X uropese bondscoaches loen UEFA voorstellen ot reglementswijziging Udo Quick en Wouter Raaphorst paarden van het jaar Bokssucces in Stockholm Olympische eer in plaats van tennisdollars /olendam wil Michels en Beenhakker UNA iiQRT Ceidoe Sou/iont DINSDAG 10 JANUARI 1984 PAGINA 13 slee-perikelen _>vjet-Unie zal tijdens de wedstrijden de wereldbeker niet meer de torde- •htige tweemansbob in de baan bren- Op de natuurpiste in Cervinia (Ita) dn de Russen moeilijkheden het pro- I in bedwang te houden. Tijdens een net een soortgelijke aërodynamische lee zijn op de kunstijspiste van Igls Oostenrijkers, Peter Kiemast en tian Mark, uit de baan geraakt. Vol waarnemers had de revolutionaire \renbob" klaarblijkelijk stuurproble- Kienast en Mark bleven ongedeerd, obslee, gebouwd naar Russisch mo- verd zwaar beschadigd. Het is twijfel- 1 of de tests in Igls worden voortge en andere kopie van de Russische si- bob wordt momenteel door de West- e vedetten Öchsle en Kopp (foto) ge il Königssee. Belangstelling voor Sarajevo valt tegen SARAJEVO De belangstelling voor de Olympische Winterspelen, die op 8 februari in Sarajevo beginnen, blijft be neden de verwachtingen. Van de 760.000 toegangskaarten zijn er pas te gen de 200.000 verkocht. Dat maakte George Mrkela, directeur toerisme in Sarajevo, bekend. Ook de schattingen van 60.000 overnachtingen per Olympi sche dag zijn drastisch teruggeschroefd. Mrkela houdt er rekening mee, dat dat aantal niet hoger zal oplopen dan 15.000. Voornaamste oorzaak voor de te genvaller zijn de hoge prijzen. Vier afvallers handbalploeg DEN HAAG Weer vier zaalhandballers hebben zich bij bondscoach Kecskemethy afgemeld voor de trainingssta ge in Tsjecho-Slowakije, die de Nederlandse herenselectie vol gende week afwerkt. Peter Verjans, René Kivit, Lambert Schuurs en Frank van Hout zullen om uiteenlopende rede nen de trip naar Oost-Europa niet meemaken. Zij worden vervangen door Kees Boom- houwer en Hans Wiltenburg (beiden Aalsmeer). Remco Vij geboom (Sittardia) en Roel Beukema (E en O). plakken en in plaats van de gebruikelijke gigantische prijzenbe- dragen moeten de winnaars het doen met de eer en de toejui chingen. Desondanks lijkt het tennistoernooi, dat als demonstra- tiesport deel uitmaakt van het programma tijdens de Olympi sche Spelen van Los Angeles, een hoogwaardige bezetting te krijgen. iRIJS De keuzehe- spelers, waarbij er op de re- Voorts werd voorgesteld alle bondscoaches met dezelf- l van de nationale servebank plaats moet zijn straffen als gevolg van gele of de schone lei kunnen begin- etbalploegen die zich vo,or "e£en invallers. Dat is rode kaarten, die door spelers nen als Frankrijk, dat als or- hhpn apnlaatst vnnr dp j et sJystee,m ,at. een ir» de kwalificatiewedstrijden ganisator van het Europees jj_u_a. tt>maand geleden door de jnter- zjjn opgelopen, te annuleren, kampioenschap in de voor- i er voor te zorgen dat ronden was vrijgesteld. jidronde om het Euro- nationale voetbalbond (FIFA) DJit es kampioenschap 1984 werd aangenomen voor de >27 juni) in Frankrijk, strijd om het wereldtitel in Dr'bondscoaches achten het. Drie nieuwelingen treffende bonden heb- op voorspraak van de Fransa in in Parijs een aantal oefenmeester Michel Hidalgo, (Orstellen tot wijziging wenselijk dat wedstrijden in ly* Olvmnicr^Vl pltnl n het reglement op ta- de halve-finales, die gelijk 111 V-Jiy IIipiöl/Il Cl lal gelegd. eindigen, worden verlengd. Volgens een