Universiteit kan honderd arbeidsplaatsen scheppen NZH-bus kan de Stevenshof niet in Academische ziekenhuizen worden door de regering dubbel gepakt ~3DEN £cid<*2 Qowuvnt echtpartij in He Steenstraat DANKZIJ MEEVALLERS IN 1988: Politie neemt bijtende hond in beslag Stadhuis bestolen *- loekema D'66) vraagt 05 Opheldering jjver besluit itationsweg Goekoop toast met oudste inwoner "ECey Town Jazz Festival uitverkocht Weer jaar geëist wegens verkrachting VOORZITTER BESTUUR AZL: Gelede bussen bij NZH DINSDAG 10 JANUARI 1984 PAGINA 3 IDEN Twee Leidenaars zijn gisteravond aangehouden, na- 4 zij op de Steenstraat voorbijgangers hadden lastig gevallen rake klappen hadden uitgedeeld. De aanleiding van een en Ier is de politie niet bekend. f tweetal viel een 23-jarige Leidse lastig. De vrouw mocht t doorlopen en werd bedreigd. Een 23-jarige Leiderdorper zag 'gebeuren, sprong uit zijn auto en schoot de vrouw te hulp. tweetal liep naar de auto van de Leiderdorper en schopten ?rseBloegen de vriendin van de Leiderdorper, die in de auto was buxt/en zitten. De Leiderdorper en een taxi-chauffeur, die toe- \Ltlig passeerde, konden ook de vriendin te ontzetten, waarbij de g-r en weer klappen vielen. De vriendin, een 21-jarige Leider- indePse' beeft aangifte van mishandeling gedaan. De inmiddels vaarschuwde politie kon het agressieve tweetal ter plekke Ihouden. e ni het i LEIDEN De politie heeft gistermiddag op de Plesmanlaan een Duitse Herder in beslag geno men. De hond maakte de buurt onveilig en hij zou al twee mensen verwond hebben. Een paar dagen geleden werd een 2-jarig jongetje met be ten in de de bovenarm en het bovenbeen naar het AZL overgebracht. Volgens een woordvoerder van de politie be gonnen de moeilijkheden al in november. Een 49-jarige Leidenaar verhuisde toen naar de Paul Krugerstraat en nam zijn hond, de Duitse Herder, mee. De politie werd vanaf dat mo ment overstroomd met klachten. Omwonenden durfden de straat niet meer op, omdat zij bang waren voor de hond. „Vrouwen durfden geen boodschappen meer te doen en mannen liepen met ijzeren staven op zak om de hond van zich af te kunnen houden", aldus de woordvoerder van de politie. De afgelopen weken werd de man een aantal maal door de politie gewaar schuwd, maar dat haalde niets uit. Op 4 januari werd de Leidenaar via een officiële last bevo len de hond een muilkorf aan te doen en aan de lijn te houden. Gisteren werd de man op de Plesmanlaan aangetroffen en de hond bleek geen muilkorf om te hebben. De hond is daarop in beslag genomen. Volgens de woordvoerder van de politie „is het best een lief beest, maar' de eigenaar hitste de hond op". Via het zogenaamde snelrecht zal de Leidenaar hoogstwaarschijnlijk aanstaande maandag al voor de Leidse kantonrechter moeten verschij nen. De hond is naar een asiel overgebracht. Tijdens nieuwjaarsreceptie LEIDEN Uit het Stadhuis is vermoedelijk tijdens de nieuw jaarsreceptie van afgelopen vrijdag, waarbij ongeveer 1.200 mensen aanwezig waren, een aantal goederen gestolen. De dieven brachten een bezoek aan de vierde verdieping en de kelder van het gebouw. Ze gingen er vandoor met een re kenmachine, een boormachi ne, een stempelkussen en een klokradio. Is j IIDEN Aan de uni- siteit kunnen in de positie van de universiteit in de jaren 1984 en 1988 ikomst 80 a 100 arbeids- weer. De genoemde 80 tot iatsen worden gecreërd _t deelde Fr.van Hkr, lid van het colege bestuur, gisteravond ^«gevraagd mee, naar ^^ileiding van de nota r ""dnanciële kaderstel- lp .tg". Deze nota, die gis- J o|avond door de univer- (feitsraad werd bespro- i dn, geeft de financiële personeel dat met zwanger schapsverlof gaat, vervangen wordt. Daartoe moet geld be schikbaar worden gesteld uit het sociaal fonds. Voorts werd in een motie neergelegd dat het college van bestuur met voorstellen dient te komen om bij de wetenschapswinkel twee extra arbeidsplaatsen in te stellen. Ook moet worden be keken of deze „winkel" voor twee dit jaar geplande projec- De universiteitsraad keurde de ten 100.000 gulden kan krij- nota goed, maar diende ook