Veel valse oude munten ons land binnen gesmokkeld Rijk moet meer betalen voor schoonmaken giftige gronden Kunstschatten Menten nog niet onder de hamer Raad Almere legt zich neer bij komst Centrumpartij Middenstand ziet het weer zitten binnenland •r Amsterdamse rechter bedolven onder parkeerovertredingen DE KRANT BRENGT LEVEN CeidAcSomant DINSDAG 10 JANUARI 1984 PAGINA 9 Schiphol: steeds meer aanvragen om asiel SCHIPHOL De koninklijke marechaussee op Schiphol krijgt Steeds meer aanvragen om politiek asiel te verwerken. In 1983 kreeg de marechaussee 96 van deze ver zoeken. tegen veertig het jaar er voor. In de eerste week van dit jaar hebben zich al zeven buiten landers op Schiphol gemeld met ben asielaanvraag. Van de 96 aan vragers vorig jaar kwamen er vijf tig uit Iran. Vorig jaar zijn op de luchthaven 386 personen aange houden die vermeld stonden in het opsporingsregister. Zestien buiten landers, van wie de aanhouding via Interpol was verzocht, konden in de kraag worden gevat. Poging tot afpersing kosmetica-bedrijf AMSTELVEEN De politie van Amstel veen heeft in samenwerking met de rijkspo litie Amsterdam en de Centrale Recherche Informatiedienst in Den Haag eind vorige week in Schiedam een 50-jarige man aange houden. die ervan wordt verdacht uit geld nood het kosmetica-bedrijf Wella Nederland te hebben willen afpersen. De directie van het Amstelveense bedrijf kreeg op 14 de cember vorig jaar een brief, waarin de be dreiging werd geuit dat een „internationale groep" een bepaalde chemische substantie door produkten van het bedrijf zou mengen. Dit kon alleen nog voorkomen worden door betaling van 1,2 miljoen gulden. De afperser eiste ook de plaatsing van een advertentie. Spoedig na een tweede eis was de identiteit van de briefschrijver bekend. Arrestant brengt hitlergroet bij voorgeleiding AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft dit weekeinde en 18- en een 19-jarige Amsterdammer aangehouden omdat zij op het Damrak een 41-jarige in Curasao geboren man zonder enige aanleiding hadden geslagen en discriminerende en racistische uitlatingen aan diens adres hadden uitgekraamd. Ook bij de aanhouding sloeg de jongste van het tweetal discriminerende en racistische taal uit, aldus de politie. Tijdens hun voorgeleiding aan een hul pofficier van justitie bracht de oudste de Hitler groet, riep daarbij „Sieg Heil" en hief vervol gens een Duits SA-lied aan. Na het opmaken van procesverbaal is het tweetal op vrije voeten gesteld, omdat het volgens de politie een „en kelvoudig misdrijf" betreft. Weer onrust in stukgoedsector haven Rotterdam ROTTERDAM Tussen de havenwerkgevers in Rotterdam en de Vervoersbond FNV is een ernstig verschil van mening ontstaan over de afspraken van vorig jaar over tien procent arbeidstijdverkorting. Wanneer het conflict niet op korte termijn wordt op gelost, zullen er in het stukgoed volgens een woord voerder van de Vervoersbond FNV stakingsacties kunnen uitbreken. Morgenavond vergaderen kader leden van de bond over de situatie. Dan zal definitief worden bepaald of en zo ja welke acties er zullen ko men. Volgens de Vervoersbond FNV is de actiebe reidheid onder de leden in het stukgoed zeer groot, omdat de uitleg van de werkgevers over het akkoord over de arbeidstijdverkorting de gemiddelde stuk-- goedwerker negentig gulden per maand gaat kosten. Frankrijk blijft doof voor klachten over radio-actieve Maas DEN HAAG De Franse autoriteiten zijn nog niet ingeggaan op een Neder landse uitnodiging om te praten over verontreiniging van de Maas met radio actieve stoffen, als gevolg van de ge plande vestiging van nieuwe kerncen trales in het Franse Chooz. Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer) zegt in antwoord op vragen van het kamerlid Willems (PSP) dat een toeneming van de radio-actieve verontreiniging moet worden gevreesd. Over de ernst van de radio-actieve lozingen op de Maas brengt het door de Europese Commissie ingestelde „Permanente Comité" in de tweede helft van dit jaar rapport uit. p rr ASSEN In diverse lan den worden aan de lopen de band „valse" oude munten gefabriceerd die ons land worden binnen gesmokkeld en dan voor veel geld gekocht door ar- jeloze munten verzame laars en mensen die in 'munten willen beleggen. fTot die constatering komt de heer L. Palmbergen, Idirecteur van het Munten- -museum in Assen en voor zitter van het Motief, een bijna duizend leden tel lende vereniging van postzegel- en muntenver- zamelaars. Dat er op grote schaal verval singen worden gemaakt ba seert de heer Palmbergen op het feit, dat „alleen al binnen onze vereniging vorig jaar voor 200.000 gulden aan valse munten is onderschept". Het gaat volgens hem vooral om Koningsrijksdaalders uit 1898, drie gouden stukken van Wil lem I en rijksdaalderstukken van Lodewijk Napoleon uit 1808. „Ze zijn in veel gevallen zo natuurgetrouw nagemaakt dat je het verschil, zeker als leek, niet kunt zien, hooguit voelen. Ik weet dat er verval singen worden gemaakt in In donesië en Italië. Ze komen bijvoorbeeld via de antiekhan del ons land binnen en worden onder meer op rommelmark ten van de hand gedaan. Bij voorbeeld met de smoes dat de munten zijn gevonden in een oude sok op zolder. Onlangs kwam ik in Wolvega in aanra king met mensen die 30.000 gulden van dit soort munten hadden gekocht. Ze waren al hun spaargeld kwijt", aldus de heer Palmbergen. Weinig aan te doen In Nederland valt weinig te doen aan de muntenvervalsin- gen, aldus de heer Palmber gen. „Omdat het hier niet gaat om wettige betaalmiddelen. Alleen die mogen niet worden nagemaakt. Ik heb de Tweede Kamer al eens een brief ge schreven met het verzoek de wet aan te passen. Zoals in Duitsland, waar het niet mag". Volgens Palmberger wordt er aan valse munten meer ver diend dan aan hasj. „Het is een lucratieve bezigheid, omdat men vooral in Nederland veel geld over heeft voor oude munten", aldus de heer Palm bergen. Hij adviseert dure munten alleen te kopen bij goed opgeleide handelaren, „en niet od rommelmarkten". DEN HAAG Het Amster damse veilinghuis Sotheby Mak van Waay en de Bondsre publiek Duitsland zullen er in i moeten berusten dat de op et telijke miljoenen getaxeerde kunstcollectie van Pieter Men ten voorlopig nog niet onder de hamer gaat. De rechtbank in Den Haag be- sloot gisteren in een kort .ge ding tegen Meta Pauw, de ex- vrouw van de hoogbejaarde oorlogsmisdadiger, dat zolang nog onzeker is wie nu precies de eigenaar is van de schilde rijen deze maar beter kunnen blijven waar ze nu zijn: in een goed beveiligde bunker in de gemeente Haarlemmerliede. De zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Zowel het vermaarde veiling huis als de Bondsrepubliek hebben een aanzienlijke vor dering op de in de Scheve- ningse gevangenis gedetineer de Menten. De Blaricummer, die nog altijd druk in de weer is met advocaten, komt moge lijk in maart volgend jaar op vrije voeten. Sotheby Mak van Waay wil van hem een half miljoen heb ben voor de al gemaakte kos ten voor een destijds afgelaste veiling. Duitsland aast op het miljoen, dat de oude multi miljonair in 1965 opstreek in het kader van de regeling voor oorlogsslachtoffers, de Wieder- gutmachung. Meta Menten nu claimt dat de onder meer 154 schilderijen tellende kunstcollectie haar door haar ex-man is geschon ken en voor de zekerheid Advocaat probeert misdadiger eerder vrij te krijgen DEN HAAG De Haagse advocaat mr. A. Oomen probeert Pieter Menten eerder vrij te krijgen. Hij is daarover met het ministerie van justitie in onderhandeling. Menten, nu 84 jaar