Iran leidt zelfmoordcommando's op voor aanslagen tegen Westen Koninklijk paleis van Warschau in oude glorie hersteld Overleg Libanon in kritieke fase Zuid-Afrika trekt troepen terug uit Zuid-Angola BUITENLAND CckjócSouomit MAANDAG 9 JANUARI 1983 PAGIN- Vader van de laserstraal" overleden PARIJS Professor Alfred Kastler, de „vader van de laserstraal", is zater dag in de Zuidfranse plaats Bandol op 81-jarige leeftijd overleden. Kastler heeft met zijn wetenschappelijk on derzoek de basis gelegd voor de ont wikkling van de laserstraal. In 1966 ontving hij de nobelprijs voor natuur kunde. Hij kreeg verder grote be kendheid wegens zijn verzet tegen kernwapens en zijn activiteit tegen het fascisme. Hij was tevens deelne mer aan de Pugwash-conferenties, de bijeenkomsten van geleerden uit alle delen van de wereld waarop proble men aangaande ontwapening en vei ligheid worden besproken. Mr. bierbuik Je kunt het tegenwoordig zo gek niet verzinnen, of er is wel een wedstrijd in. Zo werd in het Australi sche Brisbane een mr. bierbuik-competitie ge houden. De 24-jarige win naar Gordon Mathers (links) werd na afloop omhelsd door nr. 2, de 34-jarige Neville Blake. De prijs voor de winaar: 120 flessen bier. Habre ziet af van vredesbesprekingen PARIJS De Tsjadische president Habré zal niet deelnemen aan de vredesonderhandelingen in Addis Abeba tussen de partijen die elkaar in Tsjaad bestrijden. Reden voor het wegblijven van Habré is de of ficiële ontvangst, die Goekoeni Oueddei, de verdreven president van Tsjaad, gisteren in de Ethiopi sche hoofdstad ten deel viel. De Tsjadische regeringsdelegatie, die deelneemt aan de conferentie, zal onder leiding staan van de mi nister van binnenlandse zaken, Ta- har Guinassoe. De vredesbespre kingen zijn vandaag begonnen. Veel doden tijdens onlusten in Tunesië TUNIS Ongeveer honderd mensen zijn vo rige week gedood en 500 raakten er gewond tijdens de gewelddadigheden, die zich in ver schillende plaatsen in Tunesie hebben voor gedaan als gevolg van de verdubbeling van de broodprijzen. Dit is gisteren vernomen van bronnen binnen de Liga voor de Verde diging van de Mensenrechten. De regering heeft nog geen officiële dodenlijst gepubli ceerd. President Bourguiba bracht de gemoe deren vrijdag tot bedaren toen hij op de tele visie de prijsverhogingen ongedaan maakte. Verwacht wordt dat premier Mzali drastische wijzigingen zal aanbrengen in zijn regering. Mzali, de gedoodverfde politieke erfgenaam van Bourguiba, was de belangrijkste voor stander van de prijsverhogingen. Record inflatie in Argentië BUENOS AIRES De prijzen in Ar gentinië zijn in 1983 met ruim 433 pro cent gestegen, waarmee dat land voor het derde ach tereenvolgende jaar het hoogste inflatie percentage ter we reld heeft. In 1982 bedroeg de inflatie in Argentinië bijna 210 procent en het jaar daarvoor 130 procent. Nabestaanden passagiers „rampvliegtuig" eisen miljj SAN FRANCISCO Nabestaanden Zuidkoreanan die in de Boeing 747 die op 1 september 1983 door de S -Unie werd neergeschoten, waarbij alli inzittenden om het leven kwamen, schadevergoedingen tot een totaalbi van 329 miljoen dollar (ongeveer een jard gulden). Zij willen het geld hebben de Sovjet-Unie, de KAL, Boeing en L Systems Inc.. die het navigatiesysteem boord van het rampvliegtuig heeft verd. De aanklacht beschuldigt de So -Unie van moord met voorbedachten De KAL wordt nalatigheid ten laste g omdat zij het vliegtuig liet binnendrii in het Russische luchtruim, terwijl Bo en Litton er van beschuldigd worden ds het toestel hebben uitgerust met defecfc paratuur. '1 lb, I "V LONDEN Iran recru- teert uit tal van landen (islamitische) jongeren, die vervolgens worden opgeleid om over de hele wereld zelfmoordaansla gen te plegen tegen wes- terse doelen. In West-Eu- ropa zijn Londen en Rome de recruteringsplaatsen. Dat schreef gisteren het Britse blad de Sunday Ti mes. Het bestaan van het net is vol gens het blad aanleiding ge weest voor de strengere