport van de inlichtingendienst zou Kiessling amgast zijn geweest in de homo-bars Tom-Tom en Cafée Wüs- n in Keulen. Klanten van Tom-Tom hebben echter tegenover In verslaggever van de Westduitse televisie bevestigd, dat er igelmatig een man in de bar komt die zeer veel op Kiessling |kt. Nog deze week zou Kiessling zijn gesignaleerd in de bar. it klopt niet met de feiten, omdat hij al dagenlang in een zie- f'nkpnhuis in München ligt, hetgeen het vermoeden versterkt dat ?n t een dubbelganger van Kiessling is. ouviinister Wörner noemt het „uitgesloten", dat Kiessling ontsla- k in is op grond van een verwisseling met iemand anders. Hij n feeft het materiaal van de inlichtingendienst gisteren voorge- /erigd aan drie parlementsleden van CDU, FDP en SPD. De ver- ne igenwoordigers van CDU en FDP stelden zich na het onder- ïaröud achter de minister. De vertegenwoordiger van de SPD zei terDg twijfels te hebben. lede opperbevelhebber van de NAVO, generaal Rogers, heeft gis- 44 iren gezegd dat hij op geen enkele wijze betrokken is bij het Hentslag van Kiessling. Benoemingen en ontslagen als die van de r c/estduitse generaal zijn uitsluitend een zaak van het land in caawestie, aldus Rogers. Ook ontkende Rogers dat hij om een on- wóerzoek naar de affaire-Kiessling had verzocht. De CIA zou dat iriwder deze week hebben bekend gemaakt. lissinger: Afgezanten van ÏS en Sovjet-Unie moeten )ost-West relatie verbeteren 'erètuSSEL De vroegere Amerikaanse minister van buiten- Midse zaken, Kissinger, heeft er vanochtend voor gepleit dat ■5ftesident Reagan en president Andropov persoonlijke afgezan- ^av|n benoemen om rechtsstreekse onderhandelingen te openen, ,jaa|e de spanningen tussen Oost en West moeten verminderen. re ;issinger deed dit voorstel tijdens een rede voor voor een confe rentie van het Centrum voor Strategische en Internationale Stu- n t\es van de Universiteit van Georgetown. Kissinger zei niet wie e afgezantén zouden moeten zijn, die echter wel de bevoegd- eid zouden moeten krijgen om zeer vertrouwelijke gesprekken j voeren. ?eri ,erjÖEREN In het Belgische plaatsje St. Martens-Voeren zijn 18 Jaamse kleuters gisteren onder politie-escorte naar hun oude nc/]aslokaal gegaan, waaruit ze eerder deze week waren verdre- rakn door de Franstalige burgemeester José Happart. De burge- jeester had de Vlaamse kleuters ondergebracht in een soort )a7/Pk en hun klaslokaal ter beschikking gesteld van Franstalige ccaprlingen. Hij vindt dat het ministerie van onderwijs te lang s d|euzelt met het beschikbaar stellen van geld voor de nreuw- iar puw van een nieuwe Franstalige school. Het hok werd vervol- khns door de onderwijsinspectie afgekeurd, waarna het provinci- !jvA\ bestuur besloot dat de Vlaamse kleuters naar hun oude klas |rug moesten. en je rel om de kleuterschool is de zoveelse episode in de taalstrijd f]\ de Voerstreek en heeft de gemoederen verder doen oplopen. raJe situatie was al gespannen door de installatie van de gekozen }mJurgemeester Happart, een militante Waal. Diens komst heeft £el kwaad bloed gezet bij de Vlaamstalige Voerenaren. Het se fovinciaal bestuur van Limburg heeft Happart, die weigert Ne- }r erlands te spreken, opgedragen laten deze maand een proeve jofen bekwaamheid in de Nederlandse taal af te leggen. Happart Hpeft al laten weten dat hij dan met vakantie zal zijn. (Vervolg van voorpagina) PARAMARIBO/DEN HAAG In Paramaribo bestaat nog steeds geen duidelijkheid over de re actie van de militaire au toriteiten op de sluiting voor onbepaalde tijd van het bauxietbedrijf Suralco. De revolutionaire leiding heeft gisteren urenlang koortsachtig overleg ge voerd, maar er zijn geen nadere mededelingen ge daan. De directie van Suralco heeft gisteren verzoeken van de mi litairen verworpen om het be drijf open te houden. Daarvan kan volgens Suralco geen sprake kan zijn, zolang er on voldoende werkwilligen zijn.