oud, werd in 1980 veroordeeld tot tien jaar celstraf. Volgend jaar maart wordt hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij heeft dan, inclusief voorarrest, tweederde deel van z'n straf uitgezeten. Volgens Oomen echter is er geen rekening mee gehouden, dat de oorlogsmisdadiger ook in de eerste na-oor- logse jaren 500 dagen van zijn vrijheid is beroofd. De advo caat meent dat Menten er recht op heeft dat die 500 dagen van zijn straf worden afgetrokken. heeft ze er beslag op laten leg gen. Een en ander is in het verkeerde keelgat geschoten van de Amsterdamse veiling meesters, die de rechtbank hierop vrijwel onmiddellijk verzochten het beslag op te heffen. De gemeenteraad van Almere vergaderde gisteren, maar de twee stoelen van de leden van de Centrumpartij waren nog leeg. De raad is echter van mening, dat er geen juridische middelen meer ziin om de CP te weren. De CP-leden worden maandag geïnstalleerd. ALMERE De Centrum- partijleden B. Fresco en W. Vreeswijk worden maandag beëdigd als le den van de gemeenteraad van Almere. Een overgro te meerderheid van de raad van Almere heeft zich gisteren neergelegd bij de uitspraak van de Raad van State, waarin \verd bepaald/dat de twee CP-leden alsnog moesten worden toegelaten. Volgens de adviesraad voor het Openbaar Lichaam Zuide lijke IJsselmeerpolders, de voorloper van de gemeente raad, konden de twee gekozen Centrumpartijleden niet tot de raad worden toegelaten omdat zij op de dag van de verkiezin gen niet in Almere woonden en/of werkten. De CP ging hiertegen in be roep en werd door de afdeling rechtspraak van de Raad van State in het gelijk gesteld, om dat onvoldoende bewezen was dat tijdens de beslissing over toelating de CP-leden niet in Almere zouden wonen. De andere partijen in de raad vinden dat de CP had moeten worden verboden, omdat deze racistisch is. „Wij zijn vastbe sloten om met alle democrati sche middelen in de eerste plaats op te treden voor de minderheden in Almere en in de tweede plaats tegen de Cen trumpartij", aldus CDA-frac- tieleider De Booy namens zijn collega's. In een toilet van het stadhuis van Almere is gisteren een haast niet van echt te onder scheiden nep-bom ontdekt. De laatste tijd komen er in Alme re veel bommeldingen binnen. De politie denkt dat het Natio naal Jeugdfront er weer ach ter zit. Deze fascistische groe pering had een vorige keer ge steld dat zij „iets zwaarders zou doen als de CP niet met rust zou worden gelaten". FRIEMELS (Van onze sociaal- ecopnomische redactie) DEN HAAG „Het jaar 1983 heeft ons eindelijk het begin gebracht van ontwikkelingen, die wij al tien jaar hebben nage streefd. Daardoor zien wij' bij het bedrijfsleven wat meer vertrouwen in de toekomst en wat meer moed groeien. Dat komt ook, omdat dat rege ring en parlement, anders dan in het verleden, met hun maatregelen niet de weg van de minste weerstand hebben gekozen". Dit heeft voorzitter Perquin van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond KNOV vanmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak ge zegd. Hij voegde er aan toe, dat in het komende overleg van het kabinet met ondernemers en vakbeweging op onderdelen van het beleid best wel alter natieven te vinden zullen zijn, maar dat dit overleg er nooit toe zal mogen leiden, dat van de hoofdpunten van het re geerakkoord wordt afgewe ken, ook al roepen pijnlijke maatregelen verzet op. „Wanneer de regering onder druk van allerlei krachten in de samenleving essentieel zou gaan afwijken van de tot nu toe gevolgde koers zou dat zonder meer leiden tot het weer wegvallen van het nog prille herstelde vertrouwen van het bedrijfsleven met alle funeste gevolgen van dien voor het herstelproces", aldus Perquin. DEN HAAG Het aantal processen verbaal dat vo rig jaar