Landbouwvoorstellen treffen Nederland ,We zijn 100 jaar dat imago hebben oud, we ook 7:4* Waarom kan een oma i geen T-shirt dragen?" PRIJZEN VAN GRANEN EN TOMATEN BEVROREN Franse boeren voeren ook actie tegen Brits vlees Milanese modekoningin Mariucca: Modeweek Amusant Dier als motief A li BINNENLAND/BUITENLAND fieidaeSowwil VRIJDAG 13 JANUARI 1984 PAG1 KLM-toernooi in Zuid-Afrika gaat door SCHIPHOL De KLM-directie heeft zich gedistantieerd van het omstreden tennis- en golftoernooi dat het personeel van de KLM-vestiging in Zuid-Afrika in februari heeft georganiseerd. Zij kan en wil echter niet verhinderen dat dit vene- ment doorgaat. De FN V-fractie met 12 leden de grootste in de ondernemingsraad hoopt de KLM-directie alsnog met steun van de bond te overreden het toer nooi af te gelasten. Lukt dit niet, dan zal de FNV voorlopig haar werkzaamheden in de KLM-OR opschorten. De KLM-di rectie heeft in het overleg benadrukt dat het hier om een privé-initiatief van enke le personeelsleden van de vestiging Zuid- -Afrika gaat. Wel wil de KLM-directie herhaling in de toekomst voorkomen. Schooldirecteur nam geld uit ouderfonds AMSTERDAM Een tragische gebeurte nis, waarbij verdachte zijn loopbaan te gronde heeft gericht. Dit zei gisteren de Amsterdamse officier van justitie in zijn requisitoir tegen een 41-jarige schooldirec teur, die ervan wordt verdacht in enkele jaren tijd tienduizenden guldens van het zogenaamde Ouderbijdragefonds van de school te hebben gestolen. De officier eiste wegens verduistering vijf maanden cel. Aanvankelijk pakte verdachte het geld rechtstreeks uit de schoolkas, later nam hij de bedragen op van de schoolrekeningen bij de bank. Volgens de gemeentelijke ac countantsdienst verdween er 101.450 gul den, maar de directeur sprak van 84.000 gulden. Hij is inmiddels geschorst en de gemeente is van plan hem te ontslaan. Warmtemeter scheelt in stookkosten DELFT Bewoners van flats met een warmteverbruiksmeter stoken aanmer kelijk zuiniger met stoken dan flatbe woners zonder dit apparaat. Dit blijkt uit een onderzoek van de Technische Hogeschool in Delft. Het onderzoek werd verricht in twee vrijwel gelijke flatgebouwen in de Rotterdamse wijk Ommoord. In een ervan werd het warmteverbruik gemeten en in het an dere niet. In de flat met de meters lag het verbruik van het gas voor verwar ming ongeveer 13 lager.Uit het on derzoek blijkt dat de mensen met een warmtemeting ongeveer veertig pro cent minder ventileren. Bovendien ne men ze genoegen met een 1,8 graden celsius lagere kamertemperatuur. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Nederland se, Duitse en Britse boe ren zullen het hardst ge troffen worden als de prij- zenvoorstellen, die de Eu ropese Commissie gister avond in Brussel deed, aanvaardt worden door de raad van landbouwminis ters. Concreet houden de voorstel len in dat Nederlandse boeren netto 3,1 procent inleveren, de Duitse boeren 5,1 procent en de Britse boeren 3,2 procent. In alle andere landen van de EG zullen de landbouwers er iets op vooruit gaan, met uit zondering van Denemarken, waar men ook iets (0,4 pro cent) moet inleveren. De voorstellen van de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, betekenen dat alle prijzen voor mout, gra nen, ,wijn en tomaten bevroren worden, dat groente en fruit drie procent duurder mogen worden, .vlees 1,5 procent en olijfolie 2,5 procent. Vanwege de plannen om de exportsubsidies, de zogenaam de mcb's, ofwel monetaire compenserende bedragen, af te breken, worden met name de boeren in landen met harde valuta, zoals Nederland en Duitsland, extra