„We hebben papa gezien, dat was heel erg fijn" Britten hamsteren thee 'io: moorddadigste stad Ivan Latijns-Amerika NA EXPORT- VERBOD DOOR INDIA 3UITENLAND EcidóeSouoont DINSDAG 10 JANUARI 1984 PAGINA II Westduitse arts f^rnoet kosten van mongooltje betalen KARLSRUHE Een Westduitse recht bank heeft gisteren bepaald dat een arts het grootbrengen van een gehandicapt kind moet bekostigen, omdat zijn onjuiste advies de moeder deed besluiten de zwan- erschap te voltooien. )e vrouw, die indertijd 39 jaar was, zei LJIdat haar arts tegen haar had gezegd dat y ^wangerschapsproeven om mongolisme aan het licht te brengen, niet nodig wa pen. Op grond hiervan voltooide zij de fewangerschap om vervolgens te constate ren dat de baby een mongooltje was. Zij was bezorgd geweest omdat ze betrekke lijk oud was. Sovjet-generaal bekritiseert indirect neerschieten Boeing MOSKOU Voor het eerst is er in de Sovjet-Unie indirect kritiek geleverd op de houding van de strijdkrachten bij het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing, die op 1 september van het vorige jaar met 269 inzittenden werd vernietigd. De Sovjet-officieren, die betrokken waren bij het drama met de Boeing, hebben niet alles gedaan om het vliegtuig tot landen te dwingen, zo schrijft luchtvaartgeneraal Goloebjev in het Russische maandblad Lucht- en Ruimtevaart. In zijn artikel be schreef hij hoe er door piloten en in grondstations gereageerd moet worden op het binnendringen van buitenlandse vliegtuigen in het Russische luchtruim. Volgens Goloebjev moet de commandant, die bevel geeft tot schieten op een buiten lands vliegtuig, evenals de piloot, die het bevel opvolgd, over een creatieve en ver nieuwende geest beschikken. In zijn arti kel benadrukte Goloebjev dat een piloot zich strikt aan de geldende regels moet houden, dat wil zeggen dat hij het buiten landse vliegtuig ertoe verplicht op het dichtsbijzijnde vliegveld te laten landen. Analytici menen dat generaal Goloebjev op deze wijze duidelijk wil maken, dat de commandant van de luchtafweer van de militaire regio Verre Oosten evenals de piloot blijk hebben gegeven niet geheel op de hoogte te zijn geweest, toen de Zuidko reaanse Boeing het Russiche luchtruim binnenvloog en daardoor onzorgvuldig hebben gehandeld. Libische aanslag op pijpleiding in Tunesië TUNIS Een gewapend commando uit Li bië heeft eind vorige week de oliepijpleiding opgeblazen, die een verbinding vormt tussen de Algerijnse olievelden van Ain-Amenas en de Tunesische haven Skhira. Dit heeft het ministerie van defensie in Tunis gisteren be kendgemaakt. De explosie vond twee kilometer plaats van de Tunesisch-Libische grens in het uiterste zuiden van het land. Het Tunesische ministe rie van buitenlandse zaken heeft protest aan getekend bij de Libische autoriteiten. De aan slag heeft slechts beperkte gevolgen voor de aflevering van olie, zo is in Tunis vernomen. De getroffen leiding wordt gewoonlijk alleen in het najaar en de winter gebruikt, wanneer slecht weer het laden van tankschepen in de noordelijke havens van Algerije belemmerd. Moskou bood terugtrekking uit Afghanistan aan LOS ANGELOS De Sovjet-Unie heeft ii een geheime en klaarblijkelijk mislukte po ging om de oorlog in Afghanistan te beëin digen, vorig jaar april aan Pakistan voorge legd. Dit meldde gisteren de Los Angelos Times. De terugtrekking zou anderhalf jaar in beslag moeten nemen maar het voorstel was in uiterst vage bewoordingen gesteld, aldus de krant. De Los Angelos citeerde Russische woordvoerders, dat het Kremlin met het voorstel erkent dat het islamitische verzet niet met militair middelen te be dwingen is en dat neutralisering van Af ghanistan de beste oplossing is. Pakistaanse functionarissen hebben bevestigd, dat er met Moskou is gesproken over een terug trekkingsschema, aldus de krant. Ex-president Bignone weer niet voor rechter verschenen BUENOS AIRES De Argentijnse ex- -president Bignone is gisteren opnieuw niet voor de rechter verschenen om te getuigen in het