regel uit 1981 ZEIST De samenstelling tal dat eind vorig jaar tegen meeste vertegenwoordi- wordt na afloop direct over- van het reeds uitgeschakelde Joegoslavië speelde. Bonds- van de acht deelnemende gegaan tot het nemen van Olympisch team, dat woens- nden willen, dat de selecties strafschoppen, als na 90 minu- dag 25 januari in Pisa aan or de titelstrijd worden te- ten geen beslissing is geval- ggebracht van 22 naar 20 len. i'ORTUNA SITTARD EN -RANS KÖRVER UITEEN [TTARD Fortuna S gaat zoek naar een nieuwe trai- De eredivisievereniging het contract met Frans jrver niet verlengen. Kör- is vier jaar oefenmeester Fortuna geweest. Onder leiding promoveerde de ib anderhalf jaar geleden naar de eredivisie. De over eenkomst van Körver met Fortuna S loopt aan het einde van dit seizoen af. Koirver heeft gevraagd om een twee jarig contract. Het bestuur van de vereniging wilde slechts een overeenkomst voor één seizoen aanbieden. coach Ger Blok is van me ning, dat het Olympisch elftal treedt tegen Italië, zal op drie in Mostar zo goed heeft ge- plaatsen afwijken van het elf- speeld dat hij slechts de meest noodzakelijke veranderingen wil aanbrengen. Dat betekent, dat hij vervangers zoekt voor Rob de Wit (geschorst), René Eijkelkamp (geblesseerd) en André Hoekstra (andere ver plichting). De Olympische begeleidings commissie beraadde zich gis teravond onder voorzitter schap van Martin Kastermans over de voortgang van het kwalificatietoernooi. Gedu rende de discussie kwam het voorstel aan de orde om een groep van een dertigtal spe lers samen te stellen, waaruit de bondscoaches Rijvers en Blok het Nederlands A-team en het Olympisch elftal zou den recruteren. Het bestuur van eredivisie club Willem II heeft besloten het contract met hulptrainer Cor Stolzenbach aan het ein de van het seizoen niet te ver lengen. Daarmee komt een einde aan een negentienjarige verbintenis van Stolzenbach met de Tilburgse club. PNGELO Eredivisieclub blendam heeft belangstel- g voor Leo Beenhakker, de idige oefenmeester van het aanse Real Zaragoza. Beide rtijen gaan op korte termijn aten over een verbintenis aan het begin van het vol- nde seizoen zou moeten in gaan. Volendam, dat eind vo rige week Cor van der Hart ontsloeg, stelt pogingen in het werk tot die tijd Rinus Mi chels aan te trekken. Het contract met Real Zarago za loopt in juni af en Been hakker zei gisteravond niet onwelwillend ten opzichte van een terugkeer naar Ne derland te staan. „Ik ben me dio vorige week benaderd door een man die zei namens Volendam te spreken. We hebben afgesproken dat we binnen 14 dagen de mogelijk heden gaan bespreken. Maar ook Valencia is in de markt. Terwijl ook de mogelijkheid dat ik in Zaragoza blijf niet uitgesloten moet worden ge acht. Mogelijkheden genoeg dus, maar ik zal serieus met Volendam gaan praten", aldus Beenhakker. ps voor Nootdorp fTDORP Elf draverijen staan jenmiddag op het programma draversbaan van Nootdorp, frste start is om 14.30 uur. Onze deze meeting luiden: RSVELDPRIJS: Year of King, Wings K. JISPPRIJS: Vida Nora, Vriend K en Vadoee Hollandia JONKERVAARTPRIJS: Werner Ha nover. Venit en Wacky Woman. JOPPEPRIJS: Winston Hazelaar, Vicky Silvester en Viola Lelywaard JULIANADORPPRIJS: Vincent Ulandia. Upsala Thelma en Teraling du Bois. JUBBEGAPRIJS: Vink Hanover. Top van Hanegem en Speedy Baarlo JUTPHAASPRIJS: Victor Scott, Whippet Postille en Udo Buitenzorg. JOHANNESGAPRIJS: Ultra Nim ble. Theo