Leiden opnieuw ten onder Sprintploeg al in Davos Haagse commissaris in bestuur NDR Droef AZ '67 maakt geen fout bij Blerick Yolendam wil trainer voor rest van seizoen >83 Baandag 9 januari 1983 WERELDREIS VOORNIETS \SSEN De Japanse schaatser Munehisa Kuroiwa leeft aan zijn eerste start in de wereldtitelstrijd voor unioren een nachtmerrie overgehouden. Kuroiwa ■eisde de halve wereld over om vervolgens in Assen de tart van zijn eerste onderdeel, de 500 meter, te missen. pe Japanner zat nog in de kleedkamer zijn schaatsen rast te maken, toen zijn tegenstander Shuhai LU uit ïhina al op het ijs stond. Toen Kuroiwa ook na de weede waarschuwing van de wedstrijdleiding zater- \agmorgen niet op het ijs verscheen, vertrok Lu alleen roor de sprint. Kuroiwa probeerde vervolgens vertwij feld scheidsrechter Sol over te halen voor een herstart, \jaar die was onverbiddelijk. De Japanner mocht wel 'p de nummers 3000- en 1500 meter starten, waarin hij net zijn korte prikslag de indruk wekte van de short- fack-baan verdwaald te zijn. Verheyen wil biochemicus bij ploeg ASSEN Eddie Verheyen, de coach van de jeugdschaatsploeg, wil in de nabije toekomst een biochemicus naast zich. Die uitbreiding van het begeleiderskorps werd drie jaar geleden al door de toenmalige sprintcoach Jorrit Jorritsma aan gekaart. Via bloedonderzoek kan per dag het prestatievermogen van de sportman worden be paald. In Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie wor den de trainingsschema's bepaald door de bio chemici. Volgens Verheyen zal in de Nederland se schaatskringen meer aandacht aan dat facet van de begeleiding moeten worden besteed om de achterstand op het Oostblok niet nog groter te maken. Oost-Duitsland werkt sinds 1976 met de gegevens van bloedonderzoeken. Jorritsma expe rimenteerde in 1981 korte tijd met analyses van het bloed van Lieuwe de Boer en Sies Uilkema. Beenbreuk Eykelkamp DEVENTER René Eykel- kamp, de jeugd-international van Go Ahead Eagles, heeft zaterdag tijdens een oefen wedstrijd tegen het C-elftal een dubbele beenbreuk op gelopen. In het ziekenhuis werd een breuk van zowel het rechterscheen- als het kuitbeen gezet. Eykelkamp werd zaterdag de derde spe ler van Go' Ahead met lang durig verblijf in de zieken boeg. Michel Boerebach (en kelbreuk in december) en Wim Woudsma (knieblessu re) bevonden zich daar reeds. McEnroe speler van het jaar NEW YORK De Amerikaan John McEnroe is zater dag in New York door de ATP, de vakbond van ten nisspeler, geëerd als „tennisspeler van het jaar 1983". De 24-jarige linkshan dige speler werd ge kozen op grond van zijn zege op Wim bledon. Bovendien voerde hij 23 weken de ATP-werel- dranglijst aan. Jan Reker (PSV) verlengt contract EINDHOVEN Jan Re- ker heeft tijdens de trip van PSV naar de Canari- sche eilanden zijn contract als trainer bij de Eindho- vense titelkandidaat met een jaar verlengd. Van liefst veertien spelers van PSV lopen de contracten af. Aanvoerder Hallvar Thoresen is één van de wei nigen die reeds voor het seizoen 1984-1985 is vastge legd. ,EIDEN Elmex heeft iterdagavond ook de veede wedstrijd uit de iini-serie met landskam- [oen Nashua Den Bosch erloren: 68-73. Elmex jaat daardoor niet langer jeer alleen op»de eerste laats in de eredivisie, itaar moet die positie nu elen met Den Bosch. De loeg van Ton Boot bleef hap overeind in de ko- 'ende en de voor het erst in jaren weer uitver- ochte Vijf Meihal. On- anks de nederlaag, die as in de slotminuten een pit werd, rehabiliteerde «eiden