gen. wat moties in. De raad wil dat De universiteit moet in 1987 in in de toekomst universitair het kader van de beruchte 100 arbeidsplaatsen zou- den kunnen worden be taald uit de zes miljoen gulden die het college in 1988 aan de faculteiten wil schenken „ten behoe ve van vernieuwingen". „taakverdelingsoperatie" 31,1 miljoen gulden bezuinigen. Ondanks deze bezuinigings aanslag van het ministerie van onderwijs krijgt zij toch aardi ge extraatjes. Gisteravond werd besloten dat de facultei ten dit jaar over dezelfde gel den kunnen beschikken als in 1983, te weten 271 miljoen gul den. Bovendien krijgen zij nog wat meer: het overschot van 8,4 miljoen uit het vorige jaar mag dit jaar ook worden be steed. De universiteitsraad voelde niets voor het voorstel van het college om de facultei ten in 1984 èèn procent te la ten bezuinigen. Het college wilde daarmee bereiken dat de faculteiten „alvast zouden le ren wat het is om een stapje terug te moeten doen". Ook wilde het deze èèn procent (het gaat om een bedrag van twee miljoen gulden) liever sparen om er in 1988 nieuwe faciliteiten mee te kunnen be- gemeld heeft de onderwijsmi nister Deetman naast bezuini gingsaanslagen ook gelden uit gedeeld ten behoeve van ver nieuwingen. Leiden krijgt zes miljoen gulden, waarvan het grootste gedeelte wordt be steed aan het op te richten bio- farmaceutisch onderzoekslabo ratorium, dat in de plaats komt van de op te heffen stu dierichting farmacie. Daarbij komt dan nog de boven ge noemde zes miljoen gulden Die faciliteiten moeten er zijn als de universiteit in de nabije vanuit de universiteit zelf. toekomst met nieuwe activitei ten zal beginnen. Zoals eerder ;ÊIDEN Het D'66 Üadslid J. Hoekema heeft fat college gevraagd wat vindt van uitlatingen wethouder C. Waal ihimtelijke ordening) de besluitvorming (ld de Stationsweg, [aal had laten weten het llegebesluit om de route ,|jnsburgerbrug linksaf 2e Binnenvestgracht open te stellen „idioot" I vinden. vendien zei Waal te ver- Achten dat „de oude situatie "°pedig hersteld zou worden". ial was op de bewuste ver lering van het college niet iwezig. Hoekema noemt het irag van Waal „minder ™&nselijk". Hij vraagt zich ^ejarbij af of het college niet ■*e'd kunnen wachten met het v|men van het besluit tot ^'aal wèl aanwezig kon zijn. ■t besluit zelf kwalificeert pekema als een „redelijk mpromis": „zowel inhoude- k als ter vermijding van al te jlel gezichtsverlies bij VVD edj PvdA". Wel wil hij weten het college vindt dat er n- rake is geweest van omzet- a lling bij de winkeliers als ge- Hlg van de omstreden ver- iersmaatregel. Het raadslid ieft het college gevraagd de 'sultaten van het gehouden nt^derzoek ter beschikking van ,v4 raad te stellen. i vagen over ikening emeentewerken IDEN De CDA-raadsle- ïn W. Bleijie en P. Kranen- kjiirg hebben het college riftelijke vragen gesteld ;r rekeningen die de dienst jemeentewerken uitstuurt ior omzetbelasting over de inleg van inritten en rioo- nsluitingen in de jaren '78 en met '82. Op de rekenin- in die destijds werden uitge- uurd, stond geen omzetbelas- ïg vermeld. De inspecteur in belastingen heeft de ge- eente laten weten, dat over bedragen wel o.b. verschul- d is. De raadsleden vragen elke stappen de gemeente j lat ondernemen als particü- j eren de aanvullende reke- r,ing niet betalen. Burgemeester C. Goe koop ging gistermiddag op verjaarsvisite bij de oudste inwoner van Lei den, de 106-jarige A. Geerlings. Geerlings is geboren in de Groningse gemeente Oldehove en woonde 93 jaar aan de Leidse Langegracht. Ne gen jaar geleden verhuis de hij naar het bejaarden centrum Lorentzhof. Zijn vrouw overleed 25 jaar geleden, het echtpaar kreeg 5 kinderen. Geer lings was zijn gehele le ven werkzaam bij de Leidse Hortus. Nog steeds houdt hij erg veel van de natuur, maar he laas komt hij nauwelijks meer buiten. De heer Geerlings behoort tot de groep van de tien oudste inwoners van Nederland. LEIDEN De bewoners van de Stevenshof zullen voorlopig verstoken blij ven van openbaar ver voer. Dat wil zeggen, de kersverse bewoners van de nieuwe