bevei liging van onder anderen de Amerikaanse president Reagan en de Franse president Mitterrand. In een artikel van de Iraanse journalist Amir Taheri onder de kop „Zelfmoordcornman- do's bieden zich aan in Lon den" staat dat de recrutering van de terroristen in Londen wordt geleid door ayatollah Azari Qomi, voormalig procu reur-generaal in Iran. Hij is ongeveer vijf maanden gele den in Engeland aangekomen. In oktober kreeg hij de be schikking over ruim 16 mil joen gulden. In Rome worden de terroris ten geworven door ayatollah Hadi Khosrow-Shahi, wiens officiële functie ambassadeur bij het Vaticaan is. De terroristen, die zijn aange nomen, krijgen speciale islami tische cursussen waarna zij voor de eigenlijke opleiding naar Iran gaan. Naar wordt aangenomen zijn deze sji'itische fanatici verant woordelijk voor de bomaansla gen op Amerikaanse en Fran se doelen in Beiroet in okto ber. De Iraanse regering heeft altijd ontkend betrokken hier bij betrokken te zijn geweest. i PRETORIA De Zuidafrikaanse troepen zijn begonnen zich terug te trekken uit het zuiden van Angola, waar zij de aanval hadden ingezet tegen bases van de Namibische onafhankelijk heidsbeweging Swapo. Dat heeft de Zuidafrikaanse minister van defensie, generaal Malan, gisteren in Pretoria bekendgemaakt. Volgens Malan is de commandostructuur van de Swapo tijdens het offensief ontwricht. Ruim duizend guerrillastrijders zouden naar het noorden zijn gevlucht. De Zuidafrikaanse opperbevel hebber, generaal Viljoen, heeft verklaard dat tijdens het offen sief, dat op 6 december was begonnen, 324 Swapo-strijders en Angolese en Cubaanse soldaten zijn gedood. Aan Zuidafrikaanse zouden geen doden zijn gevallen. Zuid-Afrika is bereid onderhandelingen aan te gaan met de Swapo. Dat heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Botha, zaterdag gezegd in een verklaring voor de televi- - sie. Hiermee reageerde Botha op het recente verzoek van Swa- - po-leider Sam Noejoma aan de Verenigde Naties om besprekin gen te regelen voor een bestand tussen strijders van de Swapo "i en de Zuidafrikaanse troepen. Eerder toonde Angola zich onder voorwaarden bereid een bestand van dertig dagen te „testen". Vorige maand zette Zuid-Afrika een grootscheeps offensief in tegen Swapo-bases in Angola. De Swapo, die kampen heeft in Angola, keert zich tegen het Zuidafrikaanse bestuur in Namibië en voert al achttien jaar strijd voor onafhankelijkheid van dit land. Tot nu toe werd deze organisatie in Pretoria slechts aangeduid als een „terreurorgani satie", die zich schuldig maakt aan „moorddadige daden". Op het terrein van de Zuidafrikaanse ambassade in Bonn is gis teravond een bom ontploft. De bom richtte geen grote schade, aldus de Westduitse politie. Tot nu toe heeft niemand zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Groenteveiling LEIDEN, maandag 9 januari. Aardappelen 25-65, andijvie 214-250, boerenkool 79-112, prei 78-123, spruiten A 76-83, B 82-86, C 43, D 86-136, cham pignons bakje 118-129, kg. 150- 186, uien 42-102, witlof 110- 260, knolselderij 71-111, sla 71- 93, bleekselderij 60-77. De Lier, Delft-Westerlee, maandag 9 januari andijvie 210-240; bloemkool 80-310; boerenkool 43-71; paksoi 205; prei 73-125; radijs 108-119; selderij 38-47; sla 23-86; spinazie 295; spruiten 45- 141; witlof 140-260. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Beurt van Amsterdam AhokJ Akzo Boskalis Westm Heineken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens NMB Oce v. Grinten v. Ommeren Pakhoed Holding Philips (div.84) Robeco Rodamco 130.50 218.50 105,10 396.00 165,00 69.50 46,60 136,80 135,70 526,00 58.70 171,50 166.50 148,00 216,50 120,00 155,00 258.00 31,20 61.00 55.60 49,40 217,80 105.40 398,50 201,20 269,00 149,00 38,50 127,50 336,00 269,20 Minister bezoekt begraafplaats Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft zaterdag op de laatste dag van zijn officiële bezoek aan Indonesië het Ne derlandse oorlogskerkhof