zich voor het ;ansloze optreden eerder orige week in Den losch. De toen nog onge- lagen lijstaanvoerder jing daar met 80-60 ten inder. jeiden streed met open vizier pgen het favoriete Den Bosch, iat na de inwisseling van de Imerikaan Brant Weidner loor Larry Gibson in novem- ler en de terugkeer van Kees ikerboom steeds beter is gaan pelen. Ton Boot beschikt over en geroutineerde en uitgeba- anceerde ploeg, waartegen -eiden tekort kwam. Ton Boot tan vrijwel onbeperkt wisse- fen en weet zich verzekerd 'an een verzameling schutters lie zijn weerga in West-Euro- ja nauwelijks kent. Een for- natie die het klappen van de ,weep kent, en ook onder de Jruk van ruim tweeduizend olenthousiaste toeschouwers land hield. <eiden heeft duidelijk minder rvaring en breedte in de loeg. Toen Emill Hagens, za- erdag toch de mindere van de xcellerende Mitchell Plaat, ijf minuten voor tijd met een ïaximale foutenlast uitviel, Emill Hagens scoort met een fraaie lay-up in het treffen met Den Bosch. De Leidse spelverdeler zou later met vijf persoonlijke fouten uit de wedstrijd verdwijnen. rustte op de schouders van de jeugdige Jim van Dam de on: dankbare taak zijn ploeg naast de Bosschenaren te brengen. Jim van Dam (19) speelt pas anderhalf seizoen in de eredi visie en moet het alleen al op routine afleggen tegen de elf jaar oudere, en zijn hele leven al basketballende Plaat. Bo vendien bleek de Hagenaar kopschuw na zijn teleurstel lende schotprestatie (1 uit 7) in de eerste wedstrijd. Als spel maker durfde hij zaterdag, na een eerste mislukte poging, niet meer te schieten. Jim van Dam was echter niet de enige die het in-aanvallend opzicht liet afweten, ook Don Cox was geheel onzichtbaar. Pas in de slotminuut schudde Cox, die begon met enkele missers, zijn faalangst van zich af, maar toen had Den Bosch al 39 minuten verdedigend kunnen profiteren van Cox' ineptie. Jelle Esveldt kon als bewaker terugvallen, waar door de overige spelers zich konden concentreren op de tweede Leidse schutter, Randy Wiel. Leiden miste daardoor afwissellend twee en na het uitvallen van de goed scorende Hagens, drie aanvalsschijven tegen de ijzersterke Bossche defensie. Alleen uitblinker Jerry Beck en Toon van Helf teren, die al snel de opnieuw tegenvallende Bert Kragtwijk verving, hielden hun ploeg aanvallend in de race. Leiden had nog een tweede probleem: de rebound. Onder de borden kwam de thuisploeg duidelijk „kragt" tekort omdat de weinig agressieve Bert Kragtwijk steeds één tel te laat of één centimeter te kort kwam in de strijd om de bal. Jerry Beck stond alleen in de duels met de steeds „verse" Bossche rebounders: Kuipers, Gibson, Akerboom en Sykes. Kuipers met name toonde alle kwaliteiten die bij Kragtwijk de- laatste weken ontbreken. De jeugdige international was keihard, knokte om iedere millimeter ruimte en stond daardoor steeds op de juiste plaats wanneer de bal van het bord afkwam. Voor Beck was het een ongelijke strijd, die Leiden na rust de das omdeed. De reboundcijfers waren 34-29 in het voordeel van Den Bosch, precies de winstmarge. Leiden was in het nadeel, maar behield tot op het laatst uitzicht op de winst. De verde diging zorgde voor enkele kostbare missers bij Den Bosch, terwijl het balverlies in eigen gelederen tot een mini mum (7) werd beperkt. De eerste helft bracht weinig spectakel, maar aan spanning was geen gebrek. Het werd een enerverende tactische tweestrijd, waarin beide ploe gen zeven maal gelijk stonden en Den Bosch pas vlak voor