Albo en Sultana Norton. JOUREPRIJS: Thor ter Lune, Sir van Hanegem en Tyfoon Hazelaar. JONKERSVAARTPRIJSttweede af deling): United Space, Valda S en Vip Sprookjeshof. WK-Judo TOKIO De Internationale Judofederatie (IJF) heeft gis teren tijdens een vergadering in Tokio besloten dat het vol gende toernooi om de wereld kampioenschappen van 26 tot en met 29 september 1985 in Seoel wordt gehouden. De Haagse eigenaar Karei Woltman (links) noemt zijn volbloed '83 (hier vlak na zijn zege in de Derby), een klasse apart. DEN HAAG De Stich ting Nederlandse Draf- en Rensport gaat komende zondag op de draversbaan van Hilversum de paar den van het jaar 1983 hul digen. Bij de dravers is de titel evenals in 1982 te rechtgekomen bij Udo Quick. Bij de volbloeds (renpaarden) kreeg Der by-winnaar Wouter Raap horst de meeste stemmen. Udo Quick is het eigendom van de heer Winsser uit Ha ren. Hij verzamelde 2230 stem men. De eveneens zesjarige Uno Hazelaar kwam tot 1648 stemmen. Daarachter kwamen Derby-winnaar White Shadow met 1203 stemmen voor de on verslagen tweejarige Ysvink K. met 920 stemmen. Eigenaar Winsser van Udo Quick: „De titel komt de hengst helemaal toe. Hij won dit jaar 80.000 gulden. Vooral de zege in de grote kerstprijs in het Hilversumse sportpark moet bij de twijfelaars om Udo Quick tot paard van het jaar te verkiezen de doorslag hebben gegeven. Udo Quick kwam zo wel in de Grote Prijs der Lage Landen als in de Prijs der Gi ganten op de Hilversumse Baan tot zeer redelijke inter nationale prestaties". Voor het eerst na 27 jaar komt er weer een Nederlands paard aan de start in de belangrijkste draverij van Europa, de Prix d'Amerique in Parijs. Dat paard is Udo Quick. Eigenaar Winsser: „Udo Quick gaat daar echt niet r.aar toe om zich te laten afslachten. Hij is in top vorm. Een week van tevoren gaat hij al naar Frankrijk om daar de omgeving te verken nen. Ik heb alle vertrouwen dat Udo Quick met pikeur Arend de Vrede het op 29 ja nuari op Vincennes tot een goed eind zal brengen. Evenals Udo Quick werd ook de volbloed van hët jaar, Wou ter Raaphorst, afgelopen jaar getroffen door een virusziekte. Maar volgens de Haagse eige naar Karei Woltman is Wou ter Raaphorst weer 100 pro cent fit. Had de in paarden- kringen bekende (dikke) Ka- rel Woltman verwacht dat Wouter Raaphorst de titel vol bloed van het jaar 1983 zou krijgen? Deze: „Hij is een klas se apart. Wouter Raaphorst won onder andere de Derby. Hij versloeg de concurrent voor de verkiezing van vol bloed van het jaar Carmona op de renbaan maar liefst vijf keer. Na de Derby kwam Wouter Raaphorst niet meer aan de start door de virusziek te. Maar het grote succes is de liefhebbers bijgebleven". Wouter Raaphorst, in training bij de Wassenaarse Margot van Dijk, kreeg maar liefst 4.407 stemmen. Carmona kwam met 1.545 stemmen op de tweede plaats vóór de volbloed van het jaar 1982, King, met 492 stemmen. ARTHUR VAN RIJSWIJK let bestuur van de hockey- ib Groningen heeft in een 'ef aan het bondsbestuur er aangedrongen Klein Zwit- rland uit te sluiten van de jende zaalcompetitie in de ofdklasse subsidiair een ntal andere onaangename aatregelen tegen de lands- mpioen te nemen. De oor- ak van een en ander: het tstapje van de Hagenaars op en 11 december naar Mi an, twee dagen waarop de Z-reserves de competitiebe- gnes voor de grote broers wikkelden. Het Groninger stuur noemt dat een geval in „onaanvaardbare compe- ievervalsing" wat