Menteng Poelo in Djakarta bezocht. Links mevrouw Van den Broek. „Salvadoraanse officieren verbannen wegens banden met Doodseskaders" (Vervolg van de voorpagina) PANAMA-STAD/WASHINGTON In de slotverklaring van de Contadora-groep wordt tevens opgeroepen tot het opheffen van groeperingen, die ernaar streven regeringen in Midden- Amerika te destabiliseren. Volgens waarnemers wordt hiermee verwezen naar guerrilla-groeperingen, die in Midden-Amerika actief zijn. Het vredesplan voorziet verder in de oprichting van drie commissies, die de naleving van de slotverklaring moeten controleren. De waarnemend president van El Salvador, Magana, is van plan drie legerofficieren te verbannen vanwege hun banden met de beruchte rechts-extremistische Doodseskaders. Dit meldt het jongste nummer van het Amerikaanse weekblad Newsweek, Magana zegt in het interview met Newsweek verder dat er een militaire commissie zal worden opgericht, die tot taak krijgt de activiteiten van de Doodseskaders door te lichten. Wel zei Maga na dat het erg moeilijk is om militairen te vinden, die bereid zijn in een dergelijke commissie zitting te nemen. De Commissie-Kissinger, die een onderzoek heeft gedaan naar het VS-beleid ten aanzien van Midden-Amerika, adviseert de regering-Reagan de VS^hulp aan dat gebied te verbinden aan de voorwaarde dat de mensenrechten in de betreffende landen worden gerespecteerd. Dat meldden gisteren de Washington Post en de New York Times. Deze aanbeveling betekent een af.wijzing van het door president Reagan gevoerde beleid, waarin geen verband wordt gelegd tus sen hulpverlening en mensenrechten. In het rapport van de Commissie-Kissinger, dat waarschijnlijk woensdag zal worden gepubliceerd, wordt aangedrongen het accent te leggen op eco nomische hulp voor Midden-Amerika. Reagan heeft afgelopen vrijdag gezegd, dat zijn regering „niet in die mate heeft mogen helpen als had moeten gebeuren" om de economische en sociale probelemen in Midden-Amerika op te lossen. SURINAME: Ontslag van regering zware nederlaag Palu (Vervolg van voorpagina) PARAMARIBO/DEN HAAG Het aftreden van de Suri naamse regering betekent een zware nederlaag voor de Palu (progressieve arbeiders en landbouwers, unie). De Palu, de partij van premier Alibux, was voor de coup van 1980 een partij zonder betekenis. Bij de laatste verkiezingen haalde men niet meer dan zo'n 1.000 stemmen. In het nu afgetreden kabinet bezette de Palu echter de meeste zetels. De Palu maakte zich sterk voor de belastingverhogingen en bezuinigingen, die op 1 ja nuari van kracht hadden moe ten worden. Volgens minister van financiën Caldeira (Palu) waren dergelijke maatregelen nodig om kans te maken op een lening van ongeveer 100 miljoen gulden van het IMF. Suriname heeft dat geld drin gend nodig, omdat sinds de op schorting van de Nederlandse ontwikkelingshulp de schat kist vrijwel leeg is. De aangekondigde lastenver waring leidde zo'n drie weken geleden tot de (nog steeds lo pende) wilde staking bij de bauxietbedrijven van Biliton en Suralco. Naarmate deze sta kingen voortduurden, kregen zij steeds meer een politiek ka rakter. De belofte van de rege ring dat de belastingverhogin gen zouden worden uitgesteld en dat onderhandelingen mo gelijk waren, was voor de sta kers niet voldoende. Afgelo pen vrijdag, toen ook het per soneel van het energiebedrijf het werk had neergelegd, wer den spandoeken gezien met leuzen tegen de militairen. Volgens waarnemers in Para maribo probeert legerleider Bouterse met het ontslag van de regering met name de vak beweging voor zich te winnen. De vakbonden die overi gens niet het vetrtrouywen ge nieten van de stakers zou den een grote rol moeten spe len bij de vorming van een nieuwe regering. Het kabinet-Alibux is tien maanden in functie geweest. Naar verluidt is Alibux eind '82 betrokken geweest bij de dood van 15 tegenstanders van het bewind-Bouterse. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Amerikaanse wapenopbouw gunstig voor industrie WASHINGTON De opbouw van het kernwapenarsenaal door president Reagan heeft de Amerikaanse wapenindustrie vorig jaar naar schatting 30 miljard dollar aan opdrachten bezorgd. Dit staat in een rapport dat vandaag is gepubliceerd. Het rapport, dat is gepubliceerd door een particuliere organisatie, waar schuwt tegelijkertijd de industrie dat die geen plannen heeft voor alternatief werk als de defensie-inspanningen worden te ruggebracht. Het centrum heeft uit openbare gegevens opge maakt dat in 1983 voor ongeveer 30 miljard dollar aan kernwa pens en daarmee verband houdend materieel is besteld tegen 21 miljard in 1982 en 17,5 miljard in 1981. Jarenlang hebben de Polen aangekeken tegen de steigers rond het koninklijk paleis. Het gebou is nu, dank zij de inspanningen van vrijwel de gehele Poolse bevolking, in de oude staat herstek AU Op 17 september 1939 werd het koninklijk paleis in Warschau zwaar beschadigd door Duitse brandbommen. De klok aan de kant het paleis plein bleef op kwart over elf stilstaan. Korte tijd later heel Polen was toen inmiddels in handen van de nazi's schoot de bezettings macht duizenden gaten, in de fundamenten van het paleis om, die vervol gens op te vullen met ex plosieven. Hierdoor kon het paleis onmiddellijk worden opgeblazen als Hitier daartoe opdracht gaf. Interieur en meubi lair werden door de Duitsers systematisch ge sloopt of verwijderd. Het duurde echter nog tot de cember 1944 voordat de lon ten werden aangestoken in het kader van de vergel dingsmaatregelen voor het oproer van Warschau. Het hele paleis ging de lucht in; niets ervan bleef overeind staan. Vandaag de dag zijn er alleen nog foto's en oude filmbeelden die aan de ver woesting herinneren. Het pa leis staat er weer, in oude glorie hersteld alsof het nooit beschadigd is geweest. Als Polens eerste na-oorlogse leiders hun zin hadden ge kregen, was het paleis voor altijd in de vergetelheid ver dwenen en was er op de plek waar het paleis had gestaan een park voor het volk aan gelegd. Maar een krachtige lobby, onder aanvoering van de directeur van het Natio naal museum, Stanislaw Lo- rentz, wist dat te voorkomen. Lorentz was vastbesloten om dit belangrijke aspect van Polens nationale erfenis te restaureren en behouden. Toen Edward Gierek in 1970 aan de macht kwam, ging hij akkoord met de argumenten van Lorentz en gaf hij zijn fiat voor de wederopbouw van het paleis. Aanvankelijk concentreerden de werk zaamheden zich op de bui tenkant en op 22 juli, 1974 gaf de klok op de St. Sigismund- toren weer de juiste tijd aan. Sindsdien is het werk aan het koninklijk paleis gestaag doorgegaan dwars door de machtswisselingen en ar- beidsonlusten met Solidari teit heen. En nu is het dan bijna helemaal klaar. De offi ciële heropening is gepland op 20 juli, twee dagen voor dat het Poolse regime de 40e verjaardag van de oprichting van de Poolse republiek wil vieren. Nationale erfenis Het feit dat die twee gebeur tenissen bijna samenvallen, betekent niet dat het konink lijk paleis is ingelijfd bij de mythologie van Polens com munistische partij. De Polen belast met de restauratie van het paleis dachten alleen dat ze sneller aan schaarse bouw materialen zouden kunnen komen, als ze zouden beloven dat het paleis klaar was voor de verjaardag van Polens na oorlogse regime. Ze hadden gelijk. Generaal Jaruzelski hecht er duidelijk veel waarde aan dat dit be langrijke deel van Polens na tionale erfenis wordt vol tooid. Het herbouwen van het koninklijk paleis is uitge groeid tot symbool voor het nationalisme en patriotisme van het hele Poolse volk. Het stijgt boven de politieke one nigheid uit en is iets waar alle Polen achterstaan, zowel de Polen in eigen land als de emigranten die uit onvrede met het communistische regi me hun heil elders zijn gaan zoeken. Toen Gierek met de restau ratie van het palèis akkoord ging, stelde hij als voorwaar de dat de kosten helemaal gedragen zouden worden door het