rust enige afstand kon nemen: 32-36. Eenzelfde stand stond ook in Den Bosch op het score bord en toen liep Nashua in één ruk door naar een niet meer te achterhalen voor sprong van twintig punten. Dit maal leek dat weer te gebeu ren toen Kuipers zijn ploeg met een spetterende dunk op 36-43 bracht. Leiden hervond zich snel en was bij 42-43 weer helemaal terug. Ophieuw, en ditmaal via Kees Akerboom, nam Den Bosch af stand (42-47) en andermaal toonde de thuisploeg tot grote vreugde van het supportersle gioen karakter. Randy Wiel deed de Vijf Meihal op zijn grondvesten schudden toen hij in de tiende minuut Leiden weer op voorsprong zette: 52- 51. De doorbraak kwam even wel niet, er werden enkele fraaie kansen om zeep gehol pen en Mitchell Plaat loodste Den Bosch weer langs Leiden: 52-57 en 56-63. Op datzelfde moment moest Hagens afha ken en leek de strijd definitief beslist. De Leidse verdediging, pressend na iedere score en in de kritieke fase van de wed strijd goed sluitend, dwong Den Bosch balverlies af en bij ,60-63 en 62-65 was er weer hoop. Die hoop bleek ijdel, want toen achtereenvolgens Beck, Van Helfteren en Cox opgelegde kansen misten kon Den Bosch de resterende twee minuten rustig uitspelen: 68- 73. De wedstrijd kreeg daar mee in Den Bosch, dat zich na drukkelijk kandidaat stelde voor een vijfde landstitel, een terechte winnaar. HANS JACOBS Scoutingscijfers Leiden: Beek 18 (57%, 12 rebounds). Hagens 16, Wiel 11 (36%, 6 reb). Cox 10 (36%). Van Helfteren 7 (38%), Kragtwijk 6 (4 reb.). Schot: 45%, rebounds 29. Den Bosch: Plaat 25, Kuipers, Aker boom, Gibson 10, Sykes 8, Cramer 6, Esveldt 4. Schot: 51%, rebounds 34. Stand: Den Bosch 17-30, Leiden 17- 30, Canadians 17-22, Haaksbergen 16- 18, Weert 17-18, Orca's 17-14, Wer kendam 16-8, Den Helder 17-8, Rot terdam Zuid 16-2. De Rooy geeft op in Parijs-Dakar NAMANRASSET Jan de Rooy is zaterdagochtend niet aan de start verschenen van de rally Parijs - Da kar. De leider in het vrachtwagen- klassement werd daarop door de or ganisatie geschorst. De Rooy kon niet aanwezig zijn, omdat zijn vrachtwagen het de vorige dag had begeven. In de klassementsproeven tussen Namanrasset en Iterouena moest De Rooy met een kapotte la ger stoppen. Het kostte teveel tijd om de truck te repareren. Vandaar dat De Rooy niet verder mocht deel nemen. In totaal zijn thans 110 van de 413 gestarte equipes (motoren, au to's en vrachtwagens) uitgevallen. De Rooy over zijn uitvallen: „Ik had praktisch een tweede wagen aan re serveonderdelen bij me. Dat deze la ger kapot kon had echter niemand voor mogelijk gehouden. Hij heeft nog wel geprobeerd in Agadez in Ni ger een nieuwe lager op de kop te tikken. Deze poging mislukte. Over zijn start van volgend jaar zei De Rooy: „Ik moet proberen het ge wicht iets omlaag te krijgen. Dat heeft overigens niets met mijn opge ven dit jaar te maken. Dat was ge woon domme pech". Gisteren wonnen de Belgen Jacy Ickx (auto's) en Gaston Rahier (mo toren) de zevende etappe. Rahier, die zaterdag enige tijd zoekraakte in de woestijn, nam in zijn categorie ook weer de leiding in het algemeen klassement over van De Fransman Serge Bacou, die naar de vierde plaats afzakte. Bij de auto's leidde de Franman René Metge. De woestijnrally Parijs-Dakar eist veel, to niet alles van zowel mens als materiaal. De grote zandbak die Sahara heet, veroorzaakt elk jaar talloze slachtoffers. De deel nemers, die er lichamelijk ongeschonden vanaf komen, mogen daarbij van geluk spreken. De Franse