op zich- lf natuurlijk een vreemde nclusie is tenzij er ook aan- lardbare vormen van com- titievervalsing bestaan. Ik ef de Groningers weinig ins op genoegdoening. Er is ituurlijk niemand die spe- kan dwingen. De houding Klein Zwitserland ten op- chte van competitie en te enstanders is natuurlijk in oge mate te betreuren. De indsvoorzitter, -secretaris en •enningmeester zitten dicht inoeg bij het KZ-vuur om in n verloren uurtje vriend- ihappelijk maar serieus over fct voorkomen van dergelijke ngen te kunnen praten, enzij het bestuur zich er al heeft neergelegd, dat Klein Zwitserland zich ontwikkelt tot een klein vrijstaatje bin nen het hockeyrijk der Ne derlanden". (Hoofdredacteur Aad Gaan- derse in Hockeysport) „Vanaf het begin heb ik me nimmer happy in Volendam gevoeld. Desondanks mag ik gerust zeggen dat ik keihard, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, voor Volendam bezig ben geweest. Het klikte domweg niet. Kennelijk ben ik tóch niet het juiste type trainer voor Volendam. Maar je moet me ook niet vragen welk type wél in Volendam kan werken. Het is toch geen toeval dat ook een man als Frits Korbach het al snel had gezien in Volendam". (Cor van der Hart, ex-trai- ner van Volendam, in de Haagsche Courant) zaken bleek hij niet of nau welijks op de hoogte. Hem ontbreekt de tijd zich ade quaat met het betaald voetbal bezig te houden. Ik kan die man niet meer volgen. Mis schien vond hij het een fraaie vorm van publiciteit of een uitdaging, dat zie je wel va ker. Hij heeft zelf later ruiter lijk toegegeven zich te hebben verkeken op de moeilijk heidsfactor. Dat is toch dode lijk voor een man van zijn ka liber? Dan moet je vertrek ken". En „Tot op dit moment heeft hij Kees van den Berg en mi-' nog niets laten horen. Al hai' hij na die bewuste 28 novem ber alleen uit menselijk me deleven gebeld. Zelfs dat is hem kennelijk vreemd". (Karei Jansen, ex-secticbe- stuurslid betaald voetbal, in de Volkskrant). „Moser is volslagen kansloos. Hij zal er achter komen, dat hij geen wedstrijdritme heeft, doordat hij te ver buiten het wegseizoen rijdt. Dat zal hem nekken". „Merckx deed zijn voorbereiding in zijn garage via een nagebootste ijle- luchttraining. Dat kan nooit zo goed zijn als ik het doe. Ik zit drie weken in Mexico City. Dan is de acclimatisering veel beter. Als Merckx ook zo'n voorbereiding had gedaan was hij zonder enige twijfel al door de vijftig-kilometerbar rière gereden". (Uurrecordhouder Merckx en aanvaller/wielrenner Moser in De Telegraaf) „Zonder verliezers zouden er geen winnaars zijn. Het is dui delijk dat de verliezers de meeste steun nodig heben, maar daar mag je je in het se- FRANCESCO MOSER: ...voorbereiding... lectiebeleid niet door laten leiden. Je kunt tenslotte moeilijk de complete vader landse sportwereld afvaardi gen. Zo staat het ook in het Olympisch handvest, in een bijzin achter de komma. Elk NOC is vrij sportlieden in te schrijven, maar uit organisa torisch oogpunt wordt elk NOC wel geacht alleen die mensen uit te zenden, die op een hoog niveau prestaties kunnen leveren. Geen kwan titeit dus, maar kwaliteit". (Tjeerd Greidanus, Olympi sche chef de mission, in het Algemeen Dagblad) „Als je in Amerika een keer tje wat minder goed turnt wordt dat niet onmiddellijk als een ramp beschouwd. Gaat het daarentegen goed, dan is iedereen even enthousiast. Al lemaal komen ze op je af, jui chen en klappen ze op zo'n manier dat ie apetrots