wijk er wo nen inmiddels zo'n 250 ge zinnen dienen zich bij de haltes aan de Rijndijk op te stellen om van de bus gebruik te kunnen maken. De. NZH staat klaar om de wijk te pene treren maar de wegen in de nieuwe wijk zijn nog niet gereed 'of staan nog vol bouwmateriaal. De ge meente hoopt dat de cen trale route door de Ste venshof, de Stevenshof- dreef, in de zomer klaar zal zijn zodat de wijk voor het openbaar vervoer kan worden ontsloten. Als het aan de NZH had gele gen, hadden er reeds geruime tijd bussen door de wijk gere den. De NZH zegt regelmatig met vragen over haar afwezig heid in de Stevenshof gecon fronteerd te worden. Het is de bedoeling dat lijn 30 Katwijk Valkenburg Leiden in- plaats van over de Rijndijk via de Stevenshof gaat rijden. „Maar op vele plaatsen in de weg zitten kuilen waar later verkeersgeleiders zullen wor den aangebracht. Bovendien staat er allerlei bouwmateriaal op de wegen waardoor de bus er niet door kan", aldus een woordvoerder van de ver voersmaatschappij enigszins teleurgesteld. Van de zijde van de gemeente wordt het probleem onder kend en de wensen van de NZH onderschreven. „Maar dat is de prijs die je moet beta len als je pioniert in zo'n nieu we wijk", vindt de chef civiele werken op het gemeentehuis, de heer L. Barendregt: „Om de kosten zo laag mogelijk te houden worden er veel wonin gen gebouwd. Dat betekent dat er voor de aannemers weinig ruimte overblijft om hun spul len neer te zetten. Die komen dan op de wegen te staan". Om de grondkosten zo laag mogelijk te houden, worden de wegén pas definitief aangelegd wanneer de bouwaktiviteiten in een bepaald gedeelte zijn af gerond. Dit in tegenstelling tot vroeger toen er nog geld was voor tijdelijke voorzieningen. „Maar", zo vraagt Barendregt zich af: „Wanneer de NZH zo graag met de bus de Stevens hof in wil, waarom doet ze dat dan niet met de bestaande kleinere busjes". Barendregt rekent er echter op dat de Stevenshofdreef, die de wijk van oost naar west doorsnijdt, rond de bouwvak vakantie klaar zal zijn. De weg wordt aangesloten op de Haag- weg en de Haagsche Schouw- weg. Het is de bedoeling dat in dezelfde periode de Churchill- brug en de bijgaande route over de Dr. Lelylaan worden voltooid. Wanneer deze wegen opengesteld worden, zal de Rijndijk haar functie als door gaande route verliezen. De be-' drijvigheid langs de weg zal verdwijnen in dat kader heeft de gemeente reeds de ge bouwen van de veevoederfa briek Schrama opgekocht en gedeelten zullen opnieuw worden ingericht. 'EIDEN De organisatoren an het Key Town Jazz Festi- ben er echter grote moeite mee dit festival in de toekomst naar een grotere accommoda- ebben laten weten dat het tie in Leiden te verplaatsen, estival dat plaats heeft op omdat de sfeer in de oude aterdag 21 januari in de Stadsgehoorzaal zich nergens reeds volle- anders laat evenaren", ig is uitverkocht. „Evenals Er zijn nog wel volop kaarten ndere jaren blijkt dat de verkrijgbaar voor andere con- tadsgehoorzaal eigenlijk te certen in de jazz-week en ook dein is voor dit evenement", het op vrijdagavond in de ldus de organisatie: „Wij heb- Stadsgehoorzaal plaats heb bende Big Band Ball met vier big bands, is nog toegankelijk. De toegangsprijs hiervoor be draagt 5 gulden, kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV. Door een autoongeval waarbij de Amerikaanse pianist Bon Long betrokken was, is het concert van Bob Long Kwar tet op 21 januari tijdens het festival komen te vervallen. De plaats van dit kwartet zal worden ingenomen door het uit Dortmund afkomstige or kest 'La Romanderie', een 7- mans formatie die Django Reinhardt muziek vertolkt. Dit internationale zigeuneror kest heeft in zijn tienjarig be staan vooral in Duitsland grote populariteit opgedaan. Het is slechts enkele malen in Neder land opgetreden. LEIDEN/DEN HAAG „Je hoort van een meisje af te blij ven, als zij niet wil. Het is alle maal niet zo fraai wat je ge daan hebt". Dat kreeg een 19- jarige Leidenaar gistermorgen van mr. Van der Ham, de pre sident van het Haags gerechts hof, te horen. De Leidenaar