motorcou reur Eric Bonnac zit ergens middenin de Sahara triest te zijn bij de resten van wat eens een supersnel vervoer middel was. Zijn landgenoot Alain Derbois raakte licht gewond bij een ongeluk waarbij zijn wagen behoorlijk werd verkreukeld. Minder goed verging het motorcou reur Jerome Riviere, die in de etappe tussen Tamanras- set (Algerije) en Iferouane (Niger) met ernstiger verwon dingen de race moest verlaten en eerste hulp krijgt van dokter Georges Dewilde. Droeve plaatjes van een vrijwel onmenselijk sportevenement, dat de grenzen van het toelaatbare vaak (te?) dicht benadert. Sportwereld )EN HAAG Eredivisionist lelmond Sport won in Schie- lam een oefenwedstrijd tegen lermes DVS met 4-2. In Olde- iroek klopte PEC Zwolle za- erdag-eersteklasser OWIOS net 4-1. In Harderwijk zege- 'ierde Feyenoord met 6-1 over fVOG. Telstar versloeg FC Jtrecht met 3-1. 1REMEN Otto Rehhagel leeft zijn overeenkomst met iVerder Bremen verlengd. De 5-jarige trainer zal tot 30 juni 987 bij de Bundesliga-club Werkzaam blijven. DAVOS Schaatscoach Gauke Nijholt is met de sprintkernploeg eerder dan de bedoeling was in het trainingskamp in Da- vos gearriveerd. Nijholt nam zijn beslissing, nadat hij met allroundcoach Henk Boer was overeen gekomen reeds op 14 en 15 januari een selectie wedstrijd in het Zwitserse kuuroord te houden voor de wereldkampioenschap pen sprint, die op 3 en 4 maart in Trondheim wor den gehouden. „Ik wil onder min of meer ge lijke omstandigheden aan de confrontatie met de allroun- ders beginnen", betoogde Nij holt. „Daarom ben ik een week eerder naar Davos afge reisd. De jongens hebben en kele dagen nodig om aan de ijle lucht te wennen". De wed strijden in het komend week einde zijn voor het Nederlands Olympische Comité (NOC) en voor de schaatstrainers een in dicatie van de onderlinge krachtsverhoudingen tussen Nederlandse sprinters en all- rounders. Cees van de Wereld denkt aan stoppen DENEKAMP De kans is groot dat Cees van de Wereld (28) bezig is aan zijn laatste seizoen als veldrijder. De uit Nieuwkoop afkomstige en tegenwoordig in Alphen aan de Rijn woonachtige professional, die in 1980 in Berg en Dal algemeen kampioen van Nederland werd, slaagt er al wekenlang niet meer in redelijke prestaties te leveren. „Na de cross in Gieten (op 13 november; red.) gaat het helemaal niet meer. Ik heb me van top tot teen laten onderzoeken, maar mijn conditie blijkt beter te zijn dan ooit. Toch kom ik niet meer vooruit. Deze week ga ik alles eens op een rijtje zetten wat ik ga doen. Zoals het er nu voorstaat rijd ik misschien nog het Nederlands kampioenschap op 28 januari in Oss, als afscheidswedstrijd, maar ik vraag me zelfs af of ik dat nog wel zal doen". DEN HAAG Minister G.J.M Braks van het mi nisterie van Landbouw en Visserij zal op 26 januari de nieuwe hoofdbestuurs leden installeren van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Door de herstructering van de Draf en Rensport zijn de hoofdbestuursleden per 1 januari niet meer afkom stig uit de gelederen van de Draf- en Rensport, maar zijn het door de mi nister beneoemde buiten staanders. Vier van de vijf leden zijn in middels bekend. Als voorzitter zal optreden de heer W. Merkx. Ir. W. Merkx (62) is oud-burgemeester van Breda. De overige leden zijn: dr. W.A.J.M. Harkx (50), voorzit ter van het Katholiek Instituut voor Massamedia te Nijmegen en lid van de directie van Ce- bemo te Oegstgeest, de heer C.J.H. Hoek (58), commissaris van de Gemeente Politie te 's- Gravenhage, de