- Aan het topberaad in Parama ribo werd gisteren deelgeno men door de legertop, bestaan de uit legerleider Bouterse en de officieren Boereveen en Baghwandas en mr. Harvey Naarendorp, naaste adviseur van de legerleider. De lange duur van het overleg onder streept volgens politieke krin gen in Paramaribo de diepe crisis waar de autoriteiten in Suriname voor staan. Met name de positie van legerlei der Bouterse staat onder zeer zware druk. In kringen van Suralco gaat men er vanuit dat de staking van de bauxietarbeiders zal voortduren, zolang door de au toriteiten geen concessies zijn gedaan ten aanzien van demo cratische vrijheden. Blijkens pamfletten die in Paramaribo circuleren wensen de actie voerders onder meer dat de heeft gisteren gezegd dat zijn noodtoestand wordt opgehe- regering de toestand in Suri- ven en dat Suriname een name „nauwlettend in de ga- grondwet krijgt. ten houdt" Hij beklemtoonde De Amerikaanse minister van zich niet te willen mengen in buitenlandse zaken Shultz de Surinaamse binnenlandse Met handboeien aan elkaar ge ketende bezetters maken een overwinningsgebaar. aangelegenheden, maar zei wel te hopen dat er snel een oplossing komt. Dief in sauna MOSKOU Het adams kostuum weerhield een saunabezoeker in de Sov jet-Unie er niet van de dief die hem wilde beste len tot buiten toe te ach tervolgen en hem vervol gens bij zijn kraag te pak ken. De boef, die meer be rovingen in sauna's op zijn geweten had, speculeerde erop dat niemand hem on gekleed achterna zou dur ven te lopen. De bezweten kolchoz-arbeider aarzelde echter geen moment en wist de dief snel te pak ken, waarbij hij hem een geweer en twee messen af nam, zo schreef een Russi sche krant. >USKE EN WISKE HET DELTA-DUEL SAN JOSE De regering van Costa Rica heeft zich eenstemmig uitgesproken tegen de komst van onge veer 900 militaire inge nieurs uit de Verenigde Staten, zolang niet vast staat dat zij uitsluitend een burgertaak hebben. Eind vorig jaar had de Ameri kaanse onderminister van de fensie, Fred Ikle, na een be zoek aan Costa Rica aangekon digd dat 400 tot 1.000 inge nieurs naar dit traditioneel neutrale Middenamerikaanse land zouden gaan. Zij zouden tot taak krijgen wegen aan te leggen en te verbeteren. Maar tot op heden is de komst van de eerste ingenieurs uitgeble ven. Costa Rica wil dat de Contado- ra-groep (Venezuela, Colom bia, Panama en Mexico) er voor instaat dat het werk van de Amerikanen niet-militair (en tegen buurland Nicaragua gericht) is. De Amerikaanse I regering zou druk op Costa Rica heeft uitgeoefend om toe te geven aan de verlangens van de VS. Zo zouden de inge nieurs in uniform gekleed moeten gaan en een wapen bij zich dragen. Bovendien had Washington zijn oog laten val len op een onderkomen aan de grens met Nicaragua. Israëlische minister wil drastisch bezuinigen op uitgaven voor nederzettingen JERUZALEM De Israëli sche minister van financiën, Cohen-Orgad, heeft gisteren voorspeld dat er aanzienlijk gekort zal worden op de uitga ven voor nieuwe nederzettin gen op de bezette westelijke Jordaanoever. In een toelich ting op zijn begrotingsplannen