in Amsterdam moest worden opgemaakt wegens fout parkerent bleek zo groot te zijn dat half oktober door de staf van het arrondissement sparket is besloten om de nog binnenkomende pro cessen verbaal te sepone ren. De fout-parkeerder hoefde dus niet meer voor de kantonrechter te ver schijnen. Het besluit om alles te seponeren is ech ter inmiddels weer onge daan gemaakt. Dat heeft minister Korthals Altes (Justitie) geantwoord op schriftelijke kamervragen. Afgelopen voorjaar is in Am sterdam al besloten tot het be perken van het aantal proces sen verbaal dat wegens fout parkeren zou worden opge maakt. Het aantal bleek in de loop van het jaar echter veel hoger te liggen dan men ge dacht had, omdat de overtre ders minder dan de verwach ting was bereid bleken om de boete direct te betalen. Als ge volg van een nijpend tekort bij de administratieve verwerking op het parket zag men zich ge noodzaakt alle nog binnenko mende processen verbaal ter zijde te leggen. Korthals Altes zegt dat er geen overleg met hem is gevoerd over deze beslissing. Uit het oogpunt van rechtshandha ving en verkeersveiligheid acht de bewindsman deze be slissing niet verantwoord, zo laat hij de Kamer weten. Hij heeft er echter wel begrip voor dat de parketleiding in Amsterdam geen andere mo gelijkheid meer zag om de pro blemen het hoofd te bieden. Door wat meer mensen bij de administratieve verwerking van de processen verbaal te betrekken is het nu echter mo gelijk om het aantal binnenko mende processen verbaal toch te verwerken, aldus Korthals Altes. ILO-delegatie bij bewindslieden Leden van de delegatie van de internationale arbeidsorgani satie ILO, zijn momenteel in Nederland voor een onderzoek naar klachten van werknemers èn werkgevers over loonmaatregelen. Het gezelschap wacht hier, samen met en kele bewindslieden, op vervoer. Van links naar rechts delega tielid mevrouw J. Hodges, minister De Koning (Sociale Za ken), voorzitter prof. J. Windmuller, staatssecretaris Kappey- ne van de Copello (Emancipatiezaken) en staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken). Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Samenwerking soldatenbonden van de baan UTRECHT De soldatenvak- bond VVDM moet af van het imago vooral een „anti-kern- wapenbond" te zijn. De solda ten zijn er maar weinig in ge ïnteresseerd dat een vakbond zich daar druk om maakt. De VVDM moet zich daarom dui delijker aan de soldaten pre senteren als een organisatie die vooral bij de dagelijkse kommer en kwel op de kazer ne zijn mannetje staat. Dit heeft de nieuwe voorzitter van de VVDM, René Kok, gisteren gezegd. In '83 heeft de bond een ledenverlies van 4000 te slikken gekregen. De VVDM heeft nu nog maar 6.000 leden over. Bij de concurrent, de AVNM, ging de groei lustig verder: met 11.000 leden werd de 'gematigde' soldatenbond de grootste. De VVDM heeft de samenwerking met de AVNM opgezegd. De verwach ting is dat de strijd om de le den op de kazernes nu weer in alle hevigheid zal losbarsten. Overlijdensuitkering aow pas in '85 soepeler DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid wil pas per 1 januari 1985 de regeling voor aow-uitkeringen bij over lijden versoepelen. Hij heeft dat de Tweede Kamer laten weten. De maatregel is volgens hem pas mogelijk als ook ge huwde vrouwen zelfstandig recht op een aow-pensioen hebben. Op grond van een richtlijn van de EG wordt de gelijke behandeling van man nen en vrouwen per 1 januari 1985 ingevoerd. Bij overlijden wordt de aow-uitkering nog twee maanden aan de achter gebleven echtgeno(o)t(e) door betaald. Tot 1 januari 1983 was dat vijf maanden. In een aan tal werknemersverzekeringen (Ziektewet, aaw, wao, ww) is dat ook zo, maar daarbij zijn een aantal andere voorwaar den