getroffen. De voorstellen van de Commissie vormen een besparing van ruim twee miljard gulden op een begroting, die voorziet in bijna 45 miljard gulden land bouwuitgaven. Door het verla gen van de mcb's, het wegne men van ongelijkheid in koer sen en dus concurrentiemoge lijkheden, moeten de Neder landse boeren om te beginnen al 2,4 procent terug. Maar ze ker ook de interventieprijs voor boter, die met 11,4 pro cent zal zakken, zal de Neder landse zuivelproducenten tref fen. De Commissie noemt de maatregelen zwaar, maar, zei commissaris Dalsager, „we hebben al veel te lang ge wacht, als we nog langer wachten kunnen we niet meer instaan voor de gevolgen." Hij doelde daarmee op het volko men bankroet van de EG, voornamelijk omdat de land bouwuitgaven de laatste jaren veel te sterk stegen. Nog niet geheel op de hoogte van de plannen van de Com missie, wel vermoedend dat de prijzen zouden worden bevro ren, zei de Nederlandse minis ter van Landbouw Braks bij voorbaat: „Een grote verwor venheid van de landbouw is in het geding. Het is onzin steun te verlenen aan produkten waarvoor geen markt is. Als we geen maatregelen treffen is het grote goed van de land bouw in het geding. Je moet het vergelijken met werkne mers, die ook geen prijscom pensatie krijgen. Ik zou willen dat we met deze maatregelen een sanering zouden bereiken, maar ik ben ervan overtuigd dat er nog andere maatregelen nodig zijn, zoals de superhef fing op overproduktie van melk." DEN HAAG De acties van Franse boeren aan de Frans-Bel gische grens hebben zich gisteren verscherpt, nadat er woensdag even sprake was van enige verbetering. Sinds gisteren voeren de boeren bovendien actie tegen de invoer van vlees uit Enge land. In verscheidene havens van waaruit veerdiensten met En geland worden onderhouden worden Engelse vrachtwagens te gengehouden. Gisteren zijn op het handelscentrum Rungis bij Parijs nog wel vijftien Nederlandse vrachtwagens met vlees aangekomen, maar deze mogen niet worden gelost. Volgens de Franse overheid ont breekt bij de lading een certificaat, waaruit moet blijken dat het vlees niet afkomstig uit een gebied waar mond- en klauwzeer is geconstateerd. De Franse minister van Landbouw heeft gisteren opnieuw de acties in het openbaar veroordeeld. Dinsdag had hij dat ook al gedaan nadat tijdens de raad van EG-landbouwministers in Brussel minister Braks en zijn Deense en Belgische collega's hun verontwaardiging over het optreden van de Franse boeren had den uitgesproken. Franse boeren hielden gisteren ook Engelse vrachtwagens met vlees tegen. ANWB WIL UITBREIDING INFORMATIELIJN VOOR JONGEREN: DEN HAAG Dp disco is het verleden 1 DEN HAAG De disco is nog steeds in bij jongeren, zo is uit een onderzoek ge bleken. Muziek en sport liggen lekker in de markt. En verder zijn bijvoor beeld exposities van vi deo-toestanden en compu ters „in". En daar houdt de afdeling actuele infor matie van de ANWB, die een informatielijn voor jongeren is gestart, danig rekening mee. „We kijken nu vaker naar Toppop", zo stellen Fred Stekkinger en Sjaak Lorsheijd van de ANWB. De infolijn maakt deel uit van een offensief, dat de ANWB is gestart om van het „de club van pa, niet voor mij"-imago af te komen. „We zijn 100 jaar oud en dat imago hebben we ook", zo stelt Hans van der Veen van de ANWB-pers- dienst. De bond heeft nu een speciaal lidmaatschap voor jongeren in het leven geroe pen. Heeft de ANWB jongeren in het verleden links laten lig gen? Nee, zo stellen de ANW- B'ers, maar de activiteiten voor jongeren zaten in het to tale ANWB-pakket. „Wij heb ben nooit gezegd: „Dat is al leen voor je ouders". Nu heeft, de bond die activiteiten voor de jeugd eruit gelicht. Voor 26,75 zijn jongeren van 15 tot 19 jaar een jaar lang lid. Aan dat lidmaatschap is een aantal voordelen verbonden. Zo kunnen jongeren bijvoor beeld goedkoop met winter sport, ze krijgen een eigen krant en kunnen een speciale Reis- en Kredietbrief tegen een lage prijs kopen. Iedereen kan echter gewoon van 's morgens zes uur tot 's avonds 12 uur de infolijn (070- 262131, of 070-264426 voor „het grote nationale gebeuren") bellen. Die lijn geeft informa tie over allerlei activiteiten en evenementen voor jongeren in de regio's Den Haag en Rotter dam. Er staan plannen op sta pel om de infolijn tot alle re gio's uit te breiden. De infolijn komt doorgaans swingend „binnen". Geen wonder, want de tien mensen van de afdeling actuele infor matie van de ANWB, die ove rigens allemaal jonger dan 30 jaar zijn, hebben een presenta tiecursus van discjockey Kees van Zijtveld achter de rug. Overigens houden zij zich ook bezig met bijvoorbeeld sneeuwberichten en verkeers informatie. Stekkinger en Lorsheijd moe ten toegeven dat de lijn nog niet zoveel gebeld wordt. Maar daar is een verklaring voor: „Het is best wel moeilijk, want de ANWB, dat staat voor va kantiereizen en zo. De mensen vragen zich af: „Wat moet de ANWB met informatie over popconcerten?". „En verder: We zijn rustig be gonnen, de promotie is nog niet daverend op gang geko men. Maar in maart komt de grote klapper, dan gaan we écht beginnen met een cam pagne. Dan komt er ook een krant, die verspreid wordt op scholen en buurt- en clubhui- De jongereninfolijn gebeld; dat leverde dinsdag nog een lichte teleurstelling op: Er was alleen een minuutje info, begeleid door een swingend muziekje, over een popgroep te horen. De ANWB'ers: „Het is nu nog een slappe tijd, er wordt nog niet <reel georganiseerd. De or ganisatoren van evenementen weten de ANWB nog niet zo te vinden". In maart komt er een onder zoekje, onder andere met een jongerenpanel, naar hoe de in folijn door de jongeren ge waardeerd wordt. Er is al wel enig inzicht in, maar hoe dat in de praktijk vertaald moet worden is de vraag. „De jeugd stelt hoge eisen" zeggen Lors heijd en Stekkinger. „Jonge ren willen niet betutteld wor den en het moet ook geen „Jo- pie Popie" zijn". MARTIN VOORN RUITENHEER Provinciale steun voor Vermaning bij opgraving ASSEN De Drentse ama teur-archeoloog Tjerk Verma ning krijgt steun van het colle ge van GS van Drente bij de opgraving van een nieuw ont dekt mammoet-jagerskamp in de omgeving van Smilde. Ge deputeerde H. Prenger van Drenthe bevestigde dit giste ren. Het onderzoek is voor Vermaning van belang omdat het grenst aan één van zijn oude vindplaatsen, die tot de nodige onenigheid leidden. In 1975 concludeerde namelijk het Biologisch-Archeologisch Instituut van de Rijksuniversi teit Groningen dat de volgens Vermaning daarin gevonden voorwerpen vals zijn. Met de mogelijke voorwerpen in de nieuwe vindplaats hoopt Ver maning te kunnen bewijzen dat zijn stenen wel deugen. De mode van dit voorjaar: de Dalmatiër-look van Krizia. De zwart-wit gevlekte huid van de Dalmatiër komt prachtig ujr angora-wol. 3 L ss Ig MILAAN Mode is een van Italië's belangrijkste en meest lucratieve ex- portprodukten. Mode centrum bij uitstek is sinds een aantal jaren niet meer Rome of Flo rence, maar Milaan, de noordelijke industriestad waar het bijna altijd re gent. Milaan was altijd al de stad waar de mode werd ontworpen en ge maakt, maar het duurde heel wat jaren voordat de mode-industrie tot het besef kwam dat haar