voor 1984-1985, die het kabinet zondag nog moet goedkeuren, zei hij niet hoeveel er bezui nigd gaat worden. Hij zei dat Israël vorig jaar 900 miljoen gulden had uitgegeven voor nederzettingen in wat hij noemde „omstreden" gebieden. de westelijke Jordaanoever en de geannexeerde Golan- hoogte. DEN HAAG De Euro pese Ontwapeningsconfe rentie (EOC), die dinsdag in Stockholm begint, heeft gaandeweg aan be tekenis gewonnen nu op verschillende fronten het Amerikaans-Russische ontwapeningsoverleg is vastgelopen. Van westerse zijde wordt gehoopt dat de bijeenkomst in de Zweed se hoofdstad kan bijdra gen aan een vermindering van de hoog opgelopen spanningen tussen Oost en West. De conferentie kan daartoe een „belangrijk kanaal", zoals de Ameri kaanse delegatieleider op de EOC, James Goodby, heeft gezegd. De Verenigde Staten zeggen „Stockholm" te willen aangrij pen om de relatie met de Sov jet-Unie te verbeteren. Het feit dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, aanwezig zal zijn bij de opening „illustreert het belang dat het Westen hecht aan de EOC en aan een produktieve dialoog tussen Oost en West", zo zei president Reagan on langs na een gesprek met am bassadeur Goodby. Reagan zou van plan zijn in een rede een positief gebaar te maken naar Moskou. Hij zou daarmee willen zorgen voor een zo gunstig mogelijk kli maat voor de ontmoeting die zijn minister van buitenlandse zaken Shultz volgende week woensdag in Stockholm zal hebben met diens Sovjet-colle ga Gromyko. De twee bewindslieden troffen elkaar een half jaar geleden voor het laatst in Madrid tij dens de slotzitting van de ver volgconferentie over Veilig heid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE). Dat gesprek le verde niets op omdat het ge heel werd overschaduwd door de crisis rond het Zuidkore- aanse passagiersvliegtuig, dat kort daarvoor was neergescho ten boven Russisch grondge bied. Amerikaanse raketten Sindsdien zijn de betrekkin gen tussen de VS en de Sow- jet-Unie verder verslechterd als gevolg van. de stationering in West-Europa van de eerste nieuwe Amerikaanse raketten. Om die reden zette Moskou eind vorig jaar voorlopig een punt achter de onderhandelin gen met Washington over de Euroraketten (INF), de strate gische bewapening (Start) en over de troepenvermindering in Midden-Europa (MBFR). Moskou lijkt op dit moment niet bereid tot een bijstelling van de harde lijn, nu het er niet in is geslaagd de plaatsing van nieuwe Euroraketten te voorkomen. President Andro pov herhaalde gisteren nog het Russische standpunt dat de on derhandelingen in Genève pas hervat kunnen worden, als de nieuwe Amerikaanse kernwa pens uit West-Europa worden teruggetrokken. Maar de NAVO-landen heb ben diverse malen laten weten hier niets voor te voelen, zodat van de ontwapeningsconferen tie volgende week in Stock holm eigenlijk geen positieve resultaten verwacht kunnen worden. In westerse regerings kringen wordt het weinig waarschijnlijk geacht dat Mos kou overgehaald zou kunnen worden om op korte termijn weer terugte keren naar de onderhandelingstafel in Genè ve. Voor Shultz blijft daarom weinig anders over dan voor zichtig zijn voelhorens uit te steken tijdens zijn ontmoeting met Gromyko. De relatie tussen de VS en de Sovjet-Unie zullen de ope ningsdagen van de EOC be heersen wanneer de ministers van de 35 deelnemende landen acte de présence geven. Maar na alle plechtigheden en rede voeringen gaan de delegaties over tot hun eigenlijke, tame lijk