stond terecht wegens ver krachting van een 14-jarige Leidse. Hij zou ook nog een buitenboordmotor gestolen hebben. De Leidenaar zou met een vriend op 24 september 1982 het meisje zijn tegengekomen in een café in de Leidse bin nenstad. Het tweetal zou het meisje in een auto naar huis brengen, maar de reis ging naar het terrein van de Groe- noordhallen. Daar vergreep het tweetal zich aan haar, stond in de dagvaarding. De rechtbank had de twee man nen tot één jaar gevangenis straf veroordeeld. De Leide naar ging tegen die straf in be roep bij het gerechtshof, omdat hij, zo liet hij gisteren weten, „de straf wat teveel" vond. „Ze stribbelde niet tegen, ze heeft zich niet verzet", voegde hij eraan toe. De procureur generaal zag geen aanleiding van het von nis van de rechtbank af te wij ken. Hij eiste twaalf maanden. De advocaat van de verdachte kwam tot de conclusie dat zijn cliënt vrijgesproken zou moe ten worden, omdat verkrach ting niet bewezen zou zijn. De verklaringen van het meisje tegenover de politie en de rechtercommissaris zouden te genstrijdig zijn geweest. Het gerechtshof wijst op 23 ja nuari vonnis. Baarmoederhalskanker In de komende weken wordt vrouwen die geboren zijn in 1931, '34, '37, '40, '43, '46 en '49 uitgenodigd voor deel name aan het bevolkingsonderzoek op baarmoeder halskanker. Het is het negende jaar van het bevol kingsonderzoek. De kosten van deelname bedragen tien gulden. De uitnodigingen worden thuisgestuurd. Het onderzoek begint op 16 januari in de Roodenbur- gerstraat, op 3 februari aan de Bernhardkade, 13 febru ari Bevrijdingsplein Zuid-West, 24 februari Gezond heidscentrum Meren wijk en daarna op 20 maart weer in de Roodenburgerstraat. Voor nadere inlichtingen: tel. 071-146341. Van der Lubbe Op de pagina 2 van de krant van gisteren stond een artikel over Marinus van der Lubbe. die precies 50 jaar geleden werd geëxecuteerd, omdat hij het gebouw van de Duitse Rijksdag zou hebben aangestoken. Dit artikel bevatte on der meer een nog niet eerder openbaar gemaakt rapport van de voorloper van de huidige gemeentelijke sociale dienst. Een en ander konden gepubliceerd worden dankzij de medewerking van de heer P.J.M. de Baar van het Ge meentearchief Leiden. Helaas is de zin, die dat vermeldde, in de krant van gisteren weggevallen. Telefooncirkel Het dienstencentrum Binnenstad/Zeeheldenwijk wil een telefooncirkel opzetten. De telefooncirkel is be doeld voor alleenstaande ouderen, die elkaar dagelijks bellen. Mensen die willen deelnemen aan de cirkel en mensen die op basis van vrijwilligheid een dergelijke cirkel willen opzetten en/of leiden, wordt verzocht contact op te nemen, tel. 071-143503. Vrouwenraad De Leidse Vrouwenraad organiseert onder het motto 'Poli tiek, u kunt er niet omheen' op vier avonden een cursus politieke scholing voor vrouwen. Getracht zal worden de deelnemers inzicht te verschaffen in het politieke bedrijf en in het functioneren van landelijke, regionale en plaatse lijke overheden. De cursus wordt gehouden in het voorma lig Marinecomplex (Noordeinde 2a) op 6, 13, 20 en 27 fe bruari. De cursus begint alle avonden om acht uur. Inlich tingen via tel. nr. 890812, 131335 en 154995. Bretonse folk De internationaal zeer bekende groep Sonerien Du uit Bretagne (Fr.) treedt zaterdag 14 januari vanaf negen uur op in het Waaggebouw. De groep speelt Bretonse folkmuziek en bestaat al ruim tien jaar. De formatie heeft inmiddels zeven langspeelplaten uitgebracht en maakt regelmatig toernees door Europa. LEIDEN „Het lijkt erop dat de academische ziekenhuizen het kind van de rekening worden en dubbel zullen worden aangeslagen". Dit conclu deert Dr. P. Siderius, voorzitter van het bestuur van het Academisch Zie kenhuis Leiden, uit het door de regering gevoerde beleid voor de gezond heidszorg. Siderius be klaagde zich vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede over de onduidelijke posi tie van de academische ziekenhuizen. Volgens hem worden de academi sche ziekenhuizen ge dwongen zowel via de be zuinigingen in de sector volksgezondheid als via