Poolse volk. Van daag de dag is er geen Pool tc vinden die niet aan de res tauratie heeft bijgedragen Ook uit het buitenland zijn de dollars rijkelijk toege vloeid. Daarnaast zijn er vele Poolse emigranten die hun afschuw voor het regime hebben weggeslikt en kostba re erfstukken zoals meubels en schilderijen hebben afge staan voor de inrichting van het paleis. Oude vaardigheden De reconstructie van het pa leis is in handen van een burgercomité dat erin ge slaagd is zijn onafhankelijk heid te handhaven en allerlei officiële bemoeials buiten de deur te houden. Er werden oude vaklui aangetrokken, die hun vaardigheden aan anderen konden overbrengen op een speciaal opgerichte school. Archivarissen werden op onderzoek gestuurd naar Dresden en andere centra waar Qude documenten en te keningen tijdens de oorlog naar toe waren gestuurd. Professor Stanislaw Lorenl die reeds directeur van h< Poolse nationale museun was toen het paleis in 1939 al brandde, had toen reeds ea aantal schoorsteenstukken panelen, deuren, ramen, frig i allemaal gerestaureerd hebben hun oude plekje te ruggekregen. Hij was het ook die toezien hield op de beginfase van cf restauratiewerkzaamheden. Na zijn dood werd hij opgei volgd door de eveneens zeeü hoog aangeschreven Poolsj academicus, professor Ale.v sandr Gieyesztor, die werk* vanuit een elegant kantoor ir het paleis. Bezichtigen Een deel van het paleis is inj' middels klaar en kan al gel' ruime tijd door het publieï' worden bezichtigd. Dit dee' omvat de Canaletto-zaai' waar een aantal schilderijen hangt die deze beroemde Vel netiaanse schilder heeft ge: maakt van Warschau, en d< aangrenzende kapel die J wordt gedomineerd door eer. mozaïek, geschonken door de i paus. Ook de senaatskamer waan vroeger het Poolse parlement! bijeenkwam, is voltooid met zijn schitterende ingelegde vloeren, vergulde panelen en Italiaanse marmeren pilaren. In de bijna voltooide Boiserie met zijn prachtige lambrize-j ringen hangen Aubusson-taj pijten, die zijn geschonkeq door een Poolse emigrant in België. Een zaal dient als permanen te expositieruimte voor foto's, gemaakt van de verwoestin-i gen in Warschau tijdens del Tweede Wereldoorlog, en' met name van het paleis.' Maar de rest van het paleis^ wordt een levende getuige van de Poolse geschiedenis. De curator verzekerde me dat het paleis een uiting is; van de kunsten die altijdi hebben gefloreerd in Polen| en dat het is bedoeld om het constante streven van hetj Poolse volk naar vrede enj democratie te onderstrepen.; Het zal een museum wordeni dat open staat voor het hele Poolse volk. Daarnaast zullen er misschien ook enkele offi ciële gebeurtenissen gaan plaatsvinden, zoals het aan bieden van de geloofsbrieven door buitenlandse ambassa- RIAD/BEIROET De minis ters van buitenlandse zaken van Libanon, Syrië en Saoedi- Arabië zijn gisteren in de Saoedische hoofdstad Riad be sprekingen begonnen, die vol gens waarnemers een einde kunnen maken aan het bloed vergieten in Libanon. Centraal in het overleg staat het Saoedi sche vredesplan, waarop vori ge week door zowel Syrië als Israël positief is gereageerd. Een belangrijk onderdeel van het plan is de vorming van bufferzones tussen de strijden de partijen in en rondom Bei roet. De Libanese druzenleider en voorzitter van het door Syrië gesteunde Nationale Reddings front, Walid Joemblatt, heeft het Saoedische vredesplan af gelopen weekeinde echter „niet aanvaardbaar" genoemd. Hij benadrukte dat allereerst een poltieke regeling getroffen moet worden, alvorens er een troepenscheiding kan plaats vinden. Joemblatt, die streeft naar een evenwichtige verde ling van de macht tussen christenen en moslims in Li banon, verwerpt de statione ring van Libanese militairen in het Shoef-gebied, zoals da in het vredesplan is omschre ven. Tijdens een aanval op twe< Amerikaanse helikopters ii Beiroet is gisteren een Ameri kaanse marinier om het level gekomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6