technische taak. De diplo maten zullen bekijken hoe in de toekomst verrassingsaan vallen en gewapende conflic ten kunnen worden voorko men. Zij zullen daartoe probe ren maatregelen uit te werken die het vertrouwen en de vei ligheid in Europa bevorderen. Deze maatregelen zullen het gespreksonderwerp vormen in de eerste fase van de confe rentie. Enigszins misleidend De naam Europese Ontwape ningsconferentie is dan ook enigszins misleidend. Ovei ontwapening zal pas in een la ter stadium worden gesproken Volgens Nederlandse diploma ten is er nog nauwelijks ovei nagedacht hoe die tweede fase ei»* uit moet gaan zien, al zal ze wel voornamelijk over con ventionele bewapening gaan. De EOC is onlosmakelijk ver bonden met het CVSE-proces, dat in 1975 op het hoogtepunt van de ontspanning tussen Oost en West in gang werd ge zet met de ondertekening van de slotakte van Helsinki. Op de conferentie in Madrid, die de naleving van die akte toets te, werd het mandaat uitge schreven voor de Ontwape ningsconferentie. De band tussen de EOC en de CVSE blijkt ook uit het feit dat op de volgende CVSE-con- ferentie in 1986 in Wenen be keken zal worden of er in Stockhom voortgang is ge maakt op het punt van de vei ligheidsafspraken, die in Stockholm genomen zullen worden. Over een eventuele misluk king van de EOC wil men in Den Haag niet praten. Afge zien van het huidige diepte punt in de Oost-Westrelatie blijkt dat in het geval van Stockholm aan alle kanten on derhandelingsbereidheid aan wezig is, zo luidt de gematigd optimistische constatering. Van belang daarbij is dat het niet om een specifiek Oost- -Westforum gaat, maar om een bijeenkomst waaraan ook neu trale en niet-gebonden landen meedoen. Bovendien is in Ma drid gebleken dat alle betrok kenen waarde hechten aan de conferentie. Voor de Sovjet- -Unie is de EOC, zo is herhaal delijk in Moskou verklaard, het voornaamste resultaat van Madrid. En de westerse landen zijn blij dat het mandaat voor een groot deel een weerspiege ling is van westerse eisen. Zo stemde het oostblok in met het westerse standpunt dat precies zou worden omschre ven wat men op de conferen tie gaat doen. Het Westen on der aanvoering van Frankrijk stond hierop om te voorkomen dat de Oosteuropese landen Stockholm zouden gebruiken als propagandaplatform. Daar om, zo schrijft het mandaat voor, dat in de eerste fase on derhandeld zal worden over een zeer concrete zaak zoals de veiligheidsafspraken. Boven dien moeten de getroffen maatregelen politiek bindend zijn. Ook moeten deze te con troleren zijn en betrekking hebben op geheel Europa. Hoewel de westerse landen of ficieel nog niets willen meede len over de precieze inhoud van zijn voorstellenpakket, is in NAVO-kringen al wel ver nomen dat het de bestaande maatregel over het aankondi gen van troepenmanoevres en -verplaatsingen een meer ver plichtend karakter wil geven. Tot nu toe gebeurt dit op vrij willige basis. Ook zouden de westerse lan den willen komen tot het ver strekken van jaaroverzichten over eikaars militaire activi teit. Dit aangevuld met gere gelde informatie over de struc tuur van de strijdkrachten. Volgens Nederlandse diploma tieke bronnen gaat het erom aan de hand van dergelijke in lichtingen in andermans mili taire activiteit „een patroon te ontdekken dat giswerk en on zekerheid moet voorkomen". Hierdoor kan worden voorko men dat conflicten uit de hand lopen en onbedoeld escaleren in een gewapend treffen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11