produkt zo goed was dat het de glamour van de renaissance-paleizen in Florence niet nodig had. De •verandering dateert van elf jaar terug, toen Mariucca Man del li Pin to op een goede dag woedend op de grond stampte. Althans zo wordt het verhaal in Milaan ver teld. En, zo voegen ze er in Milaan aan toe, bedenk wel dat Mariucca een grote vrouw is, niet dik, maar ste vig gebouwd, met rood haar en een krachtige persoonlijk heid. Heel warm, heel vrien delijk, heel edelmoedig,' maar als ze boos is, nou berg je dan maar. Mariucca stampte elf jaar ge leden met haar voet op de grond omdat Florence en zijn wereldberoemde Pitti-paleis het monopolie hadden op het showen en verkopen van confectiemode. Zo was het ja ren geweest en zo moest het blijven. Maar het hield wel in dat alle in Milaan gevestigde ontwerpers een aantal keren per jaar de vermoeiende vliegreis naar Pisa moesten maken om vandaar per trein of auto naar Florence te rei zen. Eenmaal in Florence waren ze dan aangewezen op de armzalige faciliteiten van het Pitti-paleis om hun col lectie te verkopen. Dus in 1972 staken Mariucca en haar man en zakenpart ner Aldo Pinto de koppen bij elkaar en organiseerden een aparte modeweek voor de Milanese ontwerpers. Jour nalisten en kopers lieten hen niet in de steek en hun mo deweek werd 'een succes. Een jaar later kwamen ook ande re beroemde ontwerpers, zo als de Missoni 's, naar Milaan, waarmee deze stad in nauwe lijks twee jaar tijd de mode hoofdstad van Italië was ge worden. Dit wil overigens niet zeggen dat Florence nu dood is. Deze eeuwenoude cultuurstad be dient nog steeds de binnen landse markt, maar interna tionaal gezien kan haar status die van Milaan onmogelijk evenaren. Zelfs de grote Ro meinse modehuizen showen hun collectie nu in Milaan. Ergens anders heen gaan, zou betekenen dat hun collectie niet zou worden opgemerkt. Mariucca. die nu in de vijftig is, is niet een van die Ita liaanse ontwerpers die palei zen verzamelen als sigaren- Deze wijde regencape met brede schouders en blousende mouw is kenmerkend voor de makkelijke, nonchalant-chique stijl van Krizia. Waarom zou een grootmoeder dit niet kunnen dragen? bandjes, hoewel ze om met een vriend te spreken wel „behoorlijk rijk" is. Zij en haar man bezitten drie hui zen, maar vergeleken bij die van hun collega's zijn het ta melijk bescheiden optrekjes. Ze hebben een comfortabel appartement in Milaan, een modern buitenhuis in Bosci, het beboste gebied veertig ki lometer buiten Milaan, en een klein vakantiehuisje in Porto Rotundo, Sardinië. Mariucca zit dit jaar dertig jaar in het vak en Krizia, het modehuis dat zij heeft opge richt nadat ze in 1954 haar baan als lerares aan de mode academie had opgezegd, is nog steeds bijzonder succes vol. Het is echter pas van de laatste jaren dat Krizia op de zeer lucratieve licentiemarkt opereert. Afgezien van par fum en eau de toilette voor dames en heren ontwerpt Mariucca nu ook beddegoed, tegels, koffers, zonnebrillen, hoeden en schoenen voor prod uk tie onder licentie. Mariucca is een feministe en socialiste. „Ik heb altijd ge loofd dat een vrouw finan cieel onafhankelijk moet zijn of er in ieder geval voor moet zorgen dat ze dat kan zijn als de nood aan de man komt. Ze moet nooit het slachtoffer worden van de grillen van een man. Een vrouw kan dingen net zo goed als een man en alleen die wetenschap en ernaar le ven kunnen de vrouw echt bevrijden", zegt ze. Toch ziet Mariucca wel dege lijk verschillen tussen man nelijke en vrouwelijke ont werpers. „Ja, mannen zijn objectiever in hun ontwerpen voor vrouwen; ze projecteren