proces over de verdwij ning van een militaire technicus die sinds 1978 wordt vermist. Twee weken geleden voldeed Bignone evenmin aan een oproep van de rechter te komen getuigen. Toen voerde hij aan dat hij in verband met ziekte van zijn vrouw niet komen kon. De rechter verklaarde te genover verslaggevers zich op maatre gelen te beraden. De advocaat van de vermiste Alfredo Giorgi veronderstelt dat Bignone niet is verschenen uit angst gearresteerd te worden. KINDEREN VAN POLITIEKE BALLINGEN TERUG UIT URUGUAY SCHIPHOL De anders zo keurige perszaal van de luchthaven Schiphol bood gisteravond een licht-chaotische aanblik. Achter de tafel op het po dium, van welke plaats doorgaans belangrijke en gewichtige (staatsjlieden de pers te woord staan, zaten zeven kinderen. Terwijl het in het zaaltje krioelde van de broertjes, zusjes en andere familie leden vertelden de zeven over de zojuist beëindigde reis van hun leven, naar hun vaderland Uruguay. Samen met 147 leeftijdgenoot jes uit andere Westeuropese landen zijn Danielo Baldassari uit Zeist, Veronica Waienberg uit Enschede, Nicolasa De Leon uit Zwolle, America en Carolina Trujillo uit Abcoude, Camilo Vilaro uit Capelle a/d IJssel en Ximena Tajes uit Dordrecht veertien dagen op bezoek geweest in het land dat zij, of beter gezegd hun ouders, hebben moeten verla ten. 154 Kinderen van politie ke vluchtelingen, wier leven sinds de militaire machtsover name van 1973 in Uruguay niet veilig meer is. In de aankomsthal werden de zeven Uruguay-reizigers door tientallen familieleden verwelkomd. De kinderen maakten de reis op uitnodiging van de Spaan se regering, de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia, de Unesco en het Frente Amplio, een samenwerking van ver schillende politieke organisa ties en de kerk in Uruguay. Op Eerste Kerstdag vertrok het hele gezelschap vanuit de verzamelplaats Madrid naar Uruguay. De aankomst op het vliegveld van de hoofdstad Montevideo en de tocht naar de stad was, zo vertelde Vero nica (13), daarin bijgevallen door haar reisgenoten, de meest indrukwekkende ge beurtenis van de hele reis. Uit haar relaas blijkt dat de bevolking, wellicht aange moedigd door de terugkeer naar de democratie in het buurland Argentinië, de aan komst van de kinderen heeft aangegrepen voor een nieuw protest tegen de wrede mili taire dictatuur. „Toen we van de trap aflie pen zagen we dat het hele vliegveld volstond met men sen die met vlaggen zwaai den, klapten, schreeuwden en huilden van blijdschap. We mochten niet met de mensen praten en moesten direct de bussen in. Maar langs de weg van het vliegveld naar de stad stonden opnieuw duizenden mensen, die leuzen schreeuw den tegen de dictatuur. Ieder een was heel erg blij dat we gekomen waren". „Papa gezien" Voor sommige kinderen was het de eerste maal sinds hun gedwongen vertrek, dat zij weer voet op vaderlandse bo dem zetten. Anderen zijn al eens eerder teruggeweest, zo als America (12) en Carolina (13) Trujillo. De twee meisjes wonen sinds 1974 met hun moeder in Ne derland. Hun vader zit al meer dan tien jaar in de ge- De zeven „Nederlandse" Uruguezen tijdens hun persconferentie op Schiphol. Van links naar rechts Ximena Tajes, Carolina en America Trujillo, Nicolasa De Leon, Veronica Wainberg, Camilo Vilaro en Danielo Baldassari. vangenis, omdat hij lid was van een verboden organisatie. Net als drie jaar geleden heb ben America en Caroline hun vader bezocht. „We schrijven hem steeds en hij stuurt din getjes op die hij maakt. Maar nu hebben we papa weer ge zien en met hem gepraat. Dat was heel erg fijn. Misschien mag hij er over een half jaar tje uit". In Uruguay waren alle kinde ren bij familie en vrienden ondergebracht. „Dan kwamen er allerlei mensen, familiele den en vrienden van papa en mama, die wij soms helemaal niet kenden", aldus Nicolasa (10). „Maar dat vonden we niet erg". Veel is er ook gepraat met leeftijdgenootjes. Bijvoorbeeld over de school die daar vol gens Carolina „heel anders is". „Jongens en