wordt op jezelf. Wat een verschil met Nederland. Ik (Amster damse sportstudente aan de Terhote University of India na, red.) was de afgelopen zo mer nog bij het nationaal kampioenschap. Het was alle maal doodstil in de zaal, wat er ook gebeurde. In Amerika lacht iedereen, heeft iedereen plezier en wordt er toch hard gewerkt". (Turnster Debbie Amson in Het Parool) „Caramanolis is een goede bokser. Ik schat hem hoger in dan Jassmann, Angulo en Blanchard. Het is een Franse jongen met een goede tech niek en karakter Een serieu ze jongen ook. Maar dat wil niet zeggen dat hij gevaarlijk is. Wilde boksers zijn dat vaak veel meer. Bij boksen hoeft er nu eenmaal weinig te gebeu ren of alle verhaaltjes gaan niet meer op". (Europees bokskampioen Rudy Koopmans in NRC Handelsblad) STOCKHOLM De Nederlandse bokser Pedro van Raams- donk is gisteravond eerste geworden in het internationale toer nooi in Stockholm. De Amsterdammer, die al zeker is van af vaardiging naar de Olympische Spelen, sloeg in de finale van de gewichtsklasse tot 75 kilogram zijn Finse opponent Pekka Laas- anen knock-out. Rex Cortram behaalde na Van Raamsdonk de tweede Neder landse gouden medaille bij het sterk bezette evenement. Cort ram won in de finale van de categorie tot 71 kilogram door op gave van de Zweed Hakan Sindemark Arnold Vanderlijde maakte het Nederlandse bokssucces in Stockholm compleet door in de eindstrijd een overwinning op punten (4-1) te boeken op de Noorse kampioen Magne Havnaa. Pedro van Raamsdonk werd mede dank zij het gevecht tegen Laasanen uitgeroepen tot beste bokser van het toernooi. Van Raamsdonk toonde zijn huidige, grootse vorm ook tegen de Fin, op wiens erelijst eveneens honderd overwinningen en belangrij ke toernooiresultaten prijken. De Amsterdammer won met groot gemak.voor de 101e keer in zijn 116e gevecht. Laasanen, die de derde ronde al inging met een hopeloze puntenachterstand, werd door Van Raamsdonk voor tien tellen tegen het canvas ge- Sportwereld LONDEN George Best zal voor de zoveelste keer een co me-back maken. Ditmaal heeft de inmiddels 37-jarige, voor malige Noordierse internatio nal een contract getekend voor een maand bij het nietige To- bermore United. BRUSSEL Frank Vercaute- ren (Anderlecht), 32 maal ge kozen in de nationale selectie, is in België gekozen tot voet baller van het jaar 1983. Simon Tahamata eindigde in de ver kiezing als negende. Hoog springer Eddy Annys werd in België sportman, judoka Ingrid Berghmans sportvrouw van 1983. AUSTIN Het vierdaagse zwemgala in Austin (VST) heeft slechts één record opge leverd. De 16-jarige Oostduitse Astrid Strauss verbeterde op de 1500 meter vrije slag, een incourante afstand bij de da mes. het Europese record en bracht het op 16 minuten en 13,55 seconden. DEN HAAG Het nationale dames-basketbalteam zal in september in Polen deelnemen aan het kwalificatietoernooi voor de Europese titelstrijd, die in 1985 in Italië wordt ge houden. De dames, die op de jongste EK in Boedapest als achtste eindigden, zijn in een groep ingedeeld met Polen, Finland en Zweden. Zo hebben klassespelers als de Zweed Mats Wilander en de Amerikaan Jimmy Arias al in teresse getoond. Belangstelling van de kant van de toeschou wers is er in ieder geval: voor de wedstrijden in Los Angeles is geen kaartje meer te krijgen. Pas in 1988 (Seoel) wordt ten nis dan weer echt op Olym pisch niveau beoefend. Tot 1 april hebben de tennis- bonden van alle