heer J.J.A Hohmann (53), commissaris van bedrijven. De benoeming van het vijfde bestuurslid is op korte termijn te verwachten. De huidige secretaris van de NDR, de heer Jaap Werners Eén van de leden van het nieu we hoofdbestuur. Commissaris C.J.H, Hoek van politie. zal als secretaris, zonder stem recht, in het nieuwe hoofdbe stuur optreden. De huidige voorzitter van de NDR de heer P.B. van Binsbergen had de wens te kennen gegeven om in januari 1984 van zijn functie te worden ontheffen. Hij werd indertijd ook door de minister benoemd. De minister heeft hem verzocht het voorzitter schap van de Adviessommissie Draf- en Rensport op zich te nemen. De Stichting Totalisator Ne derland is ook op zoek naar een nieuwe voorzitter. De heer C.M.L. Roozemond, burge meester van Alkmaar, heeft per 1 januari zijn functie als voorzitter van de STN neerge legd. DEN HAAG NEC heeft de kans open gehouden dat twee clubs uit de eerste divisie de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker bereiken. Gisteren sloot NEC in een vrijwel leeg Goffert-Stadion de wedstrijd tegen DS '79 af op 1-1. Zeker van een plaats bij de laatste acht zijn AZ '67 dat de amateur eer ste klassers van Blerick met het niveau-verschil confronteerde (1-6). FC Twente deed hetzelfde met Den Haag (1-5), hoewel daar feitelijk geen klasse onderscheid had mogen zijn. In Blerick verviel AZ '67 niet in de fouten van Eindhoven en PEC Zwolle. Ook niet na de verrassende en snelle openingstref fer van Mewiss. Arntz, Tol (twee), Loggie en Talan (twee) brachten het Alkmaarse tiental bij de laatste acht. Pier Tol ging voortijdig en onvrijwillig naar de kleedkamer. Scheidsrechter De Munnik bestrafte het trappen van een tegenstander met de rode kaart. NEC en DS '79 durfden pas na rust risico's te nemen. In de tweede helft werd echter niet gescoord nadat Braham (0-1) en De Groot (1-1) voor rust doelpunten hadden gemaakt. NEC kreeg de beste kansen om een herhaling op 18 januari in Dor drecht te voorkomen, maar Mulderij en Frans Janssen lieten de mogelijkheden ongebruikt. VOLENDAM Volendam wil voor de rest van het sei zoen nog een opvolger vinden voor Cor van der Hart, die met behoud van salaris over de nog lopende contractperio de van anderhalf jaar, vorige week aan de dijk werd gezet. Voorzitter Jaap Bond bena drukte dat gisteren na het eer ste optreden van Joep Steur als tijdelijk roerganger. Steur die in eerdere woelige perioden een zeer geslaagde „invaller" was op de coach- stoel voor Henk Ellens en Dick Maurer is niet de eerste gegadigde voor de vrijgemaak te plaats. Hem was al eerder te verstaan gegeven dat zijn con tract niet zou worden ver lengd. Jaap Dirkx toont vorm DORTMUND Holland at- leet Jaap Dirkx was dit week einde prima op dreef 'ijdens indoorwedstrijden in het Westduitse Dortmund. Op de 400 meter realiseerde hij een tijd van 50.7 seconden en ook op de 60 meter verrastte hij door na 7.2 seconden over de meet te komen. Maar niet alleen Dirkx toonde goede vorm. Eric Taal (60 m. in 7.0 sec.), Hans Baljet (60 m: 7.2 en 400 m: 51.6), Jacqueline Baljet (seriewinst 60 m: 9.4) en B-junior Nico Gijsman (400 m: 52.4) deden datzelfde. Ruud van Mourik gaf namens het Alphense AAV een visitekaar tje af door 6 meter 65 ver te springen. Andere goede Al phense prestaties waren er van Tonny Verkade (800 m: 2 min. 05) en Laura Bosman, die in haar 60 meter serie tweede werd op ééntiende van winna res Jacqueline Baljet.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9