bezuinigingen bij onder wijs en wetenschappen in te leveren. De acht medische faculteiten en academische ziekenhuizen moeten tot en met 1987 in het kader van de taakverdelingso peratie honderd miljoen gul den bezuinigen. De instellin gen hebben daar zelf een voor stel voor ingediend, maar dat is volgens Siderius niet meer dan de optelsom van indivi duele plannen. Van onderlinge afstemming en taakverdeling is weinig terechtgekomen. Bo vendien bestaat bij een aantal instellingen zelfs tussen facul teit en ziekenhuis geen over eenstemming over de plannen en is bijna nergens vooraf met de inspraakorganen overeen stemming over de voorstellen bereikt. Siderius zei dat de bewindslie den van Onderwijs en Weten schappen en van Volksgezond heid onafhankelijk van elkaar met beleidsvoornemens en be zuinigingen komen die direkte gevolgen hebben voor de aca demische ziekenhuizen. Van een geintegreerd en duidelijk beleid is geen sprake. Om te voorkomen dat de aca demische ziekenhuizen tussen de wal en het schip vallen moet volgens Siderius zo snel mogelijk worden besloten tot één integraal budget voor het academisch ziekenhuis met in begrip van de bijdrage van O en W voor de onderwijs- en onderzoektaak. Verder zouden de academische ziekenhuizen dezelfde status mogelijk als zelfstandig rechtspersoon moeten krijgen als de andere ziekenhuizen. Universiteit en faculteit zouden dan met het academisch ziekenhuis een overeenkomst moeten sluiten voor het regelen van klinisch onderwijs en onderzoek. Siderius vroeg zich af of de hele gecompliceerde taakver delingsoperatie wel nodig is. Het zou volgens hem eenvou diger en rationeler zijn één medische faculteit helemaal te sluiten. De achtste medische faculteit werd namelijk opge richt in de veronderstelling, dat Nederland in de periode 1990-2000 achttien miljoen in woners zou tellen. Volgens de huidige prognoses zullen het er echter mindeb zijn dan vijf tien miljoen. „We kunnen het dus met één faculteit minder in de toekomst", aldus Sideri us, die niet zei welke faculteit hij op het oog had. De ziekenhuizen krijgen de komende jaren minder geld te besteden. Wat de consequen ties hiervan zullen zijn, staat nog niet vast. Gezien de ont wikkeling van de bevolking het aantal geboorten is even laag als 50 jaar geleden en het geboorte-overschot" staat zelfs op het niveau van een eeuw geleden noemde Siderius het logisch dat de uitgaven voor onderwijs worden inge krompen. Maar bezuinigingen in de sector volksgezondheid zijn volgens hem minder lo gisch, omdat het aantal oude ren nog vele tientallen jaren zal blijven toenemen en het is juist deze groep die een beroep doet op de gezondheidszorg. Van een verschuiving naar de zorg dooi^ huisarts en wijkver pleging, zelfzorg en hulp door buren en familie mag van aca demische ziekenhuizen vol gens Siderius al helemaal geen soelaas worden verwacht. Een verouderende bevolking zal juist een groter beroep doen op de gespecialiseerde voorzienin gen van een topziekenhuis. Voor deze groep ernstig zieke patiënten vormen zelfzorg en thuiszorg geen alternatief. LEIDEN De NZH is van plan op enkele rou tes gelede bussen in te zetten. Het gaat om de lijnen 65 (Leiderdorp-Den Haag), 88 (Oegst- geest-Den Haag) en 95 (Noordwijk-Den Haag). Dit zijn alle drie sneldiensten die alleen in de ochtend- en de avondspits rijden. De gelede bussen hebben het voordeel dat met dezelfde mankracht, meer mensen vervoerd kunnen worden. Tot nu toe zette de NZH extra bussen in op drukke lijnen. Dat werd echter te duur vanwege de extra chauffeurs die deze bussen moesten bemannen. De gelede bussen kunnen overal rijden waar de gewone bus ook kan komen. De draaicirkel is hetzelfde als die van de gewone types hoewel de lengte van de gelede bus 18 meter bedraagt. Dit is mogelijk door een kortere wielbasis en een achteras die in de bochten meestuurt. Het instappen bij de gelede bus is door alle deuren toegestaan. Bij alle deuren zijn stempelautomaten aangebracht. Uitstappen mag alleen via de tweede en derde deur.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3