landen, in overleg met de nationale Olympische comités, de gele genheid twee spelers of speel sters aan te wijzen voor het deelnemersveld in Los Ange les, dat van een schema van 32 uitgaat. Op 12 april beslist de Internationale Tennis Federa tie en kiest twintig spelers en speelsters. Daarbij komen er telkens vier uit de Verenigde Staten en acht junioren. De leeftijdsgrens bedraagt twintig jaar. Voorzitter Philippe Chatrier van de ITF heeft zich ver heugd getoond over het feit dat de tennisspelers met de be oefenaren van de overige tak ken van sport worden onder gebracht in het Olympisch dorp en daar ook trainingsfaci liteiten krijgen. Voor Chart- rier is Los Angeles een belang rijk tussenstation op weg naar de Spelen van Seoel. Enkele weken geleden liet de Fransman zich in de Zuidko- reaanse hoofdstad voorlichten over de plannen voor de aan leg van tennisbanen voor het Olympische toernooi. Er wordt een stadion met in totaal 27 banen en een toeschouwersca paciteit van 10.000 aangelegd. Het enige, dat Chartrier niet zint, is het feit dat het stadion drie kwartier buiten de stad op de terreinen van de universi teit is gelegen. Hij zou liever zien dat er in de onmiddellijke omgeving van de andere grote stadions getennist kan worden. Ju/Singel alleen aan de leiding LEIDEN Ju/Singel is de nieuwe leider in de Leidse zaalvoetbal hoofdklasse. De Leidse ploeg won gisteravond zelf met 2-0 van Cleijn Duin, terwijl mede-koploper THB Boys in eigen huis verrassend onderuit ging tegen SRV Boys (3-5) en daardoor z'n toppositie verspeelde. Ju/Singel kende bepaald wei nig problemen met debutant Cleijn Duin. De Leidse zaal- voetballers controleerden de wedstrijd en boekten een re gelmatige overwinning. Voor rust scoorde Jan van der Reij- den 1-0, in het tweede deel zorgde Piet Sloos voor de 2-0 eindstand. Voor THB Boys verliep de wedstrijd slechts één helft naar wens. De ploeg kon dankzij een treffer van Ed Griffioen halverwege met een 1-0 voorsprong de kleedka mers opzoeken. Maar na rust nam SRV Boys het intiatief over. Dat resulteerde in vier goals op rij. Laurens van der Voort en Ron Mesman (beiden tweemaal) produceerden 1-4 Pas toen kon THB wat terug doen via Gerard van Beek, maar opnieuw was daar Mes man op 2-5 binnen te schieten. John Wassenaar verkleinde de marge kort voor tijd, Jacky Ickx wint weer AGADEZ Jacky Ickx heeft ook de negende etappe van de rally Parijs-Dakar, over een afstand van 617 kilometer van Dirkou naar Agadez, gewon nen. De Belgische autocoureur had een voorsprong van 9 mi nuten en 13 seconden op zijn Porsche-teamgenoot René Metge, die de leiding in het al gemeen klassement behield. Jan van Tuyl. de enige nog ac tieve Nederlander, bevindt zich op een 80e plaats met bij na tien uur achterstand op de koploper. Bij de motoren staat de Fransman Gaston Rahier op de eerste plaats voor zijn landgenoten Hubert Auriol en Serge Bacou. I I SCHAATSEN EK kunstrijden in Boedapest Stand paren na korte kur 1. Jelena Valova/Oleg Vassilijev (Sov) 0.4 punten, 2. Sabina Baes- s/Tassilo Tnierbach (Odl) 0,8, 3 Bir- git Lorenz /Knut Schubert (Odl) 1,2; 4. Larissa Selezneva'Oleg Makarov (Sov) 1,6; 5. Manna Avstriskaja/Joeri Kwasjon (Sov) 2.0. Stand dames na verplichte figuren 1. Jelena Vodorezova (Sov) 0,6 punten, 2. Katarina Witt (Odl) 1.2; 3 Sandra Caribom (Zwi) 1,8; 4. Manuela Ruben (Wdl) 2.4; 5. Anna Kondrasjova (Sov) 3.0

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13