meisjes heb ben aparte scholen en een schooluniform. Ze hebben ook veel minder uren les dan wij. Ze wilden ook weten hoe Ne derland er uit ziet, of het hier altijd koud is en of er hier ook mussen leven. Maar het is een beetje ouderwets land. Ze kennen er bijvoorbeeld hele maal geen punk". Niet bang Het Uruguese bewind heeft een kwalijke reputatie op het gebied van de mensenrechten. Toch zijn de zeven „Neder landse" Uruguezen geen mo ment bang geweest dat hen iets zou overkomen. „Je zag wel overal gewapende militai ren, die heel streng keken. Maar ze konden ons niets doen. Tevoren was al gezegd dat er niets zou gebeuren. En als ze iets hadden gedaan, dan waren de protesten nog veel sterker geworden". Ondanks hun jonge leeftijd hebben de zeven zich ook goed op de hoogte gesteld van de politieke ontwikkelingen in hun vaderland. „De men sen durven weer te proteste ren. Op oudejaarsavond heeft iedereen, als teken van pro test, met lepels en ijzeren sta ven op pannen lopen slaan. Daar hebben we aan meege daan. De mensen zijn er zeker van dat de dictatuur zal ver dwijnen", aldus de zeven eensgezind. „Wanneer we naar Uruguay terug kunnen? Volgend jaar misschien of anders zeker het jaar daarna. Natuurlijk gaan we graag terug, maar ik zou dan wel graag mijn spulletjes, dieren en vrienden van hier meenemen". JOS TIMMERS (RIO DE JANEIRO De hon- jderdduizenden toeristen die j^zich opmaken voor een Brazi liaanse carnavalsvakantie in Rio de Janeiro, komen in een stad terecht waar de criminali- in één jaar met veertig "^procent is gestegen. In augus tus vorig jaar sloeg de Brazili- stad haar eigen record: .gemiddeld 55 gewapende over- vallen en 8 moorden per dag, 1 czo blijkt uit gegevens van de ebpolitie. Rio de Janeiro, geliefd om haar stranden en carna- heeft inmiddels de Colombiaanse hoofd- ^fstad Bogota de weinig begeer- titel overgenomen van moorddadigste stad in Latijns- -Amerika. Nog afgezien van de ernstige r vervuiling van het kustwater en de stranden worden nu na' roofmoord op een West- duitse journalist vorige week, die internationaal aandacht kreeg, zeker gevolgen voor het toerisme gevreesd. In de pers is bitter geklaagd over de toe- nemende criminaliteit en over het lakse optreden van de po- litie. j Het geweld, dat angstwekken- de vormen heeft aangenomen, is onder meer het gevolg van de enorme werkloosheid en honger onder grote delen van de bevolking. Miljoenen Brazi lianen, onder wie talloze kin deren, moeten in leven zien te blijven met de opbrengst van wat zij op straat aan de man kunnen brengen of gewoon mei wat zij op straat te pakken kunnen krijgen. Plunderingen van winkels 'en warenhuizen zijn aan de orde van de dag. Niet verzetten De situatie baart de consulaten van toeristen-landen in Rio grote zorgen. Vele landgeno ten die hun vakantie in de stad doorbrengen zijn het slachtoffer van het geweld, dat steeds een tragische wending kan krijgen. De consuls geven de toeristen vaak brochures mee met goede raad om zich te wapenen tegen de risico's. Zo wordt gewaarschuwd tegen het alleen lopen in de avond uren in bepaalde delen van de stad en wordt men op het hart gedrukt zich bij een overval nooit te verzetten. Ook het dragen van sieraden en van opvallende kleding wordt af geraden. Copacabana Bepaalde delen van de stad, zoals de wijk van de grote ho tels aan de beroemde Copaca bana, worden zodra het don ker wordt overspoeld met prostituées en zakkenrollers en veel toeristen slaan geen acht op de waarschuwingen van hotelpersoneel. Regelma tig worden zij dan ook beroofd of gewond door jonge overval lers. De politie in Rio neemt jaar lijks 10- tot 15.000 wapens in beslag. In veel gevallen aarze len overvallers niet bij verzet het vuur te openen op de slachtoffers. De politie is meestal niet in staat de over vallers te achterhalen in de wirwar van smalle steile straatjes in de krottenwijken. De inwoners van Rio, de „Ca- riocas", die hun gevoel voor humor weten te bewaren, hou den de score goed bij. Het dag blad Ultima