graag een beeld op de vrouw die hun kleding draagt. Een haar graag dragen. Voor de man is het een permanente voorstelling. Voor vrouwen is ontwerpen een manier van de kost verdienen door in een behoefte te voorzien". Mariucca Mandelli Pinto is zelf echter ook goed voor een hele voorstelling. Haar mode shows zijn zeker de amusant ste en luchthartigste in heel Milaan en als haar avondtoi letten voor het voetlicht ver schijnen, ook vaak heel dra matisch. „Je kan gewoon niet doodserieus zijn met kleren zegt ze. Kleren moeten ple zier uitstralen en soms een verblindende dramatiek. Mannelijk ontwerpers leggen graag „een grote verklaring" af met één thema of één lijn die in al hun ontwerpen te rugkeert. Zo werk ik niet. Ik denk aan alle verschillende vrouwen aan wie ik mijn kleren wil verkopen en zo ontstaan er verschillende thema's en verschillende lij nen „Ik geloof niet dat vrouwen boven de veertig hun eigen uniform hebben en vrouwen onder de veertig een heel an der. Waarom moet een oma een hooggesloten, gebor duurd bloesje dragen als ze ook een T-shirt aan kanHet ergste voorbeeld van het oude-vrouwen-uniform is de manier waarop de koningin van Engeland gekleed gaat. it De mannen in het koninkkn gevolg zijn chique op een 11 ditionele manier; de vrouijir zien er verschrikkelijk in Alle vrouwen moeten 6e kleed gaan op een maniergc inhaakt op de moderne g( venswijze. Oude stokpaarOu moeten worden losgelaterog Mariucca maakt haar kleoe in de Italiaanse maat 44irt Nederland maat 40). Hent zeker niet de maat die ce: bijvoorbeeld Amerikaan ontwerpers als ideaal weer beschouwd, maar Mariikv ziet geen enkele redetrr waarom vrouwen honZ moeten lijden om er leuk\ te zien. Haar geliefde silhaj is breed met opgevOJ schouders en loopt smal L bij taille en heup. Het is jj vorm die alle vrouwen, r ze er ook uitzien, flatteerfa] „Haar tricot is haar gL{ kracht", aldus de Bne. mode-inkoper Paul DavL „De mannelijke ItaliaaL ontwerpers zoals Ferre |js Soprani zijn veel mannelij\n en architectonischer in lei benadering. Krizia heeft i vrouwelijks en frivools". ei, Mariucca heeft ook zelf i* meeste plezier in haar trii Elk seizoen kiest ze vY haar gebreide kleding C ander dier als motief J paard, leeuw, beer, aapj kat en reproduceert1 zijn hele vel of dupliceert bijvoorbeeld zijn klauwen® de schouders. Soms beeldt ze op het voorpand I35 hele dier af, vaak in karakn ristieke houding. Het de( van deze lente is de Dal fik tiër. Discreet als Mariucc laat ze het dier niet iets di?1 dat honden eigen is, maar Pu vel van de Dalmatiër kdn schitterend uit in bijvdfi beeld angora wol. ,rL Net als de meeste mensen veel lachen en af en toe fllc te keer gaan dwingt Marfe ca grote trouw af van famt*r vrienden en collega 's. hart van elke Italiaanse ma is de familie en haar ipr de stiefzonen zijn dan o het bedrijf werkzaam, nichtje, Carolina Rossi, langs vertrokken naar M Parsons-mode-academie New York, maar het geen twijfel waar haar rière uiteindelijk zal Als we met een nieuwe dewerker van start proberen we zo snel moge op het punt te komen w elkaar tutoyeert, aldus ucca. „Het werkt i makkelijker als je een gt sfeer hebt, net als in ee/r milie waar iedereen kri\ kan leveren en met idt kan komen". Zeker, zei de vriend die het begin van dit art werd aangehaald. Iedei kan kritiek leveren en ideeën komen en er u zeker naar geluisterd. M de besluiten worden ui tl delijk genomen door Mari ca, geholpen door Aldo. Sj 1972 heeft ze echter niet meer met haar voet hoe) stampen. L> BRENDA PO$@ Copyright The Guaijt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10