gunstiger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het rijk moet aan de gemeenten meer geld ter beschikking stellen voor het opruimen van gifbelten. Volgens de Interimwet Bodemsane ring, waarin het schoon maken van giftige grond is geregeld, moeten de ge meenten voor het verwij deren van gif veel te veel eigen geld bijdragen. Het zou beter zijn als het rijk het leeuwendeel van de kosten voor z'n rekening zou nemen, want dan ont staat er bij de gemeenten meer animo om giftige grond te reinigen. Dit heeft het ingenieursbu reau Twijnstra en Gudde geadviseerd aan minister Winsemius (Volkshuisves ting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer). De meerderheid van de Twee de Kamer pleitte vorig jaar ook al voor grotere rijksbijdra gen aan de bodemsanering. Dit was voor minister Winsemius aanleiding, advies aan Twijn stra en Gudde te vragen. Tot nu toe betalen gemeenten voor het opruimen van gifbelten een tientje per inwoner, met een maximum van 200.000. Tevens moeten de gemeenten voor tien procent van de totale saneringskosten opdraaien. In het advies aan de minister wordt voorgesteld, de gemeen telijke bijdrage per inwoner zo mogelijk geheel te laten ver vallen of die bijdrage drastisch te verlagen tot drie gulden per inwoner met een maximum van 60.000. Volgens het inge nieursbureau zou ook het ge meentelijk aandeel in de totale saneringskosten een maxi mumgrens moeten krijgen. Ook stelt men voor, de provin cies meer zeggenschap te ge ven over de uitvoering van de bodemsanering. Het rijk hoeft zich dan niet meer zo detaillis tisch met elk geval van ver ontreinigde grond te bemoei en. Volgens Twijnstra en Gud de zouden vooral kleine sane ringsprojecten (die minder dan 1,25 miljoen kosten) geheel door de provincies kunnen worden geregeld. De Raad van de Waterstaat heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gead viseerd, te zorgen dat er uiter lijk 1 januari 1988 een grote opslagplaats is voor giftig slib uit de Rotterdamse haven. Zo'n bergingslokatie zou, aan de kust moeten worden aange legd. De stortplaats zou ruimte moeten bieden voor het op slaan van 120 tot 150 miljoen kubieke meter giftige bagger. Kunstenaars Utrecht willen kunst kopen en uitlenen UTRECHT Een aantal beroepskunstenaars uit de regio Utrecht heeft de stichting Beeldende Kunstenaars Restau ratie (BKR) opgericht om kunstwerken te kunnen aanko pen en uitlenen. Daartoe is besloten vanwege de sinds 1 januari gewijzigde Beeldende Kunstenaars Regeling en vanwege het feit dat Utrecht als enige van de grote steden nog niet beschikt over een instelling die kunst uitleent (ar totheek). De stichting BKR wil door het aankopen en uitle nen van kunst de beeldende kunst en (beroeps)kunstenaars in de regio Utrecht meer in de publieke belangstelling brengen. De geldmiddelen moeten komen uit giften van kunstminnenden, particulieren en bedrijven. Bovendien gaat de stichting binnenkort met het gemeentebestuur van Utrecht praten over onder meer het opzetten van een arto theek. In het verschiet liggen plannen voor een documen tatiecentrum en een tentoonstelling van de te verzamelen collectie kunstwerken. „Wurger van Hollywood": negen maal levenslang LOS ANGELES Een recht- bank in Los Angeles heeft de zogenaamde „wurger van Hol lywood", Angelo Buono, giste ren veroordeeld tot negen maal levenslang Zijn mede plichtige Kenneth Bianchi kreeg vijf maal levenslang. De rechter bepaalde dat geen van beiden in aanmerking moch ten komen voor vervroegde vrijlating. De 49-jarige Buono werd schuldig bevonden aan negen van de tien hem ten las te gelegde martelingen en moorden op meisjes en jonge vrouwen, alle gepleegd in de winter van 1977/78. Zijn neef Bianchi was medeplichtig aan vijf van die moorden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9