Hora kwam on langs met een kop over de hele eerste pagina „de politie wint het eerste duel in 1984: 3 gangsters gedood" en vervolg de het verhaal over de con frontatie tussen een bende en de politie op een andere pagi na onder het hoofd: „politie en bandieten: 3-0". "'SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Britse niet- rokers nu in de meerderheid (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De afgelopen twee jaar zijn meer dan een miljoen Britten gestopt met roken. Als gevolg daarvan telt Groot-Brit- tannië nu tweemaal meer niet-rokers dan mensen die zich vastklampen aan hun sigaretjes. Als gevolg van het groei ende aantal niet-rokers hebben sigarettenfabri- kanten te kampen met een dalende omzet, waardoor arbeiders werkloos raken. Te Basildon in het Engelse graafschap Essex gaat bin nenkort opnieuw een fa briek dicht, omdat de vraag naar sigaretten met 18 procent gedaald is. Bij de sluiting van deze siga- rettenfabriek gaan 1200 arbeidsplaatsen verloren. Imperial Tobacco van haar kant heeft de afgelopen twee jaar drie fabrieken gesloten, met een verlies van 2.700 arbeidsplaatsen. Ook die sluitingen waren te wijten aan de sterke da ling van de vVaag naar si garetten. De Britse vereniging ASH, een anti-rook groep, ver heugt zich erover dat steeds minder mensen ver slaafd blijven aan sigaret ten. ASH vindt het zeker jammer, dat daardoor heel wat mannen en vrouwen zonder werk komen te zit ten, „hoewel dit maar een klein probleem is inverge- lijking met het feit, dat in Groot-Brittannië om de vier dagen 1200 mensen dood gaan wegens long kanker". Dat er minder gerookt wordt, betekent volgens ASH meteen, dat steeds meer mensen een langer en gezonder leven leiden. Het Koninklijke College van Britse Artsen beves tigt die stelling. Afgelopen november maakte dit col lege de Britse bevolking er trouwens nog op attent, dat ieder jaar 100.000 man nen en vrouwen onnodig vroeg stierven omdat ze (te veel) gerookt hadden. Ondanks het feit, dat te genwoordig dus veel min der sigaretten verkocht worden dan vroeger, zijn de Britse fabrikanten van plan deze maand hun prij zen nog fors op te trekken. Chinese premier in VS Met zichtbaar genoegen on derging de Chi nese premier Zhao Ziyang, die gisteren in de Verenigde Sta ten arriveerde voor een bezoek van vier dagen, een kort toeris tisch bezoek aan het historische plaatsje Willi amsburg, waar hij in een open koets werd rondgereden. Vandaag en morgen voert hij in Washington besprekingen met president Reagan. Later deze week zal hij onder meer ont moetingen heb ben met belang rijke economen en bankiers. Palestijnen dreigen met terreur LISSABON Een woordvoerder van de dissidente Palestijnen, die enkele weken geleden PLO-voorzitter Arafat en zijn getrou wen uit Tripoli hebben verdreven, heeft de Portugese regering gedreigd terreur-acties te zullen uitvoeren als de verdachte van de moord op de PLO-topman Sartwai niet wordt vrijgelaten. Sartawi, die bekend stond als een van de vertrouwelingen van PLO-voorzitter Arafat, werd vorig jaar april in de Zuidportuge- se stad Albufeira doodgeschoten. De verdachte van de aanslag, die een vals Marokkaans paspoort bij zich had, wordt momen teel in Albufeira berecht. De verdachte, die zegt Mohammed Hoessein Rashid te heten, heeft indertijd gezegd lid te zijn van de terreurorganisatie van Aboe Nidal. „CIA zat achter moordaanslag op Lord Mountbatten" LONDEN De CIA is betrokken geweest bij de moordaanslag in augustus 1979 op Lord Mountbatten, neef van koningin Eliza beth en laatste onderkoning van Brits Indië. Dit heeft Enoch Powell, die namens de Unionistische Partij van Noord-Ierland in het Lagerhuis zit, gisteren gezegd in de Britse krant „The Gu ardian". „De moord op Mountbatten was een operatie op zeer hoog ni veau die samenhing met de nucleaire strategie van de Verenigde Staten", aldus Powell in een brief aan Coates, die lid is van de campagne voor nucleaire ontwapening (CND). (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN In Groot- Brittannië wordt sinds en kele dagen op grote schaal thee gehamsterd. Sommi ge Zuidlondense super markten signaleren zelfs een kooplust voor thee, die grenst aan paniek. Zo wel mannen als vrouwen slepen er hele karretjes vol weg. Dit hamsteren is een gevolg van een scher pe prijsverhoging, de on welkome Indiase beslis sing om voorlopig geen zogeheten CTC-thee meer te exporteren én daar weer uit voortvloeiende prijsverhogingen. In normale omstandigheden neemt India 23 procent van de internationale theehandel voor zijn rekening. Groot-Brittan nië van zijn kant is nog steeds de belangrijkste thee-impor teur van de wereld. Ongeveer 80 procent van de thee, die door de Britten gedronken wordt, is van het Indiase CTC- type. De letters CTC staan voor de woorden: cut, tear, curl (snijden, scheuren, krul len). Volgens dit procédé wérd een produkt gelevert waarmee snel heel sterke „dikke" thee gezet kan worden; het soort drank, dat in Groot-Brittannië, Australië, Nieuw Zeeland en het Midden-Oosten het meeste in de smaak valt. Meer koffie Hoewel de Britten tegenwoor dig veel meer koffie drinken dan vroeger, consumeren zij toch nog pakweg 73 miljard koppen thee per jaar. In 1970 vertegenwoordigde de jaarlijk se Britse consumptie 230 mil joen kilo thee. Vorig jaar dron ken de Britten nog „maar" 180 miljoen kilo, maar volgens de nationale „Tea-Council", een organisatie die het theedrin ken propageert, betekent dit niet dat er in werkelijkheid ook minder thee is gedronken. De Britten gebruikten uit eco nomische overwegingen ge woon vaker hetzelfde thee builtje. Hoe dan ook, de Britten drin ken jaarlijks voor zo'n 500 mil joen pond sterling thee. De theeveilingen van Londen zijn de belangrijkste ter wereld. Het Indiase exportverbod, dat Groot-Brittannië in de komen de maanden 20 tot 28 miljoen kilo thee gelijk aan onge veer 15 procent van de totale theeconsumptie kan kos ten, is in Londen dan ook bij zonder hard aangekomen. De Britten vrezen, dat hun tradi tionele „cuppa" (een afkorting van „cup of tea") bedreigd wordt; zij snellen naar de su permarkten om grote voorra den in te slaan. In vele zaken is de thee al vol ledig uitverkocht. Maar de grote fabrikanten, die bijna al lemaal in India een belangrij ke vinger in de pap hebben, zijn niet van plan extra voor raden te leveren. Zij zullen fustig wachten tot de wilde koopzucht is afgekoeld, om daarna hun prijzen nogmaals te verhogen. Het kan niet an ders, zeggen ze, want de inter nationale vraag naar thee is tegenwoordig veel groter dan het aanbod, zodat de wereld- prijzen voortdurend stijgen. De recente verhogingen in de kleinhandel werden trouwens gepland vóór de Indiase beslis sing om geen CTC meer te ex porteren. India drinkt mee Hoewel overal meer tl\ee ge produceerd wordt (bijna 1,9 miljard kilo per jaar, maar een groot deel daarvan is de zoge heten groene thee uit China) zijn de voorraden thee, be stemd voor export, sterk afge nomen. Dit komt vooral omdat India, met zijn gestadig groei ende bevolking en stijgende welvaart, zelf steeds meer thee drinkt. Dit Indiase consumptiecijfer stijgt sneller dan de jaarlijkse theeproduktie van dat land, die volgens Britse specialisten sterk verouderd en aan gron dige modernisering toe is. Er wordt naar gestreefd om de produktie over een periode van vijftien jaar te verdubbe len. De afgelopen dertig jaar exporteerde India gemiddeld 200 miljoen kilo thee per jaar. De totale Indiase theeproduk tie van afgelopen jaar bedroeg 585 miljoen kilo. Vóór het ex portverbod van 25 december werd daarvan naar schatting 205 miljoen kilo aan het bui tenland verkocht. De beslissing van premier In dira Gandhi om voorlopig alle uitvoer stop te zetten, is vol gens waarnemers in Londen een poging om in eigen land de prijzen te stabiliseren, in verband met de toenemende inflatie, en er bovendien voor te zorgen dat voor de enorme Indiase bevolking voldoende thee beschikbaar blijft.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11